«Διπλό» Ευρώπης για τον Άρη μέσα στην Τούμπα! * Επιτέλους έπαιξε ως ΑΕΚ και «κατάπιε» τον ΠΑΣ Γιάννινα * Μεγάλο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό που πλέον… βλέπει και τον ΠΑΟΚ! – Τα σενάρια για Ευρώπη

Άρης

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Άρης, που επιβλήθηκε ξανά με 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με γκολ του Καμαρά και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας των πλέι οφ της Super League 1.

O ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 5ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Μουργκ γύρισε την μπάλα από τα όρια της περιοχής, όμως κανείς δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την όμορφη πάσα του Αυστριακού μέσου. Στην συνέχεια της φάσης το σουτ του Τσιγγάρα κόντραρε σε αμυντικό, παρότι ήταν από πολύ καλή θέση.

Από εκεί και πέρα όμως ο Άρης ήταν η ομάδα που πήρε την μπάλα στην κατοχή της, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, ενώ προσπάθησε να πιέσει ψηλά. Το πλάνο του Μπούργος λειτούργησε, οι «κίτρινοι» ανάγκασαν τον «Δικέφαλο του Βορρά» σε λάθη, ενώ στο 9ο λεπτό είχε την πρώτη τελική ο Άρης με ένα σουτ του Σούντγκρεν που πέρασε άουτ.

Ο Άρης προσπάθησε να πετύχει το γκολ από νωρίς κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, ενώ στο 21ο λεπτό ο Ιτούρμπε προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση να σκοράρει, όμως ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι στο 28ο λεπτό απείλησαν ξανά με τον Μαντσίνι, ο οποίος μπήκε από τα δεξιά αλλά το γύρισμά του κόντραρε, ενώ στο 31′ σούταρε αλλά ήταν ακίνδυνο το σουτ που επιχείρησε.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ είχε μια τελική προσπάθεια με τον Κούρτιτς που επιχείρησε το σουτ από μακριά, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα. Η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν για τον Άρη στο 39ο λεπτό, όταν ο Καμαρά βγήκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη αλλά… κατάφερε να κάνει κοντρόλ τόσο κακό που η μπάλα κατέληξε κατευθείαν στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε το ίδιο δυνατά με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο και στα πρώτα πέντε λεπτά είχε δύο τελικές με προϋποθέσεις. Στο 48′ ο Καμαρά δοκίμασε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε όμως την μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Σούντγκρεν σούταρε με το αριστερό από πολύ μακριά, με την μπάλα να «ξύνει» το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Στο 51ο λεπτό ωστόσο ο ΠΑΟΚ είχε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σάστρε, μπήκε από τα δεξιά της περιοχής, σούταρε και ανάγκασε σε σπουδαία επέμβαση τον Κουέστα, με τον Μουργκ εν συνεχεία να παίρνει το «ριμπάουντ» αλλά να σουτάρει απελπιστικά άουτ, ενώ η εστία ήταν ανυπεράσπιστη.

Στο 63ο λεπτό του ματς, όμως ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, ο Μαντσίνι βρήκε με ωραία κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας τον Καμαρά, εκείνος την τσίμπησε πριν τον Ίνγκασον, βγήκε απέναντι από τον Πασχαλάκη και πλάσαρε στην κλειστή γωνία του Έλληνα γκολκίπερ για το 1-0 μέσα στην Τούμπα!

Ο Άρης στο 68ο λεπτό βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, Οι Μπερτόλιο και Ιτούρμπε συνεργάστηκαν άψογα, ο Παραγουανός μπήκε στην περιοχή ανατράπηκε όμως ο Μπριχ δεν έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Γερμανός περίμενε και το VAR και στη συνέχεια έδειξε «παίζεται», με τους ανθρώπους των «κίτρινων» να διαμαρτύρονται έντονα.

Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ του Άρη προσπάθησε να πιέσει είχε δυο καλές στιγμές στο 72′ και στο 76′ με τους Σβαμπ και Μιχάι, ενώ στο 81ο λεπτό είχε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Άκπομ να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον Κουέστα να μπλοκάρει δύσκολα στη δεξιά του γωνία. Ο ΠΑΟΚ παρότι πίεσε, δεν είχε κάποια ουσιαστικά φάση, ενώ στις καθυστερήσεις ο Άρης βγήκε αντεπίθεση με τον Καμαρά να περνάει όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ να φτάνει απέναντι από τον Πασχαλάκη να πλασάρει, αλλά να διώχνει ο Σάστρε πάνω στη γραμμή.

ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχάι (79’ Τσόλακ), Σίντκλεϊ, Τσιγγάρας (66’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Τέιλορ (66’ Μιτρίτσα), Μουργκ (66’ Σοάρες), Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (68’ Σάκιτς), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σούντγκρεν, Ντουκουρέ, Ματίγια, Μπερτόγλιο (79’ Πάλμα), Ιτούρμπε (85’ Δεληζήσης), Μαντσίνι (79’ Γκαρσία), Καμαρά.

Επιτέλους έπαιξε ως ΑΕΚ και «κατάπιε» τον ΠΑΣ ΓιάννιναΒΙΝΤΕΟ - Επιτέλους έπαιξε ως ΑΕΚ και «κατάπιε» τον ΠΑΣ Γιάννινα

Τριάρα στο “must win” και τώρα όλα για όλα με τον Άρη: η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ (3-0), έπιασε τον Άρη στους 56 βαθμούς και πάει την επόμενη αγωνιστική στο Βικελίδης για… τελικό Ευρώπης.

Στο 10′ ο ΠΑΣ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο ματς. Ωραίος συνδυασμός Σάλιακα-Κύρκου με τον τελευταίο από πλεονεκτική θέση να σουτάρει άουτ. Το 0-0 παρέμενε και η ΑΕΚ απάντησε στο 12′ μετά από κόρνερ του Μάνταλου, ο Σιμάνσκι αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να πλασάρει με την μπάλα να περνά άουτ.

Μετά το 15′ ο Γκαρσία ήρθε φορ και ο Άμραμπατ δεξιά και πέντε λεπτά αργότερα υπήρξε η μεγάλη φάση για την ΑΕΚ.

Γύρισμα του Τσούμπερ, ο Άμραμπατ προσπάθησε να πλασάρει, αλλά ο Λοντίγκιν έδιωξε. Όσο περνούσε η ΑΕΚ ανέβαζε στροφές και πίεζε κάνοντας νέα ευκαιρία στο 26′ με σουτ του Κριχόβιακ μέσα από την περιοχή που με δυσκολία έδιωξε ο Λοντίγκιν.

Ο ΠΑΣ έπαιζε με αντεπιθέσεις και στο 28’απείλησε με κεφαλιά του Περέα μόλις άουτ. Τα πάντα ξεκίνησαν από σέντρα του Σάλιακα από δεξιά, με τον φορ του ΠΑΣ να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου στο 37′ με τον Λοντίγκιν να λέει ξανά όχι… Σέντρα στην «καρδιά» της άμυνας του ΠΑΣ από τον Μάνταλο και σπουδαία απόκρουση του Λοντίγκιν σε κεφαλιά του Μήτογλου. Το γκολ «ψηνόταν» και ήρθε στο 39′. Τρομερή μεταβίβαση του Κριχόβιακ, ωραίο διαγώνιο σουτ του Χατζισαφί και 1-0 για την ΑΕΚ.

Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στις καθυστερήσεις ήρθε το 2-0 στις καθυστερήσεις. Ύστερα από σέντρα του Άμραμπατ η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα στο χέρι του Κάργα. Ο Διαμαντόπουλος δεν είδε τη φάση και χρειάστηκε το VAR με τον Άμραμπατ έπειτα από διαβούλευση με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0!

Η ΑΕΚ μπήκε εξίσου δυνατά στο β’ μέρος και αφού απείλησε στο 54′ με φάουλ του Λιβάι, ήρθε το 3-0 στο 59′ με τον Κριχόβιακ.

Υπέροχο build up της «Ένωσης» από την άμυνα στην επίθεση, ο Μάνταλος άφησε την μπαλιά Σιμάνσκι στον Κριχόβιακ, ο οποίος πάτησε περιοχή και πλάσαρε ψύχραιμα για το 3-0.

Το ματς εκεί τελείωσε με την ΑΕΚ να προσπαθεί πιο χαλαρά και πιο ήρεμα να βρει ένα 4ο γκολ, όπως στο 75′. Ήταν η φάση, όπου έφυγε στην αντεπίθεση ο Τσούμπερ από αριστερά. Ο Ελβετός πάτησε περιοχή, έδωσε στο πρώτο δοκάρι στον Τάνκοβιτς, δεν πρόλαβε ο Σουηδός, με την μπάλα να περνά στο δεύτερο δοκάρι και εκεί εξ επαφής σχεδόν ο Κριχόβιακ να πλασάρει άουτ.

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (67′ Μοχαμαντί), Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (78′ Σάκχοφ), Μάνταλος, Γκαρσία (73΄ Μισελέν), Τσούμπερ (78′ Ανσαριφάρντ), Άμραμπατ (67′ Τάνκοβιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Η. Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (64′ Μίνα), Καραχάλιος, Στάνκο (72′ Σιόντης), Λιάσος (46′ Παντελάκης), Σνάιντερ, Κύρκος (46′ Οικονομόπουλος), Περέα (64′ Μπρένερ).

Μεγάλο «διπλό» για τον Παναθηναϊκό που πλέον… βλέπει και τον ΠΑΟΚ!Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο « Γ. Καραϊσκάκης» με 2-1 απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη βρίσκονται στο -2 και από την 2η θέση, όπου είναι ο ΠΑΟΚ, ενώ γενικά έκαναν μεγάλο βήμα για την εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου.  Παράλληλα για το «τριφύλλι» ήταν η πρώτη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακός μετά το 2014 όταν τότε επικράτησε με 3-0.

Ο Ολυμπιακός θέλησε να πάει σε γρήγορο παιχνίδι και πίεση ψηλά από το πρώτο λεπτό. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλή με την πρώτη απειλή να έρχεται στο 7′. Ο Ρόνι Λόπες εκτέλεσε κόρνερ με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 9′ ο Αγκιμπού Καμαρά, μετά από λάθος διώξιμο του Μπρινιόλι, πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Κι ενώ συνέβαιναν όλα αυτά ο Παναθηναϊκός πέτυχε γκολ. Στο 10′ ο Παλάσιος πήρε την μπάλα από δεξιά, πέρασε τον Αβραάμ και με σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνιά του Βατσλίκ. Γκολ που ανέβασε το ηθικό των «πράσινων», καθώς στο 15′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ξανά από δεξιά ο Παλάσιος έκανε διαγώνιο σουτ και ο Βατλίκ απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Μετά από αυτό το δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πήρε ξανά μέτρα στο παιχνίδι. Στο 32′ ο Γκάρι Ροντρίγκες σούταρε και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 36′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, ο Σωκράτης έπιασε κεφαλιά και ο Μπρινιόλι μπλόκαρε με δυσκολία.

Η πίεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε με τους Μαντί Καμαρά, Εμβιλά να κυκλοφορούν ωραία την μπάλα στο κέντρο. Στο 44’ο Ρόνι Λόπες βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, μέσα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Στο 45’+1  ο Γκάρι Ροντρίγκες, «άδειασε» εντυπωσιακά τον Κώτσιρα και μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σκαστό σουτ με τον Μπρινιόλι να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τόσο ο Μαρτίνς, όσο και ο Γιοβάνοβιτς έκαναν τις κινήσεις τους. Ο Πορτογάλος τεχνικός έριξε στο ματς τους Σισέ, Τικίνιο κι έβγαλε τους Αβραάμ, Αγκιμπού Καμαρά. Λογικές και οι δύο, αφού ο Αβραάμ είχε πολλά θέματα από αριστερά που έπαιζε με την ταχύτητα της δεξιάς πτέρυγας των φιλοξενούμενων. Παράλληλα ο Αγκιμπού δεν μπήκε στο κλίμα του ντέρμπι.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, από την δική του πλευρά έβγαλε τον Αλεξανδρόπουλο. Γιατί λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε μια διεκδίκηση με τον Λαλά, εκνευρίστηκε και τον έριξε κάτω.

Πριν προλάβει να ανέβει ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έβαλε και δεύτερο γκολ. Στο 54′ ο Αϊτόρ  εκτέλεσε κόρνερ και ο Σένκεφελντ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Σωκράτη και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το ματς είχε μια διακοπή από το 66′ και για περίπου 6 λεπτά. Καθώς άναψαν καπνογόνα οι οργανωμένοι στη Θύρα 7 και δεν υπήρχε καλή ορατότητα. Εκείνη τη στιγμή υπήρξαν και αποδοκιμασίες προς τους «ερυθρόλευκους» για την εικόνα που είχαν.

Με την επανέναρξη του αγώνα και στο 71′ μετά από κόρνερ του Ρόνι Λόπες, κεφαλιά – πάσα του Ελ Αραμπί, ο Τικίνιο σκόραρε με το στήθος. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πάλεψε για να μπορέσει να βάλει ένα δεύτερο γκολ, αλλά δεν του βγήκε. Ο Παναθηναϊκός με την πεντάδα στην άμυνα απορρόφησε την πίεση.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος (46′ Σισέ), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Κανέ), Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά (46′ Τικίνιο), Ρόνι Λόπες (79′ Μασούρας), Γκάρι Ροντρίγκες (64′ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Σάντσες, Κουρμπέλης (78′ Χουάνκαρ), Αλεξανδρόπουλος (46′ Πέρεθ), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (63΄Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος  (63΄Βιτάλ), Ιωαννίδης (23′ Καρλίτος).

Super League: Τα σενάρια για την ΕυρώπηSuper League : Τα σενάρια για την Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός έκανε άλμα Ευρώπης με το διπλό επί του Ολυμπιακού στο “Γ. Καραϊσκάκης” ενώ στο ΑΕΚ-Άρης που θα διεξαχθεί το Σάββατο (14/5) θα γίνει η μεγάλη μάχη για ένα ακόμη ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε θέση ισχύος ο Παναθηναϊκός

• Η νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στο “Γ. Καραϊσκάκης” τον φέρνει σε θέση ισχύος έναντι Άρη και ΑΕΚ στη μάχη για την Ευρώπη. Το “τριφύλλι” θέλει πλέον δύο βαθμούς στα δύο ματς που απομένουν κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο και τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα ώστε να φτάσει στους 60 πόντους και να έχει το πάνω χέρι καθώς έχει την ισοβαθμία τόσο κόντρα στον Άρη όσο και επί της Ένωσης.

Το Άρης – ΑΕΚ στο Βικελίδης κρίνει ένα εισιτήριο

• Αν ο Άρης νικήσει την ΑΕΚ το Σάββατο στη Θεσσαλονίκη και ο Παναθηναϊκός δεν χάσει από τον ΠΑΣ στην Λεωφόρο τότε η ομάδα της Θεσσαλονίκης “κλειδώνει” την τετράδα της Ευρώπης: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός και Άρης θα παίξουν Ευρώπη και θα μένει να ξεκαθαρίσει είναι η θέση που θα τερματίσουν οι “πράσινοι” και οι “κιτρινόμαυροι”.
  • Αν η ΑΕΚ πάρει το τρίποντο επί του Άρη θα είναι αυτή που θα κλειδώσει τη θέση της στην τετράδα και θα βγει τη νέα σεζόν στην Ευρώπη.
  • Για να βγουν τόσο ο Άρης όσο και η ΑΕΚ στην Ευρώπη θα πρέπει ο Παναθηναϊκός να χάσει και στα δύο παιχνίδια που απομένουν με ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ, να μείνει στους 58 βαθμούς και να δώσει έτσι την ευκαιρία στους δύο κιτρινόμαυρους να τον προσπεράσουν. Και φυσικά παράλληλα το τριφύλλι να μην κατακτήσει το Κύπελλο.
  • Αν Άρης και ΑΕΚ δεν κερδίσουν σε κανένα από τα δύο παιχνίδια, έρθουν ισόπαλοι και οι δύο, που μένουν μέχρι το φινάλε των playoffs τότε ο Παναθηναϊκος τερματίζει σίγουρα τρίτος και ο Άρης είναι αυτός που κατακτά την τέταρτη θέση.

Έχει εξασφαλίσει Ευρωπαϊκό εισιτήριο ο ΠΑΟΚ

• Ο ΠΑΟΚ έχει εξασφαλίσει την έξοδο του στην Ευρώπη τη νέα σεζόν παρά την αγωνιστική του πτώση και το γεγονός πως η διαφορά από Παναθηναϊκό, Άρη και ΑΕΚ έχει μειωθεί και μπορεί να χάσει μαθηματικά ακόμα και τη δεύτερη θέση στα δύο ματς των playoffs.
  • Είτε μέσω των playoffs, είτε μέσω του Κυπέλλου αφού είναι ένας εκ των δύο φιναλίστ, με έτερο τον Παναθηναϊκό, δεν μπορεί να πέσει βαθμολογικά κάτω από την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό γιατί Άρης – ΑΕΚ θα παίξουν το Σάββατο (14/5) στο “Κλεάνθης Βικελίδης” και δεν μπορούν και οι δύο ομάδες να φτάσουν στους 62 βαθμούς.
  • Το ματς του (14/5) ουσιαστικά είναι “ο θάνατος σου η ζωή μου” για τις δύο ομάδες αφού όποιος χάσει, χάνεται. Ενώ με ένα ισόπαλο αποτέλεσμα θα πρέπει να δούμε τι θα γίνει την τελευταία αγωνιστική των playoffs.

Οριστικά εκτός μάχης ο ΠΑΣ Γιάννινα

• Μετά τα αποτελέσματα της όγδοης αγωνιστικής οριστικά ο ΠΑΣ Γιάννινα θα είναι 6ος και δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα παραπάνω, όποια αποτελέσματα και αν έχει στις δύο αγωνιστικές που απομένουν.