Με μυθική ανατροπή στην Ευρώπη ο Άρης. «Ναυάγιο» η ΑΕΚ * Η βαθμολογία των πλέι οφ * Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1: Ισοπαλία πριν τη φιέστα των Πειραιωτών * Στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός μετά την 4άρα στον ΠΑΣ Γιάννινα

ΑΡΗΣ - ΑΕΚ

Πραγματοποιώντας μια απίθανη ανατροπή από το 78ο λεπτό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, ο Άρης επικράτησε 3-2 της ΑΕΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 9η αγωνιστική των Play Off του πρωταθλήματος της Super League.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Χερμάν Μπούργος εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για τα προκριματικά του Conference League, καθιστώντας ουσιαστικά αδιάφορη την τελευταία αγωνιστική την ερχόμενη Τρίτη (17/5). Λουίς Πάλμα (78′), Ντάνιελ Μαντσίνι (85′) και Ματέο Γκαρσία (90’+3′) υπέγραψαν την ανατροπή για τον Άρη που είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από τα δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία (53′, 59′).

Η κρισιμότητα του αγώνα έκανε τις δύο ομάδες πολύ επιφυλακτικές. Μετά το 20λεπτο όμως, η ΑΕΚ είχε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο, με τις προσπάθειες των Νταμιάν Σιμάνσκι, Στίβεν Τσούμπερ και, κυρίως, με τον Λιβάι (21′) να αστοχεί σε ανυπεράσπιστη εστία έπειτα από γύρισμα του Λάζαρου Ρότα. Η πρώτη απόπειρα για τους γηπεδούχους ήρθε από τον Μαντσίνι στο 28′, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Τσίτσαν Στάνκοβιτς. Μέχρι που φτάσαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με το αριστερό σουτ του Ιτούρμπε από κοντινή απόσταση να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ένταση, με την ΑΕΚ να βρίσκει το γκολ στο 53ο λεπτό: ο Γιώργος Τζαβέλλας έκανε το γέμισμα, ο Λιβάι έβαλε το σώμα του προ του Σαλέμ Εμπακατά και με διαγώνιο σουτ, δοκάρι και μέσα, έκανε το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα, με διπλή προσπάθεια κι έπειτα από σέντρα του Τσούμπερ, ο διεθνής από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο σκόραρε εκ νέου, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον «Δικέφαλο». Στο 64′ ο Ρόμπερτ Μάντεν υπέδειξε αρχικά πέναλτι, όταν το σουτ του Πάλμα βρήκε στον αγκώνα του Εχσάν Χατζισαφί, ωστόσο ο Σκωτσέζος, το πήρε πίσω, βλέποντας ξανά τη φάση στο VAR.

Ο Χερμάν Μπούργος τα έπαιξε όλα για όλα με τις αλλαγές του. Και μια εξ αυτών, ο Πάλμα, τον δικαίωσε στο 78′, μειώνοντας με το αριστερό έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, ο Στανκοβιτς έδιωξε το φάουλ του Πάλμα και την κεφαλιά του Φαμπιάνο Λέισμαν, αλλά από το κόρνερ που ακολούθησε, ο Μαντσίνι ισοφάρισε από κοντά σε 2-2 στο 85′. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, από ενέργεια του Αμπουμπακάρ Καμαρά, η μπάλα έφτασε στον Ματέο Γκαρσία. Αρχικά το σουτ βρήκε στην αριστερή δοκό του Στάνκοβιτς, αλλά στην επαναφορά δε λάθεψε για το τελικό 3-2 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού.

Ο Άρης για τέταρτη σερί χρονιά θα παίξει στην Ευρώπη, αφήνοντας την ΑΕΚ εκτός και μάλιστα τη σεζόν που θα μπει στο νέο της γήπεδο.

Διαιτητής: Ρόμπερτ Μάντεν (Σκοτία)

Κίτρινες: Ματίγια – Κριχόβιακ, Άμραμπατ, Μάνταλος, Σιμάνσκι.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν (62′ Σάκιτς), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Εμπακατά, Ματίγια, Ντουκουρέ, Μαντσίνι (88′ Γκάμα), Μπερτόγλιο (61′ Ματέο), Ιτούρμπε (61′ Πάλμα), Καμαρά (90’+6′ Δεληζήσης).

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (86′ Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος (82′ Μοχαμάντι), Άμραμπατ, Λιβάι Γκαρσία (87′ Αραούχο), Τσούμπερ (90’+2′ Ανσαριφάρντ).

Η βαθμολογία των πλέι οφ της Super League 1, στην Ευρώπη Παναθηναϊκός, Άρης και εκτός η ΑΕΚ!

Super League 1

Όλα τελείωσαν! Μία αγωνιστική πριν το φινάλε των πλέι οφ της Super League 1 τα «εισιτήρια»… κλείδωσαν, με τον Παναθηναϊκό να στήνει πάρτι απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (4-0) και τον Άρη να κάνει μία μυθική ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ (3-2) στον «τελικό» των δύο, αφήνοντας την «Ένωση» εκτός Ευρώπης!

Στο άλλο ματς, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 1-1

(41′ Καρβάλιο – 2′ Σοάρες)

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 4-0
(37′ Βιγιαφάνιες, 68′ Μαουρίσιο, 71′ Καρλίτος, 87′ Χουάνκαρ)

Άρης-ΑΕΚ 3-2
(78′ Λούις Πάλμα, 85′ Μαντσίνι, 90’+3′ Ματέο Γκαρσία – 53′, 58′ Λιβάι Γκαρσία)

Η βαθμολογία των playoffs της Super League 1:

** Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμίας: 1) τα μεταξύ τους αποτελέσματα (κανονική διάρκεια συν playoffs), 2) η καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια (κανονική διάρκεια συν πλέι οφ) και 3) η θέση στην κανονική διάρκεια.

Η τελευταία (10η) αγωνιστική (17/4, 20:00):

ΑΕΚ-Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Ισοπαλία πριν τη φιέστα των Πειραιωτών

Προηγήθηκαν οι ασπρόμαυροι, ισοφάρισαν οι ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός έχει φιέστα στο Καραϊσκάκη για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος, τρίτου συνεχόμενου, αλλά προηγουμένως έπρεπε να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, αλλά οι Πειραιώτες ισοφάρισαν πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι άρχισε με το Καραϊσκάκη να παγώνει, αφού μόλις στο 2′ ο Ζίβκοβιτς έκανε ωραία σέντρα και ο Σοάρες πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 0-1. Ιδανικό ξεκίνημα για τους ασπρόμαυρους, πολύ άσχημο για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι προσπάθησαν στη συνέχεια να ανασυνταχθούν.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τη μπάλα αλλά αυτή του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε καλή αμυντική παρουσία, με συνέπεια οι Πειραιώτες να θέλουν αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν τους Θεσσαλονικείς. Μέχρι που ήρθε το 25ο λεπτό η μεγάλη ευκαιρία με την άστοχη κεφαλιά-ψαράκι του Ροντρίγκες μετά τη σέντρα του Ανδρούτσου.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι αξιόλογο, μέχρι που φτάσαμε στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους: Στο 41′ ο Ανδρούτσος έφυγε στην πλάτη του Τσαούση και έδωσε στον Καρβάλιο που έκανε το 1-1, για να ακολουθήσει στο 45′ η μεγάλη ευκαιρία των Θεσσαλονικέων για δεύτερο γκολ, με την άστοχη κεφαλιά του Σβαμπ μετά τη σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Αργός ρυθμός χωρίς ευκαιρίες

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Όχι ήταν τρομερός στο πρώτο 45λεπτο, αλλά σίγουρα ήταν καλύτερος. Αντιθέτως, στο β’ μέρος οι δύο ομάδες έκαναν συχνά λάθη και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι καλό επιθετικά, αν και ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή στιγμή με το σουτ του Μιτρίτσα, μετά το γέμισμα του Σάστρε, το οποίο απέκρουσε ο Τζολάκης το 65′.

Όσο για τον Ολυμπιακό; Παρά τις αλλαγές του Μαρτίνς δεν κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα του, με τους οπαδούς από ένα σημείο κι έπειτα να περιμένουν τη λήξη του αγώνα και την έναρξη της φιέστας.

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης (46′ Μανωλάς), Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Κούντε (70′ Εμβιλά), Ροντρίγκες, Καρβάλιο, Φαντιγκά (58′ Λόπες), Τικίνιο (70′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Κρέσπο, Ίνγκασον, Τσαούσης, Κούρτιτς, Σβαμπ, Σοάρες (71′ Ελ Καντουρί), Μιτρίτσα, Ζίβκοβιτς, Τσόλακ.

Super League: Στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός μετά την 4άρα στον ΠΑΣ Γιάννινα Super League: Στην Ευρώπη ο Παναθηναϊκός μετά την 4άρα στον ΠΑΣ Γιάννινα – Δείτε τα γκολ

Τελικό αποτέλεσμα 4-0 στη Λεωφόρο

Ηεπιστροφή στην Ευρώπη είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον καθάρισε εύκολα με 4-0, επιτυγχάνοντας και μαθηματικά τον στόχο του. Ικανοποίηση, επομένως, για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς που θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και ένα τρόπαιο, αφού την επόμενη εβδομάδα έχει τον τελικό κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και ήταν αυτοί που προσπαθούσαν να κάνουν παιχνίδι, έχοντας την πρώτη τους στιγμή στο 18′ με την κεφαλιά του Σένκεφελντ που δεν βρήκε στόχο, όπως δεν τα κατάφερε και ο Παλάσιος στην εξέλιξη της φάσης.

Δύο λεπτά μετά αργότερα, στο 20′, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε την πρώτη πραγματική ευκαιρία -και ήταν καλή- με την κεφαλιά του Παλάσιος που έφυγε ελάχιστα άουτ, για να ακολουθήσει στο δίλεπτο 27′-28′ το… τριπλό «όχι» του Λοντίγκιν στους Βιγιαφάνιες και Βέλεθ, κρατώντας το 0-0. Όχι για πολύ όμως…

Στο 37′ οι πράσινοι βγήκαν ωραία μπροστά, ο Χουάνκαρ έκανε το γύρισμα, το σουτ του Αϊτόρ κόντραρε αλλά ο Βιγιαφάνιες ήταν εκεί και με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε καλά το πρώτο ημίχρονο και το ίδιο καλά μπήκε και στο δεύτερο, απειλώντας στα πρώτα λεπτά με ένα σουτ του Γκατσίνοβιτς και με ένα γύρισμα του Αϊτόρ που για λίγο δεν πρόλαβε να το κάνει γκολ με προβολή ο Μακέντα, απέναντι σε έναν ΠΑΣ που είχε προβλήματα σε όλους τους τομείς.

Οι πράσινοι πλησίασαν στο δεύτερο γκολ και στο 62′ με το σουτ του Βέλεθ που κόντραρε και έφυγε κόρνερ, όπως και με τον Μακέντα στο 64′ που θα μπορούσε να βγει απέναντι από τον Λοντίγκιν αλλά έχασε το κοντρόλ, για να έρθει τελικά το 2-0 στο 68′: Πάσα του Καρλίτος στον Μαουρίσιο και σουτ του Βραζιλιάνου εντός περιοχής, με τον Λοντίγκιν να αιφνιδιάζεται.

Αυτό ήταν… Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε ήδη κριθεί και σχεδόν αμέσως, στο 71′ για την ακρίβεια, ο Παναθηναϊκός έβαλε και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Καρλίτος που πήρε την κάθετη πάσα του Κουρμπέλη και τελείωσε πολύ ωραία τη φάση (3-0).

Και με τους οπαδούς στις εξέδρες να απολαμβάνουν αυτό που βλέπουν, ήρθε στο 87′ και το 4-0 για τον Παναθηναϊκό, με το σκαστό σουτ του Χουάνκαρ που βρήκε και στον Παντελάκη, για να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι που σφράγισε την επιστροφή του στην Ευρώπη.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (75′ Σάρλια), Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (59′ Μαουρίσιο), Γκατσίνοβιτς (59′ Καρλίτος), Αϊτόρ, Παλάσιος (75′ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (66′ Κουρμπέλης).

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Καραχάλιος, Κάργας, Ντομίνγκεθ (46′ Σιόντης), Σναϊντερ, Οικονομόπουλος, Στάνκο, Κύρκος (60′ Κόντε), Λιάσος.