Ζάλγκιρις Κάουνας – Ολυμπιακός 94-69: Παράδοση άνευ όρων * ΤΣΣΚΑ-Αναντολού Εφές 80-82: Κλείδωσε πρωτιά * Ρεάλ Μαδρίτης-Μπασκόνια 70-69 * Αρμάνι-Άλμπα 96-102 * Βιλερμπάν-Μπάγερν 75-65 * Η βαθμολογία της EuroLeague

Αφού έχασε με τραυματισμούς τους Ρότσεστι – Σπανούλη, ο δίχως τους Χαραλαμπόπουλο – Πρίντεζη Ολυμπιακός συνετρίβη στο Κάουνας από τη Ζάλγκιρις που τον έπιασε στο 9-14. Ντεμπούτο για τον 17χρονο Νικολαΐδη.

Εφιαλτικό ήταν το βράδυ της Τρίτης (4/2) για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας. Η Ζάλγκιρις συνέτριψε τους Πειραιώτες (94-69) για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20, τους έπιασε στο 9-14 και συνεχίζει να ονειρεύεται την πρώτη οκτάδα, καθώς διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και μετρά έξι θετικά αποτελέσματα στα τελευταία οκτώ παιχνίδια.

Οι Πειραιώτες ταξίδεψαν στη Λιθουανία χωρίς τους τραυματίες Χαραλαμπόπουλο – Πρίντεζη, έχασαν στο πρώτο μέρος τον Τέιλορ Ρότσεστι που σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις υπέστη θλάση στη δεξιά γάμπα, έχασαν στο δεύτερο μέρος τον Βασίλη Σπανούλη και έμειναν με ακόμη μικρότερο ροτέισον σε μια πολύ σκληρή έδρα.

Τόμας Γουόκαπ, Λούκας Λεκαβίτσιους, Αρτούρας Μιλάκνις, Κέι Σι Ρίβερς και Μαρτίνας Γκέμπεν ήταν οι πέντε που ξεχώρισαν από τη Ζάλγκιρις, η οποία παρατάχθηκε χωρίς τον σέντερ Τζοκ Λάνταλ αλλά δεν αντιμετώπισε ποτέ δυσκολίες και πήρε μια πραγματικά πολύ εύκολη νίκη απέναντι σε έναν λίγο, ποιοτικά και αριθμητικά, αντίπαλο.

Αν υπάρχει ένα θετικό για τον Ολυμπιακό από αυτό το βράδυ, είναι το ντεμπούτο του 17χρονου Αλέξανδρου Νικολαΐδη που αγωνίζεται στην εφηβική ομάδα των ερυθρόλευκων, αλλά και στην αναπτυξιακή που συμμετέχει στην Α2. Ο Μπαρτζώκας τον πήρε στη Λιθουανία για να γεμίσει τον πάγκο του και ο Έλληνας γκαρντ πήρε την πρώτη του γεύση από το επίπεδο της EuroLeague σε ένα συνολικά ζόρικο σαραντάλεπτο για τους Πειραιώτες.

O MVP

Τουλάχιστον 7-8 παίκτες έκαναν σπουδαία δουλειά για τη Ζάλγκιρις, δεν γίνεται όμως να μην πάρει το βραβείο ο μπαρουτοκαπνισμένος Αρτούρας Μιλάκνις που σε 25 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 19 πόντους από 2/3 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Δεν χρειάστηκε να προσφέρει σε άλλους τομείς του παιχνιδιού, άλλωστε δεν είναι ούτε καλός ριμπάουντερ, ούτε καλός δημιουργός, ούτε καλός αμυντικός, παρόλα αυτά διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού με την έφεσή του στο σκοράρισμα και παίρνει δικαίως το MVP.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με ένα λάθος έκλεισε η Ζάλγκιρις το πρώτο μέρος (!) την ώρα που ο Ολυμπιακός μετρούσε πέντε στο πρώτο δεκάλεπτο και έξι έως το ημίχρονο. Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μετρούσαν 11 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβ εννέα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/17 τρίποντα με τον Σπανούλη να έχει 1/6. Στο τέλος της βραδιάς οι Λιθουανοί είχαν 14/22 σουτ από την περιφέρεια (64%), μόλις οκτω λάθη και 20 τελικές πάσες, με τον Μπαρτζώκα να βλέπει τους δικούς του παίκτες να σουτάρουν με 23% πίσω από τη γραμμή των 6μ.75 και να έχουν 14 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Ρούμπιτ, Μιλουτίνοβ άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί άσχημα στην άμυνα και να βρίσκεται από νωρίς πίσω με έξι (13-7) παρά το γεγονός ότι οι πρώτες του επιθέσεις ήταν αποτελεσματικές. Η πρώτη διακοπή (για το τηλεοπτικό timeout) ήρθε στο έβδομο λεπτό, το πρώτο φάουλ των ερυθρόλευκων ήρθε στο ένατο λεπτό, πριν ακολουθήσουν τρίποντα από τους Παπανικολάου – Ρούμπιτ για το 18-17 προς τα τέλη της πρώτης περιόδου και ένα μικρό 4-0 των γηπεδούχων για το 22-17.

