Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-0: Κόκκινη κορυφή με Ελ Αραμπί * ΑΕΚ-Παναιτωλικός 3-1 * Πανιώνιος-Λαμία 0-1 * Ξάνθη-ΑΕΛ 2-1 * Η βαθμολογία μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στην κόψη του ξυραφιού, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύθηκε την έμπνευση του Βαλμπουενά και την εκτελεστική δεινότητα του Ελ Αραμπί για να λυγίσει τον αξιόμαχο Παναθηναϊκό (1-0) και να πατήσει ξανά κορυφή.

Ένας από τους άγραφους κανόνες του ποδοσφαίρου αναφέρει ότι τα ντέρμπι δεν τα παίζεις, τα νικάς. Αυτό ακριβώς έκανε ο Ολυμπιακός απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλό του. Σε μια μοιρασμένη αναμέτρηση και με τους πράσινους να παίζουν στα ίσια, μια έμπνευση του -κορυφαίου- Βαλμπουενά και ένα υπέροχο τελείωμα του εκτελεστή Ελ Αραμπί έφερε ένα τρίποντο -χρυσάφι και την επιστροφή στην κορυφή της βαθμολογίας.

Απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι λόγω ατομικής ποιότητας κι εμπειρίας πέτυχαν το πανάκριβο γκολ που ζητούσαν στο άδειο και παγωμένο Καραϊσκάκης. Οι φιλοξενούμενοι έχουν κάθε λόγο να νιώθουν πικραμένοι που έχασαν στις λεπτομέρειες, ενώ οι νικητές ιδιαίτερα χαρούμενοι που χωρίς να εντυπωσιάσουν, έφτασαν στον επιθυμητό στόχο, με τον Φινλανδό ρέφερι Γκεστράνιους να κόβει το καρπούζι στη μέση.

1. ΜΕ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΣΤΗ ΣΚΑΚΙΕΡΑ

Με τις αναμενόμενες ενδεκάδες παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο προπονητές. Μοναδική μίνι έκπληξη από πλευράς Ολυμπιακού η παρουσία του Μπα δίπλα στον Σεμέδο, αντί του Αβραάμ, ο οποίος δεν κρίθηκε 100% έτοιμος. Με άλλα λόγια, ο Γιώργος Δώνης προσπάθησε να ματσάρει με 4-2-3-1, την αντίστοιχη διάταξη του Πέδρο Μαρτίνς.

Τα πιόνια τοποθετήθηκαν σαν καθρέφτης στη σκακιέρα κι όποιος… αντέξει. Ερωτηματικό πριν τη σέντρα αποτέλεσε ο βαθμός ετοιμότητας σημαντικών μονάδων και από τις δύο πλευρές όπως οι Ποντένσε, Βαλμπουενά και Ζαχίντ που προέρχονταν από τραυματισμούς. Όλα τα όπλα επί σκηνής, λοιπόν, μιας σκηνής, ωστόσο, άδειας από θεατές. Ντέρμπι χωρίς κόσμο, φαγητό χωρίς αλάτι…

Με τους πράσινους πίσω από τη μπάλα, αλλά με διάθεση να πιέσουν ψηλά και να δυσκολέψουν το build up των ερυθρολεύκων κύλησαν τα πρώτα λεπτά. Μια φάση όλο κι όλη συζητήθηκε, με τον Σα να διώχνει αρχικά και τον Καμαρά να απομακρύνει στη συνέχεια προ του Μπουζούκη. Ο Φινλανδός ευθύς εξαρχής έκρινε σωστά, ωστόσο, χρειάστηκε να σιγουρευτεί και στο VAR.

Γενικά ο Ολυμπιακός δεν πάτησε δυνατά από το ξεκίνημα, απόρροια και του ότι βασικά του χαρτιά στο δημιουργικό σκέλος προέρχονταν από αποχή.

2. ΠΙΟ ΣΥΝΕΠΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ

Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών και την ομάδα του να δυσκολεύεται να περάσει τη μπάλα μεταξύ των γραμμών, ο Ποντένσε πέρασε αριστερά για να έρθει δεξιά ο Μασούρας που δύο λεπτά αργότερα από μεγάλη πάσα του Τσιμίκα, πάτησε περιοχή στην πλάτη της άμυνας, εκτέλεσε, αλλά ο Διούδης αντέδρασε σωστά στην κλειστή του γωνία. Ήταν η πρώτη σοβαρή επίσκεψη των γηπεδούχων στα αντίπαλα καρέ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας βρέθηκε ξανά αφύλακτος προ της εστίας, αλλά η κεφαλιά του από σέντρα του Βαλμπουενά ήταν αδύναμη.

Άμεση, ωστόσο, ήταν η απάντηση με τον Κουρμπέλη να γυρίζει τη φάση προς το πέναλτι και ο Δώνης να μη βρίσκει εστία για λίγα εκατοστά, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γιόχανσον βρέθηκε εντός περιοχής, σκόραρε, αλλά από θέση οφσάιντ. Ως γενικό συμπέρασμα στο πρώτο ημίωρο οι δύο ομάδες έπαιξαν στα ίσια, χωρίς καμία να μπορέσει να επιβάλλει ξεκάθαρα τα “θέλω” της στην αναμέτρηση. Η πίεση του Παναθηναϊκού ψηλά δυσκόλεψε πολύ την κόκκινη ανάπτυξη, αλλά όσες φορές πέρασε η μπάλα, οι γηπεδούχοι πάτησαν με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, και μπάλα κράτησαν και σωστά αναπτύχθηκαν και το κέντρο κράτησαν με σχετική άνεση, παίζοντας πιο σφιχτά, δείχνοντας πιο συμπαγή εικόνα. Από τον Ολυμπιακό έλειψε το έξτρα πάθος της… εξέδρας και η διάθεση να μπουν οι παίκτες του πιο δυνατά στις μονομαχίες ώστε να κυριαρχήσουν, δίνοντας δικαιώματα. Από το 35’ ο Ποντένσε επέστρεψε ξανά δεξιά για να περιορίσει και τις προωθήσει του Ινσούα στην πλάτη του δραστήριου Χατζηγιοβάνη.

Ασύνδετος σε πολλές στιγμές, ο Ολυμπιακός και με τους παίκτες του επιρρεπείς στο εύκολο λάθος. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να χάνει άλλη μία ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Γιόχανσον μπήκε σφήνα ανάμεσα στους στόπερ, αλλά ο Σα αντέδρασε σωτήρια. Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0, με τον Ολυμπιακό μουδιασμένο και τον Παναθηναϊκό να έχει κερδίσει τις εντυπώσεις, μιας και οι παίκτες του Δώνη ακολούθησαν πιο πιστά το αρχικό πλάνο. Δεν είναι τυχαίο ότι στη στατιστική απεικόνιση του πρώτου μέρους οι πράσινοι είχαν 56% κατοχή μπάλας, με τις τελικές, ωστόσο, στο 7-4 υπέρ των ερυθρολεύκων, με 5-2 στην εστία.

3. ΜΠΕΝΖΙΑ, 4-3-3 ΚΑΙ ΛΑΖΑΡΟΣ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αλλαγή από πλευράς Μαρτίνς με τον Μασούρα εκτός αγώνα και τον Μπενζιά εντός. Στόχος να ενισχύσει την πίεση και να κοντρολάρει τον ρυθμό στον άξονα. Μετέτρεψε έτσι το αρχικό 4-2-3-1, σε καθαρό 4-3-3 με τον Βαλμπουενά αριστερά. Ο Μπενζιά πήρε θέση μπροστά από τους δύο κόφτες για να ανεβάσει η ομάδα του την πίεση ψηλά και να περάσει κάποια κάθετη πάσα προς την επιθετική τριάδα. Η εικόνα του αγώνα, πάντως, δεν άλλαξε ως το 60′ με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν ρυθμό και κατοχή, ενώ εκμεταλλεύονταν και λάθη στις συνεννοήσεις ακόμη και μεταξύ των στόπερ του Ολυμπιακού. Κάπου εκεί πάτησε χορτάρι και ο Χριστοδουλόπουλος αντί του -ξεκάθαρα εκτός ρυθμού- Ποντένσε. Με το πού πάτησε χορτάρι ο Λάζαρος (60′) βρήκε και καθαρή ευκαιρία από το κλέψιμο του Μπενζιά και την ασίστ του Ελ Αραμπί, αλλά αστόχησε προ κενής εστίας…

