Κυπελλούχος στο βόλεϊ γυναικών ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στην ιστορία του! *

παοκ βολει γυναικων

Την άνοιξη του 2018 η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΠΑΟΚ κέρδισε για πρώτη φορά την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία βόλεϊ. Τρία χρόνια αργότερα κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας στον τελικό που έγινε σήμερα στο κλειστό της Ηλιούπολης.

Με καλό μπλοκ μπήκε στο ματς η ομάδα της Σαντορίνης με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει επιθετικές λύσεις με την Πότοκαρ. Με μπλοκ της Βεργίδου ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-6 και το 5-8 μετά από λάθος της Χατζηευστρατιάδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +4 μετά από σερί λάθη της Ντάλκε με τις Σαντορινιές να πλησιάσουν στον πόντο (10-11) με την Διώτη.

Με άσο της Μερτέκη ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι διαφορά (13-16) και προηγήθηκε με 16-20 με μπλοκ της Πότοκαρ. Με επίθεση της Κούμπουρα η ομάδα του Τάκη Φλώρου έφτασε στο +5 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25 μετά από πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου.

Μετά από χαμένη επίθεση της Γουάλας ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η Θήρα ισοφάρισε με την Τσομπανίδου και προσπέρασε (11-10) με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.

Με επίθεση της Μερτέκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ξανά με 14-15. Με τα καλά σερβίς της αρχηγού της, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε σερί φτάνοντας στο 14-21 μετά από επίθεση της Κούμπουρα.

Με σερί πόντους της Ντάλκε η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 19-21 με την Κούμπουρα να δίνει και πάλι τη λύση για τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε και το δεύτερο σετ με επίθεση της Πότοκαρ.

Με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου και άουτ επίθεση της Ντάλκε ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 4-7 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η Θήρα ισοφάρισε με τη Φόρντ, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε και πάλι διαφορά με τα σερβίς της Κούμπουρα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 14-19 προτού αναλάβει δράση η Φορντ. Με τα δικά της σερβίς η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου ισοφάρισε και προσπέρασε με 20-19 με την Βλαχάκη. Με άσο της Πολυνοπούλου και επίθεση της Βεργίδου, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 20-22 με την ομάδα της Σαντορίνης να ισοφαρίζει ξανά (22-22) μετά από λάθος της Πότοκαρ.

Το φινάλε εξελίχθηκε σε θρίλερ με την Κούμπουρα να δίνει το ματς μπολ στον ΠΑΟΚ (φάση που άλλαξε απόφαση μετά το video check) και η κατάκτηση του τροπαίου «σφραγίστηκε» μετά τη χαμένη επίθεση της Ντάλκε.

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ – ΦΟΚΙΝΑ: Τετράδα στο Monte Carlo ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά στο Monte Carlo Masters αφού μετά από το 7-5 στο 1ο σετ ο αντίπαλος του Νταβίντοβιτς Φοκίνα εγκατέλειψε λόγω τραυματισμού στο αριστερό πόδι.

Για 4η φορά μέσα στο 2021 και για 6η φορά σε τουρνουά Masters o Στέφανος Τσιτσιπάς είναι στα ημιτελικά.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έπαιξε στον προημιτελικό του Monte Carlo Masters πήρε με 7-5 το 1ο σετ αλλά ο αντίπαλος του Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα εγκατέλειψε στη συνέχεια λόγω ενός προβλήματος στο αριστερό πόδι.

Έτσι ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα παίξει στον ημιτελικό του Σαββάτου και θα διεκδικήσει μια θέση στον τελικό της Κυριακής από τον νικητή του αγώνα του Νταν Έβανς με τον Νταβίντ Γκοφέν.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα προηγηθεί με 2-1 με το σερβίς του και με 3-2 αν και η πίεση είναι μεγάλη από τον Νταβίντοβιτς Φοκίνα. Ο Ισπανός θα ισοφαρίσει σε 3-3 και θα καλέσει ιατρικό τάιμ άουτ λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό πόδι.

Θα συνεχίσει το παιχνίδι και θα φτάσει σε μπρέικ (4-3) ο Φοκίνα! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα πάρει αμέσως πίσω το μπρέικ για το 4-4 και θα προηγηθεί με 5-4. Ισοφαρίζει σε 5-5 ο Φοκίνα όμως ο Τσιτσιπάς θα κρατήσει το σερβίς του (6-5).

Με μπρέικ ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα φτάσει στο 7-5! Ο Έλληνας είχε 8 winners και 9 αβίαστα και ο Ισπανός 15-23.