Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Το πρώτο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ * Άρης-Περιστέρι 71-84 * ΠΑΟΚ-Μεσολόγγι 96-87 * Κολοσσός-Ιωνικός 94-74

Η 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League συνεχίζεται με δύο αναμετρήσεις, με το ντέρμπι Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΑΕΚ, να είναι σίγουρα αυτό που τραβάει τα βλέμματα όλων.

Δύο μόλις αναμετρήσεις περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της Stoiximan Basket League, με τα βλέμματα όλων να είναι στραμμένα προς ΟΑΚΑ μεριά.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα φιλοξενήσει στην ίδια έδρα (20:00), την ΑΕΚ, για το πρώτο ντέρμπι κορυφής. Μάλιστα, βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας από μία ήττα (7-1), από το Λαύριο και οι δύο.

Νωρίτερα, ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (17:00), με τους Πατρινούς να θέλουν τη νίκη, για να φτάσουν τις 5 συνολικά φέτος.

Τα δύο ματς της ημέρας:

Προμηθέας – Ηρακλής (17:00, ΕΡΤ 3)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΑΕΚ (20:00 ΕΡΤ 3)

Άρης – Περιστέρι 71-84: Με την υπογραφή του Καράμπελα

Ο Ζώης Καράμπελας σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Άρης - Περιστέρι (9/1/2021)

Ο Ζώης Καράμπελας ηγήθηκε του Περιστερίου και το οδήγησε στην εκτός έδρας νίκη επί του Άρη (84-71) για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Εννέα “νεκρά” λεπτά πλήρωσαν τους Θεσσαλονικείς.

Την έβδομη νίκη του σε 11 αγωνιστικές της Stoiximan Basket League πήρε το βράδυ του Σαββάτου (9/1) το Περιστέρι, που είχε δύο πρόσωπα στο Αλεξάνδρειο, αλλά νίκησε με 84-71 τον Άρη στο φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχε τον Βαγγέλη Μάντζαρη, είχε όμως σε φοβερό βράδυ τον νεαρό πόιντ γκαρντ Ζώη Καράμπελα που πέτυχε 18 πόντους, σπατάλησε ένα προβάδισμα 26 πόντων (35-61) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, απειλήθηκε από τους γηπεδούχους αλλά πήρε στο τέλος το ματς δίκαια και καθαρά.

Στο 3-7 έπεσε ο Άρης που έχει πλέον 2-2 στο γήπεδό του. Ο Σάββας Καμπερίδης είχε τον Μιλόσεβιτς στη διάθεσή του, συνολικά η ομάδα του έκανε καλή προσπάθεια, πλήρωσε όμως τα εννέα “νεκρά” λεπτά της, πέντε στο ξεκίνημα του αγώνα και τέσσερα στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς έβαλε τις βάσεις της νίκης του το Περιστέρι. Προηγήθηκε με 11-0 στο πέμπτο λεπτό, κράτησε τον Άρη χωρίς σκορ για 5:15 μέχρι να πετύχει το πρώτο καλάθι ο Κουζέλογλου, πήγε στο 10-20 στο 8′ και έκλεισε στο +13 το πρώτο δεκάλεπτο (10-23). Οι γηπεδούχοι είχαν 4/17 σουτ και τρία λάθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/4 βολές, κράτησαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα των κιτρινόμαυρων ήταν όμως πολύ καλύτερη και το παιχνίδι τους πιο ανταγωνιστικό. Δεν απειλήθηκε, βέβαια, το Περιστέρι που έκλεισε το πρώτο μέρος στο 35-46 με καλή κυκλοφορία και αρκετούς σε καλή βραδιά.

Με ένα σερί 0-15, η ομάδα του Πεδουλάκη έχτισε προβάδισμα 25 πόντων στην έναρξη της τρίτης περιόδου (35-61), με τον Άρη να μη μπορεί να αντιδράσει, να μη βρίσκει σκορ, να χρειάζεται τέσσερα λεπτά για να πετύχει καλάθι και φυσικά να μένει πολύ πίσω για να ελπίζει στην ανατροπή. Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0 για το 43-61, δυσκόλεψαν πολύ το Περιστέρι με την άμυνα ζώνης και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -10 (57-67), ο Λιτλ έβαλε τρίποντο από τη γωνία για το 62-70 στο 33′ κι ο Τσάλμερς άλλο ένα για το 65-72 στο 34′, όμως το σουτ του Καράμπελα για το 66-75 έμοιαζε με μαχαιριά στην καρδιά του Άρη που δεν είχε άλλο κουράγιο για να διεκδικήσει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Μαγκλογιάννης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Σούλερ 5 (1), Σταμάτης 7 (2), Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 3 (1/6 σουτ), Μιλόσεβιτς 8 (2/8 σουτ), Χαριτόπουλος 7 (1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 11 (2/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσάλμερς 14 (4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Λιτλ 9 (1), Ντεκόζι 5

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 14 (3), Μπουρούσης 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος, Καράμπελας 18 (5/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΛίν 19 (6/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κρόκετ 9 (1), Γκρέι (1), Χάροου 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 9/25 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 14/21 βολές, 26 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 10 επιθετικά), 12 ασίστ, 1 μπλοκ, 10 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/29 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 13/16 βολές, 40 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 2 μπλοκ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί το Μεσολόγγι (23/1), ενώ το Περιστέρι θα πάει στη Ρόδο για να παίξει με τον Κολοσσό (23/1).

ΠΑΟΚ – Μεσολόγγι 96-87: Τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες ο Δικέφαλος

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Μεσολόγγι (9/1/2021)

Συνεχίζει την ανοδική του πορεία και την αναρρίχηση στη βαθμολογία της Stoiximan Basket League ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 96-87 του Μεσολογγίου και έφτασε τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Δεν έπαιξε το μπάσκετ που ήθελε, τουλάχιστον στο κομμάτι της άμυνας, όμως ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες το απόγευμα του Σαββάτου (9/1). Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 96-87 του Μεσολογγίου, ανέβηκε στο 5-5 και έχει πλέον τέσσερα θετικά αποτελέσματα σε πέντε αγώνες με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, την ώρα που οι νεοφώτιστοι έπεφταν στο 3-8 και έκλειναν τον πρώτο γύρο της Stoiximan Basket League με οκτώ σερί ήττες μετά από το εντυπωσιακό τους 3/3 στο ξεκίνημα.

Μεγάλο ματς από τον Μάλκολμ Γκρίφιν, σπουδαίος στην τρίτη περίοδο στην οποία έβαλε 15 πόντους ο Ζερμέιν Λοβ, εντυπωσιακή η αποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ στη ρακέτα, ακόμη πιο λαμπερός ήταν στο δεύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Μεσολογγίου ο Τόντρικ Γκότσερ που πάντως ήταν αρκετά μόνος στο σκοράρισμα, καθώς πλην του Νταρέλ Πουαριέ που ήταν πληθωρικός στο ντεμπούτο του, δεν υπήρχε άλλος παίκτης με συνέπεια στο παιχνίδι του και στις δύο άκρες του παρκέ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (6-0 στο 3′) ανάγκασε τον Καλαμπάκο να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout. Οι γηπεδούχοι πήγαν έως το 10-0, ο Κακλαμανάκης έβαλε γκολ-φάουλ για το 19-10 στο έβδομο λεπτό, όμως ο καταπληκτικός Γκότσερ έφτασε με προσωπικό show τους 14 πόντους για το 21-21 πριν η περίοδος κλείσει στο 26-21. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/11 δίποντα, όχι όμως και απαντήσεις στο μαρκάρισμα του Αμερικανού γκαρντ.

Το Μεσολόγγι πέρασε και μπροστά (26-27) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Λυκογιάννη να καλεί timeout, αλλά τον Γκότσερ να συνεχίζει να πληγώνει την ομάδα του. Έφτασε τους 19 για το 31-34, σημείο στο οποίο ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ που ήταν πολύ αποτελεσματικός στη ρακέτα, είχε 15/22 δίποντα στο πρώτο μέρος, αλλά και 11 λάθη για τις εννέα ασίστ του με το 51-47 να μοιάζει πολύ δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων την ώρα που ο Γκότσερ είχε 22 πόντους από 1/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα και 5/5 βολές.

