Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-78: Shaq Attack με φόντο την οκτάδα * Ζάλγκιρις-Χίμκι 96-85 * ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζενίτ 86-78 * Βιλερμπάν-Βαλένθια 72-65 * Αρμάνι-Ρεάλ Μαδρίτης 73-78

Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνει πράγματα και θαύματα, ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό, τον έβαλε σε περιπέτειες και συνεχίζει να ονειρεύεται οκτάδα και playoffs στη EuroLeague 2019/20.

Αυτά τα ντέρμπι, δεν μοιάζουν με κανένα άλλο στο παγκόσμιο μπάσκετ. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πάλεψαν με τρομερό πείσμα το βράδυ της Τρίτης (3/3) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη (81-78), να ανεβαίνουν στο 12/15 και να μένουν στο παιχνίδι της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague 2019/20. Οι πράσινοι, από την άλλη, γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα στους τελευταίους έξι αγώνες, με αποτέλεσμα να νιώθουν πλέον όλο και περισσότερη πίεση στο κυνήγι μιας θέσης στην οκτάδα της κανονικής περιόδου.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που διέλυσε την άμυνα του Παναθηναϊκού με τον δυναμισμό και τα καταπληκτικά τελειώματά του, πάλεψαν οι Τέιλορ Ρότσεστι, Σάσα Βεζένκοβ, Οκτάβιους Έλις, γέμισε τη στατιστική του και έπαιξε σαν ηγέτης ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Νικ Καλάθης γέμισε τη στατιστική του, ο Ταϊρίς Ράις έπαιξε με απίστευτο πάθος αλλά δεν έβαλε τα περιφερειακά σουτ, την ώρα που η ομάδα του έκλεινε την αναμέτρηση με το αποκαρδιωτικό 1/20 πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Ο Ντεσόν Τόμας είχε στο φινάλε την ευκαιρία για την παράταση, πήρε το τρίποντο (ο Μπαρτζώκας δεν ζήτησε φάουλ), βρήκε σίδερο και όλα τελείωσαν εκεί.

Τρεις καταγγελίες έκανε η ΚΑΕ Παναθηναϊκός, την πρώτη για επίθεση στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο στις 20:45, τη δεύτερη για νέα επίθεση προς το μέρος του στο ημίχρονο και την τρίτη για ντου οπαδών στα αποδυτήρια, ενώ εκείνος είχε ήδη αποχωρήσει από το φαληρικό στάδιο.

O MVP

Ο Σακίλ του Ολυμπιακού! Κυρίαρχος ο Αμερικανός, χάρισε μια ονειρική εμφάνιση στον κόσμο της ομάδας του στα 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 22 πόντους χωρίς βολή (8/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα), μάζεψε τρία ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, έκοψε δύο σουτ και χάρισε πολλά highlights με τα βροντερά του καρφώματα που έμοιαζαν βγαλμένα από το ΝΒΑ. Έχει τρομερό κίνητρο, αρπάζει τις ευκαιρίες του και δικαιώνει τους ανθρώπους που τον επέλεξαν δείχνοντας ταυτόχρονα πως “έχει” αυτό το επίπεδο, το επίπεδο της EuroLeague και με το παραπάνω.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 9/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που είχε δύο ασίστ για μόλις ένα λάθος. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν κυρίως αμυντικό, στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως οι Πειραιώτες είχαν 7/12 τρίποντα και οι αντίπαλοί τους 0/9, μια τεράστια διαφορά για αγώνα αυτού του επιπέδου. Στο φινάλε της βραδιάς οι πράσινοι είχαν 1/20 τρίποντα, δεν εκμεταλλεύθηκαν με ουσιαστικό τρόπο τα 11 επιθετικά ριμπάουντ και τα 13 κλεψίματά τους, κυρίως όμως δεν εκμεταλλεύθηκαν τα 17 λάθη των γηπεδούχων με τους Ράουτινς – Φρεντέτ να έχουν 0/4 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, την ώρα που ο Πιτίνο έβαζε τους Καλάθη, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη στην αρχική του πεντάδα. Αυτός που έλαμψε περισσότερο ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ που έβαλε πέντε σερί πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) για το 10-4 στο τρίτο λεπτό, με τους πράσινους να αντιδρούν άμεσα, να ισορροπούν το ματς με τους Καλάθη – Παπαπέτρου και να παίρνουν νωρίς το δεύτερο φάουλ του Πρίντεζη. Ο Πιτίνο ακούμπησε τη μπάλα στο χαμηλό ποστ, ο Μπέντιλ έβαλε γκολ-φάουλ για το 18-18 κι ο Ράις με απίθανο λέι-απ έγραψε το 18-20 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Οι πράσινοι χτύπησαν την αδυναμία του Ολυμπιακού να αμυνθεί κοντά στο καλάθι, ο Φρεντέτ έβαλε 2/3 βολές για το 18-24 και το επί μέρους σκορ έφτασε το 6-20 μετά από το… αφιονισμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων. Ο Βεζένκοβ με δύο τρίποντα μείωσε στο καλάθι (24-26), ο ίδιος έβαλε μπροστά την ομάδα του (28-26), με τον ρυθμό να πέφτει και τους πράσινους να δείχνουν πιο συγκεντρωμένοι από τους αντιπάλους τους. Ο Ράις έδωσε πνοή με την εμπειρία και την αποτελεσματικότητά του, ο Τζόνσον δυσκόλεψε το passing game στην περιφέρεια, όμως ο Ρότσεστι έδειξε την κλάση του και με σουτ έγραψε το 38-37 στο 18′ πριν οι ΜακΚίσικ – Ρούμπιτ κλείσουν το πρώτο μέρος στο 45-39.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ξεκάθαρο στόχο να βγάλουν ακόμη περισσότερη ενέργεια. Σε αυτό το παιχνίδι ο ΜακΚίσικ απλά δεν είχε αντίπαλο, ξανακάρφωσε για το 53-47 και οι Πειραιώτες έδειχναν να ελέγχουν το ματς, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Πρίντεζης και ΜακΚίσικ συνέχισαν να “χτυπούν” τους αντιπάλους τους, με τον Αμερικανό να παίρνει παραμάζωμα όποιον έβρισκε μπροστά του και τον Ρότσεστι να γράφει με μακρινό σουτ το 63-55 και την περίοδο να κλείνει στο 65-59. Δεν είχε κριθεί κάτι, από τη στιγμή όμως που ο Παναθηναϊκός είχε 0/12 τρίποντα, τα πράγματα έδειχναν πολύ δύσκολα για εκείνον.

Με τον Καλάθη να εκμεταλλεύεται το ύψος του Παπαγιάννη και τα διαδοχικά μις-ματς με τον Κόνιαρη, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επί μέρους 0-6 στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου για να ισοφαρίσει στο 65-65 και ο Πιτίνο έδωσε ακόμη περισσότερες μπάλες στον Ράις. Ένα αρκετά τυχερό τρίποντο του Παπανικολάου (70-67) απαντήθηκε από το πρώτο του Παναθηναϊκού, με τον Καλάθη να σκοράρει για το 70-70 στο 37′ μετά από 17 άστοχα σουτ της ομάδας του. Οι δυο τους πάλευαν σαν να έπαιζαν… μονό, με τον ΜακΚίσικ να ξανακαρφώνει για το 75-72, τον Ράις να βάζει βολές (75-74) στα 85″ για να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς.

Ρότσεστι (77-74) και Ράις ξανά με βολές (77-76 στα 55.7″) έδωσαν συνέχεια στο θρίλερ, με τον ΜακΚίσικ να πατάει το γκάζι για το τελείωμα του 79-76. Ο Ράις αστόχησε στο φλότερ, ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ στα 19.4″, έβαλε 1/2 για το 80-76 και έστειλε το ματς στις δύο κατοχές, με τον Ράις να βρίσκει σίδερο σε τρίποντο και τον Παπαγιάννη να κερδίζει φάουλ στο επιθετικό ριμπάουντ. Ο Έλληνας σέντερ έβαλε 2/2 για το 80-78 στα 9.9″, ο Παπανικολάου είχε 1/2 για το 81-78 στα 8.2″ και ο Τόμας αστόχησε στο φινάλε στο μακρινό σουτ που θα έστελνε στην παράταση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10877 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ, σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της EuroLeague. Δεν έγινε sold-out, αν και το γήπεδο έδειχνε κατάμεστο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πέτεκ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντουιν 2 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πολ 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοβ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Φρεντέτ 2, Καλάθης 18 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 10/13 βολές, 30 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/46 δίποντα, 1/20 τρίποντα, 21/25 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 13 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές (6/3 στις 19:00), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (5/3 στις 21:00).

Ζάλγκιρις – Χίμκι 96-85: Αποφασισμένη για οκτάδα

Η Ζάλγκιρις κέρδισε και τη Χίμκι (96-85), έχοντας έξι νίκες στα τελευταία επτά της παιχνίδια και συνεχίζει να αυξάνει τις πιθανότητές της για πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Καταιγιστική είναι η Ζάλγκιρις τον τελευταίο ενάμιση μήνα. Η λιθουανική ομάδα κέρδισε και τη Χίμκι και έφτασε να έχει έξι νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές, πιέζοντας ακόμα περισσότερο για την οκτάδα.

O MVP

Ο Ζακ Λεντέι είχε πηθωρική παρουσία, τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ. Καθοριστικός και ο Κέι Σι Ρίβερς στο τέταρτο δεκάλεπτο με τέσσερα σερί τρίποντα.

Η Ζάλγκιρις είχε 7 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 7 στο δεύτερος, πέντε εκ των οποίων ήταν στην τέταρτη περίοδο, τα τέσσερα από τον Ρίβερς. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν με τέσσερα σερί τρίποντα, με τον Αμερικανό να κάνει τη διαφορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρίβερς σκόαρε μόνο με τρίποντο (5/8).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις μπήκε… αφηνιασμένη στο παρκέ και συνέχισε να επιβεβαιώνει τη δαιμονιώδη της φόρμα, με τρομερή παρουσία και στις δύο άρκες του παρκέ. Με τον Ζακ Λεντέι μπροστάρη, με φοβερή ευστοχία από την περίμετρο και πιεστική άμυνα, οι Λιθουανοί πίεσαν τους Ρώσους, τους υποχρέωσαν σε λάθη και σουτ κακών προϋποθέσεων και έθεσαν εξ αρχής τους δικούς τους όρους στο ματς. Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει (29-15 πρώτο δεκάλεπτο), ενώ όταν τα τρίποντα έγιναν 6/8 ήρθε και το +20 για τη Ζάλγκιρις που βρήκε 12 πόντους από τον Λεντέι, 9 από τον Μιλάκνις και 8 από τον Λεκαβίτσιους. Στην άλλη πλευρά, η Χίμκι των 8 λαθών στο πρώτο μέρος και με 3/10 τρίποντα, είχε 12 πόντους από τον Τίμα, 8 από τον Γερέμπκο και 7 από τον Σβεντ. Βρήκε… τοίχο στη λιθουανική άμυνα, ενώ δεν είχε τρόπο να αντιμετωπίσει την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει στο 50-34.

Το ξεκίνημα της Χίμκι στο δεύτερο μέρος ήταν αισθητά καλύτερο. Με επιμέρους 2-8 κατάφερε να κάνει μονοψήφια τη διαφορά, με την οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο (64-58). Σε αυτό το δεκάλεπτο, η Ζάλγκιρις δεν ήταν συγκεντρωμένη, έκανε 6 λάθη (είχε μόλις 2 στο πρώτο μέρος). Αντίθετα, η Χίμκι συνέχισε να έχει “καυτό” τον Τίμα (έφτασε τους 18 πόντους), όπως και τον Γερέμπκο, ενώ στον… χορό μπήκε και ο Σβεντ (18 πόντους).

Όλα αυτά, όμως, κράτησαν λίγο για τους Ρώσους που έχουν να θυμούνται μόνο το καλό τους τρίτο δεκάλεπτο. Κι αυτό διότι, η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τέσσερα σερί τρίποντα των γηπεδούχων, τα τρία του Ρίβερς (έβαλε και τέταρτο στη συνέχεια), για να επαναφέρουν διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι τέλους (96-85).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Καυτή ατμόσφαιρα στη Zalgirio Arena από τους 13.551 Λιθουανούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Σέμες, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-15, 50-34, 64-58, 96-85

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 4 (7 ασίστ), Ρίβερς 15 (5), Λεκαβίτσιους 14 (6/6 δίποντα, 4 ασίστ), Χέις 8 (2), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 12 (3), Γκέμπεν, Λεντέι 23 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Λαντέιλ 6, Ουλανόβας 10 (2).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 24 (3), Κράμερ 2, Μπούκερ 8, Τίμα 20 (4), Γερέμπκο 17 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκιλ, Γιόβιτς 10 (2), Μπέρτανς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 23/32 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 8/10 βολές, 24 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 25/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/19 βολές, 28 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 6 κλεψίματ,α 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Ζάλγκιρις πηγαίνει στην Αγία Πετρούπολη για το ματς με τη Ζενίτ (5/3, 19:00), ενώ η Χίμκι υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε στις 6/3 (19:00).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 86-78: Στο ρελαντί πριν από το ΟΑΚΑ

Χωρίς να εντυπωσιάσει, χωρίς να κυριαρχήσει, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για την 27η αγωνιστική της EuroLeague και περιμένει γκέλα της Μακάμπι στο παιχνίδι για την τετράδα.

Με νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (86-78) άνοιξε την έκτη διαβολοβδομάδα της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πριν έρθει στην Αθήνα για το ματς της Πέμπτης (5/3 στις 21:00) με τον Παναθηναϊκό.

Ο Δημήτρης Ιτούδης δεν είχε στη διάθεσή του τον Ντάνιελ Χάκετ που τραυματίστηκε στον μηρό στην τελευταία προπόνηση, πήρε όμως το θετικό αποτέλεσμα, ανέβηκε στο 18-9 και περιμένει μια “γκέλα” της Μακάμπι Τελ Αβίβ για να την ξαναπιάσει με φόντο την τέταρτη θέση που θα προσφέρει πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. Η Ζενίτ, από την άλλη, έπεσε στο 7-20 και συνεχίζει να παλεύει με νύχια και με δόντια για να αποφύγει την τελευταία θέση.

O MVP

Με αυτόν θα ζει, με αυτόν θα πεθαίνει. Η ΤΣΣΚΑ στηρίζεται σε τεράστιο βαθμό φέτος στον Μάικ Τζέιμς και ο Αμερικανός τη σήκωσε για άλλη μια φορά στις πλάτες του, το βράδυ που ο Ντάνιελ Χάκετ δεν ήταν διαθέσιμος. Σε 30 λεπτά ο Τζέιμς είχε 27 πόντους από 4/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 7/7 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τέσσερα κερδισμένα φάουλ που του έδωσαν 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Με 15/34 δίποντα έκλεισε το ματς η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και αυτό ήταν ένα στοιχείο που την δυσκόλεψε να φτάσει στη νίκη. Μέχρι ένα σημείο βέβαια. Οι γηπεδούχοι είχαν αρνητικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (12/14), την ώρα που η Ζενίτ κρατούσε τα 10/22 τρίποντα, αλλά και το γεγονός ότι ήταν συνολικά πολύ ανταγωνιστική παρά τα αγωνιστικά προβλήματά της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό ματς είδαμε από νωρίς στη Μόσχα, με τη Ζενίτ να γράφει το 2-11 στο δεύτερο μόλις λεπτό, την ΤΣΣΚΑ να απαντάει με σερί 8-0 και την ομάδα του Πασκουάλ να αντέχει. Κράτησε το προβάδισμα, πήγε ξανά στο +4 (16-20), πριν ο Χάινς και ο Χίλιαρντ της βάλουν πίεση και ο Τζέιμς σκοράρει τρίποντο για το 23-21 της πρώτης περιόδου. Ο Κουφός έδωσε σημαντικές λύσεις κοντά στο καλάθι (29-24), ο Στρέλνιεκς κι ο Βόιτμαν ήταν αποτελεσματικοί από την περιφέρεια (37-31 στο 15′) και όταν ο Χόλινς μάζεψε τη διαφορά στον πόντο, ο Χίλιαρντ κι ο Τζέιμς απάντησαν για το 46-39 πριν από ένα μικρό 4-0 της Ζενίτ που έκλεισε το πρώτο μέρος στο 46-43.

Με τον Τζέιμς σε τρομερή κατάσταση, η ΤΣΣΚΑ έχτισε ένα προβάδισμα εννέα πόντων (56-47) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, πήγε και στο +11 (62-51) αλλά έδωσε ξανά δικαιώματα στη Ζενίτ που μάζεψε εκ νέου τη διαφορά (62-58) για να δεχθεί άλλο ένα τρίποντο από τον Τζέιμς που την έβαλε στο -8 (66-58) στο τέλος του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Πασκουάλ έπαιζε χωρίς το παραμικρό άγχος, συνέχισε να είναι ανταγωνιστική, δεν είχε όμως βάθος στον πάγκο της από τη στιγμή που δεν χρησιμοποιήθηκαν οι Αλμπισί – Πονκράσοφ και γνώρισε μια φυσιολογική ήττα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4852 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη MEGASPORT Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μόγκουλκοτς, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 46-43, 66-58, 86-78

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπολομπόι 7, Τζέιμς 27 (4/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Στρέλνιεκς 8 (2), Φόγκτμαν 13 (3), Σαντ-Ρος, Κουφός 5, Χίλιαρντ 11 (3), Κουρμπάνοφ 6, Χάινς 10, Μπέικερ

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Άιβερσον 8, Χόλινς 28 (7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Τόμας 7 (1), Ρένφρο 3 (1), Κοστόφ 8 (2), Βορόνοφ 3, Ζούμπκοφ 3, Αμπρομάιτις 13 (2), Πονίτκα 1, Αγιόν 3 (8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 15/34 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 20/26 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 19/41 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 10/13 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (5/3 στις 21:00), ενώ η Ζενίτ θα υποδεχθεί στην Αγία Πετρούπολη τη Ζάλγκιρις Κάουνας (5/3 στις 19:00).

Βιλερμπάν – Βαλένθια 72-65: Τη σόκαρε και την μπλόκαρε

Η Βιλερμπάν νίκησε στα ίσα τη Βαλένθια (72-65) και της έκοψε τον δρόμο για την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague. Τραγική βραδιά από τους Ισπανούς, σε σκοράρισμα και δημιουργία.

Μία νίκη στα τελευταία 10 της παιχνίδια είχε η Βιλερμπάν, η οποία έχει… εγκαταλείψει την όποια μάχη για οκτάδα εδώ και καιρό. Αυτά, όμως, δεν έχουν καμία σημασία εν ώρα αγώνα, ούτε και φάνηκαν στο παρκέ. Νίκη στα ίσα από τους Γάλλους επί των Ισπανών, οι οποίοι ήταν τραγική σε εκτέλεση και δημιουργία και βλέπουν την πρόκριση να δυσκολεύει επικίνδυνα, μετά και την τρίτη σερί τους ήττα.

O MVP

Σπουδαίο ματς από τους Λάιτι και Τέιλορ. Ο πρώτος είχε 20 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα, ενώ παράλληλα είχε 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο δεύτερος τελείωσε το ματς με 10 πόντους, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 3 κλεψίματα ενώ κέρδισε και 9 φάουλ!

Με 4/20 τρίποντα και με μόλις 8 ασίστ, η Βαλένθια δεν θα μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη απέναντι σε οποιαδήποτε ομάδα της EuroLeague, όλα αυτά την ώρα που οι Ισπανοί έκαναν και 14 λάθη κόντρα στους Γάλλους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Κακό παιχνίδι, λάθη, χαμηλό σκορ αλλά πολύ δυνατές μονομαχίες από τις δύο ομάδες, με την αθλητικότητα των Γάλλων να επιβάλλεται στο πρώτο μέρος και να τους κρατά μπροστά στο σκορ από την αρχή μέχρι το ημίχρονο (38-30). Οι γηπεδούχοι είχαν λιγότερο άστοχοι, πιο σκληροί στο παιχνίδι τους, είχαν 10 διαφορετικούς σκόρερ, την ώρα που η Βαλένθια ήταν πολύ άστοχη από το τρίποντο που είναιθ και το δυνατό της σημείο (2/12), ενώ ο Κολόμ (10 πόντους) δεν είχε συμπαραστάτη στο σκοράρισμα. Οι Ισπανοί έπαιζαν κακό μπάσκετ, χωρίς δημιουργία, με τις 3 ασίστ του πρώτου μέρους να είναι ενδεικτικές.

Η Βαλένθια εμφανίστηκε βελτιωμένη στο δεύτερο μέρος, βρήκε σκορ από τους Λαμπεϊρί και Βίβες και κατάφερε να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς. Η Βιλερμπάν, όμως, έμοιαζε αποφασισμένη να κάνει το παιχνίδι της και να κόψει τη φόρα των Ισπανών. Ο Λάιτι συνέχισε να οδηγεί την ομάδα του επιθετικά (20 πόντους), με τους γηπεδούχους να είναι και πολύ σκληροί στην άμυνά τους. Στον αντίποδα, μακριά από τον καλό τους εαυτό βασικές μονάδες της Βαλένθια, όπως ο Ντούμπλιεβιτς που δεν βοήθησε σε σκοράρισμα και ριμπάουντ αλλά και ο Κολόμ που πέτυχε μεν 11 πόντους αλλά δεν βοήθησε δημιουργικά (0 ασίστ).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Astroballe βρέθηκαν 4.491 φίλαθλοι, λίγο λιγότεροι από τα εισιτήρια που είχαν κόψει οι Γάλλοι για το ματς (λόγω του Κορονοϊού).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ, Χορντόφ, Ράτσις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  20-17, 38-30, 56-52, 72-65

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τέιλορ 10, Τζεκίρι 5 (7 ριμπάουντ), Καουντί 2, Μαλεντόν 9 (1), Μπέρι 3, Λόμαζ 7 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 3, Ντιό 4, Λάιτι 20 (3), Γιαμπουσέλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 11, Μαρίνκοβιτς 2, Εντούρ 1, Αμπάλντε 7, Λαμπεϊρί 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόμπεϊ 4, Ντούμπλιεβιτς 4, Βίβες 14 (2), Σαν Εμετέριο, Σάστρε 11 (1), Ντόορνεκαμπ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 18/31 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 5/19 βολές, 33 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 18/32 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 24 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Στη Μαδρίτη πηγαίνει η Βιλερμπάν για το ματς με τη Ρεάλ (5/3, 22:00), ενώ η Βαλένθια υποδέχεται την Αρμάνι το ίδιο βράδυ (22:00).

Αρμάνι – Ρεάλ Μαδρίτης 73-78: Θυμήθηκε ότι είναι “Βασίλισσα”

Παρά τις πέντε απουσίες και την πολύ κακή της βραδιά στο Μιλάνο, η Ρεάλ κέρδισε και την Αρμάνι (73-78), παίρνοντας έκτη διαδοχική νίκη και δείχνοντας χαρακτήρα κόντρα στη… λειψανδρία.

Αν δεν έχασε αυτό το ματς, πότε; Η Ρεάλ έδειξε χαρακτήρα κόντρα στις απουσίες πέντε παικτών (Κοζέρ, Ράντολφ, Ντεκ, Γιουλ και Μίκι) και παρά το γεγονός ότι ήταν τραγική στην επίθεση, τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο, όσο και στο τρίτο με 11 πόντους στο καθένα και με μεγάλη αστοχία.

