ΒΙΝΤΕΟ: Εντυπωσιακό ξεκίνημα για το Περιστέρι του Σπανούλη στο BCL – Σπανούλης: «Κάθε ματς το αντιμετωπίζουμε σαν τελικό» * Εγκρίθηκε η αύξηση των αριθμού των ξένων παικτών στην Basket League

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Basketball Champions League. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του «Κill Bill» ως προπονητή ανδρικής ομάδας, το Περιστέρι επικράτησε της Μπνέι Ερζλίγια από το Ισραήλ με 86-70 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, με την άμυνά τους να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα βγάζοντάς την από την επίθεση. Ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε εξ αρχής τον τρόπο με τον οποίο θέλει να αγωνίζονται οι παίκτες του, κάτι που βγήκε στο παρκέ, με το Περιστέρι να ξεκινά ιδανικά την ευρωπαϊκή του πορεία.

Με τους Ντένμον, Μπίλαν, Πουλιανίτη, Ντέιβις και Κασελάκη ξεκίνησε στο πρώτο του επίσημο ματς ο Βασίλης Σπανούλης. Μετά από το αρχικό 5-5 στα πρώτα λεπτά το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 13-5 αναγκάζοντας την ομάδα από το Ισραήλ σε τάιμ άουτ. Η άμυνα του Περιστερίου ανάγκασε σε λάθη την αντίπαλό του, που σε αρκετές περιπτώσεις δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει διαφορά κοντά σε διψήφιο αριθμό, χάρη στις εξαιρετικές συνεργασίες του και την πιεστική άμυνα, ιδιαίτερα του Μωραΐτη που με τρίποντο διαμόρφωσε το 41-27 στο 15′. Αυτό που ήθελε να δει στο παρκέ από τους παίκτες του ο Σπανούλης το είδε σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 19′ φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και στους 19 πόντους, με το σκορ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 51-36.

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ενέργεια του Περιστερίου παρέμεινε στα ίδια υψηλά επίπεδα. Το περιφερειακό σουτ ήταν εκείνο που κράτησε την διαφορά σε μεγάλα επίπεδα, πάνω από τους 20 πόντους. Η Μπνέι υπέπεσε σε λάθη κυρίως λόγω της ασφυκτικής άμυνας των γηπεδούχων που ήταν το κύριο χαρακτηριστικό και στην τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έπεσε ελαφρώς, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν ήδη βάλει τις βάσεις για τη νίκη και τον Σπανούλη να μην έχει πολλά να διορθώσει στο παρκέ. Ο ρυθμός έπεσε προς το φινάλε, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη και να ξεκινάει ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην Ευρώπη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/10 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντένμον 10 (0/4 τρίποντα), Φρανσίσκο 16 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 7 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 13 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκιουζέλης, Τζούστον 6, Πουλιανίτης 8 (2), Ραντάνοβ 3.

ΜΠΝΕΪ ΕΡΖΛΙΓΙΑ (Αχαρόνι): Κοέν 4 (4 ριμπάουντ), Χούκερ 10 (2/7 τρίποντα), Κεμπ 24 (9/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαχάρ, Φαν Βλιτ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαμπ 10 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρτερ 9 (9 ριμπάουντ), Φέιγ 4, Κράβις (0/4 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 24/43 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπνέι Ερζλίγια: 18/39 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 46 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 20 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Σπανούλης: «Κάθε ματς το αντιμετωπίζουμε σαν τελικό»

Ο Βασίλης Σπανούλης σε δηλώσεις του μετά το παιχνίδι κόντρα στην Μπνέι Χερτζλίγια στάθηκε στην πολύ καλή απόδοση του Περιστερίου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του στην Cosmote TV:

«Το ματς ήταν δύσκολο παίζαμε με μία πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε πολύ καλά, είχαμε διάρκεια, διαβάσαμε την άμυνα ζώνη μας και παίξαμε καλό μπάσκετ για πρώτο ματς.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος και μπράβο στα παιδιά. Κάθε ματς το αντιμετωπίζουμε σαν τελικό. Είμαστε νέα ομάδα και κάθε νίκη βοηθάει την αυτοπεποίθηση μας. Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο».

Εγκρίθηκε η αύξηση των αριθμού των ξένων παικτών στην Basket LeagueΟλυμπιακός-Παναθηναϊκός

Όπως ήταν αναμενόμενο η Γενική Συνέλευση των μελών του ΕΣΑΚΕ, ενέκρινε την πρόταση των ομάδων για αύξηση του αριθμού των ξένων παικτών στις ομάδες της Basket League. T

Έτσι πλέον κάθε ομάδα έχει το δικαίωμα να έχει στο ρόστερ της επτά ξένους, αλλά να έχει ως όριο την χρησιμοποίηση έξι εξ αυτών σε κάθε αγώνα. Παρά το γεγονός ότι ψηφίστηκε πάντως η αύξηση των παικτών δεν μπορεί να τεθεί άμεσα σε εφαρμογή.