Η Σεβίλλη έκανε τη «ζημιά» στη Ρεάλ και στέλνει τον τίτλο στην Ατλέτικο! * Νέο «κάζο» για την Παρί, αγκαλιά με τον τίτλο η Λιλ * Σούπερ Μίλαν πετάει εκτός Champions League τη Γιουβέντους!

Σεβίλλη

H Σεβίλλη έκανε την έκπληξη στο ντέρμπι τίτλου και απέσπασε ισοπαλία με 2-2 από τη Ρεάλ στο “Αλφρέδο ντι Στέφανο”, με συνέπεια να βάλει… φωτιά στην κούρσα τίτλου της La Liga, με μεγάλη κερδισμένη την Ατλέτικο.

Οι Ανδαλουσιάνοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα, αλλά οι “μερένγκες” κατάφεραν να ισοφαρίσουν πρώτα με τον Μάρκο Ασένσιο και στη συνέχεια με τη βοήθεια της τύχης, με αυτογκόλ του Ντιέγκο Κάρλος στις καθυστερήσεις!

Οι Μαδριλένοι προέρχονταν από τον αποκλεισμό στο Champions League και είχαν το κίνητρο για να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο. Δεν τα κατάφεραν στον απόλυτο βαθμό, αν και η φιλοσοφία της Σεβίλλης τους βοήθησε να έχουν την κατοχή.

Ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Αυτή δεν ήταν η μοναδική καλή στιγμή της Ρεάλ στον αγώνα, ωστόσο οι υπόλοιπες δεν ήταν αποτέλεσμα κάποιου σχεδίου ή επιθετικής ενέργειας. Οι φιλοξενούμενοι είχαν να αντιπαρατάξουν μία καλή στιγμή και με αυτήν σκόραραν στο 22’, σε ωραία κομπίνα από εκτέλεση φάουλ και τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Φερνάντο.

Στο 66′ ο Ζινεντίν Ζιντάν έριξε στη… μάχη τον Μάρκο Ασένσιο και δευτερόλεπτα αργότερα ο Ισπανός άσος ισοφάρισε σε 1-1. Το φινάλε, όμως, ήταν συναρπαστικό. Στο 77ο λεπτό σημειώθηκε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Ρεάλ,  η μπάλα έφτασε στον Μπενζεμά που την πήρε, διένυσε 60 μέτρα χωρίς αντίπαλο και ανατράπηκε απ’ τον Γιασίν Μπουνού.

Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αλλά ο VAR γύρισε πίσω τη φάση για χέρι του Έντερ Μιλιτάο στο κόρνερ της Σεβίλλης! Ο Ίβαν Ράκιτιτς το εκτέλεσε και οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα στο 77’.

Το 2-1 υπέρ της Σεβίλλης δεν έμεινε μέχρι το τέλος. Στο 94’ ήταν η σειρά του Τόνι Κρόος, αλλά χρειάστηκε και τη βοήθεια του Ντιέγκο Κάρλος. Η κόντρα ξεγέλασε τον Μπουνού και κατέληξε στα δίχτυα του, αν και η ισοπαλία δεν αλλάζει πολλά πράγματα.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Οντριοθόλα, Μιλιτάο, Νάτσο, Μαρσέλο (66′ Γκουτιέρεθ), Μόντριτς (66′ Ασένσιο), Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε, Μπενζεμά, Βινίσιους (80′ Αζάρ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Ράκιτιτς (88′ Τόρες), Φερνάντο, Χορδάν (84′ Γκούντελ), Σούσο (83′ Όσκαρ), Οκάμπος (88′ Ντε Γιονγκ), Γκόμες (57′ Εν Νεσιρί)

Νέο «κάζο» για την Παρί, αγκαλιά με τον τίτλο η ΛιλΠΑΡΙ

Η Παρί Σεν Ζερμέν για ακόμη ένα κομβικό παιχνίδι τη φετινή σεζόν παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων, δεν κατάφερε να κερδίσει τη Ρεν και ουσιαστικά έδωσε τον τίτλο στη Λιλ.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο κόλλησε στο 1-1 μέσα στην έδρα της Ρεν και πλέον οι «λιλουά» ξέφυγαν με τρεις βαθμούς και πλέον πολύ δύσκολα θα χάσουν τον τίτλο από την περσινή πρωταθλήτρια.

Όσον αφορά το ματς, στο 2ο λεπτό το σουτ του Ζιρασί κόντραρε στον Μαρκίνιος κι έφυγε λίγο έξω όπως και το σουτ του Νεϊμάρ στο 8’ ενώ στο 11’ ο Κουρζαβά σέντραρε από αριστερά αλλά ο Αντέρ αστόχησε από οντά με κεφαλιά. Ο Ισπανός έχασε μια ακόμη ευκαιρία στο 17ο λεπτό και λίγο μετά και ο Νεϊμάρ αστόχησε από κοντά ενώ στο 24’ ο Γκομίς είπε όχι σε σουτ του ντι Μαρία. Στο 29ο λεπτό ο Νάβας έσωσε μετά από σουτ του Τάιτ, ενώ στο 39’ ακυρώθηκε γκολ του Κεν και στο 45+4’ ο Αζέρντ έκανε πέναλτι στον Κουρζαβά και ο Νεϊμάρ το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1.

Στο 52’ ο Νταγκμπά. έβαλε σωτήρια την κόντρα σε σουτ του Μαουασά, ενώ στο 56 ο Νεϊμάρ άνοιξε όμορφα στον Ντράξλερ που έκανε άστοχο σουτ. Στο 61ο λεπτό ο Κεν αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Γκομίς ενώ στο 70’ μετά από κόρνερ ο Ζιρασί με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 88ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κιμπεμπέ. για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Ντοκού.

Σούπερ Μίλαν πετάει εκτός Champions League τη Γιουβέντους!Μίλαν

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Μίλαν επικράτησε με 3-0 της Γιουβέντους εκτός έδρας και ανέβηκε ξανά στη δεύτερη θέση μαζί την Αταλάντα. Έτσι έκανε αποφασιστικό βήμα για να συμμετάσχει στο επόμενο Champions League.

Ο Αντρέα Πίρλο είχε κάνει προ ημερών μια ομιλία στους ποδοσφαιριστές του τονίζοντάς τους πως πρέπει να τα δώσουν όλα στο φινάλε του πρωταθλήματος αν δεν θέλουν να βλέπουν την Ίντερ στο Champions League από τον… καναπέ!

Ωστόσο, μάλλον δεν έπιασε τόπο. Παρότι η «Μεγάλη Κυρία» είχε τον έλεγχο και την κατοχή, δυσκολευόταν στη δημιουργία φάσεων απέναντι στην εξαιρετικά στημένη Μίλαν. Το πρώτο ημίχρονο πήγαινε για… σβηστό 0-0, αλλά ο Μπραχίμ Ντίας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με μια απίθανη εκτέλεση στις… αράχνες έδωσε προβάδισμα στο σκορ στους «ροσονέρι».

Ένα προβάδισμα που λίγο έλειψε να μεγαλώσει στο 58ο λεπτό, αλλά ο Κεσί σε μία από τις ελάχιστες φορές, αστόχησε από την άσπρη βούλα, για να αναπτερώσει τις ελπίδες της Γιουβέντους. Ωστόσο, ο Ρέμπιτς στο 78ο λεπτό και ο Τομόρι στο 82΄ ήρθαν για να διαμορφώσουν το 3-0 και  στείλουν τη Μίλαν στη 2η θέση και τη «Μεγάλη Κυρία» με το ένα πόδι εκτός Champions League.