Επιστροφή στις νίκες για τον Απόλλωνα Πάτρας * Ιωνικός-Κολοσσός 86-84: Πήρε το θρίλερ με Χάμιλτον, ελπίζει * Προμηθέας Πάτρας: Κλεισμένος ο Φράνκαμπ, υπογράφει αν φύγει ο Γκάντι

Απόλλωνας Πάτρας-Λαύριο

Ο Απόλλωνας Πάτρας δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Λαύριο, το οποίο νίκησε με 72-62 εντός έδρας σε εξ’ αναβολής αγώνα της Basket League.

Ο Τζέρελ Σίμονς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Πολύ καλός ήταν και ο Γιώργος Τσαλμπούρης με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από το Λαύριο που είχε στον πάγκο τον Σάββα Καμπερίδη (ο Χρήστος Σερέλης έμεινε στην Αθήνα με ιό) πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάρεντ Σάβατζ με 12 πόντους.

Ο Απόλλωνας Πάτρας μπήκε στο παρκέ με την ορμή, που είχε να κάνει με την μεγαλύτερη ανάγκη, που είχε για τη νίκη σε σχέση με το Λαύριο. Και αυτή η μεγαλύτερή του ανάγκη όσο πέρναγε η ώρα τόσο μεταφραζόταν σε ολοένα και μεγαλύτερη διαφορά. Με τον Τζέρελ Σίμονς μπροστάρη οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 10-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 25-12. Το Λαύριο ήταν τουλάχιστον μία ταχύτητα πιο πίσω από τον αντίπαλό του και αυτό αποτυπώθηκε και στα ριμπάουντ.

Πως όχι άλλωστε από την στιγμή, που στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν πάρει 26 «σκουπίδια» και οι φιλοξενούμενοι 12 λιγότερα. Η διαφορά στα ριμπάουντ (και όχι μόνο στα ριμπάουντ) αποτυπώθηκε ξεκάθαρα στο σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο: ο Απόλλωνας Πάτρας που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 41-23 και με τον Σίμονς να έχει 13 πόντους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου το Λαύριο έψαξε την αντίδραση και μείωσε σε 52-38. Οι Πατρινοί, όμως, πατούσαν πολύ καλύτερα στο παρκέ, η έντασή τους ήταν σε υψηλά επίπεδα και έτσι δεν άργησαν και πάλι να απομακρυνθούν πολύ. Λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκαν με 64-42. Η τρίτη αυτή περίοδος έκλεισε στο 64-45.

Το Λαύριο, πάντως, δεν έλεγε να τα παρατήσει και αξιοποιώντας την σχετική χαλαρότητα των γηπεδούχων μείωσε την διαφορά στους 10 πόντους, στο 72-62, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα Δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 63-45, 72-62.

Ιωνικός – Κολοσσός 86-84: Πήρε το θρίλερ με Χάμιλτον και ελπίζειΙωνικός - Κολοσσός 86-84: Πήρε το θρίλερ με Χάμιλτον και ελπίζει

Ο Ιωνικός ήταν απολαυστικός, άντεξε κόντρα στον Κολοσσό, πήρε τη νίκη με 86-84 σε εξ αναβολής αγώνα για την 17ης αγωνιστική της Stoiximan Basket League και συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία. Εξαιρετικός ο Χάμιλτον με 24 πόντους.

Με τον Ντάνιελ Χάμιλτον να κάνει τη διαφορά στην επίθεση για τον Ιωνικό, η ομάδα της Νίκαιας έβαλε στην άκρη τις απουσίες και κέρδισε στην έδρα της τον Κολοσσό με 86-84 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Η εμφάνιση κόντρα στο Λαύριο ήταν καλή, παρά την ήττα και ο Ιωνικός πήρε τη νίκη που έψαχνε καιρό για να ανεβάσει την ψυχολογία του και να διατηρήσει τις ελπίδες του για παραμονή ζωντανές.

Από την άλλη ο Κολοσσός ξέμεινε από λύσεις στο φινάλε και πληγώθηκε πολύ από τα εξαιρετικά ποσοστά του Ιωνικού στο τρίποντο. Αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα των Ροδιτών μετά από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Κορυφαίος σκόρερ για τον Ιωνικό ήταν ο Ντάνιελ Χάμιλτον με 24 πόντους ενώ για τον Κολοσσό Μίλερ και Γουίλιαμς ηγήθηκαν στο σκοράρισμα με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Προμηθέας Πάτρας: Κλεισμένος ο Φράνκαμπ, υπογράφει αν φύγει ο ΓκάντιΠρομηθέας Πάτρας: Κλεισμένος ο Φράνκαμπ, υπογράφει αν φύγει ο Γκάντι

Λίγες ώρες μετά από την αποδέσμευσή του από τη Ζενίτ ο Κόνερ Φράνκαμπ αποδέχθηκε σε πρώτη φάση την πρόταση συνεργασίας από Προμηθέα. Προτού ενεργοποιηθεί το συμβόλαιο του Αμερικάνου γκαρντ θα πρέπει να λυθεί αυτό του Γκάντι.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ (26 ετών, 1.85μ) αποτελεί παρελθόν από την Ζενίτ, με την ρωσική ομάδα να επισημοποιεί το διαζύγιο το πρωί της Τετάρτης (30/3). Ο Αμερικανός γκαρντ είχε μεριμνήσει ήδη για τον επόμενο σταθμό της καριέρας του, καθώς ήξερε για το ενδιαφέρον του Προμηθέα και, αφού τακτοποίησε τα διαδικαστικά της αποδέσμευσής του από τη Ζενίτ, απάντησε καταφατικά στην πρόταση συνεργασίας που του έγινε.

Πρόκειται για μία κίνηση που, εφόσον ολοκληρωθεί, θα ενισχύσει σημαντικά το σύνολο του Ηλία Ζούρου πριν από την τελική ευθεία στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League και ακολούθως στα playoffs. Για να τεθεί σε ισχύ πάντως το συμβόλαιο του έμπειρου Αμερικανού, θα πρέπει πρώτα να λυθεί η συνεργασία των Πατρινών με τον Αμπντούλ Γκάντι, που πλέον δεν υπολογίζεται.

Την φετινή σεζόν ο Φράνκαμπ είχε 7.8 πόντους και 1.4 ασίστ μέσο όρο με 42.9% στα τρίποντα σε 15 λεπτά συμμετοχής στην EuroLeague.