Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 81-78: Όρθιος σε άδειο γήπεδο * Ζενίτ-Μακάμπι 71-82 * Ζάλγκιρις-Αναντολού Εφές 68-74 * Ρεάλ Μαδρίτης-μάνι Μιλάνο 76-67 * Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 80-67 * Βαλένθια-Μπασκόνια 105-77 *

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεπέρασε το γεγονός πως έπαιξε δίχως κόσμο, πως έχασε με πέντε φάουλ τον Νικ Καλάθη στο 37′ και πήρε τη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε (81-78).

Παρά τις άδειες κερκίδες, την εντυπωσιακή αντεπίθεση της Φενέρμπαχτσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και την αποβολή του Νικ Καλάθη στο 37ο λεπτό (με πέντε φάουλ), ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να μείνει όρθιος και να πάρει τη νίκη απέναντι στη ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ (81-78). Ο Τζίμερ Φρεντέτ “κλείδωσε” τη νίκη με δύο βολές στα 5.7” για το τέλος, αφού ακολούθησε άστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νάντο Ντε Κολό με τη λήξη. Στην αμέσως προηγούμενη φάση, ο ίδιος παίκτης της Φενέρμπαχτσε πατούσε για λίγο την γραμμή των 6μ75 και αντί για το “Χ” έφερε το -1 της τουρκικής ομάδας.

Ο MVP

Ο Τζίμερ Φρεντέτ έκανε σπουδαία δουλειά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην εκκίνηση και αποδείχθηκε καταλυτικός στο φινάλε. Στα 26’51” που έπαιξε, είχε 22 πόντους (με 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 10/11 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Πέραν αυτών όμως, έπαιξε -και- άμυνα, κάτι που επεσήμανε ο Ρικ Πιτίνο στις πρώτες του δηλώσεις μετά το τέλος της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες σούταραν άσχημα από την περιφέρεια (6/20 ο Παναθηναϊκός, 5/23 η Φενέρμπαχτσε). Αυτό όμως που έκανε τη διαφορά, κυρίως στο δεύτερο μέρος, ήταν η υπεροχή των πρασίνων στα ριμπάουντ. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο γύρισαν στο παρκέ αποφασισμένοι και πήραν δέκα περισσότερα “σκουπίδια” από τους αντιπάλους τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εν αντιθέσει με ό,τι έγινε πριν από δύο μέρες στο παιχνίδι με το Περιστέρι, αυτή τη φορά οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ είχαν μεγάλη διάθεση να παίξουν άμυνα. Πίεσαν την μπάλα, έβαλαν το κορμί τους και έβγαλαν συνεχόμενες καλές άμυνες. Δεδομένης μάλιστα της κόπωσης, ο Ρικ Πιτίνο άνοιξε από νωρίς το ροτέισον, πήρε πράγματα από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο και κάπως έτσι, το τριφύλλι βρέθηκε στο +6 (22-16 στο 8′). Η Φενέρμπαχτσε είχε πρόβλημα στο “πέντε εναντίον πέντε”, έχασε τα πέντε πρώτα περιφερειακά σου που πήραν οι παίκτες της, σταδιακά όμως έφτιαξε την εικόνα της. Ο Μελίχ Μαχμούτογλου έβαλε το πρώτο τρίποντο, για να ακολουθήσουν ακόμη δύο για τους φιλοξενούμενους. Έτσι, το -6 έγινε +5 (27-29 στο 12′) για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που πλέον έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό.

Η τουρκική υπεροχή δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, παρά την προσπάθεια του Νικ Καλάθη και του Τζίμερ Φρεντέτ. Οι δυο τους ηγήθηκαν της προσπάθειας, είχαν σχεδόν τους μισούς πόντους του τριφυλλιού (19/40) και τη συντριπτική πλειοψηφία των ασίστ (7/10), αλλά δεν έφταναν.

