Ολυμπιακός-Μπασκόνια 75-50: Σκληρή άμυνα * Μπαρτσελόνα-Άλμπα Βερολίνου 96-64 * Βιλερμπάν-Ζάλγκιρις 88-76 * Η βαθμολογία

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ στο Ολυμπιακός - Μπασκόνια

Κυνικός στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός έχτισε προβάδισμα 25 πόντων και “κατάπιε” τη Μπασκόνια (75-50) στην πρεμιέρα της EuroLeague 2021/22. Σκληρή άμυνα, πλουραλισμός και αποφασιστικότητα στον υπερθετικό βαθμό από τους Πειραιώτες.

Τα πρώτα δεκάλεπτα τον ταλαιπώρησαν πέρυσι, όμως ο φετινός Ολυμπιακός δείχνει να είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Οι Πειραιώτες μάσησαν τη Μπασκόνια νωρίς, έχτισαν διαφορά 25 πόντων στο πρώτο μέρος και πήραν με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη (75-50) στην πρεμιέρα της EuroLeague 2021/22, παίζοντας εντυπωσιακό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Με συγκέντρωση στην άμυνα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή, με πλουραλισμό στην επίθεση και με πολλούς διαφορετικούς να απειλούν το αντίπαλο καλάθι, οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύθηκαν τις συγκυρίες και άνοιξαν τη χρονιά με… κυνικό τρόπο απέναντι σε μια ομάδα που στερήθηκε τον βασικό της πόιντ γκαρντ (Μπάλντουιν) και τον βασικό της πάουερ φόργουορντ (Πίτερς), έμεινε από νωρίς πολύ πίσω και δεν είχε βάθος στον πάγκο για να αλλάξει την κατάσταση.

Σάσα Βεζένκοβ με 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με συνολικά 22 λεπτά συμμετοχής και Μουστάφα Φαλ με 11 πόντους (5/6 δίποντα) ήταν οι δύο που ξεχώρισαν, την ώρα που ο Κώστας Σλούκας έψαχνε με ισορροπία την εκτέλεση και την δημιουργία παίζοντας στον ρόλο του έκτου παίκτη. Ουδείς ξεχώρισε από τη Μπασκόνια, εκτός ίσως από τον μαχητικό Ματ Κοστέλο και τον Ρόκας Γκιεντράιτις του β’ μέρους.

Ο mvp

Δεν είδαμε ματς από το οποίο προκύπτει ξεκάθαρος MVP, πολλοί ξεχώρισαν, πολλοί έβαλαν το λιθαράκι τους, όμως ο Σάσα Βεζένκοβ με τους 12 πόντους του στην πρώτη περίοδο κι ο Μουστάφα Φαλ με τα τελειώματά του κοντά στο καλάθι, ίσως αξίζουν να μοιραστούν αυτό το βραβείο λίγο περισσότερο από τους Σλούκα, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ που επίσης βοήθησαν.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Τζέισον Γκρέιντζερ. Με τον Γουέιντ Μπάλντουιν εκτός αποστολής (γέννησε η σύντροφός του και έμεινε στο πλευρό της), ο έμπειρος Ουρουγουανός έκανε κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο (τέσσερα από τα 10 λάθη της ομάδας του), ήταν αρνητικός έως το ημίχρονο και είδε τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να τον τραβάει στον πάγκο στο 24′ καθώς δεν μπορούσε να οργανώσει, να εκτελέσει ή να παίξει άμυνα. Κακό βράδυ για τον Γκρέιντζερ που είναι ποιοτικός για backup, αλλά αρκετά ταλαιπωρημένος από σοβαρούς τραυματισμούς για να κάνει τη διαφορά ως starter σε αυτό το επίπεδο.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 28 πόντους έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με 12 το έκλεισε ο Βεζένκοβ που ξεπέρασε τον περσινό μέσο όρο του (11.5) την ώρα που οι Βάσκοι μετρούσαν 4 ασίστ για 10 λάθη, τα 4 από τον Τζέισον Γκρέιντζερ. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει 18 πόντους από λάθη των αντιπάλων τους, την ώρα που η Μπασκόνια μετρούσε μόλις δύο αλλά και 2/13 σουτ πίσω από τα 6μ.75. Την πήραν με 20-16 την τρίτη περίοδο, συνολικά όμως ήταν λίγοι ποσοτικά χωρίς τους δύο βασικούς τους παίκτες και γνώρισαν μια μάλλον φυσιολογική ήττα, ίσως με μεγαλύτερη διαφορά από αυτή που θα περίμεναν. Μαγική η αναλογία ασίστ/λαθών για τον Ολυμπιακό (20/6), την ώρα που η Μπασκόνια ήταν στο 13/20.

Ο αγώνας

Με τους Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που κράτησε στον πάγκο τον Σλούκα και είδε τον Στίβεν Ίνοκ να πετυχαίνει τους επτά πρώτους πόντους της Μπασκόνια. Είδε βέβαια και τους Βεζένκοβ – Παπανικολάου να γράφουν το 14-7 στο πέμπτο λεπτό, την ομάδα του να βγάζει τρομερή ενέργεια στην άμυνα κλείνοντας κάθε ρήγμα που δημιουργούσαν οι Βάσκοι, τον Φαλ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι και τον Ντόρσεϊ να λειτουργεί άριστα και ως εκτελεστής αλλά και ως δημιουργός! Το 20-7 στο 8′ και το 28-13 της πρώτης περιόδου έμοιαζαν μαγικά για μια ομάδα που πέρυσι αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο ξεκίνημα των αγώνων της, αλλά αυτή τη φορά μασούσε σίδερα.

Η Μπασκόνια των 10 λαθών στο πρώτο δεκάλεπτο (!) προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου, όμως οι Πειραιώτες την κράτησαν σε απόσταση (36-18 στο 16′ με σουτ του ΜακΚίσικ) είτε έπαιζαν με τον Μάρτιν στο πέντε, είτε με τους Ζαν-Σαρλ και Πρίντεζη μαζί στην πεντάδα. Το 40-18 στο 17′ ήταν αποτέλεσμα και της υπομονής που έδειξε ο Ολυμπιακός στην κυκλοφορία της μπάλας, με το ΣΕΦ να γέρνει για τους φιλοξενούμενους, το 47-18 να αφήνει άναυδο τον Ιβάνοβιτς και το σκορ του ημιχρόνου να μην επιτρέπει στον Βόσνιο προπονητή να ονειρεύεται την ανατροπή. Με τους πόντους από τα λάθη να είναι 18-2, οι ερυθρόλευκοι είχαν κάνει μια πραγματικά σπουδαία εμφάνιση, στο πρώτο εικοσάλεπτο της χρονιάς.

Η εικόνα της Μπασκόνια ήταν πολύ καλύτερη στο ξεκίνημα του β’ μέρους και ένα σερί 0-7 για το 51-29 τους έδωσε δύναμη, όχι όμως αρκετή για να προβληματίσουν τον Ολυμπιακό που συνέχισε να παίζει στα κόκκινα. Ο Ιβάνοβιτς ήθελε οι παίκτες του να κερδίσουν το τρίτο δεκάλεπτο και όντως το κέρδισαν, ωστόσο ο Σλούκας ήταν εκεί και εκτελεστικά και οργανωτικά για να κόψει στους Βάσκους την φόρα για το 63-42 του 30′ που είχε πλέον κρίνει οριστικά την αναμέτρηση. Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο και η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσε να αλλάξει καθώς το ρόστερ των Βάσκων ήταν υπερβολικά μικρό απέναντι στους Πειραιώτες που δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5780 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ, σύμφωνα με την EuroLeague

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Χορντόβ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 3 (1/4 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς (0/5 σουτ), Γκρέιντζερ 2 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Φοντέκιο 5 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόκο 6 (3/7 δίποντα, 7 λάθη), Κούρουτς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 5/8 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 14/34 δίποντα, 4/24 τρίποντα, 10/11 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 13 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (8/10 στις 21:00), ενώ η Μπασκόνια θα παίξει στη Βιτόρια με την Αρμάνι Μιλάνο (8/10 στις 21:30).

Μπαρτσελόνα – Άλμπα Βερολίνου 96-64: Εξωπραγματικός Μίροτιτς, νίκη με 30αρα οι μπλαουγκράνα

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι εξωπραγματικός με 22 πόντους η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου της οποίας επικράτησε με 96-64 για την 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Δίχως να βρει αντίσταση και με τον Νίκολα Μίροτιτς να είναι από άλλο πλανήτη, η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου της οποίας επικράτησε με 96-64 στην πρεμιέρα της EuroLeague. Οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να αντισταθούν απέναντι στους εξτασιασμένους παίκτες του Γιασικεβίτσιους και βρέθηκαν από νωρίς πίσω με 12-2 στο ξεκίνημα.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι όλοι οι παίκτες της Μπαρτσελόνα συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι με τον Νίκολα Μίροτιτς φυσικά να μην έχει αντίπαλο στο σκοράρισμα και να τελειώνει το ματς με 22 πόντους έχοντας το εκπληκτικό 8/8 σουτ και 2/2 βολές με 31 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Φυσικά και η Άλμπα είχε δύσκολο έργο καθώς δεν είχε στη διάθεσή της πέντε παίκτες επομένως το ματς στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” ήταν εξ αρχής μία πρόκληση αν λάβει κανείς υπόψιν και τις 28 ασίστ που είχε η Μπαρτσελόνα στο ματς.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους μπήκαν στο ματς με φόρα και θέλοντας να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί που είχαν. Ξεκινήσαν με ένα 12-2 επιμέρους σκορ και έδειξαν μεγάλη διάθεση στην επίθεση. Η Άλμπα αδυνατούσε εξ αρχής να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχε επιβάλλει η Μπαρτσελόνα η οποία είχε σε εντυπωσιακή μέρα τον Νίκολα Μίροτιτς. Ο Σάρας Γιασικεβίτσιους είδε τους παίκτες του να έχουν επιβάλλει το ρυθμό τους, να μην αφήνουν την Άλμπα να πάρει ανάσα και να μετατρέπουν σε τυπική διαδικασία το ματς.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό εκεί όπου ο προπονητής της Μπαρτσελόνα έδωσε χρόνο σε όλους τους πάικτες οι οποίοι συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι και πρόσφεραν στην ομάδα τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι. Με τους 32 πόντους διαφορά που επικράτησαν έκαναν την πιο εμφατική επιστροφή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση αφήνοντας υποσχέσεις για τη συνέχεια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Θεπενιέρ
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-15, 50-29, 63-46, 96-64
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Σανλί 8, Μαρτίνεθ 6 (5 ριμπάουντ), Σμιτς 6 (3/3 δίποντα), Χέιζ-Ντέιβις 2, Οριόλα 7 (1), Λαπροβίτολα 9 (3/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Χίγκινς 5, Κούριτς 6 (2/2 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 12 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μίροτιτς 22 (4/4 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (6 ασίστ).
ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεζ): Λο 12 (4/7 δίποντα0 Σμιθ 7 (2), Ντελόου 3 (1), Έρικσον 2, Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 2, Ολίντε 6 (3 ασίστ), Σίκμα 16 (8/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπλατ 6, Ζουσμαν 5 (4 ριμπάουντ), Λάμερς 2.
Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 25/41 δίποντα, 14/21 τρίποντα, 4/6 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 28 ασίστ, 4 κλεψίματα, 14 λάθη, 4 τάπες.
Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 17/42 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 23 ριμπάουντ (13+10), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 τάπες.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από την Μπάγερν στο Μόναχο (7/10, 21:30) ενώ η Άλμπα Βερολίνου υποδέχεται την Βιλερμπάν (8/10, 21:00).

Βιλερμπάν – Ζάλγκιρις 88-76: Εμφατική νίκη με θέαμα από τον Κώστα Αντετοκούνμπο στο ντεμπούτο του στη EuroLeagueΟ Κώστας Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα της εθνικής ομάδας στο τουρνουά Ακρόπολις 2021

Η Βιλερμπάν επικράτησε της Ζάλγκιρις με 88-76 στην πρεμιέρα της EuroLeague και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Πρεμιέρα και για τον Κώστα Αντετοκούνμπο που σημείωσε 6 πόντους προσφέροντας όμορφο θέαμα.

Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει το ντεμπούτο του στη EuroLeague και να προσφέρει θέαμα, η Βιλερμπάν επικράτησε της Ζάλγκιρις με 88-76 και ξεκίνησε “με το δεξί” τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Ο Αντετοκούνμπο ήταν θετικός στην πρώτη του εμφάνιση στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, σημείωσε 6 πόντους με 3/6 δίποντα και 3 ριμπάουντ και βοήθησε αρκετά την ομάδα του τόσο στο επιθετικό κομμάτι όσο και στην άμυνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα ιδιαίτερα σκληρό και ανταγωνιστικό παιχνίδι με τους Γάλλους να μένουν ψύχραιμοι στα δύσκολα όταν η Ζάλγκιρις απειλούσε και ισοφάριζε το ματς. Με πρώτο βιολί τον Έλι Οκόμπο των 23 πόντων με το απόλυτο 9/9 σουτ, οι παίκτες του Πάρκερ βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη μπροστά στο κοινό τους στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν.

Ο αγώνας

Η Βιλερμπάν μπήκε με φόρα στο ματς και με τους Φαλ και Οκόμπο ζεστούς από τα πρώτα κι όλας λεπτά. Το ματς-απ του Φαλ με τον Λοβέρν είχε εξ αρχής μεγάλο ενδιαφέρον κάτι που επιβεβαιώθηκε και στο ματς καθώς οι δύο ψηλοί προσέφεραν εντυπωσιακό θέαμα από την αρχή. Οι δύο ομάδες πάλευαν για την κάθε φάση και την κάθε επαφή, σε ένα ματς πολύ σκληρό. Με τρίποντο του Καχούντι η Βιλερμπάν πήρε μία διαφορά οκτώ πόντων (31-23) με την οποία πήγε και στα αποδυτήρια στο ημίχρονο (44-36).

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να πατήσουν γκάζι ερχόμενοι από τα αποδυτήρια και εν μέρει τα κατάφεραν. Έφεραν το ματς στην ισορροπία ωστόσο δεν το διατήρησαν. Η Βιλερμπάν βρήκε και πάλι τις λύσεις σε όσα προσπαθούσε να κάνει η Ζάλγκιρις και ξέφυγε γρήγορα με 9 πόντους (59-50) αναγκάζοντας τους Λιθουανούς σε τάιμ άουτ. Η διαφορά για τους γηπεδούχους όλο και μεγάλωνε, με την Ζάλγκιρις να προσπαθεί να βρει σκορ από την γραμμή των βολών. Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να κάνει ντεμπούτο στη EuroLeague σκοράροντας εντυπωσιακά, η Βιλερμπάν δεν δυσκολεύτηκε έκτοτε και έφτασε άνετα στη νίκη.

ΟΙ ΔΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πάντερ, Κόρτες
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 44-36, 63-55, 88-76.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 23 (9/9 σουτ), Γουεμπανιάμα, Τζόουνς 14 (6 ασίστ), Καχούντι 11, Λακόμπ 5, Ντιό 8, Φαλ 12 (6/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 2, Χάουαρντ 7, Στραζέλ, Αντετοκούνμπο Κ. 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ):Μπλάζεβιτς 2, Λεκάβιτσιους 8, Νέμπο 5, Μούντιεϊ 12 (5 λάθη), Καλνιέτις 2, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 2, Στρέλνιεκς 21 (4), Καβανό 4, Γκιφάι 8 (7 ριμπάουντ), Λοβέρν 7, Ουλανόβας 5.
Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 24/40 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 7/10 βολές, 31 ριμπάουντ (21+10), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκρις: 17/37 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 18/24 βολές, 24 ριμπάουντ (14+10), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague η Βιλερμπάν θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Άλμπα Βερολίνου (8/10, 21:00) ενώ η Ζάλγκιρις θα μπει στην έδρα της και θα υποδεχτεί τη Ζενίτ (7/10, 20:00).

Φενέρμπαχτσε – Ερυθρός Αστέρας 61-57: Νίκη με τα χίλια ζόρια για την τουρκική ομάδα

Η Φενέρμπαχτσε ήταν πολύ κακή, κατάφερε όμως να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα στην Ulker Sports Arena (61-57) και να αποφύγει το “πατατράκ” με το “καλημέρα” της EuroLeague.

Η Φενέρμπαχτσε δεν έθελξε ακριβώς με την απόδοσή της απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Για την ακρίβεια απογοήτευσε τους φίλους της, ακόμη κι έτσι όμως είχε τον τρόπο να πάρει την εντός έδρας νίκη (61-57) και να αποφύγει τις κακοτοπιές στην πρεμιέρα της νέας αγωνιστικής περιόδου στην EuroLeague.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (4/18 τρίποντα) και εγκλωβίστηκαν στον χαμηλό ρυθμό της σερβικής ομάδας, η οποία έδειξε ικανή για την έκπληξη, πλην όμως δεν είχε τις δυνάμεις και το ταλέντο στην τελική ευθεία να βάλει τα μεγάλα καλάθια.

Ο αγώνας

Η εκκίνηση ήταν εντυπωσιακή για τη Φενέρμπαχτσε, η οποία μόλις στο 4′ της αναμέτρησης βρέθηκε στο +14 (14-0). Μέχρι την ανάπαυλα όμως, η ιστορία άλλαξε πλήρως. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς αντιμετώπισαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, εγκλωβίστηκαν στον χαμηλό ρυθμό του Ερυθρού Αστέρα κι έτσι είδαν όχι μόνο τη διαφορά να πέφτει στο σουτ (28-26), αλλά και την επιθετική παραγωγικότητά τους να είναι πενιχρή, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα τα 1/8 τρίποντα και τα 6 λάθη του ημιχρόνου.

Το μπρα ντε φερ μεταξύ των δύο ομάδων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί μικρό προβάδισμα, σε καμία περίπτωση όμως να μην νιώθει ασφαλής. Ο Ερυθρός Αστέρας πίεζε πολύ στο ριμπάουντ κι από την στιγμή που πήγαινε σε μεγάλες κατοχές, κατάφερε να εγκλωβίσει τους γηπεδούχους. Ακόμη κι όταν η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με +10 (45-35 στο 29′), η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήταν ακαριαία, μαζεύοντας τη διαφορά στο σουτ (49-47 στο 34′).

Με τη διαφορά σε μια – δυο κατοχές, ο Ερυθρός Αστέρας πέταξε στα σκουπίδια κάποια ελεύθερα σουτ, όχι όμως κι η Φενέρμπαχτσε. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Νάντο Ντε Κολό να σημειώνει το πρώτο του καλάθι στο πιο κρίσιμο σημείο (στο 38′ για το +7) και να σφραγίζει τη νίκη της τουρκικής ομάδας στην Ulker Sports Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Κορομηλάς – Μπισάνγκ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 28-26, 45-37, 61-57.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Σαγιόκ, Άκπιναρ, Μαχμούτογλου 6 (1), Ντε Κολό 6 (1/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πιερ 13 (1), Βέσελι 8 (5 ριμπάουντ), Μπούκερ 8 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πολονάρα 7 (2/7 σουτ), Ντουβερίογλου 2.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 6, Γουόλτερς 9 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίτροβιτς 4 (6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Χόλινς 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σιμόνοβιτς (0/4 σουτ), Ιβάνοβιτς 16 (3/8 τρίποντα, 6 ασίστ), Κούζμιτς 8.
Ομαδικά στατιστικά – Φενέρμπαχτσε: 20/40 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 14 κλεψίματα, 10 λάθη, 7 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 19/38 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 4/5 βολές, 42 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 15 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 21 λάθη, 1 μπλοκ.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα, η Φενέρμπαχτσε ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (7/10, 21:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας δίνει δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από το Βελιγράδι, εν προκειμένω με αντίπαλο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (7/10, 21:05).

Ούνικς Καζάν – Ζενίτ 69-70: Μπαρόν και Φράνκαμπ έκριναν τον ρωσικό εμφύλιο

Η Ζενίτ πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Ούνικς Καζάν (70-69), με τον Μπίλι Μπαρόν και τον Κόνερ Φράνκαμπ σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Με όπλο την σπουδαία άμυνα, ειδικά στο δεύτερο μισό, η Ζενίτ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ούνικς Καζάν (70-69), κάνοντας ιδανικό ποδαρικό στην EuroLeague της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Παρά τη μεγάλη απουσία του Σαμπάς Νέιπιερ, οι φιλοξενούμενοι στο πρόσωπο του Κόνερ Φράνκαμπ το στήριγμα που έψαχναν στην περιφέρεια και με τον Μπίλι Μπαρόν να κάνει ένα βήμα μπροστά στην τελευταία περίοδο, πήραν αυτό που ήθελαν. Από την άλλη, η Ούνικς Καζάν πλήρωσε το μπλακ άουτ που υπέστη στην τέταρτη περίοδο, με τον Μάριο Χεζόνια να ξεκινά εντυπωσιακά το παιχνίδι, αλλά στην πορεία να… απενεργοποιείται από την σπουδαία άμυνα της Ζενίτ.

Ο αγώνας

Η Ούνικς Καζάν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, κυρίως γιατί ο Μάριο Χεζόνια μπήκε στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έβαλε δέκα μαζεμένους πόντους στην εκκίνηση του αγώνα, δείχνοντας ασταμάτητως σταδιακά όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Πρωταγωνιστής για εκείνους ήταν ένας άλλος πρώην παίκτης ελληνικής ομάδας. Ο λόγος για τον Κόνερ Φράνκαμπ των 16 πόντων στο πρώτο μισό, που έκανε τη διαφορά για τη Ζενίτ μέχρι το “Χ” (33-33) της ανάπαυλας, την ώρα που οι συμπαίκτες του ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (0/6 τρίποντα).

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός πως η Ούνικς Καζάν έβλεπε τον Μάριο Χεζόνια να μην είναι εξίσου αποτελεσματικός. Το βαρύ πυροβολικό των γηπεδούχων έβαλε μόλις ένα καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, την ίδια ώρα που ο Τσάβι Πασκουάλ έβγαζε… άσους από το μανίκι.

Ο Μπίλι Μπαρόν και ο Τζόρνταν Λόιντ πήραν την μπαγκέτα του εκτελεστή, έβαλαν μεγάλα καλάθια (ειδικά ο πρώτος) και οδήγησαν τη Ζενίτ στο +11 (52-63) του 35ου λεπτού. Μία διαφορά που πάντως απειλήθηκε στην τελική ευθεία του αγώνα, δίχως όμως να ανατραπεί. Παρά το γεγονός πως η Ούνικς Καζάν έφτασε σε απόσταση βολής (69-70) στα 19” για το τέλος, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν επιτυχώς την μπάλα μέχρι το τέλος (απέφυγαν το press των πράσινων) και πήραν τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Μόγκουλκοτς – Κονσταντίνοβς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Μπράουν 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάνααν 18 (4/8 τρίποντα), Μπράουν 7 (2/8 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ζάιτσεφ 2, Χεζόνια 14 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κλιμένκο 3, Ουζίνσκι, Τζέκιρι 6, Βοροντσέβιτς 3.
ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καράσεφ 2, Κουλάγκιν 4, Μπαρόν 17 (4/8 τρίποντα), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 2 (7 ριμπάουντ), Πόιτρς 6 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 1, Φράνκαμπ 18 (3/8 τρίποντα), Μίκι 2, Γκουντάιτις 8.

Ομαδικά στατιστικά – Ούνικς Καζάν: 20/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 10 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 17/28 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/13 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη.
Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία βδομάδα, η Ζενίτ δίνει δεύτερο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Ζάλγκιρις (7/10, 20:00). Από την πλευρά της, η Ούνικς Καζάν υποδέχεται τη Μονακό (8/10, 19:00).

Η βαθμολογία της EuroLeague μετά από την 1η αγωνιστική

Χορταστική η πρώτη αγωνιστική της EuroLeague 2021/22, με το SPORT24 να παρουσιάζει τα αποτελέσματα, την κατάταξη, αλλά και το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας. Ξανά εντός έδρας ο Ολυμπιακός, πρεμιέρα στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό.

Με το δεξί μπήκε στη EuroLeague 2021/22 ο Ολυμπιακός, που επικράτησε εύκολα της Μπασκόνια (75-50) το βράδυ της Παρασκευής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Με πλουραλισμό στην επίθεση, με κυνισμό μετά από λάθη των αντιπάλων και με εξαιρετική εικόνα στο πρώτο μέρος οι Πειραιώτες δεν αντιμετώπισαν σημαντικές δυσκολίες και ενθουσίασαν τον κόσμο τους που βρέθηκε στο Φάληρο για να τους παρακολουθήσει στην πρώτη εμφάνιση στη μετά-Σπανούλη εποχή.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής ξεχώρισαν οι νίκες της Μονακό επί του Παναθηναϊκού και της Ρεάλ Μαδρίτης επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, την ώρα που η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στηριζόταν στον πρώην παίκτη του Ρεθύμνου, Κόνερ Φράνκαμπ, για να νικήσει την Ούνικς στο Καζάν. Ντεμπούτο του Κώστα Αντετοκούνμπο στη νίκη της Βιλερμπάν επί της Ζάλγκιρις, με δυσκολία λύγισε η Φενέρμπαχτσε τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα κακό παιχνίδι στην Κωνσταντινούπολη.