Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-0 * Aστέρας-ΑΕΚ 1-1 * Αρης-Παναθηναϊκός 0-0 * Superleague-play off: Βαθμολογία

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-0 (vids)

Το όμορφο γκολ του Μασούρα, έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με το 1-0 κόντρα στον ΠΑΟΚ και παράλληλα ήταν το σύνθημα «να αρχίσει το πάρτι» για το 46ο ερυθρόλευκο πρωτάθλημα! Δυο δοκάρια οι Πειραιώτες με Ανδρούτσο, Μπουχαλάκη.

Έτσι έπαιξαν:

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με 3-4-3. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Ζοζέ Σα. Η τριάδα της άμυνας απαρτιζόταν από Παπασταθόπουλο, Σεμέδο και Χολέμπας. Αριστερός μπακ – χαφ ήταν ο Ρέαμπτσιουκ, δεξιός ο Ανδρούτσος, Εμβιλά και Μπουχαλάκης συνέθεσαν το δίδυμο στο κέντρο της μεσαίας γραμμής. Μπρούμα και Μασούρας έπαιξαν στα «φτερά» και ο Αραμπί στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ κι αυτός ξεκίνησε με την ίδια διάταξη. Ο Πασχαλάκης υπερασπίστηκε την εστία του Δικεφάλου. Ροντρίγκο, Βαρέλα και Μιχαηλίδης συνέθεσαν την τριάδα των μετόπισθεν. Την αριστερή πλευρά κάλυψε ο Μπάμπα, τη δεξιά ο Λύρατζης, Τσιγγάρας και Αουγκούστο ήταν το κεντρικό δίδυμο στη μεσαία γραμμή, οι Τζόλης (αριστερά), Ουάρντα (δεξιά), Κρμέντσικ (κορυφή) στην επίθεση.

Η ευκαιρία του Κρμέντσικ και η έξοδος του Σωκράτη

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και στο 2′ ο Ουάρντα βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ολυμπιακού έπειτα από μαρκάρισμα του Παπασταθόπουλου. Στο 4′ ο Τζόλης έφυγε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά το πλασέ του Κρμέντσικ αποκρούστηκε από τον Σα.

Ακολούθησε άστοχο σουτ του Λύρατζη πάνω από το δοκάρι. Στην ίδια φάση ο Σωκράτης ένιωσε ενοχλήσεις στον αριστερό οπίσθιο μοιριαίο, έφυγε βουρκωμένος από τον αγωνιστικό χώρο και στο 8′ μπήκε στη θέση του ο Καμαρά, με αποτέλεσμα να γυρίσει στο κέντρο της άμυνας ο Εμβιλά.

Οι διαδοχικές ευκαιρίες του Ολυμπιακού

Από το δέκατο λεπτό ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι και έφτασε σε διαδοχικές ευκαιρίες. Στο 10′ το σουτ του Μπρούμα έξω από την περιοχή πέρασε άουτ, στο 11′ το σουτ στην κίνηση από τον Αραμπί μετά τη σέντρα του Ρέαμπτσιουκ πέρασε έξω. Ο ΠΑΟΚ διέκοψε την επιθετική δυναμική του Ολυμπιακού στο 19′, όταν μετά τη σέντρα του Μπάμπα από αριστερά, η προβολή του Τζόλη πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η ομάδα του Μαρτίνς συνέχισε να πιέζει και να φτάνει σε τελικές. Στο 23′ το σουτ του Καμαρά λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έδιωξε με το ένα χέρι ο Πασχαλάκης, στο 28′ η κεφαλιά του Ρέαμπτσιουκ ήταν άστοχη, στο 29′ ο Αραμπί έβαλε το πόδι, αλλά όχι τόσο δυνατά για να ‘νικήσει’ τον Πασχαλάκη από κοντά.

Η γκολάρα του Μασούρα

Στο 32ο λεπτό ο Ουάρντα βρέθηκε πεσμένος στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Ρέαμπτσιουκ. Επωφελήθηκε ο Χολέμπας που έγινε κάτοχος της μπάλας, ο οποίος με τη σειρά του έπεσε στον αγωνιστικό χώρο όταν του έβαλε κόντρα ο Λύρατζης. Η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος έδωσε στον Αραμπί, αυτός στον Μασούρα, ο οποίος με δεξί σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0). Ο Χολέμπας πέρασε προσωρινά εκτός αγώνα καθώς πονούσε, αλλά επέστρεψε λίγο αργότερα.

Ακόμα και μετά το γκολ ο Ολυμπιακός συνέχισε να φτάνει σε τελικές. Στο 35′ το σουτ του Αραμπί αποκρούστηκε από τον Πασχαλάκη, στο 39′ η σέντρα σουτ του Ανδρούτσου από δεξιά κατέληξε στη συμβολή των δοκών και στο ίδιο λεπτό το φαλτσαριστό σουτ του Μπρούμα έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 42′ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για το πάτημα του Χολέμπας στον Τσιγγάρα και στο 45′ για μαρκάρισμα του Ανδρούτσου στον Ουάρντα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού.Η είσοδος του Μιχάι και το λάθος που δεν αξιοποίησε ο Μπρούμα

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πάμπλο Γκαρσία έβαλε στο ματς τον Μιχάι αντί του Λύρατζη, αλλά το 3-4-3 παρέμεινε. Ο Ροντρίγκο πήγε δεξί φουλ μπακ και ο Μιχάι στο κέντρο της άμυνας. Στο 52′ ο Πασχαλάκης έκανε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το 1-0 στην κεφαλιά του Μασούρα. Δύο λεπτά αργότερα η εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 59′ ο Μπρούμα έχασε σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μιχάι έκανε λάθος κοντρόλ, ο Μασούρας έκλεψε και έδωσε στον Αραμπί, αυτός στον Μπρούμα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου μέσα από την περιοχή και δεξιά, αφού πρώτα ντρίμπλαρε τον Μιχαηλίδη, πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Ακολούθησαν τέσσερις αλλαγές, δύο για τον ΠΑΟΚ και δύο για τον Ολυμπιακό και η επόμενη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 71ο λεπτό. Ο Αραμπί γύρισε στον Φορτούνη, το σουτ του οποίου κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ο Αραμπί έκανε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση. Όργωνε το γήπεδο, γυρνούσε πίσω για να κάνει παιχνίδι, έδινε πάσες από τις οποίες προέκυπταν τελικές και φυσικά εκτελούσε και ο ίδιος, ώσπου αντικαταστάθηκε στο 77′ από τον Χασάν.

Η είσοδος Κωνσταντέλια

Ένα λεπτό πριν από την αλλαγή του Αραμπί με τον Χασάν, ο Γκαρσία έβγαλε τον Τζόλη και έβαλε τον 18χρονο μεσοεπιθετικό Γιάννη Κωνσταντέλια, ο οποίος προέρχεται κι αυτός από την ακαδημία του ΠΑΟΚ (πέντε γηγενείς του Δικεφάλου αγωνίστηκαν στο ντέρμπι). Ήταν η δεύτερη εφετινή συμμετοχή του Κωνσταντέλια, έπειτα από αυτή κόντρα στις 17 Ιανουαρίου 2021.

Τα λεπτά περνούσαν, ο ΠΑΟΚ παρά τις αλλαγές του Γκαρσία δεν μπορούσε να απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμη και ο καλύτερος παίκτης του εφετινού ΠΑΟΚ, ο Ζίβκοβιτς, ενώ στο 85′ ο Φορτούνης επιτέθηκε κατά μέτωπο, άφησε πίσω τον Κρέσπο, αλλά το… κάτι σαν σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά μπλόκαρε εύκολα ο Πασχαλάκης.

Το δοκάρι του Μπουχαλάκη

Και η τελευταία άξια αναφοράς ευκαιρία του αγώνα ανήκε στον Ολυμπιακό. Το μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη βρήκε το αριστερό δοκάρι κι έφυγε εκτός εστίας. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το 1-0 μέχρι το 90’+3′ και πλέον οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν στον τελικό του Κυπέλλου.

MVP: Γιώργος Μασούρας. Ο εξτρέμ του Ολυμπιακού έκρινε το παιχνίδι με το φοβερό γκολ που σημείωσε. Βοήθησε τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, γυρνώντας πίσω για να δώσει βοήθειες.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μπρούμα άφησε αναξιοποίητες όλες του τις τελικές ενέργειες, αρκετές από τις πάσες του ήταν λανθασμένες. Δεύτερη διαδοχική εμφάνιση που θα μπορούσε να τα καταφέρει καλύτερα.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί πραγματοποίησε μια ακόμα μεστή εμφάνιση. Δεν έβαλε γκολ, αλλά έδωσε ασίστ. Λειτούργησε όχι μόνο ως στράικερ, πολλές φορές και ως δεκάρι.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Μιχάι λίγο μετά την είσοδό του έκανε λάθος, από το οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να έρθει το 2-0, αλλά ο Μπρούμα αστόχησε.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Είχε μπόλικη δουλειά ο διαιτητής Φωτιάς και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ ζήτησε τρία πέναλτι, δύο φορές για μαρκαρίσματα στον Ουάρντα (από Σωκράτη και Ανδρούτσο) και άλλο ένα για μαρκάρισμα στον Τζόλη (από μαρκάρισμα του Σα). Επίσης ζήτησε κόκκινη για το πάτημα του Χολέμπας στον Τσιγγάρα, ενώ ο Ουάρντα δαμαρτυρήθηκε πως του έκανε φάουλ ο Ρέαμπτσιουκ πριν τελικά σκοράρει ο Μασούρας. Όλες οι φάσεις ασφαλώς εξετάστηκαν από το VAR.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Ολυμπιακός πήρε ένα ακόμη ντέρμπι. Έκανε πολλές περισσότερες τελικές και ήταν ανώτερος από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (66′ Φορτούνης), Αραμπί (77′ Χασάν), Μπρούμα (66′ Βαλμπουενά).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαϊηλίδης (76′ Κρέσπο), Λύρατζης (46′ Μιχάι), Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Μπάμπα, Τζόλης (76′ Κωνσταντέλιας), Ουάρντα (59′ Ζίβκοβιτς), Κρμέντσικ (60′ Σφιντέρσκι).

Aστέρας – ΑΕΚ 1-1 Χειραψία παικτών στο Αστέρας - ΑΕΚ

Αστέρας και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε ματς βαθμολογικά αδιάφορο το οποίο μας… πρόσφερε δύο καταπληκτικά γκολ από Ανσαριφάρντ (56′) και Κώτσιρα (63′), ενώ ο Μπαράλες σημάδεψε το δοκάρι στο 84′

Η ΑΕΚ πήγε στην Τρίπολη απαλλαγμένη από το άγχος καθώς (σε μια αποτυχημένη γι’ αυτήν σεζόν) κατάφερε από την περασμένη αγωνιστική να εξασφαλίσει τουλάχιστον το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Σε ένα μοιρασμένο ματς, Αστέρας και ΑΕΚ έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η Ένωση ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος, αλλά δεν είχε σωστές επιλογές στην τελική ενέργεια. Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ καλύτερο, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο 56′ με σουτ του Ανσαριφάρντ, ωστόσο στη συνέχεια οι Αρκάδες ανέβηκαν και έφτασαν στην ισοφάριση με ένα όμορφο γκολ του Κώτσιρα στο 63′. Μάλιστα στο 84′ ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε φτάσει και στην ανατροπή με τον Μπαράλες να βλέπει την κεφαλιά του εξ επαφής να σταματάει στο δοκάρι.

Έτσι ξεκίνησαν Ράσταβατς και Χιμένεθ

Ο Μίλαν Ράσταβατς στον Αστέρα Τρίπολης παρέταξε το κλασικό 4-2-3-1 που συνηθίζει με τον Τσιφτσή να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια, τετράδα στην άμυνα τους Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο και Κώτσιρα, στον άξονα τους Μπελόκ και Μουνάφο και τριάδα πίσω από τον προωθημένο Μπαράλες τους Τιλίκα, Γκόμες και Σίτο. Από την άλλη πλευρά ο Μανόλο Χιμένεθ στην ΑΕΚ αποφάσισε να επιστρέψει σε τριάδα στην άμυνα, όχι όμως στο 3-5-2 που είχε χρησιμοποιήσει τελευταία, αλλά σε διάταξη 3-4-3 αυτή τη φορά, με τον Μπακάκη τρίτο στόπερ μαζί με τους Νεντελτσιάρου και Σβάρνα. Ο Αθανασιάδης επέστρεψε στην εστία, με τον Μιτάι να παίρνει την αριστερή πλευρά και τον Βασιλαντωνόπουλο τη δεξιά. Στον άξονα ξεκίνησε το δίδυμο των Σιμάνσκι και Σάκχοφ, με τους Μάνταλο και Γαλανόπουλο να μένουν στον πάγκο, ενώ τριάδα στην επίθεση ήταν οι Αλμπάνης και Τάνκοβιτς στα άκρα και ο Ανσαριφάρντ στην κορυφή.

Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε βρει ένα γκολ αν είχε καλύτερες τελικές ενέργειες

Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα από το ξεκίνημα, με το ματς να αποκτά σταδιακά ρυθμό. Οι Αρκάδες απείλησαν στο 14′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμες, την οποία εξουδετέρωσε ο Αθανασιάδης. Η Ένωση άρχισε να παίρνει το πάνω χέρι, ωστόσο αν είχε καλύτερες επιλογές στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε βρει το γκολ. Όπως για παράδειγμα στην πρώτη της πολύ καλή στιγμή στο ματς στο 16′ όταν ο κινητικός Αλμπάνης έβγαλε τον Τάνκοβιτς τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή, αλλά ο Σουηδός εξτρέμ πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ του Αστέρα.

Οι κιτρινόμαυροι οι οποίοι έπαιζαν αρκετά από τα άκρα είχαν μια δεύτερη καλή στιγμή τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Μπακάκης σέντραρε, ο Αλμπάνης κατέβασε και έπιασε ένα γυριστό, με τον Τσιφτσή να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει. Οι παίκτες του Χιμένεθ ανασταλτικά δεν άφηναν χώρους στον Αστέρα για να απειλήσει, έχοντας ανεβάσει ρυθμό μεσοεπιθετικά και χάνοντας άλλη μια ευκαιρία με τον Τάνκοβιτς στο 35′, με το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής να περνάει δίπλα από το κάθετο. Η ΑΕΚ ένιωσε πάντως πίεση στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους, όμως και το δυνατό σουτ του Άλβαρες, αλλά και το πλασέ του Μπαράλες κόντραραν.

Ωραία γκολ από Καρίμ και Κώτσιρα «έγραψαν» το τελικό 1-1

Ο Αστέρας μπήκε στο δεύτερο μέρος όπως ολοκλήρωσε το πρώτο με μεγαλύτερη ενέργεια και στο 50′ έχασε την καλύτερή του στιγμή στο παιχνίδι όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Σίτο ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά με τον Αθανασιάδη καλά τοποθετημένο να λέει «όχι» κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η ΑΕΚ μετά το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου πήρε ξανά τα ηνία και βρήκε το «καθαρό» μυαλό στην τελική ενέργεια με όμορφες συνεργασίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Τάνκοβιτς τροφοδότησε τον Αλμπάνη, αυτός με μια ωραία κίνηση πάσαρε στον Ανσαριφάρντ και ο τελευταίος με δεξί σουτ νίκησε τον Τσιφτσή γράφοντας το 0-1 στο 56′. Ο Ράσταβατς προχώρησε σε τρεις αλλαγές αμέσως μετά για να φρεσκάρει την ομάδα του με τους Κρέσπι, Τζίμα και Κανελλόπουλο να μπαίνουν στο παιχνίδι με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Τη φετινή σεζόν δεν είναι λίγες οι φορές που η ΑΕΚ δέχεται γκολ αμέσως μετά από δικό της τέρμα και κάτι τέτοιο συνέβη και στην Τρίπολη. Λίγα λεπτά μετά το 0-1, και συγκεκριμένα στο 63′, ο Αστέρας έφτασε στην ισοφάριση με ένα υπέροχο γκολ του Κώτσιρα. Ο Μουνάφο έβγαλε μια βαθιά μπαλιά στα δεξιά στον Κώτσιρα, ο οποίος είχε ξεχαστεί και έβγαλε σέντρα με την μπάλα να παίρνει μια περίεργη τροχιά και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Χιμένεθ μετά την ισοφάριση άλλαξε τον σχηματισμό σε 4-3-3, με τους Γαλανόπουλο και Σαρδέλη να αντικαθιστούν Μπακάκη και Τάνκοβιτς, ενώ λίγο πιο μετά οι Μάνταλος και Κοσίδης πέρασαν αντί των Αλμπάνη και Ανσαριφάρντ αντίστοιχα με τον Σεβιγιάνο κόουτς να φρεσκάρει και αυτός τους κιτρινόμαυρους μεσοεπιθετικά. Μάλιστα στο 78′ ο Μάνταλος βρήκε με κάθετη τον Κοσίδη, ο οποίος προσπάθησε από πλάγια θέση να νικήσει τον Τσιφτσή, αλλά τον τελευταίο να αποκρούει στην κλειστή του γωνία.

Μία από τις κλασικές αδυναμίες της ΑΕΚ φέτος είναι και οι αντιδράσεις της στις στατικές φάσεις και παραλίγο στο 84′ ο Αστέρας να το εκμεταλλευτεί και να κάνει την ανατροπή. Ο Άλβαρες γέμισε μέσα στην περιοχή, ο Αθανασιάδης δεν βρήκε την μπάλα στην έξοδο και ο Μπαράλες σε κενό τέρμα έπιασε την κεφαλιά στο δοκάρι! Μάλιστα στην εξέλιξη της φάσης ο Καστάνιο με νέα κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά το ματς άνοιξε ακόμη περισσότερο με τις δύο ομάδες να φτάνουν εύκολα στα όρια της περιοχής, όμως το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

MVP: Πολύ καλό ματς από τον Αλμπάνη. Ήταν ορεξάτος, συνέκλινε προς τον άξονα, έφτιαξε την ευκαιρία του Τάνκοβιτς, είχε και μια τελική στο πρώτο μέρος, ενώ ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Ανσαριφάρντ.

Στο ύψος τους: Ο Ανσαριφάρντ τροφοδοτήθηκε σωστά και στην πρώτη του ευκαιρία επιβεβαίωσε ότι έχει το εύκολο γκολ με το όμορφο τελείωμά του. Καλό ματς από τη δεξιά πλευρά του Αστέρα έκανε ο Κώτσιρας, ο οποίος σκόραρε και ένα πολύ όμορφο γκολ.

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μπαράλες εγκλωβίστηκε από την τριάδα των στόπερ της ΑΕΚ. Δεν ήταν κινητικός και όταν έπρεπε να σκοράρει, αστόχησε με κοντινή κεφαλιά σε κενό τέρμα.

Η γκάφα: Η αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ στο γκολ που δέχθηκε, καθώς ο Κώτσιρας έμεινε μόνος του στη δεξιά πλευρά (αριστερή της Ένωσης), έπειτα από κακή συνεννόηση της κιτρινόμαυρης αμυντικής γραμμής.

Το στραγάλι: Ο Ευαγγέλου είχε ένα εύκολο βράδυ στην Τρίπολη.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Σε ένα ματς χωρίς άγχος από τις δύο ομάδες, Αστέρας και ΑΕΚ μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας. Η Ένωση έχοντας εξασφαλίσει την ευρωπαϊκή έξοδο, έκανε ένα καλό πρώτο μέρος στην Τρίπολη όπου δεν απειλήθηκε ανασταλτικά και το μόνο που της έλειπε ήταν η σωστή τελική ενέργεια για να βρει ένα γκολ στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες ανέβασαν απόδοση, η Ένωση πήρε το προβάδισμα, αλλά το έχασε γρήγορα ενώ στο τέλος θα μπορούσε να είχε δει τον Αστέρα να κάνει ακόμα και την ανατροπή. Γενικά μοιρασμένο παιχνίδι, με τον Χιμένεθ να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε νεαρούς ποδοσφαιριστές του. H AEK την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ αν νικήσει τον Άρη θα πλασαριστεί 3η στην τελική κατάταξη, ενώ ο Αστέρας τερματίζει στην 6η θέση.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρες (86′ Τασουλής), Μουνάφο, Μπελόκ (60′ Κανελλόπουλος), Τιλίκα (73′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες (60′ Τζίμας), Σίτο (60′ Κρέσπι), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης (65′ Γαλανόπουλος), Νεντελτσιάρου, Σβάρνας, Μιτάι (82′ Μαχαίρας), Βασιλαντωνόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Αλμπάνης (76′ Μάνταλος), Τάνκοβιτς (65′ Σαρδέλης), Ανσαριφάρντ (76′ Κοσίδης)

Αρης – Παναθηναϊκός 0-0

O Mαντσίνι στο ματς με τον Παναθηναϊκό πεσμένος στο έδαφος

Ο Αρης ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 71′ λόγω αποβολής του Πούγγουρα, αλλά έμεινε στο 0-0 και στο +7 από τον Παναθηναϊκό, αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά στην τελευταία αγωνιστική δεδομένης της απειλής του -6 για την υπόθεση Λάσκοφ.

Άρης και Παναθηναϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι (0-0) στο «Κλ. Βικελίδης» σ’ ένα παιχνίδι όπου οι «κίτρινοι» ήταν κυρίαρχοι αλλά και… άσφαιροι καθώς δεν αξιοποίησαν καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Η κυριαρχία του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν φάνηκε αρκετή για τον Άρη από τη στιγμή που σ’ ένα ακόμη παιχνίδι αποδείχθηκε η αδυναμία του στο γκολ. Γιατί η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε ευκαιρίες αλλά όχι και τον τρόπο να παραβιάσει την εστία του Σωκράτη Διούδη. Όσο για τον Παναθηναϊκό; Αντίδραση μετά την απομάκρυνση του Λάζλο Μπόλονι από την τεχνική ηγεσία δεν υπήρξε καθώς οι «πράσινοι» περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, έμοιαζαν ασύνδετοι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και είχαν σε κακή μέρα τους δύο στόπερ. Ο Σένγκεφελντ αποχώρησε τραυματίας ενώ ο Πούγγουρας αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες στα τελευταία 20 λεπτά.

Ένα ημίχρονο, δύο φάσεις

Η επιστροφή στο 4-2-3-1 και οι αλλαγές στο βασικό σχήμα στοιχειοθέτησε αναγκαία και λογική επιλογή για τον Άκη Μάντζιο ο οποίος είδε τον Άρη να καταγράφει υψηλότατο ποσοστό κατοχής μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, να βγάζει συνεργασίες αλλά ως επί των πλείστων να μην δημιουργεί τελικές προσπάθειες αντίστοιχες του χρόνου που είχε την μπάλα στα πόδια του (65% στο πρώτο ημίχρονο). Κύριος δημιουργός για τους «κίτρινους» ήταν ο Ματέο Γκαρσία σ’ ένα από τα πιο δραστήρια φετινά παιχνίδια του, έχοντας την υποστήριξη του Λούκας Σάσα ο οποίος έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο τόσο ανασταλτικά όσο και δημιουργικά. Από τη συνεργασία των δύο τελευταίων ήρθε και η σπουδαιότερη ευκαιρία για τους «κίτρινους» στο 43’ όταν ο Μαντσίνι έστειλε την μπάλα στην… κερκίδα από πλάγια θέση εντός περιοχής, παρότι είχε ανοιχτό οπτικό πεδίο και ο Διούδης ήταν εξουδετερωμένος.

Επιλέγοντας κατά κύριο λόγο την αριστερή πλευρά για να επιτεθεί, το στοιχείο που έλειπε από τον Άρη ήταν η λεπτομέρεια στην τελική πάσα. Δεν την είχε σε μια έξυπνη κάθετη πάσα του Ματέο στον Μπερτόγλιο στο 13’ ή στη φάση του 36ου λεπτού όπου από τη βαθιά μπαλιά του Ροζ, ο Ματέο Γκαρσία καθυστέρησε να εκτελέσει και δεν κέρδισε τίποτε περισσότερο από ένα κόρνερ. Σίγουρα η αντίδραση του Αργεντίνου ήταν καλύτερη από την αντίστοιχη του Δημήτρη Μάνου στο 15ο λεπτό ο οποίος βρέθηκε στο ένας μ’ έναν με τον Πούγγουρα αλλά χάθηκε κάπου στη σκέψη του μεταξύ της εκτέλεσης και της επιπλέον ντρίμπλας, μπέρδεμα το οποίο ήταν βούτυρο στο ψωμί για τον στόπερ του Παναθηναϊκού.

