Παναθηναϊκός-ΤΣΣΚΑ 66-97: Κατάρρευση * Ζενίτ-Ζάλγκιρις 76-75: Τεράστια γκέλα * Ρεάλ Μαδρίτης-Βιλερμπάν 87-78: Ζορίστηκε * Βαλένθια-Αρμάνι Μιλάνο 81-83: Micov at the buzzer!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν απογοητευτικός στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κατέρρευσε και υπέστη ετός έδρας συντριβή (97-66), την πέμπτη σε έξι αγώνες για το τριφύλλι.

Τις πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια στην EuroLeague έφτασε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ο οποίος ηττήθηκε εντός έδρας από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (97-66). Το τριφύλλι δεν είχε επιθετικό ρυθμό μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα στο transition και είδε τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να σκοράρουν ξανά και ξανά πριν προλάβει να στηθεί η άμυνα. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο (όπου βέβαια η άμυνά τους ήταν απογοητευτική), οι πράσινοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν με συνέπεια το ρωσικό καλάθι, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν στο ΟΑΚΑ πολύ πιο εύκολα απ’ ότι περίμεναν.

Ο MVP

Η ομαδική δουλειά των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά, τόσο στα ριμπάουντ όσο και στη δημιουργία. Αυτός που όμως έκοψε τα πόδια των παικτών του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και έβαλε τέλος σε οποιαδήποτε υποψία ανατροπής σκηνικού στην τρίτη περίοδο ήταν ο Νταρούν Χίλιαρντ. Με τα δύο δικά του συνεχόμενα τρίποντα, η ΤΣΣΚΑ πήγε από το +9 στο +15 σε ένα λεπτό και καθάρισε το παιχνίδι. Ο αριστερόχειρας γκαρντ/φόργουορντ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους με 0/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 25’12” συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε δύο πολύ μεγάλα προβλήματα: το αμυντικό ριμπάουντ και το transition. Η κυριαρχία της ΤΣΣΚΑ στο πρώτο κομμάτι (48 έναντι 39, με 13 επιθετικά) ήταν ο βασικότερος λόγος που η ρωσική ομάδα κατάφερε σε πολλές περιπτώσεις να τρέξει το γήπεδο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πιο ουσιαστικές στην επίθεση, παρά στην άμυνα. Οι πράσινοι είχαν ρυθμό, βρήκαν ευκαιρίες να σκοράρουν (κατά βάση στο transition), αλλά σταδιακά άρχισαν να χάνουν τη μάχη των ριμπάουντ. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε πολύ γρήγορα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με τον Κάιλ Χάινς και τον Γιοχάνες Φόγτκμαν να ξεχωρίζουν, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε το γκάζι μετά το πεντάλεπτο και κατάφερε να χτίσει προβάδισμα. Ο Νικ Καλάθης, από την άλλη, προσπαθούσε πότε να εκτελέσει και πότε να δημιουργήσει, αλλά οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν συνεχόμενες κατοχές. Κάπως έτσι, το “Χ” (19-19) του 6′ έγινε +10 (22-32) στο 10′ για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είχε σχεδόν τα διπλάσια ριμπάουντ (15 έναντι 8), αλλά και 7/10 δίποντα.

Το επιθετικό πρόβλημα των γηπεδούχων συνεχίστηκε για αρκετή ώρα στη δεύτερη περίοδο. Σε τέτοιο βαθμό που ο Ίαν Βουγιούκας ήταν ο μοναδικός παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ που σκόραρε μέχρι το 16ο λεπτό, διάστημα στο οποίο η ρωσική ομάδα έβρισκε αρκετά σουτ στο transition. Αποτέλεσμα; Η διαφορά έφτασε μέχρι το +14 (26-40 στο 16′), με το προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ να παραμένει σε διψήφια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (38-48). Όσο για το τριφύλλι; Το περιφερειακό σουτ ήταν ξανά πρόβλημα (όπως συνέβη πριν από δύο βράδια στο ΣΕΦ), με τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να σουτάρουν με 4/14 από τα 6μ75 στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο μπροστινό μέρος του παρκέ ήταν ανάλογη. Οι πράσινοι έμειναν δίχως εντός παιδιάς καλάθι για σχεδόν πέντε λεπτά, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να φτάνουν μέχρι το +18 (39-57 στο 25′). Τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και η συνέπεια από την γραμμή των βολών, έδωσαν προς στιγμήν τη λύση, αλλά δεν ήταν αρκετά. Η διαφορά έπεσε στους έντεκα (48-59 στο 27′) αλλά στο επόμενο λεπτό γράφτηκε επί της ουσίας ο επίλογος. Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ έκοψε τον Ταϊρίς Ράις στον αιφνιδιασμό, για να ακολουθήσουν δύο σερί τρίποντα του Νταρούν Χίλιαρντ στο transition και να οδηγήσουν τη διαφορά στο +17 (48-65 στο 28′).

Από εκεί και πέρα, όλα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε με το πόδι στο γκάζι απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που ήταν κουρασμένος και απογοητευμένος. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη () και να συνεχίζουν απτόητοι την προσπάθεια για πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Όσο για το τριφύλλι; Οι πέντε ήττες στα έξι τελευταία παιχνίδια το φέρνουν σε δύσκολη θέση, δεδομένου του πολύ δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί, με πρώτη στάση την Κωνσταντινούπολη και το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε σε μία εβδομάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 7.031 φίλοι του Παναθηναϊκού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Περούγκα – Νέντοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-32, 38-48, 51-65, 66-97.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12, Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Ράουτινς 8 (2), Παπαπέτρου 9 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βουγιούκας 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζόνσον 2 (0/8 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρεντέτ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 10 (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 9, Μπεντίλ 2.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι, Τζέιμς 18 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς, Φόγτκμαν 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 11 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Κουφός 10 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 21 (5/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάινς 13 (5/6 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέικερ 1.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 13/37 δίποντα, 7/30 τρίποντα, 19/25 βολές, 39 ριμπάουντ (33+16), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 21/41 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 19/20 βολές, 48 ριμπάουντ (35+13), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Φενέρμπαχτσε στο Ulker Sports Hall (13/1, 19:30), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχεται την Άλμπα Βερολίνου στη MegaSports Arena (12/1, 19:00).

Ζενίτ – Ζάλγκιρις 76-75: Τεράστια λιθουανική γκέλα στην Αγία Πετρούπολη

Ήττα που ίσως της στερήσει την οκτάδα και τα playoffs γνώρισε η Ζάλγκιρις Κάουνας, που λύγισε στην Αγία Πετρούπολη, στην έδρα της ουραγού της EuroLeague 2019/20, Ζενίτ.

Με εννέα νίκες στα τελευταία 12 ματς, η Ζάλγκιρις αισθανόταν καλά. Πραγματικά καλά, το βράδυ της Πέμπτης (5/3) η ομάδα του Κάουνας ηττήθηκε στην Αγία Πετρούπολη (76-75), με τον Λούκας Λεκάβιτσους να δίνει χωρίς λόγο και αιτία βολές στον Άντριου Αλμπισί στα 2.8″ πριν από το φινάλε. Ο Γάλλος γκαρντ τις έβαλε και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να ηρεμήσει από τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του σε αυτό το ματς.

Στο 8-20 πλέον η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που έκανε καλή προσπάθεια, έπαιξε με πείσμα και δεν παράτησε ποτέ το ματς, στο 12-16 η Ζάλγκιρις που έκανε πολλά βήματα προς τα πίσω μετά από το εντυπωσιακό 9-3 των τελευταίων εβδομάδων στη EuroLeague. Σπουδαίο ματς από τον Τζοκ Λάνταλ, που είχε 27 πόντους από 8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 5/6 βολές σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Ο MVP

Σπουδαίο ματς από τον Άντριου Αλμπισί, που είχε ξεκουραστεί στο προηγούμενο παιχνίδι της ομάδας του. Ο Γάλλος έπαιξε 31 λεπτά για να σκοράρει 19 πόντους από 1/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 2/4 βολές, να μαζέψει πέντε ριμπάουντ, να μοιράσει τέσσερις ασίστ και να κλέψει μία μπάλα. Κέρδισε έξι φάουλ, συγκέντρωσε 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έβαλε και τις κρίσιμες βολές στο φινάλε από το “δώρο” του Λεκάβιτσους. Έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους, επιθετικά και αμυντικά ριμπάουντ, συνολικα ριμπάουντ και αξιολόγηση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 5/6 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις, που έκανε μόλις ένα λάθος γι’ αυτό το +15. Στο τέλος της βραδιάς ο Γιασικεβίτσιους είδε τον Λάνταλ να έχει τους 27 από τους 75 πόντους της ομάδας του σε αγώνα 45 λεπτών, είχε 21 ασίστ για 12 λάθη, είχε οκτώ επιθετικά ριμπάουντ και όμως κατάφερε, διότι περί κατορθώματος πρόκειται, να χάσει από τη Ζενίτ των 7/19 τριπόντων και των 13/21 βολών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τρομερή από νωρίς η Ζάλγκιρις, μπήκε στο ματς με αποφασιστικότητα και συγκέντρωση. Έτρεξε ένα σερί 14-0 με τους Λάνταλ – Ρίβερς για το 5-17, πήγε στο +15 (10-25) με γκολ-φάουλ του ΛεΝτέι στο 9′ και εκεί κράτησε το διαφορά στο φινάλε της πρώτης περιόδου απέναντι στη Ζενίτ των 5/15 σουτ και των τριών λαθών. Το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο, με τους Ρώσους να παίζουν μια ταχύτητα κάτω, τους Λιθουανούς να κρατούν ένα καλό προβάδισμα (24-40 στο 15′ με βολές του Λάνταλ που είχε φτάσει τους 15 πόντους), μέχρι να έρθει ένα απίθανο ξέσπασμα των γηπεδούχων που με επί μέρους 13-1 μάζεψαν το σκορ στο 37-41 του ημιχρόνου.

Με τους Λιθουανούς να μένουν χωρίς καλάθι για δέκα λεπτά, η Ζενίτ μείωσε ακόμη περισσότερο (40-41) και όχι απλά έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά πίεσε και για την ανατροπή. Η Ζάλγκιρις κράτησε το προβάδισμα, είχε όμως περισσότερο άγχος στις πλάτες της μέχρι στην τέταρτη περίοδο να πάθει μπλακάουτ! Δεν σκόραρε για έξι λεπτά, είδε τη Ζενίτ να πηγαίνει στο 60-53, απάντησε με ένα μικρό 5-0 για το 60-58 και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ακόμη περισσότερο ενθουσιασμό, ο Αλμπισί αστόχησε σε δύο σουτ με το σκορ στο 66-64, ο Γουόκαπ ισοφάρισε (66-66) με βολές, o Πονίτκα έκανε λάθος στην παγίδα της Ζάλγκιρις και ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί οι Λιθουανοί πήγαν στο +5 (66-71) αλλά ο Αλμπισί με τρίποντο κι ο Άιβερσον με γκολ-φάουλ απάντησαν για το 74-73! Το σασπένς εκτοξεύθηκε, ο Λεκάβιτσους έκανε ανόητο φάουλ στον Αλμπισί κι ο Γάλλος έβαλε τις βολές για το 76-75 στα 2.8″ πριν από το φινάλε. Ο Ρίβερς πήρε ξανά το κρίσιμο σουτ, βρήκε σίδερο και η Ζενίτ επιβίωσε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4269 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπισάνγκ, Χορντόφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 (κ.α.), 76-75

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Αϊβερσον 14 (5/8 δίποντα, 4/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Αλμπισί 19 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πονκράσοφ, Χόλινς 6 (3/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα), Τόμας 7 (1), Ρένφρο 7 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βορόνοφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Αμπρομάιτις 2, Πονίτκα 8 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγιόν 10 (4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 6 (11 ασίστ), Ρίβερς 14 (4/7 τρίποντα), Λεκάβιτσους 2 (1/7 σουτ), Χέιζ 2, Γιανκούνας 2 (9 ριμπάουντ), Μιλάκνις 3 (1), Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτις 2, ΛεΝτέι 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Λάνταλ 27 (8/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Ουλάνοβας 4 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 21/43 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/21 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 19/36 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 13/14 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα παίξει στη Γαλλία με τη Βιλερμπάν (13/3 στις 21:45), ενώ η Ζάλγκιρις θα πάει στη Βαρκελώνη (13/3 στις 22:00).

Ρεάλ Μαδρίτης – Βιλερμπάν 87-78: Ζορίστηκε, αλλά το πήρε με την ποιότητά της

Δυσκολεύθηκε και μάλιστα πολύ η Ρεάλ, μέχρι να πάρει τη νίκη απέναντι στην πολύ ανταγωνιστική Βιλερμπάν. Συνεχίζουν με στόχο τη δεύτερη θέση και κρυφοκοιτάζουν την κορυφή οι Μαδριλένοι.

Την 22η νίκη της σε 28 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης (5/3), αν και η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύθηκε μέχρι να λυγίσει την αντίσταση της ανταγωνιστικής Βιλερμπάν (87-78). Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο κάλυψε τις απώλειές της και συνεχίζει με στόχο τουλάχιστον τη δεύτερη θέση, αν και πλέον ίσως κοιτάζει και την κορυφή για την οποία θα χρειαστεί βέβαια και λίγη… βοήθεια, αν όχι τύχη.

Ο MVP

Τζέισι Κάρολ, ο εκτελεστής! 19 πόντους από 2/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 6/6 βολές είχε ο πολύπειρος Αμερικανός στα 26:23 που έμεινε στο παρκέ, την ώρα που ο Φακούντο Καμπάσο έμενε πολύ χαμηλά, ο Τρέι Τόμπκινς το ίδιο και οι Ράντολφ, Γιουλ, Μίκι, Τέιλορ έμεναν εκτός αγώνα.

Με 6/24 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα η Βιλερμπάν, ακόμη κι έτσι όμως πάλεψε με πείσμα για μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της χρονιάς. Ο Τόνιε Τζεκίρι πήρε τα 11 από τα 22 ριμπάουντ της ομάδας του, την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης είχε 33 “σκουπίδια” αλλά και δέκα άστοχες βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Νάκιτς – Γκαρούμπα μαζί στην αρχική της πεντάδα, η Ρεάλ όχι μόνο δεν μπήκε καλά στο ματς, αλλά βρέθηκε να χάνει και με εννέα (9-18) στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 14 πόντους στο δεκάλεπτο, είχαν έξι λάθη, ένα εύστοχο τρίποντο και τρεις άστοχες βολές, έδειξαν ότι στη δεύτερη περίοδο θα πάρουν το μομέντουμ και θα δώσουν τον δικό τους ρυθμό, όμως οι Γάλλοι άντεχαν και με τον Γιαμπουσελέ να κάνει τρομερή δουλειά από την περιφέρεια, έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (39-38).

Όσο εντυπωσιακή ήταν στα πρώτα λεπτά του αγώνα, τόσο εντυπωσιακή και ακόμη περισσότερο ήταν η Βιλερμπάν στα πρώτα λεπτά και της τρίτης περιόδου. Άντεξε στην πίεση της Ρεάλ, έχτισε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (51-59 στο 27′), όταν όμως οι Μαδριλένοι αποφάσισαν να καθαρίσουν το παιχνίδι, το καθάρισαν για να πάρουν την 22η νίκη τους σε 28 αγώνες και να συνεχίσουν με στόχο πλέον ακόμη και την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Έστω κι αν κάτι τέτοιο μοιάζει από δύσκολο έως πολύ μακρινό.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7019 θεατές βρέθηκαν στο Wizink Center.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Νίκολιτς, Φριτζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 39-38, 67-63, 87-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 15 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φερνάντεθ 9 (1), Καμπάσο 2 (7 ασίστ), Λαπροβίτολα 9 (1), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νάκιτς 2, Κάρολ 19 (3), Ταβάρες 9 (4/5 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τόμπκινς 8 (1)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζεκίρι 10 (11 ριμπάουντ), Καουντί 8 (1), Μαλεντόν 12, Μπέρι 3 (1), Λόμαζ 4, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 13 (1), Ντιό, Λάιτι 6, Γιαμπουσελέ 9 (3), Στραζέλ 11

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 18/28 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 21/31 βολές, 37 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/42 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 27 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα υποδεχθεί τον Ερυθρό Αστέρα (12/3 στις 22:00), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (13/3 στις 21:45).

Βαλένθια – Αρμάνι Μιλάνο 81-83: Micov at the buzzer!

Σε τροχιά οκτάδας ξαναμπήκε η Αρμάνι Μιλάνο, με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να βάζει το μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης για τη νίκη των Ιταλών στη Βαλένθια.

Μετρούσε εννέα ήττες στα τελευταία δέκα ματς, όμως ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ την κράτησε όρθια στο κυνήγι της οκτάδας και της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague 2019/20. Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε τη Βαλένθια στην παράταση (83-81), εκμεταλλεύθηκε το κεκλεισμένων των θυρών παιχνίδι στη Φοντέτα, ανέβηκε στο 12-16 και έπιασε τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα να βάλει φωτιά στο παιχνίδι της οκτάδας προς το τέλος της κανονικής περιόδου.

Ο MVP

Ποιος άλλος, ο Βλάντιμιρ Μίτσοβ! Είχε 13 πόντους από 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/2 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο κερδισμένα φάουλ και 13 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 33 λεπτά, δεν έκανε πολύ καλό ματς, έβαλε όμως το μεγάλο σουτ και δικαίως παίρνει το βραβείο στο σπίτι του.

Τρεις βολές έχασε η Βαλένθια σε 45 λεπτά αγώνα, με τον Κολόμ να πετάει στα σκουπίδια τις δύο από αυτές πριν από το μεγάλο σουτ του Μίτσοβ. Οι Ισπανοί έκλεισαν τον αγώνα με 44% στο δίποντο, την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο μετρούσε 10/18 βολές αλλά επιβίωνε χάρη στο “κρύο αίμα” του βασικού της σμολ φόργουορντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε χαμηλό τέμπο και σε ένα παγωμένο γήπεδο ξεκίνησε το ματς, με την Αρμάνι να δείχνει ανταγωνιστική, τον πενταδάτο Μορασκίνι να δίνει σημαντική βοήθεια και το 12-12 του 8′ να αφήνει υποσχέσεις για μεγάλο ντέρμπι. Σκόλα και Γκουντάιτις ήταν ασταμάτητοι για το 12-19 της πρώτης περιόδου, με τον Μεσίνα να βλέπει ισορροπημένο μπάσκετ από τους παίκτες του και αναποτελεσματικότητα από τους γηπεδούχους που έμοιαζαν μάλλον άδειοι από ενέργεια χωρίς το κοινό τους στο πλευρό τους. Το 28-36 του ημιχρόνου δεν… σόκαρε, σίγουρα όμως τα 7/19 δίποντα της Βαλένθια ήταν ένας αριθμός που έδειχνε τη διαφορά ανάμεσα στους δύο μονομάχους.

Οι Ισπανοί μπήκαν στην τρίτη περίοδο με στόχο να βγάλουν περισσότερη ενέργεια, το κατάφεραν, ταυτόχρονα όμως ήταν και περισσότερο αποφασιστικοί στην επίθεση με αποτέλεσμα γρήγορα να μαζέψουν το σκορ (46-48) και να δώσουν συνέχεια σε αυτό το θρίλερ που πήγε έτσι μέχρι το φινάλε. Ο Ντούμπλιεβιτς έβαλε τις κρίσιμες βολές για το 63-63, ο Μίτσοβ απάντησε με φλότερ για το 63-65, ο Αμπάλντε ισοφάρισε στο 65-65 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί μίλησε η κλάση του Ντούμπλιεβιτς, που έβαλε πέντε σερί πόντους για το 74-69, τελευταίος όμως μίλησε ο Μίτσοβ που έβαλε τρίποντο στην εκπνοή για το 81-83 μετά από τις δύο άστοχες βολές του Κολόμ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ματς έγινε χωρίς κόσμο, εξαιτίας του φόβου των Ισπανών για την εξάπλωση του κορονοϊού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Γιαβόρ, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 28-36, 46-48, 65-65 (κ.α.), 81-83

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 2, Εντούρ 12 (6/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Αμπάλντε 21 (7/12 δίποντα, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαμπεϊρί, Τόμπεϊ 7 (1), Ντούμπλιεβιτς 19 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Βίβες, Σαν Εμετέριο 9 (2), Σάστρε 3 (1), Ντόορνεκαμπ

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε, Μίτσοφ 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6, Μορασκίνι 6, Ρολ 11 (3), Ρολ 11 (3), Ροντρίγκεθ 16 (2 τρίθποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι 8, Κρόφορντ 7 (1), Σάικς 5 (1), Μπρουκς. Σκόλα 11 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/43 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 37 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 23/40 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/18 βολές, 38 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα πάει στην Αναντολού Εφές (12/3 στις 19:30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί χωρίς κόσμο τον Ολυμπιακό (12/3 στις 21:45).