Φενέρμπαχτσε-Ζάλγκιρις 73-67: Επέστρεψε από -17 * Ζενίτ-Μονακό 77-86 * Ούνικς Καζάν-Μπαρτσελόνα 70-64 * Μακάμπι-Ολυμπιακός 84-69: Κακός στην Πόλη, χειρότερος στο Τελ Αβίβ * Άλμπα-Ρεάλ 74-89 *

Η Φενέρμπαχτσε ολοκλήρωσε την ανατροπή από το -17 και έκλεψε τη νίκη από τη Ζάλγκιρις με 73-67 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 17 πόντους, η Φενέρμπαχτσε έκανε αντεπίθεση διαρκείας και πήρε τη νίκη επί της Ζάλγκιρις με 73-67 στην Κωνσταντινούπολη για την 22η αγωνιστική της EuroLeague, βυθίζοντας κι άλλο τους Λιθουανούς. Χωρίς τον Σάσα Ομπράντοβιτς στον πάγκο λόγω κορονοϊού και με απόντες τους Ντε Κολό, Βέσελι και μερικούς ακόμα παίκτες, οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχωμένοι και με τη βοήθεια του κοινού τους πήραν την ένατή τους νίκη.

Οι Λιθουανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν νίκη ψυχολογίας και παρέμεινες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας γνωρίζοντας την 15η τους ήττα. Πρώτος σκόρερ για τη Φενέρμπαχτσε ήταν ο φοβερός Μάρκο Γκούντουριτς με 19 πόντους ενώ για τη Ζάλγκιρις ο Λουκοσιούνας είχε 15 και ο Μπλάζεβιτς 10 με 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Με φορά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο ματς ξεκινώντας δυνατά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και αιφνιδιάζοντας τη Φενέρμπαχτσε, παρά τα πέντε λάθη στα οποία υπέπεσαν από νωρίς. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ανισορροπία, δεν κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και έδωσαν την ευκαιρία στη Ζάλγκιρις να τρέξει στο transition σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με χαμηλό σκορ. Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα δείχνοντας καλό πρόσωπο σε άμυνα και επίθεση. Ένα ξέσπασμα της Φενέρμπαχτσε έφερε το ματς σε σχετική ισορροπία ενώ το καλάθι του Πιερ σε νεκρό χρόνο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +6 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μισό το ματς άλλαξε εντελώς, η Φενέρμπαχτσε ξύπνησε, αν και στην αρχή αιφνιδιάστηκε και έδειξε να βρίσκει σταδιακά ρυθμό. Τα τρίποντα της Ζάλγκιρις κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, ενώ η Φενέρ βρήκε κρίσιμα καλάθια από τον Γκούντουριτς. Ο Λουκοσιούνας βγήκε μπροστά για τους Λιθουανούς, έκανε εξαιρετική εμφάνιση αλλά το ματς είχε γίνει ντέρμπι με τη διαφορά στους τέσσερις στα μισά της τέταρτης περιόδου. Οι Τούρκοι έφεραν το ματς στα ίσα και πήραν προβάδισμα με βολές του Γκούντουριτς και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με μία σπουδαία νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πατέρνικο, Καρντούμ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 13 (3), Μαχμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 9 (1), Χένρι, Πιερ 5, Γκούντουριτς 19 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φλόιντ, Μπούκερ 6, Πολονάρα 10 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 9

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μπλάζεβιτς 10 (10 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Νίμπο 4, Καλνιέτις 9 (1), Λουκοσιούνας 15 (5), Κάβανο 2, Γκιφάι 6 (2), Ουλάνοβας 16 (2)

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 17/34, δίποντα 9/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 30 ριμπάουντ (21+9), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Ζάλγκιρις: 14/31 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 6/6 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα παίξει εκτός έδρας με την Μακάμπι (27/1, 21:15) και η Ζάλγκιρις θα παίξει κόντρα στην Αρμάνι στο Μιλάνο (28/1, 21:30)

Ζενίτ – Μονακό 77-86: Μπέικον και Τζέιμς κράτησαν τους Μονεγάσκους σε τροχιά οκτάδας

Παρά τα ξεσπάσματα των γηπεδούχων η Μονακό άντεξε και έφυγε με το διπλό από τη Ρωσία επικρατώντας της Ζενίτ με 86-77 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague και έμεινε στο κυνήγι της οκτάδας.

