ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΛ 1-2: Πινακάς ανατροπής και πρώτη νίκη * Γιαννίκης: «Δεν είναι δικαιολογία η κόπωση» * Γρηγορίου : «Η νίκη θα μας δώσει ψυχολογική ώθηση»

Οι παίκτες της ΑΕΛ πανηγυρίζουν το δεύτερο γκολ του Πινακά απέναντι στον ΠΑΣ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Λώλη και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λεό, έφθασε με δύο κεφαλιές του Πινακά στην ανατροπή και τη νίκη (1-2) επί του ΠΑΣ Γιάννινα, πρώτη στη σεζόν της Super League Interwetten.

ΟΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε την ΑΕΛ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη δεύτερη αγωνιστική της Super League Interwetten και έμεινε στο 55ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Λώλη με δεύτερη κίτρινη.

Κατάφερε, ωστόσο, να ανοίξει το σκορ με την εξαιρετική ενέργεια του Λεό.

Η ΑΕΛ, όμως, αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και με δύο κεφαλιές του Πινακά έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη (1-2), πρώτη της στην τρέχουσα σεζόν της πρώτης κατηγορίας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο ΛΩΛΗΣ ΧΑΛΑΣΕ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ

Η ΑΕΛ επισκέφτηκε με μεγαλύτερη συχνότητα την αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στο πεντάλεπτο από το 19′ έως το 24′.

Στο 19ο λεπτό ο Πινακάς τσίμπησε την μπάλα από τον Παντελάκη, έφυγε από αριστερά, έκανε την παράλληλη μπαλιά για τον Πλατέλλα, ο οποίος βρέθηκε δεξιά εντός περιοχής, αλλά είδε τον Χουτεσιώτη να του λέει όχι στο πλασέ.

Στο 20ό ο Σάλιακας απομάκρυνε στη γραμμή την κεφαλιά του Ηλιάδη και στο 24ο ο Πινακάς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουτεσιώτη.

Η καλύτερη όμως ευκαιρία ανήκει στον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Κάργας πέρασε την κάθετη, ο Ελευθεριάδης τσίμπησε την μπάλα και ο Παμλίδης έσκαψε προ του Νατζ, η μπάλα όμως κατέληξε άουτ.

Ο Γιαννίκης με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε τον Σιόντη στη θέση του Ελευθεριάδη κι άλλαξε το σχηματισμό των γηπεδούχων σε 3-5-2.

Κι ενώ ο ΠΑΣ είχε ανεβάσει απόδοση, ο Λώλης αντίκρισε την κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο ΛΕΟ ΕΔΕΙΞΕ ΤΗ ΓΥΜΝΙΑ ΤΗΣ ΑΕΛ

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Με έναν τρόπο που κατέδειξε την αμυντική γύμνια της ΑΕΛ.

Ο Χουτεσιώτης έκανε το βολέ, ο Λεό βρέθηκε ανάμεσα σε Ηλιάδη και Μούζεκ, πήρε καλύτερη θέση, πήρε την μπάλα βγάζοντας καθαρά εκτός διεκδίκησης τον δεύτερο και με το αριστερό νίκησε τον Νατζ ανοίγοντας το σκορ.

Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΘΗΜΑ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ ΜΑΘΗΜΑ

Η ΑΕΛ κόντρα στο Βόλο δεν μπόρεσε να πάρει το τρίποντο παρά το γεγονός ότι είχε αριθμητικό πλεονέκτημα.

Φαίνεται, ωστόσο, ότι το πάθημα με την ομάδα της Μαγνησίας της έγινε μάθημα κόντρα σε εκείνη των Ιωαννίνων.

Με δύο γκολ του Πινακά – με το κεφάλι αμφότερα από ασίστ εκ Ρουμανίας – έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη.

Στο 66ο ήταν η γυριστή κεφαλιά μετά από τη σέντρα του Φίλιπ από αριστερά, στο 85ο η σέντρα του Τόρζε από δεξιά.

Το «στραγάλι»: Σηκώνει πολύ κουβέντα η φάση της αποβολής του Λώλη στο 55′. Η δεύτερη κίτρινη που είδε ο νεαρός μέσος από τον ρέφερι Βρέσκα είναι κάπως «τραβηγμένη». Μπάλα παίζουμε. Ηταν μία απόφαση του διαιτητή που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα.
Το «ταμείο»: Πολύ ωραίο παιχνίδι είδαμε στα Γιάννινα. Είχε 3 γκολ, φάσεις και ρυθμό. Στη «σούμα» η ΑΕΛ ήταν καλύτερη, αλλά στον ΠΑΣ μπορεί να μείνει η «πικρία» πως άνοιξε το σκορ με παίκτη λιγότερο και τελικά δεν πήρε ούτε τον βαθμό.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Εραμούσπε, Παντελάκης, Πέρσμαν, Κάργας (86′ Μπρένερ), Ντομίνγκες (72′ Λιάσος), Λώλης, Ελευθεριάδης (46′ Σιόντης), Λεό (72′ Κριζμάν), Παμλίδης (62′ Καρτάλης).
ΑΕΛ: Νάγκι, Μπέρτος, Μιχαήλ (63′ Ντουρμισάι), Σπαρβ (79′ Κωστή), Φίλιπ, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας (79′ Γιουνές), Ηλιάδης, Μούζεκ, Νικολιάς (68′ Τόρζε), Πινακάς.

Γιαννίκης: «Δεν είναι δικαιολογία η κόπωση»

Ο κόουτς του ΠΑΣ Γιάννινα δεν στάθηκε, μετά την ήττα από την ΑΕΛ, στα σερί παιχνίδια της ομάδας του

Από σερί ματς προέρχεται ο ΠΑΣ Γιάννινα, που σήμερα (4/11) έχασε από την ΑΕΛ. Ο Αργύρης Γιαννίκης όμως δεν στάθηκε στον παράγοντα κούραση, ενώ αναφέρθηκε στη NOVA και για την αποβολή του Λώλη. «Δεν είχαμε καλό πρώτο ημίχρονο. Ο Λώλης δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη την στιγμή που θέλαμε να κάνουμε αλλαγή. Δεχτήκαμε δύο φθηνά γκολ», είπε αρχικά.
Και συνέχισε. «Κούραση και κόπωση υπάρχει και στις δύο ομάδες αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία. Κάθε παιχνίδι δεν είναι ίδιο. Το πρώτο μας ημίχρονο δεν ήταν καλό. Προσπάθησαμε να ισορροπίσουμε το ματς αλλά δεχτήκαμε την κόκκινη κάρτα και μείναμε με 10».

Γρηγορίου : «Η νίκη θα μας δώσει ψυχολογική ώθηση»

Γρηγορίου

Με το «διπλό» στις αποσκευές της επιστρέφει από τα Γιάννενα η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» επικράτησαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της ΑΕΛ, Μιχάλης Γρηγορίου, τόνισε ότι η νίκη στα Γιάννενα θα δώσει ώθηση στους παίκτες του, οι οποίοι όπως ανέφερε, παρότι δεν είχαν κερδίσει μέχρι στιγμής κάποιο παιχνίδι, πάλευαν σε όλα μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Νομίζω ότι μετά το μάθημα στο προηγούμενο παιχνίδι, είπαμε κάποια πράγματα για το πως πρέπει να λειτουργούμε όταν ο αντίπαλος παίζει με δέκα παίκτες. Μας προβληματίζει ότι δεχτήκαμε γκολ με υπεραριθμία.

Αυτό που κρατάω είναι ότι αυτή η ομάδα παλεύει. Θα έπρεπε να έχουμε αρκετούς βαθμούς, αλλά από λάθη μας και ατυχία δεν τα έχουμε καταφέρει. Αυτή η νίκη θα δώσει στα παιδιά ψυχολογία να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα».

Για το αν οι «βυσσινί παρουσιάζουν δυσκολία στο σκοράρισμα: «Δεν θα έλεγα ότι δεν τα πήγαινε καλά η επιθετική γραμμή. Αν ανατρέξουμε στην εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, ήταν εξαιρετική. Θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει. Γενικά δημιουργούμε, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε όσες φορές θα θέλαμε. Δουλεύουμε για να είμαστε επιθετικοί και να παράγουμε φάσεις».

Για το αν βρίσκουν ρυθμό οι παίκτες του: «Μία νίκη εκτός έδρας είναι τεράστιο ψυχολογικό αβαντάζ για τα παιδιά. Ειδικά για αυτά τα παιδιά που έβλεπαν τους κόπους τους να μην καρποφορούν. Κρατάω όπως είπα ότι αυτή η ομάδα παλεύει».