Παναιτωλικός-ΑΕΛ 3-0: Σόου Μουνιέ και σημαντικό τρίποντο για τους Αγρινιώτες * Αστέρας-Πανιώνιος 0-0: Δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι * Βαθμολογία playouts: Προσπέρασε την Ξάνθη ο Παναιτωλικός, +5 από Πανιώνιο

Με τον Άντονι Μουνιε να πετυχαίνει δύο γκολ και να δίνει μία ασίστ που μετέτρεψε σε γκολ ο Ντάουντα ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε με 3-0 επί της ΑΕΛ και πήρε σημαντικό τρίποντο για τη μάχη της παραμονής.

Τρεις σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Super League πήρε ο Παναιτωλικός. Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 3-0 επί της ΑΕΛ, προσπέρασαν την Ξάνθη και αύξησαν τη διαφορά τους από τον Πανιώνιο στους πέντε βαθμούς.

Για να τα καταφέρουν χρειάστηκαν ένα σόου του Μουνιέ. Ο Γάλλος μέσα σε 25 λεπτά πέτυχε δύο γκολ (το δεύτερο ήταν χάρμα οφθαλμών) και έδωσε μία ασίστ την οποία ο Ντάουντα μετέτρεψε σε γκολ. Δίχως αμφιβολία ήταν η πιο γεμάτικη εμφάνιση του 32χρονου μεσοεπιθετικού με τον Παναιτωλικό.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΛ είχε να αντιπαρατάξει τη μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Μιχαήλ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο οποίος ήταν και ο μοιραίος παίκτης των φιλοξενούμενων αφού από λάθος του προήλθε το 1-0 του Παναιτωλικού.

ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑ

Ο Παναιτωλικός ήταν εκείνος που πριν από τη σέντρα της αναμέτρησης είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού παλεύει για την παραμονή του. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας περισσότερη ώρα στο πρώτο μέρος ωστόσο δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι το αξιόλογο στα πρώτα 25 λεπτά με εξαίρεση ένα σουτ του Ρόσα μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΛ είχε δώσει χώρο στους γηπεδούχους και μέσα από την πίεσή της ψηλά στο γήπεδο προσπάθησε να βγάλει φάσεις. Η πρώτη εξ αυτών ήρθε στο 29′ ακριβώς με αυτόν τον τρόπο. Ο Μιχαήλ έκλεψε την μπάλα, έδωσε με τη μία στον Βινίσιους εκείνους σούταρε μέσα από την περιοχή και αριστέρα όμως μπλόκαρε εύκολα ο Φερνάντεθ.

ΕΦΤΑΣΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΤΡΑΛΕΠΤΟ

Επί της ουσίας οι πιο σημαντικές στιγμές ήρθαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η πρώτη ήταν για τον Παναιτωλικό στο 44′ όταν ο Μουνιέ έδωσε στον Ρόσα εκείνος έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο.

Η δεύτερη ανήκε στην ΑΕΛ και ήταν με διαφορά η πιο σημαντική του πρώτου 45λεπτου. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιλοσάβλιεβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Βινίσιους πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Μιχαήλ προσπάθησε να στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά την έστειλε πάνω στον Φερνάντεθ που μπλόκαρε.

ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΑΣΙΣΤ Ο ΜΟΥΝΙΕ

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την υπογραφή του Άντονι Μουνιέ. Ο Γάλλος μέσα σε 25 λεπτά πέτυχε δύο γκολ (το δεύτερο ήταν χάρμα οφθαλμών) και έδωσε μία ασίστ την οποία ο Ντάουντα μετέτρεψε σε γκολ.

Η αρχή έγινε στο 53′ όταν ο Μουνιέ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μιχαήλ, έκλεψε την μπάλα και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Παναιτωλικό.

Πριν προλάβουν οι φιλοξενούμενοι να συνέλθουν δέχτηκαν και δεύτερο χτύπημα. Στο 61′ ο Μουνιέ με εξαιρετική μπαλιά έδωσε την ευκαιρία στον Ντάουντα να βγει απέναντι στον Κρίστινσον και ο πρώην επιθετικός της ΑΕΛ τιμώρησε την πρώην ομάδα του κάνοντας το 2-0. Μάλιστα, αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Ντάουντα απέναντι στην ΑΕΛ σε δύο ματς.

Από εκεί και πέρα το ματς ήταν τυπική διαδικασία αφού η ΑΕΛ δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Ρόσα βγήκε στην αντεπίθεση και έδωσε την μπάλα στον Μουνιέ, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ με την μία κρέμασε τον Κρίστινσον και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Γήπεδο: Παναιτωλικο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Κέβιν, Λιάβας, Μαλής, Τζανακάκης (12′ Τσιγγάρας), Άλβαρες, Ντίας, Ντάλσιο, Ρόσα, Μουνιέ, Ντάουντα

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μάρκοβιτς, Μιχαήλ, Μούζεκ, Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Τόρζε, Μπούστος, Βινίσιους, Παπάζογλου

Σκόρερ:  53′, 77′ Μουνιέ, 61′ Ντάουντα

Κίτρινες45+1′ Μαλής / 5′ Τόρζε

Διαιτητής: Εμμανουήλ Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας), Γεώργιος Στεφανής (Καρδίτσας)

4ος: Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς)

Διαιτητής VAR: Ευστάθιος Γκορτσιλας (Μακεδονίας)

Διαιτητής AVAR: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)

Αστέρας – Πανιώνιος 0-0: Δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι

Ο Πανιώνιος “καιγόταν” για τη νίκη, αλλά η αναμέτρηση με τον Αστέρα στην Αρκαδία για τη 2η αγωνιστική των playouts ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (0-0). Έχασαν ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Η αναμέτρηση στο “Θ. Κολοκοτρώνης” ανάμεσα σε Αστέρα και Πανιώνιο έληξε χωρίς γκολ (0-0). Και οι δύο ομάδες έκαναν τελικές, οι πιο κλασικές εκ μέρους των φιλοξενούμενων, αλλά το πολυπόθητο γκολ για τη 2η αγωνιστική των playouts δεν ήρθε ποτέ.

Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα, μετά το αποτέλεσμα του οποίου ο Πανιώνιος έμεινε στο -3 από την Ξάνθη (έχει ματς λιγότερο) και στο -5 από τον Παναιτωλικό που επικράτησε 3-0 της ΑΕΛ.

1. Ο ΦΟΥΡΙΟΖΟΣ ΛΥΜΠΕΡΑΚΗΣ

Ο Αστέρας παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1, ενώ ο Πανιώνιος με 4-4-2 και τον Οικονομίδη να κινείται δίπλα στον Τσιλούλη στη γραμμή κρούσης. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, όταν το σουτ στην κίνηση του Λυμπεράκη από γύρισμα του Τσιλούλη πέρασε μόλις άουτ. Ο Λυμπεράκης είχε και δεύτερη σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το δυνατό του σουτ στο 8′ χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

2. Ο ΑΤΥΧΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΚΙ Ο ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ ΛΟΥΙΣ ΦΕΡΝΑΝΤΕΘ

Δοκάρι είχαν και οι Αρκάδες στο 17ο λεπτό σε κεφαλιά του Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος ήταν ο μοναδικός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχοι που έφτανε τόσο εύκολα σε τελικές. Ο Ισπανός είχε απειλήσει και νωρίτερα, στο 6′. Το ίδιο έκανε και στο 27′ και στο 45′. Ο Λεωνίδας Βόκολος αναγκάστηκε νωρίς να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, όταν ο Εμμανουηλίδης υπέστη θλάση και αντικαταστάθηκε από τον Δούμτσιο.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέροχο σόλο του Τσιλούλη, που έκανε κούρσα πίσω από τη σέντρα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε και ο Παπαδόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το 0-0. Ο Πανιώνιος έκανε δέκα τελικές στο πρώτο μισό, εκ των οποίων τις τρεις στον στόχο, ενώ οι Αρκάδες είχαν πέντε τελικές, οι τέσσερις στο στόχο.

Άξιο αναφοράς ότι ο Πανιώνιος είχε μόλις 29% κατοχή, με 71% ο Αστέρας.

3. ΠΗΡΕ ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ Ο ΜΑΡΚ ΦΕΡΝΑΝΤΕΘ

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Λουίς Φερνάντεθ που αποτελούσε πηγή κινδύνου για την εστία του Κότνικ, τη σκυτάλη στο δεύτερο μισό πήρε ο Μαρκ Φερνάντεθ. Ο Ισπανός προσπάθησε να σκοράρει στο 54′ και στο 58′, έφτασε κοντά, αλλά αστόχησε. Στο ημίχρονο ο Ράσταβατς είχε αντικαταστήσει τον Μπαράλες με τον Δουβίκα, καθώς ο Αργεντινός δεν βοήθησε καθόλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Σέρβος τεχνικός αποφάσισε να ρίξει στον αγώνα Τζίμα και Ριέρα, με την ελπίδα να δώσει επιθετική νότα στην ομάδα του. Ο Κότνικ, όμως, εξουδτέρωσε όσα σουτ έκαναν οι γηπεδούχοι με Ριέρα (63′), Λουίς Φερνάντεθ (64′), Τασουλή (65′) και Τζίμα (68′).

4. Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ

Αν μια ομάδα καιγόταν περισσότερο για τη νίκη, αυτή ξεκάθαρα ήταν ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στο 90′ πήγε να “κλέψει” το τρίποντο, αλλά ο Γρίβας δεν έβαλε σωστά το κεφάλι, με αποτέλεσμα η μπάλα να μην πάει στα δίχτυα. Έως το 94′ η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, αλλά γκολ δεν μπήκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Κομίνη.

Το φινάλε του αγώνα βρήκε τον Αστέρα να έχει κάνει 11 τελικές (7 στο στόχο), ενώ ο Πανιώνιος 13 (πέντε στον στόχο). Οι Αρκάδες είχαν και στο δεύτερο ημίχρονο την κατοχή με 67%.

Γήπεδο: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο (86′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μαρκ Φερνάντεθ (60′ Ριέρα), Ντέλετιτς (60′ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (81′ Κρέσπι), Μπαράλες (46′ Δουβίκας).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Παπανικολάου, Ρέντζας, Οικονομίδης (57′ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Τσιλούλης (79′ Μακσίμοβιτς), Λυμπεράκης (79′ Γρίβας), Εμμανουηλίδης (35′ λ. τρ. Δούμτσιος).

Σκόρερ: –

Κίτρινες: 19′ Ματρικάρντι, 48′ Ντέλετιτς, 87΄Τζίμας – 51′ Κόρμπος, 78′ Λυμπεράκης

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Χ. Ακρίβος (Αθηνών) και Σ. Βασιλόπουλος (Έβρου)

4ος: Α. Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Βαθμολογία playouts: Προσπέρασε την Ξάνθη ο Παναιτωλικός, +5 από Πανιώνιο

Ο Παναιτωλικός νίκησε 3-0 την ΑΕΛ και άφησε στην προτελευταία θέση την Ξάνθη – η οποία έχει ματς λιγότερο – ενώ αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά του από τον τελευταίο Πανιώνιο.

Ο Παναιτωλικός νίκησε 3-0 την ΑΕΛ για τη δεύτερη αγωνιστική των playoffs της Super League 1 και προσπέρασε την Ξάνθη, ανεβαίνοντας στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Αγρινίου έριξε στην προτελευταία θέση την Ξάνθη, η οποία έχει ματς λιγότερο καθώς η πρεμιέρα της στα playouts εντός έδρας με τον Ατρόμητο αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στην ευρύτερη περιοχή της πόλης της Θράκης.

Ο Παναιτωλικός αύξησε, παράλληλα, στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τον τελευταίο Πανιώνιο, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Αστέρα στην Τρίπολη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)