Σε τροχιά οκτάδας παρέμεινε η Μονακό μετά από δύσκολη νίκη επί της Ζενίτ στη Ρωσία με 86-77 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με ηγέτες τους Μοτιεγιούνας και Τζέιμς άντεξαν στα ξεσπάσματα των γηπεδούχων και έφτασαν στην 10η νίκη τους στη διοργάνωση. Το ματς ήταν σκληρό, όμως οι Μονεγάσκοι είχαν λύσεις για να αντέξουν και να υποχρεώσουν τους Ρώσους στην έβδομή τους ήττα.

Ντεμπούτο στη διοργάνωση για τη Ζενίτ έκανε και ο πρώην παίκτης του Λαυρίου Τάισον Κάρτερ που σημείωσε 2 πόντους με 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μίκι με 18 πόντους ενώ για τη Μονακό ξεχώρισε ο Μπέικον με 20 πόντους και οι Μοτιεγιούνας και Τζέιμς με 16 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Με τον Μοτιεγιούνας να κάνει τη διαφορά, το επιθετικό ξεκίνημα της Μονακό ήταν καλύτερο στο ματς αν και η άμυνα της Ζενίτ ήταν σκληρή. Παρά το γεγονός ότι η Μονακό προηγήθηκε με διψήφια διαφορά και τον Μοτιεγιούνας σε τρομερή κατάσταση που είχε 10 πόντους σε 6 λεπτά, η Ζενίτ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει με σερί 8-0 και να ισοφαρίσει στους 15 πόντους. Με νέο σερί 9-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η Μονακό προηγήθηκε ξανά, με την άμυνα της Ζενίτ να ζορίζει σταδιακά και να επιστρέφει στο ματς. Συνεχόμενα τρίποντα του Κουζμίνσκας έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά ξεσηκώνοντας παράλληλα το ρωσικό κοινό. Η άμυνα του Μίκι ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά και πήγε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Μονακό μπροστά με 4 πόντους.

Η Μονακό ανέκτησε τον έλεγχο, όμως ο Κουλάγκιν με δικό του σερί 9-0 είχε τους τρόπους να κρατήσει κοντά τους γηπεδούχους. Το ματς απέκτησε ενδιαφέρουσα σκληράδα με τις δύο ομάδες να παλεύουν στην άμυνα σε ένα ιδιαίτερα physical παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν και άνοιξαν τη διαφορά φέρνοντας σε δύσκολη θέση τη Ζενίτ που βρέθηκε και πάλι πίσω με διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν πολύ στο τέλος όμως οι Μονεγάσκοι είχαν βάλει τις βάσεις και πήραν το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Μπάλακ, Ομπρκνέζεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86

ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεφ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (4/4 δίποντα), Μπάρον 2, Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6 (3/6 δίποντα), Μίκι 18 (1/2 τρίποντα, 5 τάπες).

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4 ασίστ), Μότουμ, Ντιαλό 5 (1), Μοτιεγιούνας 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 4, Φαγιέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (8/14 δίποντα, 5 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 18/35 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 20/24 βολές, 27 ριμπάουντ (20+7), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 26/48 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 13/20 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Εφές (27/1, 19:00) ενώ η Μονακό παίζει εντός έδρας με την Ρεάλ Μαδρίτης (28/1, 20:00).

