Μπασκόνια-Παναθηναϊκός 81-79: Τα αμυντικά ριμπάουντ τού στέρησαν το διπλό * Αρμάνι Μιλάνο-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-72 * Βιλερμπάν-Αναντολού Εφές 75-73 * Άλμπα-Φενέρμπαχτσε 84-70 * ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 77-67 * Η βαθμολογία

Ο Πέρι σε φάση από το παιχνίδι με την Μπασκόνια

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε μεγάλη προσπάθεια στη Βιτόρια, προδόθηκε όμως από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο φινάλε και ηττήθηκε από την Μπασκόνια (81-79). Αστόχησε στο σουτ της νίκης στο “μηδέν” ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πλήρωσε τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (15), ειδικά στην τελική ευθεία του αγώνα, και ηττήθηκε από την Μπασκόνια (81-79) στη Fernando Buesa Arena για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι πράσινοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στον αέρα, δίνοντας στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να σκοράρουν μόνο μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα τελευταία τρία λεπτά. Γεγονός που αποδείχθηκε μοιραίο, αφού το σουτ που πήρε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στην εκπνοή δεν βρήκε τον στόχο.

O MVP

Ο Τζέισον Γκρέιντερ γύρισε στην Μπασκόνια για να αποτελέσει τη δικλείδα ασφαλείας στο “1” για τον Γουέιντ Μπάλντουιν. Τη δεδομένη χρονική στιγμή όμως, είναι μπροστά από αυτόν στο rotation και θυμίζει τον παλιό πολύ καλό εαυτό του, πριν “σκάσουν” οι μαζεμένοι σοβαροί τραυματισμοί. Ο πολύπειρος πόιντ γκαρντ είχε σπουδαία επιρροή τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του, βάζοντας μάλιστα τις κρίσιμες βολές στο φινάλε. Βρέθηκε στο παρκέ για 25’34” και είχε 12 πόντους (με 2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς δεν είναι ακόμη στον βαθμό ετοιμότητας που θέλει, κάτι που φάνηκε στον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε στη Βιτόρια. Δεν είχε τα πόδια για να αντέξει την πίεση της ισπανικής άμυνας, τα σουτ που πήρε ήταν ως επί το πλείστον “τραβηγμένα από τα μαλλιά” και μοιραία έμεινε χαμηλά. Τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους (με 2/6 σουτ), δίνοντας επίσης 1 ασίστ και κάνοντας 1 λάθος στα 10’50” που βρέθηκε στο παρκέ.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Η Μπασκόνια είχε 8/50 τρίποντα απέναντι σε Ολυμπιακό και Αρμάνι Μιλάνο, απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ όμως τα πήγε περίφημα. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν 13/30 από τα 6μ75 το βράδυ της Τρίτης 12 Οκτωβρίου, γράφοντας διαφορετικά την ιστορία αυτή τη φορά.

Ο αγώνας

Το γεγονός πως ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε τάιμ άουτ στα 8’23” για το πρώτο δεκάλεπτο αρκεί για να καταλάβει κάποιος πώς ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το επιθετικό ριμπάουντ και χάρη σε πόντους από δεύτερες επιθέσεις έφτασαν στο +5 (15-10 στο 8′), πριν έρθουν οι επτά μαζεμένοι πόντοι του Κέντρικ Πέρι για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το τριφύλλι σε θέση οδηγού (15-17).

Στη δεύτερη περίοδο, η κατάσταση ήταν αρκετά πιο ισορροπημένη, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια ξανά και ξανά. Αυτή τη φορά βέβαια, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε τον έλεγχο στο αμυντικό ριμπάουντ, την ίδια ώρα όμως η Μπασκόνια σκόραρε με συνέπεια από τα 6μ75 (7/15 τρίποντα στο ημίχρονο). Το πρώτο μέρος βρήκε την ισπανική ομάδα στο +5 (40-35) χάρη σε δύο διαδοχικά τρίποντα, τα οποία βέβαια θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη χρησιμοποιούσαν το τετάρτο ομαδικό φάουλ που είχαν να δώσουν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, είδαμε ό,τι και στο πρώτο. Δηλαδή τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με το πόδι στο γκάζι και να υποχρεώνουν τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει πάλι τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά δράσης. Αν δεν υπήρχε μάλιστα ο επιθετικός οίστρος του Ιωάννη Παπαπέτρου, η κατάσταση θα μπορούσε να είχε ξεφύγει περισσότερο από το -11 (49-38 στο 22′). Σταδιακά πάντως, οι πράσινοι πήραν… θάρρος και με όπλο το χαμηλό σχήμα στη front line (Οκάρο Γουάιτ στο “4” και Τζέρεμι Έβανς στο “5”) έκαναν την αντεπίθεσή τους. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε μάλιστα το προβάδισμα (57-59 στο 29′), δείχνοντας ικανός για το διπλό στη Fernando Buesa Arena.

Από εκεί και πέρα, όλα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Οι πράσινοι ήταν βελτιωμένοι στην άμυνα στο έδαφος, αλλά την ίδια ώρα αδυνατούσαν να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ. Αυτό ήταν κιόλας το στοιχείο που πλήρωσαν ακριβά στην τελική ευθεία του αγώνα. Παρότι έμειναν κοντά στο σκορ και βρήκαν δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων από τον Ντάριλ Μέικον, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψαν στην Μπασκόνια να βρει εύκολους πόντους.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών (σ.σ.: ο Τζέισον Γκρέιντζερ είχε 2/2 βολές στα 23.6”), ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημάδεψε το σίδερο στην εκπνοή και κάπως έτσι η Μπασκόνια πήρε την πρώτη νίκη για φέτος στην EuroLeague.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σύμφωνα με την EuroLeague, στη Fernando Buesa Arena βρέθηκαν 7.602 φίλαθλοι της Μπασκόνια.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίτζικ – Ρότσα – Πάντερ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Μπασκόνια: 13/27 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 16/18 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη.
Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/38 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά + 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα παραμείνει σε ισπανικό έδαφος για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (15/10, 22:00), ενώ η Μπασκόνια θα ταξιδέψει στη Γερμανία για να κοντραριστεί με την Άλμπα Βερολίνου (14/10, 21:00).

Αρμάνι Μιλάνο – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-72: Σαν σε προπόνηση με MVP τον Μήτογλου

Ο Ντίνος Μήτογλου έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με την Αρμάνι Μιλάνο, στην εντός έδρας εύκολη επικράτηση επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (83-72) για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Κυνική από την πρώτη περίοδο, η Αρμάνι δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στη Μακάμπι και την νίκησε με άνεση (83-72) το βράδυ της Τρίτης (12/10) στο Μιλάνο. Στο 3-0 η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, στο 1-2 εκείνη του Γιάννη Σφαιρόπουλου που έχει μείνει αρκετά πίσω σε σχέση με τις κορυφαίες της EuroLeague εξαιτίας της ελλιπούς προετοιμασίας της μετά από τα πολλά κρούσματα κορονοϊού που αντιμετώπισε.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντίνος Μήτογλου που σε 18:35 σκόραρε 16 πόντους (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ και έκοψε δύο σουτ των αντιπάλων του, την ώρα που ο Ντέβον Χολ είχε 17 πόντους σε 31 λεπτά. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς (19 πόντοι, 3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή) ξεχώρισε από τη Μακάμπι, με τον Τζέιμς Νάναλι να γεμίζει τη στατιστική του (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), αλλά τον Σκότι Γουίλμπεκιν να μένει στους 8 πόντους από 2/11 σουτ.

Η καλή βραδιά της Αρμάνι φάνηκε από νωρίς. Οι Ιταλοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11, είχαν 6/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5/7 βολές, είχαν έξι ασίστ για δύο λάθη και εξαιρετική άμυνα που κράτησε τη Μακάμπι στα 5/14 προσπάθειες.

Η κατάσταση έγινε ακόμη χειρότερη για την ομάδα του Τελ Αβίβ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ντιλέινι – Μήτογλου να την σφυροκοπούν μέχρι το 52-30 του ημιχρόνου, το οποίο ήταν αποτέλεσμα του 69% που είχαν οι γηπεδούχοι στο δίποντο, την ώρα που η Μακάμπι είχε πετύχει μόλις ένα τρίποντο και έβλεπε τον Γουίλμπεκιν στους δύο πόντους σε 15:29.

Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να υπάρξει ανατροπή στο β’ μέρος και πράγματι αυτή δεν έγινε ποτέ. Η Μακάμπι πήρε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 19-11 και πέτυχε έναν μικρό στόχο, χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Πέρεζ, Χορντόβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 52-30, 63-49, 83-72

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 8 (3/7 δίποντα, 2/2 βολές), Γκραντ 2, Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ταρζούσκι 2, Ρίτσι 1, Χολ 17 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Ντιλέινι 10 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 9 (1), Χάινς 6, Ντατόμε 3 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (0/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Έβανς 5 (1), Καλέιρο, Γουίλιαμς 19 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 1/1 βολή), Τέιλορ, Ρέινολντς 13 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σόρκιν 1, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 16 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λεσόρ 10 (5/6 δίποντα), Ζιβ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/29 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 16/23 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 19/35 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Αρμάνι θα υποδεχθεί στο Μιλάνο την Αναντολού Εφές (15/10 στις 21:30), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα συνεχίσει στη Γαλλία, για να αντιμετωπίσει τη Βιλερμπάν (14/10 στις 21:00).

Βιλερμπάν – Αναντολού Εφές 75-73: Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πέτυχε το νικητήριο καλάθι κόντρα στην πρωταθλήτρια ΕυρώπηςΟ Κώστας Αντετοκούνμπο σε φάση από αγώνα της εθνικής ομάδας στο τουρνουά Ακρόπολις 2021

Απίθανο φινάλε στο Αστρομπάλ, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει για το τελικό 75-73 της Βιλερμπάν επί της Αναντολού Εφές. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Έλληνας ψηλός, που έβγαλε και την άμυνα στο σουτ του Σέιν Λάρκιν.

Είναι η EuroLeague η διοργάνωση στην οποία μπορούν οι πάντες να κερδίσουν τους πάντες; Είναι. Γι’ αυτό και ο θρίαμβος της Βιλερμπάν επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές (75-73), δεν προκαλεί τόσο μεγάλη εντύπωση!

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν ο ήρωας της βραδιάς για τους Γάλλους, καθώς με δικό του φόλοου στα 12″ πριν από το φινάλε και με δική του άμυνα στον Σέιν Λάρκιν στην τελευταία φάση κρίθηκε η αναμέτρηση, την ώρα που οι Τούρκοι σπαταλούσαν το διψήφιο προβάδισμα του α’ μέρους και έφευγαν ταπεινωμένοι από το Αστρομπάλ.

Ο Αντετοκούνμπο έμεινε για 17:48 στο παρκέ, σκόραρε 10 πόντους από 5/6 δίποντα, μάζεψε δύο αμυντικά και δύο επιθετικά ριμπάουντ και στο φινάλε ήταν στο σωστό μέρος, τη σωστή στιγμή. Παρακολούθησε την προσπάθεια του Ντίλαν Οστετκόβσκι, είδε το άστοχο σουτ του, πήδηξε για το επιθετικό ριμπάουντ και τελικά με κάρφωμα έριξε την Αναντολού Εφές στο καναβάτσο.

Δείτε το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο στο 2:34

Κακό βράδυ για τους Τούρκους που είδαν τον Βασίλιε Μίτσιτς να σκοράρει 24 πόντους, αλλά να έχει 8 λάθη. Συνολικά είχαν 19 για τις 13 ασίστ τους, με τον Εργκίν Αταμάν να προβληματίζεται για τη συνολική εικόνα της ομάδας του που είχε και πάλι έντονα σκαμπανεβάσματα.

Αν και κυριάρχησε στο πρώτο μέρος, αν και έχτισε προβάδισμα 14 πόντων σε αυτό, η Αναντολού Εφές έβαλε δύσκολα στον εαυτό της στο δεύτερο. Η Βιλερμπάν πήρε με 18-13 το τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στο 67-67 στο 35′ με τρίποντο του Χάουαρντ, με τον Μίτσιτς να βάζει μεγάλο σουτ για το 67-70 στο 37′, αλλά τους Γάλλους να έχουν και πάλι απαντήσεις για το 71-70 στο 38′ που έβαλε ακόμη περισσότερη πίεση στους Τούρκους.

Στο φινάλε ο Οστετκόβσκι προσπάθησε να καθαρίσει μόνος του το ματς, αστόχησε, όμως ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν εκεί για να πάρει το ριμπάουντ και να σκοράρει αμέσως, πριν ο Σέιν Λάρκιν σπαταλήσει (απέναντι στον Αντετοκούνμπο) την τελευταία προσπάθεια και δώσει τη νίκη στη Βιλερμπάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Τραβίτσκι, Μπαρθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη), Τζόουνς 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καχούντι, Λακόμπ 11 (5/8 δίποντα), Γκιστ 5, Φαλ 1, Οστετκόβσκι 10 (2), Χάουαρντ 13 (1), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο 10 (5/6 δίποντα),

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 15 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 13 (2), Σίνγλετον 3 (1), Μπαλμπάι, Γκετσίμ 2, Μορμάν 6, Πλάις 8 (4/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίτσιτς 24 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη), Πετρούσεβ, Ντάνστον 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 22/41 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 13/16 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 12 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 18/31 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 10/15 βολές, 33 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/10 στις 21:00), ενώ η Αναντολού Εφές θα παίξει στο Μιλάνο με την Αρμάνι (15/10 στις 21:30).

Άλμπα – Φενέρμπαχτσε 84-70: Σόκαρε τους Τούρκους και άνοιξε λογαριασμό

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε τη νίκη απέναντι στη Φενέρμπαχτσε της οποίας επικράτησε με 84-70 για την 3η αγωνιστική της EuroLeague έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Λο και Ντα Σίλβα.

Την πρώτη της νίκη στην φετινή EuroLeague πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου που επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 84-70 εντός έδρας, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Λουκ Σίκμα. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πολλές φορές πίσω στο σκορ, έκαναν την ανατροπή και πήραν σπουδαία νίκη σπάζοντας παράλληλα το ρόδι στη φετινή διοργάνωση.

Η Άλμπα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην τρίτη περίοδο εκεί όπου με επιμέρους σκορ 30-18 πήρε προβάδισμα και ουσιαστικά έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους Γερμανούς ήταν ο Ντα Σίλβα με 22 πόντους ενώ για την προβληματική Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Ντε Κολό με 15.

Ο αγώνας

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα της Φενέρμπαχτσε, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν άμεσα το ματς, μείωσαν την διαφορά στον πόντο και έδειξαν ανταγωνιστικοί παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζαν. Η Άλμπα, με αντεπίθεση διαρκείας πήρε κεφάλι στο σκορ και με τους Σνάιντερ και Ντα Σίλβα πρωταγωνιστές έδειξε ιδιαίτερα απειλητική. Η διαφορά χάθηκε άμεσα καθώς η Φενέρμπαχτσε με πλουραλισμό στην επίθεση και λίγη τύχη, ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια στο +8 (27-35). Πρόκειται για ένα ημίχρονο δύο όψεων καθώς και οι δύο ομάδες παρουσίασαν δύο πρόσωπα, ένα παραγωγικό και καλό και ένα προβληματικό.

Στο δεύτερο μισό είδαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ, να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να εκδηλώνουν επιθέσεις κυρίως με τους ψηλούς τους. Κάπου εκεί η Άλμπα ξέφυγε και πήρε ένα προβάδισμα που δεν απώλεσε ποτέ, φτάνοντας έτσι στην πρώτη της νίκη στη φετινή EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Ζαμόζσκι, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 21 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντα Σίλβα 22 (8/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (7 ασίστ), Ντελόου 2, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 5 (1), Ολίντε 9 (1), Σίκμα 13 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλατ, Ζούσμαν

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπιρσέν, Σαγιόκ 2, Ακπινάρ 6 (2), Μαχμούτογλου 4, Ντε Κολό 15 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χένρι 6 (2/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Πιερ 9 (3/6 δίποντα), Γκούντουριτς 3, Βέσελι 6 (11 ριμπάουντ)μ Μπούκερ 7 (4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 12 (4/6 δίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/37 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 12/12 βολές, 31 ριμπάουντ (24+7)μ 21 ασίστ, 12 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/37 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/19 βολές, 34 ριμπάουντ (25+9), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 4η αγωνιστική της EuroLeague η Άλμπα Βερολίνου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Μπασκόνια (14/10, 21:00) ενώ η Φενέρμπαχτσε θα υποδεχθεί στην Κωνσταντινούπολη την Ούνικς Καζάν (14/10, 20:45).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 77-67: One Man Show και ρεκόρ καριέρας από τον ΣενγκέλιαΟ Τορνίκε Σενγκέλια με την φανέλα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Μια ομάδα μόνος του ο Τόκο Σενγκέλια, σφυροκόπησε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για να πάρει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μια άνετη νίκη (77-67) στο πρώτο μισό της πρώτης διαβολοβδομάδας της σεζόν 2021/22 στη EuroLeague.

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ εκτός δράσης και με τον Κένεθ Φαρίντ ανέτοιμο, ο Τόκο Σενγκέλια βγήκε μπροστά. Ο Γεωργιανός έκανε απίθανα πράγματα το βράδυ της Τρίτης (12/10) και μαζί ένα εντυπωσιακό ρεκόρ καριέρας, για να οδηγήσει την ΤΣΣΚΑ στην εντός έδρας νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (77-67) για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague.

Ο Σενγκέλια έπαιξε στα 36 από τα 40 λεπτά της αναμέτρησης, σκόραρε 33 πόντους που συνιστούν την καλύτερη επίδοσή του στη διοργάνωση (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/11 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε μία ασίστ και δύο κλεψίματα για 36 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Με 5/18 τρίποντα έκλεισε το ματς η ΤΣΣΚΑ, με 10/19 βολές η Ζενίτ που έγραψε 11 ασίστ για 16 λάθη.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακά, κυρίως στην άμυνα, μπήκε στο ματς η ΤΣΣΚΑ. Οι γηπεδούχοι έχτισαν προβάδισμα 11 πόντων στο πέμπτο λεπτό (13-2), με τον Τόκο Σενγκέλια να σκοράρει οκτώ πόντους, πριν η Ζενίτ ισορροπήσει τον αγώνα και κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-14. Οι Μοσχοβίτες μετρούσαν επτά ασίστ για ένα λάθος, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο ασίστ για πέντε λάθη, σε ένα στατιστικό που εξηγούσε το σκορ της περιόδου.

Και όμως, ο Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να κάνουν τρομερή προσπάθεια, να μειώνουν στο καλάθι (27-25 στο 16′) με τον Πόιθρες, αλλά να δέχονται ένα μίνι ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ που πήγε στο +7 (36-29 στο 19′) και κρατήθηκε μπροστά έως το ημίχρονο. Με τον Σενγκέλια ασταμάτητο, η ΤΣΣΚΑ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Λούντμπεργκ και τον Κλάιμπερν να γράφουν το 70-59 στο 36′ και να κόψουν οριστικά τα πόδια της Ζενίτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 3 (4 ασίστ), Μπολόμποι 2, Ούχοφ, Χάκετ 3 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλάιμπερν 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 33 (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κουρμπάνοφ 4, Σβεντ 8 (4/8 δίποντα)

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Καράσεφ, Κουλάγκιν 8 (1), Μπάρον 5 (1/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας 5 (1), Ζούμπκοφ 8 (1), Πόιθρες 2, Πονίτκα 5 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φράνκαμπ 2, Μίκι 7 (1), Γκουντάιτις 5 (2/7 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 25/45 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/16 βολές, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 18/33 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 10/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 4η αγωνιστική η Ζενίτ θα υποδεχθεί στην Αγία Πετρούπολη την Μπάγερν Μονάχου (14/10 στις 20:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ θα περιμένει στη Μόσχα τον Ερυθρό Αστέρα (15/10 στις 20:00).

Το πανόραμα της EuroLeague: Έχασε ευκαιρία ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, νέα ήττα για την Εφές – Tα αποτελέσματα

Το πανόραμα της EuroLeague: Έχασε ευκαιρία ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, νέα ήττα για την Εφές - Tα αποτελέσματα

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που ηττήθηκε από την Μπασκόνια έπεσε σε αρνητικό ρεκόρ (1-2), σε μια εβδομάδα που τον περιμένει και άλλη αποστολή στην Ισπανία.

Την ίδια στιγμή, η Αρμάνι Μιλάνο του Ντίνου Μήτογλου που έκανε το «3Χ3» επικρατώντας της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου (83-72). Παράλληλα, μεγάλες νίκες πήραν οι Ούνικς Καζάν, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Άλμπα Βερολίνου και η Βιλερμπάν.