Έτσι, μοιραία οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια, με το +4 (42-46) ως παρακαταθήκη για το δεύτερο μέρος, μαζί με τα 13/17 δίποντα και τις 11/12 βολές (αντίθετα, είχαν 3/11 από την περιφέρεια). Όσο για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ; Από την στιγμή που είχε κάνει 9 λάθη μέχρι την ανάπαυλα (τα 7 εξ αυτών μεταφράστηκαν σε  τουρκικά κλεψίματα), δεν μπορούσε να επιβάλλει τα δικά του “θέλω” στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Ο τρόπος με τον οποίο βγήκαν στο παρκέ για το τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο υποδήλωνε πως στα αποδυτήρια επισημάνθηκαν τα κακώς κείμενα του πρώτου μέρους. Οι πράσινοι αύξησαν κατακόρυφα την πίεση στην άμυνα, διεκδίκησαν κάθε επιθετικό ριμπάουντ, πήραν πόντους από τέτοιες καταστάσεις (αλλά κι από κλεψίματα), κι έτσι βρήκαν τον τρόπο να φέρουν τούμπα το παιχνίδι.

Με τον Νικ Καλάθη και τον Τζίμερ Φρεντέτ να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, έχοντας όμως αυτή τη φορά την απαραίτητη βοήθεια από τον Γιώργο Παπαγιάννη, το τριφύλλι έκανε την ανατροπή και έφτασε μέχρι το +10 (65-55) στο 29ο λεπτό του αγώνα. Την ώρα που οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έχαναν το ένα περιφερειακό σουτ μετά το άλλο (4/16 στο 30′).

Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα για το τριφύλλι μέχρι το 33ο λεπτό (74-61), όλα κυλούσαν ρολόι, αλλά από εκεί και πέρα ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης. Οι πράσινοι έμειναν για περίπου τρία λεπτά δίχως εντός παιδιάς καλάθι (παράλληλα είχαν 0/4 βολές) και κάπως έτσι η Φενέρμπαχτσε βρήκε τον τρόπο να μαζέψει τη διαφορά και να διεκδικήσει τη νίκη. Ο Ρικ Πιτίνο ήταν υποχρεωμένος -μέσα σε όλα αυτά- να διαχειριστεί τα φάουλ του Νικ Καλάθη (πήγε στον πάγκο στο 33′ αφού έκανε το τέταρτο). Μόλις τον επανέφερε στο παρκέ όμως, τον είδε να χρεώνεται αμέσως με το πέμπτο (επιθετικό στον Ντέρικ Γουίλιαμς) και να τίθεται νοκ άουτ με τρία λεπτά για το τέλος.

Από εκεί και πέρα, όλα κρίθηκαν στις βολές και τις κατοχές της Φενέρμπαχτσε. Στο 1’12” για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι είχαν πλησιάσει στο σουτ (76-74), ενώ στα 18.6” ο Τζίμερ Φρεντέτ έχασε μία βολή. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ άουτ, σχεδίασε μια γρήγορη επίθεση, με τον Νάντο Ντε Κολό να ευστοχεί. Για λίγο, ο γκαρντ της τουρκικής ομάδας πατούσε για λίγο την γραμμή, κάτι που άλλαξε την ουσία του αγώνα (77-76 με 9.8” στο παιχνίδι).

Ακολούθησε εύστοχο ζευγάρι βολών από τον Τζίμερ Φρεντέτ (στα 5.7”), κι η γρήγορη επίθεση της Φενέρμπαχτσε. Ο Νάντο Ντε Κολό πήρε την ευθύνη, εκτέλεσε για τρεις, αλλά η μπάλα βρήκε στο σίδερο, κι έτσι η νίκη κατέληξε σε ελληνικά χέρια (81-78), με τον ίδιο να ζητάει φάουλ από τους διαιτητές, εξηγώντας πως υπήρχε επαφή με τον Ταϊρίς Ράις.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ έγινε κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας που επιβλήθηκε στο τριφύλλι από την EuroLeague, μία μέρα πριν από τη διεξαγωγή της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία – Ρότσα – Χόρντοφ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-21, 42-46, 65-57, 81-78.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), Ράις 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φρεντέτ 22 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Καλάθης 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2 (0/3 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 8 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 20/33 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 23/31 βολές, 37 ριμπάουντ (25+12), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 22/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 19/21 βολές, 27 ριμπάουντ (18+9), 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο ημέρες, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (19/12, 21:05), ενώ η Φενέρμπαχτσε επιστρέψει στο Ulker Sports Hall για το παιχνίδι με τη Ζενίτ (19/12, 19:45).

Ζενίτ – Μακάμπι 71-82: Πάτησε το γκάζι στο Β’ μέρος και συνεχίζει στην τετράδα

Εντός τετράδας έμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που πήγε με 10 παίκτες στην Αγία Πετρούπολη, ήταν σοβαρή στο Β’ μέρος και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Ζενίτ.

Τη δέκατη νίκη της σε 14 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε η Μακάμπι το βράδυ της Τρίτης, καθώς πέρασε από τη Sibur Arena της Αγίας Πετρούπολης με εύκολη επικράτηση επί της Ζενίτ (82-71) που με τη σειρά της έπεσε στο 3-11 και έμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε τους τραυματίες Τζον Ντιμπαρτολομέο, Νέιτ Γουόλτερς, Όμρι Κάσπι, Ταρίκ Μπλακ, δεν είχε ούτε τον Άαρον Τζάκσον που αποκτήθηκε τη Δευτέρα (16/12), έκανε κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο στο δεύτερο πάτησε το γκάζι και δεν έδωσε δικαιώματα στους Ρώσους που έπαιξαν χωρίς τον Όστιν Χόλινς.

Ο MVP

Όσοι έπαιξαν από τη Μακάμπι πραγματικά βοήθησαν, κορυφαίος όλων ήταν όμως ο Οθέλο Χάντερ που σκόραρε 15 πόντους από 5/8 δίποντα και 5/6 βολές, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και κέρδισε πέντε φάουλ από τους αντιπάλους του. Ο Αμερικανός συγκέντρωσε 19 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οκτώ ασίστ για έξι λάθη είχε η Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν εκτέλεσε όμως βολή την ώρα που η Ζενίτ έκλεινε την περίοδο με 6/6. Η ομάδα του Τελ Αβίβ είχε στη δεύτερη 0/6 τρίποντα, στο τέλος της βραδιάς όμως η άμυνά της και η αποτελεσματικότητά της κοντά στο καλάθι ήταν τα δύο στοιχεία που την οδήγησαν στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μπράιαντ και τον Χάντερ να μπαίνουν καλά στο ματς, η Μακάμπι πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-10 στο 4′), αλλά δεν ήταν προσεκτική. Βρέθηκε να χάνει με τέσσερις (19-15) πριν ισορροπήσει στο 21-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στην οποία είχε μεν 6/11 δίποντα και 3/3 τρίποντα αλλά και έξι λάθη που εκμεταλλεύθηκε η Ζενίτ. Το ματς συνέχισε να είναι σκληρό και έγινε πολύ πιο φίζικαλ, τα ποσοστά των δύο ομάδων έπεσαν αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το επί μέρους 9-9 σε εννέα λεπτά οδήγησε στο 30-30 του 19′ και στο ημίχρονο οι δύο μονομάχοι μετρούσαν 20 λάθη και 5/19 τρίποντα με τη Μακάμπι να δείχνει πιο καταπονημένη από τους Ρώσους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα μικρό 6-0 για το +7 (30-37 στο 22′), ο Γουίλμπεκιν πήρε προσπάθειες κι ο Ζούσμαν έγραψε το 32-42, για να καλέσει ο Πλάθα timeout στο 23′. Δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν στο -15 (34-49) και το -17 (39-56) με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί σχετικά νωρίς, τουλάχιστον βάσει όσων είδαμε στο πρώτο μέρος. Η Ζενίτ μείωσε στους δώδεκα (55-67) με τον Ρένφρο στο 35′, εκεί όμως ο Γουίλμπεκιν σκόραρε τρίποντο από τα επτάμιση μέτρα και έκοψε οριστικά την όρεξη των αντιπάλων του για τη δέκατη νίκη της ομάδας του σε 14 αγώνες τηξς φετινής κανονικής περιόδου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 3810 θεατές παρακλούθησαν την αναμέτρηση στη Sibur Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Ράιτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 4 (10 ριμπάουντ), Αλμπισί 4 (1/7 σουτ), Πονκράσοφ, Τόμας 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρένφρο 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κβοστόφ 9 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2/7 σουτ), Βορόνοφ (0/9 σουτ), Αμπρομάιτις 10 (2), Αγιόν 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έισι 5 (1), Γουίλμπεκιν 8 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καλογιάρο 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Χάντερ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σάντι Κοέν, Αβντίγια 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέικ Κοέν, Ζούσμαν 9 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 16/36 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/35 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 18/22 βολές, 23 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 3 επιθετικα), 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα πάει στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει με τη Φενέρμπαχτσε (19/12 στις 19:45), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Τελ Αβίβ τον Παναθηναϊκό (19/12 στις 21:05).

Ζάλγκιρις Κάουνας – Αναντολού Εφές 68-74: Μόνοι πρώτοι με 8 σερί νίκες οι Τούρκοι

Όγδοη σερί νίκη για την Αναντολού Εφές, που πέρασε από το Κάουνας και έμεινε μόνη στην πρώτη θέση της EuroLeague 2019/20. Έβδομη ήττα σε εννέα εντός έδρας αγώνες για την ουραγό Ζάλγκιρις.

Δώδεκα νίκες σε 14 αγώνες, είναι μια σημαντική επίδοση, ειδικά γι’ αυτή τη EuroLeague που έχει μάλλον περισσότερη ποιότητα και… ποσότητα από ποτέ.

Η Αναντολού Εφές δεν σταματάει πουθενά, πανηγύρισε το όγδοο σερί θετικό της αποτέλεσμα στο Κάουνας απέναντι στη Ζάλγκιρις (74-68) και έμεινε μόνη στην κορυφή της κατάταξης με τον Εργκίν Αταμάν να βλέπει το δίδυμο των Βασίλιε Μίτσιτς – Τίμπορ Πλάις να κάνει σπουδαία δουλειά στη Zalgirio Arena.

Οι Λιθουανοί, από την άλλη, έχασαν για έβδομη φορά φέτος σε εννέα αγώνες στο γήπεδό τους, πήγαν στο 3-11 και παρά το γεγονός ότι είχαν ένα βατό πρόγραμμα στο ξεκίνημα της χρονιάς (εννέα εντός – πέντε εκτός) δεν δείχνουν ικανοί να παίξουν μπάσκετ υψηλού επιπέδου.

Ο MVP

Ο Μπράιαντ Ντάνστον παραμένει εκτός δράσης, όμως ο Τίμπορ Πλάις κάνει πραγματικά σπουδαία δουλειά στη θέση του. Ο Γερμανός σέντερ σκόραρε 18 πόντους από 9/12 δίποντα, μάζεψε επτά ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, εκλεψε μία μπάλα και έκοψε ένα σουτ, έβαλε κρίσιμα καλάθια και συγκέντρωσε 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Μόλις δύο βολες εκτέλεσε σε όλο το ματς η Αναντολού Εφές (!) την ώρα που η Ζάλγκιρις είχε 11/14. Οι γηπεδούχοι είχαν 19 ασίστ για 13 λάθη, οι φιλοξενούμενοι 15 τελικές πάσες για εννέα λάθη, με τον Σίνγκλετον να είναι άποντος σε 34 λεπτά αλλα να προσφέρει σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και να είναι σπουδαίος αμυντικά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του αγώνα, η Εφές πέτυχε 18 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έχτισε ένα +8 που έμοιαζε φανταστικό τόσο νωρίς στην αναμέτρηση. Ο Μπομπουά έδωσε σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα, το 17-26 της περιόδου θα μπορούσε να κόψει τα πόδια των γηπεδούχων, όμως αυτό δεν συνέβη. Η Ζάλγκιρις ήταν καταπληκτική στη δεύτερη, ο Ρίβερς, ο Λάνταλ κι ο ΛεΝτέι ροκάνισαν τη διαφορά, ο Μίλακνις κι ο Γουόκαπ με τρίποντα ισοφάρισαν στο 32-32 και το 42-42, ενώ ο Αυστραλός έβαλε και μπροστά την ομάδα του με μια βολή πριν από το ημίχρονο.

To σκορ έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, το 10-13 βοήθησε περισσότερο τη Ζάλγκιρις για να μείνει κοντά απέναντι σε έναν ανωτερο αντίπαλο, όμως ένα τρίποντο του Μίτσιτς (57-64 στο 33′), ένα δίποντο του Πλάις (60-66 στο 34′) και ακόμα δύο καλάθια από τους συγκεκριμένους κράτησαν την Εφές μπροστά και μάλιστα με δύο κατοχές (65-70 στο 38′) όταν το ματς έμπαινε στην κρίσιμη τελική του ευθεία. Ο Λάρκιν σκόραρε για το +7 και κάπου εκεί, στα 84″ πριν από το φινάλε, οι Τούρκοι κλείδωσαν οριστικά την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14110 θεατές βρέθηκαν στην Zalgirio Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-26, 43-42, 53-55, 68-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ρίβερς 4 (2/7 σουτ), Λεκάβιτσους 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χέιζ, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 8 (2/7 τρίποντα), Γκέμπεν 11 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 7 (1/4 σουτ, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λάνταλ 16 (3/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Ουλανόβας 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (2/8 σουτ), Μπομπουά 16 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σίνγκλετον (0/5 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Σανλί 2, Πλάις 18 (9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μίτσιτς 18 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 4, Πίτερς 3 (1), Σίμον 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 15/32 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 11/14 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Εφές: 27/49 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 2/2 βολές, 35 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα πάει στη Μόσχα για να παίξει με τη Χίμκι (20/12 στις 19:00), ενώ η Εφές θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ (20/12 στις 19:30).

Ρεάλ Μαδρίτης – Αρμάνι Μιλάνο 76-67: Εννιά σερί νίκες το τρένο του Λάσο

Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης, λύγισε και την Αρμάνι Μιλάνο για να φτάσει τις εννεα σερί νίκες και να μείνει ένα ματς πίσω από την πρωτοπόρο Αναντολού Εφές. Πέντε διαδοχικές ήττες για τους Ιταλούς του Έτορε Μεσίνα.

Δεν ήταν λαμπερή, δεν έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ, για την ακρίβεια ήταν αποκαρδιωτική στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο όμως η Ρεάλ σάρωσε την Αρμάνι Μιλάνο, τη νίκησε με 76-67, ανέβηκε στο 11-3 και έμεινε ένα ματς πίσω από την πρωτοπόρο Αναντολού Εφές μετά από τη 14η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνεχίζει χωρίς τον τραυματία Σέρχιο Γιουλ, προσπαθεί να ενσωματώσει στο ροτέισον τον Σαλάχ Μεζρί, δεν διαλύει τους αντιπάλους της, παίζει όμως όσο χρειάζεται, έφτασε τις εννέα σερί νίκες και ουσιαστικά προσπαθεί να χτίσει το σύνολο που θα παρουσιάσει στα playoffs στον δρόμο για το Final Four της Κολωνίας.

\Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, από την άλλη, έκανε την προσπάθειά της, στο τέλος όμως έμεινε από δυνάμεις και στις δύο άκρες του παρκέ, έφτασε τις πέντε διαδοχικές ήττες και έπεσε στο 7-7 με αποτέλεσμα να πιεζεται πλέον πολύ για τη θέση της στην πρώτη οκτάδα.

Φακούντο Καμπάσο, ο απόλυτος Στρατηγός! Με τον Σέρχιο Γιουλ εκτός δράσης, ο Αργεντινός έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά, για να σκοραρει επτά πόντους, να μαζέψει τρία ριμπάουντ, να μοιράσει 12 ασίστ, να κλέψει τρεις μπάλες, να κερδίσει επτά φάουλ, να συγκεντρώσει 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και όλα αυτά χωρίς να κάνει λάθος.

7/17 δίποντα και 4/15 τρίποντα είχε η Ρεάλ στο πρώτο μέρος, γι’ αυτό έμεινε στους 30 πόντους κι ας έκανε μόλις τέσσερα λάθη. Την ίδια ώρα, η Αρμάνι Μιλάνο είχε 25 εκτελεσμένα δίποντα και μόλις τρία τρίποντα, στο τέλος της βραδιάς όμως ο πιο εντυπωσιακός αριθμός ήταν τα μόλις έξι λάθη των γηπεδούχων που στο Β’ μέρος ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, κράτησαν τους Ιταλούς στις επτά τελικές πάσες και δεν τους επέτρεψαν να κάνουν ούτε ένα κλέψιμο!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καταιγιστική από νωρίς η Αρμάνι Μιλάνο, είχε σταθερά το προβάδισμα (2-6 και 7-13 στο 7′), με σπουδαία άμυνα και με τον Ροντρίγκεθ να γράφει το 10-17 στο όδγοο λεπτό. Η Ρεάλ έκανε ένα μικρό ξέσπασμα, έβαλε οκτώ πόντους στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και μάζεψε τη διαφορά στους τρεις (18-21), αποδείχθηκε γρήγορα όμως ότι αυτό ήταν απλά ένα πυροτέχνημα. Ο Μεσίνα ζητούσε να πάει ξανά και ξανά η μπάλα κοντά στο καλάθι, ο Γκουντάιτις έκανε το 21-27 και στη συνέχεια οι περιφερειακοί ανέλαβαν δράση με τον Μακ να γράφει το 24-33 στο 14′ και τον Ρολ να πετυχαίνει το μοναδικό τρίποντο της ομάδας του στο πρώτο μέρος για το 24-37 στο 17′ πριν από το 30-39 του ημιχρόνου που όσο απίστευτο κι αν ακούγεται, έμοιαζε κολακευτικό για τους γηπεδούχους.

Το ξέσπασμα που όλοι περίμεναν ότι θα κάνει η Ρεάλ, ήρθε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ράντολφ και Καμπάσο μείωσαν στους τέσσερις (40-44 στο 24′), ο Ντεκ… εμφανίστηκε και με δικές του προσπάθειες έβαλε μπροστά (51-49 στο 28′) τους γηπεδούχους, πριν ο Λαπροβίτολα κι ο Μίκι δώσουν αέρα έξι πόντων στους Μαδριλένους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. O Αργεντινός έβαλε και τρίποντο για το +9 (63-54 στο 33′), σημείο στο οποίο η Αρμάνι απάντησε με ένα μικρό 5-0 για να σταθεί όρθια. Δεν κατάφερε όμως κάτι περισσότερο και έφυγε από τη Μαδρίτη με την πέμπτη σερί ήττα της στη διοργάνωση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 8933 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στο Wizink Center.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πουκλ, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 30-39, 58-52, 76-67

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 16 (5/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φερνάντεθ 4 (1), Καμπάσο 7 (12 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαπροβίτολα 7 (1), Ντεκ 13 (5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Κάρολ, Ταβάρες 7 (7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μίκι 15 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμπκινς, Τειλορ 3 (1), Μεζρί 4

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μακ 5 (4 ριμπάουντ), Μίτσοβ 22 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Γκουνταιτις 9 (6 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ 4, Ροντρίγκεθ 6, Ταρζούσκι 8 (8 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 2, Σκόλα 11 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 20/37 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 12/15 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μιλάνο: 22/49 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 8/12 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 14 επιθετικά), 7 ασίστ, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτθς θα πάει στη Βιτόρια για να παίξει με τη Μπασκόνια (19/12 στις 22:00), ενώ η Αρμάνιθ θα υποδεχθεί στο Μιλάνο τη Βαλένθια (19/12 στις 21:45).

Μπαρτσελόνα – Βιλερμπάν 80-67: Ζορίστηκε, αλλά έμεινε δεύτερη

Τουλάχιστον μέτρια η Μπαρτσελόνα, δυσκολεύθηκε περισσότερο απ’ όσο δείχνει το τελικό 80-67 απέναντι στη Βιλερμπάν αλλά έμεινε στη δεύτερη θέση της κατάταξης της EuroLeague 2019/20.

Την 11η νίκη της σε 14 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε η Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τρίτης (17/12), αν και η Βιλερμπάν αποδείχθηκε σκληρό καρύδι που έσπασε πιο δύσκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 80-67. Οι Καταλανοί έδειξαν να μην έχουν ξεπεράσει την εντός έδρας ήττα από την Ουνικάχα Μάλαγα το περασμένο Σάββατο (95-105), με τον Σβέτισλαβ Πέσιτς να βλέπει άσχημα ποσοστά στο περιφερειακό σουτ και κακή εμφάνιση από αρκετούς παίκτες του, την ώρα που ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς ένιωθε νικητής κι ας έπεσαν οι Γάλλοι στο 6-8.

Ο MVP

Σε μια βραδιά που ουδείς μπορεί να αισθάνεται ότι έκανε πραγματικά καλή προσπάθεια, ξεχώρισε μάλλον ο Άλεξ Αμπρίνες που πήρε 27 λεπτά από τον προπονητή του για να βάλει 16 πόντους από 1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα και 2/2 βολές. Ο Ισπανός προσπαθεί να επιστρέψει στο υψηλότερο επίπεδο της EuroLeague, παίζει πολύ, παίζει καλά και αυτή τη φορά πήρε το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη χωρίς να έχει ιδιαίτερο ανταγωνισμό.

Με 43% έκλεισε το ματς στο δίποντο η Βιλερμπάν που έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, σούταρε μόλις πέντε βολές (22 η Μπαρτσελόνα), έκανε 20 λάθη και είχε εννέα φάουλ περισσότερα. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, θα πρέπει να προβληματίζονται για τα 7/22 τρίποντα, αλλά και για τη συνολική εικόνα τους, καθώς έδειχναν πολύ κουρασμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμετρησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον νεαρό Μπολμάρο στην πεντάδα άνοιξε το ματς ο Πέσιτς, που προτίμησε να αφήσει στον πάγκο τους Χάνγκα – Ντιλέινι για να έχει μια πιο δυνατή second unit. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο από νωρίς, πήγε στο +5 (16-11) με τον Χίγκινς στο έβδομο λεπτό, όμως ο Τέιλορ κι ο Λάιτι πήραν προσπάθειες για το 18-17 προς τα τέλη της περιόδου. Η δεύτερη ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, από το 27-27 του 13′ κι έπειτα, καθώς οι Γάλλοι έμειναν όρθιοι χάρη στα 7/10 τρίποντά τους, αλλά δεν είχαν και το βάθος ώστε να είναι συνεπείς μέχρι το 48-38 του ημιχρόνου.

Και όμως, ενώ όλοι περίμεναν ότι η Βιλερμπάν θα μείνει από δυνάμεις στο Β’ μέρος, οι παίκτες του Μίτροβιτς γύρισαν για το τρίτο δεκάλεπτο με πείσμα, το κέρδισαν με επί μέρους σκορ 18-15, μείωσαν στους οκτώ και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν κάτι περισσότερο από το χειροκρότημα των φίλων της Μπαρτσελόνα που εκτίμησαν την τίμια προσπάθειά τους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5028 θεατές βρέθηκαν στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Παστούσιακ, Μάικιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 48-38, 64-56, 80-67

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 10 (3/6 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Χάνγκα 2 (1/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιτς 5 (1), Οριόλα 7 (1), Αμπρίνες 16 (4/8 τρίποντα), Χίγκινς 13 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Ντιλεινι 9 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μπολμάρο 2 (3 ασίστ), Μίροτιτς 12 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τόμιτς 4 (2/3 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 4 (2/6 σουτ), Τέιλορ 6 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζεκίρι (0/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Καουντί 12 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μαλεντόν 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Λόμαζ 3 (1), Γκαλιού, Νουά 10 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σαν-Σαρλ 2, Μπάκο 4, Λάιτι 16 (3/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/36 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 17/22 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 16/37 δίποντα, 11/20 τρίποντα, 2/5 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 4 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπαρτσελόνα θα πάει στο Μόναχο για να παίξει με τη Μπάγερν (20/12 στις 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί την Άλμπα στο Αστρομπάλ (20/12 στις 21:45).

Βαλένθια – Μπασκόνια 105-77: Την σκόρπισε και την έπιασε στο 6-8

Το τρομερό ξέσπασμα της Βαλένθια στο τέταρτο δεκάλεπτο σκόρπισε τη Μπασκόνια στους πέντε ανέμους και έβαλε τις δύο ισπανικές ομάδες στο 6-8 μετά από τη 14η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20.

Έκτη νίκη σε 14 αγώνες για τη Βαλένθια και πέμπτη στα τελευταία επτά παιχνίδια, απέναντι μάλιστα στη Μπασκόνια την οποία έπιασε στην κατάταξη της EuroLeague 2019/20 χάρη στο επιβλητικό 105-77.

Με 17 τρίποντα, με 36 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σε άγρια κατάσταση και με τον κόσμο στη Φοντέτα σε φόρμα, η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου συνέχισε την ανοδική της πορεία και έδειξε ότι έχει αφήσει πολύ πίσω της το κακό ξεκίνημα στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια, από την άλλη, θα προσπαθήσει να ξεχάσει το συντομότερο δυνατό αυτή τη βραδιά, με τον Τόρνικε Σενγκέλια να παλεύει μόνος στο πρώτο και τον Σαβόν Σιλντς μόνος στο δεύτερο μέρος.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, τον ηγέτη αυτής της Βαλένθια. Ο Μαυροβούνιος ψηλός σκόραρε 25 πόντους σε 23 λεπτά, από 3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 4/5 βολές, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, κέρδισε τέσσερα φάουλ και συγκέντρωσε 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε μια πραγματικά μεγάλη βραδιά για την ομάδα του.

Με 17 εύστοχα τρίποντα έκλεισε το ματς η Βαλένθια, που είχε 27 ασίστ για μόλις έξι λάθη, επίδοση συγκλονιστική που εξηγεί και την ευρεία νίκη της. Η Μπασκόνια, από την άλλη, σούταρε 15 λιγότερες βολές, αλλά είχε δέκα τελικές πάσες για 16 λάθη και κάπου εκεί καταλαβαίνει κάποιος εύκολα γιατί ο αγώνας άνοιξε τόσο πολύ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τρομερό το ξεκίνημα της Βαλένθια, με τον Ντουμπλιεβιτς να σκοράρει πέντε πόντους για το 8-2 πριν καν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό, ακόμη πιο τρομερή η απάντηση της Μπασκόνια που έτρεξε ένα επί μέρους 13-2 για να περάσει μπροστά (10-15 στο 7′) με τον Σενγκέλια να κάνει θραύση. Το πρωτο δεκαλεπτο έκλεισε στο 19-19, το ματς έδειχνε ισορροπημένο, όμως δεν ήταν καθώς οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο, πήγαν στα αποδυτήρια με +10 (46-36) και γύρισαν από αυτά ακόμη πιο αποφασιστικοί.

Εντούρ και Βαν Ρόσομ εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 (63-44 στο 26′), με τον Σιλντς να παλεύει μόνος εναντίον όλων για τη Μπασκόνια που μάζεψε το σκορ στους εννέα (80-71) μέχρι ο Αμπάλντε κι ο Ντούμπλιεβιτς να σκοράρουν από ένα τρίποντο για το 86-71 του 35′ που έκρινε την αναμέτρηση καθώς στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Λόιντ κι ο Εντούρ έδωσαν ένα μικρό show για να ενθουσιάσουν το κοινό της ομάδας τους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7697 θεατές πήγαν το βράδυ της Τρίτης στη Φοντέτα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Γιαβόρ, Μπαουμάνις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-36, 69-58, 105-77

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 6 (1), Λόιντ 13 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Εντούρ 8, Αμπάλντε 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαμπεϊρί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βαν Ρόσομ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπι 10, Ντούμπλιεβιτς 25 (3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαν Εμετέριο 4, Ντόρνεκαμπ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Χένρι 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τζάνινγκ, Ντιοπ 2, Γκαρσία, Φαλ 2, Στάουσκας 8 (4/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σιλντς 22 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 7 (1/5 τρίποντα), Έρικ (4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/32 δίποντα, 17/37 τρίποντα, 18/23 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 24/46 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 5/8 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 14 επιθετικά), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα πάει στο Μιλάνο για να παίξει με την Αρμάνι (19/12 στις 21:45), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (19/12 στις 22:00).