Γιάννινα-Απόλλων Σμύρνης, 3-1 * Στο 96′ ο ΠΑΟΚ, 1-1 με ΑΕΛ * Με το δεξί ο Παναιτωλικός, 2-1 τον ΟΦΗ * Παναθηναϊκός 0-0 με Αστέρα

Πέρασε από τα Γιάννινα ο Απόλλων Σμύρνης, 3-1 τον ΠΑΣ με ανατροπή

Ανέβηκε κι άλλο η «ελαφρά ταξιαρχία»

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άνοιξε το σκορ στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Απόλλων Σμύρνηςανέτρεψε την κατάσταση και πήρε μεγάλη νίκη.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, αφού το γύρισμα του Κρίζμαν στο 7′ οδήγησε στο αυτογκόλ του Λισγάρα, με το οποίο έγινε το 1-0. Σκορ που δεν έμεινε ούτε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όμως, αφού στο 43′ ο Φατιόν με εκτέλεση πέναλτι, μετά την ανατροπή του Ιωαννίδη από τον Παντελάκη, έκανε το 1-1.

Το δεύτερο μέρος διεξήχθη σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω των καιρικών συνθηκών, αλλά αυτό τελικά δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 72′ έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 1-2 χάρη στο γκολ του Ιωαννίδη προ κενής εστίας μετά το λάθος του τερματοφύλακα Χουτεσιώτη.

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά ο Απόλλων έβρισκε χώρους και στο 83′ μετά την πάσα του Μπαξεβανίδη στον Τσιλούλη βρήκε και τρίτο γκολ (1-3), κλειδώνοντας τη νίκη και βελτιώνοντας κι άλλο τη θέση του στην κατάταξη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος (79′ Λιάσος), Πέερσμαν, Παντελάκης, Εραμούσπε, Κάργας, Ντομίνγκεθ, Παμλίδης, Ελευθεριάδης, Λέο (46′ Καρτάλης), Κρίζμαν.

Απόλλων Σμύρνης: Βέρχουλστ, Σλίβκα, Χουχούμης (46′ Μπρούτσιτς), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Κολ, Φερνάντεζ (77′ Βιτλής), Ιωαννίδης (77′ Ντάουντα), Μπεντινέλι (70′ Τσιλούλης), Φατιόν.

Πήρε βαθμό στο 96′ ο ΠΑΟΚ, 1-1 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ

Πήρε βαθμό στο 96' ο ΠΑΟΚ, 1-1 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ

Ισοφάρισε με πέναλτι ο Βιεϊρίνια

Ο ΠΑΟΚείχε ευκαιρίες για να νικήσει, τελικά ήταν… έτοιμος να χάσει στη Λάρισα, αλλά στην τελευταία φάση πήρε έστω την ισοπαλία.

Οι Θεσσαλονικείς πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του ματς, απέναντι στους Θεσσαλούς που έψαχναν τα πατήματά τους, αλλά οι μεγάλες φάσεις ήρθαν μετά από το ημίωρο κι έπειτα.

Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 30′ με τον Μπέρτο να διώχνει λίγο πριν τη γραμμή, μετά τη λάθος έξοδο του Ναγκί, σε σουτ του Τζόλη, ο οπίος στο 37′ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛαλλά έκανε κακή προβολή και αστόχησε.

Λίγα λεπτά μετά, στο 43′, ο Ναγκί απέκρουσε με τα πόδια την κεφαλιά του Ίνγκασον και στη συνέχεια της φάσης ο Μουργκ με δυνατό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, απειλώντας στο 52′ με το σουτ του Βιεϊρίνια που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στη συνέχεια ο Τζόλης είχε νέα φάση για να σκοράρει αλλά δεν το έκανε. Και αφού δεν αξιοποιήθηκε καμία από αυτές τις ευκαιρίες, ήρθε τελικά η τιμωρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο 70′ ο Πινακάς απέφυγε τους Βαρέλα – Ίνγκασον και πλάσαρε άψογα τον Πασχαλάκη για το 1-0, σοκάροντας τους ασπρόμαυρους. Αυτούς που θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν στο 77′ με τον Γιαννούλη, αλλά η κεφαλιά του ήταν κακή και ενώ βρισκόταν σε πολύ καλή θέση.

Ακόμη καλύτερη ήταν η ευκαιρία του 86′, όταν ο Γιαννούλης σέντραρε και ο αμαρκάριστος Τζόλης αστόχησε, με τον ΠΑΟΚ τελικά να ισοφαρίζει στο 96′ με πέναλτι του Βιεϊρίνια, μετά την ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Ναγκί, παίρνοντας έστω τον βαθμό, ο οποίος πάντως τον αφήνει στην 3η θέση και στο -1 από τον Άρη, έχοντας και ματς περισσότερο.

ΑΕΛ: Ναγκί, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Σπαρβ, Φιλίπ, Μιλοσάβλιεβιτς (71′ Γκοτζαμανίδης), Ζίζιτς, Πινακάς (83′ Γλυνός), Μπέρτος, Νικολιάς (83′ Νούνιτς), Τρούγιτς (53′ Πλατέλλας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο (82′ Σβαμπ), Καντουρί, Μουργκ (87′ Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σφιντέρσκι.

Με ανατροπή και το δεξί ο Παναιτωλικός, 2-1 τον ΟΦΗ στο Αγρίνιο

Βαθμολογική ανάσα για την ομάδα του Δέλλα

Ο ΟΦΗπροηγήθηκε στο Αγρίνιο, αλλά ο Παναιτωλικόςέκανε την ανατροπή και μπήκε με ιδανικό τρόπο στο 2021.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και είχαν τρεις καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Οι Νέιρα (6′), Κοροβέσης (10′) και Σαρδινέρο (28′) δεν βρήκαν δίχτυα και το πρώτο 45λεπτο βγήκε χωρίς γκολ. Αυτά, τελικά, θα έρχονταν στο δεύτερο, με τον ΟΦΗ να κάνει την αρχή.

Στο 55′ ο Στάικος με σουτ εντός περιοχής, μετά την πάσα του Στάρτζεον, έκανε το 0-1, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 64′, αφού πήραν πέναλτι, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε την εκτέλεση του Μάζουρεκ.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι Κρητικοί θα έφευγαν από το Αγρίνιο με αποτέλεσμα, όλα άλλαξαν μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 83′ η σέντρα-σουτ του Μανθάτη έφερε το 1-1 και στο 85′ ο Λιάβας με προβολή, μετά την κεφαλιά-πάσα του Ματσόλα, έκανε το 2-1 για τον Παναιτωλικό, ο οποίος στάθηκε τυχερός στο 90′ με το χαμένο τετ α τετ του Σαρδινέρο και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο.

Παναιτωλικός: Κνετ, Μεντίνα (78′ Τζανακάκης), Λιάβας, Κωνσταντόοπυλος, Περέιρα, Ταχάρ, Τσιγγάρας, Μάζουρεκ (71′ Ματσόλα), Αριγίμπι (88′ Αρσούμπα), Ντίας, Βέργος (71′ Μανθάτης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος (92′ Γκαργκαλατζίδης), Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Ουές, Κοροβέσης (68′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Στάικος (92′ Τσιλιανίδης), Νέιρα, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

Με γκέλα μπήκε στο 2021 ο Παναθηναϊκός, 0-0 με τον Αστέρα στη Λεωφόρο

Η ομάδα της Τρίπολης είχε τις ευκαιρίες για να σκοράρει

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο του ματς στο νέο έτος, με συνέπεια να μην πάρει κάτι παραπάνω από τον βαθμό υποδεχόμενος τον Αστέρα Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και πίεζε ψηλά, ενώ προσπαθούσε να κάνει κάτι καλό από αριστερά κυρίως με τον Σίτο. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη πλευρά, είχαν προβλήματα στο να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να κάνουν παιχνίδι, με συνέπεια να απουσιάζουν οι καλές φάσεις στο πρώτο ημίωρο.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ήρθαν κι αυτές, με τον Αστέρα να σκοράρει στο 34′ με το σουτ του Κρέσπι αλλά ο Μπαράλες που ήταν σε θέση οφσάιντ προσπάθησε να έχει συμμετοχή στη φάση και ακυρώθηκε, ενώ ο Παναθηναϊκός μπορούσε να προηγηθεί με τους Πούγγουρα (39′) και Χατζηγιοβάνη (45′).

Με την έναρξη του δεύτερου, στο 48′, χρειάστηκε μια μεγάλη επέμβαση του Διούδη με τα πόδια για να μη γίνει το 0-1 και στη συνέχεια πέρασαν 25 λεπτά χωρίς να συμβεί κάτι ιδιαίτερο. Αυτό θα γινόταν στο 72′ και θα ήταν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Τρίπολης, όταν ο Λουίς Φερνάντεθ δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία.

Ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Μακέντα με την ελπίδα ότι αυτός θα έδινε τη λύση για τον Παναθηναϊκό, αλλά το πρόβλημα δεν ήταν το σκοράρισμα, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα δεν μπορούσε να κάνει φάση και παράλληλα δεχόταν τέτοιες, αφού ο Αστέρας πλησίαζε στο 0-1.

Ο Διούδης, όμως, ήταν και στο 80′ καθοριστικός με ακόμη μία απόκρουση, κρατώντας το 0-0 που έμεινε ως το τέλος και το οποίο μάλλον ήταν το καλύτερο που θα μπορούσαν να πάρουν οι πράσινοι από αυτό το ματς, με βάση την απόδοσή τους.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (65′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (82′ Αθανασακόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Καρλίτος (76′ Μακέντα).

Αστέρας Τρίπόλης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο, Σίτο (64′ Καπίγια), Ριέρα (64′ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (87′ Τιλίκα), Μπαράλες.