Σάκκαρη-Μουγκουρούθα 2-0: Φανταστική Μαρία στους “8” στο Άμπου Ντάμπι * Volley League: Πράσινο φως για επανέναρξη στις 16-17/1 * ΣΤΙΒΟΣ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Μάχουτσικ στο Κίεβο…

Η Μαρία Σάκκαρη απέκλεισε με 7-5, 6-4 την πρώην Νο1 Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα και προκρίθηκε στον προημιτελικό στο Άμπου Ντάμπι.

Στα προημιτελικά του Abu Dhabi Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη.

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 7-5, 6-4 της πρώην Νο1 κόσμου, της Ισπανίδας Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα στον 3ο γύρο και θα παίξει την Δευτέρα (11/1) στον προημιτελικό με την νικήτρια του αγώνα της Κένιν (Νο1 στο ταμπλό) με την Πουτίντσεβα.

Η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε σπουδαίο τένις και κυριάρχησε στον αγώνα απέναντι σε μια παίκτρια που είναι στο Νο15 του κόσμου και στο πρόσφατο παρελθόν έχει κερδίσει 2 Grand Slam.

Αυτό είναι το καλύτερο ξεκίνημα της καριέρας της Μαρίας Σάκκαρη και αισίως σήμερα συμπλήρωσε 550 αγώνες έχοντας 330 νίκες.

Το παιχνίδι είχε διάρκεια 1.48′. Η Μαρία Σάκκαρη επέτρεψε στην αντίπαλο της να φτάσει σε ένα μπρέικ σε 13 προσπάθειες της και έτσι “κλείδωσε” τη νίκη. Η Μαρία είχε 3/9 μπρέικ πόιντ.

Οι winners ήταν 33-5 (Σάκκαρη), οι άσοι 11-1 για την Ελληνίδα ενώ στα αβίαστα λάθη ήταν 39-29.

Έδειξε χαρακτήρα

Στο 1ο σετ, η Μουγκουρούθα με δυο διπλά σφάλματα της Σάκκαρη θα φτάσει σε διπλό μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ. Η Ελληνίδα θα τα σβήσει όμως για να πάρει το πλεονέκτημα και θα ισοφαρίσει σε 2-2.

Η Σάκκαρη με love service game ισοφαρίζει σε 3-3 και θα φτάσει σε τριπλό μπρέικ πόιντ στο 7ο. Με την πρώτη ευκαιρία θα πετύχει το μπρέικ και θα προηγηθεί με 4-3. Η Ισπανίδα θα φτάσει σε διπλό μπρέικ πόιντ αλλά η Ελληνίδα θα τα σβήσει και τα δυο!

Εν συνεχεία με άσο θα κλείσει το 8ο γκέιμ και θα προηγηθεί με 5-3. Θα φτάσει σε τριπλό σετ πόιντ αλλά η Μουγκουρούθα θα τα σβήσει και τα τρία. Η Ισπανίδα θα σβήσει άλλα δυο σετ πόιντ (5ο) και θα μειώσει σε 5-4.

Η Μουγκουρούθα θα αντεπιτεθεί με μπρέικ (5-5) αλλά η Σάκκαρη θα “απαντήσει” με μπρέικ και θα προηγηθεί με 6-5! Η Μαρία θα φτάσει σε τριπλό σετ πόιντ και με την 7η συνολικά ευκαιρία της θα κλείσει το σετ στο 7-5 σε 57′.

Απίθανη Μαρία

Στο 2ο σετ αρχίζει με μπρέικ πόιντ η Σάκκαρη αλλά το σβήνει η Μουγκουρούθα και θα προηγηθεί με 1-0. Με άσο θα κλείσει το 2ο γκέιμ και θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Ισπανίδα θα φτάσει σε τριπλό μπρέικ πόιντ στο 4ο γκέιμ αλλά η Ελληνίδα θα τα σβήσει και τα τρία! Θα σβήσει και άλλα δυο (9ο συνολικά) και θα ισοφαρίσει σε 2-2! Με love service game θα προηγηθεί με 3-2 η Ισπανίδα.

Απαντά με love service game η Σάκκαρη για το 3-3 και με μπρέικ θα προηγηθεί με 4-3!  Το 5-3 είναι για την Σάκκαρη ενώ η αντίπαλος της μειώνει σε 5-4. Στο 10ο η Μαρία θα σβήσει 3 μπρέικ πόιντ και θα επικρατήσει με 6-4!

Volley League: Πράσινο φως για επανέναρξη στις 16-17/1

Το πρωτάθλημα είχε διακοπεί στις 2/11 στη 2η αγωνιστική και όπως όλα δείχνουν θα συνεχιστεί στις 16-17/1 μετά από την θετική εισήγηση των λοιμωξιολόγων.

Λευκός καπνός βγήκε από την Επιτροπή Λοιμωξιολόγων  αναφορικά με τη Volley League, καθώς όλα δείχνουν το πρωτάθλημα θα ξεκινήσει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 16 και 17 Ιανουαρίου.

Θυμίζουμε ότι το πρωτάθλημα διακόπηκε στις αρχές Νοεμβρίου και έως τα μέσα Απριλίου θα πρέπει να ολοκληρωθεί λόγω του ότι είμαστε σε Ολυμπιακή χρονιά. Συγκεκριμένα διακόπηκε στις 2/11 στην 2η αγωνιστική.

Τις επόμενες ώρες και ημέρες θα γίνουν γνωστές και λεπτομέρειες.

ΣΤΙΒΟΣ: Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Μάχουτσικ στο Κίεβο…

Γιαροσλάβα Μάχουτσικ

Μεγάλη επίδοση με το «καλημέρα» στους αγώνες το 2021 για την Γιαροσλάβα Μάχουτσικ. Η άλτρια του ύψους από την Ουκρανία πέρασε τα 2μ.02 σε αγώνα που έγινε σήμερα Σάββατο στο Κίεβο και ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ.

Μάχουτσικ: «Η υγεία είναι πιο σημαντική από ένα πρωτάθλημα» - SPORTSFEED

Η μόλις 20 ετών άλτρια (γεννήθηκε στις 19 Σεπτεμβρίου του 2001), που είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμά της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, έδειξε ότι είναι σε εκπληκτική κατάσταση. Πέρασε με την πρώτη της προσπάθεια όλα τα ύψη από το 1μ.86, που άρχισε τον αγώνα έως και τα 2μ.02, ενώ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 2μ.04.

Η Γιούλια Λεβτσένκο ήταν δεύτερη με 1μ.95, ενώ την τρίτη θέση πήρε η Ιρίνα Γκερασένκο με 1μ. 92.