«Λύγισε» την Σλοβακία και έκανε άλμα πρόκρισης η Σουηδία! * «Ζωντανή» με Πέρισιτς η Κροατία! * «Γκέλα» για την Αγγλία κόντρα στην Σκωτία * «Ξεμούδιασμα» με προβληματισμό για την Εθνική. «Καθάρισε» στο τέλος ο Σλούκας

ΒΙΝΤΕΟ: «Λύγισε» την Σλοβακία και έκανε άλμα πρόκρισης η Σουηδία!

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 76ο λεπτό χάρισε ένα πολύτιμο τρίποντο στη Σουηδία, αφού μετά τη νίκη με 1-0 επί της Σλοβακίας βρίσκεται στην κορυφή του 5ου ομίλου και «αγκαλιά» με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2020.

H Σουηδία δεν έχασε την ευκαιρία και «έχτισε» πάνω στον «χρυσό» βαθμό που είχε αποσπάσει από την Ισπανία στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου για το Euro 2020, αφού κατάφερε και «λύγισε» με σκορ 1-0 την Σλοβακία και πλέον με 4 πόντους φιγουράρει στην κορυφή του 5ου ομίλου.

• Η βαθμολογία: 1. Σουηδία 4 (2. αγων.), 2. Σλοβακία 3 (2. αγών.), 3. Ισπανία 1 (1. αγων.), 4. Πολωνία 0 (1 αγων.)
  • Η επόμενη αγωνιστική: Σλοβακία – Ισπανία (23/6, 19:00), Σουηδία – Πολωνία (23/6, 19:00).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Σουηδία ήταν εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 3ο λεπτό απείλησε με τον Σεμπάστιαν Λάρσον, ενώ στο 14ο λεπτό ο Μίκαελ Λούστιγκ μέτρησε επίσης μία τελική. Οι Σουηδοί είχαν την κατοχή και κυκλοφορούσαν την μπάλα γύρω απ’ την περιοχή των Σλοβάκων.

Ωστόσο, σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά, με την Σλοβακία να κλείνει τους διαδρόμους και να αποτρέπει την ομάδα του Άντερσον να πατήσει στην περιοχή. Εφόσον μέχρι το 25΄η Σουηδία δεν απείλησε, οι Σλοβάκοι πήραν θάρρος και ανέβηκαν στο γήπεδο.

Εφόσον κυλούσε το πρώτο μέρος, η Σλοβακία ήταν εκείνη που κρατούσε και κυκλοφορούσε την μπάλα παίρνοντας απ’ τη Σουηδία την κατοχή. Με περισσότερο άμεσο παιχνίδι πατούσαν λίγο πιο εύκολα περιοχή, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν επίσης. Στο 43′ είχαν τελική με μακρινό σουτ του Μάρεκ Χάμσικ, δίχως μεγάλη επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος η Σουηδία είχε ξανά την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει. Μάλιστα, την καλύτερη στιγμή κατέγραψε στο στο 50ο λεπτό η Σλοβακία με ένα σουτ του Ντούντα εκτός περιοχής, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι Σουηδοί δεν έβρισκαν λύσεις, ενώ οι Σλοβάκοι ήθελαν να γίνουν επικίνδυνοι στην κόντρα. Η ομάδα του Άντερσον πάτησε το γκάζι περίπου στο 60ο λεπτό. Στο 59′ ο Αουγκούστινσον πήρε την κεφαλιά μέσα απ’ την περιοχή με τον Ντουμπράβκα να εκτινάσσεται και να αποκρούει. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντάνιελσον ξανά δεν μπόρεσε να σκοράρει με το κεφάλι.

Η ομάδα του Άντερσον πλέον απειλούσε, κυρίως όμως από αέρος με κεφαλιές. Απ’ την άλλη, οι Σλοβάκοι έψαχναν να χαμηλώσουν κάπως τον ρυθμό, καθώς η εικόνα του παιχνιδιού βόλευε κυρίως τους Σουηδούς.

Η Σουηδία βρήκε τη λύση τελικά απ’ την άσπρη βούλα. Ο Κουάισον τσίμπησε την μπάλα μέσα απ’ την περιοχή, έπειτα από πάσα του Ίσακ, και ανατράπηκε απ’ τον Ντουμπράβκα, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Έμιλ Φόρσμπεργκ εκτέλεσε, ο Ντουμπράβκα έπεσε σωστά, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 στο 77′.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού η Σλοβακία πίεσε προσπαθώντας να ισοφαρίσει. Επιχείρησε κάποια γεμίσματα προκαλώντας ανησυχία στην περιοχή του Όλσεν, όμως εν τέλει η Σουηδία πανηγύρισε μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Σουηδία: Όλσεν, Αουγκούστινσον, Λίντελεφ, Λούστιγκ, Ντάνιελσον, Όλσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Λάρσον Ίσακ, Μπεργκ

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Σάτκα, Χούμποτσαν, Σκρίνιαρ, Κούτσκα, Χροσόφσκι, Πέκαρικ, Κοσέλνικ, Χάμσικ, Μακ

«Ζωντανή» με Πέρισιτς η Κροατία!

ΒΙΝΤΕΟ: O Πέρισιτς κράτησε ζωντανή την Κροατία, 1-1 με Τσεχία

Κροατία και Τσεχία ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Χάμπντεν Παρκ» για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου με τους Κροάτες να είναι πλέον στα… σχοινιά αναφορικά με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2020.

Ο Σικ συνέχισε να σκοράρει και να οδηγεί την Τσεχία στην κορυφή και την πρόκριση, αλλά ο Πέρισιτς εμφανίστηκε για τους Κροάτες και με δικό του γκολ έσωσε τον βαθμό που τους κρατά στο κόλπο (1-1).

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητες. Οι Τσέχοι μπήκαν πιο δυνατά, με τον Σούτσεκ να έχει κεφαλιά άουτ στο 4’ και τον Γιάνκτο να είναι άστοχος στο σουτ που επιχείρησε στο 12’. Στο 18ο λεπτό ήταν η σειρά του Σικ να απειλήσει, την ώρα που οι Κροάτες είχαν σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία. Μόλις στο 23’ ήρθε η πρώτη τους επικίνδυνη στιγμή, με τον Βάτσλικ να μαζεύει το σουτ του Πέρισιτς.

Στο 33’, ο Λόβρεν χτύπησε με τον αγκώνα του τον Σικ σε εναέρια μονομαχία και ο Ντελ Θέρο Γκράντε έδειξε πέναλτι κατόπιν ελέγχου στο VAR, με τον Τσέχο φορ να ευστοχεί (37’) και να φτάνει τα τρία γκολ στον θεσμό! Οι τυπικά γηπεδούχοι άγγιξαν το 1-1 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα όμως ο Ρέμπιτς αστόχησε από κοντά.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους Κροάτες να επιτίθενται πιο δυναμικά και να φτάσουν στην ισοφάριση μόλις στο 47’! Σκόρερ ο Πέρισιτς, που έπιασε ένα τρομερό σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, νικώντας τον Βάτσλικ.

Στο 53’ ο Σούτσεκ απείλησε με ωραίο συρτό σουτ έξω από την περιοχή και στο 61’ η κεφαλιά του Σικ πέρασε άουτ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να δείχνουν πως συνήλθαν από το σοκ της γρήγορης ισοφάρισης. Ο Βλάσιτς απείλησε στο 72′, ο Πέτκοβιτς έψαξε κι αυτός το γκολ στο 89′, όμως δεν άλλαξε τίποτα και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Γκβαρντιόλ, Μόντριτς, Κόβατσιτς (87’ Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (62’ Βλάσιτς), Μπρέκαλο (46’ Ιβάνουσετς), Ρέμπιτς (46’ Πέτκοβιτς)

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σλίχαβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπόριλ, Χόλες (63’ Κραλ), Σούτσεκ, Μάζοπουστ (63’ Χλόζεκ), Νταρίντα (87’ Μπάρακ), Γιάνκτο (74’ Σέβτσικ), Σικ (74’ Κρμέντσικ)

Αγγλία Σκωτία

Η ηρωική Σκωτία «ακύρωσε» τους ακριβοπληρωμένους σταρ της Premier League και κράτησε στο «μηδέν» την Αγγλία (0-0), κάνοντας τα «λιοντάρια» να δείχνουν… ξεδοντιασμένα και άκακα!

Το αρχαιότερο ντέρμπι εθνικών ομάδων του κόσμου είχε νεύρα και πολλή ένταση. Φάνηκε αυτό στην πρώτη φάση του αγώνα. Μία εναέρια διεκδίκηση στα 40 δευτερόλεπτα που κατέληξε με γονατιά στα πλευρά του Σο. Έτσι πήγε σχεδόν όλο το παιχνίδι.

Όλη η Σκωτία θα πρέπει να είναι υπερήφανη για τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες της εθνικής ομάδας της. Κατέθεσαν ότι είχαν. Έτρεξαν μέχρι τελικής πτώσης. Έδειραν (στα όρια του επιτρεπτού) όσο γινόταν. Έκαναν τις σέντρες τους, πήραν τις κεφαλιές τους, έχασαν τις ευκαιρίες τους.

Το κυριότερο όμως: ακύρωσαν τον ποιοτικότερο αντίπαλο τους. Οι Σκωτσέζοι έδωσαν γήπεδο, αλλά εκεί που πύκνωναν το γήπεδο, δημιουργούσαν ένα αδιαπέραστο τείχος.

Με εξαίρεση ένα δοκάρι του Στόουνς σε φάση που προήλθε από κόρνερ (11’) και δύο αξιοπρεπή σουτ από τους Μάουντ και Τζέιμς στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, τα λιοντάρια έμοιαζαν… ξεδοντιασμένα. Άκακα. Ληθαργικά.

Ο Σάουθγκεϊτ το ψάχνει ακόμα. Και θα το ψάξει κι άλλο. Η Αγγλία ήταν μέτρια στην πρεμιέρα της με την Κροατία κι ακόμα πιο μέτρια αυτή τη φορά. Ο Κέιν είναι άφαντος, ο Φόντεν ψάχνεται, ο Στέρλινγκ παίζει πολύ μακριά από την περιοχή και οι Γκρίλις, Ράσφορντ που ήρθαν από τον πάγκο πέρασαν και δεν ακούμπησαν. Η ομάδα του θα περάσει στον επόμενο γύρο, αλλά έτσι δεν μπορεί να πάει πολύ μακριά.

Η τελευταία φορά που ο Μάρσαλ αγχώθηκε λιγάκι ήταν στο 55ο λεπτό. Στο τέλος της ημέρας. η στατιστική έδωσε από μία τελική προς την εστία για κάθε ομάδα και 28 φάουλ.  Γκολ δεν μπήκε (0-0), αλλά έπεσε πολύ και ποιοτικό ξύλο.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Σο, Ράις, Στόουνς, Φίλιπς, Μινγκς, Μάουντ, Φόντεν (63′ Γκρίλις), Τζέιμς, Κέιν (75′ Ράσφορντ), Στέρλινγκ,.

ΣΚΩΤΙΑ: Μάρσαλ, Ο’ Ντόνελ, Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ, ΜακΓκιν, ΜακΓκρέγκορ, Ντάικς, Άνταμς (87′ Νίσμπετ), Γκίλμουρ (76′ Άρμστρονγκ).

«Ξεμούδιασμα» με… προβληματισμό για την Εθνική – «Καθάρισε» στο τέλος ο Σλούκας

«Ξεμούδιασμα» με... προβληματισμό για την Εθνική με Μεξικό - «Καθάρισε» στο τέλος ο Σλούκας

Η Εθνική των πολλών απουσιών κατάφερε να λυγίσει το αξιόμαχο Μεξικό στην πρεμιέρα του «Ακρόπολις», επικρατώντας με 101-98. Μεγάλη εμφάνιση από τους Κώστα Σλούκα (24π., 6ασ.), Ντίνο Μήτογλου (17π., 6ρ.) και Χάρη Γιαννόπουλο (11π., 7ρ.).

Η Εθνική μας παρουσιάστηκε σε αυτό το πρώτο φιλικό με πολλές απουσίες μιας και ο Βασίλης Σπανούλης έμεινε προληπτικά εκτός, όπως είχε πει και ο Ρικ Πιτίνο στην συνέντευξη Τύπου, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε ενοχλήσεις στην ποδοκνημική και αποφασίστηκε να μην αγωνιστεί. Μόνιμη απουσία είναι ο Ιωάννης Παπαπέτρου που δεν θα ενισχύσει την Εθνική στο Προολυμπιακό τουρνουά και τα φιλικά προετοιμασίας, ενώ ο Νικ Καλάθης αναμένεται να ενσωματωθεί στην Εθνική μετά το τουρνουά Ακρόπολις.

Το ντεμπούτο του με την Εθνική έκανε ο Κώστας Αντετοκούνμπο που βοήθησε σημαντικά κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός για την Εθνική με 24 πόντους ενώ δεν υστέρησαν και οι Μήτογλου, Παπαγιάννης, Γιαννόπουλος και Κατσίβελης που τέλειωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Εθνική ξεκίνησε με βασική πεντάδα αποτελούμενη από τους Σλούκα, Λαρεντζάκη, Γιαννόπουλος, Μήτογλου, Παπαγιάννη. Με πρωταγωνιστή τον Μήτογλου προηγήθηκε 9-5, αλλά οι Μεξικανοί ευστόχησαν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τον Μέντεθ και πήραν κεφάλι στο σκορ (11-8). Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Κατσίβελη έκαναν το 17-13, όμως οι Μεξικανοί με ένα επιμέρους 6-0 προηγήθηκαν 19-17. Εκμεταλλευόμενη το μπόνους των βολών η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 26-20, χάρη σε κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο.

Το Μεξικό μπήκε με ένα 6-0 στη δεύτερη περίοδο και ισοφάρισε 26-26, με ένα τρίποντο του Σλούκα να «ξεκολλάει» την Εθνική και να γράφει το 29-26, ενώ στο 16′ με τον ίδιο τρόπο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 (40-34). Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Εθνική είχε αποκτήσει το μεγαλύτερό της προβάδισμα, βρισκόμενη στο +8 (52-44), με την επιθετική συγκομιδή να ειναι ικανοποιητική αλλά όχι το ίδιο και το παθητικό στην άμυνα.

Με τρίποντο του Γιαννόπουλου, η Ελλάδα έφτασε στο +11 (55-44) με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Αμίγκο οι Μεξικανοί έτρεξαν ένα 7-0 για να μειώσουν σε 55-51. Η διαφορά επανήλθε στα πρόθυρα των δέκα πόντων (64-55) με άλλο ένα τρίποντο του Σλούκα, με το Μεξικό να ρίχνει πάλι τη διαφορά στους πέντε (71-66) ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το σκορ 74-68.

Οι Μεξικανοί μείωσαν στον πόντο (77-76) τρία λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά η Εθνική έτρεξε ένα σερί 8-0 και έφτασε στο +9 (85-76) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια έφτασε μέχρι και το +13 (94-81), ωστόσο χαλάρωσε υπερβολικά και το Μεξικό μείωσε στους τρεις (96-93) στα 42” πριν τη λήξη. Ο Σλούκας έκανε το 101-98 στα 2,3”, αλλά το τρίποντο των Μεξικανών για την ισοφάριση ήταν airball.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μάνος, Σώμος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 52-44, 74-68, 101-98.

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Ρογκαβόπουλος 7, (3 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 10 (2/2 δίποντα, 3 ριμπάουντ 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Καββαδάς 8 (5 ριμπάουντ), Σλούκας 24 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μποχωρίδης 6, Παπαγιάννης 12 (4 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 11 (7 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο Κ. 4, Μήτογλου 17 (6 ριμπάουντ)