Ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και διέσυρε τον Αστέρα Τρίπολης * «Όρθιος» στο ΟΑΚΑ με 10 παίκτες ο ΠΑΟΚ * Η βαθμολογία

Ολυμπιακός

Η είσοδος του Μαιτέ Βαλμπουενά στο ημίχρονο έδωσε… φτερά στον Ολυμπιακό που σκόρπισε με 5-1 τον Αστέρα Τρίπολης σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της Super League 1. Μάλιστα συμμετείχε στα τέσσερα από τα πέντε γκολ των Πειραιωτών.

Ύστερα από ένα 12λεπτο πίεσης χωρίς τελική, ο Ολυμπιακός απείλησε στο 13′ με μακρινό σουτ του Μαντί Καμαρά, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η Τσιφτσής βρήκε την μπάλα, αλλά δεν καταλογίστηκε κόρνερ. Ο Βατσλίκ δεν έκανε καλό κοντρόλ όταν του επεστράφη η μπάλα στο 16′, δεν εκτίμησε τη φάση σωστά και όταν ο Μπενίτο έγινε κάτοχος της μπάλας, ο Τσέχος γκολκίπερ τον έσπρωξε  ώσπου αυτή κατέληξε άουτ.

Ο Ρέαμπτσιουκ και ο Βρουσάι ανέβαιναν αρκετά από τις δύο πλευρές, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν τελική. Στο 20′, όμως, έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν μετά από άστοχη έξοδο του Τσιφτσή, ο Τικίνιο έκανε την κεφαλιά από κοντά και ο Τασουλής απομάκρυνε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ο Μαρτίνς άλλαξε πλευρές τους Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρα μετά το 25′, μήπως και αλλάξει κάτι στην εικόνα της ομάδας του. Η πρώτη τελική των Αρκάδων καταγράφηκε στο 30′ με το γυριστό σου του Καπίγια μέσα από την περιοχή, το οποίο η αλήθεια είναι πως δεν προκάλεσε ανησυχία στον Βατσλίκ, ο οποίος μπλόκαρε σταθερά. Ο Τικίνιο στο 35′ αντικαταστάθηκε από τον Αραμπί λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό.

Η πρώτη ουσιαστική απειλή των φιλοξενούμενων καταγράφηκε στο 38′ με το μακρινό σουτ του Μπενίτο, το οποίο «έβγαλε» ο Βατσλίκ, ενώ είχε προηγηθεί ανοιχτό κοντρόλ του Καρβάλιο, που έχασε την μπάλα. Ο Βαλιέντε που σκόραρε στο 39′ ήταν σε θέση οφσάιντ, ενώ στο 45′ ο Εμβιλά απέτυχε να αξιοποιήσει την πολύ ωραία πάσα του Αραμπί και αστόχησε σε σουτ μέσα από την περιοχή, ζητώντας μάλιστα συγγνώμη από τον Μαροκινό επιθετικό.

Ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Αγκιμπού Καμαρά με τον Βαλμπουενά και τον Μανωλά με τον Σισέ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Γάλος πήγε δεξιά, εκεί όπου έπαιζε ο Αγκιμπού Καμαρα και δεν άργησε να κάνει την παρουσία του αισθητή. Στο 52′ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Παπασταθόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 54′ ο Βατσλίκ πέταξε μπροστά για τον Καρβάλιο, αυτός πέρασε στον Βαλμπουενά κι εκείνος στον Βρουσάι. Ο δεξιός μπακ του Ολυμπιακού έδωσε στον Καρβάλιο, το γύρισμα του οποίου εκμεταλλεύτηκε ο Μασούρας στο δεύτερο δοκάρι, γράφοντας το 2-0 με πλασέ.

Στο 57′ ο Μασούρας σκόραρε ξανά. Προηγήθηκε καταπληκτική ενέργεια του Βρουσάι πάνω στον Τασουλή και γύρισμα από δεξιά. Ο διεθνής εξτρέμ με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Τσιφτσή για το 3-0. Το επιθετικό κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε δέκα λεπτά μετά. Στο 67′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Αραμπί έκανε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος προ κενής εστίας έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Ο Αστέρας το μόνο ουσιαστικό που κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μειώσει σε 4-1. Ο Ριέρα, που είχε μπει στο 46′, ταλαιπώρησε τον Σισέ και έκανε το γύρισμα από δεξιά. Ο Μπουχαλάκης προσπάθησε να διώξει, αλλά επί της ουσίας έστρωσε την μπάλα στον Καρμόνα, ο οποίος είχε προωθηθεί. Ο δεξιός μπακ των Αρκάδων σούταρε, η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Μπούχα επιχείρησε να απομακρύνει μετά το δοκάρι, αλλά δεν πρόλαβε να ακουμπήσει την μπάλα. Ο Ολυμπιακός πέτυχε πέμπτο γκολ. Ο Ροντρίγκες που είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή στο 74′, δέχτηκε πάσα από τον Ρέαμπτσιουκ και με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τσιφτσή, ο οποίος βρήκε την μπάλα, χωρίς να καταφέρει να αποτρέψει το 5-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρουσάι, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (46′ Σισέ), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά (61′ Μπουχαλάκης), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Βαλμπουενά), Ζοάο Καρβάλιο, Μασούρας (74′ Ροντρίγκες), Τικίνιο (35′ Ελ Αραμπί).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Καστάνιο, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο (68′ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Κρέσπι, Καπίγια (46′ Ριέρα), Σίτο (59′ Τιλίκα), Μπενίτο (68′ Σονί).

«Όρθιος» στο ΟΑΚΑ με 10 παίκτες ο ΠΑΟΚΑΕΚ - ΠΑΟΚ

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Η Ένωση προηγήθηκε με τον Λιβάι Γκαρσία στο 28΄, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 36΄ με τον Κούρτιτς. Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Χάρης Τσιγγάρας του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο ημίχρονο τα είχε όλα! Μία αποβολή που άλλαξε τα δεδομένα και δύο γκολ. Στο 19΄ ο Τσιγγάρας αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από έλεγχο του VAR) για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Αραούχο και πριν περάσουν δέκα λεπτά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Στο 28΄ από σέντρα του Μάνταλου από δεξιά, ο Λιβάι Γκαρσία πέτυχε το 4ο γκολ του στη λίγκα, στην πρώτη τελική προσπάθεια της ομάδας του. Στο 36΄ από διπλό λάθος των παικτών της ΑΕΚ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Ο Γιασμίν Κούρτιτς εκτέλεσε ένα φαινομενικά ακίνδυνο φάουλ από πλάγια θέση, όμως το τείχος «άνοιξε» και ο Τσιντώτας αιφνιδιάστηκε τοποθετώντας λάθος τα χέρια του, για να σημειωθεί το 1-1. Στα 15 γκολ ο πρώτος σκόρερ και αποκάλυψη του πρωταθλήματος, εξακολουθεί να οδηγεί εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς δέχτηκαν πίεση έως το τέλος του ημιχρόνου και φυσιολογικά θα είχαν πάει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, αν ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης δεν πραγματοποιούσε απίστευτη επεμβαση σε εξ επαφής κεφαλιά του Μάνταλου στο 38΄.

Στο β΄ ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν η αναμενόμενη. Η ΑΕΚ πίεσε κυρίως με σέντρες και πρωταγωνιστικό ρόλο ανέλαβαν οι Κρέσπο, Ίνγκασον που «καθάριζαν» τις περισσότερες φάσεις. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν συνεχώς κόρνερ (11 έναντι μόλις ενός) όμως οι παίκτες του Λουτσέσκου κυριαρχούσαν σε ύψος και δύναμη, ειδικά από τη στιγμή που έλειπε και ο Λιβάι Γκαρσία (αποχώρησε τραυματίας στο 55΄). Τα λεπτά κυλούσαν και οι αλλαγές δεν έφεραν αποτελέσματα, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Οφρυδόπουλος -στο ντεμπούτο του στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο- χρησιμοποίησε ό,τι «όπλο» είχε στη διάθεσή του ρίχνοντας στο ματς και τον Καρίμ Ανσαριφάρντ. Η κεφαλιά του Τζαβέλα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων που έφυγε ελάχιστα άουτ, ήταν και η μοναδική σημαντική ευκαιρία που έχασε η ΑΕΚ σε όλο το β΄ ημίχρονο.

Διαιτητής: Μικαέλ Φάμπρι (Ιταλία)

Κίτρινες: Σιμάνσκι, Βράνιες , Ρότα – Κρέσπο

Κόκκινη: Τσιγγάρας (19΄)

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφυρδόπουλος): Τσιντώτας, Ρότα (74΄ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (56΄ Σάκχοφ), Μάνταλος (82΄ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (56΄ Άμραμπατ), Τσούμπερ (74΄ Τάνκοβιτς), Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης (85΄ , Ιγκανσον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (85΄ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (73΄ Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζαμπά (85΄ Μουργκ), Μπίσεβαρ (66΄ Ελ Καντουρί), Άκπομ.

Η βαθμολογία της Super League 1, «κλείδωσε» την δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚSuper League 1

Στους 15 βαθμούς ανέβασε την διαφορά ο Ολυμπιακός μετά το σαρωτικό 5-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, αφού ο ΠΑΟΚ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Αυτή τη φορά, όμως, το 1-1 στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ δεν έχει τόσο πικρή γεύση για τον «Δικέφαλο του Βορρά» που διατήρησε το +7 από την «Ένωση», που παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 20ό λεπτό δεν κατάφερε να κερδίσει τον κακό της δαίμονα.