Ο Πουαριέ έκανε καλή δουλειά στο ξεκίνημα του β’ μέρους, μείωσε στο καλάθι (62-60) στο 25′, εκεί όμως ο Κονατέ κι ο Λοβ βγήκαν μπροστά, με τον δεύτερο να βάζει τη μία βολή πίσω από την άλλη, να σκοράρει 15 πόντους σε επτά λεπτά (!) και να γράφει το 71-64 στο 27′. Η γκρίνια χάλασε το ματς στην τέταρτη περίοδο, ο Ντίνος Καλαμπάκος ήταν έξαλλος από τις αποφάσεις των τριών διαιτητών, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +14 (90-76) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, για να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσαρούχα, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 17 (2/8 σουτ, 13/13 βολές), Γκρίφιν 24 (10/13 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη), Τσαλμπούρης 7 (3/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κακλαμανάκης 7 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης 4, Μπιτς 15 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κονατέ 6 (3/3 δίποντα), Παπαντωνίου 2 (5 λάθη), Τέρνερ 12 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 8 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκότσερ 32 (2/4 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 13/15 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτσενίγος 3 (1), Αμάρντι 8 (3/10 σουτ), Σταματογιάννης, Λάνγκφορντ 12 (6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ναούμης, Χατζηνικόλας 6 (2/8 σουτ), Γράβας 2, Πουαριέ 16 (7/10 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 27/46 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 24/26 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 20/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 26/31 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (23/1), ενώ το Μεσολόγγι θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (23/1).

Κολοσσός – Ιωνικός 94-74: Περίπατο με ωραίο μπάσκετ οι Ροδίτες

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Κολοσσός - Ιωνικός (9/1/2021)

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (9/1), για να νικήσει με το επιβλητικό 94-74 τον Ιωνικό εν αναμονή της άφιξης του Τάι Λόσον στη Ρόδο.

Την τέταρτη νίκη του σε 11 αγωνιστικές της Stoiximan Basket League πήρε ο Κολοσσός το απόγευμα του Σαββάτου (9/1), καθώς επικράτησε του Ιωνικού στο κλειστό της Καλλιθέας (94-74) με τον Κερέμ Καντέρ να είναι για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος του παίκτης.

Στο 4-7 έπεσε ο Ιωνικός, που έχει πλέον 2-3 εκτός έδρας και χάνει τον Τόαρλιν Φιτζπάτρικ που θα συνεχίσει την καριέρα του στη Ρουμανία. Η ομάδα της Νίκαιας έδειξε καλό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική στο δεύτερο και δεν είχε κάποιον παίκτη σε πραγματικά καλή ημέρα για να την τραβήξει στο σκοράρισμα.

Πλέον οι Ροδίτες περιμένουν την άφιξη του Τάι Λόσον, ώστε να δυναμώσουν ακόμη περισσότερο έχοντας κρατήσει και τον Κένι Γκόινς που βρέθηκε στο στόχαστρο της Παρτίζαν τις προηγούμενες ημέρες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Ιωνικός, που έχτισε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (9-14) στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά δεν το εκμεταλλεύθηκε. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν αμέσως τον αγώνα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 19-19 με 7/9 δίποντα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν επτά πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι Νικαιώτες έτρεξαν ένα μικρό 0-7 για το προσπέρασμα (31-32 στο 14′), όμως και πάλι οι Ροδίτες ήταν πιο έτοιμοι. Ζάρας και Καντέρ ηγήθηκαν ενός επί μέρους 13-3 για το 42-35 και το 46-40 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων που είχαν μαζί 27 ασίστ για 11 λάθη!

Οι γηπεδούχοι κράτησαν τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ζάρας μάλιστα έβαλε γκολ-φάουλ για το 62-54 στο 28′, με τον Αγγέλου να ψάχνει λύσεις και ισορροπία ανάμεσα σε άμυνα κι επίθεση αλλά να μη βλέπει συνέπεια από τους παίκτες του. Το τρίποντο του Καντέρ (66-58) και το σουτ του Άρτις (69-58) έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Ιωνικό να ψάχνει την υπέρβαση στην τέταρτη περίοδο, μια υπέρβαση που δεν έκανε ποτέ. Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος, μεγάλωσε τη διαφορά και έφτασε σαν σε προπόνηση στην τέταρτη φετινή του νίκη σε έντεκα αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Πιτσίλκας, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρτις 21 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 13 (1/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τούμπα 10 (5/5 δίποντα), Γκόινς 9 (1), Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής 2, Ζάρας 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Έλμορ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (3/8 σουτ), Χόλογουελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 9 (3/10 σουτ), Πριτζέτ 11 (4/7 δίποντα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10 (4/6 δίποντα), Μουχαϊμίν 2, Τολιόπουλος 10 (1/4 σουτ, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/39 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 4 επιθετικά), 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 20/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (23/1), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει εκτός έδρας με την ΑΕΚ (23/1).