ΒΙΝΤΕΟ: Η Σίτι πήρε τα… δώρα και ξέφυγε στην Premier League * Σοκ στο 91′ για την Τσέλσι, 1-1 με την Μπράιτον * Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ζάλγκιρις στο ΟΑΚΑ

Μάντσεστερ Σίτι: Τα μεγάλα σερί γίνονται συνήθεια για τον Πεπ (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι ξετύλιξε τα… δώρα που της έδωσαν οι αντίπαλοί της και ολοκλήρωσε το 2021, έχοντας διαφορά οκτώ βαθμών στη μάχη του τίτλου της Premier League. Οι «Πολίτες» χρειάστηκαν ένα γκολ του Φόντεν για να επικρατήσουν με 1-0 της Μτρέντφορντ εκτός έδρας και πέτυχαν έτσι την 10η συνεχόμενη νίκη τους.

Η Σίτι προσπάθησε να κυριαρχήσει από την αρχή του ματς, αλλά χωρίς να κάνει τη μεγάλη ευκαιρία, ενώ στο 15’ η Μπρέντφορντ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Κανσέλο να απομακρύνει την μπάλα πριν τη γραμμή.

Ωστόσο, η φάση αυτή «ξύπνησε» την ομάδα του Γκουαρντιόλα, η οποία ένα λεπτό αργότερα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Φόντεν. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι πήγε πολύ στη δύναμη, με αρκετά φάουλ και χωρίς την πολύ μεγάλη φάση, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα του ματς ήταν ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σίτι να… μονοπωλεί την κατοχή (έφτασε μέχρι στο 81% σε κάποια στιγμή) και να διατηρεί χωρίς να απειληθεί το προβάδισμά της. Παράλληλα, ήταν τόσο προσεκτική και στην επίθεση, όπου δεν δημιούργησε κάποια πολύ μεγάλη φάση. Εκτός από ένα γκολ του Φόντεν, το οποίο δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι όλοι… πίσω και να διώχνουν συνεχώς. Ο χρόνος κυλούσε, η Σίτι σκόραρε ξανά με τον Λαπόρτ στο 87’, αλλά κι αυτό ακυρώθηκε μέσω VAR (πάλι για οφσάιντ), με το 0-1 να μένει μέχρι τη λήξη.

ΒΙΝΤΕΟ: Σοκ στο 91′ για την Τσέλσι, 1-1 με την ΜπράιτονΤσέλσι Μπράιτον

Όνειρο ήταν και πάει… Με γκολ του Ντάνι Γουέλμπεκ στις καθυστερήσεις, η Μπράιτον υποχρέωσε την Τσέλσι σε ένα τεράστιο «κάζο», καθώς της απέσπασε ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας και την έβγαλε ουσιαστικά εκτός τίτλου.

Η Τσέλσι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άρχισε να πιέζει την Μπράιτον από το ξεκίνημα, έχοντας τον Ρομέλου Λουκάκου ως κύρια πηγή κινδύνου. Ο Βέλγος επιθετικός έκανε άνω-κάτω την άμυνα των «γλάρων», η οποία μπόρεσε να τον κρατήσει μακριά από το γκολ για 28 λεπτά!

Ο Μέισον Μάουντ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λουκάκου «κατεδάφισε» τον Μοπέ και με μία άψογη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σάντσεθ και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Λουκάκου στον Μοπέ, η φάση πέρασε και από τον έλεγχο του VAR και τελικά το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ολοκληρωτικά. Η Μπράιτον είχε τον απόλυτο έλεγχο και μάλιστα έφτασε πολλές φορές κοντά στο γκολ της ισοφάρισης. Ο Μεντί σταμάτησε τον «κεραυνό» του Μπισούμα στο 54ο λεπτό, ενώ λίγα λεπτά αργότερα χρειάστηκε η παρέμβαση του Ρούντιγκερ για να «γλιτώσει» από τον Μοπέ η Τσέλσι.

Η είσοδος του Καντέ έφερε την μπάλα και τον έλεγχο στον άξονα και πάλι στην ομάδα του Τόμας Τούχελ, καθώς ο Γάλλος μέσος ισορρόπησε σε πολύ μεγάλο βαθμό το κέντρο της Τσέλσι το οποίο έμοιαζε εκτός… τόπου και χρόνου.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η Τσέλσι θα έφτανε στη νίκη, εμφανίστηκε ο Γουέλμπεκ στο 91′ και με μία τρομερή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1!

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τζέιμς (26’ Αλόνσο), Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν (46’ Τσαλομπά), Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Μάουντ, Πούλισιτς, Χάντσον Οντόι (66’ Καντέ), Λουκάκου

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Λάμπτεϊ (67’ Μουεπού), Φέλτμαν, Μπερν, Κουκουρέγια, Μπισουμά, Λαλάνα, Μόντερ (87’ Αλσάτε), ΜακΆλιστερ (80’ Γουέλμπεκ), Μαρτς, Μοπέ.

Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ζάλγκιρις στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Ζάλγκιρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ (21:00, Novasports Prime και LIVE από το SPORT24) στο ένα από τα τέσσερα ματς της ημέρας για την 18η αγωνιστική της EuroLeague. Στη Ρωσία η Ούνικς υποδέχεται την Αναντολού Εφές.

Με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την Ζάλγκιρις στο ΟΑΚΑ (21:00, Novasports Prime και LIVE από το SPORT24) συνεχίζεται η 18η αγωνιστική της EuroLeague. Οι πράσινοι ψάχνουν τη νίκη που θα τους δώσει αυτοπεποίθηση την ώρα που η Ζάλγκιρις επιθυμεί να εκμεταλλευτεί τις όποιες απουσίες θα έχει ο Παναθηναϊκός. Θυμίζουμε ότι οι πράσινοι ταλαιπωρούνται και από τον κορονοϊό έχοντας ανακοινώσει συνολικά επτά κρούσματα κορονοϊού με ορισμένα από αυτά να αφορούν παίκτες. Μάλιστα, μόλις χθες, ο Παναθηναϊκός ανακοίνωσε ακόμα ένα σε μέλος του σταφ.

Ο Παναθηναϊκός θα στερηθεί επιπλέον και το δυναμικό παρών των φιλάθλων του καθώς, έπειτα από τα νέα μέτρα που μπαίνουν σε εφαρμογή από σήμερα (30/12), στις εξέδρες του ΟΑΚΑ θα έχουν δικαιώμα να βρεθούν μόλις 1.000 φίλοι των πρασίνων.

Στο άλλο ματς της ημέρας που ξεχωρίζει, η Ούνικς Καζάν θα υποδεχθεί στη Ρωσία την πρωταθλήτρια Αναντολού Εφές (18:00, Novasports 4 και LIVE από το SPORT24) με στόχο να συνεχίσει τις πολύ καλές εμφανίσεις και τα νικηφόρα αποτελέσματα. Από τα υπόλοιπα ματς, αναβλήθηκε το Βιλερμπάν- Άλμπα Βερολίνου λόγω κρουσμάτων στη γαλλική ομάδα.