Λάρισα-ΑΕΚ 82-65: Θεσσαλική ανωτερότητα * Περιστέρι-Ηρακλής 71-68: Δύσκολη νίκη * Απόλλωνας Πάτρας-Κολοσσός 76-80 * Ιωνικός-ΠΑΟΚ 66-69: Ο Γκριν μίλησε

Λάρισα - ΑΕΚ 82-65: Θεσσαλική ανωτερότητα απέναντι στο κιτρινόμαυρο φάντασμα

Λάρισα – ΑΕΚ 82-65: Θεσσαλική ανωτερότητα απέναντι στο κιτρινόμαυρο φάντασμα

Οι απουσίες των Παππά, Ανγκόλα, Ράουτινς έπαιξαν σημαντικό ρόλο για την ΑΕΚ, που δεν μάτσαρε ποτέ την ενέργεια και το πείσμα της Λάρισας. Οι Θεσσαλοί πήραν τη νίκη (82-65) και έκαναν μεγάλο βήμα για την παραμονή τους στη Stoiximan Basket League.

Σπουδαίο αποτέλεσμα για την Λάρισα το βράδυ του Σαββάτου (12/2), προς τον στόχο της παραμονής στη Stoiximan Basket League. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 82-65 της ΑΕΚ, που πήγε σε ροτέισον οκτώ παικτών και δεν κάλυψε τις σημαντικές της απουσίες στο κλειστό της Νεάπολης.

Στο 5-9 ανέβηκε η ομάδα του Φώτη Τακιανού (3-5 εντός και 2-4 εκτός έδρας), στο 6-8 έπεσε εκείνη του Στέφανου Δέδα που δεν είχε τους Νίκο Παππά, Μπράιαν Ανγκόλα, Άντι Ράουτινς και περιμένει την ενσωμάτωση του Κιθ Λάνγκφορντ που έφτασε σήμερα στην Ελλάδα για να βοηθήσει τους κιτρινόμαυρους στο Final Four του Κυπέλλου, στον ημιτελικό της Παρασκευής 18/2 με τον Ολυμπιακό.

Ο αγώνας

Καλό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς, με τον Γκρίφιν να βάζει οκτώ πόντους για το 8-14 και το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους στα 3/13 δίποντα και τα 16 ριμπάουντ απέναντι σε εννέα των κιτρινόμαυρων που πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις, αλλά φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ σε ροτέισον επτά παικτών. Το ματς δεν είχε πολλή ποιότητα, το σκορ έμεινε χαμηλά, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικό πρόβλημα στο δίποντο (7/22 έως το 17′), είχαν όμως περισσότερες λύσεις στον πάγκο τους για το 35-31 του ημιχρόνου στο οποίο η φιλοξενούμενοι είχαν 9/29 σουτ (5/16 δίποντα, 4/13 τρίποντα) και μόλις ένα καλάθι από τα τρία λάθη της Λάρισας.

Οι Θεσσαλοί κράτησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του αγώνα και στο ξεκίνημα του β’ μέρους, με την ΑΕΚ να μην έχει έναν σκόρερ να την τραβήξει από την λάσπη. Ο Μάριτς και ο Μούντι έγραψαν το 45-39 στα μέσα της τρίτης περιόδου, με τον Κουζέλογλου να κρατάει τους κιτρινόμαυρους όρθιους προς τα τέλη του δεκαλέπτου και το 56-50 να αφήνει υποσχέσεις για μεγάλο φινάλε. Γκριν και Ζάρας μπήκαν στο τέταρτο με τρίποντα για το 62-50, ο Γκριν έβαλε τετράποντο για το 66-52 στο 32′ και κάπου εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση. Ο Δέδας αποβλήθηκε στο 36′, αφού προηγουμένως υπήρξαν αρκετές αψιμαχίες στο παρκέ και στο φινάλε είχε κερδίσει απλώς η καλύτερη ομάδα της βραδιάς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 35-31, 56-50, 82-65

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 12 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κρουμπάλι, Γκριν 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάριτς 18 (7/14 δίποντα, 4/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Μούντι 11 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 12 (3/9 δίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Παπαντωνίου 2, Μπέρζινς 3 (1)

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 9 (2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πετρόπουλος 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρίφιν 6 (3/8 σουτ), Μαυροειδής 11 (4/8 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμερ 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Φλιώνης 4 (1/10 σουτ), Φιλιππάκος 6, Κουζέλογλου 9 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 16/39 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 26/37 βολές, 40 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 18/28 βολές, 44 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική η Λάρισα θα παίξει στο Λαύριο (5/3), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Πάτρας (5/3).

Περιστέρι – Ηρακλής 71-68: Δύσκολη, αλλά νίκη

Με πολύ άγχος και με MVP τον Τόμας Γκιέλο, το Περιστέρι λύγισε τον Ηρακλή (71-68) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 50%.

Ο Ηρακλής ήταν πολύ μαχητικός, όμως το Περιστέρι ήταν αυτό που χαμογέλασε στο φινάλε. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε του Γηραιού (71-68) το απόγευμα του Σαββάτου (12/2) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική περίοδο.

Στο 7-7 και στο 50% η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς (3-4 εντός και 4-3 εκτός), στο 3-9 εκείνη του Κώστα Μέξα (2-4 εντός και 1-5 εκτός έδρας) που παραμένει στην τελευταία θέση και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό στην Α2. Ο Τόμας Γκιέλο ήταν ο MVP της αναμέτρησης, με το Περιστέρι να σουτάρει υπερβολικά από την περιφέρεια, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν πολλές άστοχες βολές και ελάχιστο περιφερειακό παιχνίδι. Στο φινάλε μπορούσαν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, όμως το σουτ του Παπαδάκη ήταν άστοχο.

Ο αγώνας

Από νωρίς έδειξε την ανωτερότητά του το Περιστέρι, με τον Πέτεγουεϊ να βάζει πέντε πόντους για το 10-4 στο τέταρτο λεπτό και τους Θεσσαλονικείς να μπαίνουν στο ματς με 2/8 σουτ. Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (5/5 δίποντα), έβαλαν έξι πόντους στον αιφνιδιασμό και πήραν σημαντική βοήθεια από τους αναπληρωματικούς Κόζι – Χρηστίδη, πήγαν στο +9 (21-12), χωρίς πάντως να ξεφύγουν περισσότερο. Σταμάτης και Σκορδίλης ήταν σπουδαίοι για το 29-29 στο 13′, με το σκορ του ημιχρόνου (39-37) να αδικεί τους Θεσσαλονικείς που είχαν αστοχήσει σε επτά από τις 12 βολές που εκτέλεσαν, αλλά κυριαρχούσαν στο ριμπάουντ (14-23).

Με τον Γκιέλο να ξεχωρίζει, το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους, όμως ο Ηρακλής έπαιζε με αυτοπεποίθηση και ακολουθούσε χωρίς να επιτρέπει στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά. Μέχρι τα τέλη της τρίτης περιόδου όταν οι Σαλούστρος – Κόζι έκαναν το 56-46, για να αντιδράσουν οι φιλοξενούμενοι και με ένα σερί 10-0 να ισοφαρίζουν, 7:45 πριν από το τέλος. Πέρασαν και μπροστά με καλάθι του Γκάρετ στ0 36′ (62-60), με τον Γκιέλο να “μιλάει” ξανά για το 67-64, τον Μάικ Χένρι να κάνει λάθος στα 49″ και τον Γκρέι να γράφει το 69-66 με βολές στα 28″. Στο φινάλε ο Παπαδάκης βρήκε το ανοιχτό τρίποντο, το σουτ για την παράταση ήταν καλό, αλλά άστοχο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Τζιοπάνος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 9 (1), Μωραΐτης 11 (2/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκιέλο 19 (1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκρέι 8 (2/6 τρίποντα), Κόζι 10 (2/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Χρηστίδης 6, Σαλούστρος 2, Ευσταθιάδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης 19 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Χένρι 16 (4/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Γκάρετ 12 (6/14 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Φίλλιος 2, Ντολεζάι 2 (9 ριμπάουντ), Σκορδίλης 11 (4/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Χαριτόπουλος 2, Παπαδάκης 4 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 10/19 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 15/23 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 19/46 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 15/25 βολές, 49 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 21 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 16η αγωνιστική το Περιστέρι θα απολαύσει το ρεπό του, ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (5/3).

Απόλλωνας Πάτρας – Κολοσσός 76-80: Μοιραίος ο Δίπλαρος, θρίαμβος για τους Ροδίτες

Τεράστια μάχη στην Περιβόλα, με τον Κολοσσό να παίρνει τεράστια νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (80-76) χάρη σε δύο καλάθια του Σον Μίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Μοιραίος ο Δίπλαρος με δύο κρίσιμα λάθη.

Μεγάλο ματς έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (12/2) στην Πάτρα, με τον Απόλλωνα και τον Κολοσσό να παλεύουν για σαράντα λεπτά, αλλά τους Ροδίτες να χαμογελούν στο φινάλε (80-76). Δύο λάθη του Νίκου Δίπλαρου και δύο μεγάλα καλάθια του Σον Μίλερ έκριναν την αναμέτρηση, μία από τις πιο όμορφες των τελευταίων αγωνιστικών στη Stoiximan Basket League.

Στο 5-9 έπεσε ο Απόλλωνας (3-4 εντός και 2-5 εκτός έδρας), στο 9-5 ανέβηκε ο Κολοσσός (6-1 εντός και 3-4 εκτός έδρας), που έκανε θραύση στο ριμπάουντ (47-33), είχε πλουραλισμό στην επίθεση και πήρε 41 πόντους από τους αναπληρωματικούς του. Έξι άστοχες βολές και χαμηλό ποσοστό στο δίποντο (36%) πλήγωσαν τους Πατρινούς, που πιέζονται πλέον ακόμη περισσότερο στην προσπάθειά τους να μείνουν στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Ο αγώνας

Απίθανο ήταν το ξεκίνημα του Απόλλωνα στο ματς, με τον Δίπλαρο να έχει οκτώ γρήγορους πόντους για το 14-5 στο τέταρτο λεπτό! Δύο τρίποντα του Τιλί βοήθησαν τον Κολοσσό να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και να μειώσει στον πόντο (14-13), πριν ο Φλόιντ δώσει στους Ροδίτες το προβάδισμα και μετατρέψει το ματς σε μια μεγάλη μάχη. Το ματς έγινε ροντέο, εντυπωσιακό στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με σπουδαίες φάσεις, με καρφώματα και με το ντέρμπι να συνεχίζεται (34-32 στο 15′) μέχρι και το ημίχρονο στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα χάρη στα 7/9 τρίποντά τους την ώρα που ο Κολοσσός είχε 4/15.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Κολοσσός πέρασε μπροστά (49-47) με τρίποντο του Μομίροβ στο 26′, οι άμυνες ήταν πλέον πιο σκληρές και η προτεραιότητα των δύο προπονητών, με τον Γουίλιαμς να δίνει προβάδισμα έξι πόντων στους Ροδίτες (56-50) στα τέλη της τρίτης περιόδου. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (64-65) στα μέσα της τέταρτης, με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει απίθανη δουλειά για το 70-70 στο 36′ και για το 76-74 στο 39′ και το ντέρμπι να μετατρέπεται σε θρίλερ. Ακολούθησαν άστοχο σουτ του Μίλερ, αλλά επιθετικό ριμπάουντ του Κολοσσού, με τον Μίλερ να καρφώνει για την ισοπαλία στα 35.2″, τον Δίπλαρο να γλιστράει και τον Μίλερ να γράφει το 76-78 στα 11.8″.

Ο Δίπλαρος πήρε την μπάλα για την τελευταία επίθεση, έχασε την μπάλα και με το δεύτερο λάθος του σε ισάριθμες φάσεις, έγινε ο μοιραίος της αναμέτρησης καθώς ο Φλόιντ έβαλε αμέσως μετά τις βολές για την νίκη του Κολοσσού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Μπόγρης, Τσαλμπούρης 20 (5/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Δίπλαρος 1 5(2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΛίν 7 (1/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσιακμάς 8 (2), Ζούμπος, Μολφέτας, Ντέιβις 9 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 11 (2), Τιλί 10 (2), Χατζηδάκης, Ποτ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 4 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλλής 6 (2), Μίλερ 16 (6/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλόιντ 13 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σλαφτσάκης 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα: 17/46 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 9/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 16/19 βολές, 47 ριμπάουντ (35 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 16η αγωνιστική ο Απόλλωνας θα παίξει στα Άνω Λιόσια με την ΑΕΚ (5/3), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί τον Άρη (5/3).

Ιωνικός – ΠΑΟΚ 66-69: Ο Γκριν μίλησε στο κρισιμότερο σημείο και χάρισε το διπλό στους φιλοξενούμενουςΙωνικός - ΠΑΟΚ 66-69: Ο Γκριν μίλησε στο κρισιμότερο σημείο και χάρισε το διπλό στους φιλοξενούμενους

Με τον Φιλ Γκριν να σφραγίζει τη νίκη με μεγάλο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ πέρασε δύσκολα από τη Νίκαια επικρατώντας του μαχητικού Ιωνικού με 69-66 για το εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Σε ένα ματς που έγινε ντέρμπι από το δεύτερο μισό και μετά, ο ΠΑΟΚ πήρε πολύτιμη νίκη και έφυγε με το ροζ φύλλο αγωνα από τη Νίκαια επικρατωντας του Ιωνικού με 69-66 για το εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν δίχως τον Γιάννη Αθηναίου που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, ενώ οι Θεσσαλονικείς στερήθηκαν των υπηρεσιών του ασίλη Τολιόπουλου. Την διαφορά έκανε ο Φιλ Γκριν, το πιο πρόσφατο μεταγραφικό απόκτημα του Δικεφάλου που έδωσε το σήμα για αντεπίθεση στο δεύτερο μισό και σκόραρε κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον τίτλο του φαβορί της αναμέτρησης και τον επιβεβαίωσε έστω και δύσκολα βυθίζοντας τους Νικαιώτες ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκριν με 18 και ο Τζόουνς με 17 πόντους ενώ για τον Ιωνικό ξεχώρισαν ο Τζέρμαν με 22 και ο Γόντικας με 12.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα του Ιωνικού στο ματς ήταν καλύτερο, με την ομάδα της Νίκαιας να παίζει πιεστική άμυνα απέναντι στους φιλοξενούμενους και να δυσκολεύει την επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με τους Τζέρμαν, Γκιουζέλη και Γόντικα να ηγούνται στο σκοράρισμα πήραν προβάδισμα πέντε πόντων στο ματς, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύθηκε σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας μέχρι και τους 13 πόντους, με τους Θεσσαλονικείς να προσπαθούν να βρουν λύσεις απέναντι στους Γόντικα και Τζέρμαν και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μισό, έτρεξε ένα μικρό σερί και πλησίασε στους πέντε πόντους. Ο Ιωνικός χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να βρει σκορ στην τρίτη περίοδο κάτι που έκανε με βολή του Γόντικα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ανέλαβε δράση ο Φιλ Τζόουνς που έκανε τα πάντα στο παρκέ και έκρινε το ματς στο τέλος με κρίσιμο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του Δικεφάλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Συμεωνίδης, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 40-31, 56-52, 66-69

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Μουσταφά 5 (6 ριμπάουντ), Κολοβέρος 4, Τζέρμαν 22 (4/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Γόντικας 12 (5/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκιουζέλης 4 (6 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος, Τζόλος, Αρσενόπουλος 3 (1), Πάρκερ 10 (2), Λάνγκφορντ, Μόουζες 6 (3/6 δίποντα).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 6 (2 ασίστ), ΝτιΛέο, Μάντζαρης, Τζόουνς 17 (8/15 δίποντα), Γιάνκοβιτς 9 (!), Ρίβερς 11 (2), Λι 2, Γκριν 18 (5/6 τρίποντα), Λοβ 4 (1), Καμαριανός 2, Καμπερίδης

Ομαδικά στατιστικά – Ιωνικός: 15/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 12/19 βολές, 40 ριμπάουντ (27+13), 10 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 18/40 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 6/14 βολές, 37 ριμπάουντ (27+10), 19 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ιωνικός θα αντιμετωπίσει τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (13/2, 17:00), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Προμηθέα Πάτρας (13/2, 20:00).