Πόλο: Νίκη Νο10 για τα κορίτσια του Ολυμπιακού * Monte Carlo Masters: Ανοίγει το πρόγραμμα της Παρασκευής ο Τσιτσιπάς

Πόλο: Νίκη Νο10 για τα κορίτσια του Ολυμπιακού

Νίκες για τον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη στην 10η ημέρα του πρωταθλήματος πόλο της Α1 γυναικών.

Την 10η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα πόλο της Α1 Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη επικράτησε εκτός έδρας στον Πειραιά με 17-3 του Εθνικού και έφτασε στους 30β. Την 9η νίκη της σε 10 αγώνες σημείωσε η Βουλιαγμένη που κέρδισε με 24-8 τη ΝΕΠ ενώ ο Νηρέας Χαλανδρίου επικράτησε με 13-8 της ΑΕΚ και έφτασε τους 16β (5η θέση). 

Ακόμη ο Πανιώνιος κέρδισε με 14-10 τον ΝΟ Λάρισας.

Σ’ αγώνα της 10ης ημέρας της Α1 Ανδρών τα Χανιά επικράτησαν με 10-8 του Εθνικού στον Πειραιά.

Τα στοιχεία των αγώνων: 

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΑΕΚ 13-8

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-2, 6-2, 1-2.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Λάζαρη, Σ. Κοβάτσεβιτς, Μπογκατσένκο 1, Μαυρωτά, Κουτσάφτη, Α. Κοβάτσεβιτς, Ρουσσάκη, Πάτερου 3, Κανελλοπούλου, Μπόβαλη 2, Αγγελίδη 1, Παναγιότι 1, Κάσσαρη 2, Νιαρχάκου 3, Κονταλέξη.

ΑΕΚ (Κική Λιόση): Τσουρή, Δρένιου, Α. Λούδη 2, Ε. Λούδη, Πατερου, Μαστρόκαλου, Μπενέκου 3, Στρατιδάκη 2, Ζοφώλη 1, Μπαλωμενάκη, Παντελίδου, Γροζοπούλου, Λαβί, Πανάρετου, Τσόπελα.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-17

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-3, 0-3, 2-6.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Φιτσανάκης): Σωτηρέλη, Ρακιντζή, Κωνσταντοπούλου, Ελληνιάδη, Μαμόγλου 2, Χατζηκυριακάκη 1, Πέττα, Δούλη, Μπιτσάκου, Γκότζια, Ζαφειράκη, Χέλμη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Βασιλική Πλευρίτου 4, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Τορνάρου 1, Τριχά 2.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-14

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 4-4, 1-5.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιάννης Θεοχάρης): Καζάνα, Κόκκινου, Τουλουμτζίδου, Τζελέπη 1, Μ. Καρυπίδου, Μάστορη, Κολτσίδα 4, Πετάση, Μανιάτη, Χασιώτη 1, Κλάπερτον 2, Ζοφώλη, Η. Καρυπίδου 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζουρκα, Σαφέτη, Πουστινίκοβα 3, Αποστολίδου 5, Κούβδου 3, Λαζάρου, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Δ. Παπαναστασιου, Δουρέκα 1, Α. Παπαναστασιου, Ζερβού 2, Τσιάρα.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-24

Τα οκτάλεπτα: 0-8, 4-6, 3-3, 1-7.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακαλής): Πουλοπούλου, Ανδρουτσέλη, Σινεμόγλου, Μ. Μπαλάτσα 2, Τσιμάρα, Μανέτα, Ν. Μπαλάτσα 1, Μιχαηλίδου 4, Μοίραλη, Παπανικολάου, Ευδοκία Τσιμάρα 1, Κουρέτα, Μπεκρή, Ζαφειράκη, Γιαννακοπούλου.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Κούλχαας 4, Ανδρεάδη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη 3, Νίνου 2, Μ. Πάτρα 2, Κώτσια 5, Διαμαντοπούλου 1, Κοντονή 3, Καϊάφα, Ε. Πατρα, Καλογεροπούλου 1, Σάντα 2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 8-10

Τα οχτάλεπτα: 1-3, 2-3, 3-2, 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γαβαλάς Θ., Μανδαλιός, Καραβιώτης, Τεσάνοβιτς, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Πρωτοψάλτης, Χονδροκούκης 3, Πανταζόπουλος, Κόχειλας Ν. 2, Ρομπόπουλος 1, Κατσαγούνος 1, Δροσόπουλος, Μπελέσης, Καραμπάτης.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης, Πολύζος, Αγιωργούσης 2, Μπατάκης 1, Γουίλιαμς 1, Χαριτάκης, Μπογκντάνοβιτς 4, Αποστολάκης, Σπάχιτς, Μαζοκοκοπάκης 2, Κουτρουλάκης, Κανδανολέων, Παπαμανωλιουδάκης.

 

Monte Carlo Masters: Ανοίγει το πρόγραμμα της Παρασκευής ο Τσιτσιπάς

O προημιτελικός του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα ανοίγει (12:00, Cosmote Sport 6) το πρόγραμμα της Παρασκευής στο Monte Carlo Masters.

Όπως και την Πέμπτη έτσι και την Παρασκευή ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανοίγει το πρόγραμμα στο Monte Carlo Masters.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο5 κόσμου θα παίξει στις 12:00 (Cosmote Sport 6)  στον 1ο προημιτελικό της ημέρας μ’ αντίπαλο τον Ισπανό Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα. 

Ο 21χρονος Ισπανός που είναι στο Νο58 απέκλεισε τον Λούκας Πούιγ στον 3ο γύρο και τον Ματέο Μπερετίνι στον 2ο και δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Αυτό θα είναι το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στους δυο τενίστες. 

Ο νικητής θα παίξει το Σάββατο στον ημιτελικό με τον νικητή του αγώνα του Γκοφέν με τον Έβανς που θ’ αρχίσει στις 14:00 (Cosmote Sport 6).

Στις 18:00 θα δούμε τον Ράφα Ναδάλ με τον Ρούμπλεφ ή τον Μπαουτίστα Αγκούτ και στις 16:00 τον Φάμπιο Φονίνι με τον νικητή του αγώνα Ρουντ-Καρένιο Μπούστα.