Το triple-double του Γιάννη Αντετοκούνμπο κόντρα στους Νικς * Η Ρεάλ έκανε μια…χαψιά την Ατλέτικο! * Ο Εμπαπέ «καθάρισε» για την Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Μονακό

Δείτε το VIDEO με τις καλύτερες στιγμές του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην νίκη των Μπακς μέσα στην Νέα Υόρκη επί των Νικς, όπου σημείωσε το πρώτο φετινό του triple-double με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απολαυστικός στην νίκη των Μπακς επί των Νικς (112-97) στο θρυλικό “Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν”, προσφέροντας ακόμα ένα σόου.

Ο “Greek Freak” ήταν σε καλή βραδιά και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με triple-double, “γράφοντας” 20 πόντους με 7/14 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Δείτε το VIDEO με τις καλύτερες στιγμές του από το παιχίδι:

Η Ρεάλ έκανε μια…χαψιά την Ατλέτικο!Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν δύο κλάσεις ανώτερη από την Ατλέτικο και με γκολ από τους Μπενζεμά και Μάρκο Ασένσιο έφτασε στην καθαρή νίκη με 2-0 που την φέρνει ξανά στο +8 στον βαθμολογικό πίνακα της La Liga.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι μοιάζει ασταμάτητη, αφού με την σημερινή νίκη έφτασε τις 10 συνεχόμενες σε όλες τις διοργανώσεις. Οι «ροχιμπλάνκος» βγήκαν με θάρρος στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και η πρώτη γραμμή πίεσης τους ήταν πολύ ψηλά. Ωστόσο, η Ρεάλ Μαδρίτης διάβασε άμεσα την εξίσωση και βρήκε άμεσα την λύση.

Σε ιδανική αντεπίθεση, ο Βινίσιους γέμισε στην καρδιά της περιοχής και ο Μπενζεμά με υπέροχο βολ-πλανέ άνοιξε το σκορ στο 16′. Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν μπόρεσε να συνέλθει ποτέ από το σοκ, με εξαίρεση ένα σουτ του Γκριεζμάν που έβγαλε ο Κουρτουά στο 36′.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο όπου η «Βασίλισσα» με παρόμοιο τρόπο πέτυχε το 2-0 με το οποίο «σφράγισε» τη νίκη. Ο αποδέκτης της πάσας του Βινίσιους ήταν αυτή τη φορά ο Μάρκο Ασένσιο που με τέλειο διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώριο στον Όμπλακ για το 2-0 στο 57′.

Ένα φάουλ του Λεμάρ στο 77′  που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουρτουά ήταν η μοναδική αντίδραση της Ατλέτικο, που δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του ντέρμπι, κάτι που έφερε πολύ λογικά μία ακόμα ήττα που αφήνει τους πρωταθλητές στην τέταρτη θέση, στην ισοβαθμία με την Σοσιεδάδ.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ (81’ Νάτσο), Έντερ Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος,  Ασένσιο (85’ Βαλβέρδε), Μπενζεμά (46’ Γιόβιτς), Βινίσιους Ζούνιορ (86’ Ροντρίγκο).

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Γιορέντε, Φελίπε, Κοντογκμπιά, Ερμόσο, Κορέα (60’ Σουάρες), Κόκε, Ντε Πάουλ (69’ Ερέρα), Καρασκό (46’ Λεμάρ), Κούνια (60’ Ρενάν Λόντι), Γκριεζμάν (46’ Ζοάο Φέλιξ).

Ο Εμπαπέ «καθάρισε» για την Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη ΜονακόΕμπαπέ

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-0 στο «Παρκ ντε Πρενς» την Μονακό και άνοιξε ξανά τη διαφορά από τη δεύτερη Μαρσέιγ στους 13 βαθμούς.

Ο Γάλλος διεθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ από τα 11 βήματα στο 12ο λεπτό, όταν έγινε πέναλτι στον Άνχελ Ντι Μαρία και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από ασίστ του Λιονέλ Μέσι.

Η Ίντερ «πάτησε» την κορυφή της Serie A με…τεσσάρα

Ιντερ

Η Ίντερ οδηγεί για πρώτη φορά φέτος την… κούρσα της Serie A, αφού επικράτησε άνετα με 4-0 της Κάλιαρι εντός έδρας. Στο 29′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 44’ ο Αργεντινός επιθετικός έχασε ευκαιρία να σημειώσει δεύτερο γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου, αφού αστόχησε σε πέναλτι. Στο 50′ ο Αλέξις Σάντσες διπλασίασε τα τέρματα των «νερατζούρι» με εξαιρετική προσπάθεια.

Στο 66’ ο Τσαλχάνογλου σημείωσε το 3-0, για να έρθει δύο λεπτά μετά ο Λαουτάρο Μαρτίνες να διαμορφώσει το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.