Ελλάδα-Ιταλία 5-7: Ήττα και έκτη θέση για την Εθνική * Βασιλείου: Ατομικό ρεκόρ στα 60μ για την Βασιλείου * Australian Open: Ναδάλ-Κύργιος πρώτη φορά στη Μελβούρνη

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε με 7-5 από την Ιταλία και κατέλαβε την έκτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο των γυναικών ολοκληρώθηκε για την Εθνική ομάδα η οποία στο τελευταίο της παιχνίδι ηττήθηκε με 7-5 από την Ιταλία και κατέλαβε την έκτη θέση στην Βουδαπέστη. Πλέον, ο Γιώργος Μορφέσης και οι αθλήτριες του στρέφονται στο προολυμπιακό τουρνουά της Ρώμης και την πρόκριση στο Τόκιο.

Η Εθνική μας προηγήθηκε με πανέξυπνη λόμπα από την Κώτσι, όμως οι Ιταλίδες απάντησαν με επί μέρους 3-0. Με δύο τέρματα της Γκαριμπότι και ένα από την Έμολο διαμορφώθηκε το 3-1. Η Εθνική απάντησε με γκολ από τις Μαργαρίτα Πλευρίτου και Ελευθεριάδου για να κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με το σκορ στο 3-3.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Μπιανκόνι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα εκ νέου στην Ιταλία, ενώ η Τσιαπίνι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα της. Για να καταφέρει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα η Ελλάδα χρειάστηκε να περάσουν έξι λεπτά με την Ελευθερία Πλευρίτου να μειώνει σε 4-5. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού η Χρυσή Διαμαντοπούλου έκανε μία τεράστια απόκρουση σε κόντρα των Ιταλίδων στην τελευταία επίθεση.

Στο τρίτο οκτάλεπτο κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Είναι χαρακτηριστικό πως σημειώθηκε μόλις ένα τέρμα και αυτό από την Ταμπάνι η οποία έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Ιταλία. Η Αβένιο ανέβασε τη διαφορά στα τρία τέρματα για τις Ιταλίδες στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ενώ η Ξενάκη έβαλε τέλος στην επιθετική ανομβρία της Ελλάδας μετά από 13 λεπτά. Φυσικά, δεν γίνεται να μην αναφερθούμε στα διαφορετικά κριτήρια των διαιτητών στα σφυρίγματά τους και σε αυτό το ματς αφού οι Ιταλίδες έβγαλαν 3,5 οκτάλεπτα με μόλις δύο αποβολές!

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ με το τελικό 7-5 να σφραγίζει τις προσπέθεις των δύο ομάδων.

Ελλάδα – Ιταλία 5-7

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 0-1, 1-1

Ελλάδα: Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά, Β. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 1, Αβραμίδου, Μυριοκεφαλιτάκη, Μπενέκου, Κώτσια 1, Νίνου, Ε. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Σταματοπούλου

Ιταλία: Γκορλέρο, Ταμπάνι 1, Γκαριμπότι 2, Αβένιο 1, Κουεϊρόλο, Αγιέλο, Μαρλέτα, Μπιανκόνι 1, Έμολο 1, Παλμιέρι, Τσιαπίνι 1, Καρέγκα, Σπαράνο

Βασιλείου: Ατομικό ρεκόρ στα 60μ για την Βασιλείου στο Λινζ

Πολύ καλή εμφάνιση από την Ειρήνη Βασιλείου στο Λινζ.

Την πρώτη της εμφάνιση στα 400 μ. στους αγώνες της φετινής χρονιάς πραγματοποίησε το Σάββατο η Ειρήνη Βασιλείου στο μίτινγκ του Λινζ.

Η Βασιλείου μετά τις δύο κούρσες και τα ισάριθμα ρεκόρ στα 60 μ. έτρεξε και 400 μ., όπου ήταν νικήτρια με 53.64, χρόνος αρκετά κοντά στο 53.39, που είναι το ρεκόρ της στον κλειστό στίβο και καλός δείκτης για την πορεία της στη σεζόν.

Η αθλήτρια ξεκίνησε το απόγευμα της με 7.48 στα 60 μ., συνέχισε στον τελικό της απόστασης όπου πέτυχε 7.42 για να ξεπεράσει για μία ακόμη φορά φέτος το ρεκόρ της στην απόσταση και ύστερα από 25 λεπτά πήρε και πάλι θέση εκκίνησης στον βατήρα, αυτή τη φορά στα 400 μέτρα.

“Πέρασα πολύ αργά σε σχέση με αυτό που ήθελα, άλλα μετά τις δύο κούρσες στα 60μ και τα δύο ρεκόρ είμαι ικανοποιημένη. Τα 400 μ. ήταν 25 λεπτά μετά τον τελικό των 60 μ. και τα πόδια μου ήταν αρκετά βαριά. Σε κάθε περίπτωση η σημερινή διοργάνωση ήταν μια πολύ καλή προπόνηση. Συνεχίζω την ερχόμενη εβδομάδα στο μίτινγκ της Βιέννης”, είπε η αθλήτρια του Άρη Βισκαδουράκη, που στο μίτινγκ της Βιέννης (1/2) θα κυνηγήσει ακόμη και το 52.90, που θα τη στείλει στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού.

Στο μίτινγκ του Λινζ αγωνίστηκε και η Άρτεμις Αναστασίου που ήταν τέταρτη στα 400 μ. με 56.19. Η αθλήτρια του Μιχάλη Αναγνώστου βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 56.67 από το 2018.

Τον πρώτο του αγώνα στη σεζόν πραγματοποίησε και ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος, που έμεινε στα 5,08 μ. στο επί κοντώ σε μίτινγκ στην πόλη Ναντ της Γαλλίας. Ο αθλητής στη συνέχεια άφησε τα 5,18 μ. και δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 5,28 μέτρα. Ο άλτης του Βασίλη Μεγαλοοικονόμου θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει καλύτερες επιδόσεις, την ερχόμενη εβδομάδα στη διοργάνωση, που θα φιλοξενηθεί στην πόλη Μοντεβίλ.

Australian Open: Ναδάλ – Κύργιος πρώτη φορά στη Μελβούρνη

Ναδάλ και Κύργιος θα συναντηθούν για 8η φορά και για πρώτη στο ΑΟ.

Ένα πραγματικά ενδιαφέρον ζευγάρι προέκυψε στον 4ο γύρο του ΑΟ.

O Ράφα Ναδάλ θα συναντήσει τελικά τον Νικ Κύργιο τη Δευτέρα στη Μελβούρνη και θα παλέψουν για το εισιτήριο των “8”.

Οι δυο τους άσπονδοι… εχθροί. Ο Κύργιος έχει μιλήσει πολλές φορές ειρωνικά για τον Ισπανό και ειδικά όταν τον κέρδισε τελευταία φορά στο Μέξικο.

Ο Ναδάλ από την άλλη λέει συνεχώς πως δεν τον απασχολεί τι λέει και τι κάνει ο Νικ και θέλει να … απαντάει στο γήπεδο.

Πάντως στα μεταξύ τους παιχνίδια ο Ναδάλ έχει ελαφρύ προβάδισμα με 4-3. Ο Κύργιος τον έχει κερδίσει σε Wimbledon, Σινσινάτι και Ακαπούλκο ενώ ο Ναδάλ έχει την τελευταία νίκη το 2019 στο Wimbledon.

Θα είναι η 8η μάχη τους και η πρώτη στη Μελβούρνη. Σε Grand Slam έχουν παίξει μόνο στο Wimbledon και το σκορ είναι 1-1.

Απίστευτος αγώνας

Για να φτάσει στον 4ο γύρο ο Αυστραλός επικράτησε 6-2, 7-6 (5), 6-7 (6), 6-7 (7),7-6 (8).

Μάλιστα στο 3ο σετ και στο τάι μπρέικ ο Κύργιος έφτασε σε ματς πόιντ (6-5) αλλά το έσβησε ο Ρώσος για να μειώσει σε 2-1.

Ο Ρώσος θα κερδίσει και το επόμενο σετ πάλι στο τάι μπρέικ και η διαφορά τους θα λυθεί στο σούπερ τάι μπρέικ του 5ου!

Εκεί ο Κύργιος αρχίζει με 3-0 αλλά θα ισοφαριστεί σε 3-3 και ο Ρώσος θα φτάσει στο 4-3! Ο Κύργιος θα επιστρέψει (6-5) αλλά θα ισοφαριστεί σε 6-6.

Η μάχη θα συνεχιστεί με αμείωτο ενδιαφέρον. Νέα ισοπαλία (7-7) και προβάδισμα 7-8 για τον Κατσάνοφ.

Ο Κύργιος ισοφαρίζει σε 8-8 μέσα σε πανζουρλισμό από την εξέδρα και με ψυχραιμία θα κάνει το 9-8!

Τελικά θα κερδίσει με 7-6 (8) και θα πάρει τον αγώνα μετά από 4.26! Ήταν ο μεγαλύτερος αγώνας σε διάρκεια του κερδίζει ο Νικ.

Οι άσοι ήταν 33-21 για τον Κύργιο, οι winners 97-75 πάλι για τον Νικ και τα αβίαστα 52-44. Ο νικητής είχε 191 πόντους και ο ηττημένος 185.

Ο Νικ είναι για 3η φορά στους “16” και η μεγαλύτερη του επιτυχία στο ΑΟ είναι ο προημιτελικός του 2015.