ΠΑΟΚ-Ιωνικός 86-84: Tρίτη σερί νίκη για τον Δικέφαλο * Παναθηναϊκός-Ηρακλής 106-74 * Λάρισα-Μεσολόγγι 84-58 * Λαύριο-ΑΕΚ 78-70: Με Μουράτο έσπασε το αήττητο των 428 ημερών

Ο Μάλκολμ Γκρίφιν σε φάση από την αναμέτρηση ΠΑΟΚ - Ιωνικός

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο Παλατάκι, με τον ΠΑΟΚ να λυγίζει στις λεπτομέρειες τον Ιωνικό (86-84) και τον Άρη Λυκογιάννη να έχει τρεις νίκες σε τρεις αγώνες στον πάγκο της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ντέρμπι περιμέναμε, ντέρμπι είδαμε το Παλατάκι το απόγευμα της Κυριακής (27/12), με τον ΠΑΟΚ και τον Ιωνικό να δίνουν μια πολύ μεγάλη μάχη για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Στο τέλος χαμογέλασε η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήρε μεγάλα καλάθια από τους Λοβ – Γκρίφιν, έβγαλε την κρίσιμη άμυνα όταν ο Έλμορ αστόχησε έστειλε τη διαφορά στους πέντε με κάρφωμα του Τσαλμπούρη στον αιφνιδιασμό στα 10.2″ πριν από το τέλος και παρά το λάθος που έδωσε την ευκαιρία στον Άνταμ Σμιθ να εκτελέσει το σουτ της νίκης, επικράτησε με 86-84.

Στο 4-4 πλέον ο ΠΑΟΚ με τον Άρη Λυκογιάννη να έχει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον πάγκο της ομάδας, στο 3-6 ο Ιωνικός που έχει πλέον πολύ βάθος, είδε τον Βασίλη Τολιόπουλο να γυρίζει στη δράση μετά από τον τραυματισμό του και δεν είναι πια ομάδα που θα παλέψει για την παραμονή στην Α1, αλλά για κάτι πολύ καλύτερο από αυτό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το καλό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς (8-2 στο 2′) δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Ο Ιωνικός απάντησε με σερί 0-13 για να περάσει μπροστά με επτά, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-26, είχε μόλις δύο λάθη και οδήγησε τους γηπεδούχους σε έξι. Ο Έλμορ ήταν σπουδαίος στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, έβαλε τρία τρίποντα για ένα δικό του 0-9 για το 26-35 στο 13′, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν συνεχώς, να μειώνουν στην κατοχή, αλλά να δίνουν εύκολους πόντους σε Έλμορ και Σμιθ, μαζί με ένα γκολ-φάουλ στον Μουχαϊμίν για το 44-52 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του στην έναρξη της τρίτης περιόδου, με σουτ και με τον Κακλαμανάκη να δίνει σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι. Πέρασε μπροστά με 59-57 στο 25′, με το ματς να γίνεται πραγματικά όλο και πιο σκληρό, φίζικαλ, να έχει αρκετή γκρίνια και τον Ιωνικό να πέφτει στο -5 (65-60) λίγο πριν από το φινάλε του δεκαλέπτου που ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Τσαλμπούρη να βάζει γκολ-φάουλ για το 73-71 στο 34′ και τους Τολιόπουλο – Γκρίφιν να βάζουν μεγάλα καλάθια για το 80-78 στο 37′.

Στα 2:37 ο Τέρνερ έβαλε 2/2 για το 82-78, στο 1:34 ο Μουχαϊμίν είχε 1/2 για το 82-79, ο Σμιθ μείωσε ξανά στους τρεις (84-81) κι ο Ιωνικός είχε την μπάλα στα 29.9″. Ο Έλμορ αστόχησε σε λέι-απ, ο Τσαλμπούρης κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 86-81 στα 10.2″ και μετά από το timeout του Αγγέλου ο Σμιθ απάντησε με τρίποντο για το 86-84 στα 7.1″. Ακολούθησε λάθος του ΠΑΟΚ, ο Σμιθ είχε την ευκαιρία να πάρει το σουτ της νίκης, έχασε όμως τη μπάλα και οι γηπεδούχοι πήραν την τέταρτη νίκη τους σε οκτώ αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Εφραιμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 3 (1), Λοβ 17 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Γκρίφιν 14 (4/8 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κακλαμανάκης 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Καμπερίδης, Κονατέ 10 (3/3 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 8 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Μαργαρίτης 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), Παπαντωνίου, Τέρνερ 10 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μήτρου-Λονγκ 4

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 21 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ), Έλμορ 15 (3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαυροκεφαλίδης 1 (0/8 σουτ), Χόλογουελ 8 (4/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 7 (5/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Πριτζέτ 6 (3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 7 (1), Τολιόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Χουγκάζ 10 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 22/39 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα πάει στο Περιστέρι (3/1 στις 17:00), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει στη Νίκαια με τον Άρη (3/1 στις 15:00).

Παναθηναϊκός – Ηρακλής 106-74: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου

Ο Μακ στο παιχνίδι με τον Ηρακλή

Με επίθεση – φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει τη διαφορά και, εν τέλει, να επιβληθεί άνετα του Ηρακλή (106-74) στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη απέναντι στον Ηρακλή (106-74) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι πράσινοι ήταν κάκιστοι αμυντικά για είκοσι λεπτά, ο Γιώργος Βόβορας είχε δικαιολογημένα πάρα πολλά παράπονα από τους παίκτες του, εκείνοι όμως βελτιώθηκαν ραγδαία μετά την ανάπαυλα και κατέκτησαν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα, για να κάνουν το 7/7 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, ο Ηρακλής πλήρωσε το γεγονός πως δεν μπόρεσε να σταματήσει τον επιθετικό ρυθμό των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο (σ.σ.: έδωσε μόλις ένα αμυντικό φάουλ) και μοιραία ηττήθηκε, στο ντεμπούτο του Αστέριου Καλύβα στον πάγκο της ομάδας.

Ο MVP

Ο Σέλβιν Μακ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, στα 22’41” που βρέθηκε στο παρκέ απέναντι στον Ηρακλή. Τελείωσε με 8 πόντους (με 0/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 λάθος για να δώσει μεγάλη ώθηση και βοήθεια από την περιφέρεια, σε ένα βράδυ που ο Μάρκους Φόστερ ήταν… άφαντος.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Τα παιχνίδια της Stoiximan Basket League αποτελούν την ευκαιρία για παίκτες με μικρό ρόλο στην EuroLeague να βρουν ρυθμό και να διεκδικήσουν μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής. Για ακόμη μία φορά όμως, ο Μάρκους Φόστερ απέτυχε να δώσει την παραμικρή αφορμή στον προπονητή του για να αναθεωρήσει και να τον εμπιστευτεί περισσότερο στα επόμενα παιχνίδια. Έπαιξε για 14’03” (όλα στο πρώτο μέρος), έχοντας 4 πόντους (με 2/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ. Κακός στην επίθεση, κάκιστος στην άμυνα, μοιραία είδε για ακόμη μια φορά το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης από τον πάγκο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε πιο απλό το έργο των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα είχαν 8/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 11 ασίστ σε αυτό το διάστημα, για να σημειώσουν 31 πόντους και να πάνε από το +3 στο +19, που σήμανε το τέλος της διεκδίκησης της νίκης από τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το παιχνίδι με καλές επιλογές και υψηλά ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση, σκόραρε με μεγάλη άνεση απέναντι στην άμυνα του Ηρακλή, την ίδια ώρα όμως ήταν ευάλωτος στο πίσω μέρος του παρκέ. Το +9 (31-22) της πρώτης περιόδου δεν άφηνε απολύτως ικανοποιημένο τον Γιώργο Βόβορα, ο οποίος έκανε διαρκώς παρατηρήσεις στους παίκτες του για την αμυντική ασυνέπεια, κάτι το οποίο επιβεβαιώθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μεν στο +13 (46-33) στο 14ο λεπτό, ακολούθησε όμως ένα πεντάλεπτο που χαρακτηρίστηκε από την επιθετική δυστοκία και τα αμυντικά προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό, που -με όπλο την παρουσία του Βασίλη Καββαδά στη ρακέτα- ο Ηρακλής έφερε τα πάνω κάτω και προηγήθηκε (48-49) με ένα λεπτό για το ημίχρονο. Εν τέλει, το τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με +3 (52-49) χάρη τέσσερις μαζεμένους πόντους από τον Ίαν Βουγιούκα και τον Μάρκους Φόστερ.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να πατάει το γκάζι και να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του. Με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βάζει δύο σερί τρίποντα και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν, η διαφορά πήγε πολύ γρήγορα σε διψήφια επίπεδα, για να φτάσει στο +19 (83-64) του 30ου λεπτού.

Από εκεί και πέρα, όλα είχαν απλοποιηθεί για τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα, που μέσα από την άμυνα συνέχισαν να βρίσκονται σε απόσταση ασφαλείας, έως ότου πάρουν τη νίκη (106-74) για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Διαιτητές: Ψαριανός – Τσώνος – Αναστόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 52-49, 83-64, 106-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 20 (10/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Φόστερ 4 (2/9 σουτ) Νέντοβιτς 17 (4/5 τρίποντα), Μήτογλου 12 (4/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 2, Μακ 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μποχωρίδης 2, Παπαπέτρου 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ), Κασελάκης 5 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 11 (2), Γουάιτ 6 (2).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Σαγκς 18 (4/5 τρίποντα), Καββαδάς 14, Μπόουλιν 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μουρ 5 (1), Χάνλαν 13 (1/5 τρίποντα), Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 5 (4 ριμπάουντ), Φίλιος, Ντάνιελ 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (0/4 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/42 δίποντα, 14/25 τρίποντα, 18/21 βολές, 43 ριμπάουντ (30+13), 26 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ηρακλής: 15/30 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 23/28 βολές, 27 ριμπάουντ (21+6), 15 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Λαύριο (3/1, 20:00), ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τη Λάρισα (2/1, 17:00).

Λάρισα – Μεσολόγγι 84-58: Βάζουν ακόμη τρίποντα οι Θεσσαλοί

Ο Τζέιμς Γουέμπ σε στιγμιότυπο από την αναμέτρηση Λάρισα - Μεσολόγγι
Ο Νίκος Παπανικολόπουλος κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο της Λάρισας και την βοήθησε να νικήσει με άνεση το Μεσολόγγι (84-58). Τρομερή επίδοση τα 18 τρίποντα από τους Θεσσαλούς.

Τη δεύτερη νίκη της σε οκτώ αγώνες στη Stoiximan Basket League πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (27/12) η Λάρισα, που επικράτησε με 84-58 του Μεσολογγίου στο κλειστό της Νεάπολης. Με τον Νίκο Παπανικολόπουλο να ντεμπουτάρει στον πάγκο τους, οι Θεσσαλοί έριξαν την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στο 3-6 μετά από το εντυπωσιακό της ξεκίνημα και το 3/3 στην Α1.

Μπράντον Ρας, Τζέιμς Γουέμπ, Ντέβιον Μπέρι και Κεν Μπράουν ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν στο τρίποντο (έβαλαν 18) και δεν απειλήθηκαν. Ο Τσαντ Μπράουν ήταν ο κορυφαίος του Μεσολογγίου, με ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση από τις αρκετές φετινές που τον έχουν βάλει στο στόχαστρο ανώτερων ποιοτικά ομάδων ανά την Ευρώπη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ανώτερη από νωρίς, η Λάρισα έτρεξε ένα σερί 10-0 για το 15-9 στο πέμπτο λεπτό με τον Γουέμπ να έχει δέκα πόντους και τον Ρας να βάζει τα περιφερειακά σουτ. Το 27-20 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των δύο Αμερικανών, με τους Παπαδάκη – Κώττα να παίρνουν τη σκυτάλη στη συνέχεια για το 32-22 στο 14′ και το Μεσολόγγι να παλεύει για να μείνει κοντά. Ο Αμάρντι έδινε ενέργεια, όμως δύο τρίποντα (το δεύτερο από τον Μπέρι, με ταμπλό από τα εννέα μέτρα) έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 45-31, με τους γηπεδούχους να έχουν βάλει δέκα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 και τους φιλοξενούμενους να έχουν 12 λάθη.

Το Μεσολόγγι προσπάθησε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως ο Μπράντον Ρας ήταν (και το έδειχνε) πολύ αποφασισμένος να πάρει το ματς. Μαζί με τον Σμιθ έγραψαν το 58-45 στο 26′, σκορ που έμεινε για το υπόλοιπο τετράλέπτο έως το τέλος της τρίτης περιόδου! Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσουν την ανατροπή, η Λάρισα συνέχισε να παίζει με τρομερή σοβαρότητα και συγκέντρωση, κράτησε έκανε το 73-55 στο 35′ και δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω, για να φτάσει στη δεύτερη φετινή της νίκη με πλουραλισμό στην επίθεση και αρκετούς διακριθέντες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Πουρσανίδης, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 16 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Γουέμπ 12 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ρας 14 (4/8 τρίποντα), Μπέρι 17 (5/7 τρίποντα), Σπυρόπουλος 3, Κώττας 4 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 3, Καμάρας 3 (1), Μούρτος 9 (1), Παπαδάκης 3 (1)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 6 (2/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χατζηνικόλας 11 (1), Γράβας 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Αμάρντι 8 (3/9 σουτ), Μπράουν 17 (6/7 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Χονδρογιάννης, Ναούμης, Σαχπατζίδης 2, Μοτσενίγος 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 13/22 δίποντα, 18/39 τρίποντα, 4/6 βολές, 36 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 15 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 14/27 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 24 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Λάρισα θα παίξει εκτός έδρας με τον Ηρακλή (2/1 στις 17:00), ενώ το Μεσολόγγι θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (3/1 στις 17:00).

Λαύριο – ΑΕΚ 78-70: Με Μουράτο έσπασε το αήττητο των 428 ημερών

Λαύριο - ΑΕΚ 78-70: Με Μουράτο έσπασε το αήττητο των 428 ημερών
Το Λαύριο έκανε μεγάλη εμφάνιση, έπαιξε υποδειγματική άμυνα και υποχρέωσε την ΑΕΚ σε ήττα (78-70) στη Stoiximan Basket League μετά από 428 ημέρες.

Το Λαύριο συνεχίζει να εντυπωσιάζει! Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έπαιξαν σπουδαία άμυνα, χτύπησαν την ΑΕΚ με όπλο την αθλητικότητα και πήραν την πέμπτη σερί νίκη στη Stoiximan Basket League (78-70). Ένα αποτέλεσμα που τους διατηρεί στα υψηλά πατώματα της κατάταξης, την ίδια ώρα που σήμανε το τέλος του αήττητου σερί της Ένωσης, που κρατούσε από την περσινή σεζόν -η τελευταία ήττα είχε έρθει στις 27 Οκτωβρίου 2019 από το Ρέθυμνο.

Μετά από 428 μέρες, οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν στο ελληνικό πρωτάθλημα από μια ομάδα που έκανε τρομερή δουλειά στην άμυνα και είχε μεγάλη συνέπεια σε ριμπάουντ και ενέργεια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τάισον Κάρτερ με 19 πόντους (με 8/17 σουτ), καθοριστικός όμως ήταν κι ο Βασίλης Μουράτος στα 29’15” που αγωνίστηκε. Ο 23χρονος γκαρντ έπαιξε μεγάλες άμυνες πάνω στον Κιθ Λάνγκφορντ και -εκτός αυτού- έβαλε 15 πόντους (με 4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 4/6 βολές), μαζί 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 λάθη.

Για την ΑΕΚ, ο Γιανίκ Μορέιρα δεν έφτανε, κι ας έβαλε 30 πόντους (με 13/18 δίποντα και 4/5 βολές). Κακός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, παρά τους 20 πόντους του, ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την αθλητικότητά του για να κερδίσει μάχες στον αέρα και να πετύχει προσωπικά καλάθια με τους κοντούς του, φτάνοντας μέχρι το +9 (19-10 στο 9′). Η ΑΕΚ είχε μεγάλο πρόβλημα να ελέγξει την δράση των γηπεδούχων και να σκοράρει με συνέπεια, μόλις όμως ο Γιανίκ Μορέιρα βρήκε ρυθμό, όλα άλλαξαν.

Ο βασικός ψηλός των κιτρινόμαυρων ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο δεκάλεπτο, σκόραρε κατά ριπάς είτε με πλάτη είτε με πρόσωπο και αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο για τον οποίο η ΑΕΚ βρέθηκε να προηγείται (29-30) στο 17ο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο μέρος έκλεισε πάντως με το Λαύριο στο +3 (38-35), παρά το γεγονός πως ο Γιανίκ Μορέιρα είχε φτάσει τους 20 πόντους με 9/12 δίποντα και 2/2 βολές.

Το δεύτερο μέρος ήταν ακόμη πιο σκληρό, σε επίπεδο άμυνας, από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ δεν είχε τον Γιανίκ Μορέιρα σε ρόλο εκτελεστή, αλλά τον Κιθ Λάνγκφορντ, αυτή τη φορά. Ό,τι κι αν επιχείρησαν όμως, η ουσία δεν άλλαζε. Το Λαύριο διατηρούσε το προβάδισμα, με τον Γκελν Κόζι να αναλαμβάνει δράση πλέον. Η διαφορά έφτασε μάλιστα μέχρι το +8 (62-54) για τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη με τρίποντο του Παναγιώτη Γερομιχαλού στο 32′ της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πλέον την ενέργεια και το καθαρό μυαλό για να κυνηγήσουν την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι τέλους, έχοντας τον Βασίλη Μουράτο και τον Τάισον Κάρτερ σε ρόλους – κλειδιά. Οι δυο τους έβαλαν μεγάλα σουτ και διατήρησαν το Λαύριο μπροστά μέχρι τέλους, για να έρθει η τελική επικράτηση (78-70), που σήμανε την ολοκλήρωση του αήττητου σερί της ΑΕΚ μετά από 428 ημέρες.

Διαιτητές: Σχινάς – Συμεωνίδης – Μάλαμας.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 59-54, 78-70.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 19 (5/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 8 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιαλό 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 5 (1), Κόζι 13 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ασίστ), Σάβατζ 3 (1/6 σουτ), Περσίδης 4, Γερομιχαλός 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 20 (6/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8/11 βολές, 3 ασίστ), Γιάνκοβιτς (5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος (0/4 σουτ), Ζήσης (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαυροειδής 2, Μορέιρα 30 (13/18 δίποντ, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4, Γκίκας 4, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος 1, Μόουζες.

Ομαδικά στατιστικά – Λαύριο: 21/47 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 12/19 βολές, 44 ριμπάουντ (30+14), 18 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 22/41 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 20/30 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 15 ασίστ, 13 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η ΑΕΚ υποδέχεται τον Κολοσσό (2/1, 20:00), ενώ το Λαύριο έχει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (3/1, 20:00).