ΟΦΗ-ΠΑΟΚ 1-3: Άνετη τριάρα * Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1* Ο Ολυμπιακός-Παναθηναϊκό 0-0 * Λαμία 2-1 τον Ιωνικό στη Νίκαια * ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο, 3-1 τον ΟΦΗ * Παναιτωλικός-ΑΕΚ 3-1 * Η βαθμολογία

Ο ΠΑΟΚ είχε άνετο απόγευμα στο Ηράκλειο και επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ για την 5η αγωνιστική της Super League Interwetten με τους Σβιντέρσκι, Κούρτιτς και Αουγκούστο να βρίσκουν δίχτυα. Μείωσε ο Ναμπί για τους Κρητικούς.

Μία μεγάλη και σημαντική νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο. Ο Δικέφαλος επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης για την 5η αγωνιστική της Super League Interwetten. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ανώτερη, πράγμα που επιβεβαιώθηκε με τα γκολ των Σβιντέρσκι (15′), Κούρτιτς (58′) και Αουγκούστο (71). Ο Ναμπί έπειτα από σχεδόν 12 μήνες επέστρεψε στη δράση και μείωσε στο σκορ στις καθυστερήσεις.

Στην βαθμολογία ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 12 βαθμούς με την τέταρτη του νίκη σε πέντε παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Στους τέσσερις βαθμούς έμειναν οι Κρητικοί, οι οποίοι μετά από τέσσερις ισοπαλίες γνώρισαν την πρώτη τους ήττα.

Ξεκίνησε δυνατά και πήρε το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με τον Κάρολ Σβιντέρσκι να είναι η κύρια πηγή κινδύνου για τους Κρητικούς. Στο πρώτο λεπτό ο Πολωνός αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς. Στο 4′ ο Σβιντέρσκι είχε νέα καλή στιγμή με τον Διαμαντή να είναι σωτήριος διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να φανεί με τη σειρά του επικίνδυνος με ευκαιρίες του Νέιρα και του Ντουρμισάι, έχοντας ισορροπήσει κατά κάποιον τρόπο το ματς. Στο 15ο λεπτό ο Δικέφαλος όμως πήρε το προβάδισμα. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Σβιντέρσκι πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και έκανε το 0-1 στο 15ο λεπτό.

Ήταν η τρίτη τελική του Σβιντέρσκι και αποδείχθηκε φαρμακερή, παίρνοντας το προβάδισμα σ’ ένα σημείο που ο ΟΦΗ επιχειρούσε να αναθαρρήσει.

Έλεγξε ο Δικέφαλος παρά την αντίδραση του ΟΦΗ

Στη συνέχεια ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει, ώστε να ισοφαρίσει. Στο 24ο λεπτό ο Πασαλίδης πήρε μία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά ήταν άστοχος. Για ένα δεκάλεπτο ο Δικέφαλος ήταν ανενεργός, χωρίς να γράψει τελική, όμως στη συνέχεια πήρε ξανά μπροστά.

Στο 35ο λεπτό ο Αουγκούστο ήταν άστοχος σε ένα σουτ του, ενώ στο 40ο ο Βιεϊρίνια απ’ τα αριστερά της περιοχής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντέβις Επασί που απέκρουσε με τα πόδια. Ο Δικέφαλος πάτησε γκάζι λίγο πριν απ’ το τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως το 0-1 δεν άλλαξε.

Ο Κούρτιτς πέτυχε θεαματικό γκολ με εκτέλεση φάουλ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ. Ο ΠΑΟΚ βέβαια, ο οποίος φάνηκε να κάνει διαχείριση απ’ την αρχή. Το έργο του έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 58ο λεπτό. Ο Κούριτς εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τον Επασί να μην μπορεί να αντιδράσει και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, ο ΟΦΗ ανέβηκε στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 65ο λεπτό ο Ντουρμισάι πήρε κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα όμως έφυγε άουτ. Ορεξάτος μπήκε και ο Γρίβας, που απ’ τα πλάγια στα δεξιά της περιοχής δεν μπόρεσε να ευστοχήσει.

Ο Αουγκούστο κλείδωσε τη νίκη για τον ΠΑΟΚ, μείωσε ο Ναμπί

Ο ΠΑΟΚ όλο αυτό το διάστημα διαχειριζόταν το αποτέλεσμα, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να γίνει ουσιαστικός στο παιχνίδι του. Οι παίκτες του Δικεφάλου την ώρα του παιχνιδιού φρόντιζαν να παίρνουν τις απαραίτητες ανάσες τους.

Με το παιχνίδι να έχει την παραπάνω εικόνα δεν άργησε και το 0-3 απ’ τον Δικέφαλο. Ο Ζίβκοβιτς τροφοδότησε τον Ροντρίγκο μέσα στην περιοχή, εκείνος απ’ τα δεξιά μοίρασε στον Ντόουγκλας Αουγκούστο που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 71′ κλειδώνοντας τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ μέχρι και το τέλος του αγώνα διαχειριζόταν το προβάδισμά του, με τον Λουτσέσκου να προχωράει σε αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής και ανάσες. Απ’ την άλλη, ο ΟΦΗ προσπαθούσε να πετύχει το γκολ της… τιμής και το πέτυχε στις καθυστερήσεις. Ο Ναμπί γύρισε ωραία το σώμα του και έστειλε με όμορφο σουτ την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι, συνδύασε με γκολ την επιστροφή του στα γήπεδα έπειτα από σχεδόν ένα χρόνο μετά τη ρήξη χιαστού του.

ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Διαμαντής, Κοροβέσης (66′ Γρίβας), Σελίμοβιτς, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα (84′ Γιαννούλης), Ουές (84′ Μπαλογιάννης), Ντουρμισάι, Φαν Ντάινεν (78′ Ναμπί).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (77′ Μιτρίτσα), Κούρτιτς, Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (85′ Κωνσταντέλιας), Αουγκούστο (72′ Εσίτι), Μπίσεσβαρ (77′ Σίντκλεϊ), Σβιντέρσκι (72′ Άκπομ).

Πήρε βαθμό στο 88′ ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον ΑτρόμητοΠήρε βαθμό στο 88′ ο ΠΑΣ Γιάννινα από τον Ατρόμητο

Τελικό αποτέλεσμα 1-1 στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε νωρίς και είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά δεν το έβαλε και ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε στο τέλος

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τους γηπεδούχους, αφού στο 6′ ο Κλωναρίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Πίρσμαν και εκτέλεσε τον Λοντίγκιν για το 1-0. Στο 15′, μάλιστα, οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να βάλουν και δεύτερο γκολ αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε τον Καστεγιάνο δύο φορές.

Στο 21′ ήταν η σειρά του ΠΑΣ να πλησιάσει στο γκολ αλλά ο Πίριτς νίκησε τον Περέα στο τετ α τετ και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε.

Στο β’ μέρος ο Ατρόμητος είχε μεγάλες ευκαιρίες με τους Κλωναρίδη και Νάτσο αλλά κανείς τους δεν έβαλε το δεύτερο γκολ και η τιμωρία ήρθε στο 88′, όταν ο Μίνα βρήκε τον Μορέιρα, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1.

Ατρόμητος: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Σάλομον, Γκαλβάο, Καρτάλης (61′ Νάτσος), Κλωναρίδης (75′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης (75′ Μπεντινέλι).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε (82′ Παντελάκης), Πίρσμαν, Μορέιρα, Καραχάλιος (82′ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (65′ Μπρέμερ), Τριάδης(46′ Λώλης), Περέα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να νικήσει τον διαβασμένο Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός Παναθηναϊκός

Το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League 1 δεν είχε νικητή. Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σ’ ένα ματς χωρίς τις μεγάλες φάσεις, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους «πράσινους» να πέφτουν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως να κρατούν το «μηδέν» μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έφτασε τους 11 βαθμούς με τη δεύτερη του ισοπαλία στο πρωτάθλημα, έπειτα από την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και δεν κατάφερε να σκαρφαλώσει στην κορυφή, όπου βρίσκονται ο ΠΑΟΚ με τον Βόλο. Στην έκτη θέση βρίσκεται ο Παναθηναϊκός έχοντας συγκεντρώσει επτά βαθμούς, παίρνοντας την πρώτη του ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησαν την αναμέτρηση με επιθετικογενές σχήμα δείχνοντας τις προθέσεις τους. Οι «ερυθρόλευκοι» παρατάχθηκαν με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Αραμπί, Τικίνιο και Μασούρα μαζί. Ο Μαροκινός κινούταν πίσω από τον Βραζιλιάνο, ενώ ο Μασούρας ήταν στα δεξιά και ο Αγκιμπού στα αριστερά. Με τον ίδιο σχηματισμό παρατάχθηκε και ο Παναθηναϊκός με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει για πρώτη φορά μαζί τους Καρλίτος, Βιτάλ, Παλάσιος και Χατζηγιοβάνη. Παράλληλα, ντεμπούτο κάτω από τα γκόλποστ των «πράσινων» έκανε ο Μπρινιόλι.

Το παιχνίδι είχε επτάλεπτη διακοπή εξαιτίας καπνογόνων μεταξύ του 2′ και του 9′. Η πρώτη τελική στην αναμέτρηση ανήκε στον Σισέ, ο οποίος πήρε μία κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 24′ ο Αγκιμπού Καμαρά “χτύπησε” την πόρτα του Μπρινιόλι με κεφαλιά που πέρασε άουτ. Η πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό καταγράφηκε ένα λεπτό αργότερα, με τον Βιτάλ να σουτάρει άουτ, μετά την πάσα του κλεισμένου Καρλίτος.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζαν βιαστικοί στις κινήσεις τους, ψάχνοντας γρήγορα να μεταφέρουν την μπάλα στην επίθεση χωρίς να χτίζουν τις επιθέσεις τους. Ο Ολυμπιακός επένδυε σε στημένα που κέρδιζε με το σχήμα των δύο επιθετικών. Ο Γιοβάνοβιτς ήθελε να χτυπήσει τους Πειραιώτες στην αντεπίθεση, ενώ στο 33ο λεπτό είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Χατζηγιοβάνη που έφυγε πάνω από την εστία του Βατσλίκ.

Στο 40ο λεπτό ο Μασούρας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και αριστερά, έφερε τη μπάλα στο δεξί, έκανε και το σουτ, το οποίο έφυγε άουτ. Αυτή ήταν και η πρώτη καλά δομημένη προσπάθεια των «ερυθρόλευκων».

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βγάζει εύκολα το αμυντικό του πλάνο. Το πρώτο ημίχρονο είχε δέκα τελικές, αλλά μόλις μια προς την εστία και ελάχιστη απειλή και δουλειά για τους Μπρινιόλι και Βατσλίκ.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και είχε δυο τελικές, μία με τον Μαντί Καμαρά στο 47′ έπειτα από ένα μακρινό σουτ του και ένα ο Τικίνιο, ο οποίος αστόχησε με κεφαλιά από θέση βολής στην περιοχή. Στο 50ο λεπτό είχαμε δεύτερη εννιάλεπτη διακοπή ξανά εξαιτίας ομίχλης που δημιουργήθηκε από καπνογόνα.

Ο Ολυμπιακός μετά τη διακοπή συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας επιχειρώντας να βρει χώρους στην περιοχή των πρασίνων, ωστόσο δεν κατάφερνε να βρει τη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός έψαχνε να γίνει απειλητικός στην κόντρα επίθεση, χωρίς όμως να μπορεί ούτε εκείνος να “πονοκεφαλιάσει” τον Τόμας Βατσλίκ. Στο 74′ οι «πράσινοι» έκαναν την πρώτη τους τελική μετά το 33ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Αλεξανδρόπουλου, που μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Μαρτίνς θέλησε να ανεβάσει ταχύτητα και στο 77ο λεπτό είχε ευκαιρία με σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, το οποίο απέκρουσε ο Μπρινιόλι. Στη συνέχεια ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί είχε τη δική του στιγμή ένα λεπτό αργότερα.

Εφόσον δεν υπήρχε ακόμη σκορ, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις, με τον Μακέντα και τον Λούντκβιστ να περνούν για τον Παναθηναϊκό και τον Μαρτίνς να βάζει τον Βαλμπουενά. Μέχρι και το τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός κρατούσε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε με τους Κούντε και τους Ρόνι Λόπες να γίνουν πιο επιθετικοί.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν “κατασκηνώσει” στην περιοχή του Παναθηναϊκού, όμως πάλι δεν έβρισκαν λύσεις. Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αρκετά διαβασμένοι, ενώ όποτε χρειάστηκε επενέβη και ο Μπρινιόλι. Έτσι, παρά το γεγονός ότι έμεινε χαμηλά στο γήπεδο κράτησε το μηδέν και πήρε εν τέλει και τον βαθμό παρά τις απουσίες του. Ο Ολυμπιακός γνωρίζει απ’ την πλευρά του ότι θα μπορούσε να κάνει καλύτερα κάποια πράγματα στον αγωνιστικό χώρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Μπουχαλάκης (90+9΄ Λόπες), Μ. Καμαρά (90΄ Κούντε), Μασούρας (82΄ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Τικίνιο, Ελ Αραμπί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σάρλια, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Πέρεθ, Βιτάλ (90+8΄ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (79΄ Μακέντα), Παλάσιος (79΄ Λούντκβιστ), Καρλίτος (90+3΄ Μαουρίσιο)

Πρώτη νίκη για τη Λαμία, 2-1 τον Ιωνικό στη Νίκαια

Με 10 παίκτες από το 19′ οι γηπεδούχοι

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Ιωνικό και πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για τη Λαμία, η οποία πέρασε από τη Νίκαια επικρατώντας με 2-1.

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να είναι πιο δραστήριοι και να πιέζουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ: Το χέρι του Ντάλσιο στο 19′ οδήγησε τον διαιτητή, μέσω VAR, στο σημείο του πέναλτι και του έδειξε και κόκκινη κάρτα, με τον Μανούσο να εκτελεί και να ανοίγει το σκορ (0-1).

Παρ’ όλα αυτά, ο Ιωνικός αντέδρασε και στο 36′ ισοφάρισε με το ωραίο πλασέ του Άοσμαν μετά την πάσα του Τουράμ (1-1). Η ομάδα της Νίκαιας, όμως, σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες, έχασε και τον Τσιγκρίνσκι με τραυματισμό στο τέλος του ημιχρόνου.

Τα δεδομένα, παρά το 1-1, ήταν υπέρ της Λαμίας και η επιβεβαίωση ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 55′ ο Γκόλεμιτς με κεφαλιά, μετά το κόρνερ του Τάιρον, έκανε το 1-2, το οποίο έμεινε ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας (76’ Κωνσταντινίδης), Τσιγκρίνσκι (46’ Βαφέας), Σάντσεζ (89’ Μπουένο), Βαλεριάνος, Ρομαό, Κάνιας (76’ Μπάσα), Ντάλσιο, Άοσμαν, Καμπράλ (35’Μάναλης), Τουράμ.

Λαμία: Γκαραβέλης, Βύντρα, Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεζ, Μαζουλουξής, Νούνιες (89’ Σκόνδρας), Ρόμανιτς (88’ Αραμπούλι), Τάιρον (69’ Μανουσάκης), Μανούσος (68’ Μπεχαράνο), Καραμάνος.

Περίπατος του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο, 3-1 τον ΟΦΗΠερίπατος του ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο, 3-1 τον ΟΦΗ

Σβιντέρσκι, Κούρτιτς και Αουγκούστο τα γκολ

Εύκολο απόγευμα για τον ΠΑΟΚ στην Κρήτη, αφού νίκησε με 3-1 τον ΟΦΗ και πήγε στους 12 βαθμούς, όσους έχει και ο Βόλος.

Από τα πρώτα λεπτά οι Θεσσαλονικείς άσκησαν πίεση, αλλά οι Κρητικοί ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη ευκαιρία και ήταν και μεγάλη, με το τετ α τετ του Ντουρμισάι, τη λόμπα του οποίου «εξουδετέρωσε» τελικά ο Πασχαλάκης. Και αφού δεν έγινε το 1-0, έγινε αμέσως μετά, στο 15′, το 0-1: Σέντρα του Ζίβκοβιτς, κεφαλιά του Σβιντέρσκι και γκολ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε, πλέον, το προβάδισμα και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήλεγξε σε απόλυτο βαθμό το παιχνίδι, απέναντι σε έναν ΟΦΗ που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος μετά την ευκαιρία του 12ου λεπτού.

Κλείδωσε τη νίκη ο Κούρτιτς

Με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους, ένα δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ θα τελείωνε πρόωρα τον αγώνα και έτσι έγινε. Στο 58′ ο Κούρτιτς με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2 και κάπου εκεί κατάλαβαν άπαντες ότι οι τρεις βαθμοί θα πάνε στη Θεσσαλονίκη.

Στο 71′, μάλιστα, ο Αουγκούστο με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής έγραψε το 0-3, με τους Λουτσέσκου και Νιόπλια να κάνουν τις αλλαγές τους στη συνέχεια, τον ΟΦΗ να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 91′ με ωραίο σουτ του Ναμπί (1-3) και τον ΠΑΟΚ να παίρνει εύκολα τη νίκη.

Πέρασε από το Αγρίνιο η ΑΕΚ με 3άρα στον ΠαναιτωλικόΠέρασε από το Αγρίνιο η ΑΕΚ με 3άρα στον Παναιτωλικό

Νίκη με 3-1 για την Ένωση

Με γκολ των Γκαρσία, Βράνιες και Τσούμπερ η ΑΕΚ επιβλήθηκε του Παναιτωλικού, αφήνοντας πίσω της την ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Η Ένωση μπήκε καλά στον αγώνα, κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, κράτησε μπάλα, πίεσε τους γηπεδούχους και τελικά άνοιξε το σκορ στο 13′, έχοντας και τη… βοήθεια του τερματοφύλακα Ροντρίγκες. Γιατί; Επειδή έκανε άστοχη έξοδο στη σέντρα του Μοχαμάντι, με αποτέλεσμα ο Λιβάι Γκαρσία με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ (0-1).

Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, είχαν ψυχολογία μετά το προβάδισμα, απείλησαν ξανά στο 21′ με το σουτ του Τσούμπερ που κόντραρε και έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι και τελικά το έβαλαν και το δεύτερο γκολ: Εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο στο 26′, κεφαλιά του Βράνιες και 0-2.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά το έκανε με κάποια μακρινά σουτ που δεν προβλημάτισαν τον Στάνκοβιτς και το ημίχρονο βγήκε εύκολα για την ΑΕΚ.

Μείωσαν οι Αγρινιώτες, το «κλείδωσε» ο Τσούμπερ

Εύκολο θα μπορούσε να είναι και το δεύτερο και συνολικά το παιχνίδι, αν στο 49′ η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα μετά τη νέα κεφαλιά του Βράνιες, αλλά ο Βαρόνε έδιωξε πάνω στη γραμμή. Και λίγα λεπτά μετά, στο 58′, το ματς απέκτησε και πάλι ενδιαφέρον, αφού ο Βέργος με πλασέ εντός περιοχής μείωσε σε 1-2.

Με ενθουσιασμό από το γκολ, ο Παναιτωλικός ανέβηκε και πίεσε για την ισοφάριση, πλησιάζοντας σε αυτή στο 78′ με την κεφαλιά του Λε Ταλέκ, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς. Οι Αγρινιώτες ήταν δυνατά μέσα στο παιχνίδι και πίστευαν ότι θα πάρουν αποτέλεσμα, η ΑΕΚ είχε στο νου της το 0-3 που έγινε 3-3 κόντρα στον ΟΦΗ και δεν ήθελε να το ξαναπάθει και… όντως δεν το έπαθε.

Στο 83′ ο Ανσαριφάρντ σούταρε, ο Μελίσσας απέκρουσε και ο Τσούμπερ στην επαναφορά έκανε το 1-3, κλειδώνοντας τους τρεις βαθμούς για τον δικέφαλο αετό. Οι Αγρινιώτες δεν είχαν, άλλωστε, χρόνο στη διάθεσή τους για να αποφύγουν το μοιραίο, έχοντας και δοκάρι στο 91′ σε κεφαλιά του Βέργου.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκες (46′ Μελίσσας), Λούι (86′ Μόρσεϊ), Βργκοτς, Κορνέλιους, Αντούνες (74′ Αποστολάκης), Βαρόνε, Ντίας, Φλόρες, Μεντόσα (41′ Μπαρμπόσα), Βέργος, Ντουάρτε (74′ Ζεστέντ).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (67′ Σιμάνσκι), Λε Ταλέκ (84′ Σάκχοφ), Μάνταλος (75′ Χατζισαφί), Γκαρσία (84′ Σβάρνας), Αραούχο (75′ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ.

Η βαθμολογία της Super League 1, στην κορυφή ΠΑΟΚ και Βόλος!

Super League 1

Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική της Super League 1 στην οποία, φυσικά, δέσποζε το «αιώνιο» ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Μετά την ισοπαλία (0-0), λοιπόν, στο «Γ. Καραϊσκάκης», οι Πειραιώτες έπεσαν στην 3η θέση, αφού στην κορυφή, πλέον, βρίσκονται… αγκαζέ ΠΑΟΚ και Βόλος! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέρασε άνετα από την έδρα του ΟΦΗ (1-3), ενώ ο Βόλος, επικρατώντας με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, έφτασε τα τέσσερα «τρίποντα» στο πρωτάθλημα και συνεχίζει… τρένο, δείχνοντας πως η συντριβή στη Λεωφόρο ήταν μια κακή παρένθεση.

Ο Παναθηναϊκός τώρα, με τον βαθμό, που «τσίμπησε» στο Φάληρο, είναι στην 6η θέση με 7 βαθμούς. Από εκεί και πέρα, η ΑΕΚ με την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση με 10 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα παραμένοντας αήττητος στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο (1-1) είναι στον… πόντο ακριβώς από κάτω!

Τέλος, ο Άρης έκανε πισωγύρισμα με το 0-0 απέναντι στον ψυχωμένο Απόλλωνα Σμύρνης, ενώ η Λαμία πανηγύρισε μεγάλο «διπλό» (1-2) στη Νίκαια, για την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα!