Τσιτσιπάς: Με το δεξί στο Ντουμπάι και φόρα από τη Μασσαλία * Νίκησε και τον αέρα η Σάκκαρη * Ιστιοπλοΐα: Συνεχίζουν δυναμικά Καραχάλιου και Κοκκαλάνης * Ρωσία-Ελλάδα 12-9: Ανέτοιμη η εθνική στο Κίρισι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε φουριόζος της υποχρεώσεις του στο Dubai Duty Free Tennis Championships κερδίζοντας στα δυο σετ τον φορμαρισμένο Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά στο εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης του κόντρα στον Ισπανό, όμως βρήκε τον τρόπο να φύγει “αλώβητος” από το court στην πρεμιέρα του στη διοργάνωση.

Μετά από 1 ώρα και 32 λεπτά αγώνα, ο Στέφανος επικράτησε του Νο27 τενίστα της παγκόσμιας κατάταξης, Πάμπλο Καρένιο Μπούστα, με 7-6(1), 6-1 και “σφράγισε” το ραντεβού του με τον Καζάκο, Αλεξάντερ Μπούμπλικ, στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί, πως τον ίδιο αντίπαλο είχε ο Τσιτσιπάς και στον ημιτελικό του στη Μασσαλία την περασμένη εβδομάδα, κερδίζοντας τον χωρίς απώλεια σετ. Ο Μπούμπλικ νωρίτερα την Τρίτη, απέκλεισε με 7-5, 6-2 τον Χούμπερτ Χουρκάτζ.

Ο 21χρονος πρωταθλητής μας, με αυτή την επικράτηση, έφτασε τις πέντε συνεχόμενες και μάλιστα χωρίς να έχει χάσει σετ σε καμία από αυτές. Μετράει δηλαδή, σερί 10-0 κερδισμένων.

Απέναντι στον Μπούστα, δεν είχε σε καλή ημέρα το 1ο του σερβίς, μιας και έπαιξε μόλις το 55% των πόντων του εκεί, όμως ενέπνεε φοβερή σιγουριά στους πόντους πίσω από το 2ο σερβίς του (17/25 κερδισμένους), καταφέρνοντας εν τέλει να μην απειληθεί πολλές φορές όσο είχε τις μπάλες στα χέρια του.

Αρχικά προηγήθηκε με 3-0 στο εναρκτήριο σετ, όμως ο Μπούστα κατάφερε να αντιδράσει και με το μοναδικό μπρέικ που έκανε στο ματς, έφερε τον αγώνα στο 3-3.

Ο Ισπανός ήταν ψύχραιμος, έπαιζε εξαιρετικό τένις και έβαζε δύσκολα στον Στέφανο, μέχρι το τέλος. Κρατώντας ο καθένας το σερβίς του, εύκολα ή δύσκολα, οι δυο τενίστες οδηγήθηκαν σε τάι-μπρέικ. Ο Μπούστα πάντως, χρειάστηκε να σώσει και σετ πόιντ του Στέφανου στο 6-5.

Στο τάι-μπρέικ, ο πιο ποιοτικός τενίστας και αυτός που είχε την μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση, υπερίσχυσε. Δεν ήταν άλλος, από τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο 21χρονος κέρδισε 7/8 πόντους που παίχτηκαν και έγινε το αφεντικό στο ματς.

Ανεβάζοντας ρυθμό αμέσως μετά το κερδισμένο πρώτο σετ, ο Στεφ δεν άφησε περιθώριο παραμικρής αντίδρασης στον αντίπαλό του. Κέρδισε 29/42 πόντους του δευτέρου σετ, έχασε μόλις ένα γκέιμ και με 3/5 κερδισμένα μπρέικ πόιντς,”έκλεισε” υπέροχα το ματς.

Νίκησε και τον αέρα η Σάκκαρη

Μέσα σε συνθήκες πολύ δυνατού αέρα, εντελώς ακατάλληλου για τένις, η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε μια πολύ δύσκολη ανατροπή κόντρα στην Τερέζα Μαρτίτσοβα για να προκριθεί στον 3ο γύρο του Total Open στη Ντόχα!

Οι καιρικές συνθήκες όσον αφορά στον δυνατό άνεμο έκαναν απίστευτα δύσκολη την προσπάθεια των τενιστριών που αγωνίστηκαν στη Ντόχα το απόγευμα της Τρίτης με τη Μαρία Σάκκαρη και την Τερέζα Μαρτίντσοβα να μην αποτελούν εξαίρεση!

Τελικά, η Μαρία χρειάστηκε να κάνει υπερπροσπάθεια στο κρίσιμο δεύτερο σετ το οποίο και κέρδισε στις λεπτομέρειες για να κάμψει τις φοβερές αντιστάσεις της Νο157 τενίστριας στον κόσμο, Μαρτίντσοβα πριν καταφέρει να την κερδίσει με 3-6, 7-6(5), 6-0.

Οι μεγάλες τενίστριες κερδίζουν ακόμα και στην όχι καλύτερή τους μέρα και κάτι τέτοιο συνέβη στη SakkAttack που δεν εμφανίστηκε σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση στα δύο πρώτα σετ, πιθανώς και λόγω των πολλών μποφόρ που αντικειμενικά έστελναν τη μπάλα…όπου να’ναι και οι δύο τενίστριες χρειαζόταν να αλλάζουν διαρκώς το footwork τους σε κλάσματα του δευτερολέπτου.

Η Σάκκαρη έμεινε με σετ και δύο φορές με break πίσω στο δεύτερο σετ αλλά δεν το έβαλε κάτω παρά το γεγονός ότι τα λάθη έρχονται σωρηδόν στο συγκεκριμένο σημείο.

Ο άνεμος δεν ενοχλούσε όμως μόνο τη Μαρία αλλά και την αντίπαλό της που τελικά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της, έχασε στις λεπτομέρειες το tie break του δεύτερου σετ και στη συνέχεια κατέρρευσε εντελώς αγωνιστικά και πνευματικά.

Η νίκη αυτή στέλνει τη Σάκκαρη στον τρίτο γύρο της Ντόχα και σε ευκαιρία “εκδίκησης” από την ήττα της από την Αρίνα Σαμπαλένκα στο Ντουμπάι ακριβώς μια βδομάδα πριν!

Ο δυνατός αέρας δεν επηρέασε τις Μπάρτι, Πλίσκοβα και Μουγκουρούθα που πέτυχαν σχετικά άνετες νίκες ενώ η ακούραστη Έλενα Ριμπάκινα συνεχίζει απτόητη σώζοντας match point κόντρα στην Άλισον Φαν Ούιτβανκ για να προκριθεί στις “16” της διοργάνωσης.

Ιστιοπλοΐα: Συνεχίζουν δυναμικά Καραχάλιου και Κοκκαλάνης

Η Βασιλεία Καραχάλιου και ο Βύρωνας Κοκκαλάνης αγωνίζονται στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Laser Radial και RSX αντίστοιχα και είναι στην πρώτη δεκάδα των κατηγοριών τους.

Πολύ καλά ξεκίνησε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα RSX του Σορέντο στην Αυστραλία. Στις τρεις πρώτες κούρσες ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε 9, 4, 1 αντίστοιχα και με 14 βαθμούς είναι 6ος στην γενική βαθμολογία των 70 σκαφών.

Προηγείται ο Γάλλος Π. Λ. Κογκ με 4 βαθμούς και ακολουθούν ο Ολλανδός Κ. Μπαντλόε με 5β. και ο επίσης Γάλλος Τ. Γκογιάρ με 11 βαθμούς.

Στις γυναίκες τρέχουν 46 σκάφη και η Αγγελική Σκαρλάτου είναι 32 η με 93 βαθμούς (36, 23, 34), ενώ η Ιωάννα Σίρτη βρίσκεται στην 44 η θέση με 134 βαθμούς (44, 43, δεν τερμάτισε).

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Λέιζερ Ράντιαλ, που επίσης διεξάγεται στη Μελβούρνη, η Βασιλεία Καραχάλιου τερμάτισε 14 η στην τρίτη ιστιοδρομία και με 22 βαθμούς είναι 7η σε σύνολο 105 σκαφών. Πρώτη είναι η Α.Μ. Ρίντομ από τη Δανία με 6β. και ακολουθούν η Ολλανδέζα Μ. Μπαουμίστερ με 7β. και η Ελβετίδα Μ. Ζαγιέ με 9 βαθμούς.

Η Αθανασία Φακίδη κατέλαβε την 39 η θέση και με 94 βαθμούς είναι 66η .

Ρωσία – Ελλάδα 12-9: Ανέτοιμη η εθνική στο Κίρισι

Ρωσία - Ελλάδα 12-9: Ανέτοιμη η εθνική στο Κίρισι

Η εθνική γυναικών της Ελλάδος ηττήθηκε εύκολα από την αντίστοιχη της Ρωσίας σ’ αγώνα της προκριματικής φάσης του World League.

Σ’ αγώνα της προκριματικής φάσης (3η ημέρα) του World League γυναικών που διεξήχθη στο Κίρισι η Ελλάδα ηττήθηκε εύκολα με 12-9 από την Ρωσία.

Η εθνική μας ομάδα στο πρώτο παινχίδι του Τεό Λοράντου στον πάγκο της είχε πάλι προβλήματα στην άμυνα και έδειξε πως θέλει πολύ δουλειά για το προ ολυμπιακό (8-15/3, Τεργέστη).

Η Ελλάδα βρέθηκε τέσσερις φορές πίσω στο σκορ με 4 γκολ (8-4, 9-5, 10-6, 11-7) και απλά στο τέλος μείωσε σε 11-9.

Τα οχτάλεπτα: 1-2, 3-1, 6-4, 2-2

ΡΩΣΙΑ (Αλεξάντρ Γκαϊντούκοφ): Γκολόβινα, Μπερσνέβα 2, Προκοφίεβα 1, Πούστινα 2, Φεντότοβα, Πόποβα, Σερζάντοβα 2, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα 1, Γκέρζανιτς 1, Πανφίλοβα 1, Ρίζκοβα 1, Καρνάουκ

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Διαμαντοπούλου Χ., Τσουκαλά 1, Πρωτοπαπά, Ελευθεριάδου 2, Πλευρίτου Μ., Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πάτρα, Κώτσια, Νίνου Ειρ., Πλευρίτου Ελ. 3, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου.