Σόου από Καρέλη στην τεσσάρα του Παναιτωλικού επί του ΠΑΣ Γιάννινα – Αναστασίου: «Ορισμένες φορές ο Καρέλης με… εκνευρίζει αφάνταστα» * Μπήκε εντυπωσιακά με το… δεξί στο νέο της σπίτι η ΑΕΚ – Οι δηλώσεις του Αλμέιδα μετά το ιστορικό τρίποντο στην «Opap Arena»

Eμφατικό διπλό με 1-4 επί του ΠΑΣ στους «Ζωσιμάδες» με τον Καρέλη να κάνει χατ τρικ πανηγύρισε ο κυνικός Παναιτωλικός για την 6η αγωνιστική της Super League 2.

Οι Αγρινιώτες βρήκαν δύο γκολ στην αρχή του ματς και αντίστοιχα ακόμη δύο όταν οι Ηπειρώτες έψαχναν να επιστρέψουν στο παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρουν ένα σπουδαίο τρίποντο από βαθμολογική και ψυχολογική σημασία πιστοποιώντας την αγωνιστική τους άνοδο. Έξι από τα δέκα τέρματα των φιλοξενούμενων στη Super League γράφουν «Νίκος Καρέλης».

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε καλύτερα έχοντας δύο προσπάθειες από την δεξιά πλευρά στο πρώτο πεντάλεπτο όμως ο Παναιτωλικός κατάφερε να προηγηθεί στο 8′ όταν ο Μλάντεν έκανε γέμισμα, ο Σόρια απέτυχε να απομακρύνει και ο Μόρσεϊ έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτελώντας τον Σούλη για το 0-1.

Οι Αγρινιώτες αναθάρρησαν μετά το γρήγορο γκολ και απείλησαν ξανά στο 14′ με τον Ντουάρτε να βρίσκει ωραία τον Καρέλη στα αριστερά που σούταρε άστοχα, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σούλη. Ο Κρητικός φορ όμως επέμεινε και στο 25′, ο Χατζηθεοδωρίδης από τα δεξιά βρήκε με ωραία μπαλιά απέναντί τον Λάρσον και ο τελευταίος έκανε γύρισμα με τον Καρέλη από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το σύνολο του Θανάση Στάϊκου ανέβασε στροφές μένοντας πίσω από νωρίς με δύο γκολ, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να μειώσει στο 34′ καθώς έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Εραμούσπε έστειλε με ωραία κεφαλιά τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ανέστη για το 1-2. Μάλιστα, πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έχασε μία σημαντική φάση για να ισοφαρίσει όταν ο Μορέιρα από τα αριστερά έκανε γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Κορνέλιους αλλά ο Σταματελόπουλος πλάσαρε άστοχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ηπειρώτες κρατούσαν μπάλα και έφταναν μέχρι την περιοχή των Αγρινιωτών δίχως να καταφέρνουν τελικές προσπάθειες, με την πρώτη καλή στιγμή μάλιστα να ανήκει στους φιλοξενούμενους καθώς στο 61′, ο Σούλης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα σουτ του Ντουάρτε από τα δεξιά.

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 66′ με τον Μορέιρα να εξαπολύει από τα δεξιά, δυνατό αριστερό σουτ, αναγκάζοντας τον Ανέστη σε δύσκολη απόκρουση. Κόντρα στη ροή του αγώνα, το σύνολο του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να βρει δίχτυα ξανά καθώς στο 71′ και έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά και ο Καρέλης στη συνέχεια σκόραρε με ωραίο τρόπο κάνοντας το 1-3.

Το σημείο αναφοράς στην επιθετική γραμμή της ομάδας από την Αιτωλοακαρνανία δεν σταμάτησε εκεί και στο 87′ βγήκε υποδειγματική αντεπίθεση με τον Καρέλη τελικό αποδέκτη να εκτελεί τον Σούλη, φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα και διαμορφώνοντας το τελικό 1-4

Οι συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα (Στάϊκος): Σούλης, Σόρια, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης, Ποζνάνσκι (Λώλης 81′), Καραχάλιος, Κιάκος, Λιάσος (Τζίμας 59′), Ροσέρο, Μορέιρα (Μπάλαν 81′), Σταματελόπουλος.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ανέστης, Μπακάκης (Αποστολάκης 85′), Λάρσον, Κορνέλιους, Χατζηθεοδωρίδης, Μλάντεν (Φλόρες 80′), Ντουάρτε, Ντίας, (Μάρτενσον 58′) Σενγκέλια (Νταγκό 58′), Μόρσεϊ (Ντίας 58′), Καρέλης.

Αναστασίου: «Ορισμένες φορές ο Καρέλης με… εκνευρίζει αφάνταστα»

Ο Γιάννης Αναστασίου σχολίασε το εμφατικό «διπλό» του Παναιτωλικού στα Γιάννινα με 1-4.

Αναλυτικά όσα είπε στην κάμερα της NOVA:

«Πάντα μετά από την διακοπή για εμάς του προπονητές είναι περίεργο, καθώς δεν ξέρουμε πως θα παρουσιαστούμε. Ζήτησα από τα παιδιά να είναι σοβαροί, πιστεύω ότι δεχθήκαμε γκολ από το… πουθενά μετά το 0-2, αλλά αυτό που μετράει για εμάς είναι η καλή εμφάνιση και τα τέσσερα γκολ σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, να είμαστε ανταγωνιστικοί και να κερδίζουμε.

Όσον αφορά τον Καρέλη, έπαιζα και εγώ επιθετικός και αντιλαμβάνομαι κάποια πράγματα, μερικές φορές με… εκνευρίζει αφάνταστα, αλλά παίζει για το καλό της ομάδας και προσπαθεί, κάτι που για εμένα είναι σημαντικό. Σήμερα ήταν ήρεμος και απόδωσε πολύ καλά. Περιμένω πολλά περισσότερα πάντως και στο δημιουργικό κομμάτι, εκτός από το σκοράρισμα».

Μπήκε εντυπωσιακά με το… δεξί στο νέο της σπίτι η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έβαλε τέλος στα 19 χρόνια χωρίς γήπεδο, καθώς επέστρεψε στη Νέα Φιλαδέλφεια, δίνοντας το πρώτο της επίσημο παιχνίδι στην «Opap Arena» κόντρα στον Ιωνικό. Μάλιστα κατάφερε να επισφραγίσει την ιστορική ημέρα με καταιγιστική νίκη κόντρα στην ομάδα της Νίκαιας, επικρατώντας 4-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Γκατσίνοβιτς (δύο γκολ), Γκαρσία και Αραούχο χρίστηκαν σκόρερ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, ενώ ο Ελευθεριάδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το κλίμα ήταν γιορτινό ώρες πριν από την έναρξη του ματς με τους της ΑΕΚ να δημιουργούν μια φαντασμαγορική ατμόσφαιρα με καπνογόνα και πυροτεχνήματα πριν από τη σέντρα του παιχνιδιού. Τα πολλά καπνογόνα οδήγησαν σε καθυστέρηση περίπου 20 λεπτών για την έναρξη της αναμέτρησης.

Το κιτρινόμαυρο πάρτι ξεκίνησε το έκτο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς άνοιξε το σκορ στο έκτο λεπτό στο έξι με ένα υπέροχο σουτ. Αρχικά προσπάθησε να γεμίσει στην περιοχή, όμως η μπάλα του στρώθηκε και δικαιώθηκε για την επιλογή του να σουτάρει, καθώς θα μείνει στην ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ.

Η Ένωση δεν άργησε να βρει και δεύτερο γκολ και κατάφερε να το βρει στο 26ο λεπτό. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα αναπτύχθηκαν όμορφα από τα δεξιά. Ο Ελίασον με γλυκιά σέντρα βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση είδε τον Ιωνικό να αντιδρά, όμως έσβησε κάθε ελπίδα του στο 62ο λεπτό με τον παίκτη που ήθελε να σκοράρει σε αυτό το ματς όσο κανείς, τον Σέρχιο Αραούχο. Ο “Τσίνο” επωφελήθηκε από τις κόντρες και έκανε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα βρήκε στον Αντούνες και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Χουτεσιώτη.

Τρία λεπτά μετά ο Γκατσίνοβιτς πέτυχε και δεύτερο γκολ. Έπειτα από μια ακόμα όμορφη επίθεση από τα δεξιά, ο Ελίασον με μια υπέροχη γλυκιά σέντρα βρήκε μόνο του τον Σέρβο μέσο και αυτός με τη μια έκανε το 4-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με την Ένωση να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι και να έχει και ευκαιρίες και για άλλα γκολ, δίχως όμως αποτέελσμα. Αντίθετα ο Ιωνικός μείωσε στην τελευταία φάση του ματς με τον Ελευθεριάδη στο 90’+3′.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμαντί, Γκατσίνοβιτς (81′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι, Ελίασον (70′ Άμραμπατ), Πινέδα (70′ Μάνταλος), Αραούχο (88′ Κοσίδης), Λιβάι Γκαρσία (70′ Τσούμπερ)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Αντούνες (67′ Μίλο), Τσιριγώτης (87′ Σάκιτς), Ιωαννίδης (67′ Μάντζης), Μύγας, Λοβέρα, Κάνιας, Ρομαό, Οφόσου (67′ Ελευθεριάδης), Τσίμπσαχ (46′ Φαντιγκά).

Οι πρώτες δηλώσεις του Αλμέιδα μετά το ιστορικό τρίποντο στην «Opap Arena»

Ο Αλμέιδα στις δηλώσεις του μετά τη νίκη της ΑΕΚ επί του Ιωνικού στην «Opap Arena» στάθηκε στην ενέργεια και την ώθηση που έδωσε το νέο γήπεδο στους παίκτες της ομάδας για να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Για το πως θα διαχειριζόταν η ομάδα τα αισθήματα της, έδειξε να είναι συνέχεια της εικόνας της με τον Παναιτωλικό:

“Είναι αλήθεια πως μιλήσαμε αρκετά σε σχέση με αυτό το παιχνίδι. Θέλαμε και έπρεπε να απορροφήσουμε την ενέργεια του κόσμου ως προς το θετικό και αυτό που ξέραμε είναι πως η γιορτή ήταν για τον κόσμο και εμείς έπρεπε να παίξουμε 90 λεπτά. Έπρεπε να καταλάβουμε το ρόλο και την αποστολή που είχαμε και νομίζω τα παιδιά τα πήγαν εξαιρετικά”.