Επικός Τσιτσιπάς: Στους «4» του Roland Garros * Άνετο 3-0 για Γαλλία, σε αναμμένα κάρβουνα για Μπενζεμά * Νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο 10.000 μέτρα!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά του Roland Garros

Τσιτσιπάς – Μεντβέντεφ 3-0: Οδοστρωτήρας Στέφανος, στα ημιτελικά του Roland Garros

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν ισοπεδωτικός απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ, επικράτησε με 3-0 (6-3, 7-6, 7-5) σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στον ημιτελικό του Roland Garros (10/6), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνεχίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπέρασε και το εμπόδιο του Ντανίλ Μεντβέντεφ του οποίου επικράτησε με 3-0 (6-3, 7-6, 7-5) και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Roland Garros που θα γίνει την προσεχή Πέμπτη (10/6), εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Με αυτή τη νίκη ο Στέφανος πάει στον τέταρτο ημιτελικό σε Γκραντ Σλαμ στην καριέρα του και δεύτερο στο Γαλλικό Όπεν.

Ο Τσιτσιπάς αν και δυσκολεύτηκε ανά διαστήματα, έμεινε συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και εξοπλισμένος με υπομονή, έφτασε σε μία πολύ μεγάλη νίκη – μέχρι την επόμενη. Ο Μεντβέντεφ, που δεν φημίζεται για τις επιδόσεις του στην χωμάτινη επιφάνεια, πάλεψε, έχασε στα σημεία το δεύτερο σετ και υποκλίθηκε στον πολύ φορμαρισμένο Στέφανο Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς, προηγήθηκε με 4-1, έσπασε το σερβίς του Ρώσου και έδειξε από την αρχή της διαθέσεις του. Ο Μεντβέντεφ δεν είχε τις σωστές αντιδράσεις στο πολύ δυνατό σερβίς του Τσιτσιπά, τα βρήκε δύσκολα και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Ο Τσιτσιπάς δεν έριξε στιγμή την απόδοσή του και με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έκλεισε με άνεση το πρώτο σετ και προηγήθηκε 1-0 (6-3).

Και στο δεύτερο σετ, το ξεκίνημα του Στέφανου ήταν πολύ καλό. Ο Μεντβέντεφ προηγήθηκε με 1-0 στα γκέιμ, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής δεν πτοήθηκε, έσπασε το σέρβις του αντιπάλου του και πήρε και πάλι προβάδισμα. Ο Ρώσος αντέδρασε, πήρε πίσω το μπρέικ, ισοφάρισε σε 3-3 στα γκέιμ και προσπέρασε με 4-3 λίγο αργότερα δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ο Τσιτσιπάς ισορρόπησε τα πράγματα, έσωσε δύο σετ πόιντ του Μεντβέντεφ και κατέκτησε εντυπωσιακά το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε στο τρίτο σετ με σκοπό να τελειώσει το ματς και να χαμογελάσει εκείνος στο τέλος της βραδιάς. Ο Ρώσος φυσικά δεν ήταν διατεθειμένος να παραιτηθεί, εκμεταλλεύτηκε το καλό του ντροπ σοτ, ισοφάρισε 2-2 στα γκέιμ. Τι κι αν ο Μεντβέντεφ προηγήθηκε με δύο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει το ματς, να πάρει πίσω το μπρέικ του αντιπάλου του και να προηγηθεί μάλιστα με 5-4 στα γκέιμ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Στέφανος δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε στην κατάκτηση του σετ και του ματς με 3-0, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά.

Άνετο 3-0 για Γαλλία, σε αναμμένα κάρβουνα για Μπενζεμά

Η Γαλλία επικράτησε 3-0 της Βουλγαρίας στο “Stade de France” χωρίς να πατήσει το πόδι στο γκάζι, στο τελευταίο της φιλικό πριν από την πρεμιέρα της στο Euro 2020 με την Γερμανία. Αγωνία για τον τραυματισμό του Μπενζεμά.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ θεωρείται από τους περισσότερους ως το μεγάλο φαβορί για να αναδειχτεί πρωταθλήτρια Ευρώπης έχοντας φορέσει το στέμμα της πρωταθλήτριας κόσμου στα γήπεδα της Ρωσίας το 2018, και όσο πλησιάζουμε προς την έναρξη του Euro 2020, πείθει ολοένα και περισσότερο.

Στο τελευταίο φιλικό της τεστ πριν από το εναρκτήριο παιχνίδι της στο Euro 2020 απέναντι στην Γερμανία, έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Βουλγαρία, με την Γαλλία να ολοκληρώνει το ματς έχοντας 27 τελικές έναντι μόλις μίας της αντιπάλου της και να φτάνει σε ένα άνετο 3-0.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική όμως κατάφερε να πετύχει μόλις ένα γκολ, με το ανάποδο ψαλίδι του Γκριεζμάν στο 29′, ενώ δέχτηκε και την ψυχρολουσία με τον τραυματισμό του Μπενζεμά, που τον καθιστά αμφίβολο για την πρεμιέρα του Euro.

Μετά από το φρενήρη ρυθμνό στο πρώτο 45λεπτο, οι μπλε κατέβασαν στροφές στο δεύτερο θέλοντας να κρατήσουν δυνάμεις και να αποφύγουν πιθανούς τραυματισμούς, όμως παρόλα αυτά η κλάση των παικτών της Γαλλίας είχε ως αποτέλεσμα να βρει άλλα δύο γκολ.

Πρωταγωνιστής ο Ολιβιέ Ζιρού, με τον φορ της Τσέλσι (ανανέωσε πριν λίγες ημέρες με τους Λονδρέζους) να παίρνει τη θέση του τραυματία Μπενζεμά και να στέλνει μήνυμα στον Ντεσάμπ πως μπορεί να υπολογίζει βάσιμα και σε εκείνον.

Στο 83′ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής ενώ στο 90′ δέχτηκε άψογη ασίστ του Μπεν Γεντέρ και δεν δυσκολεύτηκε σε ανυπεράσπιστη εστία να γράψει το τελικό 3-0, με το 46ο γκολ του σε 108 συμμετοχές με τη φανέλα των μπλε.

Η σύνθεση της Γαλλίας: Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ (46′ Ντιν), Καντέ (65′ Λεμάρ), Τολισό (84′ Σισοκό), Πογκμπά, Μπενζεμά (41′ Ζιρού), Γκριεζμάν (66′ Ντεμπελέ), Εμπαπέ (84′ Μπεν Γεντέρ)

Νέο παγκόσμιο ρεκόρ στο 10.000 μέτρα!

Γκιντέι

Μόλις δύο ημέρες κράτησε το παγκόσμιο ρεκόρ της Σιφάν Χασάν στα 10.000 μέτρα.

Η Λετεσενμπέτ Γκιντέι τερμάτισε την απόσταση σε 29:01.03 κατεβάζοντας κατά πέντε δευτερόλεπτα την επίδοση της Χασάν. Η αθλήτρια από την Ολλανδία είχε τρέξει την περασμένη Κυριακή στο Ένγκελο τερματίζοντας σε 29:06.82 εντυπωσιάζοντας τον κόσμο του στίβου.