Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 74-71: Απελπιστικά μόνος ο Παπαπέτρου * Αρμάνι Μιλάνο-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-91 * Μπάγερν-Μπαρτσελόνα 90-77 * Φενέρμπαχτσε-Βιλερμπάν 81-59 * H βαθμολογία

Ο Παπαγιάννης απέναντι στον Νταβίντοβατς στο Ερυθρός Αστέρας - Παναθηναϊκός

Παρά την τρομερή προσπάθεια του Ιωάννη Παπαπέτρου στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα (74-71) στο Βελιγράδι. Μοιραίος στο τέλος ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

Με την άμυνα στο πρώτο μέρος να είναι -το λιγότερο- απογοητευτική και την επίθεσή του σε όλο το σαραντάλεπτο να παίρνει πολύ χαμηλό βαθμό, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (74-71), στην αυλαία του α’ γύρου στην EuroLeague.

Όπως πριν από τρεις ημέρες κόντρα στον Ηρακλή, έτσι κι απόψε, οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα αδυνατούσαν να αμυνθούν με συνέπεια, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό (είχαν 10/18 τρίποντα μέχρι την ανάπαυλα) και υποχρεώθηκαν να κυνηγούν σε όλο σχεδόν το σαραντάλεπτο. Ακόμη κι όταν η συνέπεια στο πίσω μέρος του παρκέ βελτιώθηκε, οι επιλογές στην επίθεση ήταν κακές, τα σουτ ακόμη χειρότερα, με τους ερυθρόλευκους να φτάνουν στη νίκη.

Ό,τι κι αν επιχείρησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου στο τελευταίο πεντάλεπτο (είχε 16 πόντους από το 35′ μέχρι το 40′), δεν έφτανε για την ελληνική ομάδα, που είδε το παιχνίδι από το -17 να πηγαίνει στο “Χ” στα 55” για το τέλος, αλλά ένα λάθος του Νεμάνια Νέντοβιτς στα 21” να αποδεικνύεται καθοριστικό.

O MVP

Ο Κόρι Γουόλντεν άναψε την σπίδα για την ερυθρόλευκη φωτιά στο πρώτο μέρος, κι ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του. Ο βασικός άσος του Ερυθρού Αστέρα τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (με 2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 4/4 βολές), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 29’01” συμμετοχής. Κυρίως όμως αποτέλεσε πονοκέφαλο για την ελληνική άμυνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ήταν πολλοί εκείνοι που στην Aleksandar Nikolic Hall δεν έθελξαν ακριβώς με την απόδοσή τους. Ο Μάρκους Φόστερ δεν πρόλαβε να δείξει πολλά στα 3’11” που χρησιμοποιήθηκε, ο Ντίνος Μήτογλου το ίδιο σε 13’02” συμμετοχής, ενώ κι ο Χάουαρντ Σαντ Ρος δεν προσέφερε το ελάχιστο επιθετικά στα 20’58” που βρέθηκε στο παρκέ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα των πρασίνων στο πρώτο μέρος ήταν από κακή έως απογοητευτική, έδωσε πολλά ελεύθερα σουτ στους ερυθρόλευκους. Στην αρχή αυτό φάνηκε να αποτελεί στόχο της άμυνας (να εκτελούν δηλαδή συγκεκριμένοι παίκτες), πολύ γρήγορα όμως ο Ερυθρός Αστέρας έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 10/18 τρίποντα, την ώρα που μετά την ανάπαυλα είχαν μόλις 2/12 από τα 6μ75.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, τουλάχιστον για το πρώτο τρίλεπτο. Οι πράσινοι βρέθηκαν πολύ γρήγορα στο +6 (2-8) με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει δύο μπλοκ μέχρις εκείνο το σημείο και τον Σέλβιν Μακ να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση. Κάπου εκεί όμως, έπεσε ο διακόπτης.

Οι πράσινοι ήταν υπερβολικά ευάλωτοι στην άμυνα, επέτρεψαν στους ερυθρόλευκους να βρουν ρυθμό από τα 6μ75 και το μομέντουμ άλλαξε απότομα. Βασικός υπαίτιος γι αυτό ήταν ο Κόρι Γουόλντεν των 11 πόντων (με 3/4 τρίποντα) και των 2 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τον Ερυθρό Αστέρα να είναι στο +7 (22-15).

