Προμηθέας-Περιστέρι 75-58: Τού έκαψε τα φτερά * Άρης-Κολοσσός 74-84: «Διπλό» η Ρόδος, έξαλλοι στον Άρη! * Το Μεσολόγγι ανακοίνωσε τον Τόντρικ Γκότσερ

Ο Ίαν Μίλερ ανάμεσα στους παίκτες του Περιστερίου

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, ο Προμηθέας επιβλήθηκε του Περιστερίου (75-58) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με τον Ίαν Μίλερ να πατάει το γκάζι στο δεύτερο μέρος και το δίδυμο των Χάρη Γιαννόπουλου – Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει σπουδαία δουλειά εκτελεστικά, ο Προμηθέας επιβλήθηκε εντός έδρας του Περιστερίου (75-58) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μισό στο δεύτερο μέρος όμως, ήταν απογοητευτικοί, έχοντας 5/10 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 4/4 βολές και 9 λάθη. Κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Μάκη Γιατρά, που βελτιώθηκαν αισθητά στο “πέντε εναντίον πέντε” και με όπλο τα συνεχόμενα τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν… τη δουλειά, για να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, μία βδομάδα μετά την ήττα από τον Ιωνικό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και έφτασαν μέχρι το +8 (0-8), υποχρεώνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ μόλις στο 3′ της αναμέτρησης. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε γρήγορα μετά το τάιμ άουτ, από τα χέρια του Ίαν Μίλερ, ο οποίος πέτυχε συνεχόμενα καλάθια. Παρόλ’ αυτά, το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια μέχρι το τέλος της περιόδου (13-17). Το μείζον για τον Προμηθέα ήταν πως αδυνατούσε να σκοράρει στο “πέντε εναντίον πέντε”, την ώρα που το Περιστέρι είχε καταφέρει να κατεβάσει πολύ τον ρυθμό.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη διατηρούσαν τον έλεγχο της κατάστασης, με ιθύνοντα νου τον Βαγγέλη Μάντζαρη, δεν κατάφεραν όμως να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας το πάνω χέρι. Κι αυτό γιατί ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε συνεχόμενα καλάθια (είχε 13 πόντους στο ημίχρονο), βοηθώντας σημαντικά την ομάδα του να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία (35-35) στην ανάπαυλα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για το Περιστέρι, κάτι που έσπευσε να εκμεταλλευτεί ο Προμηθέας. Ο Ίαν Μίλερ ήταν πλέον αυτός που σκόραρε με μεγαλύτερη συνέπεια απέναντι σε μια ομάδα που είχε μόλις 3/10 σουτ, 2/2 βολές και 6 λάθη στην περίοδο. Μοιραία, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στο +9 (53-44), προβάδισμα που μεγάλωσε ακόμη περισσότερο λίγο αργότερα.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη και τον Γιάννη Αθηναίου να έχουν 4/6 τρίποντα από το 30′ μέχρι το 33′ το προβάδισμα του Προμηθέα εκτοξεύτηκε στο +16 (62-46), υποχρεώνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να κάνει μαζεμένες αλλαγές και να καλέσει τάιμ άουτ, για να ανατρέψει την κατάσταση.

Παρά τις προσπάθειες των παικτών του όμως (η διαφορά έπεσε μέχρι το -7), η ουσία δεν άλλαξε. Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και πήρε την πολυπόθητη νίκη απέναντι στο Περιστέρι, που συνεχίζει να αποδίδει κάτω από τις δυνατότητές του.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Μάνος – Σώμος.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 2 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης Δ. 14 (3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αθηναίου 6 (2), Γιαννόπουλος 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 λάθη, 3 κλεψίμτα), Μίλερ 20 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 4 (12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 9 (1/4 τρίποντα), Χριστοδούλου 2, Ραντίσεβιτς.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): ΜακΛιν 4 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ριμπάουντ), Κρόκετ 2, Γκρέι 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Μάντζαρης 11 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέτεγουεϊ 12 (2/7 τρίποντα), Μπουρούσης 7 (2/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος 4 (0/5 τρίποντα), Χάροου 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 16/33 δίποντ, 12/32 τρίποντα, 7/13 βολές, 41 ριμπάουντ (26+15), 18 ασίστ, 14 λάθη, 12 κλεψίματα, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 17/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 6/7 βολές, 37 ριμπάουντ (26+11), 15 ασίστ, 19 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, στο πρώτο παιχνίδι του νέου έτους, ο Προμηθέας δοκιμάζεται εκτός έδρας από το Μεσολόγγι (3/1, 17:00), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τον ΠΑΟΚ (3/1, 17:00).

Άρης-Κολοσσός 74-84: «Διπλό» η Ρόδος, έξαλλοι στον Άρη!

LIVE Άρης - Κολοσσός

Για 4η διαδοχική χρονιά, ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε από το Αλεξάνδρειο καθώς επικράτησε του Άρη με 74-84, τρομερά παράπονα των «κίτρινων» από τη διαιτησία των Τσαρούχα, Παναγιώτου, Παντελίδη.

Ο Κολοσσός Ρόδου είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, του «βγήκε» η άμυνα ζώνης και είδε τον Κένι Γκόινς να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση καθώς τελείωσε το παιχνίδι με. Ο Άρης πλήρωσε το περιορισμένο ρόστερ του, προσπάθησε να σπάσει την άμυνα ζώνης του αντιπάλου μέσα από διαδοχικά τρίποντα, ενώ έχει πολλά παράπονα από την αντιμετώπιση που είχε από τους διαιτητές.

Ο Κολοσσός Ρόδου έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα με 3/3, είχε εξαιρετική λειτουργία στην επίθεση (χάρη στη δημιουργία του Βασίλη Ξανθόπουλου) και απέκτησε διψήφια διαφορά (3-13) μετά τη συμπλήρωση τριών λεπτών. Ο Άρης δεν είχε μακρινό σουτ, χτύπησε κυρίως μέσα στη ρακέτα με τον Ντεκόζι και ροκάνισε τη διαφορά καθώς στον εναπομείναντα χρόνο της περιόδου οι Ροδίτες είχαν 0/4 τρίποντα και πέντε λάθη (20-22).

Η άμυνα ζώνης του Κολοσσού Ρόδου «βραχυκύκλωσε» τον Άρη στη δεύτερη περίοδο ο οποίος είχε τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του Παναγιώτου. Οι Ροδίτες ανέκτησαν την αποτελεσματικότητά τους στο μακρινό σουτ με τον ίδιο πρωταγωνιστή (σ. σ. Κένι Γκόινς), βρήκαν λύσεις και από τους Καντέρ, Ζάρα και ξέφυγε με +11 (30-41) καθώς συνέχισαν να παίρνουν πόντους από λάθη του αντιπάλου. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-43 καθώς οι «κίτρινοι» βρήκαν δύο μακρινά σουτ από τον Μάριο Τσάλμερς.

Ο Κολοσσός είχε περισσότερη ταχύτητα και ενέργεια, Ξανθόπουλος και Άρτις του έδωσαν δημιουργία και επέμεινε στην άμυνα ζώνης καθώς έτσι ήλεγξε την επιθετικότητα του Άρη. Οι δε «κίτρινοι» προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα ζώνης με διαδοχικά τρίποντα αλλά με 3/10 προσπάθειες απλά ακολουθούσαν τον αντίπαλο καθώς εκτός του Γιάννη Κουζέλογλου (σ. σ. σημείωσε 9 πόντους σ’ αυτή την περίοδο) δεν βρήκαν άλλη λύση. Ο Κολοσσός δεν πήγε πίσω σε επίπεδο αστοχίας στο μακρινό σουτ (2/9 στην 3η περίοδο) αλλά και από τη γραμμή των βολών (3/10), βασίστηκε όμως στην ανανέωση πολλών επιθέσεων (σ. σ. ο Σάββας Καμπερίδης προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά στην ταχύτητα βάζοντας τον Ντεκόζι στη θέση «4», αυτό όμως προκάλεσε δυσκολία στο ριμπάουντ) και το δεκάλεπτο έκλεισε με +12 (49-61) για τους φιλοξενούμενους με πρωταγωνιστή τον Γκόινς.

Ο Άρης βρήκε ελεύθερα μακρινά σουτ (πάντα απέναντι στη ζώνη του Κολοσσού), ευστόχησε στα τρία και μείωσε σε 58-64 έπειτα από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο, χρησιμοποιώντας χαμηλή σχήμα με 5αρι τον Σλαφτσάκη. Στα μισά της περιόδου ο Κολοσσός διατήρησε τη διαφορά (58-69), ενώ ο Άρης έχασε τον Μάριο Τσάλμερς καθώς συμπλήρωσε πέντε φάουλ, το τελευταίο που του δόθηκε (επιθετικό) προκάλεσε πολύ έντονη αντίδραση από τον πάγκο των «κίτρινων». Ο Κολοσσός μπήκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά με +12 (61-73)

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός Ρόδου είχε περισσότερες συνεργασίες, πιο πολλά ριμπάουντ, λιγότερα λάθη, αυτά τον βοήθησαν να ελέγξει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Τρομερή εμφάνιση από τον Κένι Γκόινς ο οποίος σημείωσε 34 πόντους, πολύ καλό παιχνίδι από τους Άρτις και Καντέρ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είναι ο «εγκέφαλος» αυτής της ομάδας και το απέδειξε με τις οκτώ τελικές πάσες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τζαμάλ Σούλερ χρεώθηκε με δύο φάουλ στα 142’’ και ουσιαστικά δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα ζώνης του Κολοσσού Ρόδου οδήγησε τον Άρη στην επιλογή του μακρινού σουτ και επί της ουσίας οι «κίτρινοι» επιμένοντας στο τρίποντο δεν δικαιώθηκαν ποτέ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης δεν είχε τρόπο έκφρασης απέναντι στην άμυνα του Κολοσσού, οι δε Ροδίτες μέχρι το 39’ αστόχησαν σε 12 ελεύθερες βολές!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Δύο εξαιρετικές alleyoop συνεργασίες έβγαλαν Ξανθόπουλος και Γκόινς, με καλύτερη αυτή της 3ης περιόδου

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-43, 49-61,74-84

ΑΡΗΣ: Σούλερ, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 13 (2 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Τσάλμερς 19 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντεκόζι 15 (3/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτης 5 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης, Λιτλ 14 (4/8 τρίποντα).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 3 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Άρτις 20 (2/8 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λιάπης (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (9 ριμπάουντ), Γκόινς 34 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Καμαριανός 2, Αρσενόπουλος, Μπιλλής, Ζάρας 8 (0/5 τρίποντα), Τούμπα 4 (1/1 δίποντο, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ).