Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 65-84: Θρυλική επέλαση στο ΟΑΚΑ * Βιλερμπάν-Φενέρμπαχτσε 84-82 * Ρεάλ Μαδρίτης-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-65 * Μπάγερν-Μπασκόνια 76-81 * Ζενίτ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-71 * Η βαθμολογία

Με τριπλάσιες νίκες από τον Παναθηναϊκό έκλεισε τον πρώτο γύρο της EuroLeague ο Ολυμπιακός, που πέρασε από το ΟΑΚΑ (84-65) με ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ να ηγούνται και να φρενάρουν την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Στο 12-5 οι Πειραιώτες, στο 4-13 οι πράσινοι.

Το πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι αιωνίων της σεζόν, βάφτηκε ερυθρόλευκο. Ο Ολυμπιακός πέρασε από το ΟΑΚΑ (84-65), ανέβηκε στο 12-5 και έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague με τριπλάσιες νίκες από τον Παναθηναϊκό που έπεσε στο 4-13 και θα παίξει στο δεύτερο μισό της χρονιάς με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Εντυπωσιακοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου μέρους, οι Πειραιώτες έβαλαν τα θεμέλια για την επικράτηση, πριν πιεστούν στο δεύτερο και χρειαστούν την υπερπροσπάθεια του Σακίλ ΜακΚίσικ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και τα σουτ του -ξανά- καταπληκτικού Σάσα Βεζένκοβ για να “επιβιώσουν” σε μια καυτή από 12 χιλιάδες οπαδούς έδρα και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Ο Νέμανια Νέντοβιτς προσπάθησε να κάνει τα πάντα για τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν επανέλαβε την επική εμφάνιση του ΣΕΦ, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του, με γεμάτη στατιστική και με εντυπωσιακή παρουσία στις δύο ρακέτες. Έπαιξε σημαντικό ρόλο η απουσία του Χάουαρντ Σαντ-Ρος, που ασθενής έμεινε εκτός δωδεκάδας.

Ο MVP

Σακίλ ΜακΚίσικ (18 πόντοι, 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές σε 19 λεπτά) και Σάσα Βεζένκοβ (14 πόντοι, 2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού. Ο πρώτος κράτησε την ομάδα του όρθια στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε, ο δεύτερος καθάρισε το παιχνίδι και ήταν για ακόμα μία φορά πολύ αποτελεσματικός, την ώρα που και ο Κώστας Σλούκας γέμιζε την στατιστική του (16 πόντοι, 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 29 λεπτά), είχε εντυπωσιακά διαστήματα και συνολικά ηγετική εμφάνιση. Πραγματικά, είναι αδύνατο να ξεχωρίσει κάποιος έναν από τους δύο πρώτους ή να “κόψει” τον τρίτο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ντάρικ Μέικον (7 πόντοι από 2/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα, 3 ασίστ και 3 λάθη σε 21 λεπτά) και Οκάρο Γουάιτ (7 πόντοι, 3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα σε 33 λεπτά) δεν βοήθησαν τον Παναθηναϊκό, βέβαια ακόμη και ο Νέμανια Νέντοβιτς που γέμισε την στατιστική του (17 πόντοι από 3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές και 7 ασίστ για 6 λάθη) δεν ήταν ο παίκτης που χρειάζονταν οι πράσινοι για την υπέρβαση απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Δεν ήταν καλή η βραδιά για τους πράσινους, που είχαν τα ξεσπάσματά τους, αλλά υστέρησαν από τους Πειραιώτες.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Έξι τρίποντα πήρε σε εννέα λεπτά στην περίοδο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ για να βάλει τα τρία, αυτός μαζί με τον Σλούκα είχαν 18 πόντους, όσους πέτυχε όλος ο Παναθηναϊκός σε αυτό το δεκάλεπτο! Από τα 4/9 τρίποντα της πρώτης, οι Πειραιώτες έπεσαν στα 3/11 στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 11 πόντους στον αιφνιδιασμό έως το ημίχρονο, αλλά να είναι ακίνδυνοι από την περιφέρεια και να έχουν τον Νέντοβιτς στα 5 (!) λάθη σε 12:17. Οι πράσινοι έκαναν ένα λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο, επίδοση που τους βοήθησε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως η αδυναμία τους στο περιφερειακό σουτ ήταν μεγάλη και η κυριαρχία του Παπαγιάννη στις ρακέτες (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας, 29 ranking) δεν είχε αντίκρισμα.

