Ο Αϊτόρ έδωσε σημαντικό «διπλό» στον Παναθηναϊκό * Ασταμάτητος Παναιτωλικός, πέρασε και από το «Γεντί Κουλέ»! *

Αϊτόρ

Χάρη στην γκολάρα του Αϊτόρ στο 38′, ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε από τη Νίκαια νικώντας με 1-0 τον αξιόμαχο Ιωνικό και πανηγύρισε το δεύτερο «διπλό» του στην Super League 1.

Ο Παναθηναϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, αντιμετώπιζε τεράστια δυσκολία στο να δημιουργήσει διαδρόμους κόντρα στον πολύ καλά οργανωμένο, λόγω και του 5-3-2, Ιωνικό.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι όχι μόνο προστάτευαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα τα μετόπισθέν τους, αλλά ήταν εκείνοι που δημιούργησαν και τις πρώτες φάσεις. Στο 5′ το σουτ του Ντάλσιο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει στο 14′ το μακρινό σουτ του Βιγιαφάνιες, στην πρώτη καλή στιγμή των «πράσινων».

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να απειλούν με στατικές φάσεις. Κορυφαία όλων εκείνη του 16′, με τον Μύγα να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να περνά ξυστά από το δεξιό δοκάρι.

Στη συνεχεία, ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να παίζουν με αρκετή ένταση. Για να φτάσουμε στο 38′, όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Πέρεθ έβγαλε πολύ ωραία μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, με τους φιλοξενούμενους να εναλλάσσουν την μπάλα, τον Βιγιαφάνιες να τη μεταφέρει στον Αϊτόρ με παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και τον Ισπανό εξτρέμ να σκοράρει με εντυπωσιακό γυριστό σουτ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί στα… καπάκια το προβάδισμά του, με τον Χουτεσιώτη να μπλοκάρει στο 40′ το μακρινό σουτ του Καρλίτος.

Ο Ιωνικός μπήκε… φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας δοκάρι στο 48′! Ύστερα από γύρισμα του Ντάλσιο από τα αριστερά, ο Άοσμαν έπιασε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο πόδι του Χουάνκαρ και στη συνεχεία στο αριστερό δοκάρι, για να περάσει κόρνερ.

Το «τριφύλλι» είχε σημαντική  ευκαιρία στο 54′, όταν ο Βιτάλ έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή, με τον Μύγα να επιστρέφει να κόβει καίρια.

Στο 66′ προχώρησαν σε αλλαγές οι δύο ομάδες, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο ματς τους Ιωαννίδη και Παλάσιος για τον Παναθηναϊκό (αντί των Καρλίτος και Βιτάλ) και τον Σπανό τους Μάντζη και Κιάκο για τον Ιωνικό (στη θέση των Τουράμ και Λένις). Παρόλα αυτά, δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο επόμενο κομμάτι του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να προστατεύουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (82′ Ματσούκας), Ντάλσιο (82′ Μάναλης), Άοσμαν, Λένις (66′ Κιάκος), Τουράμ (66′ Μάντζης).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο, Βιγιαφάνιες (88′ Αλεξανδρόπουλος), Αϊτόρ, Καρλίτος (66′ Ιωαννίδης), Βιτάλ (66′ Παλάσιος).

ΒΙΝΤΕΟ: Ασταμάτητος Παναιτωλικός, πέρασε και από το «Γεντί Κουλέ»!

Σπουδαίο διπλό επί του ΟΦΗ με 4-2 πήρε ο Παναιτωλικός για την 19η αγωνιστική της Superleague 1, σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της σεζόν μέχρι τώρα, συνεχίζοντας έτσι το νικηφόρο σερί των τελευταίων ημερών και πλέον «κρυφοκοιτάζει» την εξάδα που οδηγεί στα Play Offs.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη, μετά το διπλό επί της ΑΕΚ, και τρίτη συνολικά σε έξι μέρες μαζί με το 2-1 επί του Ολυμπιακού για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Παναιτωλικός συνέχισε το ονειρικό σερί του, περνώντας σαν… άνεμος από το «Γεντί Κουλέ».

Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να αιφνιδιάζουν μόλις στο 9′ τους Κρητικούς, αφού ο Μεντόζα άνοιξε το σκορ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από δικό του χαμένο πέναλτι. Ο ΟΦΗ αντέδρασε άμεσα αναλαμβάνοντας τον έλεγχο του αγώνα και πιέζοντας στα 3/4 του γηπέδου. Οι Κρητικοί έχασαν ευκαιρίες, έχοντας και δοκάρι, πριν τελικά φτάσουν στην ισοφάριση με όμορφο πλασέ του Νέιρα, πάνω από τον τερματοφύλακα σε τετ-α-τετ στο 43′

Πάνω όμως που όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο, ο Παναιτωλικός «χτύπησε» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού ο Κορνέλιους με κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, άφησε άγαλμα τον Βάτερμαν και διαμόρφωσε το 1-2 του πρώτου ημιχρόνου.

O Παναιτωλικός με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Καρέλη στο 53′ να διαμορφώνει το 1-3 υπέρ των Αγρινιωτών. Ο ΟΦΗ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και στο 66′ κατάφερε να μειώσει το σκορ με τον Νέιρα να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ωστόσο ο Αργεντινός χαφ ήταν ο μοιραίος για τους Κρητικούς.

Συγκεκριμένα, στο 80ο λεπτό ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, με τον Νέιρα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, όμως είδε τον Νίκο Μελίσσα να αποκρούει την προσπάθειά του, με τον πορτιέρε του Παναιτωλικού να γίνεται ήρωας για την ομάδα του.Τελικά ο Παναιτωλικός βρήκε και τέταρτο γκολ, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Βέργος εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα του ΟΦΗ -που έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης- και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βάτερμαν.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης (82′ Στάικος), Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν (60′ Φαν Ντάινεν), Μεγιάδο, Τοράλ (82′ Ναμπί), Τσιλιανίδης (46′ Ντουρμισάι), Νέιρα, Λάμπρου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Αντούνες, Μπαρμπόσα (71′ Τσιγγάρας), Μεντόσα (67′ Ντουάρτε), Μόρσεϊ (82′ Αποστολάκης), Καρέλης (82′ Βέργος).

Έτοιμος για το αυριανό εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, για την 19η αγωνιστική της Super League 1 είναι ο Ολυμπιακός. Σήμερα οι «ερυθρόλευκοι» προπονήθηκαν στον Ρέντη υπό τις οδηγίες του Πέδρο Μαρτίνς και μετά το τέλος του προγράμματος ο Πέδρο Μαρτίνς ανακοίνωσε την αποστολή για το παιχνίδι με τους Ηπειρώτες. Σε αυτή δεν βρίσκεται ο Βατσλίκ, όπως επίσης και ο τραυματίας Μπουχαλάκης.

Αντίθετα, σε αυτή βρίσκεται ο Φαντιγκά, ο οποίος αποκτήθηκε στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, αλλά και οι νεαροί Κίτσος, Μπαγκαλιάνης, Ξενιτίδης. Οι τρεις νεαροί ποδοσφαιριστές ανέβηκαν από τον Πορτογάλο τεχνικό στην πρώτη ομάδα.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΠΑΕ:

Με προπόνηση που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο Αθλητικό Κέντρο του Ρέντη ολοκληρώθηκε η προετοιμασία του Ολυμπιακού για τον εντός έδρας αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα (Κυριακή 19:30, novasports prime).

Μετά το τέλος της προπόνησης ο κ. Πέδρο Μαρτίνς ανακοίνωσε την αποστολή για την αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.