Καλαμάτα-Ολυμπιακός 0-2: Με Λάζαρ και Λάζαρο * ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 1-0: Του έβαλε δύσκολα ο ΠΑΣ * Ξάνθη-Άρης 0-1: Βήμα πρόκρισης με MVP Φετφατζίδη * Παναιτωλικός-Πανιώνιος 0-0: Όλα μηδέν

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 την Καλαμάτα για τους “16” του Κυπέλλου με σκόρερ τους Ραντζέλοβιτς και Χριστοδουλόπουλος. Ντεμπούτο για Αλέν, Μάρκοβιτς και Μπέλιτς, έπαιξε μετά από τέσσερις μήνες ο Σισέ.

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός, επικράτησε 0-2 στη Μεσσηνία της Καλαμάτας στον πρώτο αγώνα για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν παίξει αρκετά, ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Αλέν, Μπέλιτς και Μάρκοβιτς. Ο Χριστοδουλόπουλος έβαλε γκολ μετά από έντεκα μήνες, είχε ανοίξει το σκορ με γκολάρα ο Ραντζέλοβιτς.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 15 Ιανουαρίου (19.30) στο Φάληρο. Πάμε να δούμε τα στοιχεία του αγώνα.

1. ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΣ ΚΑΙ Η ΓΚΟΛΑΡΑ ΤΟΥ ΡΑΝΤΖΕΛΟΒΙΤΣ

Ο Πέδρο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με παίκτες που είχαν λίγο χρόνο συμμετοχής και με διάταξη που είδαμε για πρώτη φορά φέτος (3-4-3). Ο Μπομπί Αλέν έκανε ντεμπούτο για φέτος, ο Σισέ έπαιξε για πρώτη φορά μετά από τέσσερις μήνες, ενώ δίπλα στον Μπενζιά στην τετράδα της μεσαίας γραμμής έπαιξε ο Λοβέρα.

Η ουραγός της Football League Καλαμάτα σε έναν αγώνα γιορτή έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε μάλιστα να σκοράρει. Η ομάδα ωστόσο που μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού ήταν οι “ερυθρόλευκοι”. Έκαναν το 0-1 στο 6′ και μάλιστα με γκολάρα. Ο Γκασπάρ έκανε την κεφαλιά προς τον Ραντζέλοβιτς, ο Κωνσταντινόπουλος μπήκε στην πορεία και έκανε κι εκείνος κεφαλιά, με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Σέρβο.

Αυτός με γυριστό εναέριο βολέ μέσα από την περιοχή και δεξιά, με το αριστερό, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι και στα δίχτυα (0-1).

2. Ο ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΚΟΥΤΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΛΟΒΕΡΑ

Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι Πειραιώτες ήλεγχαν το ματς, αν και ο Μαρτίνς ζητούσε από τους παίκτες του να παίζουν πιο επιθετικά και να έχουν ταχύτερο ρυθμό. Κινητήριος μοχλός ήταν ο Λοβέρα, ενώ δραστήριος ήταν από αριστερά ο Κούτρης, που προσπάθησε να απειλήσει με σέντρες και γεμίσματα, αλλά και με δικά του σουτ.

Οι Καλαματιανοί που κατέβηκαν με διάταξη 4-2-3-1 έχασαν τη σημαντικότερη ευκαιρία τους στο 36′, με την κοντινή κεφαλιά του Ράκιτς που πέρασε λίγο άουτ. Οι τελευταίες καλές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν στον Ολυμπιακό. Στο 39′ η κεφαλιά του Γκερέρο από το φάουλ του Λοβέρα κατέληξε άουτ, το ίδιο το σουτ του Ισπανού στο 42′, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό δεν είχε τύχη το σουτ του Στεργίδη έξω από την περιοχή. Στο πρώτο 45λεπτο κρατήσαμε την καλή παρουσία του Κούτρη και τις ενέργειες του Λοβέρα να διασπάσει την άμυνα της Μαύρης Θύελλας.

3. ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΛΑΖΑΡΟΥ ΕΝΤΕΚΑ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ

Ο Αλέν, που αγωνίστηκε πέντε μήνες μετά την ανακοίνωση της απόκτησής του από τον Ολυμπιακό, έκανε την πρώτη του απόκρουση με τα “ερυθρόλευκα” στο 46′, όταν με το ένα χέρι “έβγαλε” το σουτ του Νατσιόπουλου. Στο 53′ ήρθε μια σημαντική στιγμή για τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από έντεκα μήνες και έξι μέρες. Χρειάστηκε μια καταπληκτική μπαλιά του Λοβέρα και η προβολή του Λάζαρου από κοντά που κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2. Πολύ ωραία στιγμή όταν ο 34χρονος πλησίασε τον ιατρό του Ολυμπιακού, Χρήστο Θέο, και τον αγκάλιασε, δείγμα της ευγνωμοσύνης του που τον βοήθησε στο μεγάλο διάστημα της απουσίας του.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν καθαρίσει με τη νίκη, αλλά συνέχισαν να δείχνουν την ίδια επιθετική διάθεση για να σημειώσουν περισσότερα τέρματα. Ο Κούτρης εξακολούθησε να παίζει στα… κόκκινα. Πάνω – κάτω, σέντρες, σουτ. θα μπορούσε να καταγράψει ασίστ, αλλά το πλασέ του Γκερέρο στο 68′ κατέληξε στο δοκάρι.

4. ΤΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΤΩΝ ΣΕΡΒΩΝ

Το σκορ (0-2), αλλά και η εικόνα που είχε το παχνίδι (ξεκάθαρη υπεροχή του Ολυμπιακού), έδωσε τη δυνατότητα στον Πέδρο Μαρτίνς να περάσει στο ματς παίκτες που δεν είχαν ξαναπαίξει με την πρώτη ομάδα. Ο Σβέτοζαρ Μάρκοβιτς, που είχε αγοραστεί 1,5 εκατ. ευρώ από την Παρτιζάν, πήρε τη θέση του Παπαδόπουλου στο 64′, ενώ στο 80′ ο Μπέλιτς αντικατέστησε τον Μπενζιά. Τη δεύτερη συμμετοχή του με την πρώτη ομάδα έκανε ο Ξενιτίδης, ο οποίος στο 73′ μπήκε αντί του Χριστοδουλόπουλου (είχε παίξει πέρυσι σε αγώνα Κυπέλλου, κόντρα στον Άρη Αβάτου).

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Ολυμπιακός “χτυπούσε” από τα άκρα και από το άξονα ψάχνοντας για τρίτο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε. Ο Γκερέρο στο 88′ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Στεφανάκος έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ και αυτή ήταν η τελευταία άξια αναφοράς ευκαιρία του αγώνα. Το δυσάρεστο για τον πρωτοπόρο της Super League ήταν η αποχώρηση με τραυματισμό του Λοβέρα.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Χριστοφιλέας, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Μπάμπης, Τριποτσέρης, Στεργίδης, Ηλιόπουλος (71′ Αλεξόπουλος), Νατσιόπουλος, Ράκιτς (66′ Κουϊρουκίδης), Οσμανάγκιτς (64′ Ζαχαρόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Σισέ, Αβραάμ, Μεριά (64′ Μάρκοβιτς), Κούτρης, Γκασπάρ, Μπενζιά (80′ Μπέλιτς), Λοβέρα, Ραντζέλοβιτς, Χριστοδουλόπουλος (73′ Ξενιτίδης), Γκερέρο.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου), Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Στεφανής (Καρδίτσας), 4ος: Ζαμπάλας (Ηπείρου)

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Του έβαλε δύσκολα ο “Άγιαξ της Ηπείρου”

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0 στα Ιωάννινα και έβαλε δύσκολα στους “πράσινους” ενόψει της ρεβάνς. Δεν βλεπόταν στο πρώτο ημίχρονο το τριφύλλι, ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος.

ΟΠΑΣ Γιάννινα έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό ενόψει της ρεβάνς του Κυπέλλου επικρατώντας με 1-0 των “πράσινων” και πλέον το τριφύλλι θα έχει δύσκολο έργο για να πάρει την πρόκριση. Σε έναν θεσμό που στον Παναθηναϊκό έχουν θέσει ως προτεραιότητα αλλά μόνο αυτό δεν φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο των “Ζωσιμάδων”.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την παρουσία τους στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν ανώτεροι σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο και για τις δύο ομάδες και μπόρεσαν να πετύχουν ένα γκολ και να πάρουν το προβάδισμα που το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο μέρος το τριφύλλι ανέβασε την απόδοση του αλλά ο ΠΑΣ στηριζόμενος στην καλή αμυντική του λειτουργία κράτησε μέχρι τέλος το 1-0 που του δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και βάζει δύσκολα στον Παναθηναϊκό.

Αυτά είναι τα τέσσερα πράγματα που μας έμειναν από το ματς στα “Γιάννινα”:

1.  ΣΚΟΡΑΡΕ ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΣΕΡΙ ΜΑΤΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Ο ΠΑΜΛΙΔΗΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος από τον Παναθηναϊκό που ουσιαστικά δεν βλεπόταν καθώς δεν μπορούσε να απειλήσει, να φτιάξει φάσεις, και να πιέσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Αντίθετα η ομάδα του Γιαννίκη φάνηκε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να ξέρει πως να εκμεταλλευτεί τον κακό αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι μάλιστα βρήκαν το γκολ που τους δίνει το προβάδισμα με τον Παμλίδη στο 28′ όταν εκμεταλλεύτηκε ένα τσαφ του Πούγγουρα, βγήκε πρώτος στη μπάλα και σκόραρε.

Μάλιστα αυτό ήταν ο τέταρτο φετινό τέρμα σε τέσσερα παιχνίδια Κυπέλλου για τον Παμλίδη που πραγματοποιεί μια τρομερή σεζόν φέτος.

ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο δεύτερο 45λεπτο όταν προσπάθησε να αναπτυχθεί κυρίως από τα αριστερά και σε σχέση με το πρώτο μέρος έκανε τελικές προσπάθειες προς την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα αναγκάζοντας τον Γιαννίκογλου να προβεί και σε κάποιες σωτήριες επεμβάσεις.

Με τον Καμπετσή να ανεβάζει την απόδοση του και τον Ζαχίντ να απειλεί το τριφύλλι έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 1-1.

Οι πράσινοι ζήτησαν και πέναλτι στο 60 σε ένα καθαρό χέρι του Παντελάκη μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ του Καμπετσή στην ίδια φάση προκαλώντας μάλιστα την αντίδραση του Δώνη.

3. ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΓΚΟΛ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ Ο ΠΑΣ

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ως όπλο του την καλή αμυντική του λειτουργία. Η ομάδα των Ιωαννίνων έχει να δεχτεί γκολ από τις 4 Νοεμβρίου και το παιχνίδι με τον Εργοτέλη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Έκλεισε ουσιαστικά δύο μήνες χωρίς να έχει δεχτεί γκολ. Η ομάδα των Ιωαννίνων μάλιστα σε 15 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο έχει 12 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Για αυτό άλλωστε και φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League 2.

4. ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΑΛΙΑ Ο ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Όσα χρόνια και αν περάσουν φαίνεται πως ο ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου των Ιωαννίνων είναι ακατάλληλος για να φιλοξενεί παιχνίδια Ιανουάριο μήνα. Παρά το γεγονός πως από την Τρίτη οι καιρικές συνθήκες ήταν καλές η μια πλευρά του γηπέδου των “Ζωσιμάδων” ήταν σε τραγική κατάσταση.

Είχε πάγο με αποτέλεσμα οι παίκτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να αναπτυχθούν καθόλου απ’ εκείνη την πλευρά και να κάνουν τις προσπάθειες τους από την άλλη. Φυσικά ο αγωνιστικός χώρος εμπόδισε τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων και τις προσπάθειες τους αφού και οι δύο αγωνίστηκαν στο ίδιο γήπεδο απλά είναι λογικό οι γηπεδούχοι να είναι περισσότερο εξοικειωμένοι έχοντας αγωνιστεί και άλλες φορές στο συγκεκριμένο αγωνιστικό χώρο.

Η ταυτότητα του αγώνα:

Γκολ: 28′ Παμλίδης

Κίτρινες: 43′ Κριζμάν, 72′ Κάστρο, 82′ Σκόνδρας, 90′ Αποστολόπουλος, 90′ Ζαχίντ

Κόκκινες:

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Παντελάκης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Ξύδας (85′ Λιάσος), Καρτάλης (74′ Νάουμετς), Παμλίδης, Κριζμάν (68′ Λεό).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Αποστολάκης (29′ Κουρμπέλης), Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Νούνες, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μπεκ (46′ Περέα), Καμπετσής.

Ξάνθη – Άρης 0-1: Βήμα πρόκρισης με MVP Φετφατζίδη και σκόρερ Ιντέγε

Με κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Φετφατζίδη και σκόρερ τον Μπράουν Ιντέγε, ο Άρης νίκησε στα Πηγάδια με 0-1 την Ξάνθη και έκανε αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας (VIDEO).