Ο αγώνας

Με Πέρι, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ ο Ολυμπιακός που δεν αλλάζει την πεντάδα του. Ο Ντόρσεϊ μπήκε εντυπωσιακά στο ντέρμπι και έβαλε 2/2 τρίποντα για το 0-6, ο Σλούκας έγραψε το 3-10 στο τρίτο λεπτό στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά από την αλλαγή του Γουόκαπ, έφτασε πολύ γρήγορα τους επτά πόντους για το 7-15 στο πέμπτο λεπτό και οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο απέναντι στους γηπεδούχους που έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την άμυνα των ερυθρόλευκων. Ο Νέντοβιτς έδειξε ικανός να σπρώξει την ομάδα του στην επίθεση, αλλά περισσότερο ασχολήθηκε με τους διαιτητές, με το 18-25 της περιόδου να είναι δίκαιο σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο αντιπάλων.

Ένα γκολ-φάουλ του Μάρτιν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα (18-28), πριν ο Νέντοβιτς κάνει λάθος πάσα και ο ΜακΚίσικ σκοράρει και αυτός γκολ-φάουλ για το 18-31. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +16 (23-39), πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με ένα σερί 8-0 σε λίγα δευτερόλεπτα για να “ξυπνήσει” το ΟΑΚΑ και να οδηγήσει σε timeout του Μπαρτζώκα. Ένα σουτ του ΜακΚίσικ φρέναρε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, που λες και γύρισε κάποιος διακόπτης, έχασαν την συνοχή τους στην επίθεση και βρέθηκαν και πάλι στο -13 (32-45) στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Νέντοβιτς να είναι αρνητικός και στην εκτέλεση (1/4 σουτ) και στη δημιουργία (4 ασίστ για 5 λάθη).

Οι δύο ομάδες μπήκαν άσχημα στο δεύτερο μέρος, με τον Παπαγιάννη να σκεπάζει τους πάντες και τα πάντα, να φτάνει τα τέσσερα μπλοκ και να κρατάει όρθια την ομάδα του. Νέντοβιτς και Μποχωρίδης έβαλαν μεγάλα τρίποντα, ο Παπαπέτρου μείωσε στους πέντε (44-49 στο 26′) και ο Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες του να έχουν 1/16 τρίποντα μετά από το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα. Ο Σλούκας έβαλε σουτ για το 46-52, ένα σουτ που έμοιαζε με… βάλσαμο, με το σκορ του 30′ (51-54) να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Το ντέρμπι είχε αλλάξει, ήταν πραγματικό ντέρμπι αιωνίων και γι’ αυτό ευθυνόταν περισσότερο ο Ολυμπιακός που επέμενε στο μακρινό σουτ ενώ “δεν του έβγαινε”.

Ο εντυπωσιακός ΜακΚίσικ έβαλε δέκα πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Βεζένκοβ ανέβασε το προβάδισμα στους 12 (60-72) και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Πειραιώτες ούτε απειλήθηκαν, ούτε κοίταξαν πίσω, ούτε έδωσαν άλλα δικαιώματα. Πήραν το ματς δίκαια, ήταν συνολικά ανώτεροι, ήταν πιο γεμάτοι και πιο αποφασιστικοί και συνεχίζουν προς τον στόχο της οκτάδας και της πρόκρισης στα playoffs σαν να μην έχουν πετύχει ακόμη κάτι.

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα στη συνέντευξη Τύπου και τα συγχαρητήρια στους αθλητές του για τις 12 νίκες στους 17 αγώνες του πρώτου γύρου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/37 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (30/12 στις 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (29/12 στις 21:00).

Βιλερμπάν – Φενέρμπαχτσε 84-82: Με Οκόμπο και Τζόουνς έκλεισε με νίκη τον α’ γύρο

Με τους Οκόμπο και Τζόουνς να κάνουν εξαιρετικό ματς η Βιλερμπάν πήρε σπουδαία νίκη επί της Φενέρμπαχτσε με 84-82 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague και ανέβηκε στο 8-9 στη διοργάνωση.

Με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το ματς να είναι κλειστό, η Βιλερμπάν άντεξε στην πίεση της Φενέρμπαχτσε και επικράτησε με 84-82 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague κλείνοντας τον α’ γύρο της διοργάνωσης με ρεκόρ 8-9. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν δίχως τον Κώστα Αντετοκούνμπο που βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό όμως βρήκαν πολύτιμες λύσεις από τους Οκόμπο και Τζόουνς τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Η Φενέρμπαχτσε, που είδε τον Νάντο Ντε Κολό να αποχωρεί τραυματίας στα μισά της δεύτερης περιόδου με πρόβλημα στον καρπό λύγισε στο τέλος από την πίεση των γηπεδούχων και την ενέργεια που έδωσε η έδρα των Γάλλων στους γηπεδούχους. Πρώτος σκόρερ για τη Βιλερμπάν ήταν ο Τζόουνς με 27 πόντους ενώ για την Φενέρμπαχτσε που πλέον έπεσε στο 7-9, ο Πιερ είχε 17 πόντους. Την πρώτη του συμμετοχή με την φανέλα της Φενέρμπαχτσε σημείωσε και ο Τζεχάιβα Φλόιντ που σκόραρε 2 πόντους.

Ο αγώνας

Σε ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα με τους Τζόουνς και Ντιό να έχουν από πέντε πόντους στο ξεκίνημα. Ο Πιερ πήρε μπρος για τους φιλοξενούμενους και έφερε την διαφορά στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το μομέντουμ άλλαξε και πήγε στα χέρια των Τούρκων που προσπέρασαν προσωρινά μέχρι να ανακτήσουν οι γηπεδούχοι το προβάδισμα.

Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ αλλά κάπου εκεί κυριάρχησε η δύναμη των γηπεδούχων. Η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά με πέντε πόντους έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τζόουνς αλλά και τους Γκιστ και Νάιτ να δίνουν πολύτιμες βοήθειες. Οι γηπεδούχοι είχαν την ενέργεια της έδρας και τους Τζόουνς και Οκόμπο σε καλή κατάσταση και έφτασαν σε μία αγχωτική αλλά άκρως πολύτιμη και σημαντική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Ραντόικοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 43-46, 64-60, 84-82

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς 27 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Καουντί (0/4 τρίποντα), Λακόμπ 2, Ντιό 5 (1/4 τρίποντα), Νάιτ 8 (2), Γκιστ 10 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/2 βολές), Φαλ 4, Οσετκόφσκι 2, Χάουαρντ 12 (2).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπιρσέν, Χαζέρ 4, Σαγιόκ (0/3 σουτ), Μαχμούτογλου 5 (1/4 τρίποντα), Ντε Κολό 6, Χένρι 10 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 6 λάθη), Πιερ 17 (7/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκούντουριτς 10 (2/7 τρίποντα), Βέσελι 5 (5 ασίστ, 4 λάθη), Φλόιντ 2, Πολονάρα 23 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 24/38 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 12/16 βολές, 20 ριμπάουντ (12 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 24/31 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 18 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 18η αγωνιστική της διοργάνωσης, η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει την Μπάγερν (30/12, 22:00) ενώ η Φενέρμπαχτσε θα παίξει με την Ρεάλ στην Τουρκία (29/12, 19:45).

Ρεάλ Μαδρίτης – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 71-65: Ο απόλυτος θρίαμβος με σύνθεση ανάγκης

Η ψυχωμένη Ρεάλ Μαδρίτης με σύνθεση ανάγκης και πολλές τρανταχτές απουσίες, άντεξε απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας και επικράτησε με 71-65 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Τι κι αν κατέβηκε στο ματς με σύνθεση ανάγκης λόγω των πολλών κρουσμάτων κορονοϊού, η Ρεάλ Μαδρίτης με μόλις πέντε παίκτες διαθέσιμους από το βασικό της ρόστερ και με αρκετούς εφήβους στην αποστολή επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 71-65 στη Μαδρίτη για τη 17η αγωνιστική της EuroLeague. Οι Μαδριλένοι έδειξαν ψυχή και με τη δύναμη της έδρας τους αλλά και με τους Ταβάρες και Γουίλιαμς-Γκος να βγαίνουν μπροστά, θα κάνουν Χριστούγεννα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας που βρίσκεται πλέον στο 10-7 έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό, δεν εκμεταλλεύτηκε τις πολλές και τρανταχτές απουσίες των γηπεδούχων παράλληλα με την καλή ημέρα του Μιλουτίνοβ και έπεσε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η Ρεάλ αναγκάστηκε να παίξει για πολλή ώρα με παίκτες όπως ο Κλάβζαρ που είναι γεννημένος το 2004 αλλά και τον Σεντίκ Γκαρούμπα (2004) τον μικρό αδελφό του Ουσμάν Γκαρούμπα, όπως έδειξε ψυχή και προσωπικότητα και κράτησε αλώβητη την έδρα της. Πρώτος σκόρερ για τους Ισπανούς ήταν ο Γουίλιαμς-Γκος με 17 πόντους ενώ για την ΤΣΣΚΑ ο Κλάιμπερν είχε 16. Στις κερκίδες του γηπέδου βρέθηκε και ο Βασίλης Σπανούλης που παρακολούθησε από κοντά το ματς.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ ήταν αποδεκατισμένη όμως αυτό δεν την εμπόδισε από το να μπει δυναμικά στο ματς και να προηγηθεί με 17-5 στο 7΄. Με σύνθεση ανάγκης αλλά με όλους τους παίκτες να προσφέρουν από κάτι, οι Μαδριλένοι έδειξαν ψυχή και αιφνιδίασαν τους παίκτες του Ιτούδη που ξεκίνησαν με 2/9 σουτ. Η Ρεάλ είχε από νωρίς 4 κλεψίματα και έδειξε συνοχή σε ένα ματς που τα προγνωστικά δεν ήταν υπέρ της. Για τους φιλοξενούμενους οι Μιλουτίνοβ και Κλάιμπερν σήκωσαν το βάρος στην επίθεση αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Οι φιλοξενούμενοι συμμάζεψαν άμεσα τα πράγματα με τον Μιλουτίνοβ να παίρνει πρωτοβουλίες στην επίθεση, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 10 παίζοντας πολύ καλό και ομαδικό μπάσκετ. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε λύσεις προσπέρασε στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με τρεις πόντους.

Στο δεύτερο μισό η αποφασιστικότητα της Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε, μαζί και το προβάδισμα στο σκορ. Το ματς ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πάλευαν το ίδιο παρά τη διαφορά στη διαθεσιμότητα των παικτών. Η ΤΣΣΚΑ είχε σαφώς πιο γεμάτο ρόστερ σε αντίθεση με την Ρεάλ ωστόσο η δύναμη της έδρας της Ρεάλ, την κράτησε ζωντανή και μπροστά στο σκορ με 7 πόντους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ρεάλ δεν κοίταξε ποτέ πίσω και πήρε θριαμβευτική νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Λάτισεβς, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 37-40, 56-55, 71-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Γουίλιαμς – Γκος 17 (7/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 6 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κλάβτζαρ 10 (2), Βούκτσεβιτς 6 (1), Γκαρούμπα 2, Μίλερ, Ταβάρες 15 (6/11 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Γιουλ 10 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιλορ 5 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Λούντμπεργκ 10 (2/6 δίποντ, 2/6 τρίποντα), Μπόλομποϊ (0/3 σουτ), Ούχοφ, Χάκετ 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 16 (3/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια (0/4 σουτ), Μιλουτίνοβ 13 (5/7 δίποντ, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ), Γκριγκόνις (0/2 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σβεντ 8 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ: 18/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 8/13 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ: 12/36 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 46 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 19 επιθετικά), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 18η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ρεάλ θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας (29/12, 19:45) και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα ταξιδέψει στον Πειραιά για το ματς με τον Ολυμπιακό (29/12, 21:00).

Μπάγερν – Μπασκόνια 76-81: Ηγέτης Μπάλντουιν χάρισε το διπλό στους Βάσκους

Ο Γουέιντ Μπάλτνουιν απέναντι στην Μπάγερν
PHOTO CREDITS: BASKONIA

Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν να είναι απολαυστικός και τον Μάθιου Κοστέλο να τον συμπληρώνει, η Μπασκόνια επικράτησε με 81-76 της Μπάγερν στο Μόναχο για την 17η αγωνιστική της EuroLeague και πέτυχε την έκτη νίκη της στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια πάτησε γκάζι από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά και με ηγέτη τον Γουέιντ Μπάλντουιν έφυγε με το διπλό από το Μόναχο επικρατώντας της Μπάγερν με 81-76 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague. Αυτή ήταν η έκτη νίκη των Βάσκων στη διοργάνωση ενώ για την Μπάγερν ήταν η δέκατη ήττα και έπεσε στο 7-10 στη σεζόν.

Πλην του Μπάλντουιν που είχε 30 πόντους, εξαιρετικός και άκρως σημαντικός ήταν και ο Κοστέλο που σταμάτησε στους 23 πόντους και έδωσε πολύτιμες λύσεις στους φιλοξενούμενους. Για τους γηπεδούχους ο Κέι Σι Ρίβερς που έπαιξε μόλις το δεύτερό του ματς με τους Γερμανούς είχε 16 πόντους ενώ ο Ντεσόν Τόμας μαζί με τον Λούτσιτς είχαν από 12 .

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, βρήκαν μεγάλα σουτ και είχαν τον Μπάλντουιν σε τρομερή κατάσταση με 16 πόντους στα πρώτα δέκα αγωνιστικά λεπτά. Το ματς ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένο μέχρι το ημίχρονο με τις ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν χέρι χέρι αλλά τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο μισό με τέσσερις πόντους διαφορά.

Στο δεύτερο μισό η Μπασκόνια σταδιακά έχτισε μία διαφορά που κράτησε κοντά στους 10 πόντους με την Μπάγερν να προσπαθεί να ισορροπήσει όσο πιο άμεσα γίνεται να πράγματα. Ο Ρίβερς ήταν το κύριο επιθετικό όπλο για την Μπάγερν αλλά ο Μπάλντουιν μαζί με τον Κοστέλο ήταν πιο αποτελεσματικοί. Με φόρα από την διαφορά που σταδιακά έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη και έφυγαν με το διπλό από το Μόναχο και μαζί την έκτη νίκη τους στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Ρότσα, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25, 42-46, 55-67, 76-81

ΜΠΑΓΕΡΝ: Βάιλερ-Μπαμπ 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τόμας 12 (4/4 δίποντα), Γουόλντεν 3 (1), Ρίβερς 16 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χάντερ 10 (4/8 δίποντα), Χαραμάζ 10 (2), Λούτσιτς 12 (8/9 βολές, 14 ριμπάουντ), Τζορτς, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 4 (2/6 δίποντα), Σίσκο

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Πίτερς 7 (1), Μπάλντουιν 30 (7/11 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 6 (2), Γκρέιντζερ 4 (5 ασίστ), ίνοχ 2, Κοστέλο 23 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ενοκό 9 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κούρουκς

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν: 18/36 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 19/22 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 8 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάσκόνια: 20/41 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 14/19 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την επόμενη αγωνιστική της διοργάνωσης η Μπασκόνια αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα (30/12, 21:30) ενώ η Μπάγερν θα παίξει με την Βιλερμπάν εκτός έδρας (30/12, 22:00).

Ζενίτ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-71: Ματσάρα στη Ρωσία, λυτρωτής Μπαρόν για τους γηπεδούχους

Την τρίτη σερί νίκη πανηγύρισε η Ζενίτ με τρίποντο του Μπαρόν λίγο πριν από τη λήξη, που επικράτησε της Μακάμπι με 73-71 σε ματσάρα για την 17η αγωνιστική της EuroLeague, σημειώνοντας την 11η νίκη της στη διοργάνωση.

Με τον Πόιθρες να παίρνει την σκυτάλη από τον Λόιντ και τον Μπαρόν να λυτρώνει τους Ρώσους με τρίποντο, η Ζενίτ αγχώθηκε αλλά επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 73-71 για την 17η αγωνιστική της EuroLeague. Οι γηπεδούχοι βύθισαν ακόμα περισσότερο την ομάδα από το Ισραήλ που υπέστη την έβδομη σερί ήττα της αλλά βρέθηκε πολύ κοντά στο να γυρίσει το ματς και να κλέψει το διπλό.

Παρά την αντίδραση που έβγαλαν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, η Ζενίτ βρήκε λύση από την περίμετρο με τον Μπίλι Μπάρον και σφράγισε τη νίκη. Η Μακάμπι που πλέον είναι στο 7-10 είχε πρώτο σκόρερ τον τρομερό Ρέινολντς με 24 πόντους αλλά και τον Ντέρικ Γουίλιαμς με 14, ενώ η Ζενίτ είχε πρώτο σκόρερ τον Πόιθρες με 14 και τον Μπαρόν με 12.

Ο αγώνας

Το χαμηλό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ευνόησε την Ζενίτ που ήταν εύστοχη από την περίμετρο και εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λάθη της Μακάμπι στην πρώτη περίοδο. Με τον Λόιντ κύριο εκφραστή στην επίθεση, οι Ρώσοι εξασφάλισαν διψήφια διαφορά (18-6) επιτρέποντας μέσα από την άμυνά της στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ είχε τον απόλυτο έλεγχο, περιόρισε μέσα από την άμυνά της την επιθετική ανάπτυξη της Μακάμπι και τον Γουίλμπεκιν και πήγε στα αποδυτήρια στο +15.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού, η Μακάμπι μείωσε στους 11 πόντους, πίεσε στην άμυνα και είχε τον Ρέινολντς σε εξαιρετική κατάσταση στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν, ο Ρέινολντ ανέβηκε κι άλλο και κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα και η Μακάμπι μείωσε στους έξι πόντους δείχνοντας σημάδια ζωής. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι βρέθηκε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή καθώς λίγο πριν από τη λήξη το τρομερό πόστερ κάρφωμα του Γουίλιαμς έδωσε το προβάδισμα στο σύνολο του Σφαιρόπουλου. Με τρίποντο του Μπαρόν οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα και σφράγισαν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μόγκουλκοτς, Λαουριναβίτσιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-10, 41-26, 55-47, 73-71

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ):Λόιντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν 10 (2), Μπαρόν 12 (3), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 9 (3), Πόιθρες 14 (5/5 δίποντα), Πονίτσκα 4, Φράνκαμπ 2, Γκουντάιτις 10 (5/6 δίποντα).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Έβανς 6, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς 14 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 24 (10/16 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν 5 (1), Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 5, Ζιβ

Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 17/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 9/12 βολές, 22 ριμπάουντ (12+10), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι: 21/36 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/17 βολές, 31 ριμπάουντ (25+6), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 19 λάθη, 4 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 18η αγωνιστική της EuroLeague η Μακάμπι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μονακό (29/12, 20:00), ενώ η Ζενίτ θα παίζει στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα (30/12, 20:00).

Η βαθμολογία του πρώτου γύρου της Euroleague

euroleague

Το ντέρμπι «αιωνίων» στο ΟΑΚΑ βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό που επικράτησε με 84-65 και ανέβηκε στο 12-5 στην κατάταξη με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έπεσε στο 4-13 και παραμένει στη 17η θέση.