Περιστέρι-ΑΕΚ 73-77: Με ηγέτη τον Ζήση η * Ήφαιστος-Λαύριο 67-65 * Κολοσσός-Προμηθέας 73-70 * Έξαλλος ο Γιατράς με τη διαιτησία Ηρακλής-Λάρισα 83-67 * Ρέθυμνο-Πανιώνιος 73-61 *

Με τον Νίκο Ζήση να κάνει τη διαφορά από το πρώτο του κιόλας παιχνίδι στην επιστροφή του στην ΕΚΟ Basket League, η ΑΕΚ πέρασε από το Περιστέρι (73-77), συνεχίζοντας το αήττητο σερί της.

Ασταμάτητη είναι στην ΕΚΟ Basket League η ΑΕΚ, όπου μπορεί να μην είχε τους Λάνγκφορντ και Γκίκα, είχε όμως νέα ηγετική φυσιογνωμία στο παρκέ, τον Νίκο Ζήση. Με τον 37χρονο γκαρντ να έχει ηγετικό ρόλο και να κάνει απευθείας επίδειξη ποιότητας και εμπειρίας στο παρκέ, η ΑΕΚ κέρδισε μέσα στο Περιστέρι (73-77), πήρε και τη διαφορά από τους Περιστεριώτες, για να φτάσει στη 12η σερί νίκη της στη Basket League και να ισχυροποιήσει τη -δεύτερη- θέση της.

O MVP

Επέστρεψε στα ελληνικά παρκέ μετά απο 15 χρόνια, δείχνοντας αμέσως ότι ποιότητα, η κλάση και η εμπειρία του κάνουν τη διαφορά στην ΑΕΚ, πολλώ δε στη Basket League. Ο Νίκος Ζήσης πήρε την ΑΕΚ από το χέρι, κρατώντας την μπαγκέτα της επίθεσής στο άλλο. Αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα, εκτελεστικά και δημιουργικά, ενώ όταν το ματς άρχισε να “κλείνει” και η μπάλα να “καιει” πήρε την μπάλα και πέτυχε σημαντικά καλάθια. Ο 37χρονος γκαρντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και χωρις κανένα λάθος σε 34′!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η αστοχία στο τρίποντο είναι ένα πρώτο αξιοσημείωτο στατιστικό. Η ΑΕΚ εκτέλεσε 32, αλλά ευστόχησε μόλις σε 7. Το Περιστέρι πήρε 19 τρίποντα, έχοντας κάπως καλύτερο ποσοστό με 5 βολές. Το στοιχείο, όμως, που ξεχώρισε ήταν οι βολές. Οι γηπεδούχοι πήγαν κοντά στη ρακέτα, κέρδισαν πολλά φάουλ και εκτέλεσαν συνολικά 46 βολές, ευστοχώντας στις 32! Η ΑΕΚ από την πλευρά της ευστοχησε στις 20 από τις 28.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Νίκο Ζήση να επιστρέφει στα ελληνικά παρκέ, να τραβά τα περισσότερα βλέμματα και να παίρνει απευθείας την μπαγκέτα στην επίθεση της ΑΕΚ (με δύο γρήγορες ασίστ), οι “κιτρινόμαυροι” έκλεισαν με βραχεία κεφαλή το πρώτο δεκάλεπτο (18-20). Οι δύο ομαδες ήταν άστοχες από την περίμετρο, επιδόθηκαν όμως σε σκληρές μάχες κοντά στη ρακέτα, παίρνοντας πολλούς πόντους απο τη γραμμή των βολών. Ο Μορέιρα έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα από το Περιστέρι με 10 πόντους και 6 ασίστ σε 9′, ενώ από την άλλη οι 6 πόντοι του Γιάνκοβιτς και οι 4 του Σλότερ έδωσαν το προβάδισμα, μετά από αρκετές εναλλαγές, στην ΑΕΚ.

Το πρώτο τρίποντο δια χειρός Γιαννόπουλου μετά από 7 αποτυχημένες προσπάθειες των κιτρινόμαυρων έδωσε και το +5 στην ΑΕΚ, η οποία είδε τους Καράμπελα και Μόουζες να πετυχαίνουν από 5 σερί πόντους για το Περιστέρι που επέστρεψε. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να είναι άστοχες από την περίμετρο και να κάνουν εκατέρωθεν φάουλ, πηγαίνοντας στη γραμμή των βολών. Από εκεί, η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη (14/16 βολές ένατι 13/22) του περιστερίου και κατάφερε, προεξάρχοντος του Νίκου Ζήση σε εκείνο το διάστημα, ο οποίος ευστοχησε και στο δεύτερο τρίποντο της ΑΕΚ (2/15) για να την κρατήσει μπροστά στο ημίχρονο (36-38).

Ο ίδιος παίκτης πήρε από το χέρι την ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος, βγαίνοντας μπροστά στο σκοράρισμα. Με 7 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους συνέχισε να οδηγεί τους κιτρινόμαυρους, που είχαν σταθερό -αλλά μικρό- προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν απελπιστικά άστοχες από την περίμετρο, το Περιστέρι αποφάσισε να πάει πιο κοντά στο καλάθι και καταφερε να μείνει κοντά στο σκορ χάρη σε κερδισμένα φάουλ κοντά στη ρακέτα και νέες βολές. Η εισοδος του Ρογκαβόπουλου έδωσε φρεσκάδα μαζί και 7 πόντους στους κιτρινόμαυρους, το τρίποντο του Κάζινς όμως στο τέλος της τρίτης περιόδου έφερε τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός πόντου (54-55).

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι. Βρήκε γρήγορους πόντους από τον Ρέι, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με τρίποντο του Γιαννόπουλου πήρε και τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (57-65). Ο Ζήσης συνέχισε να έχει ηγετική παρουσια για την ΑΕΚ, ο Χρυσικόπουλος έδωσε λύσεις επιθετικά και έτσι η ΑΕΚ κρατησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, με το Περιστέρι να μειώνει στους τρεις πόντους αλλά να κάνει τραγικό λάθος δια χειρός Κάζινς στην τελευταια επίθεση.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ καλή ατμόσφαιρα στο “Α. Παπανδρέου” από τους φίλους του περιστερίου που βρέθηκαν στο γήπεδο. Αρκετός κόσμος στην εξέδρα, που είχε παλμό λόγω και της βαθμολογικής σημασίας του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Παναγιώτου, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Κάζινς 11 (1), Αγραβάνης 8 (1), Μορέιρα 17 (5/8 δίποντα, 7/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Βασιλόπουλος 10, Γκρέι 3 (0/6 σουτ, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλέικ 5 (1), Σκορδίλης, Σαλούστρος, Καράμπελας 7 (1), Γόντικας 1, Χάτσερ 3 (3/4 βολές), Μόουζες 8 (1).

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 11 (1/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 7, Χρυσικόπουλος 8 (1/5 τρίποντα), Ζήσης 18 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές), Γκραντ 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάλμερς, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 4, Ρογκαβόπουλος 7 (1), Γιαννόπουλος 10 (2/7 τρίποντα), Σλότερ 6 (8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 13/29 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 32/46 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 10 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 18/32 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 20/28 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 14 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Περιστέρι το Σάββατο (1/2, 15:45), ενώ η ΑΕΚ έχει ευρωπαϊκή αναμέτρηση στις 29/1 στην έδρα της Ράστα Βέχτα (21:00).

Ήφαιστος – Λαύριο 67-65: Θρίαμβος με buzzer beater του Πελεκάνου

Με τον Μιχάλη Πελεκάνο να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή, ο Ήφαιστος Λήμνου κέρδισε εντός έδρας το Λαύριο (67-65). Εντυπωσιακή ανατροπή από τους γηπεδούχους στην τελευταία περίοδο!

Για τρεις -και κάτι- περιόδους, το Λαύριο ήταν το αφεντικό στο “Νίκος Σαμαράς” απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου. Στην τελική ευθεία του αγώνα όμως, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή, έβαλαν μεγάλα σουτ και πανηγύρισαν τη νίκη (67-65) που τους εδραιώνει στην πρώτη πεντάδα της ΕΚΟ Basket League. Με buzzer beater του Μιχάλη Πελεκάνου κρίθηκε η αναμέτρηση, με το Λαύριο να έχει 3/14 βολές στα τελευταία τρία λεπτά!

Ο MVP

Σαν το παλιό, καλό κρασί! Ο Μιχάλης Πελεκάνος είναι -μαζί με τον Μάριο Μπατή- ο παίκτης που παίζει για τέταρτη διαφορετική δεκαετία στην Α1, παραμένει αξιόπιστος και άνθρωπος της τελευταίας στιγμής. Απέναντι στο Λαύριο είχε 13 πόντους (με 2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, πάνω απ’ όλα όμως έβαλε το buzzer beater που χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Λήμνου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Λαύριο ήταν εξαιρετικό για τρεις περιόδους, στην τελευταία όμως κατέρρευσε. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη τελείωσαν με 13/29 βολές, αν και το ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι πως στα τελευταία τρία λεπτά είχαν 3/14 από την γραμμή!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Λαύριο ήταν εντυπωσιακό στην εκκίνηση του αγώνα, έβαλε τα πρώτα πέντε σουτ και βρέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες σε θέση να προπορεύεται με +16 (3-19 στο 5′). Ο Βασίλης Μουράτος πήρε συνεχόμενες κατοχές, ήταν εύστοχος και αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Ηφαίστου Λήμνου, ο οποίος -εν τω μεταξύ- ήταν εξαιρετικά άστοχος (5/16 εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο). Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος επιχείρησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα με άμυνα ζώνης, το κατάφερε εν μέρει, αλλά αυτό δεν συνεπαγόταν επιθετική αποτελεσματικότητα. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (24-36), κι ας έχασαν πολλά ελεύθερα σουτ (1/7 τρίποντα). Όσο οι παίκτες του Ηφαίστου Λήμνου ήταν τόσο άστοχοι σε δίποντα (6/20) και τρίποντα (2/9), ήταν αδύνατο να υπάρξει αλλαγή σκηνικού στο “Νίκος Σαμαράς”.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν μπροστά σε όλη την τρίτη περίοδο, με διαφορές που μπορούν να χαρακτηριστούν ασφαλείας. Κι αυτό γιατί αφενός οι ψηλοί του Χρήστου Σερέλη προστάτευαν εξαιρετικά τη ρακέτα, αφετέρου οι κοντοί έκαναν σπουδαία δουλειά στις προσωπικές φάσεις. Από την στιγμή μάλιστα, που ο Ήφαιστος Λήμνου δεν έπαιρνε με συνέπεια πόντους από κάποιον παίκτη, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να αλλάξει το μομέντουμ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +11 (41-52) για το Λαύριο χάρη σε τρίποντο του Τράβις Άουτλο.

Η άμυνα έκανε τη διαφορά για τον Ήφαιστο Λήμνου στην τελευταία περίοδο, αφού οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κράτησαν τους φιλοξενούμενους δίχως πόντο για τέσσερα λεπτά, γεγονός που τους έδωσε τη δυνατότητα να πλησιάσουν σε απόσταση αναπνοής (56-57 στο 36′). Ο Χρήστος Σερέλης έψαχνε εναγωνίως έναν παίκτη να ηγηθεί για να αποφευχθεί η ολική ανατροπή στο παιχνίδι. Αυτός ήταν ο Κάιλ Άλμαν, ο οποίος έβαλε πέντε σερί πόντους, για να ξαναδώσει προβάδισμα έξι πόντων (56-62) στο Λαύριο με 1’40” για το τέλος.

Κι αν οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να είναι αγκαλιά με τη νίκη, οι πολλές χαμένες βολές τους έδωσαν περιθώρια ελπίδας στον Ήφαιστο. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι το -4 (64-65) στα 8” πριν στείλουν τον Κουίντον Ντεκόζι στην γραμμή των βολών. Ο φόργουορντ του Λαυρίου είχε όμως 0/2 στις προσωπικές, ο Έλστον Τέρνερ κατέβασε γρήγορα την μπάλα κι ο Μιχάλης Πελεκάνος έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, με τη λήξη. Η άμυνα των φιλοξενούμενων ξέχασε εντελώς τον 38χρονο φόργουορντ, ο οποίος ευστόχησε για τρεις και χάρισε τη νίκη στον Ήφαιστο Λήμνου (67-65).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος βρέθηκε στο “Νίκος Σαμαράς” με τις εξέδρες να έχουν πολλά παιδιά από σχολεία του νησιού και τα τμήματα υποδομής του Ηφαίστου Λήμνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς – Μαγκλογιάννης – Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 24-36, 41-52, 67-65.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου, Έβανς 8 (11 ριμπάουντ), Σμιθ 12 (2), Γκίλμπερ, Χάμοντς 2, Σταμάτης 4, Πελακάνος 13 (3), Τσαϊρέλης 9, Διαμαντάκος, Μούρτος 8, Τέρνερ 11 (2).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Άλμαν 12, Μουράτος 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Κουζέλογλου, Ντάιμ 6, Ντεκόζι 17 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2, Λούντζης 2, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντέιβις 2, Γερομιχαλός 5, Άουτλο 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Ήφαιστος Λήμνου: 16/38 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 14/21 βολές, 39 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο Megabolt: 20/36 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 13/29 βολές, 41 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 20 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Ήφαιστος Λήμνου παίζει με τον Προμηθέα Πάτρας στο “Δημήτρης Τόφαλος” (1/1, 17:45), ενώ το Λαύριο Megabolt έχει εντός έδρας αγώνα με το Περιστέρι (1/1, 15:45).

Κολοσσός – Προμηθέας 73-70: Νίκη με… Λοβ

Ο Κολοσσός πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας του Προμηθέα (73-70) και απομακρύνθηκε από τις δύο τελευταίες θέσεις της ΕΚΟ Basket League. Αποβλήθηκε στη δεύτερη περίοδο ο Οκτάβιους Έλις.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Κολοσσού, ο Ζερμέιν Λοβ έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα και χάρισε τη νίκη σε βάρος του Προμηθέα Πάτρας (73-70). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά άστοχοι από την περιφέρεια, αλλά στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα – χρυσάφι στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Έχασε δύο σουτ σε μερικά δευτερόλεπτα για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Ολεκσάντρ Λίποβι.

Ο ΜVP

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε ήταν κυρίαρχος κοντά στο καλάθι από νωρίς, κι από την στιγμή που ο Οκτάβιους Έλις αποβλήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η υπεροχή του έγινε ακόμη πιο εμφανής. Ο σέντερ του Κολοσσού είχε 18 πόντους (με 6/8 δίποντα, 6/7 βολές), 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 τάπες σε 27’34” συμμετοχής.

Ο Κολοσσός έχασε 20 (!) αμυντικά ριμπάουντ, είχε 1/17 τρίποντα κι όμως κατάφερε να κερδίσει τον Προμηθέα. Αυτό από μόνο του αποτελεί άθλο για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πίεσαν στην άμυνα (οδήγησαν σε πέντε λάθη τον Προμηθέα ήδη από τα μισά της πρώτης περιόδου) και βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα. Το +7 (14-7) του 6′ έγινε +11 (20-9) στο 8′ με τον Ντάνι Αγκμπελέσε να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι, ενόσω οι παίκτες του Μάκη Γιατρά σημάδευαν διαρκώς το σίδερο (3/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο). Πέντε μαζεμένοι πόντοι από τον Δημήτρη Αγραβάνη μάζεψαν τη διαφορά στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου (20-16 στο 13′), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν πλησίασαν περισσότερο. Κι ας έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο οι παίκτες του Κολοσσού (0/9 τρίποντα στην ανάπαυλα), όσο σκόραραν μέσα από τη ρακέτα, είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν το πάνω χέρι και να πάνε στα αποδυτήρια, όντες μπροστά με διαφορά εννέα πόντων (34-25). Αυτό βέβαια που προβλημάτιζε περισσότερο τον Μάκη Γιατρά ήταν το γεγονός πως είχε χάσει από νωρίς -με αποβολή- τον Οκτάβιους Έλις.

Μετά την ανάπαυλα, ο Προμηθέας γύρισε, όντας πολύ πιο συνεπής στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν περισσότερους πόντους στην τρίτη περίοδο σε σχέση με όσους είχαν πετύχει σε ολόκληρο το πρώτο μέρος (27 έναντι 25), γεγονός που τους επέτρεψε να μαζέψουν τη διαφορά. Το -3 (55-52) ήρθε χάρη στο γεγονός πως ο Λεωνίδας Κασελάκης έκανε ένα βήμα μπροστά, την ώρα που ο Κολοσσός συνέχισε να σημαδεύει το σίδερο από την περιφέρεια.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη την τελευταία περίοδο, με τους θαλασσί να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Όταν ο Προμηθέας έφτασε σε απόσταση βολής (60-58 στο 35′), ήρθαν τέσσερις αναπάντητοι πόντοι από τους γηπεδούχους (64-58 στο 38′). Κάπου εκεί μπήκε επί της ουσίας ο επίλογος στο παιχνίδι, αφού οι περιφερειακοί του Κολοσσού βγήκαν κερδισμένοι σε προσωπικές μονομαχίες (σε άμυνα και επίθεση), ενώ ο εκνευρισμός των φιλοξενούμενων μεταφράστηκε σε δύο τεχνικές ποινές.

Παρά το γεγονός πως το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα στην πλευρά του Κολοσσού, συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και η μαχητικότητα του Δημήτρη Αγραβάνη, έφεραν τον Προμηθέα ξανά σε απόσταση βολής (71-70). Στην πιο κρίσιμη κατοχή του αγώνα όμως, ο Ζερμέιν Λοβ (στο πρώτο του παιχνίδι με τον Κολοσσό) έβαλε το δίποντο για να δώσει προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Ακολούθησε τάιμ άουτ από τον Μάκη Γιατρά, ο Ολεκσάντρ Λίποβι εκτέλεσε δύο φορές εντός μερικών δευτερολέπτων από τα 6μ75, αλλά αμφότερες προσπάθειες κατέληξαν στο σίδερο. Ο Κολοσσός πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη (73-70), κι ας είχε μόλις 1/17 τρίποντα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της Ρόδου, είχε όμως αρκετό κόσμο για πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ. – Τζαφλέρης – Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Γκρίφιν 10, Λοβ 10, Ντάνιελς 4, Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 10 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης 2 (1/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης, Παύλος 4 (0/3 τρίποντα).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 5 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Λίποβι 10 (2/8 τρίποντα), Κασελάκης 19 (6/16 σουτ, 7 ριμπάουντ), Έλις 2 (5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Μπαμπ, Αγραβάνης 20 (6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 4, Μάντζαρης 3 (1/7 τρίποντα), Κατσίβελης 7.

Ομαδικά στατιστικά – Κολοσσός H Hotels: 27/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 16/21 βολές, 38 ριμπάουντ (33+5), 11 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 8 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 16/39 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 17/26 βολές, 45 ριμπάουντ (26+19), 14 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Κολοσσός αγωνίζεται εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ (2/2, 17:00), ενώ ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο Λήμνου (1/1, 17:45).

Έξαλλος ο Γιατράς με τη διαιτησία: “Το έδειχνε κι η τηλεόραση το παιχνίδι”

Ο Μάκης Γιατράς ήταν εκνευρισμένος μετά το τέλος του αγώνα με τον Κολοσσό λόγω των αποφάσεων των διαιτητών. Οι σπόντες για τις αποφάσεις τους και

Ο Προμηθέας Πάτρας ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Κολοσσό, με αποτέλεσμα να δει την απόσταση από τη δεύτερη θέση (και την ΑΕΚ) να μεγαλώνει ακόμη περισσότερο. Παρά τη μεγάλη προσπάθεια των τελευταίων λεπτών, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή σε βάρος των θαλασσί, με τον προπονητή της αχαϊκής ομάδας να είναι ιδιαίτερα εκνευρισμένος μετά το φινάλε του σαρανταλέπτου λόγω των αποφάσεων των διαιτητών.

Κάτι που αποτυπώθηκε ανάγλυφα στην τηλεοπτική εικόνα, από τον τρόπο που μίλησε στη flash interview της ΕΡΤ: “Είδατε ότι είχαμε νεύρα; Ό,τι είδατε. Εμείς προσπαθήσαμε στο παιχνίδι, παλέψαμε. Ο Κολοσσός κέρδισε, του αξίζουν συγχαρητήρια. Δύο τεχνικές ποινές είδατε; Μπράβο στα παιδιά του Κολοσσού, έκαναν μια μεγάλη νίκη. Εμείς προχωράμε στα επόμενα παιχνίδια” είπε χαρακτηριστικά, με τον εκνευρισμό του να προκύπτει σε μεγάλο βαθμό από το γεγονός πως η ομάδα του χρεώθηκε με τρεις τεχνικές ποινές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Λίγα λεπτά μετά, στη συνέντευξη τύπου εμφανίστηκε εξίσου λακωνικός και πέταξε… σπόντες για όσα έγιναν στο παρκέ: “Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του. Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Ό,τι είδαν όσοι ήταν στο γήπεδο, ενώ το έδειχνε και η τηλεόραση το παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, φτάσαμε πολύ κοντά, αλλά δεν τα καταφέραμε. Προχωράμε για τη συνέχεια“.

Ηρακλής – Λάρισα 83-67: Κυρίαρχος στο Ιβανώφειο

Ο Ηρακλής πήρε από νωρίς διψήφιο προβάδισμα απέναντι στη Λάρισα, κι εν τέλει έφτασε σε μια άνετη νίκη (83-67), με αποτέλεσμα να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Μετά από τρεις σερί ήττες, ο Ηρακλής επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα σε βάρος της Λάρισας. Οι κυανόλευκοι επιβλήθηκαν εντός έδρας της θεσσαλικής ομάδας (83-67), για να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού και να πάρουν βαθιά ανάσα εν όψει της συνέχειας της ΕΚΟ Basket League. Κυρίαρχοι από νωρίς, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν πως μπορούν να φύγουν νικητές από το Ιβανώφειο, κερδίζοντας για δεύτερη φορά φέτος τη Λάρισα.

Ο MVP

Ο Βασίλης Καββαδάς δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, κέρδισε μαζεμένες προσωπικές μονομαχίες και αποτέλεσε -ξανά- τον κορυφαίο ψηλό του Ηρακλή. Μαζί, ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης για τους νικητές, έχοντας 20 πόντους (με 7/9 δίποντα, 6/12 βολές), 6 ριμπάουντ, 1 λάθος και 2 τάπες σε 23’27” συμμετοχής.

Πολύ άστοχες οι δύο ομάδες από την περιφέρεια, παρά το γεγονός ότι έβγαλαν αρκετά ελεύθερα σουτ. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με 2/11 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/23 από τα 6μ75.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής ήταν εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο, επιβάλλοντας άμεσα τον δικό του ρυθμό. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έφτασαν στο +15 (26-11) στο 10′ με όπλο την ευστοχία σε δίποντα (9/13) και βολές (8/10), την ώρα που η Λάρισα αποδεικνυόταν πολύ άστοχη -ειδικά από τα 6μ75, αφού είχε 0/6 τρίποντα. Ο Βασίλης Καββαδάς κοντά στο καλάθι και ο Ολίβιερ Χάνλαν στην περιφέρεια έκαναν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς, για να προστατεύσουν το προβάδισμα ασφαλείας της ομάδας (43-29) που είχε ο Γηραιός. Όσο για τη Λάρισα; Τα άστοχα σουτ ήταν πολλά, ενώ αμυντικά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.

Το δεύτερο μέρος δεν άλλαξε σε ό,τι αφορά στην εικόνα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, με το προβάδισμά τους να φτάνει μέχρι το +25 (69-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κι αυτό γιατί το περιφερειακό σουτ εξακολουθούσε να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για τη Λάρισα. Ο Ηρακλής έφτασε, εν τέλει, στην επικράτηση (83-67) για να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στην ΕΚΟ Basket League. Παρεμπιπτόντως, ο Γηραιός έκανε το 2/2 απέναντι στη Λάρισα, γεγονός που μπορεί να φανεί χρήσιμο στην πορεία του πρωταθλήματος.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος για ακόμη μία φορά στο Ιβανώφειο, με τον Ηρακλή να στηρίζει πολλά στην εξαιρετική ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Παν. – Μάνος – Αναστόπουλος Αντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-11, 43-29, 69-44, 83-67.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 4 (6 ριμπάουντ), Καββαδάς 20 (7/9 δίποντα, 6/12 βολές, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 11 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κακαρούδης 3 (1), Χάνλαν 21 (8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μανωλόπουλος (6 ριμπάουντ), Οκερέαφορ 2, Ντέιβις 12, Φίλιος, Ζάρας 9 (2/7 σουτ), Γεωργαλάς.

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Γκάρετ 14 (1), Ρας 8 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μαραγκός, Χάρις 1, Παπαντωνίου 12 (0/6 τρίποντα), Τόμας 5, Χίκι, Χείλαρης 9 (1), Τσιλούλης 5 (1), Σπυρόπουλος, Φλόιντ 13 (5/7 δίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Τσιρογιάννης.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 27/43 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 23/29 βολές, 37 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 6 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Λάρισα: 20/41 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 12/2 βολές, 36 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Ηρακλής δοκιμάζεται εκτός έδρας από τον Πανιώνιο Su Casa (1/1, 15:45), ενώ η Λάρισα έχει εντός έδρας παιχνίδι με τον Ιωνικό Νικαίας (1/1, 15:45) σε μια μονομαχία με φόντο την παραμονή στην ΕΚΟ Basket League.

Ρέθυμνο – Πανιώνιος 73-61: Ακόμη μία νίκη στο “κάστρο”

Για ακόμη μία αγωνιστική, επιβεβαιώθηκε πόσο σημαντικό είναι το “Μελίνα Μερκούρη” για το Ρέθυμνο, το οποίο είδε τον Κόνερ Φράνκαμπ και τον Τζος Κάρτερ να ηγούνται στην εντός έδρας νίκη επί του Πανιωνίου (73-61).

ΟΚόνερ Φράνκαμπ ήταν πάλι “εκεί” για το Ρέθυμνο, ο Τζος Κάρτερ έβαλε δύο μεγάλα σουτ, κι οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου πανηγύρισαν ακόμη μία εντός έδρας νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος του Πανιωνίου (73-61). Με 8/9 εντός έδρας, το Ρέθυμνο έχει τον τρόπο να κάνει… τη δουλειά και να μένει μακριά από τα σενάρια υποβιβασμού.

Ο MVP

Ο Κόνερ Φράνκαμπ είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος επιθετικός της ΕΚΟ Basket League, κάνει τη διαφορά κάθε εβδομάδα και ηγείται της προσπάθειας του Ρεθύμνου για παραμονή. Απέναντι στον Πανιώνιο, βρέθηκε στο παρκέ για 33’29” για να προσφέρει 29 πόντους (με 3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 λάθος.

Ο Τζος Κάρτερ είχε 1/10 σουτ μέχρι το 35ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Πανιώνιος πλησίασε σε απόσταση βολής και έφτασε σε σημείο να διεκδικεί τη νίκη -σχεδόν από το πουθενά. Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως, η εμπειρία και η ποιότητά του έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Είχε 2/2 τρίποντα σε διάστημα ενός λεπτού και “καθάρισε” τη νίκη για την ομάδα του.ασ

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ γρήγορα, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να δημιουργήσουν μεγάλα προβλήματα στους παίκτες του Λίνου Γαβριήλ. Το Ρέθυμνο έφτασε στο +16 (18-2) στα μισά της πρώτης περιόδου με όπλο τα 7/10 σουτ, την ώρα που ο Πανιώνιος αδυνατούσε να σκοράρει από την περιφέρεια -για να ανοίξει με αυτόν τον τρόπο την άμυνα της κρητικής ομάδας. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα, αφού ο Κόνερ Φράνκαμπ (16 πόντοι) έκανε ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση, αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για τον οποίο οι κυανέρυθροι αδυνατούσαν να πλησιάσουν, κι ας είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Φώτη Λαμπρόπουλο (13 πόντοι). Με 0/11 τρίποντα στο ημίχρονο άλλωστε, ήταν ξεκάθαρο πως ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να ελπίζει σε κάτι πολύ καλύτερο από το -13 (37-24).

Στο δεύτερο μέρος, κι ενώ στη διάρκεια της ανάπαυλας προέκυψε πρόβλημα με τον Σαμάρντο Σάμουελς, ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Με την άμυνα να είναι πολύ πιο αποτελεσματική και τον Ταϊρίκ Ντουρέν να ηγείται στην τελευταία περίοδο, οι κυανέρυθροι βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το -14 του 30ου λεπτού και να φτάσουν σε σημείο να διεκδικούν επί ίσοις όροις τη νίκη (61-59 στο 35′). Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Τζος Κάρτερ όμως, διαφύλαξαν το κρητικό προβάδισμα μέχρι τέλους. Από την στιγμή που η διαφορά άνοιξε πάλι, ο Πανιώνιος δεν είχε αποθέματα ενέργειας και ψυχραιμίας για να επιστρέψει εκ νέου. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (73-61) στο “Μελίνα Μερκούρη” με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος στο “Μελίνα Μερκούρη” για ακόμη ένα εντός έδρας παιχνίδι του Ρεθύμνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου – Ψαριανός – Παφίλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-9, 37-24, 59-45, 73-61.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Λι 5 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 6 (2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (3/12 σουτ), Γκόρντον 9 (9 ριμπάουντ), Φράνκαμπ 29 (3/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Χριστοδούλου 2 (1/8 σουτ), Χότον 8, Κουρέπης, Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 5 (1), Ραζής.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ SU CASA (Γαβριήλ): Ντουρέν 17 (2), Βεργίνης 5 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπάουμαν 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Καμπερίδης 1 (0/4 σουτ), Σάμουελς 7 (0/1 δίποντο, 7/8 βολές), ΜακΓκιλ 4 (5 ριμπάουντ), Πέτροβιτς, Σουίτνι, Καμαριανός 2, Λαμπρόπουλος 13 (8 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Ρέθυμνο Cretan Kings: 13/32 δίποντα, 12/32 τρίποτνα, 11/16 βολές, 47 ριμπάουντ, 16 σαίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Πανιώνιος Su Casa: 17/36 δίποντα, 5.27 τρίποντα, 12/18 βολές, 42 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Πανιώνιος Su Casa υποδέχεται τον Ηρακλή (1/1, 15:45), ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings θα πρέπει να περιμένει μέχρι να παίξει με την ΑΕΚ για τη 18η αγωνιστική, αφού το παιχνίδι του ΟΑΚΑ θα γίνει στις 26 Φεβρουαρίου 2020.