Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 101-111 * Ερυθρός Αστέρας-Μακάμπι 76-64 * Μπάγερν-Ζάλγκιρις 71-70 * Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο 86-83: Πάτησε το μεγαθήριο * Η βαθμολογία

Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν σε φάση από αγώνα της Αναντολού Εφές στη EuroLeague

Η Εφές χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει με 101-111 σε συγκλονιστικό ματς της πολύ μαχητικής Μπασκόνια, για την 34η αγωνιστική της EuroLeague και αγκαλιάζοντας έτσι το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Σε ένα συγκλονιστικό ματς με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Εφές αν και απειλήθηκε από την πολύ ψυχωμένη Μπασκόνια, κατάφερε να φύγει με μία πολύ δύσκολη νίκη στην παράταση με 111-101. Οι Τούρκοι έχοντας ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση τους στα playoffs της EuroLeague, αγκάλιασαν με αυτή τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας.

Απ’ την άλλη μεριά η Μπασκόνια παλεύει ακόμα για την είσοδο της στην οκτάδα της διοργάνωσης με την πρόκριση ουσιαστικά να κρίνεται την τελευταία αγωνιστική στο εκτός έδρας της ματς με την Βαλένθια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Νωθρό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο ματς, που παρουσίασαν ορισμένες αδυναμίες στην επίθεση. Αν και η Μπασκόνια πήρε περισσότερες προσπάθειες, ιδιαίτερα από την περίμετρο, δεν ήταν τόσο αποτελεσματική όσο η Εφές, με τους Τούρκους να έχουν πιο καθαρό μυαλό και να ψάχνουν την καλύτερη δυνατή επιλογή. Οι παίκτες του Αταμάν, πίεσαν στην άμυνα, εξασφάλισαν κάποιες έξτρα κατοχές και παρά την προσπάθεια της Μπασκόνια, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με ένα προβάδισμα τριών πόντων. Η Εφές πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 14-2 βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, χαμήλωσαν το σχήμα τους και μείωσαν στους 4 πόντους με τον Πολονάρα, μία διαφορά που κράτησαν ως το τέλος του ημιχρόνου (41-46 στο 20′).

Η Εφές βρέθηκε να απειλείται για τα καλά στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, είδε την μεγάλη διαφορά της να μειώνεται στον πόντο, ωστόσο κράτησε ένα μικρό προβάδισμα. Όχι για πολύ όμως. Ο Πολονάρα μείωσε πάλι στον πόντο για τους γηπεδούχους κάνοντας άλλο ένα εκπληκτικό παιχνίδι, με την Μπασκόνια να διεκδικεί, στα ίσια πλέον, το ματς. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Λάρκιν να παίρνει και πάλι το όπλο του, κρατήθηκαν σε μία απόσταση μιας κατοχής και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα τους όμως να παραμένει εύθραυστο (63-65 στο 30′).

Η Μπασκόνια χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη και φάνηκε αποφασισμένη να διεκδικήσει το ματς, ισοφαρίζοντας στους 65 πόντους. Η Εφές, έτρεξε σε εκείνο το σημείο ένα σερί 6-0 με δύο σερί τρίποντα του Σέιν Λάρκιν και πήρε “ανάσα” στο σκορ, την ώρα που έβλεπε τους γηπεδούχους να γίνονται επικίνδυνοι. Η Μπασκόνια απ’ την άλλη παρουσιάστηκε “εφτάψυχη” καθώς μείωσε και πάλι στον πόντο (75-76 στο 35′) και μάλιστα προσπέρασε με δύο πόντους με τρίποντο του Γκιεντράιτις. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια με μόλις 3 λεπτά στο ρολόι. Ο Πολονάρα ήταν απλά απολαυστικός για την Μπασκόνια την ώρα που η Εφές πάλευε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Με το ρολόι να δείχνει 50 δευτερόλεπτα για το τέλος η Εφές εξασφάλισε ένα προβάδισμα 3 πόντων και όλα έδειχναν πως θα έφτανε σε μία πολύ δύσκολη νίκη. Ο Βιλντόζα όμως με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, ευστόχησε σε απίστευτο τρίποντο και έστειλε το ματς στην παράταση (92-92 στο 40′).

Στην παράταση, η Εφές παρά το σοκ της ισοφάρισης πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα 6 πόντων. Η Μπασκόνια αν και αρχικά μείωσε ξανά στους δύο στη συνέχεια φάνηκε να χάνει τον ρυθμό της και να μένει πίσω με 10 πόντους, αναγκάζοντας τον coach Ιβάνοβιτς σε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις στην παράταση, ύστερα από την υπερπροσπάθεια τους να γυρίσουν το ματς και εν τέλει ηττήθηκαν από την πιο αποφασιστική Εφές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Παστούσιακ, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92, 101-111

Οι επόμενες αναμετρήσεις των ομάδων: Για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague, η Μπασκόνια αντιμετωπίζει την Βαλένθια εκτός έδρας (8/4, 22:00), ενώ η Αναντολού Εφές ταξιδεύει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι (9/4, 21:45).

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι 76-64: Ο Λόιντ ήταν όλα τα λεφτά

Ο Τζόρνταν Λόιντ επιχειρεί να σκοράρει μπροστά στους παίκτες της Μακάμπι

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν ο εαυτός του κι ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε εντός έδρας της Μακάμπι (76-64) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Παρά τις απουσίες στην περιφέρεια (Κόρι Γουόλντεν και Κίνο Κολόμ), ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε στο πρόσωπο του Τζόρνταν Λόιντ -για πολλοστή φορά φέτος- τον άνθρωπο για όλες τις δουλειές. Κι εκείνος τις έκανε με επιτυχία, οδηγώντας τη σερβική ομάδα στην εντός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (76-64) για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.,

Όσο για το στατιστικό στοιχείο που καθόρισε το αποτέλεσμα; Η εντυπωσιακή υπεροχή του Ερυθρού Αστέρα στα ριμπάουντ, έχοντας σχεδόν τα διπλάσια σε σχέση με τη Μακάμπι (48 έναντι 26).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μετά από τρία λεπτά ανομβρίας, η Μακάμπι βρήκε ρυθμό και με όπλο τη συνέπεια που έδειξε στα δίποντα πήρε το προβάδισμα (15-21 στο 10′) απέναντι σε μια ομάδα που ήταν απογοητευτική στην ίδια στατιστική κατηγορία (1/12 δίποντα). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έλεγξαν τον ρυθμό για μεγάλο διάστημα της δεύτερης περιόδου, βρήκαν πόντους από τον Ελάιζα Μπράιαντ και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ για το +11 (21-32) του 16ου λεπτού, πλην όμως στα επόμενα τέσσερα λεπτά έβαλαν μόλις ένα καλάθι με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να πλησιάσει σε απόσταση βολής στην ανάπαυλα (33-34).

Από την στιγμή που ο ρυθμός άλλαξε πριν από το ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι ένιωθαν πολύ πιο άνετα στο παρκέ. Κι αυτό αποτυπώθηκε τόσο από τα ποσοστά τους, αλλά πολύ περισσότερο από την ενέργεια που έβγαζαν, την οποία δεν μπορούσε να ματσάρει η Μακάμπι. Κι αφού οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμεναν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια (τελείωσαν με 9/31 τρίποντα) και δεν είχαν τρόπους δημιουργίας (13 ασίστ για 14 λάθη), όλα πήραν τον δρόμο τους.

Οι γηπεδούχοι “πάτησαν” στο εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο που είχαν (20-11 το επιμέρους) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη (76-64), η οποία είχε ως X-Factor τον Λάντρι Νόκο, που τελείωσε με νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) σε 22’50” συμμετοχής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Βίλιους, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 33-34, 53-45, 76-64.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 5 (1), Λόιντ 21 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Ουσκόκοβιτς 6, Νταβίντοβατς 1 1(2), Λάζιτς 2, Ραντάνοφ, Ντόμπριτς 13 (3/6 τρίποντα), Σιμόνοβιτς 6 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 2, Κούζμιτς, Νόκο 10 (5/7 δίποντα, 11 ριμπάουντ).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουίλμπεκιν 6 (2/9 σουτ), Τζόουνς 6 (5 ασίστ), Καλοϊάρο, Κάσπι 2, Ντόρσεϊ 14 (4/7 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο 3 (1/4 τρίποντα), Μπλέιζερ 2, Μπέντερ 9 (1), Ζίζιτς 10 (6 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 15/18 βολές, 48 ριμπάουντ (34+14), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 19 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 15/31 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 7/11 βολές, 26 ριμπάουντ (20+6), 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει στο Βερολίνο με την Άλμπα (8/4 στις 21:00), ενώ η Μακάμπι θα κλείσει τη σεζόν στην Αγία Πετρούπολη (9/4 στις 20:00).

Μπάγερν – Ζάλγκιρις 71-70: Στα playoffs από την γραμμή των βολών

Ο Λοβέρν απέναντι στον Λούτσιτς στο παιχνίδι της Ζάλγκιρις με την Μπάγερν

Με 2/2 βολές του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στα 2.3” για το τέλος, η Μπάγερν κέρδισε τη Ζάλγκιρις (71-70) και πήρε το εισιτήριο για τα playoffs της EuroLeague.

Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς ντύθηκε ήρωας σε δύο διαδοχικές φάσεις και έδωσε στην Μπάγερν το εισιτήριο για τα playoffs της EuroLegue. Ο φόργουορντ της γερμανικής ομάδας έβαλε δύο βολές στα 2.3” κι αμέσως μετά έκανε το μπλοκ στον Ζοφρί Λοβέρν, για να υπογράψει τη νίκη (71-70) σε βάρος της Ζάλγκιρις και ταυτόχρονα την πρόκριση στην post season.

Για μεγάλο διάστημα του αγώνα, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι έβλεπαν το φάσμα των… σεναρίων της τελευταίας αγωνιστικής να ανοίγεται μπροστά τους, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς αποδείχθηκε όμως ο πλέον καθοριστικός για να αλλάξει τα πάντα και να βοηθήσει την Μπάγερν να γράψει ιστορία, ως η πρώτη γερμανική ομάδα που προκρίνεται στα playoffs της EuroLeague.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, με τον Τζέιλεν Ρέινολντς να ξεκινά με το πόδι στο γκάζι, στην πορεία όμως να περιορίζεται από τη Ζάλγκιρις. Οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, η ευστοχία των φιλοξενούμενων από την περιφέρεια όμως ήταν αυτή που καθόρισε την πορεία της αναμέτρησης. Κι από την στιγμή που ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν εύστοχος (10 πόντοι με 4/7 σουτ), η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ βρήκε τον τρόπο να μείνει σε απόσταση βολής στο φινάλε του πρώτου μέρους (37-36), στο οποίο η Μπάγερν είχε μόλις 42.9% στα δίποντα.

Στο δεύτερο μέρος, το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Πότε η Μπάγερν και πότε η Ζάλγκιρις έτρεχαν μικρά σερί, με τον Τζέιλεν Ρέινολντς να ξανακάνει αισθητή την παρουσία του στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Απέναντι όμως υπήρχε -αυτή τη φορά- ο Ζοφρί Λοβέρν για να κάνει επίσης ζημιά στη γερμανική άμυνα και να αυξήσει την πίεση. Κατακόρυφα. Όταν μάλιστα ήρθαν τα μεγάλα σουτ από τον Τόμας Γουόκαπ και τον Νάιτζελ Χέιζ, η Ζάλγκιρις έδειξε ικανή για το διπλό.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως, αυτός που καθόρισε τις εξελίξεις ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς. Με 2/2 βολές στα 2.3” για το τέλος και ένα μπλοκ στον Ζοφρί Λοβέρν αμέσως μετά, έκρινε τον νικητή και μαζί χάρισε στην Μπάγερν την πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Πέτεκ, Κορτές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 37-36, 57-54, 71-70.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 11 (3/6 τρίποντα), Μπάλντουιν 8 (3/9 σουτ), Σίλεϊ 5 (1), Ρέινολντς 12, Λούτσιτς 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσίπσερ 2, Γκιστ 8, Τζόνσον 3, Σίσκο 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ραντόσεβιτς 6 (2).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ 16 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεκαβίτσιους 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκαρίνο, Χέιζ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας 5 (1), Λουκοσιούνας 4, Γκέμπεν 2, Γιοκουμπάιτις 4, Γκριγκόνις 5 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Λοβέρν 12 (6/11 δίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 18/37 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 11/12 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 18/38 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 7/9 βολές, 32 ριμπάουντ (21+11), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική, η Μπάγερν θα παίξει στη Βαρκελώνη (9/4 στις 22:00), ενώ η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (8/4 στις 20:00).

Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 86-83: Πάτησε το μεγαθήριοΟι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο (1/4/2021)

Απίθανος στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός έστειλε το ματς με την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση και εκεί την ποδοπάτησε (86-83) με τον Σέλβιν Μακ να “πληγώνει” την πρώην ομάδα του και να της κόβει τον δρόμο προς την τετράδα.

Απίθανα πράγματα στο ΟΑΚΑ το βράδυ της Πέμπτης (1/4), με τον Παναθηναϊκό να απογοητεύει στο πρώτο μέρος, να χάνει με 17, αλλά να κάνει σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο, να επιβιώνει με καλάθι του Μάριο Χεζόνια στο τέλος της κανονικής διάρκειας και να κερδίζει την Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση (86-83) για την 33η αγωνιστική της regular season της EuroLeague.

Στο 11-20 οι πράσινοι που ήταν καταπληκτικοί από το 29-46 του ημιχρόνου κι έπειτα, στο 20-13 οι Ιταλοί του Έτορε Μεσίνα που έχασαν έδαφος στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης.

Σέλβιν Μακ στο φινάλε, Μάριο Χεζόνια (έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο), Μπεν Μπέντιλ και Γιώργος Παπαγιάννης ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού, που έδειξε τη δυναμική του απέναντι σε ένα από τα μεγαθήρια της φετινής διοργάνωσης, την ώρα που η Αρμάνι Μιλάνο είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, όχι όμως κάποιον σε πραγματικά σπουδαία βραδιά.

Ο MVP

Ο Γιώργος Παπαγιάννης! Τελείωσε τις φάσεις που έπρεπε να τελειώσει, έβγαλε κρίσιμες άμυνες, αλλοίωσε πολλά σουτ των αντιπάλων του, έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Σε 27:09 είχε 14 πόντους από 7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ και 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, η στατιστική δεν δείχνει πόσα σουτ των αντιπάλων του δυσκόλεψε, σίγουρα πάντως εξίσου σπουδαίος ήταν κι ο Μπεν Μπέντιλ (16 πόντοι από 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ) που έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα στη διοργάνωση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Κέβιν Πάντερ. Ασταμάτητος στο ξεκίνημα, ο Αμερικανός σίγησε και στο β’ μέρος “πνίγηκε” από την άμυνα του Παναθηναϊκού. Τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους από 3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 1/2 βολές, την ώρα που ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε 10 πόντους από 5/7 δίποντα και 0/6 τρίποντα. Με τον Μάλκολμ Ντιλέινι εκτός δράσης ο Μεσίνα στερείται έναν αθλητή που μπορεί να κάνει στο τέλος τη διαφορά, σίγουρα πάντως ο τρόπος με τον οποίο έχασε η Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ θα πρέπει να προβληματίσει τον Ιταλό προπονητή.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/7 δίποντα και 5/9 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι Μιλάνο, με 3 ασίστ για 7 λάθη και 2/8 τρίποντα έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο ο Παναθηναϊκός που δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί τους Ιταλούς. Άλλο ματς έγινε στο β’ μέρος, με τον Μεσίνα να βλέπει στο φινάλε του αγώνα 9/33 τρίποντα (27.3%) από τους αθλητές του την ώρα που οι γηπεδούχοι σούταραν με 42% (10/24) και είχαν διπλάσιες τελικές πάσες από λάθη από το ημίχρονο κι έπειτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννη και με τον Χεζόνια στον πάγκο άνοιξε το ματς ο Κάτας, που είδα την άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο εξαιρετικά συμπαγή. Το 4-14 στο 5′ ήταν αποτέλεσμα των δέκα πόντων που πέτυχαν μαζί οι Πάντερ – ΛεΝτέι, το 6-20 στο 7′ άρχισε να προβληματίζει πολύ τους πράσινους που δεν έβρισκαν σκορ μέχρι να μπουν στο ματς οι Νέντοβιτς – Χεζόνια χωρίς πάντως να αλλάξουν πολλά έως το 15-28 της περιόδου.

Οι Ιταλοί έπαιζαν με καταπληκτική υπομονή και αποτελεσματικότητα, ο Πάντερ κράτησε τη διαφορά ψηλά (20-35 στο 14′), οι πράσινοι δεν είχαν απαντήσεις σε καμία πλευρά του παρκέ, ελάχιστοι ήταν έτοιμοι γι’ αυτό το ματς κι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ “μίλησε” για το 29-46 του ημιχρόνου την ώρα που ο Έτορε Μεσίνα χαμογελούσε, διασκέδαζε, απολάμβανε την αναμέτρηση. Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε στους φιλοξενούμενους, που έδειξαν ικανοί για σπουδαία πράγματα, για ακόμα μία φορά στη φετινή σεζόν.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Μπέντιλ πίεσε, μείωσε στους 10 (40-50), όμως η Αρμάνι είχε και πάλι απαντήσεις. Ο Ροντρίγκεθ έστειλε ξανά τη διαφορά στους 15 (40-55 στο 25′), το 49-59 της τρίτης περιόδου άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς, ο Παπαπέτρου έβαλε τρίποντο για το 55-63 στο 33′ και τουλάχιστον το ματς κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον του.

Παπαπέτρου και Μπέντιλ έκαναν καλή προσπάθεια, μείωσαν στους έξι (59-65), έβαλαν πίεση στην Αρμάνι και άγχωσαν τον Μεσίνα, που κάλεσε timeout στο 35′, είδε τον Άαρον Γουάιτ να βάζει τρίποντο από τη γωνία για το 64-67 στο 37′ και ένα θρίλερ να ξετυλίγεται μπροστά του. Ο Παπαγιάννης μείωσε στον πόντο (66-67), ο Γουάιτ έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους πράσινους, όμως ο Χεζόνια πέτυχε το μεγάλο καλάθι της βραδιάς για το 70-70 που έστειλε το ματς στην παράταση καθώς στο 1.8″ που έμενε έγιναν δύο λάθη στις επαναφορές, ένα από κάθε ομάδα.

Ο Χεζόνια άνοιξε το έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο για το 73-70, πριν κάνει το πέμπτο του φάουλ και αποχωρήσει, ο Μακ έκανε το ίδιο για το 76-71 κι ο Παπαπέτρου έγραψε το 81-73 στο 43′, για να κρίνει την αναμέτρηση. Η Αρμάνι ήταν πια πολύ απογοητευμένη για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και στο τέλος της βραδιάς ήξερε πως πιθανότατα είχε χάσει το πλεονέκτημα έδρας, το οποίο δεν βρίσκεται πια στα δικά της χέρια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ρότσα, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(Κάτας): Μακ 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης, Όγκαστ, Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χεζόνια 17 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 3 (1), Γουάιτ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2, Μπέντιλ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος (0/4 σουτ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (3/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 12 (2), Μίτσοβ 15 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορασκίνι, Ρολ, Ροντρίγκεθ 10 (5/7 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 12 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Σιλντς 12 (2), Μπρουκς, Χάινς 2, Ντατόμε 7 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/43 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 12/23 βολές, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 16 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 20/36 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 16/19 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 13 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Αρμάνι Μιλάνο θα κλείσει τη regular season με τον εντός έδρας αγώνα απέναντι στην Αναντολού Εφές (9/4), ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχει ακόμη το παιχνίδι με τη Ζάλγκιρις σε μια βδομάδα (8/4), αλλά και τις δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις με Ζενίτ (12/4) και ΤΣΣΚΑ Μόσχας (14/4), αμφότερες επί ρωσικού εδάφους.

Η βαθμολογία της EuroLeague: Ο Παναθηναϊκός έκοψε τα πόδια της Αρμάνι ΜιλάνοΟι παίκτες του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο

Την 11η νίκη του στη φετινή EuroLeague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση (86-83) και της έκοψε τη φόρα προς την τετράδα. Δείτε το πανόραμα της διοργάνωσης μετά από την 33η αγωνιστική.

Με καταπληκτική εμφάνιση στο β’ μέρος και την παράταση, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο (86-83) για την 33η αγωνιστική της κανονικής περιόδου και τρεις αγώνες πριν από το δικό του φινάλε στη EuroLeague, αποχαιρέτησε με τον καλύτερο τρόπο το ΟΑΚΑ.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (1/4) άνοιξε με τον θρίαμβο της Αναντολού Εφές επί της Μπασκόνια στη Βιτόρια (111-101), σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, πριν η Μπάγερν λυγίσει με 71-70 τη Ζάλγκιρις Κάουνας στο Μόναχο και κλειδώσει τη συμμετοχή της στα playoffs. Η βραδιά ολοκληρώθηκε με το 76-64 του Ερυθρού Αστέρα επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.