ΟΦΗ-Άρης 0-1: “Μπαλωθιά” Φετφατζίδη * Πανιώνιος-Παναιτωλικός 0-2: Διπλό παραμονής * Βόλος-Ατρόμητος 2-3: “Καθάρισε” ο Μανούσος * Ξάνθη-Αστέρας 1-2: Τη βύθισε * Λαμία-ΑΕΛ 0-0: Όλα μηδέν

Ο Άρης, παρά τα τεράστια αγωνιστικά προβλήματα, επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ με σκόρερ τον Γιάννη Φετφατζίδη (14′) και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την 5η θέση. Χαμένο πέναλτι και δοκάρι για τον ΟΦΗ με τον Ζοάο Φιγκεϊρέδο που αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις.

Σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης έκανε ο Άρης. Η ομάδα του Μίχαελ Ένινγκ επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ για την 8η αγωνιστική των playoffs της Super League χάρη σε γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 14ο λεπτό και είναι πλέον στο +5 από τους αντιπάλους του.

Ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κιτρίνους ο Χούλιαν Κουέστα που απέκρουσε πέναλτι του Ζοάο Φιγκεϊρέδο στο 53ο λεπτό, έχοντας γενικότερα πολύ καλή παρουσία. Αντίθετα, ο Βραζιλιάνος ήταν μοιραίος για την ομάδα του, αφού πέρα από το χαμένο πέναλτι, είχε δοκάρι στο 77′, ενώ αποβλήθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

1. ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ 4-2-3-1 Ο ΣΙΜΟΣ, ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ Ο ΕΝΙΝΓΚ

Ο Γιώργος Σίμος, ύστερα από τους δύο αγώνες κόντρα σε ΠΑΟΚ (2-2) και ΑΕΚ (2-0) που χρησιμοποίησε το 5-4-1, επέστρεψε στο αγαπημένο του 4-2-3-1. Ο Γιώργος Κουτρουμπής εξέτισε την τιμωρία του και βρέθηκε στο πλευρό του Κώστα Γιαννούλη στο κέντρο της άμυνας, ενώ από τη μέση και μπροστά ο μοναδικοί που αγωνίστηκαν και κόντρα στην Ένωση ήταν οι Πασχάλης Στάικος και Αντίλ Ναμπί.

Από την άλλη πλευρά, ο Μίχαελ Ένινγκ προχώρησε σε μία αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με την ήττα από τον Ολυμπιακό (2-4), καθώς ο Μιχάλι Κόρχουτ ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού και επέστρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας. Οι επιλογές του Γερμανού τεχνικού είναι, άλλωστε, περιορισμένες, καθώς πολλοί από τους βασικούς παίκτες αποχώρησαν στα τέλη Ιουνίου.

2. Ο ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟΣ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ

Ο ΟΦΗ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στον αγωνιστικό χώρο και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, χάνοντας μία καλή ευκαιρία με τον Στάικο στο 8ο λεπτό. Στον αντίποδα, ο Άρης προσπάθησε να “χτυπήσει” κυρίως σε κόντρα επιθέσεις και δικαιώθηκε για την επιλογή του. Συγκεκριμένα, έξι λεπτά μετά τη χαμένη ευκαιρία του Στάικου, ο Κόρχουτ βγήκε υπέροχα στην αντεπίθεση, συνεργάστηκε με τους Μπρούνο Γκάμα και Ντανιέλ Μαντσίνι, στρώνοντας στον Γιάννη Φετφατζίδη που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 με υπέροχο πλασέ.

Ο 29χρονος εξτρέμ είχε “κλείσει” στην Αλ Αΐν πριν από μία εβδομάδα, αλλά η μεταγραφή του -ευτυχώς για τον Άρη- ναυάγησε για οικονομικούς λόγους, με συνέπεια να επιστρέψει κανονικά στη διάθεση του Ένινγκ. Μάλιστα, η επιστροφή του είναι αρκετά εντυπωσιακή όσον αφορά στο σκοράρισμα, αφού μετά το γκολ απέναντι στον Ολυμπιακό, σκόραρε και απέναντι στους Κρητικούς, φτάνοντας τα πέντε τέρματα (πέρα από τις εννιά ασίστ) σε 31 αγώνες με την κίτρινη φανέλα στο πρωτάθλημα.

3. “ΤΡΥΠΑ” ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΟΦΗ

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η κεφαλιά του ανενόχλητου Φιγκεϊρέδο πέρασε πάνω από την εστία του Κουέστα. Αυτή ήταν κι η τελευταία καλή στιγμή για τους Κρητικούς στο πρώτο μέρος, αφού στη συνέχεια ανέλαβαν τα ηνία οι παίκτες του Ένινγκ και έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ.

Στο 34′ ο Γουάλι αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του στα σουτ των Μαρτίνες και Μαντσίνι, ενώ λίγα δευτερόλπετα αργότερα ο Λίντσλεϊ Ροζ δεν κατάφερε να σκοράρει με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση. Ο ΟΦΗ αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στο κέντρο της άμυνας, καθώς οι παίκτες του Άρη έβγαιναν διαρκώς στην πλάτη των Κουτρουμπή – Γιαννούλη, δημιουργώντας ρήγματα. Ωστόσο, οι προσπάθειες του Μπρούνο Γκάμα στο 42′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους κιτρίνους.

4. ΦΙΓΚΕΪΡΕΔΟ VS ΚΟΥΕΣΤΑ ΣΗΜΕΙΩΣΑΤΕ “2”

Στο δεύτερο μέρος, όπως και στο πρώτο, οι παίκτες του ΟΦΗ μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και έψαξαν ένα γρήγορο γκολ. Μάλιστα, θα μπορούσαν να το πετύχουν πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Χούλιαν Κουέστα. Ο Φιγκεϊρέδο ανατράπηκε από τον Μπαγκαλιάνη μέσα στην περιοχή, ο Τσαγκαράδης -αφού πήρε το ΟΚ κι από το VAR για πιθανό οφσάιντ στην αρχή της φάσης- έδειξε το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε την εκτέλεση του Βραζιλιάνου επιθετικού.

Γενικότερα, το δεύτερο μέρος ήταν μία “μάχη” των δύο παικτών που έβγαλε νικητή τον Ισπανό. Στο 58ο λεπτό ο Φιγκεϊρέδο βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ, ενώ στο 62′ ο Ισπανός γκολκίπερ είπε “όχι” σε σουτ από πλάγια θέση του Ναμπί. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Φιγκεϊρέδο δεν κατάφερε να νικήσει γι’ άλλη μία φορά τον Κουέστα, ο οποίος παραχώρησε κόρνερ, ενώ στο 77′ ήταν η σειρά του δεξιού δοκαριού να μην επιτρέψει στον Βραζιλιάνο επιθετικό να χριστεί σκόρερ.

5. ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ 0-2, ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΟΦΗ ΚΙ ΑΠΟΒΟΛΗ ΦΙΓΚΕΪΡΕΔΟ

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης θα μπορούσε να “καθαρίσει” τη νίκη, εκμεταλλευόμενος τα κενά που είχαν αφήσει οι γηπεδούχοι. Όμως, ο Μαντσίνι δεν ήταν ψύχραιμος στο τετ α τετ με τον Γουάλι, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει άουτ. Οι Κρητικοί έψαξαν το γκολ, πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φιγκεϊρέδο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μπαγκαλιάνη και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες σε ένα κρίσιμο σημείο.

Ουσιαστικά, ο Βραζιλιάνος φορ, που έχει ξεχωρίσει την εφετινή σεζόν, δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά, αποτελώντας τον μοιραίο για την ομάδα του. Μετά την αποβολή, ο Άρης διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση, δεν απειλήθηκε και έφτασε σε μία σπουδαία νίκη που τον καθιστά το απόλυτο φαβορί για την πέμπτη θέση.

Γήπεδο: “Θ. Βαρδινογιάννης”

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μαρινάκης (87′ Μπράουν), Κουτρουμπής, Γιαννούλης (87′ Ζοάο Βίκτορ), Κοροβέσης, Μεγιάδο, Ναμπί (78′ Νοικοκυράκης), Στάικος (65′ Σεμέντο), Βαζ, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο.

ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Κόρχουτ (71′ λ.τρ. Σόουζα), Ματίγια, Σάσα, Μαρτίνες (80′ Μπακούτσης), Μπρούνο Γκάμα, Φετφατζίδης (85′ Διαμαντόπουλος), Μαντσίνι.

Σκόρερ:  14′ Φετφατζίδης

Κίτρινες: 29′, 90 +3′ Φιγκεϊρέδο, 38′ Μεγιάδο, 53′ Γιαννούλης, 81′ Νέιρα, 90 +2′ Κουτρουμπής / 31′ Κόρχουτ, 52′ Μπαγκαλιάνης, 68′ Μαντσίνι, 90 +5′ Κουέστα

Κόκκινες:  90 +3′ Φιγκεϊρέδο

Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)

Βοηθοί: Ηλίας Αλεξέας (Μεσσηνίας), Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας)

4ος: Αριστείδης Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

VAR: Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας)

AVAR: Μιχάλης Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Πανιώνιος – Παναιτωλικός 0-2: Διπλό παραμονής για την ομάδα του Αγρινίου

Ο Παναιτωλικός πήρε το πρώτο διπλό τη φετινή σεζόν επικρατώντας 2-0 του Πανιωνίου, εξασφάλισε πως δεν θα πέσει απευθείας, και έγινε το απόλυτο φαβορί για απευθείας παραμονή στην κατηγορία την ώρα που ο Πανιώνιος αν και δεν έχει υποβιβαστεί μαθηματικά δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Διπλό παραμονής για τον Παναιτωλικό στη Νέα Σμύρνη με την ομάδα του Αγρινίου να επικρατεί με 2-0 του Πανιωνίου με σκόρερ τους Μπαϊρόβιτς και Τζανακάκη. Η ομάδα του Μάκη Χάβου πήρε το πρώτο της διπλό τη φετινή σεζόν και ουσιαστικά εξασφάλισε πως δεν θα υποβιβαστεί απευθείας αλλά ακόμα και αν χάσει την τελευταία αγωνιστική των playouts θα έχει ευκαιρία να μείνει στην κατηγορία μέσω του μπαράζ.

Από την αλλη ο Πανιώνιος που ηττήθηκε δεν υποβιβάστηκε ακόμα μαθηματικά, καθώς έχασε και η Ξάνθη, αλλά δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τους Ακρίτες την τελευταία αγωνιστική ώστε να πάει τουλάχιστον στο μπαράζ παραμονής.

1. ΠΡΩΤΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟ

Ο Παναιτωλικός πέτυχε το πρώτο του διπλό τη φετινή σεζόν και μάλιστα σε έναν τελικό παραμονής στην κατηγορία. Δύο γκολ από τους Μπαϊροβιτς και Τζανακάκη έδωσαν τη νίκη με 2-0 στους φιλοξενούμενους που πλέον κρατάνε την τύχη στα χέρια τους. Καθώς με το τρίποντο στη Νέα Σμύρνη ο Παναιτωλικός ανέβηκε στους 26 βαθμούς και δεδομένα δεν μπορεί αν πέσει απευθείας ακόμη και αν χάσει στο τελευταίο ματς με το Βόλο στο Αγρίνιο και νικήσει η Ξάνθη. Θα έχει μια ακόμη ευκαιρία στο μπαράζ.

2. ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΙ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, περισσότερο συγκεντρωμένοι από τον Πανιώνιο και έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση. Απείλησαν περισσότερο την εστία του Πανιωνίου που έδειξε κουρασμένος και το πρώτο γκολ μπορεί να ήρθε με πέναλτι που σήκωσε διαμαρτυρίες και έδωσε ο Ευαγγέλου μέσω VAR αλλά η απόφαση ήταν σωστή. Σε κεφαλιά του Μπαϊροβιτς η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ευαγγέλου με κατεύθυνση της μπάλας προς την εστία, ο ρέφερι ειδοποιήθηκε από το VAR, είδε τη φάση, έδωσε το πέναλτι και ο επιθετικός του Παναιτωλικού άνοιξε το σκορ.

Το γκολ αυτό φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Πανιωνίου οι οποίοι έβγαλαν ένταση στις μονομαχίες και έδειξαν να μην έχουν καθαρό μυαλό. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι με το υπέρ τους σκορ μπήκαν καλύτερα και στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν σε ένα ακόμη γκολ που ουσιαστικά ψαλίδισε τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων. Ο Τζανακάκης με πλασέ με το αριστερό πέτυχε το γκολ ακι έγραψε το 2-0 για την ομάδα του. Εν συνεχεία ο Παναιτωλικός βρήκε και άλλα κενά στην άμυνα του Πανιωνίου αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει και άλλο γκολ.

3. ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΣΤΑ PLAYOFFS ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ

Ο Πανιώνιος που είχε δώσει μεγάλη μάχη στα playouts και έως τώρα δεν είχε ήττα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό από την αναμέτρηση με τον Παναιτωλικό. Παρά τις προσπάθειες του Λεωνίδα Βόκολου από τον πάγκο και τις αλλαγές του σε πρόσωπα και σύστημα μετά το 0-2 σε 4-4-2 ώστε να γίνει απειλητικός και να βρει κάποιο γκολ δεν τα κατάφερε. Γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διαδικασία των playouts και πλέον δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του. Καθώς θέλει καλύτερο αποτέλεσμα στο εκτός έδρας ματς με τον Ατρόμητο από την Ξάνθη που την ίδια ώρα θα παίζει με αντίπαλο την ΑΕΛ εκτός έδρας.

4. ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ

Με το τέλος της αναμέτρησης υπήρξαν συγκλονιστικές στιγμές στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης. Οι παίκτες του Πανιωνίου δεν μπορούσαν να πιστέψουν πως η ομάδα βρίσκεται ένα βήμα από τον υποβιβασμό ενώ την ίδια ώρα φίλοι των γηπεδούχων μπήκαν στη θύρα που φιλοξενούνται οι φανατικοί οπαδοί και φώναξαν συνθήματα υπέρ των “κυανέρυθρων”. Ο Κόρμπος, ο Μαξίμοβιτς και αρκετοί παίκτες του Πανιωνίου πήγαν προς το μέρος τους για να τους ευχαριστήσουν για τη συμπαράσταση ενώ μίλησαν μαζί τους για αρκετή ώρα μέσα σε κλίμα συγκίνησης.

Γήπεδο: (Νέας Σμύρνης)

Σκόρερ: 40′ Μπαϊροβιτς, 49′ Τζανακάκης

Κίτρινες: 38′ Ευαγγέλου/43′ Ντάλσιο, 45′ Λιάβας, 68′ Ντουάρτε, 86′ Ταχάρ, 90+3′ Ντίας

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)

Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας)

Τέταρτος: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

AVAR: Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λεωνίδας Βόκολος): Κότνικ, Ρέντζας (46′ Παπαγεωργίου), Σταυρόπουλος, Ευαγγέλου, Σαραμαντάς, Λυμπεράκης (71′ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Μαξίμοβιτς (83′ Γρίβας), Οικονομίδης (46′ Άρσε), Παπανικολάου (52′ Αραμπούλι), Τσιλούλης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντες, Πάρρας, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης (73′ Μιμίτο), Λιάβας, Ταχάρ, Ντάλσιο (82′ Αριγίμπι), Μπαίροβιτς (64′ Τσίγγαρας), Ντουάρτε (81′ Λουσέρο), Ρόσα, Ντίας.

Βόλος – Ατρόμητος 2-3: “Καθάρισε” ο Μανούσος για τους φιλοξενούμενους

Ο Γιώργος Μανούσος σκόραρε τρεις φορές σε ένα ημίχρονο, αλλά ο Ατρόμητος χρειάστηκε την εντυπωσιακή απόκρουση του Μπάλαζ Μέγερι στο 93′ για να φύγει με το τρίποντο από τον Βόλο.

Ο Ατρόμητος συνεχίζει να διεκδικεί την 7η θέση στη Super League 1, παραμένοντας στο κυνήγι του Αστέρα Τρίπολης -εν τω μεταξύ, κέρδισε εκτός έδρας την Ξάνθη. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο μέρος (με πρώτο και καλύτερο τον Γιώργο Μανούσο), μπορούσαν να πετύχουν περισσότερα από τα τρία γκολ του βασικού τους σέντερ φορ, στην επανάληψη όμως λίγο έλειψε να υποστούν ολοκληρωτική καθίζηση.

Ο Βόλος γύρισε από την ανάπαυλα πολύ βελτιωμένος, πίεσε ψηλά και πέτυχε δύο γκολ μέσα σε είκοσι λεπτά, για να βρεθεί σε θέση να διεκδικεί τον βαθμό της ισοπαλίας. Από την στιγμή δε, που βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 87′ κι έπειτα (μετά την αποβολή του Νιλ Ντε Πο), είχε την ευκαιρία να τα καταφέρει. Ο Μπάλαζ Μέγερι κράτησε όμως όρθιο τον Ατρόμητο στο 93ο λεπτό και διασφάλισε το τρίποντο για την ομάδα του Περιστερίου.

1. ΜΑΝ(OUSOS) OF THE MATCH

Το πρώτο χατ τρικ του Γιώργου Μανούσου στην καριέρα του στη Super League 1 ήρθε μέσα σε ένα ημίχρονο. Ο σέντερ φορ του Ατρομήτου πέτυχε τρία γκολ (από το 8′ έως το 44′), θα μπορούσε όμως κάλλιστα να βάλει ακόμη περισσότερα. Η άμυνα του Βόλου ήταν πολύ ευάλωτη από τα πλάγια, με τους παίκτες του Σάββα Παντελίδη να βρίσκουν διαρκώς τρόπους να τον τροφοδοτήσουν και να τον φέρουν σε θέση βολής. Κι ο 33χρονος σέντερ φορ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι συμπαίκτες του, καταφέρνοντας να πετύχει το αυθεντικό χατ τρικ. Ήτοι, να σκοράρει με τρεις διαφορετικούς τρόπους σε ένα ημίχρονο. Πρώτα με το δεξί, εν συνεχεία με κεφαλιά και -για το… φινάλε- με το αριστερό. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον βασικό επιθετικό του Ατρομήτου, που τα κατάφερε μάλιστα απέναντι σε δύο τερματοφύλακες του Βόλου, τον Αναστάση Καραγκιόζη (έγινε αλλαγή στο 12′ λόγω τραυματισμού) και τον Θανάση Γκαραβέλη.

2. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΗΚΕ ΤΗΝ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ

Η διαφορά των τριών τερμάτων στην ανάπαυλα προμήνυε μια εύκολη επικράτηση για τον Ατρόμητο. Μόνο που δεν κύλησαν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο, όντες επιπόλαιοι στις μεταβιβάσεις τους. Κάτι που εκμεταλλεύτηκαν άμεσα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πίεσαν πιο ψηλά, έκλεψαν μπάλες και κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ (στο 49′ με τον Αλέξανδρο Κυζιρίδη και στο 68′ με τον Τάσο Τσοκάνη) για να βρεθούν σε θέση να διεκδικούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

3. ΤΟ VAR ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Σε ακόμη μία περίπτωση για φέτος, το VAR έδωσε τη λύση και καθόρισε την πορεία της αναμέτρησης. Αρχικά, με την ακύρωση του γκολ που πέτυχε ο Νιλ Ντε Πο στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης (ορθώς καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ), κι εν συνεχεία με την αποβολή του μεσοεπιθετικού του Ατρομήτου. Σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, έπεσε στην περιοχή σε προσπάθεια να περάσει τον Θανάση Γκαραβέλη και να σκοράρει. Αρχικά, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, με την παρέμβαση και τη βοήθεια του VAR άλλαξε όμως απόφαση. Ο Βασίλης Τάσης είδε ξανά τη φάση σε replay, πήρε πίσω την απόφαση για πέναλτι και έδωσε κίτρινη στον Νιλ Ντε Πο για θέατρο. Μόνο που αυτή ήταν η δεύτερη (αποβολή) και το αριθμητικό πλεονέκτημα του Βόλου για τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

4. ΑΛΛΑΓΗ ΣΧΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΦΟΥΛ ΕΠΙΘΕΣΗ

Από το 87ο λεπτό της αναμέτρησης (μεσολάβησαν επτά λεπτά ανάμεσα στην υπόδειξη του πέναλτι και την αλλαγή της απόφασης του Βασίλη Τάση) μέχρι το φινάλε, οι δύο ομάδες διαφοροποίησαν αρκετά τον σχηματισμό τους. Ο Σάββας Παντελίδης φόρτωσε τη… δεκάδα με αμυντικογενείς ποδοσφαιριστές, με στόχο να προστατεύσει το προβάδισμα, την ώρα που οι γηπεδούχοι πάλευαν με όσες δυνάμεις είχαν για το γκολ της ισοφάρισης. Αυτό όμως δεν έγινε, με τον Μπάλαζ Μέγερι να σώζει τον Ατρόμητο στο 93ο λεπτό του αγώνα, με την επέμβαση που έκανε στο σουτ του Έρικ Γέντρισεκ μέσα από την περιοχή.

Γήπεδο: Πανθεσσαλικό

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Καραγκιόζης (12΄Γκαραβέλης), Φεράρι, Μήτογλου, Διαμάντης (46′ Δημόπουλος), Λύρατζης, Μαξ, Τσοκάνης, Γκουαροτσένα, Κυζιρίδης (53′ Ζοάο), Μουνίθ, Γέντρισεκ.

AΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο (60′ Κυβρακίδης), Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Νάτσος, Μπουζούλατζιτς, Ντε Πο, Ραμπέγιο (71′ Ούμπιδες), Ανδρούτσος (88′ Στρούγγης) Μανούσος (71′ Γιακουμάκης ).

Ξάνθη – Αστέρας 1-2: Τη βύθισε στα Πηγάδια

Η Ξάνθη “καιγόταν” για θετικό αποτέλεσμα, ο Αστέρας ήταν αδιάφορος αλλά και αυτός που επικράτησε (1-2) στη Θράκη σε ένα παιχνίδι – θρίλερ.

Ο Αστέρας επικράτησε 1-2 της Ξάνθης στα Πηγάδια για την 6η αγωνιστική των playouts και την υποχρεώνει να δώσει αγώνα παραμονής την επόμενη εβδομάδα με την ΑΕΛ στη Λάρισα. Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων κατά του Τζήλου. Παρέμεινε πρώτη η ομάδα της Τρίπολης στο μίνι πρωτάθλημα.

1. ΑΠΡΟΣΕΧΤΗ ΑΜΥΝΑ, ΓΚΟΛ Ο ΡΕΤΖΙΣ

Η Ξάνθη έπρεπε να νικήσει τον Αστέρα ή έστω να πάρει βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή. Έπρεπε επομένως να προσέξει την άμυνά της, αλλά στο ξεκίνημα του αγώνα μόνο προσεκτικά δεν ήταν τα μετόπισθεν των ακριτών. Μόλις στο 6′ ο Σίτο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ρέτζις στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ στην κίνηση.

Οι γηπεδούχοι, ενδεχομένως και με το άγχος της κατάκτησης θετικού αποτελέσματος, βρέθηκαν κοντά στο να δεχτούν δεύτερο γκολ. Αρχικά στο 16′ με το πλασέ του Ρέτζις πάλι στο δεύτερο δοκάρι που πέρασε λίγο άουτ και ακολούθως με το τετ α τετ του Τασουλή, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό, μέσα από την περιοχή και αριστερά, αλλά αστόχησε.

Από το 20λεπτο και μετά οι γηπεδούχοι άρχισαν να είναι πιο προσεκτικοί στην άμυνά τους και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, κυρίως με στατικές φάσεις.

2. ΟΙ ΚΕΦΑΛΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΣΤΡΟ

Οι καλύτερες στιγμές της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο ήρθαν από αέρος. Αρχικά στο 17′ με την άστοχη έξοδο του Τσιφτσή και την κεφαλιά του Κάστρο που πέρασε άουτ. Εν συνεχεία στο 38′, πάλι με κεφαλιά του Αργεντινού επιθετικού, η οποία δεν βρήκε στόχο. Ο νεαρός γκολκίπερ του Αστέρα υποχρεώθηκε σε μια σημαντική επέμβαση στο 43′, όταν έπεσε στη δεξιά γωνία και κράτησε το μηδέν στο σουτ του Ντε Αμορίμ.

Γενικά στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Θράκης είχε την πρωτοβουλία (56% κατοχή μπάλας), περισσότερες τελικές (6-4), αλλά τη διαφορά έκανε ο Ρέτζις, ο οποίος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ξαναβρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, έκανε πάσα στον Μπόρχα Φερνάντεθ, το σουτ του οποίου πέρασε πάνω από το δοκάρι. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους.

3. Ο ΛΙΣΓΑΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ

Ο Καραγεωργίου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο αλλαγές. Ο Γκαργκαλατζίδης αντί του Φασίδη και ο Κοβάτσεβιτς αντί του Τερκί. Ο “Γκάργκα” πέρασε λίγο πίσω από τον Κάστρο, ο Στάρτζεον πέρασε στο δεξί φτερό. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού, στο 46′, ο Καρασαλίδης έπεσε στην περιοχή του Αστέρα έπειτα από μονομαχία με τον Τασουλή, αλλά δεν υπήρξε παράβαση σύμφωνα με τον διαιτητή Τζήλο.

Ο Λισγάρας που είχε υποπέσει σε σημαντικό λάθος στον αγώνα με τον Πανιώνιο, τώρα πήρε το αίμα του πίσω. Ο κεντρικός αμυντικός της Ξάνθης βρέθηκε αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουλένκαι ισοφάρισε σε 1-1 με καρφωτή κεφαλιά στο 56′. Παρότι αποτελεί τον καλύτερο… κεφαλοσφαιριστή της ομάδας του, δεν τον μάρκαρε κανένας!

Η εικόνα του Αστέρα δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη φορά που απείλησε στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν στο μακρινό, τεχνικό σουτ του Ριέρα που πέρασε πάνω από το δοκάρι στο 61′.

4. Η ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΓΚΟΛΑΡΑΣ

Στο 66ο λεπτό σημειώθηκε η φάση που ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες εκ μέρους των ανθρώπων της Ξάνθης. Ο Μπαξεβανίδης έδωσε στον Μουλέν, αυτός ξανά στον αρχηγό. Εκείνος γύρισε στον Γκαργκαλατζίδη, ο οποίος με φοβερό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο ρέφερι πήγε ο ίδιος στο VAR να τσεκάρει τη φάση και αφού έδωσε κίτρινη σε Μουλέν και Καραγεωργίου για διαμαρτυρίες, είδε το μόνιτορ και ακύρωσε το γκολ, αφού στο replay φάνηκε ότι ο Μουλέν είχε κάνει χέρι προτού δώσει στον Μπαξεβανίδη.

5. ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ

Η ομάδα που καιγόταν για νίκη ήταν η Ξάνθη. Αν φαινόταν ότι κάποια θα βάλει γκολ, αυτή ήταν η Ξάνθη με βάση την εικόνα του ματς. Ο Αστέρας, όμως, έριξε στο καναβάτσο τους Θρακιώτες, κι ας μην το άξιζε με βάση την παρουσία του. Ο Αλί Μπαμπά που μπήκε στο 83′, στο αμέσως επόμενο λεπτό ανατράπηκε από τον αρχηγό της Ξάνθης, τον Μπαξεβανίδη.

Ο Λουίς Φερνάντεθ, με το Νο10 στην πλάτη, σημείωσε το δέκατο φετινό του γκολ, αξιοποιώντας το πέναλτι. Έκανε έτσι το 1-2 για την ομάδα της Τρίπολης.

Η Ξάνθη στα λεπτά που απέμεναν (δόθηκαν οκτώ λεπτά καθυστερήσεων) πίεσε για το 2-2 και στο 90’+5′ έχασε σημαντική ευκαιρία για να το πετύχει. Μέχρι το 90’+9′ το 1-2 διατηρήθηκε και ο Αστέρας πήρε το “διπλό”.

Γήπεδο: ΞΑΝΘΗ ARENA

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης (80′ Σόσα), Κασάδο, Τερκί (46′ Κοβάτσεβιτς), Μουλέν, Φασίδης (46′ Γκαργκαλατζίδης), Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον (80′ Τζουρίτσκοβιτς), Φασίδης, Κάστρο (54′ Φοσέ).

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Αντζουλάς, Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο, Σίτο (64′ Μπελόκ), Μπόρχα Φερνάντεθ, Ριέρα (83′ Αλί Μπαμπά), Λουίς Φερνάντεθ (90’+1′ Αλάγκμπε), Ρέτζις.

Σκόρερ: 56′ Λισγάρας –  6′ Ρέτζις, 85′ πεν. Λουίς Φερνάντεθ

Κίτρινες: 34′ Λισγάρας, 52′ Κασάδο, 69′ Μουλέν, 90’+2′ Κοβάτσεβιτς – 29′ Σίτο, 40′ Αντζουλάς, 63′ Πασαλίδης, 90’+3′ Μουνάφο, 90’+5′ Αλάγκμπε

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)

Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Δημήτρης Νατσιόπουλος (Μακεδονίας)

4ος: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Διαιτητής VAR: Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας)

Διαιτητής AVAR: Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας)

Λαμία – ΑΕΛ 0-0: Όλα μηδέν στο ΔΑΚ

Λαμία και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 για την 6η αγωνιστική των playouts της Super League, σε έναν αγώνα με ελάχιστες ευκαιρίες και φτωχό θέαμα.

Σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές και φτωχό θέαμα, η Λαμία με την ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 για την 6η αγωνιστική των playouts της Super League. Ένα αποτέλεσμα που δεν βόλεψε καμία εκ των δύο στην προσπάθεια για το καλύτερο δυνατόν πλασάρισμα στη βαθμολογία.

1. ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η ΑΕΛ, ΑΝΕΒΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 35′ Η ΛΑΜΙΑ

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της. Ωστόσο, πέρα από δύο ευκαιρίες στο 13ο και στο 29ο λεπτό με τον Θανάση Παπάζογλου, οι “βυσσινί” δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Επασί. Από την άλλη πλευρά, η Λαμία παρουσίασε μία μέτρια εικόνα στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, με συνέπεια να μην δημιουργήσεις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Έγκμουντουρ Κρίστινσον.

Μετά το 35ο λεπτό οι Φθιώτες άρχιζαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, αλλά το σουτ του Ντάνι Μπεχαράνο στο 38′ και η κεφαλιά του Γιάννη Σκόνδρα στο 44′ δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους. Αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες ουσιαστικά να αλληλοεξουδετερωθούν και να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0, με highlight του πρώτου μέρους μία εντυπωσιακή προσπάθεια του Λάζαρ Ρόμανιτς μπροστά σε Μπέρτο – Σετσέροβιτς που δεν κατάληξε σε ευκαιρία.

2. ΙΔΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Η εικόνα δεν άλλαξε σε μεγάλο βαθμό ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Oι δύο ομάδες απείλησαν κυρίως μέσω μακρινών σουτ ή στημένων φάσεων. Η Λαμία είχε δύο ευκαιρίες με Σκόνδρα (51′) και Αραβίδη, αλλά ο Κρίστινσον είχε εύκολο έργο, ενώ στο μεσοδιάστημα το δυνατό σουτ του Φίλιπ για την ΑΕΛ, πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Επασί. Η πρώτη -ουσιαστικά- καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ήταν μια όμορφη κεφαλιά του Λουκά Βύντρα που πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κρίστινσον.

Μετά το 65ο λεπτό, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα, με αποτέλεσμα να μην προκύψεις άλλες αξιόλογες φάσεις και το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Γήπεδο:ΔΑΚ Λαμίας

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Σάλιακας, Αραβίδης (84′ Σασί), Καραμάνος (81′ Βασιλόγιαννης), Ρόμανιτς.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπέρτος, Μάρκοβιτς, Φιλίπ, Ηλιάδης, Γκαζάλ Αλί, Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Βινίσιους (71′ Λουφάκης), Πινακάς, Παπάζογλου.