ΠανιώνιοςΠαναιτωλικός 1-1: Πρόκριση στην παράταση για τους Αγρινιώτες * Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 * Λαμία-Τρίκαλα 1-1 * ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 4-1 * Ολυμπιακός-Καλαμάτα 4-1: Επιστροφή Φορτούνη

Ο Παναιτωλικός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στην παράταση με τον Πανιώνιο και με το 0-0 του Αγρινίου προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Άνοιξε το σκορ ο Μπάιροβιτς, ισοφάρισε ο Ντομίνγκες που παραλίγο να γίνει ήρωας χάνοντας ευκαιρία για την ανατροπή.

Ο Παναιτωλικός και ο Πανιώνιος είχαν αφήσει ανοικτούς λογαριασμούς από το πρώτο ματς στο Αγρίνιο, το οποίο δεν είχε γκολ. Γκολ δεν είχε ούτε η ρεβάνς της Νέας Σμύρνης για 116 λεπτά. Το 0-0 παρέμεινε στην κανονική διάρκεια του δεύτερου ματς για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, αλλά και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου.

Ο Μπάιροβιτς άνοιξε το σκορ σε εκείνο το χρονικό σημείο με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ο Ντομίνγκες ισοφάρισε στο 119′, αλλά η πρόκριση πήγε στον Παναιτωλικό. Δείτε τα πέντε πράγματα που μάθαμε από το ματς.

1. ΜΠΑΪΡΟΒΙΤΣ – ΝΤΟΜΙΝΓΚΕΣ: ΔΥΟ ΓΚΟΛ, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΒΑΡΥΤΗΤΑ

Το ματς για 116 λεπτά δεν είχε γκολ. Σε εκείνο το λεπτό ο Αντμίρ Μπάιροβιτς εκτέλεσε το φάουλ με το δεξί, πέρασε την μπάλα από το τείχος και ο Κότνικ ήταν αδύνατο να κάνει κάτι. Τρομερή εκτέλεση από τον Σουηδό, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σλοβένο.

Ο Πανιώνιος βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση μετά από τρία λεπτά (119′) του Ντομίνγκες. Δεν του αρκούσε όμως, ήθελε ένα ακόμη γκολ για την πρόκριση. Παραλίγο να το πετύχει ο ίδιος παίκτης. Ο Βραζιλιάνος κατέβασε την μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά δεν ήταν καλό το τελείωμα.

Δυο γκολ, αλλά διαφορετική βαρύτητα.

2. ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΔΕΝ ΗΠΙΕ ΝΕΡΟ

Ο Παναιτωλικός δυο φορές έφθασε στην πηγή στα πρώτα είκοσι λεπτά, αλλά δεν ήπιε νερό. Δυο φορές άγγιξε το γκολ, ισάριθμες το δοκάρι του στέρησε την ευκαιρία. Μόλις εννιά λεπτά μετά από την έναρξη του ματς ο Σιέσεντ με κεφαλιά προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ.

Αυτή όμως από το κεφάλι του Σουηδού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίστηκε ο Σλοβένος τερματοφύλακας. Στο 17ο λεπτό – μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο – ο Φάρλεϊ Ρόσα επιχείρησε έστω και υπό πίεση ένα δυνατό σουτ, η μπάλα όμως σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ξανά του Πανιώνιου.

3. ΠΙΟ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Είχε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφορούσε, έδειχνε να ορίζει αυτός την εξέλιξη του ματς. Έμοιαζε να πατά πιο σταθερά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Πανιώνιος όμως ήταν πιο απειλητικός σε κάθε περίπτωση. Οι ευκαιρίες του μπορεί να ήταν λιγότερες ποσοτικά, καλύτερες όμως ποιοτικά. Κι αυτή δευτερόλεπτα μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Σταυρόπουλος έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, από κοντά, ο Κνετ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Όσο κι αυτή του 73ου λεπτού με τον Μιλόγεβιτς να κάνει το σουτ με το εξωτερικό, αλλά τον Αυστριακό γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου ν’ αντιδρά σωστά και ν’ απομακρύνει.