Η αμυντική ανυπαρξία του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ συνεχίστηκε για αρκετή ώρα, ενόσω οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς σκόραραν κατά ριπάς από την περιφέρεια. Με τον Όγκνιεν Ντόμπριτς να παίρνει πλέον την σκυτάλη από τα 6μ75 (ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα, για να ακολουθήσουν τα 3/3 μέχρι το ημίχρονο), οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μέχρι το +17 (48-31) στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γιώργος Βόβορας έκανε διαρκώς αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα (από το κοντό με τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο “4” πήγε σε πολύ ψηλό με τον Άαρον Γουάιτ στο “3” μέσα σε μερικά λεπτά), τίποτα όμως δεν μπορούσε να αλλάξει επί της ουσίας. Αν δεν ήταν μάλιστα οι 12 πόντοι του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα μπορούσε πολύ εύκολα να πάει στα αποδυτήρια με την εις βάρος του διαφορά να είναι πολύ μεγαλύτερη από το -11 (48-37) του 20ου λεπτού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό για τους φίλους του αθλήματος, με δύο ομάδες να κάνουν κάκιστες επιλογές στην επίθεση και να σκοράρουν μονοψήφιο αριθμό πόντων (έκαστη σημείωσε από 9). Είναι ενδεικτικό μάλιστα πως το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου επετεύχθη μετά από πέντε λεπτά αγώνα, από τα χέρια του Μπεν Μπέντιλ.

Η ουσία όμως δεν άλλαξε. Οι πράσινοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο πίσω μέρος του παρκέ, την ίδια ώρα όμως αδυνατούσαν να σκοράρουν. Είχαν 5/14 σουτ και 3 λάθη, αδυνατώντας να μαζέψουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (57-46).

Παρά τα πολλά λάθη και την αστοχία, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισαν να διατηρούν διαφορά ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο έλεγχος των ριμπάουντ και η συνέπεια από τις βολές, βοήθησε τους γηπεδούχους να παραμείνουν σε θέση οδηγού, το μικρό ξέσπασμα του Ιωάννη Παπαπέτρου όμως έδωσε στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ το δικαίωμα να διεκδικήσει τη νίκη στο φινάλε. Ο αρχηγός των πρασίνων έβαλε συνεχόμενα καλάθια και με δύο δικά του τρίποντα (ένα άμεσο κι ένα έμμεσο), το παιχνίδι έφτασε στο “Χ” (68-68) με 53” για το τέλος.

Εκεί, οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι από τις βολές (είχαν 6/6 από την γραμμή), την ώρα που ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ο μοιραίος με το λάθος που έκανε στα 21” για το τέλος, κι ενώ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έψαχνε το σουτ της νίκης. Η νίκη κατέληξε δίκαια στη σερβική ομάδα (74-71), την ώρα που το τριφύλλι έβλεπε ακόμη ένα παιχνίδι να καταλήγει στην απέναντι πλευρά.

Διαιτητές: Πέρεθ – Πατέρνικο – Σέμες.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γουόλντεν 17 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 6 (2/8 σουτ, 4 ασίστ), Λάζιτς, Ριθ 7 (1), Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κούζμιτς 4 (7 ριμπάουντ), Κολόμ 13 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 5 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Κασελάκης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (3/6 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 8 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ Ρος 2.

Ομαδικά στατιστικά – Ερυθρός Αστέρας: 11/27 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 31 ριμπάουντ (22+9), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 17/28 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 13/15 βολές, 35 ριμπάουντ (25+10), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο β’ γύρος της EuroLeague ξεκινά για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με το εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στη Ζενίτ (7/1, 21:00), με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει κι αυτός αγώνα στο γήπεδό του, με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε (7/1, 20:00).

Αρμάνι Μιλάνο – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-91: Μιλουτίνοβ λαμπρός την οδηγεί

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο πρώτος γύρος της κανονικής περιόδου της EuroLeague ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (30/12) στο Μιλάνο. Αρμάνι και ΤΣΣΚΑ έδωσαν μια μεγάλη μάχη, με τους Μοσχοβίτες να “επιβιώνουν” στο φινάλε και με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να διαλύουν τα κοντέρ να λυγίζουν τους αντιπάλους τους (91-87) για τη 12η σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

Απίθανο ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague από τον εορτάζοντα (έγινε 26 ετών) Νίκολα Μιλουτίνοβ που μάζεψε 16 επιθετικά ριμπάουντ (!!!) και έκανε ρεκόρ καριέρας με 19 συνολικά, ενώ είχε 17 πόντους και 30 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31 λεπτά συμμετοχής. Κακό βράδυ από τον Μάικ Τζέιμς που χρειάστηκε 24 σουτ για να βάλει 20 πόντους, ενώ είχε 11 ασίστ για επτά λάθη, καθοριστικός στην παράταση ο Ντάνιελ Χάκετ που έκλεισε τον αγώνα με 19 πόντους.

Κορυφαίος της Αρμάνι Μιλάνο ο Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους από 3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 12/12 βολές από εννέα κερδισμένα φάουλ. Ρεκόρ στην ιστορία της EuroLeague έκανε και η ΤΣΣΚΑ με τα 30 επιθετικά της ριμπάουντ, την ώρα που οι γηπεδούχοι έμεναν στα 5/23 τρίποντα, με τα εύστοχα να είναι όλα στη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από νωρίς στο ματς, ο Μιλουτίνοβ δεν είχε αντίπαλο. Με εκείνον κορυφαίο η ΤΣΣΚΑ πήγε στο +6 (8-14) στο έβδομο λεπτό, με την Αρμάνι πάντως να απαντά άμεσα, να ισορροπεί το ματς και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-17. Οι Ιταλοί επέμειναν στο δίποντο, η άμυνά τους στον Τζέιμς (0/4 σουτ παίζοντας όλη την περίοδο) ήταν αποτελεσματική, όμως με τον Μιλουτίνοβ δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι. Ο Σέρβος άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ από το 13′ (είχε οκτώ πόντους και εννέα ριμπάουντ), το έκανε για πλάκα, ο Χίλιαρντ κι ο Τζέιμς έβαλαν πέντε πόντους σε τέσσερα δευτερόλεπτα για το 27-36 και οι Μοσχοβίτες έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +6 (33-39) που μάλλον κολάκευε τους γηπεδούχους οι οποίοι είχαν αρκετούς σε αρνητική βραδιά.

Με τον ΛεΝτέι να σηκώνει το περισσότερο βάρος στο σκοράρισμα, η Αρμάνι ισορρόπησε γρήγορα τον αγώνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Σενγκέλια έκανε το τρίτο και το τέταρτο φάουλ για να πάει στον πάγκο, ο Χάινς έβγαλε εκπληκτικές άμυνες στη ρακέτα, ο Πάντερ έβαλε τα σουτ κι ο Ντατόμε μπροστά (55-53) την ομάδα του στο 29′, με τους γηπεδούχους να έχουν πέντε τρίποντα έως το 30′ μετά από τα 0/5 στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Ντιλέινι και Τζέιμς έβαλαν μακρινά σουτ για να “χτίσουν” την αυτοπεποίθησή τους, όμως ο ρυθμός έπεσε στην τέταρτη περίοδο. Ο Μεσίνα έψαχνε απεγνωσμένα σκορ και δεν το έβρισκε, είδε όμως τους Ροντρίγκεθ – Μπρουκς να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα του (69-68), πριν ο Χάκετ βάλει 4/4 βολές για το 69-72 στο 37′ και δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς. Ο Τζέιμς έβαλε 1/2 για το 79-80 στα 2.2″, αστόχησε τραγικά στη δεύτερη και άφησε χρόνο στους γηπεδούχους, που πήραν timeout, έδωσαν τη μπάλα στον Χάινς και εκείνος κέρδισε φάουλ στα 0.2″ από τον Χάκετ για να βάλει τη δεύτερη βολή και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί μίλησε η κλάση του Χάκετ που έβαλε τρίποντο για το 82-88 και ακόμη ένα για το 84-90 που έδωσε οριστικά τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ, την 12η συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Πέτεκ, Γιόβτσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80 (κ.α.), 87-91

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 17 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), ΛεΝτέι 21 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 12/12 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρολ, Ροντρίγκεθ 4 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ταρζούσκι 1, Ντιλέινι 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές), Σιλντς 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρουκς 2, Χάινς 11 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 4

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολόμποι 2, Τζέιμς 20 (4/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 λάθη), Χίλιαρντ 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χάκετ 19 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 3 (1), Φόγκτμαν 13 (3/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Σενγκέλια 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 17 (6/13 δίποντα, 5/6 βολές, 19 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 24/44 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 24/26 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 20/48 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 18/22 βολές, 60 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 30 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Αρμάνι Μιλάνο θα παίξει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ (8/1 στις 22:00), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα πάει στη Βιτόρια για να αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια (7/1 στις 20:00).

Μπάγερν – Μπαρτσελόνα 90-77: Ο Μπάλντουιν τσαλαπάτησε το φάντασμα της Βαρκελώνης

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν της Μπάγερν Μονάχου
Βραδιά καριέρας για τον Γουέιντ Μπάλντουιν, που διέλυσε τη Μπαρτσελόνα (90-77) το βράδυ που ο Νίκολα Μίροτιτς ζήτησε να μείνει εκτός δωδεκάδας λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ στο Μόναχο.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τον Α’ γύρο της κανονικής διάρκειας της EuroLeague η Μπάγερν, καθώς επικράτησε πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό 90-77 της Μπαρτσελόνα το βράδυ της Τετάρτης (30/12) στο Audi Dome.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι πάτησε το γκάζι, σε άμυνα κι επίθεση, στο τρίτο δεκάλεπτο και με επί μέρους 27-10 έχτισε προβάδισμα 15 πόντων που την βοήθησε να πάει μέχρι το τέλος χωρίς να αντιμετωπίσει σημαντικά προβλήματα.

Αποκαρδιωτική εμφάνιση από τους Καταλανούς που δεν είχαν τον βασικό τους σέντερ, Μπράντον Ντέιβις και έχασαν λίγη ώρα πριν από το τζάμπολ τον Νίκολα Μίροτιτς που ζήτησε να μην αγωνιστεί για άγνωστο έως τώρα λόγο.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Γουέιντ Μπάλντουιν που έκανε τρομερό ρεκόρ καριέρας σε πόντους (29) και αξιολόγηση (41), με 7/22 τρίποντα έκλεισε το ματς η Μπαρτσελόνα που έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τι κι αν δεν είχε τους Μίροτιτς – Ντέιβις, η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ματς. Προηγήθηκε με έξι στο πέμπτο λεπτό (10-16), χάρη στην αποτελεσματικότητά της στο δίποντο (5/7) και το τρίποντο (2/3), έκλεισε μπροστά με 26-22 το πρώτο δεκάλεπτο χάρη στο all-around παιχνίδι του Καλάθη, βρέθηκε στο +8 (24-32) στο ξεκίνημα του δεύτερου, όμως δεν είχε τρόπο για να περιορίσει τον Γουέιντ Μπάλντουιν που κράτησε όρθια την ομάδα του έως το 43-45 του ημιχρόνου.

Ένα γρήγορο σερί 8-0 των Βαυαρών τους έβαλε μπροστά με έξι (51-45) στην έναρξη του β’ μέρους, με τον Μπάλντουιν να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 57-49 στο 25′ και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 70-55. Οι Καταλανοί πέτυχαν δέκα πόντους σε δέκα λεπτά, έμειναν πολύ πίσω, δεν είχαν ενέργεια ανάλογη με εκείνη των γηπεδούχων και δεν απείλησαν ποτέ μέχρι το φινάλε με τον Μπάλντουιν να συνεχίζει να τους σφυροκοπά με διαδοχικά γκολ-φάουλ στη βραδιά της καριέρας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ράντοβιτς, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 43-45, 70-55, 90-77

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 14 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπάλντουιν 29 (9/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίλι 4, Ρέινολντς 12 (5/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 7 (1), Τσίπσερ 16 (1/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Γκιστ 4 (1/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4 (0/4 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς, Γκραντ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Χάνγκα 10 (4/5 δίποντα), Μπολμάρο 2, Σμιτς 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πούστοβι 10 (5/6 δίποντα), Μπάτζι, Οριόλα 2, Αμπρίνες 16 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χίγκινς 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μαρτίνεθ, Κούριτς 2, Μπάντιο, Καλάθης 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/41 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 23/23 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 12/17 βολές, 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Μπάγερν θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (8/1 στις 21:00), ενώ η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί τη Βαλένθια (7/1 στις 22:00).

Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 81-59: Περίπατος για τους ανεβασμένους Τούρκους

Ο Νάντο Ντε Κολό στην πρεμιέρα της EuroLeague
Με άνετη εντός έδρας νίκη επί της Βιλερμπάν (81-59) έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague η Φενέρμπαχτσε που αρχίζει δειλά-δειλά να κοιτάζει την οκτάδα.

Την έβδομη νίκη της σε 17 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague πήρε η Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Τετάρτης (30/12), καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν (81-59) που με τη σειρά της έπεσε στο 5-11 και έμεινε στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης της διοργάνωσης.

