Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 78-73: Τον “σκότωσε” ο Πάντερ * Ζενίτ-Φενέρμπαχτσε 68-73 * Μακάμπι-Χίμκι 80-77 * Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 76-77 * Βαθμολογία της EuroLeague

Ο Κέβιν Πάντερ έκανε ανεπανόρθωτη ζημιά στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να ηττηθεί από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (78-73).

Κάκιστος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στο Βελιγράδι, ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα (78-73) και έχασε ακόμη μια ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο στην πεντάδα της κατάταξης στην EuroLeague. Δύο φορές, το τριφύλλι βρέθηκε μπροστά με διψήφιες διαφορές, σε αμφότερες περιπτώσεις όμως κατέρρευσε στην επίθεση και δέχθηκε εύκολους πόντους στην άμυνα με αποτέλεσμα την ήττα.

Ο Κέβιν Πάντερ έβαλε το μεγάλο σουτ του αγώνα στα 52.6” κι ακολούθως αποδείχθηκε ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, με τον Ρικ Πιτίνο να χρεώνεται με τεχνική ποινή σε εκείνο το σημείο και να επιτρέπει στους ερυθρόλευκους να αυξήσουν το προβάδισμά τους.

Η άψογη άμυνα των τριών πρώτων δεκαλέπτων έδωσε τη θέση της σε… κατάρρευση στην τελευταία, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να δέχεται 32 πόντους και να σημειώνει μόλις 16 πόντους -με αποτέλεσμα την πλήρη ανατροπή σκηνικού και την ήττα.

Μέσα σε όλα, το τριφύλλι έχασε στα μισά του αγώνα τον Ιωάννη Παπαπέτρου με πρόβλημα τραυματισμού. Ο -κατά τεκμήριο- κορυφαίος της πράσινης άμυνας στο πρώτο μέρος, αποχώρησε άρον άρον λόγω μυϊκού σπασμού και λουμπάγκο, με αποτέλεσμα να μην βγει από τα αποδυτήρια μετά την ανάπαυλα.

Ο MVP

Ο Κέβιν Πάντερ ήταν ο παίκτης που πλήγωσε όσο κανείς άλλος την άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Η ικανότητά του στην προσωπική φάση και το σουτ μέσης απόστασης αρκούσε για να ξεκολλήσει σε πολλές περιπτώσεις την επίθεση του Ερυθρού Αστέρα, την ώρα που ήταν αυτός που έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της βραδιάς στα 52.6” για το τέλος. Στα 23’52” που χρησιμοποιήθηκε από τον Ντράγκαν Σάκοτα, είχε 24 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 10/11 βολές, μαζί με 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι πράσινοι τελείωσαν τον αγώνα με 17 επιθετικά ριμπάουντ, κέρδισαν κατά κράτος τη μάχη των αιθέρων (47 έναντι 32), πλην όμως ήταν απογοητευτικοί από την περιφέρεια. Με 4/22 τρίποντα έδωσαν έναν καλό λόγο στην άμυνα του Ερυθρού Αστέρα να κλείσει σε πολλές περιπτώσεις μέσα και να απαγορεύσει οποιαδήποτε υπόνοια διείσδυσης ή λέι απ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η απόφαση του Ρικ Πιτίνο να ξεκινήσει το παιχνίδι με τον Νίκο Παππά στο “2” και τον Μπεν Μπεντίλ στο “4” απέδωσε γρήγορα καρπούς, κυρίως όσον αφορά στην αμυντική εικόνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Οι πράσινοι δεν έδωσαν ελεύθερα σουτ στον Ερυθρό Αστέρα, έλεγξαν τα ριμπάουντ και κατάφεραν γρήγορα να αποκτήσουν διψήφιο προβάδισμα (5-15 στο 5′), με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δεσπόζει στην άμυνα με τα κλεψίματα και τα μπλοκ του. Οι πράσινοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, που τους βρήκε στο +12 (9-21), έχοντας περιορίσει τους παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα στα 2/9 δίποντα και τα 1/6 τρίποντα.

Σταδιακά όμως, ο επιθετικός ρυθμός χάθηκε για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, μαζί κι η αμυντική συνέπεια. Ο Ερυθρός Αστέρας έδωσε μαζεμένες μπάλες στον Κέβιν Πάντερ, κι αυτός ανέλαβε δράση. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού αποδείχθηκε εξαιρετικά συνεπής από μέση απόσταση και μαζί με τον Μάρκο Γιάγκοντιτς αποτέλεσαν τους βασικότερους παράγοντες της ανατροπής σκηνικού. Οι πράσινοι ήταν απογοητευτικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχαν 3/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ και 7 λάθη, κι ως εκ τούτου το γεγονός πως πήγαν στα αποδυτήρια, όντες πίσω στο σκορ (35-32) ήταν απολύτως φυσιολογικό.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε όπως η πρώτη για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, με τον Νίκο Παππά να δίνει μαζεμένους πόντους και τον Ντίνο Μήτογλου να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι. Το τριφύλλι έσφιξε ξανά την άμυνά του, βρήκε δύο τρίποντα (δεν έβαλε ούτε ένα στο πρώτο μέρος), κι έτσι κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο του ρυθμού -και μαζί το προβάδισμα. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε μέχρι το +12 (41-53) στο 28ο λεπτό του αγώνα, με τον Τζίμερ Φρεντέτ να συνεισφέρει σημαντικά στην επίθεση.

Οι πράσινοι έμειναν σε θέση να οδηγούν μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου, οπότε κι ήρθε η δεύτερη κατάρρευση μέσα στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά όμως ήταν αρκετή για να τους στερήσει τη νίκη. Ο Νικ Καλάθης έπαιρνε λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεση, οι ψηλοί δεν κατάφεραν να τελειώσουν τις φάσεις, κι από την άλλη ο Κέβιν Πάντερ ανέλαβε δράση. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να επιστρέψει από το -8 του 34ου λεπτού, με τον Βλάντιμιρ Στίματς να αποτελεί σημαντικό παράγοντα στην έκβαση του αγώνα.

Ο Στράτος Περπέρογλου προσέφερε με την ποιότητά του, αλλά ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός που καθόρισε τις εξελίξεις. Χάρη σε δικό του τρίποντο, οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +1 (74-73) με 52.6” για το τέλος, ακολούθησε τεχνική ποινή στον Ρικ Πιτίνο (δίχως να είναι ξεκάθαρος ο λόγος για τον οποίο την πήρε) και δύο πολύ κακές επιθέσεις από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που εν τω μεταξύ δεν είχε δικαίωμα να πάρει τάιμ άουτ.

Οι πράσινοι ηττήθηκαν στη Stark Arena (78-73) και έχασαν ακόμη μια ευκαιρία να πλησιάσουν την πεντάδα

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Stark Arena βρέθηκαν 12.867 φίλοι του Ερυθρού Αστέρα, αρκετοί εκ των οποίων με φανέλες του Ολυμπιακού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ – Ντιφάλα – Ουντιάνσκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-21, 35-32, 46-57, 78-73.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 24 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές), Μπράουν (0/9 σουτ), Περπέρογλου 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λάζιτς,  Μπαρόν 8 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκισατ 2, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 5 (5 ριμπάουντ), Τζένκινς 2 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ότζο 8 (7 ριμπάουντ), Στίματς 9 (4 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 12 (1/4 τρίποντα), Ράις 4 (3 ασίστ), Παπαγιάννης 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Παππάς 10 (1), Τζόνσον 3 (1), Φρεντέτ 11 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Καλάθης 9 (4/10 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γουάιλι, Μήτογλου 10 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπεντίλ (0/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 19/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 25/34 βολές, 32 ριμπάουντ (25+7), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 23/46 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 15/18 βολές, 47 ριμπάουντ (30+17), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 18 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ υποδέχεται τη Ζενίτ  το βράδυ της Παρασκευής (7/2, 21:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Χίμκι (7/2, 19:00).

Ζενίτ – Φενέρμπαχτσε 68-73: Σε τροχιά οκτάδας οι Τούρκοι

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε στην Αγία Πετρούπολη, αλλά κατάφερε εν τέλει να κερδίσει τη Ζενίτ (68-73) και να μπει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Έκτη νίκη σε επτά ματς για τους Τούρκους.

Εφιάλτες από το ματς του πρώτου γύρου ξύπνησαν στην Αγία Πετρούπολη για τη Φενέρμπαχτσε που έκανε ένα πολύ κακό -και άστοχο από την περίμετρο- δεύτερο μέρος, βλέποντας την αξιόμαχη Ζενίτ να της βάζει δύσκολα.

Στην προσπάθεια των Αγιόν και Τόμας, όμως, ο Λέο Βέστερμαν ήταν αυτός που έδωσε λύσεις στην επίθεση της τουρκικής ομάδας, ενώ οι βολές του Κώστα Σλούκα στο τέλος τής έδωσαν και τη νίκη (68-73), έκτη στα τελευταία επτά της παιχνίδια (μέσα στο 2020). Έτσι, το συγκρότημα του Ομπράντοβιτς που… έβραζε στο δεύτερο μέρος με την εικόνα της ομάδας του, συνέχισε την ανοδική του πορεία και μπήκε για τα καλά σε τροχιά οκτάδας.

O MVP

Οι Σλούκας και Βέσελι έκαναν σπουδαίο πρώτο μέρος, αλλά… χάθηκαν στο δεύτερο, αν και ο Έλληνας γκαρντ έβαλε κρίσιμες βολές στο τελευταίο λεπτό. Αυτός, όμως, που αποτέλεσε έναν μη αναμενόμενο παράγοντα του αγώνα ήταν ο Βέστερμαν. Μπήκε από τον πάγκο, έδωσε λύση στο επιθετικό πρόβλημα των Τούρκων και δη στο μακρινό τους σουτ και με συνεχόμενους πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου κράτησε τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι Αγιόν και Γουίλ Τομας έκαναν σπουδαίο παιχνίδι με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Μάλισταν είχαν μέχρι τα τελευταία λεπτά (όπου κρίθηκε το ματς) 12/15 δίποντα, με τον πρώτο μάλιστα να μαζεύει και 5 ριμπάουντ. Κι όμως, η Ζενίτ, παρά την πολύ καλή τους εμφάνιση και τα 11 επιθετικά της ριμπάουντ πλήρωσε την αστοχία της από την περίμετρο, αφού είχε 6/29 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Άστοχες από την περίμετρο οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους δύο ψηλούς να κάνουν τη διαφορά και να ηγούνται στο σκοράρισμα των ομάδων τους. Η Ζενίτ εκτελούσε ωραία το πικ εν ρολ και τιμωρούσε τη hedge out άμυνα των Τούρκων με τον Γουίλ Τόμας να πετυχαίνει 6 σερί πόντους, ενώ ανάλογη αποτελεσματικότητα στο low post είχε και ο Βέσελι στην άλλη πλευρά (7 πόντους), με το ισόπαλο 9-9 να έρχεται από το πρώτο τρίποντο των Ρώσων μετά από 4 άστοχα σε 5 λεπτά. Η Ζενίτ έτρεξε ένα 4-0 και ξέφυγε προσωρινά με 13-9, ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ άουτ για να ψηλώσει πολύ το σχήμα του στο οποίο συνυπήρχαν Γουίλιαμς, Βέσελι και Τόμας για να έρθει ένα 10-0 των Τούρκων (13-19).

Ανάλογο σερί (9-0) είχαν στη και στη δεύτερη περίοδο, με τον Κώστα Σλούκα να δημιουργεί (4 ασίστ σε 13”), τον Ντατόμε να εκτελεί (έφτασε τους 9 πόντους) και τον Μάλκολμ Τόμας να βοηθά πολύ στις επιθέσεις της Φενέρ από μέσα προς τα έξω. Η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια (17-30), με τους γηπεδούχους να έχουν μεγάλο πρόβλημα στο μακρινό σουτ (1/13 μέχρι το 19′). Ο Όστιν Χόλινς πέτυχε το μόλις δεύτερο τρίποντο των Ρώσων και με 7 σερί δικούς του πόντους βοήθησε τη Ζενίτ σε ένα επιμέρους 12-2 σε ένα “νεκρό” τρίλεπτο για το συγκρότημα του -έξαλλου εκείνη τη στιγμή- Ομπράντοβιτς, για το 32-41 του ημιχρόνου.