Το σερί της Ζάλγκιρις έφτασε στο 10-0 (27-17) με τον ΛεΝτέι να καρφώνει στο 12′ μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, ο Ρίβερς κι ο Λεκαβίτσιους μεγάλωσαν το προβάδισμα της ομάδας τους μέχρι το +14 (34-20) και οι Λιθουανοί κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο καθώς όσο κι αν προσπαθούσε ο Βεζένκοβ, όσο κι αν πάλευε ο Μιλουτίνοβ, όσο κι αν ήθελαν αυτοί που βρίσκονταν γύρω τους, η αδυναμία του Ολυμπιακού να βγάλει άμυνες ήταν τεράστια και αποδείχθηκε από τους 46 πόντους που δέχθηκε στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Ζάλγκιρις άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Γουόκαπ για το 49-37, ο Μπαρτζώκας κράτησε στον πάγκο τον Μιλουτίνοβ, ο Σπανούλης ζήτησε αλλαγή στο 25′ και πήγε στον πάγκο με φανερούς πόνους στο πόδι, όλα συνέχισαν να πηγαίνουν ανάποδα για τον Ολυμπιακό, ο ΛεΝτέι έστειλε τη διαφορά στους 19 (64-45) κι ο Μπαρτζώκας δέχθηκε και τεχνική ποινή πριν από το 69-45 του 29′. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Μιλουτίνοβ να δείχνει θυμωμένος και να σκοράρει κατά ριπάς στο ξεκίνημά της αλλά τους γηπεδούχους να μη δίνουν άλλα δικαιώματα και να παίρνουν άνετα τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 14875 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση στη Ζαλγκίριο Αρίνα, με την ατμόσφαιρα να είναι, όπως πάντα άλλωστε, εκρηκτική. Soldout φυσικά το παιχνίδι με τον κόσμο να έχει ενθουσιαστεί από το φορμάρισμα της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Λάτισεβς, Αλιάγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 46-37, 94-69

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 12 (2 τρίποντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 12 (4/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λεκαβίτσιους 11 (5/5 σουτ), Χέιζ 2 (1/5 σουτ), Βένσκους, Γιανκούνας 1, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γκέμπεν 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 (6 ριμπάουντ), Ουλανόβας 11 (2 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9 (3 ασίστ), Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/35 δίποντα, 14/22 τρίποντα, 12/16 βολές, 24 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/29 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 31 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζάλγκιρις θα παίξει εκτός έδρας με την Αναντολού Εφές (6/2 στις 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (6/2 στις 21:00).

ΤΣΣΚΑ – Αναντολού Εφές 80-82: Κλείδωσε την πρωτιά στη Μόσχα

Ο Σέιν Λάρκιν έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα, κι η Αναντολού Εφές απέδρασε με τη νίκη από την έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (80-82). “Κλείδωσε” την πρωτιά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Με τον Ροντρίγκ Μπομπουά να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο (στο τέλος των 24”) με 1’10” για το τέλος και ένα σουτ εκτός ισορροπίας του Σέιν Λάρκιν στα 40” η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (82-80) κι επί της ουσίας να “κλειδώσει” την πρωτιά στη regular season. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του σαρανταλέπτου, κι όταν είδαν τους γηπεδούχους να κάνουν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά, βρήκαν δύο μεγάλα σουτ, για να πάρουν τη νίκη.

Μ’ ένα σπάρο, δυο τρυγόνια για την Αναντολού Εφές που -εκτός όλων των άλλων- κάλυψε το -1 της ήττας που είχε υποστεί στο παιχνίδι του α’ γύρου. Έτσι, έχει το πάνω χέρι σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τη ρωσική ομάδα στο τέλος της κανονικής περιόδου (κάτι που επίσης ισχύει για τη Ρεάλ Μαδρίτης).

Παρεμπιπτόντως, αυτή ήταν η δέκατη φετινή εκτός έδρας νίκη για την Αναντολού Εφές, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να είναι η μοναδική ομάδα που δεν την έχει… πατήσει.

Ο MVP

Ποιος άλλος; Ο Σέιν Λάρκιν ήταν εντυπωσιακός στην αρχή και καθοριστικός στο φινάλε. Μπορεί για εννέα λεπτά στην τελευταία περίοδο να μην είχε σκοράρει, στο πιο κρίσιμο σημείο πήρε την ευθύνη και έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς. Τελείωσε με 23 πόντους (με 5/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 1/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη σε 35’50” συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 10/37 τρίποντα. Από νωρίς φάνηκε πως… δεν ήταν η βραδιά τους, δεδομένου ότι ξεκίνησαν με 1/7 στην πρώτη περίοδο και συνέχισαν με 3/15 στη δεύτερη. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της κακής βραδιάς από την περιφέρεια ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 1/7 τρίποντα. Το φινάλε βρήκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει 10/37 τρίποντα (27%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι στο γκάζι, κυρίως γιατί οι περιφερειακοί ήταν υποδειγματικοί στο πώς δημιουργούσαν και εκτελούσαν. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα ο Σέιν Λάρκιν, που αποτέλεσε τον βασικότερο υπεύθυνο για το +9 (16-25) της πρώτης περιόδου, που βρήκε την Αναντολού Εφές να σουτάρει με 10/14 εντός παιδιάς, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ δυσκολευόταν πολύ από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα). Το μοτίβο δεν άλλαξε σημαντικά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, αν και πλέον οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη εικόνα στις δύο πλευρές του παρκέ. Με στόχο τις μεγάλες επιθέσεις και την πρόθεση να ακουμπήσουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη κατάφεραν να περιορίσουν το τουρκικό προβάδισμα, το οποίο έπεσε στο +4 (37-41) με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Κι ας είχε η Αναντολού Εφές 7/12 τρίποντα, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μείνει κοντά (3/15 τρίποντα στο ημίχρονο).

Ο Σέιν Λάρκιν συνέχισε να κάνει ζημιά στη ρωσική άμυνα μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, μόνο που αυτή τη φορά εκτελούσε κατά βάση για δύο. Διάβασε τι του έδωσαν οι γηπεδούχοι, πήγε μέχρι μέσα σε αρκετές περιπτώσεις και δικαιώθηκε. Ήταν άλλωστε ο βασικότερος λόγος που η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έμεινε μπροστά μέχρι το 30ο λεπτό. Ο Μάικ Τζέιμς πάντως έκανε εξαιρετική δουλειά, κι όταν πήρε βοήθειες από τους ψηλούς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε το προβάδισμα. Κι ας έπρεπε να περάσουν τριάντα λεπτά για να τα καταφέρει με τον Τζόελ Μπολομπόι (59-58 στο 31′).

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με τον Γιοχάνες Φόγκτμαν να συνεισφέρει επιθετικά και τον Βασίλιε Μίτσιτς να αποτελεί το αντίβαρο. Αυτός όμως που έκανε τη διαφορά για την Αναντολού Εφές ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος συνέχισε το έργο του Σέιν Λάρκιν (που εν τω μεταξύ είχε σιγήσει). Από τα 0/3 τρίποντα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, είχε 3/3 στην τέταρτη. Το τρίτο ήταν μάλιστα αυτό που έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην τουρκική ομάδα (75-79) με 1’10” για το τέλος.

Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ απάντησε μετά από τάιμ άουτ του Δημήτρη Ιτούδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν ξανά τη λύση. Ο Σέιν Λάρκιν πήρε την ευθύνη και έβαλε ένα πολύ

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη MegaSport Arena βρέθηκαν 8.871 φίλοι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα – Πέτεκ – Περούγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 37-41, 57-58, 80-82.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 9 (1), Τζέιμς 20 (2 τρίποντα, 6 λάθη), Αντόνοφ, Φόγκτμαν 15 (3), Χάκετ 11 (1), Σαντ-Ρος 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χίλιαρντ 1, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 7 (11 ριμπάουντ), Μπέικερ 5 (1).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 23 (5/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπομπουά 13 (3), Σίνγκλετον 5 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μοερμάν 6 (1), Πλάις 11 (1), Μίτσιτς 19 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σιμόν.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 17/27 δίποντα, 10/37 τρίποντα, 16/20 βολές, 29 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αναντολού Εφές: 19/31 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 8/13 βολές, 28 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ακολουθεί η εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στον Ολυμπιακό (6/2, 21:00), ενώ η Αναντολού Εφές έχει εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Ζάλγκιρις (6/1, 19:30).

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 70-69: Ο Στάουσκας “σκότωσε” την ομάδα του

Με τον Νικ Στάουσκας να κάνει απίστευτο λάθος στα 2.9″ και να δίνει βολές στη Ρεάλ, η Μπασκόνια έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει στην παράταση τη νίκη στη Μαδρίτη. Ο Καμπάσο έγραψε το τελικό 70-69.

Ρεάλ και Μπασκόνια έχουν… κουραστεί να παλεύουν μεταξύ τους σε ισπανικό πρωτάθλημα και Ευρώπη, τα είπαν ξανά το βράδυ της Τρίτης για την 23η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20 και αυτή τη φορά στο φινάλε χαμογέλασαν οι Μαδριλένοι που επικράτησαν με 70-69 για να ανέβουν στο 17-6 και να ρίξουν τους αντιπάλους τους στο 8-15. Για να συμβεί, βέβαια, αυτό χρειάστηκε ένα απίστευτο λάθος του Νικ Στάουσκας που έκανε αχρείαστο φάουλ στον Φακούντο Καμπάσο, ενώ προηγουμένως ο Σαβόν Σιλντς είχε ισοφαρίσει και όλα έδειχναν ότι έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Ο MVP

Μεγάλο ματς από τον Τρέι Τόμπκινς, που σκόραρε 20 πόντους από 5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/3 βολές, μάζεψε έξι ριμπάουντ και δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτα που έμεινε στο παρκέ.

Με 6/26 τρίποντα έκλεισε τον αγώνα η Ρεάλ, αν μάλιστα αφαιρέσει κάποιος τα 3/4 του Τόμπκινς, τότε θα δει ότι οι υπόλοιποι είχαν 3/22. Μόλις εννέα λάθη έκαναν οι Μαδριλένοι, την ώρα που η Μπασκόνια είχε έντεκα ασίστ για 16 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ντέρμπι από νωρίς έγινε στη Μαδρίτη, με τη Μπασκόνια να τρέχει ένα σερί 0-9 για να γυρίσει το ματς τούμπα και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-19. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/17 σουτ, ο Τζάνινγκ και ο Έρικ είχαν από έξι πόντους και παρά το μικρό 5-0 της Ρεάλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Μπασκόνια όχι μόνο άντεξε, αλλά είχε συνεχώς προβάδισμα 4-6 πόντων μέχρι ο Καμπάσο να βάλει τρίποντο και ο Ντεκ βολές για το 37-38 του ημιχρόνου.

Ανώτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, σε άμυνα κι επίθεση, η Ρεάλ βρέθηκε στο +5 (49-44) στο 27′, όμως οι “νέοι” της Μπασκόνια Κρίστον και Ντράγκιτς έβαλαν και πάλι μπροστά τους Βάσκους (57-60) στο 34′ για να δώσουν χαρακτήρα θρίλερ στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι άντεξαν με τον Καμπάσο να βάζει τις βολές για το 64-62, να βάζει φλότερ για το 66-64, αλλά τους παίκτες της Μπασκόνια να βγάζουν συνεχόμενες μεγάλες άμυνες και να μένουν ζωντανοί όταν όλα έδειχναν εναντίον τους. Μέχρι να απογοητευθούν από τα συνεχόμενα επιθετικα ριμπάουντ της Ρεάλ, που είδε τον Τόμπκινς να σκοράρει για το 68-65 στα 15″, τον Σενγκέλια να μειώνει στο 68-67 στα 11″, τον Τόμπκινς να έχει 1/2 βολές για το 69-67 και τον Σιλντς να ισοφαρίζει στο 69-69.

Εκεί, στα 2.9″, ο Στάουσκας “θόλωσε” και έκανε φάουλ χωρίς λόγο στον Καμπάσο, που έβαλε 1/2 βολές για το 70-69 (έχασε τη δεύτερη για να αδειάσει η κλεψύδρα) και έδωσε τη νίκη στη Ρεάλ, την ώρα που ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς δεν μπορούσε να πιστέψει αυτό που παρακολούθησε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 8465 θεατές βρέθηκαν στο Wizink Center.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Μόγκουλκοτς, Μαντίλα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 37-38, 53-49, 70-69

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 6 (0/4 τρίποντα), Φερναντεθ (0/5 τρίποντα), Καμπάσο 10 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 11 ασίστ), Ντεκ 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ταβάρες 8 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γιουλ (0/7 σουτ), Μίκι 4, Τόμπκινς 20 (5/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Τέιλορ 7 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Κρίστον 6 (4 ασίστ), Τζάνινγκ 11 (3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιοπ, Γκαρσία 5 (1), Φαλ 2 (7 ριμπάουντ), Στάουσκας (0/2 σουτ), Σενγκέλια 12 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ντράγκιτς 9 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Σιλντς 14 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/3 βολές), Πολονάρα 2, Έρικ 8 (4/6 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/41 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 10/13 βολές, 29 ριμπάουντ (17 αμυντικα – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/11 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ρεάλ Μαδρίτης θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (6/2 στις 21:00), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Βιλερμπάν (6/2 στις 22:00).

Αρμάνι – Άλμπα 96-102: Της έδειξε τον δρόμο προς την έξοδο

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν ανώτερη, είχε περισσότερη ενέργεια και υποχρέωσε την Αρμάνι σε τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε της παιχνίδια (96-102). Κινδυνεύουν να μείνουν εκτός οκτάδας οι Μιλανέζοι.

Ό,τι δεν έκανε η Μπάγερν πριν από μία εβδομάδα, το έκανε μία άλλη γερμανική ομάδα, επίσης από τα χαμηλότερα στρώματα της βαθμολογίας, η Άλμπα. Η ομάδα του Βερολίνου αποδείχτηκε πιο φρέσκια, είχε περισσότερη ενέργεια, κούρασε την Αρμάνι και εν τέλει την νίκησε μέσα στο Μιλάνο (96-102).

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς της ομάδας του Έτορε Μεσίνα, η οποία μετά από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού έχει πάρει την κάτω βόλτα, κινδυνεύοντας να μείνει εκτός οκτάδας. Το βράδυ της Τετάρτης άλλωστε, η Φενέρμπαχτσε αντιμετωπίζει τη Ζενίτ και αν επικρατήσει των Ρώσων πιάνει τους Μιλανέζους στη βαθμολογία.

MVP

Ο Μάρκους Έρικσον ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Έκανε την μεγαλύτερη ζημιά στους Ιταλούς και ήταν ακρογωνιαίος λίθος της γερμανικής επίθεσης. Πολύ καλό παιχνίδι από τους Σίβα και Σίκμα, ενώ οι Τίμαν και Νόκο έκαναν μεγάλη ζημιά στην ιταλική ρακέτα.

Ο Χέρμανσον έβαλε το τρίποντο που ξέρανε τους Μιλανέζους. Μέχρι εκείνο το σημείο είχε 1/9 σουτ! Συγκεκριμένα, είχε 1/7 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ωστόσο το δικό του τρίποντο τελείωσε τις ελπίδες της Αρμάνι για ανατροπή. Αξίζει επίσης αν σημειωθεί πως ο Ροντρίγκεθ (που μοίρασε 9 ασίστ), είχε μόλις 4 πόντους μέχρι το 36′, πετυχαίνοντας 9 στα τελευταία 4 λεπτά για να ξαναβάλει -προσωρινά- την Αρμάνι μέσα στο παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Άλμπα έβαλε από νωρίς δύσκολα στους Μιλανέζους παρά την αστοχία της από την περίμετρο. Εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Αρμάνι, έτρεξε και στόχευσε στη ρακέτα, αλλά δεν είχε τρόπο να σταματήσει τη συνέπεια των γηπεδούχων από την περιφέρεια. Οι 8 συνεχόμενοι πόντοι του Σκόλα από τη μία και η απάντηση των 7 σερί του Σίκμα από την άλλη κράτησαν τις δύο ομάδες κοντά σκορ στην πρώτη περίοδο. Οι Μιλανέζοι ξεκίνησαν με 6/10 τρίποντα και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (31-27) στο 12′ για να ακολουθήσει επιμέρους 2-13 από τους Γερμανούς με τους Μέισον, Γκιφάι και Έρικσον (11 πόντους ο τελευταίος) βάζοντας την Άλμπα μπροστά (33-40). Οι Μίτσοφ και Νέντοβιτς πήραν σκυτάλη (12 και 11 πόντους αντίστοιχα) για το 45-45 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ, ο Σέρχι Ροντρίγκεθ πέτυχε τους πρώτους του πόντους εστιάζοντας στη δημιουργία, ενώ ο Σκόλα ήταν μπροστάρης των Ιταλών σε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων στο 17′. Η Άλμπα που είχε τους Έρικσον και Σίβα σε σπουδαία βραδιά έμεινε αρχικά κοντά στο σκορ, ενώ 6 σερί πόντοι του Τίμαν την έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού στο τέλος της τρίτης περιόδου, παρά τους -επίσης- 6 σερί πόντους του Κρόφορντ (73-75).

Στην τέταρτη περίοδο, η Αρμάνι, απλά, ξέχασε να… μπει στο παρκέ. Η Άλμπα επιστράτευσε τη… νιότη και την ενέργεια, στοιχεία που τη διακρίνουν και που σίγουρα υπερτερεί έναντι των Ιταλών. Στόχευσε ξανά κοντά στο καλάθι και με κύριους εκφραστές τους Έρικσον και Κάβανο ξεκίνησε με επιμέρους 2-13 για να ξεφύγει μέχρι και με 13 πόντους (75-88).

Εκεί ανέλαβε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με εννέα συνεχόμενους πόντους, ενώ δύο ακόμη βολές του Μίτσοφ έφεραν τη διαφορά στο καλάθι (91-93). Ένα κομβικό καλάθι του Σίκμα και τρίποντο του Χέρμανσον στην αμέσως επόμενη φάση έδωσαν τη νίκη στους ανώτερους και πιο φρέσκους Γερμανούς (96-102).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Mediolanum Forum βρέθηκαν 7.036 φίλοι της Αρμάνι, που έφυγαν απογοητευμένοι από τη νέα ήττα της ομάδας τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Σέμεθ, Ραντόϊκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-27, 45-45, 73-75, 96-102

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Μίτσοφ 20 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκουντάιτις 4, Ρολ 9 (3), Ροντρίγκεθ 13 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Ταρτσέφσκι 7 (7 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 11 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κρόφορντ 10, Μπερνς, Σάικς 7 (1/4 τρίποντα), Σκόλα 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Σίβα 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Γκιφάι 9 (1), Έρικσον 22 (4/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές), Μάτισεκ, Χέρμανσον 5 (1/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Τίμαν 13 (4/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Κάβανο 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νόκο 11 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 20/33 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 20/24 βολές, 30 ριμπάουντ (20+10), 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 23/46 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 26/29 βολές, 39 ριμπάουντ (24+15), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Αρμάνι αντιμετωπίζει την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας (7/2, 22:00), ενώ η Άλμπα θα υποδεχτεί τη Ρεάλ μία μέρα νωρίτερα (21:00)

Βιλερμπάν – Μπάγερν 75-65: Πρώτη νίκη μέσα στο 2020

Η Βιλερμπάν επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάγερν Μονάχου (75-65), με τους παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς να πανηγυρίζουν στην EuroLeague για πρώτη φορά μέσα στο 2020.

Μετά από έξι διαδοχικές ήττες στην EuroLeague, η Βιλερμπάν γεύτηκε τη χαρά της νίκης. Η γαλλική ομάδα επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάγερν (75-65), για να πανηγυρίσει για πρώτη φορά μέσα στο 2020 και να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. Όσο για τον γερμανικό σύλλογο; Παρέμεινε στον πάτο, παρουσιάζοντας για ακόμη μία αγωνιστική πολύ μεγάλη αδυναμία να διατηρήσει υψηλά επίπεδα απόδοσης για περισσότερες από τρεις περιόδους.

Ο MVP

Ο Τζόρνταν Τέιλορ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος, όταν δηλαδή οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι. Τελείωσε με 15 πόντους (με 4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές), 1 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 25’25” συμμετοχής.

Η Μπάγερν Μονάχου έχει μεγάλο πρόβλημα στην περιφέρεια, στο κομμάτι της δημιουργίας και του ελέγχου του ρυθμού. Για ακόμη μία βραδιά, οι παίκτες της γερμανικής ομάδας κατέρρευσαν, με τα 22 λάθη που έκαναν να είναι ενδεικτικό της κατάστασης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο μέρος ήταν απόλυτα ισορροπημένο, αφού καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα μεγαλύτερο των τεσσάρων πόντων. Οι ψηλοί της Βιλερμπάν (με πρώτο και καλύτερο τον Έιντριαν Πέιν) κατάφεραν να ματσάρουν την αθλητικότητα εκείνων της Μπάγερν Μονάχου, κάτι που σε συνδυασμό με την ευστοχία στα σουτ δύο πόντων έδωσαν τη δυνατότητα στη γαλλική ομάδα να ελέγξει την κατάσταση. Από την άλλη όμως, η επιθετική πολυφωνία των φιλοξενούμενων ήταν μεγάλο “συν” στον δρόμο προς το +1 (34-35) της ανάπαυλας.

Μετά τη διακοπή, οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς βγήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ, αύξησαν την πίεσή τους στην μπάλα και με τον Τζόρνταν Τέιλορ να τελειώνει τις φάσεις κοντά και μακριά από το καλάθι κατάφεραν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Το γαλλικό προβάδισμα έφτασε σε διψήφια επίπεδα (69-59) στο 37ο λεπτό του αγώνα, για να αποτελέσει τη βάση της μετέπειτα επικράτησης της Βιλερμπάν.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Astroballe βρέθηκαν 5.318 φίλοι της Βιλερμπάν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο – Πέρεθ – Τραβίτσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 34-35, 54-51, 75-65.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 3 (1/5 σουτ), Τέιλορ 15 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 8 ασίστ), Τζεκίρι 12 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαλεντόν, Λόμαζ 8 (2), Γκαγιού 2, Ζαν-Σαρλ 6, Μπακό 2, Λάιτι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Στρέιζελ 2, Πέιν 15 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι (0/4 σουτ, 6 ασίστ), Κινγκ, Κόπονεν 7 (1), Μονρό 6 (2/6 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Λούτσιτς 14 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Λο 3 (1/7 σουτ), Τσίπσερ 7 (1/7 δίποντα, 5/5 βολές), Μπαρτέλ 5 (1), Λεσόρ 14 (5/6 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίσκο 6 (4 λάθη), Χιούστις 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Βιλερμπάν: 21/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 15/23 βολές, 31 ριμπάουντ (18+13), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Μπάγερν Μονάχου: 18/36 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 14/16 βολές, 28 ριμπάουντ (19+9), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 22 λάθη, 1 τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο βράδια, η Βιλερμπάν αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπασκόνια (6/2, 22:00), ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα παίξει μια μέρα αργότερα με αντίπαλο τη Βαλένθια (7/2, 21:30).

Η βαθμολογία της EuroLeague: Έπιασε τον Ολυμπιακό στο 9-14 η Ζάλγκιρις

Στο 9-14 βρίσκονται πλέον Ολυμπιακός και Ζάλγκιρις, μετά από την άνετη επικράτηση των Λιθουανών στο Κάουνας. Ακλόνητο φαβορί για την πρώτη θέση η ασταμάτητη Αναντολού Εφές.

Πήγε στο Κάουνας χωρίς τους τραυματίες Χαραλαμπόπουλο – Πρίντεζη, έχασε στη διάρκεια του αγώνα τους Ρότσεστι – Σπανούλη και στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός έφυγε από τη Λιθουανία με βαριά ήττα από τη Ζάλγκιρις (94-69) που τον έπιασε στο 9-14 μετά από την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20.

Το πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής άνοιξε με τον θρίαμβο της Αναντολού Εφές στη Μόσχα, απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, αποτέλεσμα που κάνει τους Τούρκους του Εργκίν Αταμάν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου. Η Τρίτη συνεχίστηκε με τη νίκη της Βιλερμπάν επί της Μπάγερν Μονάχου στο Αστρομπάν, με το διπλό της εντυπωσιακής Άλμπα Βερολίνου στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο που συνεχίζει να απογοητεύει και έκλεισε με την πάρα πολύ δύσκολη επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Μπασκόνια με απίθανο λάθος του Νικ Στάουσκας που έριξε τους Βάσκους στο καναβάτσο.