Η Αρμάνι είχε διψήφια διαφορά  στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά όταν οι Μαδριλένοι ξύπνησαν όλα άλλαξαν. Με 32 πόντους στην τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ θυμήθηκε ότι είναι “Βασίλισσα” και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη, έκτη συνεχόμενη.

O MVP

Ο Ρούντι Φερνάντεθ είχε ηγετικό ρόλο στο come back της Ρεάλ. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, αλλά οι 11 εξ αυτών ήταν στην τέταρτη περίοδο! Μάλιστα σκόραρε με 4/9 τρίποντα και 4/4 βολές χωρίς να βάλει δίποντο (0/1), ενώ είχε 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 21’9” συμμετοχής.

Η Ρεάλ είχε μόλις 9/30 τρίποντα, ενώ τα τρία εξ αυτών σημειώθηκαν στην τέταρτη περίοδο. Αυτά κόντρα στα 10/24 τρίποντα της Αρμάνι. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως οι γηπεδούχοι μοίρασαν μόλις 8 ασίστ στο ματς, ενώ πήραν ελάχιστα πράγματα από τους παίκτες πρώτης γραμμής, όπως τους Σκόλα και Ροντρίγκεθ (είχαν μαζί 5 πόντους).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τραγικό ξεκίνημα από τη Ρεάλ Μαδρίτης που έχανε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, τη ώρα που οι γηπεδουχοι σούταραν με πολύ υψηλά ποσοστά. Η “βασίλισσα” έβαλε μόλις 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έφτασε να χάνει 10 πόντους στο ημίχρονο (45-35), έχοντας 4/16 τρίποντα και χωρίς πρωταγωνιστές στο παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι πάλι, πήραν πολλούς πόντους από τον πάγκο, με πιο χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Μορασκίνι (15 πόντους). Νωρίτερα, η Ρεάλ έτρεξε 15-0 και μείωσε το παιχνίδι προσωρινά (32-32), αλλά ένα ακόμη νεκρό διάστημα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Η τρίτη περίοδος ήταν πάρα πολύ άσχημα και από τις δύο ομάδες. Λάθη, αστοχία, βιαστικές επιλογές, με το επιμέρους 10-11 του δεκαλέπτου να είναι αρκετό για να εξηγήσει το κακό ποιοτικά διάστημα (55-46 στο τέλος της τρίτης περιόδου). Η… κανονική Ρεάλ εμφανίστηκε στην τέταρτη περίοδο. Πέτυχε 32 πόντους με μπροστάρη τον Φερνάντεθ και κατάφερε να πάρει τη νίκη, κόβοντας τον δρόμο της Αρμάνι για οκτάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Άδειο το Mediolanum Forum μετά την απόφαση της EuroLeague να γίνει κεκλεισμένων των θυρών η αναμέτρησης λόγω της εξάπλωσης του κορονοϊού στην Ιταλία.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ρότσα, Κολιένσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 45-35,  55-46, 73-78

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 5 (1), Μίτσοφ 13 (1), Γκουντάιτις 9, Μορασκίνι 25 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρολ 5 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Ταρζούσκι 2, Νέντοβιτς 3, Κρόφορντ, Σάικς 10 (2), Σκόλα.

ΡΕΑΛ (Λάσο): Φερνάντεθ 16 (4 τρίποντα, 4 ασίστ), Καμπάσο 8, Λαπροβίτολα 13 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ρέγιες 4, Γκαρούμπα 4, Κάρολ 2, Ταβάρες 13 (12 ριμπάουντ), Τόμπκινς 13 (3), Τέιλορ 5 (1), Μεζρί.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 14/34 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 27 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ: 21/41 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 9/13 βολές, 38 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Αρμάνι αντιμετωπίζει τη Βαλένθια στην Ισπανία (5/3, 22:00), ενώ η Ρεάλ υποδέχεται τη Βιλερμπάν το ίδιο βράδυ και ίδια ώρα.