Η Ζενίτ μπήκε ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μέρος, ο Αγιόν πέτυχε επτά σερί πόντους και η διαφορά έπεσε στους τέσσερις, με τη Φενέρμπαχτσε να ξεκινά με μεγάλη αστοχία από μακριά από την περίμετρο με πολλά χαμένα (και ελεύθερα) τρίποντα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους τρεις πόντους με τον Αγιόν να κάνει… πάρτι στη ρακέτα (με σκοράρισμα και ριμπάουντ) και τον Γουίλ Τόμας να καλύπτει επάξια το κενό του όταν αυτός πέρασε στον πάγκο για κάποιες ανάσες, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-54.

Η Φενέρμπαχτσε είχε κολλήσει επιθετικά, συνεχίζοντας έτσι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η λύση ήρθε από τον πάγκο και συγκεκριμένα από τον Λίο Βέστερμαν. Με 8 δικούς του σερί πόντους, έδωσε σουτ και λύσεις στην μπλοκαρισμένη τουρκική επίθεση, επαναφέροντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η Ζενίτ έδειξε ξανά αντανακλαστικά με τον Όστιν Χόλινς, αλλά νέα σερί τρίποντα, αυτή τη φορά του Γουίλιαμς κράτησε τους φιλοξενούμενους στο +6 (62-68). Όσα επιθετικά ριμπάουντ κι αν συνέχισαν να παίρνουν οι Ρώσοι στο τελευταίο τρίλεπτο, όση ζημιά κι αν έκανε ο Αγιόν στην τουρκική ρακέτα, με τέτοιο ποσοστό στο τρίποντο (σταθερά κάτω από 18,5%) δεν μπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο η Ζενίτ, παρά το πολύ κακό δεύτερο μέρος της Φενέρ. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του, η οποία όμως συνέχισε την ανοδική της πορεία.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο γήπεδο της Ζενίτ βρέθηκαν 4.196 φίλοι της ρωσικής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Νέντοβιτς, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 32-41, 50-54, 68-73

ΖΕΝΙΤ (Πονσαρνάου): Αλμπισί 3 (0/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Πονκρασόφ, Χόλινς 16 (3), Τόμας 13 (5 ριμπάουντ), Σεβτσούκ, Τρούτσκιν 3 (1), Βορόνοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 2, Αμπρομάιτις 10 (1), Αγιόν 16 (6/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 2, Βέστερμαν 13 (3 τρίποντα, 4 ασίστ), Κάλινιτς 3, Σλούκας 12 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Κολό 6 (2), Γουίλιαμς 9 (3), Τόμας 6 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 11, Ντατόμε 11 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 19/28 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 12/20 βολές, 28 ριμπάουντ (16+12), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 18/29 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 7/9 βολές, 32 ριμπάουντ (24+8), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Ζενίτ έρχεται στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (7/2, 21:30), ενώ η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται τη Μακάμπι (7/2, 19:45).

Μακάμπι – Χίμκι 80-77: Μπορεί και με… μισή ομάδα

Παρά τους τραυματισμούς που την ταλαιπωρούν, η Μακάμπι επέστρεψε στις νίκες μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικρατώντας 80-77 της Χίμκι η οποία συνεχίζει να απογοητεύει. Στη μάχη και για την τετράδα οι Ισραηλινοί.

Τι κι αν στα ουκ ολίγα αγωνιστικά προβλήματα, πριν από μερικές ημέρες προστέθηκε κι αυτό του Σκότι Γουίλμπεκιν, η Μακάμπι Τελ Αβίν είχε τον τρόπο και κυρίως τους παίκτες -από τον πάγκο- για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να μπει στο κόλπο της τετράδας.

Σε ένα συγκλονιστικό βάσει εξέλιξης και διακύμανσης παιχνίδι, με τους Μπράιαντ και Αβντίγια να κάνουν σπουδαία εμφάνιση, οι Ισραηλινοί επέστρεψαν από το -11 για ένα δεύτερο ημίχρονο… θρίλερ. Τα πολλά χαμένα τρίποντα των Τίμα και Σβεντ, μαζί και οι κακές επιλογές του δεύτερου όμως, έδωσαν τη νίκη στους γηπεδούχους, προσθέτοντας μία ακόμη ήττα στον… λογαριασμό των Ρώσων που έχουν έξι στα τελευταία επτά παιχνίδια τους.

O MVP

Ο Ντάνι Αβντίγκια επιβεβαίωσε πόσο σπουδαίο πρότζεκτ είναι, αφού στα 19 του χρόνια άγγιξε και το double-double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Αυτός, όμως, που έκρινε την αναμέτρηση ήταν ο Ελάιζα Μπράιαντ. Έπαιξε και για τον τραυματία Γουίλμπεκιν, ενώ κάποιες φορές έπαιζε και για τον Ντόρσεϊ, που πέτυχε μεν τρία τρίποντα στο τέταρτο δεκάλεπτο αλλά στα τρία προηγούμταν δεν βοήθησε. Ο Μπράιαντ τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος (!) σε 27 λεπτά αγώνα!

Ο Σβεντ είχε 10 ασίστ όταν όλη η Μακάμπι είχε 13. Από την άλλη βέβαια, ο Σβεντ είχε και 3/12 σουτ, ενώ ο Τίμα είχε 2/10. Οι δυο τους είχαν 5/22 τρίποντα, όταν όλη η Χίμκι είχε 5/14!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι ξεκίνησε πολύ καλά στο Τελ Αβίβ, με ενέργεια και ρυθμό στην επίθεση, αλλά και με εξαιρετικό ξεκίνημα του Τίμα που πέτυχε 8 γρήγορους πόντους και έβαλε από νωρίς τη ρωσική ομάδα σε θέση οδηγού. Ο Σβεντ ακολουθούσε, έχοντας περισσότερο δημιουγικό ρόλο, ενώ κομβικός ήταν και ο Γερέμπκο για τους φιλοξενούμενους που είχαν καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, έλεγχαν τον ρυθμό και τα ριμπάουντ, ενώ κυριάρχησαν και κοντά στο καλάθι. Ο Μπράιαντ ήταν κύριος εκφραστής των Ισραηλινών στην επίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετός για να αποτρέψει το 20-28 της πρώτης περιόδου.

Η Μακάμπι ήταν πολύ άστοχη κοντά στο καλάθι (12/28), όπως και από την περίμετρο, παρ’ όλα αυτά κατάφερε να μειώσει προσωρινά χάρη στην ενέργεια του Ρέινολντς κοντά στη ρακέτα και νέους πόντους του Μπράιαντ. Ο Σβεντ ωστόσο, που είχε 9 ασίστ (2 περισσότερες από όσες είχε όλη η Μακάμπι μαζί), άρχισε και να σκοράρει (έφτασε τους 12 πόντους), ο Γερέμπκο ήταν ανίκητος κοντά στη ρακέτα, ενώ ο Τίμα έγινε διψήφιος, όπως και η διαφορά στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους (36-47).

Η Μακάμπι μπήκε με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, κάτι βέβαια που δεν αφορούσε τον Ελάιζα Μπράιαντ, ο οποίος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Οδήγησε τους Ισραηλινούς σε ένα 12-0 στα πρώτα λεπτά, με το οποίο κατάφεραν να προσπεράσουν -προσωρινά- στο 23′ για να ακολουθήσει ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ένα πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα (60-60 το τρίτο δεκάλεπτο).

Ο Μπράιαντ είχε στο πλευρό του τον νεαρό -αλλά εξαιρετικό- Αβντίγια, αλλά και τον Χάντερ που έκανε πολύ καλή δουλειά στη ρακέτα. Στην άλλη πλευρά, οι Ρώσοι είχαν τον Γερέμπκο να είναι ασταμάτητος, τον Γιόβιτς να δίνει σημαντικούς πόντους και τον Σβεντ να σκοράρει και να δημιουργεί. Ο τελευταίος, όμως, αποδείχτηκε μοιραιος, αφού  με το σκορ στο 79-77 και ενώ είχε άλλα 10” για την ολοκλήρωση της επίθεσης της Χίμκι, αποφάσισε να σουτάρει από τα… 9μιση μέτρα, ενώ στην τελευταία κατοχή με το σκορ στο 80-77 έκανε βήματα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα από τους 10.470 Ισραηλινούς που βρέθηκαν στην εξέδρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαμοΐσκι, Βικλίτσκι, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 36-47, 60-60,

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος):  Μπράιαντ 21 (7/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έισι 6 (6 ριμπάουντ), Ρέινολντς 7 (5 ριμπάουντ), Καλοϊάρο 4, Χάντερ 10 (5/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Κοέν 6 (3 ριμπάουντ), Αβντίγια 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζάκσον 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ντόρσεϊ 12 (4/8 τρίποντα), Κοέν.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 18 (2/9 τρίποντα, 3/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπούκερ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Τίμα 13 (2/10 τρίποντα), Καράσεφ 2, Ζάιτσεφ  2, Βιάλτσεφ 4 (4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 17 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόνια 3 (1), Γιόβιτς 11 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 21/46 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/16 βολές, 44 ριμπάουντ (30+14), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 17/30 δίποντα, 10/36 τρίποντα, 13/19 βολές, 39 ριμπάουντ (29+10), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Μακάμπι αντιμετωπίζει τη Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας (7/2, 19;45), ενώ η Χίμκι υποδέχεται τον  Ερυθρό Αστέρα (7/2, 19:00).

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 76-77: Στο φινάλε μίλησε ο μεγάλος Μίροτιτς

Η Βαλένθια είχε το προβάδισμα σε όλο το ματς, η Μπαρτσελόνα μίλησε όμως τελευταία με τον Νίκολα Μίροτιτς να βάζει το καλάθι της νίκης (77-76) απέναντι στον Μορίς Εντούρ (VIDEO).

Ο Σέιν Λάρκιν κάνει πράγματα και θαύματα, η Αναντολού Εφές είναι πρώτη και με διαφορά από τους διώκτες της, όμως και ο Νίκολα Μίροτιτς δεν τα πηγαίνει φέτος άσχημα. Κάθε άλλο μάλιστα, παίζει σαν σούπερσταρ, αυτό έκανε και στη Βαλένθια για να κουβαλήσει τη Μπαρτσελόνα στην ανατροπή και στη 17η φετινή της νίκη σε 23 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Με μεγάλο καλάθι απέναντι στον Μορίς Εντούρ έγραψε το τελικό 76-77, με τους Καταλανούς να μένουν στη δεύτερη θέση και τους αντιπάλους τους (που δεν έδωσαν το φάουλ που είχαν στο φινάλε) να πέφτουν στο 11-12 και την όγδοη θέση.

O MVP

Τι να πει κανείς γι’ αυτόν τον παίκτη… Ο Νίκολα Μίροτιτς είναι μαζί με τον Σέιν Λάρκιν οι κορυφαίοι παίκτες της φετινής EuroLeague και το απέδειξε και στη Βαλένθια. Έπαιξε 29 λεπτά για να σκοράρει 26 πόντους από 5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 7/8 βολές, μάζεψε τέσσερα ριμπάουντ, έδωσε δύο ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, κέρδισε οκτω φάουλ και συγκέντρωσε 32 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Πήρε την τελευταία κρίσιμη επίθεση, η Βαλένθια δεν του έκανε το φάουλ που είχε να δώσει, σκόραρε για το 76-77 και αστόχησε επίτηδες στη συμπληρωματική βολή για να μην αφήσει περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Με 11/20 βολές έκλεισε το ματς η Βαλένθια, με μοιραίο τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς που είχε 3/9 και 2/6 όταν η μπάλα ζύγιζε… τόνους. Ο Μαυροβούνιος έγραψε double-double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, όμως στο τέλος της βραδιάς σίγουρα θα τα είχε με τον εαυτό του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σίφουνας από νωρίς η Βαλένθια, έχτισε νωρίς στο ματς προβάδισμα εξι πόντων (8-2 στο 4′), κράτησε μια διαφορά με τον Εμετέριο να γράφει το 17-10 στο έκτο λεπτό και θα είχε μεγαλύτερο “αέρα” στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-18) αν ήταν πιο προσεκτική με τη μπάλα και δεν είχε κάνει πέντε λάθη. Ακόμη κι έτσι, η ανωτερότητά της ήταν ξεκάθαρη, με το 31-20 να ενθουσιάζει τη Φοντέτα, τη Μπαρτσελόνα να απαντά με σερί 5-0 για το 31-25 και τους γηπεδούχους να κάνουν ακριβώς το ίδιο για το 36-25 προς τα τέλη του πρώτου μέρους, το σκορ του οποίου (43-37) μάλλον κολάκευε τους Καταλανούς.

Η Βαλένθια έπαιξε με ακόμη περισσότερο πείσμα στο τρίτο δεκάλεπτο, πήγε στο +13 (66-53) στο τέλος της, όμως δεν καθαρισε το ματς. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα επί μέρους 2-11 και με τρίποντο του Ερτέλ μείωσαν στους τέσσερις (68-64 στο 34′), πριν ο Μίροτιτς βάλει τρίποντο για το 70-67 που έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Ο Ντέιβις έκανε τρομερή δουλειά στο σκοράρισμα για να κρατήσει όρθια τη Μπαρτσελόνα, πριν ο Μίροτιτς εκμεταλλευθεί την αστοχία του Ντούμπλιεβιτς από τη γραμμή των βολών και με τρομερό καλάθι απέναντι στον Εντούρ γράψει το τελικό 76-77 χάνοντας τη συμπληρωματική βολή για να αδειάσει η κλεψύδρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7840 θεατές δημιούργησαν μια καταπληκτική ατμόσφαιρα στη Φοντέτα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ρότσα, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): ολόμ 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μαρίνκοβιτς, Εντούρ 2, Αμπάλντε 7, ΤΓόμπεϊ 9 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βίβες 5 (1/4 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Σάστρε 10 (2), Ντόορνεκαμπ 3 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 5, Ρίμπας 2, Χάνγκα 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 λάθη), Σμιτς (0/3 δίποντα), Ερτέλ 8 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οριόλ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 4 (1/6 σουτ, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς, Κλαβέρ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 26 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τόμιτς 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 16/28 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 11/20 βολές, 37 ριμπάουντ (23+14), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 15/32 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 14/17 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Βαλένθια θα παίξει στο Μόναχο με τη Μπάγερν (7/2 στις 21:30), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (7/2 στις 22:00).

Βαθμολογία της EuroLeague: Σταθερά 6ος παρά την ήττα στο Βελιγράδι ο Παναθηναϊκός

Σταθερά έκτος, παρά την ήττα του στο Βελιγράδι, ο Παναθηναϊκός έπεσε στο 13-10 και έβαλε ξανά στο κόλπο της οκτάδας τον Ερυθρό Αστέρα. Δείτε πώς διαμορφώνεται η κατάταξη μετά από την 23η αγωνιστική της EuroLeague 2019/20.

Ήταν ένα από τα λεγόμενα “must win” παιχνίδια, όμως ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στο Βελιγράδι. Έφυγε ηττημένος από τον Ερυθρό Αστέρα (78-73), παρόλα αυτά παραμένει μόνος στην έκτη θέση και προς το παρόν τουλάχιστον δεν απειλείται από τις ομάδες που βρίσκονται πίσω τους. Οι Σέρβοι, από την πλευρά τους, ξαναμπήκαν στο κόλπο της οκτάδας και όσο ζουν -και κερδίζουν- θα ελπίζουν για το θαύμα.

Το πρόγραμμα της ημέρας άνοιξε με το διπλό της Φενέρμπαχτσε στην Αγία Πετρούπολη, με την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς να ανεβαίνει πλέον στο 11-12 και να συνεχίζει να μαζεύει το χαμένο έδαφος με εντυπωσιακό ρυθμό. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε την ανατροπή και έριξε τη Χίμκι στο καναβάτσο, παρά το γεγονός ότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε τον Σκότι Γουίλμπεκιν στη διάθεσή του.Η 23η αγωνιστική, η πρώτη της πέμπτης διαβολοβδομάδας της σεζόν, ολοκληρώθηκε με το μεγάλο διπλό της Μπαρτσελόνα στη Βαλένθια, με ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση από τον ασταμάτητο Νίκολα Μίροτιτς.