Στο 70’ ο Δώνης έκανε την πρώτη του παρέμβαση με τον Μπεκ αντί του Ζαχίντ και τον Ολυμπιακό να εντείνει την πίεση, χωρίς, όμως, να έχει βρει ούτε ρυθμό, ούτε καθαρή ευκαιρία. Πιο δραστήριος σε όλο αυτό το διάστημα ο 35χρονος Βαλμπουενά, παρότι είχε διαρκώς δύο αντιπάλους “κρεμασμένους” πάνω του.

4. ΕΛ ΑΡΑΜΠΙ – ΜΙΑ ΕΠΑΦΗ- ΚΙ 1-0

Ο Γάλλος στρατηγός ήταν αυτός που για μία ακόμη φορά άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, αφού μια σέντρα ξυραφιά προς τον Ελ Αραμπί που έως εκείνο το χρονικό σημείο δεν είχε φανεί καθόλου, προκάλεσε το 1-0. Ο Μαροκινός πετάχτηκε σαν κόμπρα στο σημείο του πέναλτι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη για το 1-0, σε ένα χρονικό σημείο που οι πράσινοι είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Με διαχείριση από πλευράς γηπεδούχων και επιθετικές τάσεις από τους φιλοξενούμενους φτάσαμε στο φινάλε, χωρίς να λείψει το καρδιοχτύπι παρότι δεν υπήρξε μεγάλη ευκαιρία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ποντένσε(60′ Λάζαρος), Βαλμπουενά(95′ Κούτρης), Μασούρας(46′ Μπενζιά), Ελ Αραμπί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Δώνης(83′ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης(78′ Περέα), Ζαχίντ(71′ Μπεκ), Μακέντα.

ΑΕΚ – Παναιτωλικός 3-1: Είχε δύο MVP και έγραψε την πρώτη νίκη για το 2020

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ το 2020. Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν 3-1 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ με τους Λιβάγια και Βέρντε να κάνουν σούπερ παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν αλλά δεν αιφνιδίασαν την προβληματική άμυνα της Ένωσης.

ΗΑΕΚ με θέματα στην άμυνα σπατάλησε ένα ημίχρονο για να καθαρίσει από νωρίς το ματς κόντρα στον Παναιτωλικό. Οι κιτρινόμαυροι, πάντως, στο δεύτερο μέρος με τις δύο αλλαγές του Μάσιμο Καρέρα (Βέρντε και Σιμόες), βρήκαν ουσία στο παιχνίδι τους και νίκησαν τους Αγρινιώτες με 3-1.

Σούπερ ο Μάρκο Λιβάγια που σκόραρε δύο φορές στο ματς, ενώ ο Ντανιέλε Βέρντε που έγινε αλλαγή στο β’ μέρος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Παναιτωλικού και βοήθησε την ΑΕΚ ν’ αποκτήσει κυριαρχική εικόνα και να πάρει το πρώτο της τρίποντο για το 2020 και με δύο δύσκολους αγώνες ν’ ακολουθούν με Αστέρα στο Κύπελλο και ΠΑΟΚ την Κυριακή στην Τούμπα.

ΑΝΟΥΣΙΑ ΚΑΤΟΧΗ, ΛΙΓΕΣ ΦΑΣΕΙΣ

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, γεγονός που δεν προκάλεσε εκπλήξεις αφού η Ένωση έχει να δώσει την Τετάρτη ματς Κυπέλλου με τον Αστέρα και την Κυριακή ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, λοιπόν για τους κιτρινόμαυρους του 2020 δεν ήταν ιδανικό.

Η ΑΕΚ ναι μεν έχει την κατοχή, αλλά ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούσε να αναπτυχθεί δεν απέφερε καρπούς. Παράλληλα, ο Παναιτωλικός ήταν κλεισμένος στα καρέ του και επιχειρούσε δειλά δειλά να πάρει μέτρα στο γήπεδο και ν’ αυξήσει το τέμπο της πίεσης του. Το πρώτο μέρος, γενικότερα, δεν ήταν καλό με τις δύο ομάδες να μοιάζουν ασύνδετες και χωρίς ένταση.

ΓΚΟΛ ΜΕΣΩ VAR ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Και εκεί που η ΑΕΚ έψαχνε τρόπο να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Κνετ, κατάφερε να βρει γκολ με τη βοήθεια του VAR. Ο Ανέλ Σαμπανάτζοβιτς σύμφωνα με την απόφαση των διαιτητών ανατράπηκε στην περιοχή του Παναιτωλικού και κατόπιν διαβουλεύσεων υποδείχθηκε πέναλτι υπέρ της ομάδας του.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκο Λιβάγια που ήταν εύστοχος απέναντι στον κίπερ των φιλοξενούμενων, γράφοντας το 1-0 στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κροάτης με το συγκεκριμένο τέρμα έφτασε τα πέντε στο πρωτάθλημα (σ.σ. τα έκανε έξι στη συνέχεια), συνεχίζοντας να κάνει μία ικανοποιητική σεζόν για τον ίδιο. Βέβαια, παρότι η ΑΕΚ προηγήθηκε δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα της και τιμωρήθηκε λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΕΠΙΘΕΣΗ

Όπως αναφέραμε παραπάνω, λοιπόν, η ΑΕΚ από την αδυναμία της να δημιουργήσει φάσεις και να απειλήσει τον προτελευταίο Παναιτωλικό στη βαθμολογία το πλήρωσε. Στο 42ο λεπτό ο Παναιτωλικός βγήκε όμορφα μπροστά, ο Ταχάρ σέντραρε στην κιτρινόμαυρη περιοχή με τους αμυντικούς του Καρέρα να μην αντιδρούν σωστά.

Εκμεταλλευόμενος τις λάθος τοποθετήσεις των γηπεδούχων ο Ντίας, έπιασε το πλασέ μπροστά από τον ανήμπορο ν’ αντιδράσει Βασίλη Μπάρκα και ισοφάρισε σε 1-1. Και σαν να μην έφτασε αυτό για την ΑΕΚ, ο Παναιτωλικός παραλίγο να βρει και δεύτερο γκολ! Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κέβιν βρέθηκε μόνος στην περιοχή των Βράνιες – Οικονόμου, όμως το σουτ στην κίνηση που έπιασε έδιωξε ο Βασίλης Μπάρκας.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΒΕΡΝΤΕ ΣΤΟΝ ΚΑΡΕΡΑ

Στο δεύτερο μέρος ο Μάσιμο Καρέρα πέρασε τον Ντάνι Βέρντε στο ματς και ο Ιταλός έστειλε μήνυμα πως όταν είναι στα up του μπορεί να παίξει καταλυτικό ρόλο στην εικόνα της ομάδας. Ο Ιταλός μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι (παρέα και ο Αντρέ Σιμόες), σημειώνοντας φοβερή εμφάνιση. Ο Βέρντε ταλαιπώρησε τους αμυντικούς του Παναιτωλικού και έδωσε πνοή στην ΑΕΚ η οποία απέναντι στην κλειστή άμυνα του Παναιτωλικού είχε σοβαρά θέματα στο κομμάτι της δημιουργίας.

Ο ΛΙΒΑΓΙΑ MVP ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Το 1-1 της ΑΕΚ έγινε 3-1… Πώς; Στο 56′ ο Βέρντε εκτέλεσε κόρνερ και ο Μάρκο Λιβάγια σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά. Και στο 83ο λεπτό ο Κροάτης είχε την ευκαιρία να γράψει χατ-τρικ, αλλά το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος το θυσίασε για χάρη του Ιταλού συμπαίκτη του.

Στη στιγμή του ματς, ο Βέρντε ζήτησε από τον Λιβάγια να χτυπήσει εκείνος το πέναλτι, διότι ήθελε να το αφιερώσει στο νεογέννητο παιδί του. Ο πατέρας Λιβάγια δεν το σκέφτηκε για πολύ ώρα και άφησε τον συμπαίκτη του να κάνει το 3-1 στο 83ο λεπτό.

Γενικότερα, η ΑΕΚ δεν έδειξε καλό πρόσωπο με κακές σκέψεις στην άμυνα. Ωστόσο, με την είσοδο του Βέρντε και την αποτελεσματικότητα του Λιβάγια μπόρεσε να πάρει την πρώτη της νίκη για το 2020. Αξίζει να σημειωθεί πως λόγω της απουσίας του Ολιβέιρα αγωνίστηκε ο Γιακουμάκης που στο 64′ με κεφαλιά είχε δοκάρι μετά από την ωραία επέμβαση του Κνετ.

Πανιώνιος – Λαμία 0-1: Νίκη εξάδας για την ομάδα της Φθιώτιδας

Η Λαμία επικράτησε με 1-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη, κάνει πορεία πρωταθλητισμού με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο της, και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση της Super League αφήνοντας τους “κυανέρυθρους” στην τελευταία θέση.

ΗΛαμία πήρε μια σημαντική νίκη και κάτω από δύσκολες συνθήκες στη Νέα Σμύρνη επικρατώντας του Πανιωνίου με 1-0 με γκολ του Καραμάνου από το 11′ και ενώ έπαιξε για 70 λεπτά περίπου με παίκτη λιγότερο.

Μια νίκη που δίνει στην ομάδα της Φθιώτιδας για πρώτη φορά μια θέση στην πρώτη επτάδα και την κάνει να κοιτά ακόμα ψηλότερα καθώς με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο της κάνει πορεία πρωταθλητισμού.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Άκη Μάντζιο στον πάγκο εκμεταλλεύτηκαν στο μεγαλύτερο βαθμό τις πολλές απουσίες των γηπεδούχων και ήξεραν που να χτυπήσουν καθώς ο Έλληνας τεχνικός είχε ξεκινήσει τη φετινή σεζόν στην ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Αυτά είναι τα τρία πράγματα που μας έμειναν από το ματς της Νέας Σμύρνης:

1. ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Λαμία σε σετ παιχνίδι έντεκα εναντίων έντεκα ήταν καλύτερη και κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς με τον Καραμάνο στο 11′ λεπτό. Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν με τριάδα στην άμυνα οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν εκεί ακριβώς και το γκολ ήρθε μετά από παράλληλη μπαλιά του Τιρόνε και πλασέ του Καραμάνου από το ύψος του πέναλτι.

Ο Ντομίνγκες έχασε τον επιθετικό της Λαμίας που κάλυψε με τον καλύτερο τρόπο το κενό του Τουράμ και πέτυχε το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Φθιώτιδας.

2. ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΚΑ ΠΑΙΚΤΕΣ

Στο 26′ η Λαμία έμεινε σωστά με δέκα παίκτες μετά από αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μπεχεράνο για χτύπημα εκτός φάσης στον Τσιλούλη. Ο διαιτητής που είχε χάσει τη φάση στη διάρκεια του ματς την είδε εν συνεχεία στο VAR και αποφάσισε να βγάλει την απευθείας κόκκινη κάρτα και να αφήσει τη Λαμία με δέκα παίκτες.

Ο Πανιώνιος έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 33′ όταν ο Παπανικολάου βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Θεοδωρόπουλος κράτησε το μηδέν για τη Λαμία. Αυτή ήταν και η καλύτερη φάση των γηπεδούχων μέχρι το τέλος του αγώνα.

Μέχρι τη λήξη οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι, πίεσαν, κέρδισαν αρκετά κόρνερ αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν τελικές προς την εστία του Θεοδωρόπουλου. Παρά την πίεση που άσκησαν και το γεγονός πως τα έκαναν όλα καλά μέχρι τα 3/4 του ματς δεν έφτιαξαν καλές στιγμές προς την εστία της Λαμίας.

Ο Άκης Μάντζιος από την πλευρά του έριξε ότι διέθετε σε αμυντικό από τον πάγκο του με αποτέλεσμα να κρατήσει η Λαμία μέχρι τέλους το 1-0 και να πανηγυρίσει έξαλλα στο τέλος του αγώνα τη νίκη της.

3. ΔΕΝ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ ΚΑΡΑΜΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Τόσο ο Τάσος Καραμάνος που σκόραρε στο 11′ όσο και ο προπονητής της Λαμίας, Άκης Μάντζιος, δεν πανηγύρισαν στο γκολ που πέτυχε ο Έλληνας επιθετικός. Άλλωστε και οι δύο τους έχουν περάσει από τους “κυανέρυθρους” και είναι μια ομάδα στην οποία έχουν δώσει και έχουν πάρει αρκετά. Μια κίνηση που είναι δείγμα του ήθους και των δύο ανδρών.

Ξάνθη – ΑΕΛ 2-1: Φοσ(έ) ανατροπής

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με τον Μιλοσάβλιεβιτς (64′), αλλά η Ξάνθη έφθασε στην ανατροπή και τη νίκη (2-1) με δυο γκολ του Φοσέ μέσα σε ισάριθμα λεπτά (67′, 68′). Πρώτη νίκη για τον Παράσχο στον πάγκο των Θρακιωτών και ποδαρικό με το δεξί στο 2020.

Η Ξάνθη υποδέχθηκε την ΑΕΛ στη Θράκη για την 17η αγωνιστική της Super League 1 και οι βυσσινί άνοιξαν το σκορ στο 64ο λεπτό με γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς. Με πρωταγωνιστή, ωστόσο, τον Ζορντάν Φοσέ οι ακρίτες έφθασαν στην ανατροπή και τη νίκη (2-1), η οποία τους επανέφερε σε τροχιά εξάδας.

Ο Γάλλος επιθετικός με δυο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά (67′, 68′) χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Ξάνθης, η οποία προσπέρασε την ομάδα της Λάρισας και ο Γιώργος Παράσχος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στον πάγκο της, σε αυτή τη νέα του θητεία. Δείτε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από την αναμέτρηση.

1. MVP Ο ΑΕΡΑΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πολύ κακό το πρώτο ημίχρονο στην Ξάνθη με τις δυο ομάδες να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη. Πολλά εξ αυτών αβίαστα. Καμία σύνδεση ανάμεσα στις γραμμές και κακοποίηση του… θεάματος. Μια ευκαιρία όλη κι όλη άξια αναφοράς.

Η εκτέλεση φάουλ από τον Κασάδο με το αριστερό, η οποία ανάγκασε τον Κρίστινσον να πέσει στη δεξιά του γωνία και ν’ απομακρύνει σε κόρνερ στο 17ο λεπτό. Ο Μπαξεβανίδης δυο λεπτά αργότερα (19′) παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, καθώς στην προσπάθειά του ν’ απομακρύνει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αμπάντ.

Εντουάρντο και Ουάρντα δεν μπόρεσαν να ξεδιπλώσουν το ταλέντο τους. MVP ο αέρας που φυσούσε με μεγάλη ένταση και έβαλε περισσότερα εμπόδια στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Γκολ δεν υπήρχαν, υπήρχαν όμως τρεις ανακοινώσεις. Όλες από την ΑΕΛ στα πρώτα 40 λεπτά.

2. ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΚΑΣΑΔΟ ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο της αναμέτρησης. Βγήκε μπροστά, ανοίχτηκε κι έφθασε στο γκολ. Μπορεί η επίθεση να ήταν σωστά οργανωμένη και ορθά αναπτυγμένη, αλλά η ευκαιρία στον Μιλοσάβλιεβιτς δεν θα δινόταν εάν ο Κασάδο δεν υπέπιπτε σε λάθος.

