Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-4 – ΑΕΚ-Αρης 0-0 * ΠΑΟΚ-Αστέρας 0-1 * Superleague: Η τελική βαθμολογία των πλέι οφ!

Mασούρας και Ελ Αραμπί πανηγυρίζουν στη Λεωφόρο

Με δυο γκολ του Μασούρα και ισάριθμα του Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός διέλυσε στη Λεωφόρο με 4-1 τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε μειώσει προσωρινά με τον Μαουρίσιο, 20 χρόνια μετά το 1-4 των Ερυθρόλευκων στο ίδιο γήπεδο, στον προημιτελικό του Κυπέλλου.

Είκοσι χρόνια μετά το πάρτι του Ολυμπιακού στην κατάμεστη Λεωφόρο και τη νίκη με 4-1 στη ρεβάνς του 1-1 του ΟΑΚΑ, η ιστορία επαναλήφθηκε! Πάλι 1-4 στην κενή αυτη τη φορά Λεωφόρο! Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στην ιστορία τους στην Α’ Εθνική!

Έτσι ξεκίνησαν

Σε ένα από τα πιο αδιάφορα αιώνια ντέρμπι των τελευταίων πολλών ετών, ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Σα κάτω από τα δοκάρια. Εμβιλά, Σεμέδο, Καλογερόπουλος η τριάδα στο κέντρο της άμυνας. Αριστερός μπακ χαφ ο Ρέαμπτσουκ και δεξιός ο Ανδρούτσος. Κάμαρα και Μπουχαλάκης οι κεντρικοί μέσοι. Ο Μασούρας στο δεξί φτερό της επίθεσης, ο Ελ Αραμπί στο αριστερό και στην κορυφή του 3-4-3 ο Χασάν.

Ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Χριστογεώργο στην υπεράσπιση της εστίας. Ο Σάντσες αριστερός μπακ, καθώς ο Χουάνκαρ τέθηκε νοκ άουτ στην προθέρμανση, ο Μόλο δεξιός και ο Καραγιάννης με τον Βέλεθ στο κέντρο των μετόπισθεν. Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος, Μπουζούκης στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Αριστερός εξτρέμ ο Βιγιαφάνιες, δεξιός ο Ιωαννίδης και στην κορυφή του 4-3-3 ο Μακέντα.

Ο Ολυμπιακός τιμώρησε τους «τουρίστες» του Παναθηναϊκού

Σε ένα ερυθρόλευκο πάρτι άνευ προηγουμένου εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 3-0, έχοντας ευκαιρίες για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ! Η ομάδα του Μαρτίνς είναι εξαιρετική στο επιθετικό τρανζίσιον και ο Παναθηναϊκός έκανε τα πάντα για να δίνει κόντρα επιθέσεις στους πρωταθλητές. Χαζά πουλήματα της μπάλας, καμία συνοχή ανάμεσα στις γραμμές. Βούτυρο στο ψωμί των Πειραιωτών που είδαν το παιχνίδι ως πρόβα τελικού ενώ οι συνάδελφοί τους ως… αγγαρεία.

Ο Μασούρας στο 7᾽άνοιξε το σκορ και πέντε λέπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ελ Αραμπί την ασίστ στο πρώτο γκολ, ο Χασάν την δεύτερη.

Στο 13᾽ ο Χασάν σκόραρε για το 3-0 αλλά στην αρχή της φάσης είχε γίνει πέναλτι στον Ιωαννίδη. Ο Έκμπερτ με την βοήθεια του βίντεο ακύρωσε το γκολ, έδωσε πέναλτι υπέρ του Τριφυλλιού αλλά ο Σα απέκρουσε το πέναλτι του Βιγιαφάνιες και κράτησε ανέπαφη την εστία του! Στο επόμενο λεπτό ο Μακέντα από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα τρελό εικοσάλεπτο.

Ο ρυθμός έπεσε, το ματς ισορρόπησε αλλά ένα λάθος του Μαουρίσιο στην μεσαία γραμμή στο 38᾽, έβγαλε τον Μασούρα στην κόντρα, εκείνος έδωσε στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό σαν σε προπόνηση να κάνει το 3-0.

Αντίδραση με Μαουρίσιο, διαστάσεις θριάμβου ο Ελ Αραμπί

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53᾽ με υπέροχη ενέργεια και σουτ του Μαουρίσιο εκτός περιοχής μείωσε σε 1-3. Το Τριφύλλι προσπάθησε να μαζέψει τα ασυμμάζευτα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπουζούκης έχασε μεγάλη ευκαιρία για να βάλει στο ματς το Τριφύλλι.

Ο Ολυμπιακός είχε κατεβάσει ρυθμούς αλλά έβρισκε χώρους και απειλούσε. Ο Χριστογεώργος στο 63᾽ έκανε μεγάλη επέμβαση σε ενέργεια του Χασάν και στο 72᾽ κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι. Ο Σα απέκρουσε στο τετ α τετ με τον Ιωαννίδη, ο Βιγιαφάνιες αστόχησε κι αυτός και στα… καπάκια οι ερυθρόλευκοι και πάλι στην κόντρα βρήκαν το γκολ. Σέντρα του Ανδρούτσου, κεφαλιά του Ελ Αραμπί και 4-1 για τον Ολυμπιακό.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Βιγιαφάνιες στις καθυστερήσεις να αφήσει τον Παναθηναϊκό με παίκτη λιγότερο.

MAN OF THE MATCH: Γιώργος Μασούρας. Ο Έλληνας εξτρέμ έκανε το καλύτερο ημίχρονο της καριέρας του. Είχε άψογες εκτελέσεις στα τετ α τετ που του έδωσαν οι συμπαίκτες του. Σκόραρε δύο φορές πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο ενώ από δική του ασίστ προέρχεται το 3-0 της ομάδας του. Σπουδαίο ματς από τον πιο βελτιωμένο παίκτη της σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Δύο γκολ από τον Αλγερινό απόψε στην Λεωφόρο και μία ασίστ. Έκανε πάρτι στα στόπερ του Παναθηναϊκού και απέδειξε για ακόμη μία φορά το γιατί θεωρείται ως ο πληρέστερος φορ που πέρασε τα τελευταία χρόνια από τα ελληνικά γήπεδα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο πρώτο ημίχρονο λες και πήγαινε για τουρισμό και το πλήρωσε ακριβά. Ο Ολυμπιακός… μυρίστηκε αίμα και τιμώρησε την τραγική, άθλια και ντροπιαστική νοοτροπία των παικτών του Τριφυλλιού. 3-0 σε ημίχρονο στην Λεωφόρο, δεν είχε ξανασυμβεί!

Σε ατομικό επίπεδο σε άλλο γήπεδο ήταν ο Βέλεθ, ο Βιγιαφάνιες, ο Σάντσες, ο νεαρός Καραγιάννης και οι περισσότεροι παίκτες του Παναθηναϊκού.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Λούκας Βιγιαφάνιες στο 14᾽ είχε την ευκαιρία από την άσπρη βούλα να σκοράρει και να μειώσει σε 1-2. Πολύ κακή εκτέλεση, ούτε με δύναμη, ούτε στην γωνία, έδωσε στον Σα την ευκαιρία να μαντέψει σωστά και να αποκρούσει.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Έκμπερτ, ο οποίος θα μπορούσε να τα έχει πάει καλύτερα στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Μία ιστορική νίκη, λόγω της έκτασης του σκορ, για τον Ολυμπιακό απόψε στην Λεωφόρο. Το σύνολο του Μαρτίνς επιβλήθηκε 4-1 του ανύπαρκτου Παναθηναϊκού και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα, βυθίζοντας ακόμη πιο βαθιά το Τριφύλλι στην εσωστρέφεια από την ποδοσφαιρική ντροπή της πέμπτης θέσης.

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Μολό, Σάντσες, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (67’ Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78’ Τζαβίδας), Ιωαννίδης (78’ Αϊτόρ), Μπουζούκης (62’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (67’ Ενγκμπακοτό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Εμβιλά (78’ Μπρουμά), Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (70’ Τιάγκο Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά), Μασούρας (71’ Φορτούνης), Χασάν (89’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ – Αρης 0-0

ΑΕΚ - Αρης 0-0 (vid)

Mατς που θα περάσει γρήγορα στη λήθη ήταν αυτό ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Άρη στο Ολυμπιακό Στάδιο. Το 0-0 που… σφράγισε την αναμέτρηση έδωσε την 3η θέση στους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης. Δοκάρι ο Τσιγκρίνσκι.

ΑΕΚ και Άρης, έχοντας εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο έκλεισαν τις υποχρεώσεις τους για τη φετινή σεζόν με ένα ισόπαλο 0-0 στο ΟΑΚΑ. Το μοναδικό ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση ήταν το ποια από τις δύο ομάδες θα τερμάτιζε στην 3η θέση στην τελική κατάταξη. Και με τη λευκή ισοπαλία η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή που την κατέκτησε, με την Ένωση να ολοκληρώνει μια αποτυχημένη σεζόν στην 4η θέση. Η ΑΕΚ είχε την υπεροχή στο πρώτο μέρος και αρκετά καλές στιγμές με κορυφαία το δοκάρι του Τσιγκρίνσκι στο 37′. Το δεύτερο μέρος ήταν… σβηστό με τον Άρη να έχει μια πολύ καλή στιγμή με τον Μαντσίνι στο 73′ και το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Έτσι ξεκίνησαν Χιμένεθ και Μάντζιος

Ο Μανόλο Χιμένεθ διατήρησε την τριάδα στην άμυνα σε σχηματισμό 3-4-3 με τον Λιβάι Γκαρσία να επιστρέφει στην αποστολή, αλλά να κάθεται στον πάγκο. Στο τέρμα επανήλθε ο Τσιντώτας, τριάδα στην άμυνα οι Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκης, στην αριστερή πλευρά ο Λόπες, στη δεξιά ο Βασιλαντωνόπουλος και στον άξονα το δίδυμο των Σάκχοφ και Σιμάνσκι. Την τριπλέτα στην επίθεση αποτελούσαν ο Μάνταλος με τον Τάνκοβιτς στα άκρα και ο Ανσαριφάρντ στην κορυφή. Όσον αφορά τον Άκη Μάντζιο στον Άρη, αυτός παρέταξε το κλασικό 4-2-3-1 που συνηθίζει. Ο Κουέστα ήταν στα δοκάρια, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ρόουζ και Σούντγκρεν τετράδα στην άμυνα, Σάσα και Ματίγια οι δύο στον άξονα και οι Ματέο Γκαρσία, Μπερτόγλιο και Γκάμα πίσω από τον προωθημένο Μάνο.

Η ΑΕΚ την υπεροχή, τις ευκαιρίες, αλλά…

ΑΕΚ και Άρης πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, ωστόσο αν κάποια ομάδα έπρεπε να προηγείται αυτή ήταν η Ένωση, η οποία είχε τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο διάστημα των πρώτων 45 λεπτών και αρκετές καλές στιγμές στην τελική τρίτη, ωστόσο δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί. Την ίδια στιγμή οι κιτρινόμαυροι δεν έδιναν τη δυνατότητα στον Άρη να απειλήσει πραγματικά, κλείνοντας καλά τους χώρους στα μετόπισθεν.

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι και μόλις στο 2′ κατάφερε να βρει δίχτυα, όταν ο Μάνταλος ανάγκασε με σουτ τον Κουέστα να αποκρούσει και ο Τάνκοβιτς στο ριμπάουντ σκόραρε, όμως το γκολ σωστά δεν μέτρησε καθώς ο Σουηδός εξτρέμ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ο αρχηγός της ΑΕΚ απείλησε ξανά στο 13′ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, αλλά ο Κουέστα και πάλι σωστά τοποθετημένος μπλόκαρε. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τάνκοβιτς στο 22′ έπειτα από σέντρα του Μπακάκη, με τον Ισπανό γκολκίπερ του Άρη να λέει «όχι».

Η μοναδική καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Τσιντώτας με το ένα χέρι απέκρουσε σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Γκάμα. Ήταν ένα χρονικό σημείο στο οποίο οι παίκτες του Μάντζιου ισορρόπησαν, ωστόσο σχετικά γρήγορα η ΑΕΚ πήρε και πάλι τα ηνία του ματς. Στο 34′ η Ένωση φώναξε για πέναλτι όταν έπειτα από κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι μετά από κόρνερ του Τάνκοβιτς η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Σάκιτς, όμως ο Τρεϊμάνις δεν έδειξε κάτι, ενώ δεν κλήθηκε και στο VAR.

Τρία λεπτά αργότερα, στο 37′, μια φάση… φωτοτυπία λίγο έλειψε να φέρει και το γκολ για την ΑΕΚ, ωστόσο οι κιτρινόμαυροι στάθηκαν άτυχοι. Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

«Σβηστό» δεύτερο μέρος και… όλα στο μηδέν

Ο Χιμένεθ με την έναρξη του δευτέρου μέρους φρέσκαρε τον άξονα του, με τους Γαλανόπουλο και Κρίστιτσιτς να περνούν στις θέσεις των Σάκχοφ και Σιμάνσκι. Οι κιτρινόμαυροι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο, με τον Άρη να προσπαθεί κυρίως να βρει κάποια αντεπίθεση για να απειλήσει και τον Μάντζιο να αλλάζει τον Μάνο με τον Μαντσίνι. Το δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, δεν είχε ρυθμό, ούτε φάσεις σε αντίθεση με τα πρώτα 45 λεπτά…

Ένας τραυματισμός του Σβάρνα ανάγκασε τον Χιμένεθ να περάσει στο παιχνίδι τον Νεντελτσιάρου, ενώ την επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό που είχε υποστεί, έκανε και ο Λιβάι Γκαρσία αντικαθιστώντας τον Τάνκοβιτς. Ο Άρης είχε ισορροπήσει το παιχνίδι, με τον Κουέστα πάντως να επεμβαίνει ξανά στο 72′ σε σουτ του Ανσαριφάρντ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Γκάμα έκανε το γύρισμα μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά ο Μαντσίνι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα εξ επαφής. Ο Μάντζιος στο τελευταίο τέταρτο φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική του γραμμή με τους Μπρούνο και Σίλβα να αντικαθιστούν τους Μπερτόγλιο και Γκάμα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Νεντελτσιάρου που είχε προωθηθεί, μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή του Άρη αλλά ο Ρόουζ με ένα καθοριστικό τάκλιν πήρε τη… μπουκιά από το στόμα του Ρουμάνου στόπερ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από σέντρα του Μιτάι, ο Κρίστιτσιτς έπιασε από πλεονεκτική θέση την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να διατηρείται έτσι ως το τέλος.

MVP: Ο Κουέστα χρειάστηκε να επέμβει αρκετές φορές, κυρίως στο πρώτο μέρος, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στο ύψος τους: Σταθερό ματς τόσο από τον Τσιγκρίνσκι όσο και από τον Σβάρνα στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΚ. Το ίδιο και από τον Ρόουζ στην αμυντική γραμμή του Άρη.

Αδύναμος κρίκος: Ο Σάκχοφ έκανε αρκετά λάθη στο πρώτο μέρος στον χώρο της μεσαίας γραμμής και γι’ αυτό αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Η γκάφα: Δεν υπάρχει καμία φάση μέσα στο ματς πουν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι.

Το στραγάλι: Η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι στο 34′ για χέρι του Σάκιτς έπειτα από κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι. Ο Λετονός διαιτητής Τρεϊμάνις δεν έδειξε κάτι, ενώ δεν κλήθηκε στο VAR για να τσεκάρει τη φάση, το οποίο συμφώνησε μαζί του.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Χαλαρό ματς, χωρίς άγχος στο ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ και τον Άρη να ολοκληρώνουν τη σεζόν με το ισόπαλο 0-0. Η Ένωση είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και θα έπρεπε να είχε πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια βάσει των ευκαιριών που δημιούργησε. Το δεύτερο μέρος ήταν κακό, ο Άρης είχε και από την πλευρά του μια καλή στιγμή, αλλά το παιχνίδι έμεινε στο… μηδέν. Το μοναδικό ενδιαφέρον που είχε η αναμέτρηση ήταν για το ποια ομάδα θα τερμάτιζε τρίτη στην τελική κατάταξη καθώς αμφότερες είχαν εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Και τελικά αυτή είναι ο Άρης, σε μια αξιόλογη σεζόν για τους κίτρινους, με την ΑΕΚ να τερματίζει στην 4η θέση ολοκληρώνοντας μια αποτυχημένη σεζόν καθώς η έξοδος στην Ευρώπη δεν μπορεί να μετριάσει την κακή χρονιά των κιτρινόμαυρων…

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Σβάρνας (64′ Νεντελτσιάρου), Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης (72′ Μιτάι), Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ (46′ Γαλανόπουλος), Σιμάνσκι (46′ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος, Τάνκοβιτς (64′ Λιβάι Γκαρσία), Ανσαριφάρντ

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (90′ Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (74′ Μπρούνο), Γκάμα (74′ Σίλβα), Μάνος (56′ Μαντσίνι)

ΠΑΟΚ – Αστέρας 0-1

Oι παίκτες του Αστέρα πανηγυρίζουν το γκολ στην Τούμπα

Με εύστοχο πέναλτι του Γκόμες στο 28′ ο Αστέρας πέτυχε την πρώτη του νίκη στα play offs, στο τελευταίο ματς της σεζόν, εναντίον του ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε με αρκετούς «αναπληρωματικούς».

Για πρώτη φορά από το 2012 και για τρίτη φορά σε συνολικά σε 18 παιχνίδια, ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε νικητής από την Τούμπα (0-1) κλείνοντας με νίκη τη διαδικασία των playoffs, όπου μέχρι σήμερα μετρούσε μόνο ισοπαλίες.

Oπως αναμενόταν ο Πάμπλο Γκαρσία ξεκούρασε πολλούς από τους βασικούς ποδοσφαιριστές του, καθώς το παιχνίδι της Τούμπας δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον και το μυαλό του Ουρουγουανού ήταν (και) στον τελικό του κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με μια ενδεκάδα γεμάτη νιάτα. Οι Μιχάι, Λύρατζης, Περέιρα, Τσιγγάρας, Κωνσταντέλιας και Τζόλης πήραν φανέλα βασικού και μόνο οι Πασχαλάκης, Βαρέλα, ΣβαμπΣφιντέρσκι ήταν στο αρχικό σχήμα του «Δικεφάλου».

Με αλλαγές παρατάχθηκε και ο Αστέρας Τρίπολης. Ο Μίλαν Ράσταβατς έδωσε χρόνο από την αρχή στους Γκαρσία, Τασουλή, ΒαλιέντεΑλί Μπαμπά και Τζίμα.

Με τη… δεύτερη σκόραρε ο Γκόμες

Τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος για πρώτη φορά ξεκίνησε στην ενδεκάδα. Ο Γκαρσία ζητούσε να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα και την καλή τεχνική του 18χρονου μεσοεπιθετικού, με την μπάλα να περνάει τις περισσότερες φορές από τα πόδια των Σβαμπ και Τσιγγάρα, που είχαν αναλάβει την οργάνωση του παιχνιδιού.

Ο προερχόμενος από 11 ματς δίχως να σκοράρει, Χρήστος Τζόλης, μέσα σ’ ένα λεπτό (10’-11’) πάτησε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή του Αστέρα, στη δεύτερη προσπάθεια και το σουτ του είδε τον Τσιφτσή να του λέει «όχι».

Ο Πασχαλάκης μιμήθηκε τον τερματοφύλακα του Αστέρα, λέγοντας από τη δική του μεριά «όχι» στην πρώτη εκτέλεση του πέναλτι (το κέρδισε ο Γκόμες από τον Σβαμπ), με τον Αστέρα να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ (0-1) με τη δεύτερη (εύστοχη) εκτέλεση του Γκόμες (28’).

Φτωχό θέαμα στο β’ μέρος

Το πρώτο μέρος δεν είχε τίποτα άλλο αξιοσημείωτο, ο ΠΑΟΚ με τόσα πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του δεν μπόρεσε να χτίσει, έστω μια φάση της προκοπής, με τους Αρκάδες να κρατούν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους και τους «ασπρόμαυρους» μακριά από την εστία τους. Ο Γκαρσία έφερε από τον πάγκο τους Ουάρντα και Κρέσπο, κλείνοντας τις αλλαγές του από το 64ο λεπτό ρίχνοντας και τους Κρμέντσικ, Ροντρίγκο, Νινούα, οι γηπεδούχοι άσκησαν μια υποτυπώδη πίεση, με τον Τζόλη να επιβεβαιώνει με την ενέργεια και το σουτ του που έκανε μέσα από τη μεγάλη περιοχή (65’) ότι είναι πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του.

Η κεφαλιά του Ουάρντα από μια στημένη μπάλα (89’) ήταν η καλύτερη στιγμή των «ασπρόμαυρων» σ’ ένα φτωχό από θέαμα και φάσης δεύτερο μέρος.

MVP: Ο Γκόμες κέρδισε το πέναλτι και ευστόχησε από την «άσπρη βούλα», έστω και με τη δεύτερη εκτέλεση, κρίνοντας το αποτέλεσμα στο ματς.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Σπουδαίο παιχνίδι από τον Τασουλή για τους Αρκάδες, σταθερός ο Τσιφτσής.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Με προβλήματα στα αμυντικά καθήκοντα και δίχως να περάσει ούτε μια σέντρα στην αντίπαλη περιοχή ο Περέιρα πλην της ταχύτητας έδειξε ότι θέλει πολύ δουλειά.

Η ΓΚΑΦΑ: Η εμφανής αδυναμία του Περέιρα να παίξει άμυνα, έδωσε όλο το χρόνο στον Αλί Μπαμπά να μεταφέρει με άνεση την μπάλα στην περιοχή και από εκεί στο πέναλτι του Σβαμπ πάνω στον Γκόμες.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Ο Τζοβάρας καταλόγισε σωστά το πέναλτι πάνω στον Γκόμες, ενώ με την συνδρομή του VAR έδωσε επανάληψη, καθώς ο Πασχαλάκης δεν πατούσε πάνω στη γραμμή τέρματος την ώρα που εκτέλεσε ο ποδοσφαιριστής του Αστέρα. Πάντως, κατόρθωσε να εκνευρίσει τους γηπεδούχους σφυρίζοντας το πρώτο υπέρ τους φάουλ στο ξεκίνημα του β’ μέρους!

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Οι ελάχιστοι φίλοι του ΠΑΟΚ που ήταν στις κερκίδες δεν πολύ ενδιαφέρθηκαν για το σημερινό παιχνίδι. Το έδειξαν με τα συνθήματά τους και την αναφορά στον τελικό του κυπέλλου. Εκεί, όπου είχε στραμμένη την προσοχή του ο «Δικέφαλος». Αντίθετα, ο Αστέρας έφυγε για τρίτη φορά στην ιστορία του με το «διπλό» από την Τούμπα και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στα playoffs.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης, Βαρέλα (63’ Ροντρίγκο), Μιχάι (46’ Κρέσπο), Περέιρα, Λύρατζης, Τσιγγάρας, Σβαμπ (64’ Νινού), Κωνσταντέλιας (46’ Ουάρντα), Τζόλης, Σφιντέρσκι (63’ Κρμέντσικ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρσία, Τασουλής, Καστάνιο, Σουάρεθ, Μπελόκ (93’ Χριστόπουλος) , Βαλιέντε, Γκόμες (46’ Κανελλόπουλος), Σίτο (62’ Άλβαρες), Αλί Μπαμπά (46’ Κώτσιρας), Τζίμας (93’ Καρδάρης)

Superleague: Η τελική βαθμολογία των πλέι οφ!

Superleague: Η τελική βαθμολογία και τα highlights των πλέι οφ!

Φινάλε και στα play out της Superleague σε ντέρμπι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά με τον Ολυμπιακό να μετατρέπει σε… πάρτι την «αιώνια μάχη» με τον Παναθηναϊκό. Διπλό γοήτρου για Αστέρα στην Τούμπα.

Στην Λεωφόρο, ο Ολυμπιακός ήταν σαρωτικός και έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον «αιώνιο» αντίπαλο λίγες ημέρες πριν τον τελικό Κυπέλλου στο Ολυμπιακό Στάδιο. Οι «ερυθρόλευκοι» με το… καλημέρα του αγώνα έδειξαν πως είναι τα αφεντικά και σόκαραν τον Παναθηναϊκό καθώς στο 12′ με τα δύο γκολ του Μασούρα το σκορ ήταν ήδη 2-0. Κι αφού στο 13′ έγινε μια… τρελή φάση που ξεκίνησε με ανατροπή του Ιωαννίδη, συνεχίστηκε με γκολ του Χασάν που δεν μέτρησε και κατέληξε σε απέκρουση πέναλτι του Σα από εκτέλεση του Βιγιαφάνιες, οι πρωταθλητές βρήκαν και γκολ με τον Ελ Αραμπί κι ολοκλήρωσαν ένα «εκκωφαντικό πρώτο ημίχρονο» με το υπέρ τους 3-0!
Είναι προφανές ότι στο 2ο ημίχρονο με τον νικητή να έχει κριθεί, ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση ενόψει τελικού και μόνο ο Παναθηναϊκός είχε κίνητρο να… μαζέψει το σκορ. Εν μέρει τα κατάφερε με το καταπληκτικό γκολ του Μαουρίσιο που μείωσε σε 3-1. Βέβαια οι υπόλοιπες πράσινες φάσεις δεν είχαν τύχη και έτσι οι παίκτες του Μαρτίνς χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα βρήκαν ένα ακόμη γκολ με τον Ελ Αραμπί (δεύτερο στο ματς) για το ευρύ 1-4!
Στο Ολυμπιακό Στάδιο, ΑΕΚ και Άρης περισσότερο για το γόητρο ήθελαν τη νίκη που παράλληλα θα έδινε σε όποιον την έπαιρνε και την 3η θέση στο πρωτάθλημα μετά και την ολοκλήρωση των πλέι οφ. Η Ένωση είχε την ελαφρά υπεροχή αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη και έτσι το τελικό 0-0 κράτησε την ομάδα του Άκη Μάντζιου στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Τέλος στην Τούμπα ήταν ξεκάθαρο πως ο ΠΑΟΚ είχε το μυαλό στο παιχνίδι του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ για τον τελικό του Κυπέλλου. Φάνηκε άλλωστε πολύ πριν την σέντρα με τις επιλογές του Πάμπλο Γκαρσία όσο αφορά την αρχική ενδεκάδα. Ο Ουρουγουανός έδωσε ευκαιρίες σε πολλά νέα παιδιά να πάρουν και χρόνο και εμπειρίες από ένα ματς πρωταθλήματος. Έστω κι αν ήταν αδιάφορο καθώς δεν κρίθηκε τίποτα μιας και ο Δικέφαλος του Βορρά είχε… σφραγίσει την 2η θέση. Πάντως το μεγάλο κέρδος είναι για τον Αστέρα Τρίπολης που ολοκλήρωσε τα πλέι άουτ με ένα ακόμη σημαντικό αποτέλεσμα αφού με το γκολ-πέναλτι του Γκόμεζ έφυγε με μια νίκη γοήτρου (0-1) από την Τούμπα!