4. Ο ΚΑΚΟΣ ΑΡΑΜΠΟΥΛΙ ΚΙ Ο ΠΑΣΠΑΡΤΟΥ ΤΖΑΝΑΚΑΚΗΣ

Ο Μπαχάνα Αραμπούλι ο καλύτερος παίκτης του Πανιωνίου στην τρέχουσα σεζόν, μακράν του δεύτερου, έκανε ίσως το χειρότερο παιχνίδι του με τη φανέλα της ομάδας της Νέας Σμύρνης. Εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Παναιτωλικού, δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση, αντίθετα, για τον Μανώλη Τζανακάκη μετά από εκείνη του Σαββάτου στην ήττα από τον Ατρόμητο. Πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού κι αντικατέστησε τον Κέβιν Γκαρθία.

Ο Μάκης Χάβος τον έχει βάλει σε άλλο ρόλο. από αυτόν που τον γνωρίζαμε μέχρι σήμερα (μπακ). Παίζει στον άξονα στη μεσαία γραμμή και είναι αλήθεια ότι δίνει πολλές βοήθειες τόσο ανασταλτικά, όσο και δημιουργικά.

5. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ, ΑΛΛΑ…

Δεδομένο ότι ούτε ο Πανιώνιο, ούτε ο Παναιτωλικός επιθυμούσαν να περάσει η πρόκριση από την παράταση. Κι αυτό γιατί μπορεί να είχαν ως στόχο την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά προτεραιότητα αποτελεί το πρωτάθλημα.

Είναι οι δυο ομάδες που καταλαμβάνουν τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου μια εξ αυτών θα υποβιβαστεί απευθείας και η έτερη θα δώσει μπαράζ  με το δεύτερη της Super League 2.

Καμία όμως δεν ρίσκαρε όσο έπρεπε για να αποφευχθεί αυτό το σενάριο. Και η διαδικασία των πέναλτι έμοιαζε το πιο δίκαιο…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης, Εμμανουηλίδης, Μιλόγεβιτς, Τσιλούλης, Αραμπούλι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Γιοβάνοβιτς, Σίεστεντ, Μάρτιν, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντουάρτε, Άλβαρες, Ρόσα, Ντίας.

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 3-1: Πρόκριση στους “8” κόντρα σε όλους και όλα

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του ΠΑΣ και πήρε μία πανηγυρική πρόκριση με ανατροπή στους “8” του Κυπέλλου. Κόντρα στον κακό του εαυτό στο πρώτο 25λεπτο, κόντρα στα λάθη του Καλύβα και κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων που πάλεψε όσο μπορούσε.

Ηπρόκριση του Παναθηναϊκού στους “8” του Κυπέλλου ήρθε μετά τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Σε ένα παιχνίδι όπου οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν από το τέρμα του Παντελάκη, είδαν τον επόπτη Καλύβα να τους ακυρώνει καθαρό γκολ του Ινσούα, οι παίκτες του Δώνη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να περάσουν στα προημιτελικά μετά το 1-0 του πρώτου ματς.

Τα τέσσερα πράγματα που κρατάμε από το παιχνίδι.

1. ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣΕ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο ματς, είχε να αντιμετωπίσει την πολυπρόσωπη άμυνα του ΠΑΣ που μπήκε να χτυπήσει στα ίσα το παιχνίδι. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Το Τριφύλλι είχε μία ανούσια υπεροχή και αρκετές στημένες φάσεις τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκε. Αντίθετα, ο ΠΑΣ στην πρώτη του στατική φάση ευτύχισε να σκοράρει και να πάρει προβάδισμα στο σκορ με έναν πρώην πράσινο. Ο Παντελάκης νίκησε στον αέρα τον Ινσούα, έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΣ και πάγωσε το ΟΑΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να απειλούν και πάλι στην κόντρα και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ξύδα.

2. VAR ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ

Ο Παναθηναϊκός μετά το 30 ανέβασε την απόδοσή του και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 34′ σημείωσε ένα καθαρό τέρμα το οποίο μόνο ο επόπτης Καλύβας είδε ως οφσάιντ και από τη στιγμή που δεν υπάρχει VAR στους αγώνες του Κυπέλλου τουλάχιστον μέχρι τον τελικό ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα.

Εν συνεχεία ο ίδιος επόπτης πάλι υπέδειξε οφσάιντ σε δύο φάσεις που δεν ήταν κάτι που προκάλεσε εκνευρισμό στους παίκτες του Παναθηναϊκού, αλλά και στην εξέδρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο τέλος του ημιχρόνου να αποχωρήσει αρκετά λεπτά μετά το τέλος του κάτω από έντονες διαμαρτυρίες ανθρώπων του Παναθηναϊκού και όσων βρίσκονταν στο ΟΑΚΑ.

3. ΤΡΙΛΕΠΤΟ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ

Ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε αλλαγή στο δεύτερο μέρος με τον Περέα να μπαίνει αντί του τραυματία Μπουζούκη και τον Μακέντα να παίζει λίγο πιο πίσω του σε ένα 4-4-2 από τον Γιώργο Δώνη. Οι πράσινοι έγιναν πιο επιθετικοί, έβγαλαν ενέργεια και με ένα μαγικό τρίλεπτο έδειξαν ότι μπορούν να φτάσουν στην ανατροπή και πήραν ψυχολογία. Αρχικά στο 56′ ο Δώνης μετά από σέντρα του Ζαχίντ με κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ και έδωσε το έναυσμα.

Στο επόμενο λεπτό ο Γιόχανσον θα μπορούσε να κάνει το 2-1 μετά από ωραίο συνδυασμό, αλλά ο Μπουκουβάλας έσωσε τον ΠΑΣ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, μετά από σουτ του Χατζηγιοβάνη η μπάλα έφτασε στον Σενκεφελντ αυτός ενήργησε πιο ψύχραιμα ακόμα και από τον Μακέντα και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε κάνει τη μισή δουλειά και κυνηγούσε ένα ακόμα γκολ. Για δέκα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, αλλά και πάλι με πρωταγωνιστή τον Γιόχανσον οι πράσινοι έφτασαν στο γκολ. Ο Σουηδός άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Ζαχίντ, ανατράπηκε από τον Μπουκουβάλα με τον Παπαδόπουλο να δείχνει το πέναλτι, αλλά όχι και τη δεύτερη κίτρινη στον αρχηγό του ΠΑΣ. Ο Μακέντα εκτέλεσε εύστοχα και έφτασε σε σκορ πρόκρισης.

Αμέσως μετά την εύστοχη εκτέλεση του Ιταλού ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών. Ο Καρτάλης προσπάθησε να πάρει την μπάλα για να συνεχιστεί γρήγορα το παιχνίδι και εκεί ξεκίνησαν οι αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

4. ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ

Στο 78′ ο Παναθηναϊκός έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Κουρμπέλης είδε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 15 λεπτά και έτσι οι πράσινοι έμειναν με δέκα παίκτες. Στα υπόλοιπα σχεδόν είκοσι λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ προσπάθησε να πιέσει και να πετύχει το γκολ που θα του έδινε την πρόκριση, όμως δεν τα κατάφερε.

Οι παίκτες του Δώνη άντεξαν την πίεση με τον κόουτς των πρασίνων να αλλάζει το σύστημα του αναγκαστικά βάζοντας και τρίτο στόπερ τον Κολοβέτσιο δίπλα στους Σένκεφελντ και Πούγγουρα και τον Χατζηθεοδωρίδη σε ρόλο εσωτερικού μέσου.

Το τελικό σφύριγμα του Παπαδόπουλου βρήκε τους πράσινους να πανηγυρίζουν μαζί με τους λιγοστούς φίλους τους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Γκολ: 56′ Δώνης, 58 Σένκεφελντ, 72′ πεν Μακέντα / 24′ Παντελάκης

Κίτρινες: 34′ Ινσούα, 64′ Κουρμπέλης, 69′ Μακέντα, 73′ Δώνης / 19′ Κάστρο , 45+2′ Μπουκουβάλας, 73′ Γιαννίκογλου, 73′ Καρτάλης, 79′ Παντελάκης

Κόκκινες:  78′ δεύτερη κίτρινη Κουρμπέλης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (80′ Χατζηθεοδωρίδης), Μπουζούκης (46′ Περέα), Ζαχίντ, Μακέντα (83′ Κολοβέτσιος)

ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλας, Παντελάκης, Καρτάλης, Κρίζμαν, Παμλίδης, Κάστρο (43′ Νικολιάς), Σιόντης (23′ Λιάσος), Ξύδας (75′ Λέο), Σκόνδρας, Αποστολόπουλος

Λαμία – Τρίκαλα 1-1: Το δοκάρι έστειλε τους Φθιώτες στα προημιτελικά

Η Λαμία υπέφερε από τα Τρίκαλα της Football League, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, αλλά προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οριζόντιο δοκάρι στην τελευταία φάση του ματς (90+5′) για τους Θεσσαλούς, που άγγιξαν το θαύμα.

Η Λαμία είχε πάρει τη νίκη (0-1) στο πρώτο μεταξύ των δυο ομάδων ματς στα Τρίκαλα την προηγούμενη Πέμπτη κι όλα έδειχναν ότι η ρεβάνς της Φθιώτιδας θα ήταν μια τυπική διαδικασία. Δεν ήταν έτσι όμως. Οι Θεσσαλοί έβαλαν δύσκολα στους Φθιώτες – είχαν ακόμη και οριζόντιο δοκάρι στην τελευταία φάση του ματς με την κεφαλιά του Πέλκα – οι οποίοι όμως με την ισοπαλία πανηγύρισαν την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το ημίχρονο των γκολ. Η Λαμία μπήκε δυνατά και σοβαρά στην αναμέτρηση και με τον Μπιανκόνι στο ντεμπούτο του να είναι δραστήριος απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Ζαρόπουλος έσωσε την ομάδα του. Στο 11′ ο Βραζιλιάνος κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ για το σύλλογο της Φθιώτιδας.

Οι γηπεδούχοι μετά το 1-0 μάλλον πίστεψαν πως τελείωσε η υπόθεση πρόκριση ενώ βλέποντας και τον Μπαχανάκ να αποχωρεί ως τραυματία στο 24′ έριξαν τους ρυθμούς τους.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όσο περνούσε η ώρα τα Τρίκαλα να βγουν μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 33′ με τον Πέλκα με σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα και άλλαξε πορεία.

Πίεση, άγχος, αλλά πρόκριση στο φαβορί. Όσο περνούσε η ώρα και το σκορ παρέμενε στο 1-1 – ένα γκολ ακόμη ήταν αρκετά στα Τρίκαλα για να τους δώσει το εισιτήριο στα προημιτελικά της διοργάνωσης – η φιλοξενούμενη ομάδα ενέτεινε την πίεσή της προς τους γηπεδούχους.

Ειδικά στο τελευταίο μισάωρο ήταν τα Τρίκαλα που πίεζαν και η Λαμία που οχυρώθηκε για να υπερασπιστεί την ισοπαλία, η οποία σε συνδυασμό με το πρώτο ματς της εξασφάλισε την πρόκριση. Και τα κατάφερε. Όχι γιατί εγκλώβισε τους Θεσσαλούς.

Αλλά γιατί η ομάδα των Τρικάλων δεν μπόρεσε να τελειώσει τις προσπάθειες που είχε. Ούτε ο Τσίπρας, ούτε ο Παπαγεωργίου μπόρεσαν να νικήσουν τον Κάχριμαν, ο οποίος απέκρουσε και το εξαιρετικό σουτ του Λώττα.

Κι όμως το σενάριο της αναμέτρησης ήταν γραμμένο και κομμένο για… θρίλερ. Στην τελευταία φάση του ματς στο πέμπτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Λώττας εκτέλεσε το φάουλ, ο Βέρτζος έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Πέλκας τη δεύτερη, αλλά ο Κάχριμαν είδε για καλή του τύχη την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας που υπερασπίστηκε.

Γκολ: 11′ Μπιανκόνι / 33′ Πέλκας

Κίτρινες: 26′ Βασιλόγιαννης, 47′ Βύντρα / 43′ Παπαγεωργίου

ΛΑΜΙΑ (ΑΚΗΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ): Κάχριμαν, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Δημούτσος, Μπαχανάκ (24′ Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Ρόμανιτς, Τιρόνε, Μπιανκόνι.

ΤΡΙΚΑΛΑ (ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ): Ζαρόπουλος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Γρηγορόπουλος (60′ Βέρτζος), Ριζογιάνης, Πέλκας, Ντόσης, Τσίπρας, Ελευθεριάδης, Σταματής, Παπαγεωργίου.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-1: Πρόκριση με λάμψη Πέλκα – Λάμπρου

Ο ΠΑΟΚ με τους Πέλκα και Λάμπρου πρωταγωνιστές πήρε άνετη πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου, επικρατώντας του ΟΦΗ 4-1. Ο αρχηγός των ασπρόμαυρων σκόραρε δύο τέρματα, έδωσε μία ασίστ κι είχε δοκάρι.

ΟΠΑΟΚ είχε τον αέρα του 3-0 από το πρώτο ματς κόντρα στον ΟΦΗ, ωστόσο το παιχνίδι της Τούμπας είχε ένα πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ, δύο για τους γηπεδούχους και ένα για τους Κρητικούς που πάλεψαν αρκετά για να αιφνιδιάσουν τους νταμπλούχους.

Ο Λάζαρος Λάμπρου, λοιπόν, ήταν ο πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος. Στο 12ο λεπτό ο νεαρός που δεν έχει πάρει ευκαιρίες φέτος, άδειασε δύο ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ, έτρεξε προς την αντίπαλη περιοχή και στο σωστό τάιμινγκ μ’ ένα αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ.

Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, τώρα, προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του αρχηγού, Δημήτρη Πέλκα στο 22′. Πώς προήλθε η φάση; Ο Άκπομ έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός της περιοχής, έβαλε σωστά το κορμί του και ανατράπηκε γεγονός που οδήγησε τον ρέφερι στην απόφαση να δείξει την άσπρη βούλα από την οποία έγινε το 2-0.

Ο ΟΦΗ από την άλλη χωρίς διάθεση να παραδοθεί κατάφερε να μειώσει 2-1 με τον Κοροβέση. Ο Μάνος πήρε ωραία την μπάλα, έκανε την κίνηση κάθετα της περιοχής και σούταρε. Η στρογγυλή θεά κόντραρε και βρέθηκε στα πόδια του Κοροβέση, εκείνος με τη σειρά του επιχείρησε νέο σουτ, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Ροντρίγκο και με τον Πασχαλάκη εξουδετερωμένο κατέληξε στα δίχτυα του στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος λίγο πολύ τα ίδια με τους Πέλκα και Λάμπρου να κάνουν τη διαφορά. Στο 55ο λεπτό ο αρχηγός του ΠΑΟΚ μετά από προσωπική ενέργεια του Λάμπρου και δοκάρι, εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή του ΟΦΗ και με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-1.

Ο Πέλκας, μάλιστα, θα μπορούσε και το χατ-τρικ στο 64′. Ο μεσοεπιθετικός των πρωταθλητών έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ και όπως βρισκόταν έξω από την περιοχή έπιασε ένα σουτ με εξωτερικό φάλτσο που βρήκε στην πλάτη του Εσίτι και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Βέβαια, ο Πέλκας… πάτσισε το δοκάρι με ασίστ. Στο 80ο λεπτό ο 26χρονος συνεργάστηκε άψογα με τον Σβιντέρσκι που μόλις είχε περάσει στο ματς, του μοίρασε ιδανικά την μπάλα κι εκείνος με άνεση σημείωσε το 4-1 και το 11ο προσωπικό του γκολ στη σεζόν.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι πριν από την επίτευξη του τέρματος άλλαξαν εννέα πάσες!

Έτσι, με συνολικό σκορ 7-1 ο ΠΑΟΚ πήρε άνετα την πρόκριση στους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένει ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Γκολ: 12′ Λάμπρου, 22′ (πεν.) 55′ Πέλκας, 80′ Σβιντέρσκι / 28′ Κοροβέσης

Κίτρινες: 89′ Μιχαηλίδης / 74′ Μαρινάκης, 90+1′ Μπολάκης

Κόκκινες:

Διαιτητής: Γιώργος Βρέσκας

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκανσον, Βαρέλα (74′ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Μαουρίτσιο (59′ Εσίτι), Ντόουγκλας, Λάμπρου, Στοχ (78′ Σβιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ.

ΟΦΗ: Γουάλεϊ, Κοροβέσης (46′ Μπράουν), Κ. Γιαννούλης, Νάστος, Μαρινάκης, Μπολάκης, Στάικος (61′ Μεγιάδο), Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα (83′ Βαζ), Μάνος.

Ολυμπιακός – Καλαμάτα 4-1: Τεσσάρα στην επιστροφή Φορτούνη

Ο Ολυμπιακός νίκησε 4-1 την Καλαμάτα στο “Γ. Καραϊσκάκης” και πέρασε στους “8” του Κυπέλλου. Ο Φορτούνης επέστρεψε μετά τον σοβαρό του τραυματισμό, γύρισε κι ο Γκιλιέρμε. Δύο γκολ ο Λοβέρα και άλλα δύο ο Γκερέρο.

Μετά το 0-2 του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός νίκησε 4-1 την Καλαμάτα στο Φάληρο και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Δύο γκολ πέτυχε ο Μάξι Λοβέρα και άλλα δύο ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο. Το αξιοσημείωτο της αναμέτρησης ήταν η επιστροφή στη δράση του Κώστα Φορτούνη, αλλά και αυτή του Γκιλιέρμε.

Η ομάδα της Μεσσηνίας μείωσε προσωρινά σε 3-1 με γκολ του Ελ Ιντρίσι. Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα στο Φάληρο.

1. ΑΕΡΑ ΜΕ ΛΟΒΕΡΑ

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ξενιτίδης και Μεριά οι αμυντικοί μέσοι, πρώτη φορά βασικός ο Μάρκοβιτς στη δεύτερη συμμετοχή του, με παρτενέρ τον Παπέ Σισέ. Ήταν αναμενόμενο ότι οι ερυθρόλευκοι θα είναι το αφεντικό του ματς παρά την πειραματική ενδεκάδα. Με Λοβέρα δεκάρι, πίσω από Γκερέρο, να κλέβει τη μπάλα από τον Νασέρ στο 3ο λεπτό, να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει και να ανοίγει το σκορ.

Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα του Αργεντινού με τα “ερυθρόλευκα” και το πρώτο ύστερα από τις 24 Αυγούστου 2019.

2. Η ΕΠΑΝΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΓΚΕΡΕΡΟ

Με την τρομερή φόρμα στην οποία βρίσκεται ο Ελ Αραμπί, ο Γκερέρο μένει στον πάγκο. Ο Μαρτίνς τον χρησιμοποίησε στο πρώτο ματς με την Καλαμάτα, το ίδιο έκανε και στο δεύτερο. Το έψαξε πολύ το γκολ ο Ισπανός στη Μεσσηνία, έκανε σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν το βρήκε. Στο Καραϊσκάκης όμως τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Στο 17′ από κάθετη πάσα του Λάζαρου, ο Κούτρης έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκερέρο με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0. Αυτό ήταν το πέμπτο φετινό γκολ του Γκερέρο με τον Ολυμπιακό. Τελευταίο του ήταν πριν από 115 μέρες, στο 1-1 με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η Καλαμάτα γνωρίζοντας πως είχε αποκλειστεί, δεν έχανε την ευκαιρία να βγει μπροστά όταν της δινόταν η ευκαιρία. Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο έκανε τελικές, αλλά ο Μπομπί Αλέν, στην πρώτη του συμμετοχή στο Φάληρο, απέκρουσε και κράτησε την εστία του απαραβίαστη. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρη υπεροχή και πήγε στα αποδυτήρια με το 2-0.

3. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΦΟΡΤΟΥΝΗ – ΓΚΙΛΙΕΡΜΕ

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε σε τρίτο γκολ. Στο 51′ ο Λάζαρος από αριστερά έσπασε στον Γκερέρο και εκείνος με με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία.

Εξαιρετικό τελείωμα του Ισπανού για το 3-0 και δύο λεπτά μετά ήρθε η στιγμή που περίμενε και ο Φορτούνης και οι οπαδοί. Ο 27χρονος μπήκε αντί του Ραντζέλοβιτς στο 53′ και αποθεώθηκε. Η πρώτη συμμετοχή μετά από έξι μήνες και πέντε μέρες, έπειτα από εκείνο το φιλικό της 10ης Ιουλίου με το Αμβούργο.

Σημαντική στιγμή και στο 58′. Ένα μήνα μετά τον τραυματισμό του με τον Αστέρα, ο Γκιλιέρμε γύρισε κι αυτός. Ο Βραζιλιάνος μπήκε αντί του Μάρκοβιτς και ο Μεριά γύρισε στο κέντρο της άμυνας.

4. ΜΕΙΩΣΕ Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ, ΓΚΟΛΑΡΑ ΜΑΞΙ

Η Καλαμάτα που δεν πήγε στο Γ. Καραϊσκάκης για να κλειστεί πίσω, κατόρθωσε να βρει γκολ στο 66′. Ο Ελ Ιντρίσι, νέο μεταγραφικό απόκτημα, έκανε φοβερή ενέργεια και αφού απέφυγε τον Σισέ, σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά.

Βέβαια, η Μαύρη Θύελλα δεν πρόλαβε να το χαρεί αρκετά, αφού δύο λεπτά μετά ο ορεξάτος Μάξι Λοβέρα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Και μάλιστα εξαιρετικό γκολ, με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή.

Λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Μαρτίνς είχε περάσει στο ματς τον Λιάτσο αντί του Χριστοδουλόπουλου. Μπήκε ένας 17χρονος, που έκανε ντεμπούτο, και βγήκε ένας 34χρονος. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, ο Γκερέρο κυνήγησε το χατ τρικ δίχως να το βρει, ενώ ο Λοβέρα συνέχισε να αποτελεί… μηχανάκι στη μεσοεπιθετική γραμμή. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό να έχει επικρατήσει 4-1 και να εξασφαλίζει πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου.

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ: 3′, 68′ Λοβέρα, 17′, 51′ Γκερέρο – 66′ Ιντρίσι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Ομάρ, Μάρκοβιτς (58′ Γκιλιέρμε), Σισέ, Κούτρης, Μεριά, Ξενιτίδης, Ραντζέλοβιτς (53′ Φορτούνης), Λοβέρα, Λάζαρος (68′ Λιάτσος), Γκερέρο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Κασωτάκης, Πανάγου, Νασέρ, Καντούτσης, Γαλούπης, Τριανταφυλλάκης, Ζαχαρόπουλος, Πέεφ (65′ Οσμανάγκιτς), Πετσίτης (55′ Ηλιόπουλος), Ιντρίσι, Μπουσμπίμπα (63′ Αλεξόπουλος).

Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος (Ευβοίας), Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)