Ο Ντάουντα έβγαλε αριστερά για τον Ουάρντα, ο Αιγύπτιος έβγαλε τη σέντρα. Δεν ήταν καλή, αλλά ο Κασάδο έσκυψε για ν’ απομακρύνει την μπάλα και τελικά δεν τα κατάφερε. Ο Σέρβος με προβολή άνοιξε το σκορ.  Γκολ που έστω κι από λάθος, δικαίωσε τους φιλοξενούμενους για το δυναμικό τους ξεκίνημα.

3. ΤΟ ΔΙΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΦΟΣΕ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ

Κι ενώ η ΑΕΛ είχε τα πάντα υπέρ της – γκολ, μομέντουμ και ψυχολογία – δέχθηκε την ανατροπή σε χρόνο-ρεκόρ. Τόσο όσον αφορά το διάστημα που μεσολάβησε από το γκολ του Μιλοσάβλιεβιτς μέχρι αυτό του Φοσέ, όσο κι εκείνο ανάμεσα στα δυο γκολ του Γάλλου επιθετικού.

Στο 67ο λεπτό ο Κοβάτσεβιτς έκανε τη σέντρα με το δεξί, Μόρας και Κρίστινσον δεν συνεννοήθηκαν καλά κι ο Φοσέ με προβολή ισοφάρισε σε 1-1. Στο 68ο λεπτό ήλθε το δεύτερο γκολ μέσα σε δυο λεπτά για την Ξάνθη. Με τον ίδιον παίκτη. Ο Γάλλος επιθετικός μετά την κεφαλιά ασίστ του Στούρζεον με βολ-πλανέ οδήγησε την ομάδα της Θράκης στην ανατροπή.

4. Η ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΣΧΟΥ ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ

Το αποτέλεσμα έμελλε ν’ αποδειχθεί και τελικό. Η Ξάνθη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη με τον Γιώργο Παράσχο στην τεχνική ηγεσία μετά από δυο ήττες και μια ισοπαλία. Αυτό το τρίποντο ήταν ικανό να τη θέσει ξανά σε τροχιά εξάδας.

Αυτή που έχασε την πραγματική ευκαιρία ήταν η ΑΕΛ. Προηγήθηκε στην Ξάνθη κι απώλεσε το προβάδισμα μέσα σε λίγα λεπτά. Με νίκη οι βυσσινί θα έπιαναν τον Άρη στην τέταρτη θέση. Τα παιδικά λάθη, ωστόσο, στην άμυνα αποτέλεσμα ανατρεπτικό κι ανασταλτικό παράγοντα.

SuperLeague: Η βαθμολογία μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού

Δείτε πώς διαμορφώθηκε η βαθμολογία της SuperLeague 1 μετά τη νίκη (1-0) του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού στο αιώνιο ντέρμπι και την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής.

Η17η αγωνιστική της SuperLeague 1 ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής (5/1) με τη διεξαγωγή στο κεκλεισμένων Γ. Καραϊσκάκης του αιώνιου ντέρμπι, στο οποίο ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη (1-0) επί του Παναθηναϊκού χάρη σε γκολ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 74ο λεπτό.

Οι ερυθρόλευκοι με το τρίποντο αυτό προσπέρασαν ξανά τον ΠΑΟΚ – ο οποίος το Σάββατο γνώρισε την ήττα (4-2) από τον Άρη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κι έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 51 ματς στο πρωτάθλημα – και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Πειραιά οδηγεί την κούρσα με 41 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον δεύτερο ΠΑΟΚ (40 βαθμοί). Η ΑΕΚ είναι μόνη τρίτη, ενώ ο Άρης μόνος τέταρτος. Στην πέμπτη θέση ισοβαθμούν στους 23 οι ΟΦΗ, Ξάνθη. Το τριφύλλι παράμεινε στο 22 βαθμούς, μαζί με Λαμία, Ατρόμητο και ΑΕΛ. Δείτε αναλυτικά τη βαθμολογία στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος: