Πρώτη και καλύτερη η Σίτι, πήρε μαζί της στους «16» την Παρί * «Τριάρα» πρόκρισης για τη Ρεάλ στην Μολδαβία * Ασταμάτητος ο Άγιαξ με ιστορικό ρεκόρ Αλέ! * Champions League: Αυτές είναι οι ομάδες που ήδη έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16»

ΣΙΤΙ

Από το πρώτο λεπτό στο ματς, οι «πολίτες» είχαν τον πρώτο λόγο στο ματς. Είχαν την μπάλα στα πόδια τους, απειλώντας την εστία του Κέιλορ Νάβας, καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα έφτασαν δις κοντά στο γκολ, αρχικά με το σουτ του Μαχρέζ το οποίο απέκρουσε ο Χακίμι πριν καταλήξει στα δίχτυα και στη συνέχεια με το σουτ του Γκουντογκάν να σταματάει στο δοκάρι της εστίας των Παριζιάνων.

Στις ευκαιρίες που δημιούργησε και αστόχησε, όμως, η Σίτι στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλεύτηκε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκε μπροστά στην εστία των γηπεδούχων και με τον Εμπαπέ, στο 50′, πήραν το προβάδισμα στο παιχνίδι.

Βέβαια, η ομάδα του Μάντσεστερ δεν σταμάτησε να παίζει κυριαρχικό ποδόσφαιρο απέναντι στους Παριζιάνους και δύο λεπτά μετά την ολοκλήρωση της μίας ώρας παιχνιδιού πήρε αυτό που δικαιούταν με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να ευστοχεί προ κενής εστίας και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Το τέρμα της ισοφάρισης ανέβασε εκ νέου το ηθικό το ηθικό των γηπεδούχων! Ανέβασαν κι άλλο το ρυθμό τους και στο 77′ ανέτρεψαν το σκορ, με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το υπέροχο γύρισμα του Μπερνάρντο Σίλβα, μετά την σέντρα του Κανσέλο.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Κανσέλο, Στόουνς, Γκιντογκάν, Ρόδρι, Ζιντσένκο (54’ Ζέσους), Μπερνάρντο Σίλβα, Μαχρέζ, Στέρλινγκ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Χακίμι, Μαρκίνιος, Νούνο Μέντες (67’ Κέρερ), Γκέιγ (67’ Ντι Μαρία), Κιμπεμπέ, Αντέρ Ερέρα (61′ Ντανίλο), Παρέδες, Μέσι, Εμπαπέ, Νεϊμάρ.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ – ΛΕΙΨΙΑ 0-5

Η Λειψία, έχοντας τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με μόνο στόχο τη νίκη, που θα την έφερνε ξανά στην τρίτη θέση του ομίλου.

Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το εικοσάλεπτο στο παιχνίδι, οι «ταύροι» είχαν ήδη δύο τέρματα προβάδισμα με τον Ενκουνκού στο 12′ να ανοίγει το σκορ και τον Φόρσμπεργκ στο 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να διπλάσιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Βέβαια, η γερμανική ομάδα, βλέποντας την Κλαμπ Μπριζ αρκετά σοκαρισμένη μετά το 2-0, συνέχισε να πιέζει θέλοντας να πετύχει κι άλλα τέρματα. Αυτό κατάφερε, λίγο αργότερα, με τον Αντρέ Σίλβα να πετυχαίνει το τρίτο γκολ της ομάδας του, με πολύ ωραία κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ανχελίνιο.

Πριν τελειώσει το πρώτο 45λεπτο η ομάδα της Λειψίας επεφύλασσε ακόμα ένα τέρμα στους Βέλγους, με τον Φόρσμπεργκ να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό τελείωμα και να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με τέσσερα τέρματα προβάδισμα.

Με την υπόθεση νίκη να είχε τελειώσει, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές αλλαγές. Μόνο ο Ενκουνκού στα «χασομέρια του παιχνιδιού έκανε πέντε τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα προσωπικά του τέρματα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Μπαλάντα, Ενσοκί (46’ Ρίτσα), Σοβά (82’ Ιθκιέρδο), Χέντρι, Φαν ντερ Μπρεμτ (60’ Μέχελε), Φανάκεν, Λανγκ, Μάτα, Ντε Κετελάρ (82’ Γουέσλεϊ), Ντοστ (46’ Ριτς)

ΛΕΙΨΙΑ: Μαρτίνεθ, Ανχελίνιο, Γκβάρντιολ (80’ Μπονά), Λάιμερ (62’ Μορίμπα), Κλόζτερμαν (62’ Χένρικς), Μπρόμπεϊ (66’ Νοβόα), Μουκιελέ, Φόρσμπεργκ, Ενκουνκού, Καμπλ, Αντρέ Σίλβα.

«Τριάρα» πρόκρισης για τη Ρεάλ στην Μολδαβίαρεάλ μαδρίτης

Η Ρεάλ έκανε «βόλτα» στο Τίρασπολ, επικρατώντας με 3-0 της Σέριφ των Αθανασιάδη και Κολοβού. Έτσι προκρίθηκε στους «16» του Champions League με τους Μολδαβούς να συνεχίζουν στο Europa League.

Δυνατά μπήκε στο ματς η Ρεάλ και στο 10′ σκόραρε, αλλά ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μπενζεμά ως οφσάιντ. Ήταν ακάλυπτος στο «ριμπάουντ» από την απόκρουση του Αθανασιάδη στο σουτ του Κρόος, με αποτέλεσμα γκολ να μην μετρήσει.

O δανεικός από την ΑΕΚ όχι είπε «όχι» στο Ροδρίγο στο 18′, ενώ στο 23′ ήταν η σειρά του Μπενζεμά να χάσει νέα μεγάλη ευκαιρία. Το 1-0 ήρθε, τελικά, στο 30′ με φάουλ του Αλάμπα που κόντραρε σε αμυντικούς των γηπεδούχων και ξεγέλασε τον Αθανασιάδη.

Η Ρεάλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 41′ απείλησε για το 2-0 με τον Καρβαχάλ. Ένα δεύτερο γκολ που ήρθε, τελικά, στο 45+1′ με τον Κρόος με «γλυκό» πλασέ και αφού νωρίτερα οι Μαδριλένοι είχαν «κρύψει» την μπάλα από τη Σέριφ. Ένα γκολ που συνιστούσε μήνυμα νίκης, αφού ο Γερμανός μέσος έχει σκοράρει σε 23 ματς και σ’ αυτά η Ρεάλ μετρά 22 νίκες και μία ισοπαλία!

Η Ρεάλ συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Δεν κοίταξε να κάνει διαχείριση. Το αντίθετο προσπάθησε να πετύχει κι άλλο γκολ και τα κατάφερε στο 56′ με ωραίο σουτ του Μπενζεμά. Το 3-0 όπως ήταν λογικό επέδρασε στον ρυθμό του ματς με τη Σέριφ, πάντως, να αγγίζει στο 68′ το 3-1 με το σουτ του Κριστιάνο να βρίσκει το δοκάρι, ενώ είχε προηγηθεί ευκαιρία του Τραορέ.

Η Σέριφ δεν το έβαζε κάτω. Ήθελε και έψαχνε το γκολ και είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 69′ με τον Κέστον Τζουλιέν. Στο 81′ ήταν η σειρά του Τιλ να απειλήσει τον Κουρτουά. Το 3-0 έμελλε να είναι το τελικό σκορ με τη Ρεάλ να παίζει την τελευταία αγωνιστική την πρωτιά κόντρα στους «νερατζούρι».

Σέριφ: Αθανασιάδης, Κονστάνζα, Αρμπολέδα, Ντουλάντο, Κριστιάνο, Τιλ, Άντο, Τραορέ (81 Κοχοκάρου), Κολοβός (59′ Νικόλοβ), Μπρούνο (60′ Κέστον Τζουλιέν), Καστανιέδα (59′ Γιανσάν).
Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (65′ Βάσκες), Μιλιτάο, Αλάμπα (65′ Νάτσο), Μεντί (61′ Μαρσέλο), Κρόος, Κασεμίρο (84′ Μπλάνκο), Μόντριτς, Ροδρίγο (84΄Ασένσιο), Μπενζεμά, Βινίσιους.

Ασταμάτητος ο Άγιαξ με ιστορικό ρεκόρ Αλέ!Αλέ

Το πάρτι του Άγιαξ στο Champions League συνεχίζεται! Παρότι ήταν αδιάφορος, καθώς έχει εξασφαλίσει στο… χαλαρό την πρόκρισή του στους «16» της διοργάνωσης, αλλά και με πολλές αλλαγές, ο «Αίαντας» επικράτησε της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και μάλιστα με ανατροπή (2-1), πετυχαίνοντας το «5Χ5» στον όμιλό του!

Αυτή, στον αντίποδα, ήταν η πέμπτη σερί ήττα σε όλες τις διοργανώσεις για τους αποκαρδιωτικούς «ασπρόμαυρους», που τερματίζουν οριστικά και αμετάκλητα στην τελευταία θέση του ομίλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Άγιαξ, ο απίθανος Σεμπαστιάν Αλέ!

Ο Ιβοριανός στράικερ συνεχίζει να «γράφει» γκολ στο φετινό Champions League, σκόραρε ξανά κόντρα στην Μπεσίκτας, και μάλιστα και τα δύο τέρματα του Άγιαξ, μέσα σε 15 λεπτά, και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της ολλανδικής ομάδας, που κάνει το «5Χ5» και ο τρίτος στη φετινή διοργάνωση μετά τους Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και Κριστιάνο Ρονάλντο!

Ο Αλέ μπήκε στο ματς στο ημίχρονο και οκτώ λεπτά μετά πήρε την ασίστ του Ταλιαφίκο και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Στο 69′ «σφράγισε» την ανατροπή με προβολή και έφτασε τα εννέα γκολ στις πρώτες του πέντε συμμετοχές στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ στον θεσμό! Οι Τούρκοι είχαν ανοίξει το σκορ με το πέναλτι του Γκεζάλ στο 22′.

Μπεσίκτας (Σεργκέν Γιαλτσίν): Γκούνοκ, Ροζιέρ, Βίντα, Μοντέρο (81΄Γιουσάλ), Μέρας, Πιάνιτς (81΄Ουτσάν), Τοπάλ (81΄Χάντσινσον), Γκεζάλ (67΄Μπατσουαγί), Ενκουντού, Τεξέιρα (59΄Μποζντογκάν), Λάριν

Άγιαξ (Έρικ Τεν Χάαγκ): Ονάνα, Μαζραουί (72΄Τίμπερ), Μαρτίνεζ, Σκούρς (77΄Ρενσχ0, Ταλιαφίκο (77΄Μπλιντ), Κλάασεν, Μπέργκχαουζ (83΄Τέιλορ), Γκράβενμπεργκ, Νέρες, Ντάραμι (46΄Αλέ), Τάντιτς

Champions League: Αυτές είναι οι ομάδες που ήδη έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση στους «16»ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Έντεκα ομάδες έχουν κλείσει ήδη θέση για τους «16» του Champions League και τα πέντε εναπομείναντα «εισιτήρια» θα γίνουν γνωστά σε δύο εβδομάδες και συγκεκριμένα στο φινάλε της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης (6η αγωνιστική).

Στους Άγιαξ, Μπάγερν, Τσέλσι, Γιουβέντους, Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που είχαν ήδη προκριθεί, προστέθηκαν απόψε οι Ίντερ, Μάντσεστερ Σίτι, Παρί Σεν Ζερμέν, Ρεάλ Μαδρίτης και Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ενώ στο Europa League θα συνεχίσουν οι Σέριφ Τίρασπολ, και Ντόρτμουντ.