Εθνική Ελλάδας: Οι σκέψεις και τα ερωτηματικά για Μολδαβία * Ναδάλ-Τζόκοβιτς: Και τώρα οι δυο τους * Nations League: Με Ογιαρθάμπαλ η Ισπανία, πρώτη νίκη για Γερμανία

Η Εθνική υποδέχεται απόψε (21:45) τη Μολδαβία στο ΟΑΚΑ, με στόχο ένα ακόμη τρίποντο που θα την φέρει πιο κοντά στην πρώτη θέση στον όμιλό της στο Nations League. Οι σκέψεις ενδεκάδας του Φαν Σιπ.

Νίκη και μόνο νίκη είναι το σύνθημα στις τάξεις της Εθνικής μας ομάδας ενόψει του αποψινού (21:45) αγώνα στο άδειο ΟΑΚΑ με τη Μολδαβία για την 3η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της League C του Nations League.

Ο Τζον Φαν Σιπ αναμένεται να παρατάξει ό,τι καλύτερο έχει στα χέρια του, προκειμένου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πάρει τους τρεις βαθμούς και να φτάσει τους επτά στο γκρουπ, ισοβαθμώντας αυτή τη στιγμή με την Σλοβενία.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έχει καταλήξει σε μεγάλο βαθμό στα πλάνα του για τον αγώνα, όμως πολλές φορές έχει δείξει ότι κρατάει κάποια πράγματα για τον εαυτό του. Η λογική όμως λέει ότι για ένα ακόμη ματς θα καταφύγει στο 4-2-3-1.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ Ο ΦΑΝ ΣΙΠ

Ο Μπάρκας θα είναι -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- στα γκολπόστ, με τον Γιαννούλη στο αριστερό άκρο της άμυνας και δεξιά παίζεται αν θα δούμε τον Λαμπρόπουλο ή τον Χατζηδιάκο. Αυτό θα εξαρτηθεί από τον παρτενέρ του Σβάρνα στο κέντρο της άμυνας.

Αν επιλέξει τον στόπερ της Άλκμααρ, θα πάει δεξιά ο Λαμπρόπουλος, ενώ αν βάλει βασικό τον Τζαβέλλα, τότε ο Χατζηδιάκος θα πάει στα δεξιά. Όπως και να ‘χει, θα έχει θέση στο αρχικό σχήμα με βάση τις εκτιμήσεις.

Σίγουρος για τον άξονα είναι ο Κουρμπέλης με έναν εκ των Ζέκα και Μπουχαλάκη, με τον Λημνιό στο ένα άκρο, στο άλλο οι Φορτούνης και Μάνταλος παλεύουν για τη θέση, ενώ ο Μπακασέτας θα κινείται πίσω από τον Παυλίδη, ο οποίος θα βρεθεί στην κορυφή της επίθεσης για τη γαλανόλευκη.

Η αλήθεια είναι πως ο Φαν Σιπ δεν έχει ανοίξει πολύ τα χαρτιά τους σε αυτές τις τελευταίες προπονήσεις, ενώ υπάρχει σενάριο και για άμυνα με τρεις και δυο στα άκρα να παίζουν όλη την πλευρά.

Φυσικά, υπήρξε και βιντεοθεραπεία από το φιλικό με την Αυστρία, με βαρύτητα στο τετράλεπτο που γύρισε το ματς από 0-1 σε 2-1, ενώ έγινε και ανάλυση της Μολδαβίας, ώστε οι διεθνείς μας να γνωρίζουν το τι να περιμένουν στο παιχνίδι.

Ναδάλ-Τζόκοβιτς: Και τώρα οι δυο τους

Νόβακ Τζόκοβιτς και Ραφαέλ Ναδάλ από παλαιότερη μονομαχία τους στο Roland Garros

Ραφαέλ Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς θα δώσουν την “μητέρα των μαχών” το απόγευμα της Κυριακής (11/10, 16:00) στο Παρίσι σε ένα ανεπανάληπτο ραντεβού με την ιστορία που δεν γίνεται να χάσει κανείς.

Αυτό θα είναι το ονειρικό φινάλε που θα φανταζόταν κάθε φίλος του τένις για το φετινό Roland Garros. Τι και αν περνούν τα χρόνια, τι και αν έχουν προκύψει αμέτρητες “νέες γενιές” τενιστών;

Ραφαέλ Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς (μαζί και με τον Ρότζερ Φέντερερ φυσικά) παραμένουν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του αθλήματος βαδίζοντας πια προς τα μέσα της τέταρτης δεκαετίας της ζωής τους και θα αναμετρηθούν στον ιστορικό τελικό της Κυριακής στο Ρολάν Γκαρός (16:00 GR, Eurosport-Ertsports) όπου διακυβεύονται πάρα πολλά!\

Δεν το συζητάμε ότι το συγκεκριμένο rivalry είναι πια το καλύτερο όλων των εποχών, έχει δώσει τις πιο κτηνώδεις μονομαχίες τένις που έχουμε δει ενώ φτάνουμε αισίως την 56η(!) έκδοση αυτής της ανεπανάληπτης μονομαχίας με τον Τζόκοβιτς να προηγείται το τελευταίο διάστημα με 29-26.

Τι ματς μας περιμένει πραγματικά…

Ο Ραφαέλ Ναδάλ των 19 κερδισμένων Grand Slam τίτλων έχει φτάσει πια στην “πηγή”: βρισκόταν διαρκώς κοντά στα ρεκόρ του Ρότζερ Φέντερερ αλλά ο Ελβετός διατηρούσε μέχρι πρότινος μια διαφορά ασφαλείας αλλά, από το 2018 και μετά, ο Ράφα έχει πλησιάσει πια επικίνδυνα και είναι ένα βήμα μακριά από το να ισοφαρίσει το ρεκόρ των 20 Grand Slam τίτλων του “Βασιλιά”.

Κάτι τέτοιο, θα θεμελιώσει τον μύθο του στο άθλημα με όρους GOAT, ενώ θα έχει ακόμα άπλετο χρόνο για να ξεπεράσει τον Φέντερερ μέσα στο 2021 και στις πολλές ευκαιρίες που αναμένεται να του παρουσιαστούν εκεί!

Παράλληλα, θα φτάσει στο ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ 13/13 σε τελικούς Ρολάν Γκαρός καταρρίπτοντας τα δικά του υπεράνθρωπα ρεκόρ που φαντάζουν, ακατόρθωτο, να ξεπεραστούν στο μέλλον…

Και, έχοντας απέναντι του τον αήττητο στο κορτ φέτος, Νόβακ Τζόκοβιτς, έχει μια τρομερή ευκαιρία να γίνει ο πρώτος άνθρωπος που σταματάει το “τρελό” αήττητο σερί του Νόλε, μέσα στο “απόρθητο κάστρο” του που είναι το Phillippe Chatrier.

Το κίνητρο αλλά και η πίεση που απορρέει από αυτό είναι απλά τεράστια για τον Ράφα. Από την άλλη, έχουμε τον τενίστα που έχει ξεχάσει, και πάλι, τι σημαίνει ήττα. Δεν έχει καταφέρει να τον κερδίσει κανείς φέτος είτε στη σκληρή είτε στη χωμάτινη επιφάνεια.

Ο Νόλε είναι ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, ουσιαστικά έχασε το US Open με την χαζομάρα να χτυπήσει κατά λάθος με το μπαλάκι την επόπτρια γραμμής αλλά, όπως αναμενόταν, επέστρεψε δριμύτερος και αήττητος κατακτώντας την Ρώμη και φτάνοντας στην υπέρτατη πρόκληση να κερδίσει τον Ραφαέλ Ναδάλ στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, μέσα στο “σπίτι” του!

Ο Τζόκοβιτς καλείται να κάνει κάτι που δεν έχει ξαναπετύχει: και αυτό είναι σπάνιο για τον ίδιο μιας και έχει πετύχει σχεδόν τα πάντα!

Να κερδίσει τελικά τον Ναδάλ σε τελικό στο Ρολάν Γκαρός! Έχει δύο αποτυχημένες απόπειρες, το 2012 και το 2014 όταν και πήρε ένα σετ από τον Ισπανό.

Τον κέρδισε βέβαια στον προημιτελικό του 2015 χωρίς να χάσει σετ (το τελευταίο τους χρονικά ματς στο RG) αλλά τότε ο Ναδάλ ήταν αντικειμενικά σε πολύ κακή κατάσταση.

Κάτι που δεν ισχύει φυσικά φέτος μιας και ο Ράφα δεν έχει χάσει ούτε σετ στην πορεία του προς τον τελικό. Το καλύτερο ποιοτικά ματς που έχουν δώσει ποτέ στο Γαλλικό Όπεν είναι φυσικά ο ημιτελικός του 2013, ένα ανεπανάληπτο πεντάσετο έπος και με τους δύο σε τρομακτική κατάσταση με τον Ναδάλ να κερδίζει με 9-7 στο τελευταίο σετ.

Ο Τζόκοβιτς, λοιπόν, έχει επίσης τεράστιο κίνητρο για τη νίκη. Σε περίπτωση που κερδίσει το RG, φτάνει τα 18 GS, μόλις ένα πίσω από τον Ναδάλ και δύο από τον Τζόκοβιτς, κάτι που σημαίνει ότι, μέσα στο 2021, ίσως ξεπεράσει και τους δύο δεδομένης της τρομακτικής του πληρότητας σε όλες τις επιφάνειες!

Ωστόσο, το να γίνει ο πρώτος τενίστας που σταματάει τον Ναδάλ σε έναν τελικό στο RG αποτελεί ένα μοναδικό διακύβευμα για τον Τζόκοβιτς που θα επεκτείνει και άλλο τον ήδη τεράστιο μύθο του, έχοντας κερδίσει τρεις φορές τον Φέντερερ μέσα στο δικό του “σπίτι” σε τελικό (Wimbledon).

Τεράστιο κίνητρο και τεράστια πίεση και για τον Τζόκοβιτς, λοιπόν., Εμείς τι περιμένουμε;

Τίποτε άλλο από έναν επικό, χορταστικό, αμφίρροπο αγώνα αντάξιο της κλάσης και της ιστορίας αυτών των δύο “Τιτάνων” του τένις και πρέπει να χαρούμε κάθε δευτερόλεπτο καθώς δεν θα τους βλέπουμε, δυστυχώς, για πάντα…

Nations League: Με Ογιαρθάμπαλ η Ισπανία, πρώτη νίκη για Γερμανία

Η Ισπανία διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου της καθώς επικράτησε 1-0 της Ελβετίας με γκολ του Ογιαρθάμπαλ. Η Γερμανία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Nations League περνώντας από την έδρα της Ουκρανίας με 1-2.

Η Ισπανία επικράτησε 1-0 της Ελβετίας στην Μαδρίτη και με αυτόν τον τρόπο έφτασε τους επτά βαθμούς στο τέταρτο γκρουπ του League A του Nations League.

Σε έξι παιχνίδια οι ρόχα δεν έχουν δεχθεί γκολ ως γηπεδούχοι, δεν έχουν ηττηθεί για 15 σερί αναμετρήσεις, ενώ δεν έχουν χάσει ποτέ στην πρωτεύουσα από το 1987. Επιπλέον, οι οκτώ από τους έντεκα που ξεκίνησαν αγωνίζονται στην La Liga.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ξεκίνησε δυνατά, όμως στο 14ο λεπτό οι Ισπανοί ήταν εκείνοι που απέκτησαν το προβάδισμα. Η Ελβετία έκανε ένα τραγικό λάθος στην άμυνα, οι γηπεδούχοι έκλεψαν και ο Ογιαρθάμπαλ, έπειτα από την πάσα του συμπαίκτη του στην Ρεάλ Σοθιεδάδ Μερίνο, με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0.

Η Ισπανία είχε την ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό. Ο Νάβας έβγαλε μία σέντρα, ο Φεράν Τόρες πήρε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Ζόμερ απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες ήταν λιγότερες. Οι Ισπανοί είχαν την κατοχή και ήλεγχαν το παιχνίδι παρά την υψηλή πίεση των Ελβετών, οι οποίοι έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 68ο λεπτό ο Τόρες εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ράμος πήρε την κεφαλιά, η οποία ήταν άστοχη. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ντε Χέα, Νάβας, Ράμος, Πάου Τόρες, Γκαγιά, Μερίνο, Μπούσκετς, Ογιαρθαμπάλ, Όλμο, Φεράν Τόρες, Φάτι

Ελβετία (Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Σερ, Ροντρίγκες, Μπενίτο, Σο, Τσάκα, Φρόιλερ, Σεφέροβιτς, Μεχμέντι

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Γερμανία, η οποία επικράτησε 1-2 της Ουκρανίας στο Κίεβο. Η ομάδα του Γιόαχιμ Λεβ έφτασε τους πέντε βαθμούς και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση.

Οι Γερμανοί εμφάνισαν αρκετά προβλήματα στον δημιουργικό τομέα, αν και είχαν την κατοχή της μπάλας στην αρχή του ματς. Ωστόσο κατάφεραν να προηγηθούν στο 20ο λεπτό. Ο Ρούντιγκερ γύρισε ωραία στην περιοχή και έβγαλε την πάσα στον Γκίντερ, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1.

Ο τερματοφύλακας της Ουκρανίας υπερασπίσθηκε την εστία του σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτα εκτινάχθηκε απομακρύνοντας ένα μακρινό σουτ του Κίμιχ (31′), ενώ έκανε μία τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Γκνάμπρι στο 35ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους από νωρίς στο δεύτερο μέρος. Ο Μπούστσαν, αυτή την φορά έγινε μοιραίος για την ομάδα του, έχασε τον έλεγχο σε μία σέντρα του Κλόστερμαν και ο Γκορέτσκα με το κεφάλι έγραψε το 0-2 στο 49′.

Η Γερμανία έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, αν και έδωσε κάποιο χώρο στους Ουκρανούς. Στο 75ο λεπτό ο Ζούλε έκανε το λάθος και ανέτρεψε τον Γιάρεμτσουκ μέσα στην περιοχή και έτσι στο 77′ ο Μαλινόβσκι εκτέλεσε εκπληκτικά το πέναλτι μειώνοντας σε 1-2.

Ουκρανία (Σεβτσένκο): Μπούστσαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Σόμπολ, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ (84′ Μακαρένκο), Κοβαλένκο (77′ Σαπαρένκο), Γιαρμολένκο (69′ Μάρλος), Γιάρεμτσουκ, Τσιγκάνκοφ (69′ Ζούμπκοφ)

Γερμανία (Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Ζίλε, Ρούντιγκερ, Κλόστερμαν (90′ Τσαν), Κίμιχ, Κρόος, Χάλστενμπεργκ, Γκορέτσκα, Ντράξλερ (80′ Βέρνερ), Γκνάμπρι (90+3′ Χάβερτς)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 3ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ισπανία – Ελβετία 1-0 (14′ Ογιαρθάμπαλ)

Ουκρανία Γερμανία 1-2 (76′ Μαλινόβσκι / 20΄Γκίντερ, 49′ Γκορέτσκα)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ισπανία 7

2. Γερμανία 5

3. Ουκρανία 3

4. Ελβετία 1

Χωρίς γκολ κύλησε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ανδόρα και την Μάλτα. Το σκορ έληξε 0-0 και κάπως έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στους δύο βαθμούς. Τα Νησιά Φερόε με την Λετονία ήρθαν ισοπαλία 1-1 νωρίτερα και οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοπορία στον υποόμιλό τους.

Ανδόρα (Κόλντο): Γκόμες, Θερβός, Βαλές, Γκαρσία, Ρούμπιο, Α. Μαρτίνες (90+4′ Μπερνάτ), Βιεϊρά, Πουγιόλ, Κ. Μαρτίνες (85′ Γκαρσία), Φερνάντες (70′ Αλάες), Σάντσες (85′ Νίκολας)

Μάλτα (Μανγκιά): Μπονέλο, Αγκιούς, Μποργκ, Μουσκάτ, Καμενζούλι, Πισάνι (79′ Κρίστενσεν), Τέουμα, Τ. Εμπόνγκ, Γκαμπίν, Ντεγκαμπριέλε (61′ Μοντεμπέγιο), Π. Εμπόνγκ (Γκρέχ)