Άργησε ο Χατζηγιοβάνης

Χωρίς πίεση ψηλά, με ξεκάθαρη λογική να δώσει μπάλα στον Άρη και πρόθεση να αξιοποιήσει τις κινήσεις στους κενούς χώρους, ο Παναθηναϊκός μάλλον είχε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο. Σύντομα το αρχικό 4-4-2 άλλαξε καθώς το 4-2-3-1 μετά το 20λεπτο έστειλε τον Μακέντα στην αριστερή πλευρά και τον Βιγιαφάνες σε ρόλο 10αριού πίσω από τον Καρλίτος. Οι «πράσινοι» δεν ισορρόπησαν το παιχνίδι για περισσότερα από δέκα αγωνιστικά λεπτά (20’ έως 30’), διάστημα κατά το οποίο θα μπορούσαν να είχαν βρει δίχτυα με δημιουργό τον Μακέντα και τελικό αποδέκτη τον Χατζηγιοβάνη. Ο τελευταίος «δέχθηκε» πίεση από τον Γκάνεα και στο (ούτως ή άλλως) αδύναμο πλασέ του, η παρέμβαση του Λούκας Σάσα ήταν καταλυτική.

Η δεύτερη φορά του Μαντσίνι

Αφού ο Ντάνιελ Μαντσίνι πέταξε στα σκουπίδια τη δεύτερη σπουδαία ευκαιρία του για γκολ στο 47’, ο Άρης ενέτεινε την πίεσή του ψάχνοντας το προβάδισμα μέσα από το συνδυαστικό ποδόσφαιρο αλλά… σκοντάφτοντας πάνω στην πολυπρόσωπη άμυνα του Παναθηναϊκού. Η πρώτη αλλαγή για τους «πράσινους» ήταν αναγκαστική κι έγινε στο 52’ καθώς ο (κακός στο παιχνίδι) Σένγκεφελντ δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει κι ελλείψει άλλου στόπερ επιστρατεύτηκε ο Σάντσεθ.

Προσπαθώντας το κάτι παραπάνω, πέρασε ανεκμετάλλευτη η τρομερή μπαλιά του Μπερτόγλιο στον Ματέο Γκαρσία στο 60’ καθώς ο τελευταίος δεν εκτέλεσε σε πρώτο χρόνο κι έτσι αναλώθηκε σε μια προσπάθεια δίχως ουσία. Λίγο αργότερα ο Άκης Μάντζιος έριξε στο παιχνίδι τον Μπρούνο Γκάμα, προηγήθηκαν όμως οι αλλαγές του Παναθηναϊκού. Βλέποντας την ομάδα του να έχει παθητικό ρόλο, ο Σωτήρης Συλαϊδόπουλος έριξε τον Μαουρίσιο στο κέντρο αποσύροντας τον Καρλίτος (ο οποίος πέρασε απαρατήρητος, αλλά και τον Ιωαννίδη αντί του Χατζιγιοβάνη.

Η τρομερή απόκρουση του Διούδη

Αυτή έγινε στο 67ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα (σχεδόν) από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 72’ ανατράπηκε η αριθμητική ισορροπία με μια ανόητη ενέργεια από τον Πούγγουρα ο οποίος έπιασε από το λαιμό τον Μαντσίνι και τον πέταξε στο έδαφος και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Καθώς ο Παναθηναϊκός απείλησε με μια κεφαλιά του Βιγιαφάνες, ο Άρης πίεσε για το γκολ. Προφανώς περίμενε καλύτερο τελείωμα από τον Μπρούνο στο 79’.

Αν και με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Παναθηναϊκός άλλαξε λογική στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς έψαξε το γκολ, γεγονός που οδήγησε σε παιχνίδι με διαδοχικές εναλλαγές στην κατοχή της μπάλας αλλά δίχως τη σπουδαία ευκαιρία καθώς στο 83’ ο νεαρός Καραγιάννης (έπαιξε στο κέντρο της άμυνας) σταμάτησε υποδειγματικά τον Μάνο στο ένας εναντίον ενός. Με σωστές τοποθετήσεις ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα να απομακρύνει κάθε κίνδυνο για την εστία του Παναθηναϊκού, ειδικά στο σουτ του Γκάνεα στις καθυστερήσεις.

MVP: Ο Λούκας Σάσα ήταν ο άρχοντας του κέντρου, συμμετείχε και στο δημιουργικό κομμάτι αλλά η παρουσία του δεν έφτασε για τον Άρη.

Στο ύψος του: Ο Σωκράτης Διούδης έκανε την απόκρουση του αγώνα στην εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα και γενικώς είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις

Ο «αδύναμος κρίκος»: Γενικώς ο Παναθηναϊκός, λίγο περισσότερο οι Σένγκεφελντ, Πούγγουρας, ο τελευταίος γιατί αποβλήθηκε.

Η «γκάφα»: Αυτή του Σένγκεφελντ στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου μέρους αλλά για καλή του τύχη ο Μαντσίνι (έχοντας απέναντί του τον Διούδη), όπως στη φάση του 43ου λεπτού, έστειλε και πάλι την μπαλα στην κερκίδα.

Το «στραγάλι»: Σωστή η αποβολή του Πούγγουρα από τον Ούγγρο Βαντ ο οποίος χάρισε μερικές κίτρινες κάρτες κυρίως στους παίκτες του Παναθηναϊκού (Σανκαρέ, Χουανκάρ).

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος κι αυτός ο κανόνας επιβεβαιώθηκε στο «Κλ. Βικελίδης» καθώς ο Άρης ήταν ανώτερος του Παναθηναϊκού αλλά και άσφαιρος στις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Παναθηναϊκός είχε παθητικό ρόλο, τον πλήγωσε και η αποβολή του Πούγγουρα.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (84’ Σούντγκρεν), Ροζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σασα, Ματίγια, Μπερτόγλιο (64’ Γκάμα), Γκαρσία, Μαντσίνι (79’ Μπρούνο), Μάνος

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Διούδης, Χουανκάρ, Σέγνκεφελντ (53’ Σάντσεθ), Πούγγουρας, Μολό, Σανκαρέ (74’ Σανκαρέ), Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (63’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνες, Καρλίτος (63’ Μαουρίσιο), Μακέντα (74’ Καραγιάννης).

Superleague – play off: Βαθμολογία και highlights της 9ης αγωνιστικήςSuperleague - play off:  Βαθμολογία και highlights της 9ης αγωνιστικής

Φτώχη σε παραγωγικότητα με μόλις 3 γκολ η προτελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, όπου ξεχώρισε η νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ! Iσοπαλίες σε «Κλεάνθης Βικελίδης» και Τρίπολη.

Ήταν μια αγωνιστική που επί της ουσίας είχε μικρή σημασία από βαθμολογικής άποψης, αφήνοντας στην άκρη τα όποια… σενάρια υπάρχουν κυρίως γύρω από τον Άρη. Οι ευρω-θέσεις είχαν κλειδώσει από την περασμένη Κυριακή, αλλά το γόητρο επίσης έχει σημαντικό ρόλο σε ντέρμπι σαν αυτά που έγιναν στο Φάληρο και το «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, την ημέρα της φιέστας του για το 46ο πρωτάθλημα, λίγες ημέρες πριν αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου, με το καταπληκτικό γκολ του Μασούρα από την ασίστ του Ελ Αραμπί επικράτησε με 1-0 του Δικεφάλου του Βορρά, φτάνοντας την βαθμολογική διαφορά από την 2η θέση στο +23!
Στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ο πληγωμένος Παναθηναϊκός, που μόλις μερικά 24ωρα πριν είχε χάσει το τρένο της Ευρώπης παρουσιάστηκε με τον υπηρεσιακό Σωτήρη Συλαϊδόπουλο στον πάγκο αντί του Λάζλο Μπόλονι που απομακρύνθηκε. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να επικρατήσουν του Άρη (0-0), μια αποστολή που έγινε ακόμη πιο δύσκολη μετά την αποβολή του Πούγγουρα. Έτσι η διαφορά των δύο ομάδων έμεινε στους 7 βαθμούς υπέρ των «κίτρινων».
Στην Τρίπολη, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι, όπου τα καλά πράγματα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ βρήκε το γκολ με τον Ανσαριφάρντ. Το τέρμα του Ιρανού όμως δεν στάθηκε αρκετό ώστε η Ένωση να φύγει με την νίκη απέναντι στον Αστέρα, καθώς λίγα λεπτά αργότερα με το… κάτι σαν σέντρα ο Κώτσιρας ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1! Οι Αρκάδες ολοκλήρωσαν τις εντός έδρας υποχρεώσεις μιας εξαιρετικής σεζόν, χωρίς να κερδίσουν, αλλά και χωρίς να ηττηθούν σε κανένα ματς των πλέι οφ στο «Θ. Κολοκοτρώνης».