Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0: Τρίποντο Ευρώπης * Άρης-Αστέρας 2-0: Οι αλλαγές τη λύση * ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-5: Ιστορικός θρίαμβος των Πειραιωτών στο ΟΑΚΑ * Η βαθμολογία των playoffs

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν το 2-0 του Βιγιαφάνιες

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη του τη φετινή σεζόν επικρατώντας με 3-0 του ΠΑΟΚ που έδειξε να έχει το μυαλό του στο Κύπελλο με τους πράσινους να εκμεταλλεύονται στο έπακρο τις φάσεις που δημιούργησαν.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια σημαντική νίκη, τη μεγαλύτερη τη φετινή σεζόν, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-0 στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας και πήρε ένα τρίποντο σημαντικό για την ευρωπαϊκή έξοδο των πράσινων που ανέβηκαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αν το “τριφύλλι” δεν είχε χάσει και τους δύο βαθμούς στο 97′ με τον Αστέρα τότε θα ήταν ακόμα ψηλότερα.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ έδειξε στο ματς της Λεωφόρου ένα αρκετά κακό πρόσωπο παρά το γεγονός ότι και πάλι είχε τελικές ευκαιρίες δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει και να σκοράρει ενώ φαινόταν πως είχε το μυαλό του στον ημιτελικό του Κυπέλλου την Τετάρτη με την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως αποτελεσματικός καθώς έκανε τρία γκολ στις τέσσερις φάσεις που δημιούργησε και κέρδισε τον ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις εβδομάδες.

ΓΚΟΛ DEJA VU ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΙΦΥΛΛΙ

Το πρώτο ημίχρονο θύμισε σε όλα το ματς της κανονικής περιόδου πριν είκοσι μέρες στη Λεωφόρο. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος είχε την υπεροχή, πίεζε, κέρδιζε μπάλες, απειλούσε αλλά δεν σκόραρε. Με καλύτερη όλων την ευκαιρία του Μουργκ την οποία έπιασε ο Διούδης.

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του τελική, στο 39′ όπως και στο παιχνίδι της κανονικής περιόδου πήρε προβάδισμα στο σκορ. Όπως και τότε έτσι και τώρα ο Βιγιαφάνιες έκανε τη βαθιά μπαλιά προς τον Χατζηγιοβάνη που αυτή τη φορά γύρισε με τη μία προς τον Μακέντα που έκανε το πλασέ στο δεύτερο δοκάρι για να νικήσει τον Πασχαλάκη και να ανοίξει το σκορ για το τριφύλλι.

Με το 1-0 μάλιστα υπέρ των πράσινων οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την 15λεπτη ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ Ο ΠΑΟΚ, ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ αύξησε και άλλο την πίεση του, έψαξε για την ισοφάριση, ο Γκαρσία έκανε και αλλαγές με πρώτη την είσοδο του Τζόλη στο παιχνίδι αλλά ο Παναθηναϊκός πότε με τον Διούδη, πότε με τη συνολική άμυνα του έκοβε κάθε επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση λίγο μετά το 60′ με το πλασέ του Κρέσπο από τη μικρή περιοχή να διώχνει σωτήρια ο Διούδης. Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων έριξε στο ματς και τους Ουάρντα και Κρμνέτσικ θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός όμως ευτύχησε να βάλει και δεύτερο γκολ στο 79′. Σε μια φάση που δεν φαινόταν πως θα γίνει κάτι καλό ο Νιάς πήρε τη μπάλα και πήγε μόνος του προς την περιοχή, δέχτηκε το μαρκάρισμα και το φάουλ σε καλό σημείο. Ο Βιγιαφανιες ανέλαβε την εκτέλεση και με έξυπνο τρόπο νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-0.

Κάπου εκεί το ματς τελείωσε ουσιαστικά καθώς ο χρόνος που απέμενε ήταν λίγος και φαίνεται πως ο Παναθηναϊκός είχε μάθει το μάθημα του από την ισοπαλία με τον Αστέρα. Οπότε μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά την άμυνα του και να χτυπήσει σε μια ακόμη αντεπίθεση με τον Αϊτόρ για το 3-0.

Σε κόρνερ που κέρδισε ο ΠΑΟΚ ο Διούδης έδιωξε ο Βιγιαφάνιες έδωσε στον Μολό και αυτός πέταξε τη μπάλα μπροστά στον Αϊτόρ ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση έχοντας μπροστά του τον Ροντρίγκο, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ έγραψε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Νιάς (87′ Καμπετσής), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (73′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (78′ Αϊτόρ), Μακέντα (78′ Ιωαννίδης).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μπάμπα, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Ντούγκλας, Σβαμπ (70′ Ουάρντα), Ελ Καντουρί, Μουργκ (62′ Τζόλης), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (70′ Κρμέντσικ).

Άρης – Αστέρας 2-0: Οι αλλαγές έδωσαν τη λύση στο δεύτερο μέρος

Ο Σάντε Σίλβα πανηγυρίζει γκολ του στο Άρης - Αστέρας

Ο Άρης επικράτησε 2-0 του Αστέρα χάρη στα γκολ των Σίλβα (69′) και Μάνου (90+2′) και παρέμεινε μόνος του στη δεύτερη θέση των playoffs της Super League Interwetten με 54 πόντους.

Ο Άρης πήρε την πρώτη του νίκη στα playoffs της Super League Interwetten. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επικράτησε 2-0 του Αστέρα στο Βικελίδης και παρέμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία έχοντας συγκεντρώσει 54 πόντους. Από την άλλη, οι Αρκάδες παρέμειναν στην έκτη θέση με 43 βαθμούς.

Ο Αστέρας ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος απειλώντας τους γηπεδούχους, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ που ήθελε. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης βελτιώθηκε, οι αλλαγές του Μάντζιου απέδωσαν, με τους Κίτρινους να βρίσκουν δύο γκολ από τον Σάντε Σίλβα στο 69′ και τον Δημήτρη Μάνο στο 90+2′ και να παίρνουν στο φινάλε το τρίποντο.

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ Ο ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΣΚΟΡΑΡΕ ΜΕ ΣΙΛΒΑ

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση κάνοντας το 1-0 στο 69ο λεπτό. Ο Λούκας Σάσα έβγαλε την μπαλιά στον χώρο προς τον Σάντε Σίλβα. Εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητά του, πάτησε περιοχή, πέρασε τον Παπαδόπουλο και πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ. Ο Πορτογάλος είχε περάσει ως αλλαγή στο 57ο λεπτό, με την κίνηση του Μάντζιου να αποδίδει.

Ο Άρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Αστέρας απείλησε ξανά πρώτος με ένα επικίνδυνο γύρισμα του Φερνάντεθ που απομάκρυνε ο Δεληζήσης, όμως οι Κίτρινοι έκαναν πράγματα που δεν είχαν κάνει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Συγκεκριμένα, από το 50′ έως το 52′, ο Άρης είχε τρεις τελικές με Μήτρογλου, Γκάμα και Ροζ, όμως και στις τρεις περιπτώσεις οι παίκτες των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ Ο ΜΑΝΟΣ

Μετά από την επίτευξη του γκολ από τον Άρη, ο Μίλαν Ράσταβατς πέρασε τους Ιγκλέσιας και Κρέσπι στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να αλλάξει τα πράγματα. Οι Αρκάδες απείλησαν με μία κεφαλιά του Καστάνιο στο 75ο λεπτό, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο.

Ο Άρης από την άλλη θέλησε να κρατήσει την μπάλα και όχι απλώς να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, αλλά να κυνηγήσει ένα δεύτερο γκολ, με το οποίο θα “κλειδώσει” τη νίκη. Έτσι εκμεταλλευόταν τους κενούς χώρους, όταν του δινόταν η ευκαιρία.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απειλούσε έχοντας στο 85ο λεπτό είχε και διπλή ευκαιρία με τον Μάνο να μην μπορεί σε δύο περιπτώσεις να βρει δίχτυα. Τελικά ο επιθετικός του Άρη που είχε περάσει επίσης ως αλλαγή στο 57′, πήρε την ασίστ από τον Σάντε Σίλβα βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 2-0.

ΠΙΟ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΟΣ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν διάθεση να παίξουν ανοιχτό ποδόσφαιρο. Μάλιστα, σύντομα ο Αστέρας ήταν εκείνος που πήρε από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 9ο λεπτό έφτασε και κοντά στο γκολ.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίτο πήρε κεφαλιά με τον Κουέστα να διώχνει. Στη συνέχεια ο Βαλιέντε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση, ωστόσο εξετάστηκε στο VAR και το γκολ δεν μέτρησε, καθώς υπήρχε οφσάιντ. Οι Αρκάδες, όμως, συνέχιζαν να πιέζουν.

Στο 23′ σε μία φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Λουίς Φερνάντεθ, ο οποίος από κοντά, μετά από μία απομάκρυνση του Κουέστα, δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Ο Αστέρας εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με τον Άρη να δυσκολεύεται να πατήσει στην περιοχή του Παπαδόπουλου. Για πρώτη φορά απείλησε στο 36ο λεπτό με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Λούκας Σάσα (90+ Σάκιτς), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (83’ Μπρούνο), Μπρούνο Γκάμα (90+ Μπαγκαλιάνης), Μαντσίνι (58’ Σίλβα), Μήτρογλου (57’ Μάνος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεζ, Μουνάφο (73’ Μουνάφο), Βαλιέντε, Τιλίκα (73’ Κρέσπι) , Σίτο (59’ Ριέρα), Μπαράλες, Λουίς Φερνάντεθ (59’ Αλί Μπαμπά).

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-5: Ιστορικός θρίαμβος των Πειραιωτών στο ΟΑΚΑ

Ασύλληπτο πάρτι των ερυθρόλευκων που είχαν βάλει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο

Παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία, αφού ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας με 5-1 την ΑΕΚ και παρέμεινε στο +19 από τον Άρη!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ούτως ή άλλως το φαβορί, αφού είναι εμφανώς καλύτερη ομάδα, αλλά κανείς δεν περίμενε ότι οι κιτρινόμαυροι θα παρουσιάζονταν τόσο τραγικοί. Η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά ενδιαφέρον μόνο στο πρώτο 15λεπτο, αφού όλα άλλαξαν από το 17′: Σουτ του Καμαρά, κόντρα στον Χνιντ, αλλαγή πορείας και 0-1. Αυτό ήταν…

Η ΑΕΚ κατέρρευσε και με την άμυνά της να παραπαίει, έζησε έναν εφιάλτη στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Εφιάλτης που άρχισε όταν ο Ολυμπιακός έκανε πολύ γρήγορα, στο 23′ συγκεκριμένα, το 0-2 από το πολύ ωραίο τελείωμα του Μασούρα μετά την κάθετη πάσα του Χολέμπας.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον απόλυτο έλεγχο, αυτή του Μανόλο Χιμένεθ ήταν εντελώς εκτός τόπου και χρόνου και με την άμυνα της Ένωσης να είναι… εντελώς χαμένη, οι Πειραιώτες έβαλαν δύο γκολ πριν το ημίχρονο! Στο 35′ ο Λόπες… πάσαρε με το κεφάλι στον Ελ Αραμπί και αυτός είπε «ευχαριστώ» κάνοντας το 0-3, ενώ στο 44′ από σκόρερ έγινε δημιουργός και με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 0-4!

Το μόνο που είχε ενδιαφέρον, πλέον, ήταν αν θα αντιδρούσε η ΑΕΚ ή αν θα πήγαινε σε σκορ-ρεκόρ ο Ολυμπιακός. Και τελικά δεν έγινε τίποτα από τα δύο. Η ομάδα του Χιμένεθ παρέμενε κακή και δεν μπορούσε να κάνει κάτι θετικό δημιουργικά, ενώ αυτή του Μαρτίνς κατέβασε στροφές, αν και είχε μεγάλη ευκαιρία για το 5ο γκολ με τον Ελ Αραμπί στο 53′.

Το παιχνίδι συνεχιζόταν με τους ερυθρόλευκους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και όταν ανέβασαν λίγο ταχύτητα, στο 74′, ήρθε και το 0-5: Κίνηση του Χολέμπας και γύρισμα για τον Φορτούνη, σωστό τελείωμα από αυτόν και η μπάλα για ακόμη μία φορά στα δίχτυα του Αθανασιάδη!

Και κάπου εκεί, το μαρτύριο της ΑΕΚ έλαβε τέλος, αφού ο Ολυμπιακός… σταμάτησε στα πέντε γκολ, με αποτέλεσμα οι κιτρινόμαυροι να βρουν την ευκαρία και να βάλουν κι αυτοί ένα, με τον Ανσαριφάρντ στο 88′, για να λήξει το ντέρμπι με σκορ… 1-5! Στο +19 από τον δεύτερο Άρη η ομάδα του Μαρτίνς, στην 5η θέση έπεσε αυτή του Χιμένεθ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Νταντένκο, Σβάρνας, Χνιντ (64′ Νεντελτσιάρου), Λόπες, Σιμάνσκι (46′ Ανσαριφάρντ), Κρίστισιτς, Μάνταλος (63′ Γαλανόπουλος), Γκαρσία (79′ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (46′ Αλμπάνης), Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός: Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Ανδρούτσος, Χολέμπας (76′ Ντρέγκερ), Εμβιλά, Καμαρά (63′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76′ Ραντζέλοβιτς), Μπρούμα (58′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (63′ Χασάν).

Super League Interwetten: Η βαθμολογία των playoffs μετά απ’ τη νίκη του Ολυμπιακού

Ο Σβάρνας με τον Μπρούμα στην αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία των playoffs μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής και την ευρεία νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ με 5-1 στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ με 5-1 εκτός έδρας και διατήρησε το βαθμολογικό προβάδισμα 19 βαθμών από τον δεύτερο Άρη, ενώ η Ένωση παρέμεινε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας δύο βαθμούς λιγότερους από τον ΠΑΟΚ και έναν βαθμό λιγότερο από τον Παναθηναϊκό. Νωρίτερα ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0, ενώ ο Άρης επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 2-0.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΩΝ PLAYOFFS

Κυριακή 4 Απριλίου

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-0 (39′ Μακέντα, 79′ Βιγιαφάνιες, 85′ Αϊτόρ)

Άρης – Αστέρας 2-0 (69′ Σίλβα, 90+2′ Μάνος)

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-5 (90′ Ανσαριφάρντ – 17′ Καμαρά, 23′, 45′ Μασούρας, 35′ Ελ Αραμπί, 74′ Φορτούνης)