Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 67-86: Αφημένος στην τύχη του * Ερυθρός Αστέρας-Ρεάλ Μαδρίτης 60-75 * Ζενίτ-Χίμκι 73-87 * Μακάμπι-Άλμπα 104-78 * Αρμάνι-Μπασκόνια 81-74

O Ολυμπιακός ήταν για ακόμη μία αγωνιστική απογοητευτικός. Ηττήθηκε (67-86) για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο γήπεδό του, χωρίς να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Καλοδουλεμένη μηχανή η Αναντολού Εφές του Εργκίν Αταμάν.

Μία εβδομάδα μετά από τον εντός έδρας διασυρμό από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο Ολυμπιακός ήταν ξανα αποκαρδιωτικός. Τι κι αν ο Κεστούτις Κεμζούρα είχε μια εβδομάδα για να προετοιμάσει την ομάδα του για τον αγώνα της 7ης αγωνιστικής, τι κι αν ο κόσμος στάθηκε ξανά στο πλευρό της, η Αναντολού Εφές είχε όσα δεν έχουν φέτος οι Πειραιώτες. Έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ, είχε συγκέντρωση, καλή κυκλοφορία, έναν ηγέτη με τρομερό κίνητρο, βάθος στον πάγκο της και κυρίως έναν σπουδαίο προπονητή για να φτάσει σε μια εύκολη επικράτηση (86-67) που την έστειλε στο 5-2 και την κράτησε σε τροχιά κορυφής.

Σέιν Λάρκιν και Βασίλιε Μίτσιτς έκαναν πράγματα και θαύματα λίγες μέρες μετά από την ήττα στο ΟΑΚΑ, με τον Σέρβο να δίνει και στο παρκε απαντήσεις στον προπονητή του αφού προηγουμένως το είχε κάνει και μέσω του Sport24.gr. Ελάχιστα πράγματα από τους Πειραιώτες, με τον Μπράντον Πολ και τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να είναι οι πιο συνεπείς και τον Γιώργο Πρίντεζη να δίνει και να κερδίζει αρκετές μάχες. Από εκεί και πέρα, ο Κεμζούρα δεν βρήκε άλλες λύσεις, με τον Τέιλορ Ρότσεστι και τον Γουίλι Ριντ να έχουν έναν εντελώς συμπληρωματικό ρόλο στο δεύτερο παιχνίδι τους με τα ερυθρόλευκα. Επόμενος αγώνας, απέναντι στη Ζάλγκιρις Κάουνας, ξανά στο ΣΕΦ.

O MVP

Πρίν από μία εβδομάδα, ο Εργκίν Αταμάν “έβγαλε στη σέντρα” τον MVP της φετινής σεζόν της Αναντολού Εφές. Είπε σκληρά λόγια ο Τούρκος προπονητής για την εμφάνιση του παίκτη του στο ΟΑΚΑ και εκείνος φρόντισε να του απαντήσει με πράξεις, στο παρκέ του ΣΕΦ. Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Σέρβο γκαρντ, που διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο του Ολυμπιακού και έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους από 6/9 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Και όμως, δεν εκτέλεσε βολή σε 34:43, ενώ γέμισε τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο κλεψίματα. Όσο για τον Σέιν Λάρκιν; Έγραψε 24 πόντους από 4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 7/9 βολές, μαζί με έξι ριμπάουντ και τρεις τελικές πάσες.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

51 πόντους είχε το δίδυμο Μίτσιτς – Λάρκιν από 10/14 δίποντα, 8/9 τρίποντα (!) και 7/9 βολές. Δεν βλέπουμε συχνά τέτοιο stat-line από δίδυμα στη EuroLeague. Η Αναντολού έκλεισε τον αγώνα με 61% στο δίποντο και 55% στο τρίποντο, την ώρα που ο Ολυμπιακός σούταρε με 28.6% από την περιφέρεια (8/28), έκανε 16 λάθη για τις 14 τελικές του πάσες και έκλεβε μόλις πέντε μπάλες. Εφιαλτικό βράδυ για τον Βασίλη Σπανούλη που είχε 0/5 σουτ, σκόραρε μόνο με βολές και είχε μία ασίστ για τρία λάθη σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Τσέρι, Σπανούλη, Πολ, Πρίντεζη, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και έγραψε το 9-4 στο τρίτο λεπτό. Οι Τούρκοι αντέδρασαν με τον Μίτσιτς να βάζει δύο τρίποντα για το 9-10, όμως οι Πειραιώτες ήταν συγκεντρωμένοι, έβρισκαν λύσεις από τους κοντούς τους και με τετράποντο του Ρότσεστι στο 9′ έγραψαν το 24-21 της πρώτης περιόδου. Με τον Ριντ στο παρκέ, η Αναντολού έκανε ό,τι ήθελε, έτρεξε ένα επί μέρους 1-8 για το 25-29, με τον Ντάνστον να ξεχωρίζει και τον Λάρκιν να “ζεσταίνεται” για το 28-36 στο 14′. Η άμυνα της Εφές έγινε πολύ σκληρή, οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν με συνέπεια τρόπους για να τη σπάσουν, η διαφορά άνοιξε (35-45 στο 17′) από 3/3 βολές του Λάρκιν και το ημίχρονο έκλεισε στο 35-53 με το σκορ της περιόδου στο 11-32. Η μία ομάδα έπαιζε μπάσκετ ΠΟΛΥ υψηλού επιπέδου, η άλλη δεν μπορούσε να κάνει σχεδόν τίποτα.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ενέργεια και πείσμα στο τρίτο δεκάλεπτο, η αλήθεια είναι ότι έδειξαν ένα αρκετά καλό πρόσωπο, όμως η Αναντολού ήταν απλά ποιοτικότερη. Βρήκε σημαντικά καλάθια από Λάρκιν και Σίμον (45-61 στο 26′), κράτησε τους γηπεδούχους σε απόσταση και δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα, αν και ο Αταμάν κάλεσε στο επόμενο λεπτό timeout για να σπάσει ένα μικρό 4-0 του Ολυμπιακού. Ο έμπειρος κόουτς είχε δει ότι οι Πειραιώτες πίεζαν, είδε και τον Πολ να βάζει τρίποντο στην εκπνοή για το 58-67 της τρίτης περιόδου, όχι όμως και κάτι περισσότερο. Οι παίκτες του ήταν αποφασισμένοι να πάρουν εύκολα τη νίκη και αυτό έκαναν με το δίδυμο Μίτσιτς – Λάρκιν να οργιάζει.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 5657 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Πέμπτης (7/11) στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Παστούσιακ, Ουντιάνσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 35-53, 58-67, 67-86

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρότσεστι 4 (1), Πολ 15 (4/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κόνιαρης 5 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σπανούλης 4 (0/5 σουτ, 4/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (5/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 λάθη), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (5/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ρούμπιτ 2, Ριντ 3

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 24 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπομπουά 10 (1), Σίνγκλετον 7 (2), Μπαλμπάι, Πλάις, Μίτσιτς 27 (6/9 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 3, Πίτερς 3 (1), Ντάνστον 10 (8 ριμπάουντ), Σίμον 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/32 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 29 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 10 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 20/33 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 10/15 βολές, 26 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 3 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα μείνει στο ΣΕΦ για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας ματς, με τη Ζάλγκιρις Κάουνας αυτή τη φορά (15/11 στις 21:30), ενώ η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί στην Πόλη τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (14/11 στις 19:30).

Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 60-75: Μαζί με τα τρίποντα ήρθε και η νίκη

Με 7/9 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο παρά τα… 3/22 των προηγούμενων δεκαλέπτων, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα (60-75) που “έσβησε” επιθετικά πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους.

Η Ρεάλ έχανε το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο για τρία δεκάλεπτα, στο τέταρτο όμως αποφάσισε να τα βάλει όλα μαζεμένα! Πέτυχε 7 τέτοια, σημειώνοντας 21 από τους 26 πόντους της τελευταίας περιόδου και έτσι νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (60-75) που ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα. Οι Φερνάντεθ και Γιουλ σημείωσαν μαζί 7 τρίποντα, “βομβαρδίζοντας” στην τελευταία περίοδο το σερβικό καλάθι.

O MVP

Ο Ρούντι Φερνάντεθ ήταν ο παίκτης που “υπενθύμισε” στους συμπαίκτες του ότι θα πρέπει να πετύχουν μεγάλα μακριά σουτ για να φύγουν νικητές από το Βελιγράδι. Πήγε κόντρα στην αστοχία, ανοίγοντας αυτός τον χορό των τριπόντων της τελευταίας περιόδου, ολοκληρώνοντας το ματς με 4/7 σουτ από τα 6,75 μέτρα και όντας ο παίκτης που ουσιαστικά άνοιξε τη διαφορά/

Η Ρεάλ είχε 3/22 τρίποντα στα πρώτα τρία δεκαλεπτα, ενώ στην τελευταία περίοδο ειχε 7/9! Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, από την πλευρά του έμεινε για 5′ χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στην τελευταία περίοδο και απλά παρακολουθούσε τους Μαδριλένους να σκοράρουν από απόσταση. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο Ταβάρες έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 μπλοκ (!), γράφοντας έτσι 21 βθαμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Άστοχες οι δύο ομάδες στην εκκίνηση, ειδικά από την περίμετρο αφού μαζί είχαν 0/7 τρίποντα στα πρώτα 4′. Το πρώτο τρίποντο το πέτυχαν οι Μαδριλένοι δια χειρός Γιουλ για ένα γρήγορο προβάδισμα 2-7. Για τα επόμενο τρίλεπτο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν σκορ μέχρι ο Γκιστ να πετύχει το δεύτερο καλάθι των γηπεδούχων και να ακολουθήσει η ισοφάριση με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν. Η αστοχία συνεχίστηκε (4/14 σουτ οι Σέρβοι, 5/18 σουτ οι Μαδριλένοι), η Ρεάλ έβγαλε ενέργεια στην άμυνά της και χάρη σε αυτή κατάφερε να κρατά προβάδισμα στο τέλος του πρώοτυ δεκαλέπτου (9-12).

Η Ρεάλ κράτησε τα ηνία και διεύρυνε τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο το παιχνίδι συνέχισε να είναι κακό ποιοτικά και επιθετικά, αφού αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να σουτάρουν με άσχημα ποσοτά. Οι Μαδριλένοι με επιμέρους 3-10 ξέφυγαν με 12-22, ωστόσο ένα 7-0 των Σέρβων έβαλε προσωρινά “φωτιά” στη Stark Arena, την οποία έσβησε άμεσα ο Λαπροβίτολα με τρίποντο (19-25 στο 18′). Το συγκρότημα του Λάσο, εχοντας 3/17 τρίποντα πέρασε την μπάλα κοντά στο καλάθι όπου είχε υπεροχή και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων (27-33).

Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό. Οι 25 που σημειώθηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου το μαρτυρούν, με τον Μπάρον να φτάνει τους 133 και να κρατά τον Ερυθρό Αστέρα στο ματς (40-45 στο 25′) . Ο Λάσο κάλεσε τάιμ άουτ βλέποντας την ομάδα του να κρατά μεν την αμυντική της προσήλωση αλλά να έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα. Μετά από αυτό, όμως, το 5-0 των γηπεδούχων έφερε το ματς στα ίσα, ενώ το τρίποντο του Φαγιέ έβαλε μπροστά τους Σέρβους (52-49) που ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Φερνάντεθ ήταν μόλις το τέταρτο σε 23 προσπάθειες των Μαδριλένων, ωστόσο έφερε νέα ισοπαλία στην έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσει δεύτερο συνεχόμενο από τον Κοζέρ που έδωσε εκ νέου τα ηνία στην ομάδα του (52-55).  Ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε χωρίς καλάθι έχοντας 0/9 σουτ για 5′ στην τελευταία περίοδο, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στη Ρεάλ να πάρει διαφορά 9 πόντων με νέα τρίποντα των Γιουλ και Φερνάντεθ (52-61). Οι πρώτοι πόντοι των Σέρβων ήρθαν με τις βολές του Μπάρον ενώ το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς ήρθε με κάρφωμα του Μπρόαυν στο 37′. Με τις βολές του Κούζμιτς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 5 πόντους (58-62), ωστόσο το τρίτο τρίποντο του Φερνάντεθ στην τελευταία περίοδο έβαλε πρόσωρο τέλος στο ματς.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Καυτή ατμόσφαιρα στη Stark Arena από τους 16.457 φίλους του Ερυθρού Αστέρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Μόγκουλκοτς, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-12,  27-33, 52-49, 60-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 4, Μπράουν Λ. 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Περπέρογλου (0/4 δίποντα), Νέναντιτς 1, Λάζιτς, Φαγιέ 7 (1), Μπαρόν 17 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντόμπριτς 5 (1), Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς, Σίμανιτς 6 (2).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 8 (2/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ράντολφ 2 (0/5 τρίποντα), Ρούντι 12 (4/7 τρίποντα), Καμπάσο 6 (0/3 τρίποντα), Λαπροβίτολα 5 (1), Ντεκ 2, Γκαρούμπα 4 (8 ριμπάουντ), Κάρολ 4 (0/3 τρίποντα), Ταβάρες 11 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 16 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μίκι 5, Τέιλορ

Τα ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 12/31 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 12/16 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 11 ασίστ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά – Ρεάλ:  19/38 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 7/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 7 τάπες, ενώ

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ρεάλ εστιάζει στο “clasico” με την Μπαρτσελόνα (14/9 22:00), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας θα μείνει στο Βελιγράδι για το ματς με τη Βιλερμπάν (15/9).

Ζενίτ – Χίμκι 73-87: Με τις ευχές της Αγίας Πετρούπολης

Η Χίμκι κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και να φτάσει στο 5-2 επικρατώντας 87-73 της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, η οποία δεν έχει ακόμη πανηγυρίσει νίκη στην έδρα της!

H  Χίμκι κατάφερε να επουλώσει τις πληγές που της προκάλεσε ο Ερυθρός Αστέρας την προηγούμενη εβδομάδα, περνώντας εύκολα από την Αγία Πετρούπολη όπου και νίκησε τη Ζενίτ με διαφορά 14 πόντων (73-87). Έτσι, το συγκρότημα του Ρίμας Κουρτινάιτις “έγραψε” ρεκόρ 5-2 και συνεχίζει να βρίσκεται στα υψηλά στρώματα της κατάταξης, σε αντίθεση με τη Ζενίτ που για ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης μπροστά στους φιλάθλους της.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ο Μπούκερ με 20 πόντους, ακολούθησε ο Σβεντ με 19 πόντους και ο Γκιλ με 12. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Χόλινς είχε 25 πόντους έχοντας καλό ξεκίνημα αλλά κακή συνέχεια από την περιφέρεια.

O MVP

Ο Ντέβιν Μπούκερ δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα. Ξεκίνησε με 5/5 δίποντα και έγινε αμέσως “διψήφιος”, ενώ τελείωσε το ματς με 7/11 κάνοντας μεγάλη ζημιά στη ρακέτα των γηπεδούχων. Όταν η διαφορά “άνοιξε” αποφάσισε να εκτελέσει και από μακριά και έτσι με 2/3 τρίποντα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Ο Σβεντ είχε 6/6 βολές μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Με την έκτη που πέτυχε έφτασε να έχει 21/21 συνεχόμενες στη EuroLeage! Από εκεί και πέρα, η Ζενίτ ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα και τελείωσε το ματς με 9/30! Αυτά τα 3 πρώτα εύστοχα τρίποντα τα είχε ο Χόλινς, ο οποίος όμως τελείωσε το ματς με 5/14 εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ όμορφο και παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, με πολλές κατοχές, καλά ποσοστά και από τις δύο ομάδες και ένα -δικαιολογημένο μετά από όλα αυτά- υψηλό σκορ με την ολοκλήρωσή του (28-18). Ειδικά στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες σούταραν πολύ καλά από την περιφέρεια, με το 15-15 να προμηνύει ένα δυνατό παιχνίδι γρήγορου ρυθμού. Ο Χόλινς έγινε διψήφιος με 3/3 σουτ στο 6′ (11 πόντους), ενώ η Χίμκι είχε τους Μπούκερ και Σβεντ με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα να προπορεύονται και να την επαναφέρουν από το -6 (23-17).

Η Χίμκι ακολούθησε στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο, βάζοντας παράλληλα φρένο στους γηπεδούχους. Ο Γερέμπκο έδωσε ορμή στην ομάδα του με 6 συνεχόμενους πόντους, ο Σβεντ έφτασε τους 17 και το συγκρότημα του Κουρτινάιτις δεν άργησε να πάρει διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο εν τέλει έκλεισε στο 43-52.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χόλινς είχε ανάλογο ξεκίνημα με εκείνο του πρώτου. Όχι όμως από την περίμετρο. Έφτασε τους 23 πόντους και έδωσε ελπίδα στη Ζενίτ που μείωσε σε 53-57 στο 25′, έχοντας μία πιο ανταγωνιστική εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, η οποία ωστόσο έβρισκε “τοίχο” στην καλή κυκλοφορία των φιλοξενούμενων και το δυναμικό παιχνίδι του Γκιλ που έφτασε τους 12 πόντους.

Έχοντας 5/7 δίποντα, ο Μπούκερ αποφάσισε να σκοράρει και από μακριά για να στείλει τη διαφορά στους 11 πόντους στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου. Από εκείνο το σημείο, η Χίμκι άρχισε να παίρνει τον δρόμο της επιστροφής στις νίκες, με τον Αμερικανό σέντερ να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, να φτάνει τους 18 και να στέλνει την ομάδα του στο +15 (63-78), η οποία δεν διαφοροποιήθηκε αισθητά μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία άνετη όπως αποδείχητκε νίκη (73-87).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 3.575 φίλοι της Ζενίτ βρέθηκαν στο Sibur Arena, βλέποντας όμως την ομάδα τους να υποχρεώνεται σε ακόμα μία εντός έδρας ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία, Ζαμοΐσκι, Χάλικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87.

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα):  Άιβερσον 3, Αλμπισί 6 (2), Πονκρασόφ 8 (1), Χόλις 25 (4/4 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 2/2 βολές), Τόμας 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρένφρο 2, Κοστόφ 2, Τρούσκιν 2, Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 6 (1), Αγιόν 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 λάθη), Κράμερ, Μπούκερ 20 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 τάπα), Τίμα 5 (1/7 τρίποντα), Καράσεφ 7 (1), Ζάιτσεφ, Γερέμπκο 9 (1), Μόνια, Γκιλ 12 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γιόβιτς 5 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Έβανς 4 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπερτάνς 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά – Ζενίτ: 22/35 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 7/10 βολές, 33 ριμπάουντ (22+11), 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά – Χίμκι: 20/34 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 6/11 βολές, 27 ριμπάουντ (16+11), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζενίτ ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για το παιχνίδι με την Εφές (14/11, 19:30), ενώ η Χίμκι υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο (14/11, 19:00).

Μακάμπι – Άλμπα 104-78: Χάρμα ιδέσθαι το “τρένο” του Σφαιρόπουλου

Με κάθε -ασφυκτική- άμυνα να μετατρέπεται σε τρανζίσιον επίθεση, η Μακάμπι έπαιξε εντυπωσιακό μπάσκετ κάνοντας… σμπαράλια την Άλμπα Βερολίνου (104-78). Πέμπτη σερί νίκη για τους Ισραηλινούς, που πέτυχαν από 31 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο!

Η Μακάμπι προκάλεσε… ίλιγγο στην Άλμπα Βερολίνου χάρη στον φρενήρη ρυθμό που επέβαλλε στο ματς μέσα από την άμυνά της και την αγαπημένη της συνήθεια να την μετουσιώνει σε τρανζίσιον επιθέσεις. Τα 12 κλεψίματα και τα 7 παραπάνω αμυντικά ριμπάουντ “άνοιξαν” το γήπεδο για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι πέτυχαν 62 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο (από 31). Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για το αήττητο εντός έδρας συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ο οποίος μάλιστα είχε την ευκαιρία να “ανοίξει” το ροτέισον από τα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου όπου το ματς είχε πια κριθεί.

O MVP

Ο Γουίολμπεκιν ήταν μεν αιχμή του επιθετικού δόρατος του συγκρότηματος του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 16 πόντους σε 18’42”, ωστόσο ο Ταρίκ Μπλακ έκανε περισσότερο “θόρυβο” στη ρακέτα αφού έπαιξε για όλη τη frontline των Ισραηλινών! Σε 15’31”, στο διάστημα που το ματς ήταν “κλειστό” δηλαδή, ο σέντερ της Μακάμπι είχε 4/4 δίποντα, 2/2 βολές, πετυχαίνοντας έτσι 13 πόντους, ενώ παράλληλα κατέβασε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και είχε και 4 κλεψίματα.

Η Μακάμπι πέτυχε 62 πόντους σε δεύτερη και τρίτη περίοδο έχοντας από 31 σε κάθε μία. Για να παράξει αυτούς τους πόντους χρειάστηκε να ανεβάσει πολύ τα ποσοστά της πράγμα που έγινε και που μαρτυρούν τα 11/20 δίποντα και τα 9/14 τρίποντα που είχε από το 11′ ως το 30′. Αξίζει να σημειω

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι επέβαλλε έναν φρενήρη ρυθμό από την αρχή του αγώνα, “έπνιξε” στην άμυνα τους Γερμανούς που δυσκολύτηκαν πολύ στην επίθεση και με σκορ 13-4 στα πρώτρα 4′ ανάγκασαν τον Ρενέσες σε γρήγορο τάιμ άουτ. Αυτό αποδείχτηκε αρκετά αποδοτικό για τους φιλοξενούμενους που με επιμέρους 2-9 μείωσαν στο καλάθι (15-13). Ο Γκιφάι με 5 σερί πόντους έφερε το ματς στα ίσα, ωστόσο οι Ισραηλινοί έμειναν μπορστά με τη λήξη της περιόδου (21-18). Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί κοντά στο καλάθι με 7/9 δίποντα, ενώ ο γρήγορος ρυθμός ανάγκασε τις δύο ομάδες σε 6 λάθη εκατέρωθεν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ακόμα μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ταχύτητα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα γρήγορο 10-0 ξέφυγε με 31-19 στο 13′. Αυτό το “ξέσπασμα” των Ισραηλινών βασίστηκε στην “καυτή” τους περιφέρεια, με τον Γουίλμπεκιν οδηγό (13 πόντους με 3/4 τρίποντα) και τους Ντόρσεϊ και Μπράιαντ να ακολουθούν ενώ κορυφώθηκε στην εξέλιξη του πολύ παραγωγικού δευτέρου δεκαλέπτου για τη Μακάμπι όπου σημείωσε 31 πόντους! Κάθε κλέψιμο (7 στο πρώτο μέρος) και κάθε ριμπάουντ δημιουργούσε προϋποθέσεις αιφνιδιασμού στους γηπεδούχους που σούταραν με 54,5% από την περίμετρο (6/11 τρίποντα).

Η Μακάμπι συνέχισε απτόητη να προσφέρει ωραίο μπάσκετ και να παράγει αφειδώς σκορ, έχοντας πετύχει 66 πόντους σε 25! Με τον Μπλακ να είναι ανίκητος στη ρακέτα, τον Κάσπι να μπαίνει στην εξίσωση και τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να έχουν πολύ χαμηλά ποσοστά από κάθε σημείο του παρκέ (17/42 δίποντα, 11/17 βολές), το παιχνίδι εξελίχτηκε πολύ εύκολα για το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου. Η διαφορά ήταν σταθερά μεγαλύτερη των 120 πόντων ενώ έφτασε και τους 28 (78-50) στο 29′! Μάλιστα, ολοκλήρωσε ακόμα ένα πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο 31 πόντων!

Η διαφορά έφτασε τους 32 πόντους με την εκκίνηση της τελευταίας περιόδου (87-55), η οποία είχε πια διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον, στο ματς πέρασε ο Αβντίγια, ο Ντιπαρτολομέο που πήρε περισσότερο χρόνο έφτασε τους 15 πόντους, ενώ παραπάνω χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ζούσμαν. Το φράγμα των 100 πόντων “έσπασε” 1′ πριν τη λήξη του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς στο +26 (104-78).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι 10.441 “χόρτασαν” μπάσκετ και θέαμα από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία παρέμεινε αήττητη στην έδρα της.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπελόσεβιτς, Γκέλερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 52-37, 83-55,

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Γουίλμπεκιν 16 (4/7 τρίποντα), Έισι, Χάντερ 8, Κάσπι 10, Αβντίγια 4, Ντόρσεϊ 12 (2), Ντιμπαρτολομέο 19 (3), Γουόλτερς 9 (1), Κοέν 4, Μπλακ 13, Ζούσμαν 2.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον, Σίβα 14 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ασίστ), Γκιφάι 9 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ 7 (1/6 τρίποντα), Χέρμανσον 4 (0/4 τρίποντα), Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 12 (2), Τίμα 4 (1/6 δίποντα, 2/2 βολές), Κάβανο 14 (2), Νόκο 2, Σίκμα 4.

Τα ομαδικά στατιστικά – Μακάμπι: 25/41 δίποντα, 11/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 33 ριμπάουντ (26+7), 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά – Άλμπα Βερολίνου: 21/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 12/18 βολές, 27 ριμπάουντ (19+8), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη, 2 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μακάμπι θα κοντραριστεί εκτός έδρας με την Μπασκόνια (22:00), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα βρεθεί στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό (14/11, 21:00)

Αρμάνι – Μπασκόνια 81-74: Έξι σερί νίκες και συνεχίζει…

Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει ακάθεκτη στην EuroLeague, επιβλήθηκε της Μπασκόνια εντός έδρας (81-74) και έφτασε τις έξι διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση. Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτανε στην ιταλική ομάδα.

Το ντέρμπι των τριάντα λεπτών μετατράπηκε σε παράσταση για ένα ρόλο στην τελευταία περίοδο. Η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπασκόνια (81-74) και έφτασε τις έξι σερί νίκες στην EuroLeague, για να παραμείνει στην κορυφή της κατάταξης. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είδαν την σπουδαία προσπάθεια που έκαναν μέχρι το 30′ να μην καταλήγει πουθενά, κυρίως γιατί προδόθηκαν από τις δυνάμεις τους.

Ο MVP

Ο Ντέλα Βάλε δεν είχε πετύχει πόντο στο πρώτο μέρος, εν τούτοις ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους -οι περισσότεροι εκ των οποίων ήρθαν στο σημείο που προέκυψε το ιταλικό ξέσπασμα. Στα 23’04” που βρέθηκε στο παρκέ είχε 1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα και 7/7 βολές, μαζί με 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το περιφερειακό σουτ ήταν το μεγαλύτερο όπλο των νικητών στο παιχνίδι, από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Τα 8/17 τρίποντα που είχαν μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκαναν τη διαφορά, πριν αναλάβουν τα… δίποντα, στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου. Συνολικά, οι γηπεδούχοι είχαν 53.3% στα δίποντα και 45.5% στα τρίποντα, μαζί με 95% στις βολές. Ποσοστά που έπαιξαν τον ρόλο τους σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με την Μπασκόνια να ξεκινά καλύτερα, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά μαζεμένα λάθη. Οι περιφερειακοί του Έτορε Μεσίνα αντιμετώπιζαν αρκετά προβλήματα, την ώρα που ο Νικ Στάουσκας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, βοηθώντας την ισπανική ομάδα να φτάσει στο +5 (14-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Σταδιακά, η Αρμάνι Μιλάνο ισορρόπησε την κατάσταση. Κι ας μην μπορούσε να ακουμπήσει την μπάλα με συνέπεια στο λόου ποστ, από την στιγμή που υπήρχε ο Γιουσουφά Φολ για να σκεπάσει το ισπανικό καλάθι. Το -5 του 10ου λεπτού έγινε πάντως +3 στο τέλος της τρίτης περιόδου για την ιταλική ομάδα, που έπαιρνε πράγματα από το περιφερειακό σουτ (8/17 τρίποντα έως τότε).

Πάνω στο σημείο όμως, που η Μπασκόνια έπρεπε να κάνει ένα βήμα μπροστά για να διεκδικήσει τη νίκη, ήρθε το μπλακ άουτ. Από το 30′ έως το 35′ του αγώνα, μόνο οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο παρκέ, καταφέρνοντας να φτάσουν μέχρι το +15, που επί της ουσίας έβαζε τέλος σε κάθε φιλοδοξία των παικτών του Βέλιμιρ Περάσοβιτς για νίκη. Το μόνο που κατάφερε από εκεί και πέρα η ισπανική ομάδα ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας της στο -7 (81-74), την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο έφτανε τις έξι σερί νίκες και παρέμενε στην κορυφή της κατάταξης.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Mediolanum Forum βρέθηκαν 7.020 φίλοι της ιταλικής ομάδας, που πανηγύρισαν την έκτη σερί νίκη στην EuroLeague.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λότερμοζερ – Μπολτάουζερ – Τεπενιέρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 15 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), Μακ 10 (2), Μίτσοφ 12 (2), Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 2, Ρολ 12 (2), Ροντρίγκεθ 13 (2), Ταρτσέφσκι 6 (7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Τσιντσαρίνι, Μπρουκς 3, Σκόλα 6.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 6 (2), Χένρι 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ντιόπ, Φολ 13 (6/7 δίποντα, 1/5 βολές), Στάουσκας 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σενγκέλια 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γκαρίνο 2 (5 ριμπάουντ), Σιλντς 2, Πολονάρα, Έρικ 6.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 16/30 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 19/20 βολές, 24 ριμπάουντ (22+2), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 22/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 6/13 βολές, 27 ριμπάουντ (22+5), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, η Αρμάνι Μιλάνο δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Χίμκι (14/11, 19:00), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/11, 22:00).