Μυθικός ΠΑΣ, διέσυρε τον Άρη – Μάντζιος: «Ντροπιαστική βραδιά, συγγνώμη σε όλους» * Μεταξάς: «Ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου» * Δεν «Χ» άρηκε κανείς στη Νίκαια * Βόλος-ΟΦΗ 0-2: Με πρωταγωνιστή τον Τοράλ

ΑΡΗΣ - ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν φοβερός και τρομερός. Ο Άρης ισοπεδώθηκε από τους Ηπειρώτες με 5-0 και το «Κλ. Βικελίδης» έβραζε κατά παικτών και Άκη Μάντζιου!

Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά ήταν τρομεροί! Σε άμυνα και επίθεση. Ειδικά μπροστά, βρήκαν μία ξεχαρβαλωμένη άμυνα και με τρομερούς τους Πίρσμαν (δύο ασίστ), Περέα, Μιλιντσεάνου, Σνάιντερ πέτυχαν μία απίθανη νίκη, την δεύτερη μόλις στην ιστορία τους στην έδρα του Άρη και σκαρφάλωσαν στην τέταρτη θέση. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο ΠΑΣ είναι το… αφεντικό της Θεσσαλονίκης, αφού στην πρεμιέρα είχε νικήσει τον ΠΑΟΚ 1-0 στην Τούμπα.

Όσο για τους «κιτρινόμαυρους» ο κόσμος έβραζε με όλους. Οι αποδοκιμασίες ήταν εντονότατες και δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις…

Ο Άρης ξεκίνησε με τον Κουέστα στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Σάκιτς κι αριστερό ο Γκάνεα, στόπερ οι Δεληζήσης, Μπράμπετς και στα χαφ οι Τζέγκο, Εντιαγέ. Ο Ιτούρμπε έπαιξε δεξί χαφ, ο Γκάμα αριστερό και ο Γκαρσία ήταν πίσω από τον Καμαρά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε στο τέρμα τον Λοντίγκιν, δεξί μπακ ήταν ο Σάλιακας κι αριστερό ο Πίρσμαν. Στόπερ οι Εραμούσπε, Κάργαςκαι στα χαφ οι Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ. Στα άκρα οι  Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ και στην επίθεση οι Μιλιντσεάνου, Περέα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε αποφασισμένος να αιφνιδιάσει τον Άρη και το πέτυχε μόλις στο 5’! Ο Σάλιακας έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Σνάιντερ πήρε την κεφαλιά-ψαράκι και έκανε το 0-1. Το γκολ ελέγχθηκε, στις γραμμές του VAR φάνηκε ο Γερμανός μεσοεπιθετικός να καλύπτεται κι έτσι άνοιξε το σκορ.

Στο 9’ ο Περέα έφυγε στην αντεπίθεση, το σουτ κόντραρε και νέο σουτ του Σνάιντερ κόντραρε επίσης σε κόρνερ.

Σ’ εκείνο το σημείο πήρε τον έλεγχο ο Άρης και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 14’ εκτέλεσε φάουλ ο Γκάνεα και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν, ενώ στο 16’ ο Πίρσμαν έκοψε τελευταία στιγμή σε κόρνερ το πλασέ του Καμαρά. Στο 29’ ο Ματέο Γκαρσία έδωσε στον Γκάμα, αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Πορτογάλος πλάσαρε με το δεξί και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, όμως, άντεξε και στο 35’ επέφερε νέο πλήγμα στον Άρη. Κάθετη του Πίρσμαν με το δεξί στον Μιλιντσεάνου, τετ α τετ με τον Κουέστα ο Μολδαβός φορ, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό και σημείωσε το 0-2 παρά την προσπάθεια του Ισπανού τερματοφύλακα!!!

Στο επόμενο λεπτό, γύρισμα του Γκαρσία, σουτ του Γκάμα, κόντραρε στον Εραμούσπε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 38’ ο Άρης είχε νέα καλή στιγμή. Ο Εντιαγέ άνοιξε δεξιά στον Ιτούρμπε, αλλά το δεξί σουτ από πλάγια έφυγε άουτ.

Ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα και πέρασε στο ματς τους Μαντσίνι, Σάσα, αντί των Σάκιτς, Ιτούρμπε. Ο Σάσα έπαιξε δεξί μπακ, αλλά και πάλι δεν άλλαξε τίποτα.

Ο Άρης είχε την κατοχή, όμως, ήταν ακόμα πιο ευάλωτος και στο 54’ έγινε το 0-3!!!

Νέα τρομερή κάθετη του Πίρσμαν, ο Περέα έφυγε απέναντι στον Κουέστα και με ΜΑΓΙΚΟ σκαφτό πλασέ πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Ισπανό γκολκίπερ για το 0-3!!!

Στο 61’ ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Κεφαλιά του Καμαρά, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν στη δεξιά γωνία!

Ο νικητής πλέον είχε κριθεί, οι Θεσσαλονικείς έβγαζαν πολλά νεύρα και το «Κλ.Βικελίδης» έβραζε και στο 71’ ήταν έτοιμο να εκραγεί! Ο Ισραηλινός ρέφερι Ρόι Ραϊνσχράιμπερ, κλήθηκε στο VAR από τον συμπατριώτη του να εξετάσει φάση για χέρι του Εντιαγέ. Αποφάσισε πέναλτι και στην εκτέλεση πήγε ο Εραμούσπε, ο οποίος στο 71’ σημείωσε το 0-4! Αυτό ήταν και τρίτο εύστοχο χτύπημα φέτος από τον στόπερ του ΠΑΣ, αφού είχε βρει δίχτυα κι εναντίον των Παναιτωλικού, Ολυμπιακού.

Στο 82’ σημειώθηκε ένα δυσάρεστο γεγονός για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Οικονομόπουλος μπήκε στο 81’ και στο επόμενο λεπτό δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Μαντσίνι. Έπεσε άτσαλα στο έδαφος και χτύπησε στον ώμο με αποτέλεσμα να μεταφερθεί εκτός!

Στο 85’ ο ΠΑΣ Γιάννινα, όμως, βρήκε και πέμπτο γκολ. Ο Μορέιρα κέρδισε τη μονομαχία με τον Μπράμπετς και με απίθανο αριστερό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουέστα για το 0-5!!!

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (46’ Σάσα), Γκάνεα, Δεληζήσης, Μπράμπετς, Τζέγκο (58’ Μάνος), Εντιαγέ (81’ Ματίγια), Ιτούρμπε (46’ Μαντσίνι), Γκαρσία, Γκάμα, Καμαρά (81’ Λόπεθ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας (81’ Παντελάκης), Καραχάλιος (81’ Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Γκαρτάβσκι (81’ Οικονομόπουλος – 83′ λ.τρ. Λώλης), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (63’ Μορέιρα), Περέα.

Μάντζιος: «Ντροπιαστική βραδιά, συγγνώμη σε όλους»

ΜΑΝΤΖΙΟΣ

Για ντροπιαστικό βράδυ έκανε λόγο ο Άκης Μάντζιος μετά τη βαριά ήττα του Άρη από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-0.

«Είναι μια ντροπιαστική βραδιά για την ομάδα μας», σχολίασε αρχικά ο τεχνικός των «κιτρινόμαυρων» στην κάμερα της Nova και στη συνέχεια απολογήθηκε:

«Αυτό δεν θυμίζει σε τίποτα τον Άρη που έχουμε δει μέχρι τώρα. Ένα τεράστιο συγγνώμη είναι το μόνο που μπορούμε να πούμε».

Μεταξάς: «Ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μου»

Μεταξάς

Απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του ήταν ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, Ηρακλής Μεταξάς μετά τον θρίαμβο της ομάδας του απέναντι στον Άρη, τονίζοντας ότι οι ποδοσφαιριστές του ακολούθησαν απόλυτα το πλάνο που κατάρτισε.

«Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά, σήμερα δεν έχουμε να κάνουμε κριτική. Τα παιδιά ακολούθησαν το πλάνο και βγήκε στον αγωνιστικό χώρο. Προετοιμάσαμε να κλείσουμε κάποιες κινήσεις του αντιπάλου και μας βγήκε», δήλωσε ο τεχνικός του ΠΑΣ Γιάννινα.

Δεν «Χ» άρηκε κανείς στη Νίκαια

Ιωνικός-Αστέρας

Ιωνικός και Αστέρας Τρίπολης αναδείχθηκαν ισόπαλοι  1-1, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο τετ-α-τετ, που έβγαλε ο Χουτεσιώτης, στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς για να φύγουν με το «διπλό» από τη Νίκαια!

Ο Αστέρας μπήκε με σαφή διάθεση να πάρει την μπάλα στα πόδια του και να δημιουργήσει, αλλά μετά τα πρώτα λεπτά ο Ιωνικός ισορρόπησε και πέτυχε το γκολ με τον Τουράμ στο 14’ που με κοντινή κεφαλιά «νίκησε» τον Τσιφτσή.

Οι Αρκάδες μετά το γκολ άρχιζαν να πιέζουν και στο 21ο λεπτό να φωνάζουν για πέναλτι, ύστερα από σύγκρουση του Ρομαό με τον Μπενίτο, με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι. Στο 29’ ο Τιλίκα ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα πετυχαίνοντας το 1-1, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς κάποια άλλη μεγάλη στιγμή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με φόρα μπήκαν οι Αρκάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπενίτο να απειλεί δυο συνεχόμενες φορές την εστία του Χουτεσιώτη, στο 48’ και στο 51’ αλλά να μην καταφέρει να μετουσιώσει τις προσπάθειές του σε γκολ.

Στο 61’ ο Τιλίκα σούταρε ωραία, με την μπάλα να κοντράρει και να στρώνεται στον Σονί, που από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ιωνικού.

Στο 67’ ο ο Λένις προσπάθησε να παίξει κάθετα, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Καστάνιο. Δεν το είδε ο διαιτητής για να δώσει φάουλ. Στο 78’ οι Νικαιώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ντάλσιο έκανε κάθετη στον Άοσμαν που δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλάγια.

Στο 85’ ο Αστέρας έχασε μια τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-1 όταν ο Σίτο έφυγε ολομόναχος απέναντι στον Χουτεσιώτη, άργησε και έκανε κακό πλασέ που έβγαλε ο τερματοφύλακας του Ιωνικού. Στο 90′ ο Χουτεσιώτης «σταμάτησε» και τον Γκαρθία.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Βαλεριάνος, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Λενίς (90+1’ Κιάκος), Άοσμαν, Καμπράλ (55’ Μάναλης), Τουράμ (33’ Ματσούκας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Τσιφτσής, Καρμόνα (77΄Ρουμπέν Γκαρθία), Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο, Βαλιέντε, Τιλίκα, Σίτο, Ριέρα (77΄Ιγκλέσιας), Σονί (63’ Κρέσπι), Μπενίτο

Βόλος – ΟΦΗ 0-2: Με πρωταγωνιστή τον Τοράλ συνεχίζει το αήττητο σερί του

Ο ΟΦΗ πήρε ένα σημαντικό διπλό στο Πανθεσσαλικό και χάρη σε δύο γκολ του Τζον Τοράλ (12′ και 50′) επικράτησε 2-0 του Βόλου και παρέμεινε αήττητος για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στο πρωτάθλημα. Τέσσερα δοκάρια οι Κρητικοί, ένα οι Θεσσαλοί.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει την ανοδική του πορεία στο πρωτάθλημα. Οι Κρητικοί πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενή τους νίκη επικρατώντας 2-0 του Βόλου για την 10η αγωνιστική της Super League Interwetten. Πρωταγωνιστής ήταν ο Τζον Τοράλ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο 12ο και στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης. Το ματς είχε πέντε δοκάρια συνολικά, τέσσερα για τους Κρητικούς ένα για τους Θεσσαλούς.

Οι Κρητικοί έχουν να ηττηθούν από τις αρχές του Οκτώβρη και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 15 πόντους. Από την άλλη ο Βόλος που δεν ήταν καλός σήμερα έμεινε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στη Super League Interwetten μακριά από τη νίκη και παρέμεινε στους 14 βαθμούς.

Άνοιξε το σκορ και είχε τέσσερα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, κυκλοφορώντας την μπάλα και πατώντας συχνά στην περιοχή του Βόλου και δεν άργησε η στιγμή που βρήκε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι. Ο Βόλος άφησε χώρο στους Κρητικούς από τα δεξιά, ο Τοράλ σύγκλινε προς την άξονα και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0.

Οι Κρητικοί στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστικοί και είχαν τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ πριν να ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Συνολικά, ο ΟΦΗ είχε τέσσερα δοκάρια.Στο 7′ ο Τοράλ έκανε το πλασέ με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι, ο Μεγιάδο πήρε το ριμπάουντ και με τη σειρά του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στο 17ο λεπτό ο Γκαγιέγος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κλέιμαν βρήκε την μπάλα, η οποία χτύπησε στο δοκάρι, ενώ μετά ο Καμάου αστόχησε σε κενή εστία χάνοντας μία απίστευτη ευκαιρία.

Στο 38ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε το τέταρτό του δοκάρι. Ο σκόρερ του 1-0, Τζον Τοράλ, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα γι’ ακόμη μία φορά να σταματάει στο δοκάρι. Έτσι, το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο Τοράλ πέτυχε το δεύτερο του γκολ

Ο ΟΦΗ μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να “καθαρίσει” το παιχνίδι. Έτσι, οι Κρητικοί δεν άργησαν να πάρουν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Ο Μαρινάκης έβγαλε μία σέντρα, απομάκρυνε προς στιγμήν η άμυνα του Βόλου για να σουτάρει ο Τοράλ μέσα στην περιοχή και να κάνει το 2-0 στο 50ο λεπτό.

Στη συνέχεια, ο Βόλος προσπάθησε ενα γίνει λίγο πιο απειλητικός, δίχως μεγάλη επιτυχία. Οι Θεσσαλοί είχαν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και δύσκολα πατούσαν στην περιοχή του Βάτερμαν. Από την άλλη, οι Κρητικοί διαχειρίζονταν το παιχνίδι.

Στο 78ο λεπτό ο Βόλος είχε πιθανότατα τη μεγαλύτερή του ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Ο Φαν Βέερτ πήρε μία κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι, το πέμπτο στο παιχνίδι. Οι Θεσσαλοί συνέχιζαν να ανεβάζουν τον ρυθμό τους προς το φινάλε του αγώνα, χωρίς όμως να καταφέρουν να επιστρέψουν. Έτσι, οι Κρητικοί πανηγύρισαν μία σημαντική νίκη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο.