Ατρόμητος-ΑΕΛ 0-1: Άλμα παραμονής * Απόλλων Σμύρνης-ΟΦΗ 0-0: Όρθιοι οι Κρητικοί * Βόλος-Παναιτωλικός 3-1: Τρίποντο αποτελεσματικότητας * Η βαθμολογία των playouts

Η ΑΕΛ πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα του Ατρομήτου, επικρατώντας των Περιστεριωτών με 1-0, χάρη στο γκολ του Μάνουελ Στίφλερ στο 41′.

ΟΑτρόμητος υποδέχθηκε την ΑΕΛ για την τρίτη αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten και οι “βυσσινί” πέτυχαν πολύτιμο τρίποντο, νικώντας μάλιστα τον Ατρόμητο για πρώτη φορά στην έδρα του, χάρη στο χρυσό γκολ του Στίφλερ στο 41′.

Πλέον η ΑΕΛ έχει 23 βαθμούς, έχοντας δύο περισσότερους από τον τελευταίο Παναιτωλικό και έναν λιγότερο από τον 12ο ΟΦΗ, ο οποίος έχει 24. Πλέον η παραμονή μοιάζει εφικτή για την ομάδα του θεσσαλικού κάμπου, αν και υπάρχει αρκετός δρόμος ακόμα στα playouts.

ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑΝ ΤΟΝ ΧΑΡΙΣΗ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν μουδιασμένα, ψάχνοντας να βρουν τα πατήματά τους. Πολύ συγκινητική ωστόσο ήταν η αφιέρωση των παικτών των γηπεδούχων στον Χάρη Χαρίση, ο οποίος υπέστη ρήξη πρόσθιου χιαστού και θα απουσιάζει μίνιμουμ για έξι μήνες από τα γήπεδα. Ο Ουμπίντες κατά την είσοδο των δύο ομάδων, κρατούσε στα χέρια του τη φανέλα με το όνομα του.

ΓΚΟΛ ΟΙ ΒΥΣΣΙΝΙ ΔΟΚΑΡΙ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι η ευκαιρία του Ακούνια στο 20′, ο οποίος δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το κάθετο αριστερό δοκάρι του Μανδά.

Ο Ατρόμητος απείλησε στο 38′ με τον Γκάλο να δοκιμάζει το σουτ με το δεξί, και τον Νάγκι να στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Στο 41′ οι “βυσσινί” πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή, ο Μανδάς δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα, αν και η ταχύτητά που ερχόταν στην αγκαλιά του ήταν χαμηλή και ο Στίφλερ από κοντά έκανε το 1-0.

Οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο να απαντήσουν άμεσα, ωστόσο ο Μανούσος είδε την προσπάθεια του με το κεφάλι, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Ουμπίντες από τα δεξιά να καταλήγει στο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Αγκάγιεφ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την προσπάθειά του να περνάει παράλληλα από το αντίπαλο τέρμα.

ΑΝΤΕΞΑΝ ΟΙ ΒΥΣΣΙΝΙ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Οι δύο ομάδες μπήκαν με ένταση στο δεύτερο μέρος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγα λεπτά το παιχνίδι. Αρχικά ο Γιακιμόφσκι συγκρούστηκε με το δοκάρι στο 53′, στην προσπάθειά του να καλύψει την εστία του Ναγκί σε κοντινή προβολή του Μανούσου, αλλά και ο Μπέρτος ο οποίος μάτωσε στο κάτω χείλος, λόγω χτυπήματος σε μαρκάρισμα στην περιοχή.

Στο 61′ ο Μανούσος πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα να μην μετρήσει. Θα ήταν ένα πολύ ωραίο γκολ, αν δεν ήταν σε θέση οφσάιντ, καθώς το κοντρόλ αλλά και το τελειώμά του ήταν υποδειγματικό.

Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου τραυματίστηκε σε ανύποπτη φάση στο 68ο λεπτό, καθώς στην προσπάθειά του να κάνει βολέ κλώτσησε το πόδι του Ντουρμισάι.

Ο Έλληνας επιθετικός της ΑΕΛ αντίκρισε την κίτρινη κάρτα, με τον Μανδά να αποχωρεί υποβασταζόμενος από το γήπεδο και να αντικαθίσταται από τον Θεοδωράκη. Ο νεαρός πορτιέρο την ώρα που έβγαινε αποχωρούσε κλαίγοντας, κάτι που ίσως προμηνύει άσχημα νέα.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού να βρει κάποιο γκολ, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να είναι αργός και τα σκληρά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν. Καλύτερη στιγμή για τις Περιστεριώτες, η ευκαιρία του Γκάλο μέσα από την περιοχή στο 90+1′, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από τα δοκάρια του Νάγκι.

Οι Περιστεριώτες είχαν κάποιες τελικές χωρίς αποτέλεσμα, καθώς ο Νάγκι επενέβη όπου χρειάστηκε, με αποτέλεσμα οι “βυσσινί” να κρατήσουν το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το τέλος. Μάλιστα οι παίκτες του Τζανλούκα Φέστα πανηγύρισαν έξαλλα το διπλό στο Περιστέρι.

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ 0-0: Όρθιοι οι Κρητικοί, ικανοποιημένη η Ελαφρά Ταξιαρχία

SUPERLEAGUE 2020-2021 / PLAY-OUT / ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΟΦΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ / EUROKINISSI)

Ο Απόλλων Σμύρνης και ο ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στη Ριζούπολη με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν πολύτιμο πόντο στη μάχη που δίνουν για την παραμονή. Πιο άνετοι οι γηπεδούχοι.

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον ΟΦΗ για την 3η αγωνιστική των playouts της Super League Interwetten. To παιχνίδι έληξε 0-0, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες ευκαιρίες.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία με αυτό το αποτέλεσμα είναι πιο άνετη, αφού έφτασε τους 30 πόντους. Από την άλλη, οι Κρητικοί με αυτόν τον πόντο βρίσκονται στους 24 βαθμούς, στο +3 από τον Παναιτωλικό, και συνεχίζουν την μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας κάποιες καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Βάτερμαν. Ο ΟΦΗ πήρε την κατοχή στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Απόλλων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο της Ριζούπολης πολύ δυνατά και μάλιστα στα πρώτα τέσσερα λεπτά δημιούργησε τρεις ευκαιρίες. Στο 1ο λεπτό ο Βάτερμαν απέκρουσε προσπάθεια του Μαρκ Φερνάντεθ, στο 2′ ο Μαρινάκης πρόλαβε τον Κολ, ενώ στο 4′ ο Λισγάρας έπιασε μία σκαστή κεφαλιά.

Αν και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο απειλητικοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κρατούσαν και κυκλοφορούσαν την μπάλα, έχοντας παράλληλα μπλοκάρει τον ΟΦΗ με τον σχηματισμό τους.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλα δεν κατάφερε να γίνει απειλητική στο πρώτο μέρος. Δεν μπορούσε να κρατήσει την κατοχή, έκανε αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή και αναπτυσσόταν με ανορθόδοξο τρόπο. Το 0-0 παρέμεινε έως και το τέλος του ημιχρόνου.

ΚΑΤΟΧΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΠΕΙΛΕΙ Ο ΟΦΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος πήρε την κατοχή της μπάλας. Κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα σε σχέση με το πρώτο μέρος, ωστόσο ξανά δεν απειλούσε. Οι Κρητικοί δεν έβρισκαν τελικές στην εστία του Βέρχουλστ, με τους γηπεδούχους να είναι καλά οργανωμένοι στα μετόπισθεν.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου αναζητούσε τρόπους να γίνει επικίνδυνη στην κόντρα. Μάλιστα, στο 54ο λεπτό απείλησε με σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή, στο οποίο χρειάστηκε δύο προσπάθειες ο Βάτερμαν για να μπλοκάρει.

Πατήστε στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, η εικόνα στο ματς δεν άλλαξε. Ο ΟΦΗ αν και εξακολουθούσε να έχει την κατοχή δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς την εστία του Βέρχουλστ, με τις ημιτελείς ευκαιρίες να είναι αρκετές.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας που έψαχνε να χτυπήσει στην κόντρα, ούτε εκείνος δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνος. Έτσι, το 0-0 έμεινε έως και το τελευταίο σφύριγμα.

Βόλος – Παναιτωλικός 3-1: Τρίποντο αποτελεσματικότητας

Οι παίκτες του Βόλου πανηγυρίζουν κόντρα στον Παναιτωλικό

Ο Βόλος όντας πιο ουσιαστικός επικράτησε 3-1 κόντρα στον Παναιτωλικό στο Πανθεσσαλικό με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πολλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Τη συγκομιδή βαθμών συνέχισε η ομάδα του Βόλου η οποία επιβλήθηκε 3-1 κόντρα στον Παναιτωλικό σε ένα ματς στο οποίο όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και το εξαργύρωσαν αυτό παίρνοντας ακόμα ένα τρίποντο. Στην αντίπερα όχθη ο Παναιτωλικός ειδικά από τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου και έπειτα είχε τις ευκαιρίες του, αλλά ήταν άστοχος.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για τον Βόλο. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή πως ήθελαν να πιέσουν και ευτύχισαν να προηγηθούν μόλις στην πρώτη τους φάση.

Οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν έδιωξαν σωστά σε ένα γέμισμα από τα δεξιά, ο Ριένστρα έγινε αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και με τρομερό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κνετ.

ΤΟ VAR ΚΑΙ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΜΗΤΟΓΛΟΥ

Ο Βόλος συνέχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έδειχνε να ψάχνει και το δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε με μία παρόμοια φάση με αυτή του πρώτου γκολ.

Στο 13΄μετά από σουτ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ταχάρ και ο Σιδηρόπουλος μετά από παρέμβαση του VAR έδειξε πέναλτι, αν και αρχικά είχε δώσει φάουλ. Ο Μπουένο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε μετά το 2-0. Ο Βόλος έφτανε πιο εύκολα στην εστία του Παναιτωλικού, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα χαλούσαν στην τελική πάσα.

Με εξαίρεση ένα μακρινό σουτ του Ταχάρ δεν είχαν απειλήσει την εστία των γηπεδούχων. Ωστόσο, μετά από υπόδειξη του VAR για χέρι του Περέα μέσα στην περιοχή, ο Σιδηρόπουλος έδωσε σωστά το πέναλτι και ο Βέργος έκανε το 2-1 στο 37′.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να χτίσουν πάνω σε αυτό το γκολ και να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως και πάλι προδόθηκαν από την άμυνα τους.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπουένο, ο Γκρίλο πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μήτογλου που είχε όλο το χρόνο να την κοντρολάρει και να σουτάρει κάνοντας το 3-1 στο 42′.

Με αυτό το σκορ, που έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα του ματς, ο Βόλος πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 3-1.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα παιχνίδι με καλύτερο ρυθμό από ότι στο πρώτο και με πολλές ευκαιρίες κυρίως για τους φιλοξενούμενους.

Ο Δέλλας τα έπαιξε όλα για όλα προσπαθώντας να κάνει την ομάδα του πιο απειλητική. Είχε ένα ακυρωθέν γκολ μετά από υπόδειξη του VAR για οφσάιντ και σημαντικές ευκαιρίες.

Μεγαλύτερες απ’ όλες αυτές του Ντάλσιο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν και όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων τον νίκησε σε διπλό χρόνο.

Ο Κλέιμαν και η αστοχία των παικτών του Παναιτωλικού δεν επέτρεψαν να αλλάξει το σκορ. Χαρακτηριστική ήταν η φάση του 86ου λεπτού όταν ο Βέργος βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων αλλά και εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με την προσπάθειά του να σταμάτα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βόλου.

Super League Interwetten: Η βαθμολογία των playouts μετά απ’ τα ματς του Σαββάτου (10/4)

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ατρόμητο και ΑΕΛ για τα playoffs της Super League Interwetten.

Δείτε πώς έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία των playouts της Super League Interwetten μετά από τα παιχνίδια του Σαββάτου (10/4) για την 3η αγωνιστική.

Η ΑΕΛ πήρε μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή επικρατώντας 1-0 του Ατρομήτου στο Περιστέρι ανεβαίνοντας στους 23 πόντους.

Νωρίτερα ο Αστέρας Τρίπολης και ο ΟΦΗ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, ενώ ο Βόλος επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού. Η 3η αγωνιστική ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία τη Δευτέρα (12/4, 19:30, Novasports 1HD, SPORT 24).