Ούνικς Καζάν – Μπαρτσελόνα 70-64: Ο Τζον Μπράουν κατάπιε τους μπλαουγκράνα

Ο Τζον Μπράουν ήταν παντού, ο Λορέντζο Μπράουν αποδείχθηκε καθοριστικός στην επίθεση κι η Ούνικς Καζάν πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα (70-64) για την 22η αγωνιστική της EuroLeague. Τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες για τους μπλαουγκράνα.

Ο Τζον και ο Λορέντζο Μπράουν ήταν το “Α” και το “Ω” για την Ούνικς Καζάν, η οποία επέστρεψε -μετά από τρεις αναβολές λόγω κορονοϊού- δριμύτερη στην EuroLeague. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκανε σπουδαία αμυντική εμφάνιση, εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Νίκολα Μίροτιτς (κορονοϊός) και επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα (70-64), σε αγώνα για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο πρώτος κατάπιε τους αντίπαλους ψηλούς (ή και κοντούς όταν έβγαινε στις αλλαγές), με τα 7 κλεψίματα που είχε. Πέραν αυτών, γέμισε την στατιστική του με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από κοντά κι ο Λορέντζο Μπράουν, που τελείωσε με 22 πόντους και 8 ασίστ. Νταμπλ νταμπλ από τον Μάριο Χεζόνια με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ (αλλά και 7 λάθη).

Από την άλλη, οι 17 πόντοι του Κόρι Χίγκινς και η επιστροφή του Νικ Καλάθη (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) στο rotation δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να γραφτεί διαφορετικά η ιστορία.

Ο αγώνας

Η Ούνικς Καζάν ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο δεκάλεπτο, κρύβοντας το καλάθι σε μεγάλο μέρος αυτού. Ο Τζον Μπράουν ήταν ξανά αυτός που έκανε τη διαφορά στην άμυνα (είχε 3 κλεψίματα στην περίοδο), πλην όμως αποδείχθηκε εξίσου επιδραστικός στην επίθεση (11 πόντοι στο 10′). Το +3 (17-14) των γηπεδούχων στο 10ο λεπτό ήταν κατά βάση δικό του έργο, κάτι που επιβεβαιώθηκε μόλις πήγε στον πάγκο για να πάρει μερικές ανάσες.

Η Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, πάτησε το γκάζι και με δέκα αναπάντητους πόντους σε δυόμιση λεπτά έφερε τούμπα την κατάσταση (17-24 στο 13′). Παρά την ενεργοποίηση του Λορέντζο Μπράουν και τις προσπάθειες του Μάριο Χεζόνια, η ρωσική ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει επί της ουσίας (δεδομένων κιόλας των 0/6 τριπόντων μέχρι την ανάπαυλα). Οι μπλαουγκράνα έμειναν σε θέση οδηγού μέχρι την ανάπαυλα (31-35), με τα ποσοστά τους να είναι σαφώς βελτιωμένα -είχαν 5/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 2/2 βολές στη δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το σκηνικό του πρώτου. Η Ούνικς Καζάν έκρυψε το καλάθι στην Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα να πέσουν αισθητά τα ισπανικά ποσοστά. Κάπως έτσι, κι αφού οι φιλοξενούμενοι έμειναν για περίπου πέντε λεπτά δίχως πόντο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρήκε τον τρόπο να μετατρέψει το -6 (35-41) σε +6 (47-41) στο 28ο λεπτό.

Πλέον όμως, τα χαμένα περιφερειακά σουτ εξελίσσονταν σε σοβαρό πρόβλημα για την Μπαρτσελόνα. Σε τέτοιο βαθμό, που η Ούνικς Καζάν βρήκε τους τρόπους για να διευρύνει το προβάδισμά της, φτάνοντας μέχρι το +10 (66-56) στα τρία λεπτά για το τέλος.

Ο Κόρι Χίγκινς και ο Κάιλ Κούριτς έκαναν ένα βήμα μπροστά για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αλλά ήταν αδύνατο να αλλάξει η ουσία. Εν αντιθέσει με ό,τι έγινε στο Palau Blaugrana πριν από περίπου ένα μήνα, αυτή τη φορά η Ούνικς Καζάν έμεινε μπροστά μέχρι το φινάλε, πήρε τη νίκη και υποχρέωσε την Μπαρτσελόνα στην τρίτη ήττα σε τέσσερις αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ – Κορομηλάς – Μπισάνγκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 31-35, 54-48, 70-64.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου, Μπράουν Τζ. 20 (8/14 δίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 κλεψίματα), Κάναν 6 (1/4 τρίποντα, 3 λάθη), Μπράουν Λ. 22 (8/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπράντλεϊ, Ζάιτσεφ, Χεζόνια 11 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τζέκιρι 5 (3 ριμπάουντ), Βοροντσέβιτς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 16 (5/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ, Σανλί 2, Μαρτίνεθ (0/4 σουτ), Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ), Χέιζ 5 (1/6 σουτ, 3/3 βολές), Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 17 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Νάτζι 2, Καλάθης (0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος).

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/34 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 18/23 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 5 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Μπαρτσελόνα: 16/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Λόγω των αναβολών που προέκυψαν τις προηγούμενες ημέρες, η Ούνικς Καζάν έχει διαβολοβδομάδα μπροστά της, δεδομένου ότι θα παίξει με Ρεάλ Μαδρίτης (25/1, εκτός) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (28/1, εντός). Από την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα θα επιστρέψει στο Palau Blaugrana για να υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (27/1).

Μακάμπι – Ολυμπιακός 84-69: Κακός στην Πόλη, χειρότερος στο Τελ Αβίβ

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος από τα 6μ75 και αγνώριστος στο β’ μέρος στη Menora Mivtachim Arena, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (84-69) για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις στο μαρκάρισμα του Άντε Ζίζιτς κοντά στο καλάθι, παρουσιάστηκε αρκετά επιπόλαιος στο κομμάτι των αποφάσεων στην επίθεση και μοιραία ηττήθηκε από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (84-69) στη Menora Mivtachim Arena, για την 22η αγωνιστική της EuroLeague -έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κράτησε τουλάχιστον το +17 της νίκης του ΣΕΦ.

Οι ερυθρόλευκοι υποχρεώθηκαν να κυνηγούν τους γηπεδούχους από τα μισά της δεύτερης περιόδου κι έπειτα, μετά την ανάπαυλα όμως ήταν πολύ άστοχοι από τα 6μ75 με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει σε διψήφια επίπεδα και να μην τους επιτρέψει να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους.

Έτσι, ο Ολυμπιακός καταγράφει πλέον σερί ηττών (δύο), μετά από την περιπέτεια με τον κορονοϊό, την ώρα που η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου χαμογελούσε για πρώτη φορά μετά από τις 17 Νοεμβρίου 2021 και τις οκτώ σερί ήττες που είχε έκτοτε.

Ο MVP

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ήταν εμφανές πως ο Άντε Ζίζιτς θα εξελισσόταν σε σημαντικό παράγοντα της αναμέτρησης. Το θέμα ήταν πόσο επιδραστικός θα είναι στο παιχνίδι της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Στην πράξη αποδείχθηκε πως έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, χάρη στη συνέπεια που έδειξε στα δίποντα και στη ζημιά που έκανε στους ερυθρόλευκους ψηλούς. Στα 26’16” που βρέθηκε στο παρκέ, πρόλαβε να σημειώσει 23 πόντους με 10/12 δίποντα και 3/5 βολές, γεμίζοντας επίσης την στατιστική του με 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τόμας Γουόκαπ είναι ο πιο αποτελεσματικός αμυντικός του Ολυμπιακού φέτος, στη Menora Mivtachim Arena όμως δεν είχε αντίστοιχη προσφορά/συνεισφορά. Δεν είναι μόνο ότι αμυντικά δεν απέδωσε στα επίπεδα που μας έχει συνηθίσει φέτος, είναι ότι δεν κατάφερε να δώσει λύσεις ούτε στην επίθεση. Ο βασικός πόιντ γκαρντ του Ολυμπιακού έκλεισε την βραδιά με 5 πόντους (με 1/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Δύο ήταν τα μεγαλύτερα (στατιστικά) θέματα του Ολυμπιακού, το τρίποντο και τα λάθη. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν τον αγώνα με 6/22 από τα 6μ75 (27.3%), την ώρα που έδωσαν 15 ασίστ για 15 λάθη.

Ο αγώνας

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, παρόλ’ αυτά η ζημιά που προκλήθηκε δεν ήταν ιδιαίτερα σημαντική. Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν με 1/7 σουτ και 4 λάθη, για να βρεθούν γρήγορα στο -6 (8-2 στο 5′), μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως είχαν ισορροπήσει την κατάσταση. Η αιτία ήταν το πληθωρικό παιχνίδι του Κώστα Παπανικολάου και τα δύο μαζεμένα τρίποντα (ένα αυτός κι ένα ο Σάσα Βεζένκοβ), που έφεραν το παιχνίδι στο “Χ” (14-14 στο 9′).

Σταδιακά βέβαια, υπήρχε κάτι στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν είχε απάντηση: το μαρκάρισμα του Άντε Ζίζιτς. Ο βασικός ψηλός της Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε από νωρίς καλό ρυθμό, τελείωσε τις περισσότερες μπάλες που πήρε κοντά στο καλάθι και με την εν γένει παρουσία του, προβλημάτισε αρκετά τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Ειδικά από το 15ο λεπτό κι έπειτα. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο -5 (23-28 στο 15′) μετά τα συνεχόμενα καλάθια του Σακίλ ΜακΚίσικ, έπιασε τόπο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν γρήγορα (31-31 στο 18′) και έκλεισαν εν τέλει το πρώτο μέρος, όντες μπροστά (40-38). Όπλο τους οι 16 πόντοι του Άντε Ζίζιτς και η συνέπεια στα δίποντα (12/17), απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε μεγάλο πρόβλημα συνέπειας στην ίδια στατιστική κατηγορία (8/20).

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε πολύ χειρότερα για τον Ολυμπιακό, κυρίως γιατί δεν δόθηκαν ποτέ απαντήσεις στο μαρκάρισμα του βασικού σέντερ της Μακάμπι. Το άρμα μάχης των γηπεδούχων παρέμενε το ίδιο, με αποτέλεσμα το +10 (55-45) του 26ου λεπτού -η πρώτη φορά που η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπαθούσε να αλλάξει τον ρυθμό με προσαρμογές σε πρόσωπα και σχήματα, αλλά η ουσία ήταν η ίδια. Με εξαίρεση άλλωστε δύο σερί καρφώματα του Μουσταφά Φαλ για το -6 (60-54 στο 28′), η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης, επαναφέροντας το +10 (66-56) στο φινάλε της περιόδου, χάρη στο buzzer beater του Τζέιλεν Ρέινολντς.

Το θέμα για τον Ολυμπιακό από εκεί κι έπειτα ήταν ότι δεν είχε τις δυνάμεις και τον τρόπο να αντιδράσει. Σε τέτοιο βαθμό που η διαφορά μεγάλωνε λεπτό με το λεπτό, για να φτάσει μέχρι το -22 (81-59) με σχεδόν δύο λεπτά για το τέλος. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μέχρι το φινάλε ήταν να συμμαζέψουν την έκταση της ήττας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Πάντερ – Τεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 14 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλέιρο 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 8 (5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν, Νάναλι 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Ζίζιτς 23 (10/12 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), ζιβ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ 8 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σλούκας 7 (1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν (0/2 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 9 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι Τελ Αβίβ: 22/41 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 16/18 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 17/29 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 17/20 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Την ερχόμενη βδομάδα, η Μακάμπι θα δώσει δύο σερί εντός έδρας παιχνίδια, απέναντι σε Άλμπα Βερολίνου (25/1) και Φενέρμπαχτσε (27/1), ενώ ο Ολυμπιακός επιστρέφει στο ΣΕΦ για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (27/1).

Άλμπα Βερολίνου – Ρεάλ Μαδρίτης 74-89: Άνετο πέρασμα από το Βερολίνο με σούπερ Ερτέλ

Παρά τις απουσίες η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 89-74 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague στην επανεμφάνιση του Γκάμπριελ Ντεκ με τα χρώματα των Μαδριλένων.

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το διπλό από το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 89-74 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague. Ο Γκάμπριελ Ντεκ έκανε την επανεμφάνισή του με τα χρώματα των Μαδριλένων ενώ εκτός αγώνα έμειναν οι Ταβάρες, Φερνάντεθ, Γουίλιαμς-Γκος, Βούκτσεβιτς και Κοζέρ. Παρά τις απουσίες οι Ρεάλ Μαδρίτης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε και έμεινε στις πάνω θέσεις της βαθμολογίας.

Αντίθετα η Άλμπα που προσπαθεί να εξαντλήσει τις ελπίδες της για την οκτάδα, είχε εξ αρχής δύσκολο έργο όμως έδειξε στις αρχές του δεύτερου μισού ότι ίσως θα μπορούσε να πιέσει παραπάνω τη Ρεάλ. Παρά την εξαιρετική παρουσία του Λο που τελείωσε το ματς με 21 πόντους, η Άλμπα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην κυριαρχία των Ισπανών και γνώρισε τη 13η της ήττα. Κορυφαίος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Ερτέλ με 17 πόντους και 7 ασίστ.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο ματς από τα πρώτα κι όλας λεπτά και δεν έδειξε πρόθεση να επιτρέψει στους γηπεδούχους να της βάλουν δύσκολα. Είχε πλουραλισμό στην επίθεση και είδε τον Γκάμπριελ Ντεκ να κάνει την επανεμφάνισή του με την φανέλα των Ισπανών μετά από το πέρασμά του από το ΝΒΑ. Το ισπανικό προβάδισμα μεγάλωσε και έφτασε σε διψήφια νούμερα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +12.

Στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και μείωσαν στους έξι πόντους. Η Ρεάλ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν παραπάνω, τους υποχρέωσε σε λάθη και ανέκτησε το διψήφιο προβάδισμά της. Πουαριέ και Ερτέλ έκαναν καλή δουλειά, με τον Γιαμπουσέλε να συμπληρώνει την κοορυφαία τριάδα των Ισπανών στο συγκεκριμένο ματς. Η συνέχεια ανήκε καθαρά στη Ρεάλ Μαδρίτης που με το πόδι κολλημένο στο γκάζι έφυγε νικήτρια από το Βερολίνο μένοντας στις πάνω θέσεις της βαθμολογίας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Ρότσα, Ζαμόσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 36-48, 56-73, 79-84

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 21 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντα Σίλβα 8 (3/3 δίποντα), Σμιθ 2, Ντελόου 2, Έρικσον 10 (2), Σνάιντερ 2, Ολίντε 8 (2), Κουμάτζε 2, Σίκμα 5 (9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλατ, Ζούσμαν 4, Λάμερς 10 (4/8 δίποντα).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ράντολφ 7 (1), Ερτέλ 17 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπάλδε 8 (4/4 δίποντα), Χάνγκα 9 (1), Αλοθέν 4, Ντεκ 2, Πουαριέ 13 (5/8 δίποντα), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 12 (1), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.

Ομαδικά στατιστικά – Άλμπα: 18/34 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 17/23 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ Μαδρίτης: 27/42 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 8/9 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 23η αγωνιστική η Ρεάλ θα παίξει κόντρα στη Μονακό εκτός έδρας (28/1, 20:00) ενώ η Άλμπα θα αντιμετωπίσει τη Μπάγερν στο Μόναχο (28/1, 21:30).