Ρεάλ-Λίβερπουλ 3-1: Προβάδισμα πρόκρισης με Βινίσιους για τους “μερένγκες” Γουόριορς-Μπακς 122-121: Ήττα θριλερ,χωρίς Γιάννη * Μάντσεστερ Σίτι-Ντόρτμουντ 2-1: Λύτρωση με Φόντεν

Παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λίβερπουλ για τον 1ο προημιτελικό του Champions League 2020-2021 στο "Αλφρέδο ντι Στέφανο", Μαδρίτη | Τρίτη 6 Απριλίου 2021

Η Ρεάλ νίκησε με 3-1 τη Λίβερπουλ όπως στον τελικό Champions League του 2018 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης από τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής ο Βινίσιους με δύο γκολ κι η κακή άμυνα των Άγγλων.

Στην αναμέτρηση των μεγαλύτερων αμυντικών προβλημάτων, η Ρεάλ αναδείχθηκε νικήτρια κατά κράτος, αφού επικράτησε με 3-1 της Λίβερπουλ για τον 1ο προημιτελικό του Champions League στο “Αλφρέδο ντι Στέφανο” και πήρε προβάδισμα πρόκρισης, χάρη σε έναν αναπάντεχο ήρωα.

Ο Βινίσιους είχε σκοράρει μόλις 2 φορές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αλλά σε αυτό το παιχνίδι… διπλασίασε τη συγκομιδή του, αφού αξιοποίησε τη “μαύρη τρύπα” που υπήρχε στο κέντρο της άμυνας των “κόκκινων”, δηλαδή τους Νατ Φίλιπς και Οζάν Καμπάκ.

Ο Γίργκεν Κλοπ τους χρησιμοποίησε στα στόπερ ανεβάζοντας τον Φαμπίνιο στη μεσαία γραμμή, θεωρώντας ότι με τον Βραζιλιάνο και τον Ναμπί Κεϊτά (που προτιμήθηκε του Τιάγκο), κάλυπτε τα μετόπισθεν με αρκετούς παίκτες. Ο Ζινεντίν Ζιντάν έδειξε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα δικά του στόπερ ανάγκης, τους Έντερ Μιλιτάο και Νάτσο που πήραν τη θέση των Σέρχιο Ράμος (τραυματίας) και Ραφαέλ Βαράν (κορονοϊός), παρατάσσοντας την ομάδα του με επιθετικό 4-3-3.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και έψαχναν την απειλή για την εστία του Άλισον. Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκαν να τη βρουν, μέχρι που επέλεξαν το plan b. Ο Τόνι Κρόος άρχισε τις βαθιές μπαλιές και σε μία τέτοια μήκους 50 μέτρων στο 27′, βρήκε τον Βινίσιους, που έπαιξε με την αντίπαλη άμυνα και έγραψε το 1-0. Μόλις 9 λεπτά αργότερα, ο Γερμανός μέσος έβγαλε νέα βαθιά μπαλιά, ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ επιχείρησε να ανακόψει, αλλά ουσιαστικά έστρωσε με το κεφάλι στον Μάρκο Ασένσιο, που πέρασε τον Άλισον κι έγραψε το 2-0.

Ο Κλοπ δεν είχε επιλογή από το να αλλάξει τα δεδομένα, όσο το δυνατόν νωρίτερα. Έβγαλε τον Κεϊτά, έριξε στη μάχη τον Τιάγκο, ψάχνοντας τη δημιουργία για ένα εκτός έδρας γκολ. Δικαιώθηκε στο 51′, όταν σε μία υπέροχη συνεργασία που άρχισε από τον Άλισον, η μπάλα έφτασε στον Ντιόγκο Ζότα στην περιοχή της Ρεάλ. Ο πιο φορμαρισμένος επιθετικός των “κόκκινων” δεν κατάφερε να σουτάρει όπως ήθελε, όμως ο Μοχάμεντ Σαλάχ που βρέθηκε σε θέση βολής μείωσε σε 2-1.

Ο Ζότα έχασε μια ευκαιρία να φέρει τα πάνω κάτω στον αγώνα και η Λίβερπουλ τιμωρήθηκε. Σε ακόμα μία φάση με κακή αμυντική συμπεριφορά, ο Λούκα Μόντριτς βρήκε τον Βινίσιους στο πέναλτι στο 65′, με τον 20χρονο Βραζιλιάνο να σουτάρει με τη μία και να γράφει το 3-1.

Ο ρυθμός έπεσε, η απογοήτευση της Λίβερπουλ ήταν έκδηλη, με συνέπεια αν υπήρχε 5ο γκολ στη συνάντηση, η Ρεάλ να βρίσκεται πιο κοντά. Ο Ζιντάν προτίμησε να μη διατάξει οπισθοχώρηση ούτε να κάνει πολλές αλλαγές (παρότι το Σάββατο υπάρχει clasico με την Μπαρτσελόνα) και οι φιλοξενούμενοι δίστασαν να τα δώσουν όλα για όλα, ευελπιστώντας σε μία νέα ανατροπή απέναντι σε έναν Ισπανό “γίγαντα” στο “Άνφιλντ”, την επόμενη Τετάρτη.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Νάτσο, Μεντί, Κρόος, Καζεμίρο, Μόντριτς, Ασένσιο (72′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους (85′ Ροντρίγκο)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Καμπάκ (81′ Φιρμίνο), Φίλιπς, Ρόμπερτσον, Κεϊτά (42′ Τιάγκο), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Ζότα (81′ Σακίρι), Μανέ

Γουόριορς – Μπακς 122-121: Ήττα-θριλερ για το – χωρίς Γιάννη – Μιλγουόκι, 41 πόντους ο ΚάριΟ Στεφ Κάρι των Γουόριορς

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους – χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο – Μπακς να γνωρίζουν ήττα-θρίλερ με 122-121. Στους 41 πόντους σταμάτησε ο Κάρι, μοιραίος στο φινάλε ο Μίντλετον

Οι Μπακς έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν κόντρα στους Γουόριορς παίζοντας χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Στο τέλος όμως δεν άντεξαν, γνωρίζοντας ήττα στο νήμα με 122-121, με τον Κρις Μίντλετον να δέχεται τάπα από τον Άντριου Γουίγκινς σε τρίποντο στο φινάλε.

Το Μιλγουόκι πάλεψε, είχε διαφορά 10 πόντων με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε (106-116), αλλά δέχθηκε επιμέρους σκορ 14-1 στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, είδε τον Κέλι Ούμπρε να κάνει το σκορ 122-121 με 2 βολές με 7 δευτερόλεπτα να μένουν για το τελος. Είχε όμως την τελευταία επίθεση και την έδωσε στον Κρις Μίντλετον ο οποίος δέχθηκε τάπα σε προσπάθειά του για τρίποντο από τον Άντριου Γουίγκινς, με τον Πατ Κόνατον να αστοχεί ακολούθως σε δίποντο.

Ο Στεφ Κάρι με 41 πόντους ήταν ο ηγέτης των Γουόριορς, με τον Κεντ Μπέιζμορ να προσθέτει 18 πόντους.

Για τους Μπακς, ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 29 πόντους και ο Μίντλετον 28 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 10 πόντους με 4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής, συμπεριλαμβανομένων τριών θεαματικών καρφωμάτων στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 13-3 χάρη σε ένα σερί 11-0, αλλά και 18-5 λίγο αργότερα. Οι Μπακς ωστόσο σταδιακά έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία, μειώνοντας τελικά σε 28-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι ανέβασε ταχύτητα και βρίσκοντας λύσεις από πολλούς παίκτες κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 30-36. Οι Γουόριορς απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 15-3 για να ξεφύγουν με 45-39, αλλά και με 49-42 λίγο αργότερα, ωστόσο στο Μιλγουόκι κατάφερε πάλι να μειώσει σε 53-50 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ήρθε το ξέσπασμα των Μπακς. Με τους Μίντλετον και Χόλιντεϊ σε πρώτο πλάνο, το Μιλγουόκι κατάφερε χάρη σε ένα σερί 8-0 να πάρει διαφορά 9 πόντων (58-67), ενώ λίγο αργότερα ξέφυγε με 63-73 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Θανάση και 73-85 με καλάθι του Τιγκ, με τους Γουόριορς ωστόσο να μειώνουν σε 83-88 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το Μιλγουόκι μπήκε ξανά δυνατά, παίρνοντας ένα προβάδισμα 10 πόντων (95-105). Ένα προβάδισμα που κρατούσαν με νύχια και με δόντια για ώρα, φτάνοντας να προηγούνται με 106-116 με 4 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Οι Γουόριορς όμως απάντησαν άμεσα και με τον Κάρι να παίρνει φωτιά έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 14-1 για να περάσουν μπροστά με 120-117 με 1 λεπτό να μένει για το τέλος του αγώνα, για να απαντήσει με δύο βολές ο Μίντλετον για το 120-119.

Στην επόμενη, επίθεση των Γουόριορς, ο Μπρουκ Λόπεζ έκοψε τον Κεντ Μπέιζμορ (οι διαιτητές στην αρχή έδωσαν goaltending, αλλά ακύρωσαν την απόφασή τους), για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Χόλιντεϊ για το 120-121 και τους Μπακς να χάνουν ένα κρίσιμο αμυντικό ριμπάουντ στην συνέχεια, με τον Λόπεζ να κάνει φάουλ στον Ούμπρε, ο οποίος με 2 βολές έκανε το 122-121.

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο δραματικό φινάλε, με τον Μίντλετον και τον Κόνατον να αστοχούν στην τελευταία επίθεση των Μπακς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-26, 53-50, 80-88, 122-121

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Γκριν 6 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουίγκινς 9 (4/15 σουτ, 1/8 τρίποντα), Γουάισμαν 13 (10 ριμπάουντ), Κάρι 41 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ούμπρε 19 (6/14 σουτ, 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπέιζμορ 18 (4), Λούνι 4, Λι 2 (5 ριμπάουντ), Πουλ 10 (1 τρίποντο, 6 ασίστ)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 28 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόπεζ 9, Πόρτις 13 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 29 (4 τρίποντα, 5 ασίστ, 8 λάθη), ΝτιΒιντσέντζο 6 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Νουόρα, Τιγκ 15 (2), Κόνατον 3 (1/6 σουτ, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 8 (2), Τουπάν

Τα ομαδικά στατιστικά των Γουόριορς: 31/56 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 15/17 βολές, 42 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 30/54 δίποντα, 14/32 τρίποντα, 19/22 βολές, 40 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη

Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ 2-1: Λύτρωση με Φόντεν και πιο κοντά στα ημιτελικά! Σίτι - Ντόρτμουντ

.Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καλύτερη, αντέδρασε άμεσα στο γκολ ισοφάρισης του Ρόις και ο Φόντεν έδωσε τη νίκη 2-1 κόντρα στη Ντόρτμουντ. Φωνάζουν σωστά οι Βεστφαλοί για πέναλτι.

Η Μάντσεστερ  έπαιξε με τη… φωτιά και λίγο έλειψε να «καεί». Η Σίτι έχασε πολλές ευκαιρίες στο β’ μέρος, είδε τον Ρόις να ισοφαρίζει, αλλά ο Φόντεν, από μοιραίος έγινε… ωραίος κι έδωσε το προβάδισμα πρόκρισης (2-1). Φωνάζουν οι Βεστφαλοί για το γκολ του Μπέλινγκχαμ, με πολλά λάθη ο Ρουμάνος διαιτητής.

Γκολ η Σίτι, πρωταγωνιστής ο Ρουμάνος διαιτητής!

Καλό το α’ μέρος του παιχνιδιού, αλλά πολλά από τα σημαντικά που συνέβησαν είχαν πρωταγωνιστή τον διαιτητή, Χάτεγκαν. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τη Ντόρτμουντ, με τον Μπέλινγκχαμ να βρίσκεται στο 7′ σε θέση βολής, αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον Εντερσον. Η Σίτι ήταν καλύτερη, κυκλοφορούσε σωστά, αλλά δεν έβρισκε χώρους. Την πρώτη φορά που συνέβη βρήκε και δίχτυα. Στο 19′ ο Τσαν έκανε το λάθος, ο Ντε Μπρόινε άνοιξε ωραία στον Φόντεν, ο τελευταίος μοίρασε στον Μαχρέζ και από την ασίστ του Αλγερινού ο Βέλγος πέτυχε το 1-0.

Οι «Πολίτες» συνέχισαν να πιέζουν και στο 29΄ ο διαιτητής είδε πέναλτι σε επαφή του Τσαν με τον Ρόδρι! Οι Βεστφαλοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα και… δικαιώθηκαν, μιας και ο Ρουμάνος τσέκαρε τη φάση και αποφάσισε να μη δώσει παράβαση. Δεν έμεινε όμως εκεί, αφού στο 37′ ο Εντερσον έκανε κακό κοντρόλ, ο Μπέλινγκχαμ «τσίμπησε» υπέροχα σκόραρε, αλλά είδε τον Χάτεγκαν να σφυρίζει φάουλ υπέρ της Σίτι!

Ροντέο και… ανάσα για Μάντσεστερ

Στο β’ μέρος, η Ντόρτμουντ μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 48′ είχε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει. Ο Χάαλαντ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά νικήθηκε από τον Εντερσον! Από τη στιγμή εκείνη κι έπειτα, η Σίτι δεν άφησε τους Βεστφαλούς να πάρουν ανάσα. Οι «Πολίτες» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεσαν στον άξονα και από τα λάθη του Τσαν έβρισκαν χώρους. Η είσοδος του Ζεσούς στο ματς έκανε πιο επιθετική την ομάδα που έδειχνε πλέον πιο απειλητική. Στο 65΄ο Ντε Μπρόινε έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Φόντεν, αλλά ο νεαρός… κατάφερε να αστοχήσει!

Στο 73′ πάλι ο Φόντεν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Η πίεση της Σίτι γινόταν εντονότερη, αλλά ο Φόντεν ήταν… μοιραίος, χάνοντας ακόμα μια καλή ευκαιρία στο 80′. Κι όμως η Ντόρτμουντ από το πουθενά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 87′. Λάθη στην άμυνα της Σίτι και ο Ρόις με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-1. Οι «Πολίτες» δεν επηρεάστηκαν, έπαιξαν φουλ επίθεση και η δικαίωση ήρθε στο 90ο λεπτό. Ο Γκουντογκάν έδωσε ιδανικά στον Φόντεν κι αυτή τη φορά δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το 2-1!

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Εντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Κανσέλο, Ρόδρι, Γκουντογάν, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Μαχρέζ, Μπερνάρντο Σίλβα (59′ Ζεσούς)

Ντόρτμουντ (4-3-3): Χιτς, Μόρεϊ (81′ Μενιέ), Ακανζί, Χούμελζ, Γκερέιρο, Νταχούντ (81′ Ντιλέινι), Μπέλιγκχαμ, Τσαν, Ρόιζ, Χάαλαντ, Κνάουφ (63′ Ρέινα)