Μάρκο Γκούντουριτς, Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, ουδείς ήταν πραγματικά καλός από τους Γάλλους που παρατάχθηκαν χωρίς τους δύο ψηλούς τους, τον Γκερσόν Γιαμπουσελέ και τον Μουστάφα Φαλ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με 4/4 τρίποντα από τις δυο ομάδες για το 6-6 στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το ματς, όμως η Βιλερμπάν ήταν εκείνη που συνέχισε να εντυπωσιάζει. Οι Γάλλοι έτρεξαν σερί 0-11 για το 11-19 στο όγδοο λεπτό, με τους γηπεδούχους να έχουν 1/8 δίποντα έως τότε (!) αλλά με ένα δικό τους μικρό 4-0 μετά από timeout του Κοκόσκοβ να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο -4 (15-19).

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά χωρίς όμως να χτίσουν σημαντικό προβάδισμα, μέχρι να πιέσουν τους Γάλλους, να τους οδηγήσουν σε λάθη και με ένα καλό σερί να βρεθούν στο 36-29 στο 19′ και στο 38-32 στο ημίχρονο.

Η Φενέρ είχε πιο εύκολο έργο στο τρίτο δεκάλεπτο, για την ακρίβεια εκείνη το έκανε πιο εύκολο. Ο Γκούντουριτς έγραψε το 52-40 στο 27′, η περίοδος έκλεισε στο 59-42 και η Βιλερμπάν δεν είχε πια άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει τη νίκη. Και δεν την διεκδίκησε, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μοιάζει με αγγαρεία και για τις δύο ομάδες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Χορντόβ, Περούγκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 38-32, 59-42, 81-59

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκούντουριτς 16 (4/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μαχμούτογλου 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς, Ντε Κολό 12 (2), Πιέρ 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρτελ 4 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 16 (8/13 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Έντι 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ουλάνοβας 2

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 9 (3), Καουντί 3, Λακόμπ, Ντιότ 6 (2), Νουά 3 (1/7 σουτ), Χέιζ 4 (0/3 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπάκο 6 (4 ριμπάουντ), Λάιτι 11 (1), Χάουαρντ 2, Κόουλ 10 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Στραζέλ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 29/46 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 2/2 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 11/33 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 7/12 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε θα πάει στο Βελιγράδι για να παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα (7/1 στις 20:00), ενώ η ιλερμπάν θα υποδεχθεί στο Αστρομπάλ την Αναντολού Εφές (8/1 στις 21:45).

H βαθμολογία της EuroLeague: 10ος ο Ολυμπιακός, 16ος ο Παναθηναϊκός στο τέλος του 2020

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα για την EuroLeague
Ολοκληρώθηκε (με τέσσερις εκκρεμότητες) ο Α’ γύρος της κανονικής περιόδου της EuroLeague, με τον Ολυμπιακό στη 10η και τον Παναθηναϊκό στη 16η θέση. Δείτε πως διαμορφώνεται η κατάταξη στο μέσο της σεζόν 2020/21.

Με ήττα στο Βελιγράδι έκλεισε ο Παναθηναϊκός τον Α’ γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Οι πράσινοι λύγισαν από τον Ερυθρό Αστέρα (74-71) που έπαιξε χωρίς τους Λόιντ, Χολ, Νόκο, έπεσαν στο 5-11 και είδαν τους Σέρβους να τους προσπερνούν καθώς στην επιστροφή του Ντέγιαν Ράντονιτς ανέβηκαν στο 6-11.

Το πρόγραμμα της Τετάρτης (30/12) άνοιξε με τον περίπατο της Φενέρμπαχτσε επί της Βιλερμπάν (81-59), με την ομάδα του Κοκόσκοβ να βρίσκεται σε ανοδική πορεία και να αρχίζει να κοιτάζει την οκτάδα. Η Μπάγερν τσαλαπάτησε τη Μπαρτσελόνα στο Μόναχο (90-77), ενώ ο Α’ γύρος ολοκληρώθηκε με το μεγάλο διπλό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Μιλάνο (91-87) στην παράταση.

* Εκκρεμούν οι αγώνες Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια, Βιλερμπάν – Ολυμπιακός, Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Παναθηναϊκός και Αρμάνι – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Συνολικά, από τους 153 αγώνες έγιναν οι 149, ποσοστό που αγγίζει το 97.5%.